Kieraaadeening b{j kinderea. ProYinciaal Niegws Ingezonden mededeeling«H. JURGENS' PLANTENBOTER Kinder «a zija zoowel alt votwasaenea on- derhevig aan nieraandoeningen en men faeeft zelfs opgemerkt, dat prooeutsgewijze blaaa- •teenen piecr voarlcwamsa bjj idnderen dan bij volwasssavn. i Sommige kinder#* erven nienrwakte ores. Dij anderen is bet een gewlg van mazelen, ccharlakenkoorta, diphtcritia, windpolckcn en durgelijkc infcctiezieicten. De oudera diensn derhalve op te pawsen, alt een kind de ledem&ten, urine bezinks voorkomende gevolg van nierzwakte bij kin der® ihet verlies van de maoht over de blaas, hetgeen bedwateren en dexgelijke onaange- name kwalen veroorzaakt. Ala uw kind teer en kwijnend i9# met speelt en draafi' als andere -kinderem treurt en klaagt over moeheid, weee dan bedacbt op een vonm van nieraandoening en onder- zoek dit epoedig. Foster's Rugpijn Nieren Pillen bleken tuccesvol in tal van depgdijke gevallea He* verdient dan tevens aanbevefcng om onwin- ding door stoeien ere lezeo voor fact tlapen gaar L vermijden, bet kind 'a aroods niet te veel te la ten drinken, het uiet te warn toe te dekken en het vooral niet te etraffen voor zijn kwaal. Vrectnin moral rmen tier oj Alkmaar verkrijgbaar oubcr h 1.75 per d< Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op^den juisten naam} Nierop Slo pijn Ni zijn te lothoul flooa. zaal was geheel gevuld en ondcr de aanwe- zigeni was ecu groot aantal dames. De lieer Van der Velde heette de aamvezi- gen welkom. Het is niet zonder bedoeling, dat de loge „De Noordstar" meende u deze lezing te moeten aanbiedani, zd_ hij, herinnerende het verbod aan van „Nathan der Weise'' Hike overtuiging dier dagen, geen verwond* nng behoeft te verwekken. AF stond Lessin niet vijandig tegenover het Christendom, tocl werd In die „rragmente" felle critiek gele- verd op de toen geldenda overtuiging, gelijk da. Klaver met voorbeelden aangaf. Lessing stond hooger dan Reimarus, dieper op de geloofskwestie in. Het practi- sche Christendom bleef voor hem hoofdzaak. Vooral Melchior Ooeze, hoofdpastor te Hamburg, viel Leasing hard om zijn publics- ties, en wij mogen er hem dankoaar voor zijn, zed spr., want nu werd Gocze een mik- punt van Lessing's welgepunte pijlen en stuk na stuk verscheen, vemjkende de protestant- sche lectu/ur. Toen zocht men Lessing te treffen door zijn geschriften te verbieden en zelfs de wereld- lij'ke overheid werd er in gemoeid. Lessing wilde zich niet onderwerpen en in dien tijd zocht hij weer op een vroeger fragment van een tooneelstuk. Diit was ihet ontstaan van „Nathan der Weise". Alvorens hierop nader in ta gaan, ging spr. na Lessing's verhouding tot de vrijmet- selarij, die in dien tijd in Duitschland niet hoog stond. Wat Lessing zocht, vond hij in de loge dier tifden niet, hij had veel hoogere gedacfvten. Gelukkig heeft Lessing zijn ma- ?onnieke idecSn ook uitgesproken in den tem po! der menschheld. Spr. woes hier speclaal verwonde- stetd had, die door den apreker werd beant- woord, sloot de heer Van der Velde de bij- eenkomst