Alkmaarsche Courant Drnkwerk is speoiaal ingericht voor het leveren van spoedeischend Vraag en Aanbod. Honderd Oris en Twintigste iaargang. Zaterdag 11 November. Brieven uit Weenen. IMt enze Staatsmachine» N. V. Boek- en HandeisdrukkeriJ, voorheen Herms. Coster Zn,, Vourdam C 9, Alkmaar Economische zwerftochten. 267. 1922. VERKBBRiSlSTRE MlM 1NO DE DIRECTEUR der Gemeentewerken ran ALKMAAR maakt bekend, dat voor RlIJ. en VGETVERlKEER de niavolgeodo bru-ggeni worden afgesl-oten, t. w.: DE WILLEMS-BRUG bij den Accijnstonen op DINSDAO 14 NOVEMBER a.s. en DE BOOMPOORTSBRUG, bij. die IJzer- en Metaalgieterij, op DINSDAG 14 en WOENSDAG 15 NOVEMBER a.s. (Nadruk verboden.) Een mUliardenjuffrouw. W onderlijke stakingen, Weenien, 4 Nov. 1922. Diefachtige dienstmeisjes zijn er altijd ge weest, ook voor den oorlog. Maar wat wanen dat vroeger over bet algemeen todi aardige bescheidene dieveggen! Over de enkele fel lers", die zij. bij. bet inkoopen voor zich zelf op de prijzen legden. wil ilk maar niet spre- ken; dat was eigenlijk geen diefstal, maar de uitoefentog van een door het gebruik gchei- iigd recht. Ook over de boter, de stoker, bet vleescb en bet gebak, die op gefaeinizintoge wijze verdwenen, zal ik miets zeggenhet was algemeen bekend en begrijpe'ijk, dat deze eaten- ten bate kwamen van een mannelijk wezen, dat maar zelden uit de verborgenbeid te voorschijn. kwam, meestal een uniform droeg, soma in de nabijheid van de htosdeur werd gezien en tot de keukenprinses in een eekere familieverwantschap stond, meest al was bet een neef. Ook deze jaehf op le- veasmiddelen kon niet als diefstal aangemerkt wordenzij kon beter en juister worden aan- geduid als weldadigheid of a's verdedigings- belasting. En ook de echte dieveggen, wier werken der duisterois door niets waren te ver- Dntschuldigen, boe gescheiden, hoe over- leggend gingen zij, behoudens enkele totzon- deringen te werk. Van 12 zilveren lepels sta- len zij er een of ten hoogste twee; van een dozijn zakdoeken raakten er niet meer dan diie of vier weg, em uit de garderobbe van mevrouw kozen zij heel bescbeiden een witte blouse en een eenvoudigen boed, legdien er nog een paar kousen bij: geen zijden kou- sen, maar andere, sterkere em een of ten hoogste twee paar schoenen. In een woord: zij wilden niet boven bun stand gaan; zij wi'lden niet imeen® djk worden, maar zij de- den als de-koopman, die met kldmen omzet en geringe winst tevreden is en zijn klanten wil nouden. Hoe geheel anders is dat nu! In een tijd, dat er dagelijks met gewaagde en niet altijd faeel zuivere zaken millioenen worden ver- diend, stelt ook het diefachtige dienstmeisje zich niet meer met een gering winstje tevreden. Zij steelt van. twaalf zilveren lepels precies een dozijn en van een dozijn zakdoeken nooit meer dan twaalf. En het is baar totaal onr verschillig, waaimee mijnbeer en mevrouw voortaan bun. soep naar den mond zullen brengen of bun neus zullen sntoten. Uit de gorderobe van mevrouw neemt zij alle cos- tuums, alle avond- en baltoilettenalleen de eenvoiftiige witte blouse laat zij hangem. Kou sen moeten van zij wezen, als ze in aanmer- king komen en schoenen interesseeren baar slechts, voorzoover ze van. ge'akt leer of van gemengde kleur zijn. Maar zooals er onder de „Schieber" groote en genia-le zijn, zoo zijn er ook onder de dief achtige dienstmeisjes groot-onderneemsters, die niet meer met lepels en kleeren tevreden zijn, maar naar wat grooters baken. De dief stal van zulk een eersterangs dievegge was eenige dagen langs bet algemeene onder- werp van. gesprek in1 Woenen. Een groot in- dustrieel woont in een m-ooic villa. In de slaapkamer van zijn vrouw is een brandVfije kluis in den wand gemaakt, waarin alle sie- radeni en: kostbaarheacn der familie worden bewaard. Daar was een paarlencollier, een diadeem met briljanten, oorringen en amir banden met juweelen, ringenbonbomdoozen, broches en spelden em meer dergelijks, dat im O-ostenrijksch geld 1500 millioen kronen waard was. Mem zal toegeven, ddt het een groote som is, al zijn bet maar kronen. Dat alles was, naar het scheen, veilig geborgen, want de kluis was niet alleen inbraakvrij maar bovemdien zoo gecontrueerd, dat bij het openen van de dear een luid signaal klonk. Het nette, ijverige em. bescheidene kamer- meisje, dat sedert een paar weken bij. de fa milie in diebst was, maar in werkelijkheid een volleerde dievegge was koos mu den volgenden d gebaanden weg om de sieraden te ste- Zij maakte voor Mevrouw het bad im de aan. de slaapkamer gimjzende badkamer op zekeren dag opzettelijk veel te beet. De dame draaide daarom de koudwaterkraam open. Het Het lytstroomende water maakfte zooveel ge- ruisch, dat de dievegge den sleutd van de kluis uit bet handtasdije, die op tafel lag, kon nemem en de kluis kon openen zonder dat het doffe alarm-signaal gehoord werd. Toen de dame na het bad1 het meisje tevergeefs bd- de en ten slotte naar baar slaapkamer ging, vond ziji daar de brandkast volkomen leeg, terwijl met het pieisje nog een paar pelsmam- tels en kantenjaponnen verdwenen waren. De politie kon de schuldige kort daama op grond van de nauwkeurige persoonsbeschrij- viing opsporen. Zij woonde met baar „Schatz" in een villa in de nabijbdd van Weenen. Die beiden beschi'kten over degante Heeding en velerld moois en waren onder valsche na- men als echtpaar ingeschrevem. 'Niemandl had eenige verdenkmg gehad tegenover deze rustig levende schijnbaar voorname men- echen. De „damdJ was eenige weken, naar f heette, naar familie in Hongafije geweesit en was juist op den. dag van den1 groofcen dief stal teruggekeerd. De gearresteerdem bekenden volledig en er •werden nog eenige van de gestolem voorwer- pen bij hen gevonden. Maar verreweg het grootste gedeelte van den buit blijft onvind- baar. Het dievenpaar weigert elke aanwijzing en de politie doet tevergeefs modte om de plaats te vinden, waar de sieraden, ter waar- d« van sea milliard verborgen zija. De gear- rwt«si<diea (tdtqaee hadotaa hoi gahdm tn bewatran. Z!) wfflen blljkbaar da vrijhdcb. straf, die hen wach't, geduldig uitzitten en daarna rustig van de vrucbten van hun mis- drijf genieten. Dam zullen zij ieder wegens beleediging aanklagen, die hen dieven noemt. Het onderscheid iusschen „mijn" en „dijn" is blijkbaar in de jaren na den oorlog ver- bledkt en het moreele tekort is misschien nog noodlottiger dan het finandeele. Iernand die steelt, houdt zich daarom nog niet voor een dief. Bij een van mijm vrienden was een nieuw dienstmeisje gekomen. Zij was nog maar beginneling in het stolen en had twee zilveren lepels im baar koffer gestopt. Maar men betrapte baar, haalde de beide lepels fte voorschijn en zei baar heel duidelijk, dat zij een dievegge was. Het meisje was er zeer ge- belgd over en verklaarde onmiddeliijk zulk een huis te willen ver'aten. „Ik heb de lepels genomen., dat is waar, maar daarom laat ik mij nog niet voor dievegge ultschelden. Be- leedigd over de verregaande bnitaliteit van Mevrouw, staple zij heen. Dat is de psycho logic van den itijd na dem oorlog. Al is de stakingslust gedurende de laatste 4 jaar in Oostemijk weincnt met zoo sierk ais in Duitscmana, wij lieooen er cocii ook 'genad zoowei m men vorm van sabo:tage en scraatxuiinoer, ais in dien van lydeiijic ver- zet. beam met eindc van den ooriog nebben de bnevenbestellers en de slagers gesiaak't, da keiiners en de elecd'ia.teits-wei-kiieden, de nakkers en bofmeestcrs. :De arisen staakten en de putjesieegexs, de kieei'niakers en de vroed- vrouwen, de scmolieren en de modistes, de spoor wegmannen en de banketbakkers, kortr om er is oijna geen groep in de maatscnappij, die niet georumc meeit gennaakt van bet voor- naamste en gewicUugstc recmt van den vryen man: bet stamngsiecnt. Men geioove ectner niet, dat bet alujd gewicbtige oingen zijn, waarom gestaakt wordt. De tijden, 'toen sin king bet 'aatste, bet uiterste, net wannopige redmiddel was om hoogs tgewicmuge eiscmen door te drijyen is al lang voorbij. Men is bij de keuze van stakingsmouef niet zoo kieskeu- rig, want men is een vrij man en beeft dus recmt tot staken. Ofschoon wij dus vertrouwd zijn met stakingen en er op dit gebied voor ons geeu verrassingen zijn, kwamen er toch te Weenen in de laatste weken een paar sta kingen voor, die de bekoorlijkbeid van bet nieuwe hadden en die, al duurdem zij maar 1 kort, .toch veel besproken werden, De eerste van deze beiden was de staking der huiseigenaren. Ik heb vroeger al geschre- ven, dat in Oostemrijk de buurders door de wet beschennd worden en dait er een rem is aangebracht tegem al te sterke buurprijs- verhooging. Daar y.l. sedert bet begin van den ooriog de bouwnijverheid sulstond, meerscirt te Weenen een sterke woningnood, die iantastisebfi huurprijzen tengevolge zou beb- ben. Die wet beteekent dus voor de huiseige- naars een zware beiasting, omdat zij de eem- gen zijn, die bun inkomsten uit de buurpenr ningen niet kunnen doen overeenstemmen met de ciuurte. De eigenaars loopen dus storm te- gen deze wet, tot nog toe tevergeels, omdat zij net goed gesloten iront der muurders, die veel talrijker zijn, tegen zicb bebben. Zij be- proefden daarom mu met drastische middel vam de staking, doordat zij de toetaiing en heffin- gen weigerden. Maar zij wisten ook den nuurders (onaangenaammeden te bezorgen. Men woont te Weenen hooidzakelijk in mui- zen van meer dan een verdieping. De eige naars begonmen cfus met de lirten buiten dienat te stellen. Dat was ecbter te dragen. Veel lastiger was de afsnijding van electridteit, gas en water, zoodat de muurders zidi met noodlidit moesten bebelpen, geen gascomfoor konden gebruiken en met noodige water tot de benedenverdieping bij emmertjes vol moesten halen, omdat daar een kraantje open was gebleven. Maar juist deze kwelling der buurders maakte dat de staking geen suc- ces bad. De buurders bcscbouwden de beta- ling van een lagen huurprijs als een recbt, dat door de wet besckermd werd am voeldiem zich beloedigd, toen de eigenaars bum een hoogeren huurprijs wiiden aidwingen. Heel Weenen kwam in opstand en de staking was geeindigd, voordafc mij nog goed begonmen was. De buurders vochten als leeuwen om de ongastoorde beschikking over water, gas en electridteit en dwongen den portier de be- lemmeringen te doen ophouden. Maar de middelen om den portier daartoe te brengen waren verschillende naar de wijken der stad. In de voorname wijken werkte men met fooien, maar in de meer burgerlijke straten met red.en,eering, met roerende en hartbreken- de schildering van d'e toestanden', die heersch- ten onder de in duisteren nacbt omdoliende en op bet droge gezette bewoners. Hoe meer de staking de arbeiderswijken naderde, boe dras- tiscber werden de afweermaatregelen. Grofheden en scbeldwoorden waren nog het zachtete, wat de portier, die den titel van „Hausmeister" draagt, te hooren kreeg. Vaak kwam bet tot handtastelijkheden, ja in enke le woningen, waar de spanning nog grooter was, werd de „Hausmeister" gewoonweg murw gestagen en uit bet huis geworpen, waarover de vriendelijke bewoners, naar nun zeggen., voortaan zelf wCl zouden waken. De staking ging dus niet zoo ver, dat de htoseigenaars gelegenheid kregen om de der- dte bedlrd.ging ten uitvoer te 'brengen, wat in staat zou geweest zijn om bet gebeele leven in de stad te verlatnmen. Zij: badden n.l. bet menschilievende plan om alle voorweipen, die van slants- of gemeentewege aan de btozen waren aangebracht, doodeenvoudig te ver- wijderen1. Daardoor zou niet alleen het post- verkeer bebben stilgestaan, omdat de brie- venbussen waren weggenomen; ook de elec- trische tram: ware stopgezet, omdat de Id- ding in de meeste straten aan de muren der btozen zijn verankerd. En ook het telefoon- en telegraafverkeer was onmogelijfc geworden, wanneer de etandaards, waaraan op de bto zen de draden bevestigd zijn, waren wegge nomen. Zoover kwam het ecbter niet, want de htoseigenaars gaven er bij1 de drdgende bou- ding der buurders de voorkeur aan, de sta king reeds den tweeden dag te doen eindigen en rich tevreden te stelen met een kras adres aan de regeering, waarin op intrekking van de huurcommissiewet v/erd aangedrongen. Zoo had deze zonderiinge stalking een kort leven en een roemloos einde. De andere nieuwerwetsche staking, waar om- heel wat gelachen is, duurde nog korter, slechts enkele minuten. Zij nam den vorm. aan van lijdelijk verzet. In een der earsta opera's zou «an operetta van Ldbar gaapeeld worden en da eonrponlst zou zelf dlrtgeeren. Me* vdlo huis begroette den kunstenaar levendig, toen hij oprad. Lehar, die een vitstekend dirigent is, greep den dirigeerstok en zette de ouver- ture in, die in snel tempo en met een krachtig fortissimo begin! Hij bad' er echter niet op gerekend, dat de heeren musici met bun sa faris niet tevreden waren en daarom juist voor dezen avond, natuurlijk zeer in 't ge- heim, tot lijdelijk verzet hadden besloten. Het orkest begon daarom tot schrik van den di rigent in plaats van Presto Fortissimo Lago pianissimo te spelen. De driekwart maat, die luid en snel moest binnenstormen, sloop op vilten pantoffel9 en in het tempo van een treurmarsch voorbij. L6har trachtte eeni ge maten lang woedend en wanhopig bet wonderbaarlijke verschijnsel meester te woa> den. Toen dit niet gelukte, klopte hij af en verklaarde, niet verder te willen dirigeeren. Er werden nu onderhandelingen geopend tusschen de musici en den directeur, die da- delijk geroepen was. De woordvoerder van de orkestleden verklaarde in een gepaste re- devoering, dat bij en zijn collega^s verplicbt waren muziek te maken en dat zij. dat ook fed aan hadden. Er stond echter nergens in et contract, dat zij verplicht waren luid en snel te spelen; bij zulke lage traktementen was bet hun te vcrmoeiend om presti fortissi mo te spelen.; zij zouden liever rekening hou- den met de geringe gages en zich bij't musi- ceeren zoo min mogelijk inspannen, wat door langzaam en zacbt spelen hef best bereikt werd. Ook nu was het even als bij de staking der htoseigenaars het publiek, dat een eind aan de staking maakte, door op luidrucbtige wijze voortzetting van de opvoering te eiscnen. De directeur bet zich daarom verleiden tot de 'verklaring, dat hij reeds den volgenden dag onderhandelingen over de- salarissen met de orkestleden wilde onenen, wanneer deze zich verbonden om heden niet alleen te spelen, maar ook luid en snd te spelen, wanneer de partituur dat eischte. Na een. korte beraad- slaging der orkestleden onderling verklaar de de woordvoerder, deze voorwaarde aan te nemen en Lehar kon zijn operefte luid of zacht, snel of langzaam, al naar hij- wensch- te en het in de partituur stond, dirigeeren. Zoo eindigde ook deze buitengewone gebeur- tenis en Weenen was een .stakingsondervin- ding rijker geworden. Dr. E. VERISLAG DER AEG. REKEN1KAMER OVER 19211I. Het verslag van de Algemeene Rekienka- mier is in zeker opzicbt aangename lectiuur, omdat elke bladzijde en het zijn er vele! bet bewijs levert van de nauwlettendbeid, waarmee tegem onverdedigbare tolgavenl en bedenkiQlijke kunstgreepjes met ons goede geld wordt gewaakt. Mam: juist ook daarom is het weer onaangename lectuur, want die- Zelfdie bladzijden bewijzen, dat er telkens tot zwiakiheid, tot onnadenkendbedd of in afkeu- renswaardige berekening totgavenr worden gediaan, die nooit mioest-en voorkomen, maar zeker niet in tijden, waarin de minister van Financial met groote bezorgdbei-d1 vervuld is. En tot eer van dien bewindsman moet ge- zegd worden, dat -blijkems dit verslag de Re- kenikamer (A. R.) vaak bij: hem steun vondi bij baar werken en opmerkingen. De Regeering beeft bet aantal ledenl van de Rekenkamer sterk wflleni inkrimpen. De A. R. beeft zicb daartegem verzet, omdat ziji bij een zeer beperkt aantal leden baar taak on- mogelijk naar bebooren zou kunnen1 waar- nemem, vooral als er ook nog ziekte of verlof of vernindering der leden voorkomt; eni ook omdat de veelzijdigheid der vraagstukken, ^aarvoor de A. R. staat em de veelsoortigheid der adm-inistratien, die zij moet controleeren, een'grodt 't zijn er maar zeven, die men tot drie wilde bekn-ibbeleni aantal leden aoodig maakt. Wij. zullen tracbten zoo beknopt mogelijk een en ander tot bet verslag aan te stippen onder, zoo nooddg, samenvattende hoofden. Crisiszakgn. De liquidatie van de Rijks- graaninzameling in Gelderland en Noord- Holland was in 1921 nog altijld niet geein digd. De President-Directeur vam bet Rijkskan- toor voor vte en prnrden schijnt em als zoo- danig en als liquidateur van bet kantoor nog- al dit en dat te bebben betaald, dat onver- scbuldigd was en- dus terugbetaaldi beboorde te worden. Met die terugbetaling ging het niet vlot, omdat de scbuldenaar weigerde of niet te vindem was. Maar de A. R. drong aan op terugbetaling door den ambtenaar zelf als er nadeel was, „veroorzaakf door eigenmachtige handelingen of door zijn be- wust in strijd bandelien met de betmi gegeven voorscbiiften." Maandelijks had biji beschikt over 200 voor reizen naar deni Haag, waar mee b'ijl voortging tot Augustus 11920, hoewel hij er April 1919 al opmerkzaam op was ge maakt,. dat dit strijdig was met de wet. Het bedrag van ten onrecbte betaalde duurtebij- slagen was niet na te gaan door gebreken; in bet pexsoneelregister, maar een bedrag van ruim dl4i00i.was de Pres.-Dir. zeker schul- dig. Ook had- bij; beschikt over 1000 oer- soonlijke toelage, die hem niet toekv a; over 44!3.'li0 voor diners en lunches, in boofdzaak ten beboeve van zdjmi secretaresse, die ook bog 125 kreeg, omdat haar rijlwiel, buiten den dienst, gestolem was. De Minister van L., N. en H. vond echter, dat alleen te- rugbetaald moest worden, wat dat heer ten eigen bate bad genoten. Maar dan zouden de iractatie van de secretaresse eni baar ge- stolen rij-wiel ten koste van den Staat komen. Naar aanleiding van de Suiherdisiribuiie is er ook beel wat te doen geweest. De A. R. bad laanmerking gemaakt op de onvolledig- beid der gegeven inlicbtingeni; ziji had noch bij bet Suikerkantoor, nocm biji het Rijksdis- tributiekantoor (R. D. «K.), noch aan het De- partement van L., N. en H. diie kunnem krij- gen. De Minister verschool zicb achter spits- vondighedert: de A. R. bad gevraagd naar de overeenkomst aangaande bet drukken der suikerkaarten, maar die was er niet; bad zij naar den inhoud gevraagd-, dan zou haar die wel zijn meegedeeld. Dus lijldelijk verzet! De Mlnisterraad zou- besloten bebben vol- gens de minimumtarieven voor de grafiscbe vakken te laten werken; maar dat bleek on- juist. Er wareft meer suikerkaarten ingele- verd, dan er wettelijk waren; uitgegeven. De Minister beweerde, dat die meerdere misdruk ■zouden zijn geweest «f dat het valecha kaar- ten waren. Maar daar op moenide de A. R. dat stokerkaarten geldswaardig papier waren en dat dus alle misdruk vermetigd bad- moeten worden: het toezicht bad dus outbroken, en toch verklaarde Minister, dat de verant- woording van het papier geneel „een genoe- gen van bet R. D. K" had plaats gebad; maar die verantwoording was niet aan de A. R. vertoond. 'Met de melkdtstrlbutle was ook niet alles in orde. De gemeente Goor had naar bereke ning 2932 meer ontvang-en, dan op grond van het bevolkingsdjlfer en bet ran too en in rekening bad kunnen worden getoracht. let? dergelijks bleek ook voor andere gemeenten te gelden en de A. R. stelde voor een ©n- derzoek in te stellen. Maar de minister ver- wachtte daarvan weinig heil en liet de zaak blauw-blauw. Ook voor bet bewaren van aardappelen was te veel betaald. Dat bewaarloon zou gelden voor den wintervoorraad en voor de reserve-hoeveel'heid. Miaar bet R. D. K. bad voor alle aardappelen maar bewaarloon uit-" gekeard en zoo waren o.a. 196.S89 09, 35.694.84 en J 62.926.66 M te veel uitbe- taald. Zelfs was er bewaarloon uitgekeerd over een jaar, waarin geen aardappelen wa ren bewaard. De administratie van dat RID. 'K. liet frouwens nogal een en ander te wen- scbeni over, want voor posten van te zamen. 3 millioen gulden waren geen of alleen onvol- ledige bewijsstukken aanwezig. Het ging soms wat vreemd. Zoo bad een liquidateur, die op 231 Mei 1919 eervol was ontslageni, zelf maar f 133.33 ingehoudem voor de rest van de maand Mei. Staatsmijnen. Over dit onderwerp heeft d'e A. R. heel wat te vertellen. In 1918 en 1919 was voor de Staatsmijnen te Nieuwer-Amstel een dynamietfabriek gebouwd, die '116.600 had gekost benalve aanschaffing van machi nes en grondstoffen. Die fabriek is buiten gebruik gesteld em mem was zoekemde naar een andere bestemming. In Januari 1921 werd door de drectie der Staatsinujnem te 'a Oravemhage een verkoopkantoor geves- tigd voor alle producten der Staatsmijnen. Vroeger wias die verkoop geschied door het Handelsbureau te Heerlen., maar in dem cri- sistijd- warern de bemoeiingem overgegaan op de Rijikskolemdistributie. Men zou meenern, dat na de distributie bet bureau: te Heerlen weer zou optredem, maar (zie boven1) een nieuw kantoor werd te's Gravenhage geves- tigd in een deftige wijk, met aan bet hoofd een Directeur- en twee adjunct-directeurem, aan wie een veertigtal personem waren- toe- gevoegd. 'Natuurlijk komien boven de trakte menten en loonen1 n-og reis- en verblijfkosten 'van controleurs uit de mijnstreek. De Direc- tie detr Staatsmijnen berichtte, dat de op- brengs't der mijmem zoo was toegenomen, dat Wet kantoor te Heerlen1 onvoldoende was; dat men's Gravenhage had- gekozem als gunstig gelegen en1 dat zulk een1 kantoor in een goede wijk moest liggem em ook uiterlijk van wel- stand moest getuigen. E-igen;lijk 'kwam de vest- tiging van dat iHiaagscbe kantoor op bezuini- fing n-eer. Ten overvloede bleek, dat de taatsmijqen ook nog 200.000 badden ge- stor.t wegens ovexneming van alle aanckelen van een brand-stoffenhandel te Utsrecbt. De Dixectie der -Staatsmijnen bad n.l. vrijheid g-ekregen om 5 ton te besitedem voor 'het aan- koopen van opslagplaatsen en magazijnen op verschillende plaatsen. En nu was deze faee- le vennootscbap maar overgenomen, omd-at daarbij- opslagplaatsen behoorden. De A. R. vond bet wat vreemd, dat er nu te 's-Gravem- ih-age en te Utrecht een, verkoopkantoor zou zijn en vro-eg wat de bedoeling was. Uit het :antwoord bleek, dat de Minister alles goed vond. Zoo is bet niet te verwonderem, dat bet di vidend der Staatsmiijneni niet te hoog wordt. Daar wordt nog al wat uitgegeven. Een af- deelingschef, die van 1 Aug. 1919 tot 1 Febr. H9'21 geen dienst deed, zag op laatstbedoel- den datum zijn trakitement van 4!800 plot- selimg op 9600 gesteld en'de chef van d'en administratieven dienst kreeg toen ook het- zelfde traktement, dat b-ooger is dan de hoog ste lambtenaren genieten. De Directie der Staatsmijnen! beriap zicb op booge traktemen ten bij. particuliare ondememiingen. Maar op 2 Juk 1921' werden1 de salarissen der beide bedoeldie ambtenaren weer verboogd tot 144'OQ eni 12000, bebalve nog emolument ten en tanttemes. 5 chade vergoedingin, graUficaties, enz. Dat is een zeer geli-efdl onderdeel van den Staatsdienst; wij zullen zeer kort enkele voor- beelden geven. Een Belgiscbe landbouwer, die f 3500 vroeg wegens door militairen aangericbte scbade, kreeg 1500. De Minister van L., N. en H. wilde scha- devergoeding toekennen a-an een drukfcerij wegens stijging van de prijzen van aangeno- mem dr-uk- en. bindwerk, zonder dat biji over de gevens beschikte om de juisfcheid van bet bedrag na te gaan. Aan een aaanemersf inna was ten onreehte 29.5i51.9l8 uitbetaald wegens rente van bij een bamkinstelling opgenomen gelden. Het bedrag zal terugbetaald worden. Meermalen werd scbadevergoeding aan aannem-ers uitbetaald 'enkel op advies van deni Riiiksbouwmeester zonder accountantson- derzoek. Met ingang van 1 Jan. 19210 werd een Directeur van het nieuwe academiisch zieken- buis te Leiden benoemd, maar in Aug. 1921 was zijn ambtswoning nog niet klaar. en dienkelijlk was er met den bouw nog niet be- gonnen. De benoemde mocbt te Bergen (N.-'H.) women, -kreeg vergoeding voor huis- lur- en voor reizen naar Leiden: en aat zou duren tot Februar 1922. Maar intusschen zijn gelden aangevraagd voor den aankoop van een> vma te Leiden) waardoor de te bou- wen ambtswoning verval-t. Ten) beboeve van O-orlog waren- goederen gelevardl op bons, die door een sergeant wa ren afgegeven. 'Da leverancier eischte f 2252.56 en de Minister van Oorlog was bereid die te betalen, maar de A. R. vond- de prijs wat hoog en de scbadevergoeding werd bepaald op 1610. Eenige aangekochte perceelen! in den Haag, die nog niet voor net bepaalde doel werden gebruikt, werden gedurende drie ja ren gratis ter bewoning afgestaan aan werk- liieden van de Lamdsgebouwen. De Minister van Finaneien beloofde daar een stokj-e voor te steken. Een bureelambtenaar biji P.T. en T., die ondanks tekortkomingen eervol ontslagen was, 'kreeg eenl uitkeering van 2170, waar- •p hiji recht kadi; maar hij kreeg eok nog een gratificatie van f S2S® om im cm ge9«genik»d te zijn met zijn gezin naar Amerika te gaan om daar een hem aangeboden bebrekking te aanvaarden. iDe A. R. vond diit wat kras; wij ook! Eien lid van de Tweede Kamer, vroeger ambtenaar, genoot toen 120 kindergeld, maar bleef dat innen, toen bij Kamerlid was en dus geen ambtenaar. Het terugvordpren vond de Minister van Water$taat wat erg daarom werdl aan een comptabel ambtenaar een gratificatie van 1201 toegek-end om die som in's Lands kas te storten; N.B. om wet-tig te zijn!! Nog zoo iets. I-emand moest cement leveren voor het Rijk te Roarmiond en te Linue. Bij te late levering beliep biji boete. Op zijn ver- zoek leverde 'ii| te Beegdem eni te Horn (ook in Limburg). (De man werd van boete vrijge- steld, omdat die bedongem was, als hij te laat te Roermond en Linne leverde en daar 'had hiijl niet geleverd! (Mooi gevonden. Red.) Maar de A. R. maakte bezwaar en de boete van 2890.25 werd ingehouden. Maar een poosje later wetnd met goedvindem van den Minister bepaald dat de te Beegden en Horn geleverde cement geacht werd te Roermond en Linne te zijn geleverd en dat de verlating te wij'ten was aan d'e levering te Beegden en vorm, waardoor zij niet te Roermond en Lin ne kon plaats hebben. En toen kreeg de le verancier zijn 2860.26 terug! In gewoon Nederlandsch beet zoo iets als fcnoeien; in ambtenaren- en departementstaal beeft het een anderen naam. Later meer!! (Been dfenstaanbledingea.) Jb. HARTLAND, Koningsweg B 69, Handel in 2e handscn Kinderwagens, Sport- karren, Ledikanten, Bedden enz. KONING3» WEG B 69 naast Klaas Verwer. TE- KOOP -GEIVR-AAGD EEN CANA-Pe met vier bijpassen-de Stoelen. Adres Voorstraat 48- Egmond a.Zee. Gebrtokte UNISLUITHAARO met drcul. en verbreede voorsprong fabrik. J. Jaarsma b 100 te koop -aangeboden. .j -Te zien ZAAD'MARKT no. 90. Gebrtokte GASIiNISLOITHAARlD fabrik. Hoube TiE iKOGP AANOEIBODEN b 50. Te zien ZAA'DMAR'KT 50. TE 'KDGP een goed onderbouden ge- emailleerd FOR'NUIIS. Te bevragen v. d. WOUDESTRAAT 75. TE KOOP een goed onderbouden HlEiE- REINiFIETS. Te bevragen Bergen, Prinse®- selaan 30. Electriscbe Omamenten te koop, 1 Electr. kroon 14, 1 bandlamp met zijoe valiant 14.60, 1 Eilectr. gangornament 3. Adres 2e LANDDWARSSTRAAT F 20. MOTORLAMlP. Te koop Motcrlamp (carbid) als nieuw, en Gramopboon met 120 nu-mimers. DIJKGRAAFISTRIAAT 9. MOET WEG. Een gramopboon met pla- tenkast en 20 nummers. Spotprijs. S'i A- TIQN-STRAAT 22. Gebrtokte docb beste iHElERENRlI-JWHE- LEN TE KIOOP biji P.M. DE VRII'BS, rij- wielbandel, iHeerbugowaard Zui-d. G. STRiOGKER beeft nog alle soorten 2e handscb KA-CIHEILS waaronder een zoo goed als nieuwe -Salamander, grootste -num- m-ar. NIEU W-L.A ND ERSI NOEL 1. TE KIOOP een MANTELOGSiTUUM, maat -46, kleur donker. Adres BAGIJNESTRAAT 9. TE KOOP AANGEBODEN 6 STOELEN en' TAF'EIL, goed onderbouden. STUlARfllSTRAAT 74. 1 D'E VERDEEL1NG DER GOEDEREN. I. Na onze beschou-wingen over de productie der goederen en de daarmee verband houden» de onderwerpen, hebben wij eenige onderwer» pen bestudeerd ten nauwste samenhangendo met de verdeeling der goederen. Spoorwegta» jrieven, kwesties van vrijhandel en protectie, ontwikkeling van verkeersmiddelen, en al die onderwerpen, die in den laatsten tijd onze aandacht in beslag namen, hangen samen met de verdeeling der eens geproduceerde goedea ren. Begrijp mij goed, waarde lezers, ik bedoel niet -de zoo dikwijls aangehaalde ..verdeeling der aardsche goederen." Die woorden worden meestal gebruikt voor politieke en a-ndere nietseoonomische doeleinden. De verdeeling der goederen, die hier bedoeld' wordt, is met een zeer eenvoudig voorbeeld duidelijk te man ken. De bakker produceert brood krachtens zijn beroep, en bij prodUceert willens en we< tens meer, veel meer, dan hij zelf kan verbrui* ken. Dit brood nu moet worden verdeeld ona der diverse verbruikers, en het heeft zijn einda bestemming pas bereikt, wanneer het voor het gebruik gereed is. Sommigen beweren, dat da verdeeling om bovengenoemde reden, dus dat het pas ^ijne eindbestemming bereikt heeft, zoodra het klaar is voor het gea of verbruik, een onderdeel vormt van de productie. Andea ren maken de tegeniwerping, d:at productio steeds een technisch element van vervorming, liefst veredeling beteekent, en dat door do verdeeling do producten geen technische vera vorming of veredeling ondergaan. Bovendien wanneer is b.v. brood voor het gebruik gea teed? Als de bakker het heeft afgeleverd, of als het gesnedea op tafal staat? Naar uijma aiiwi.ng moat da

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5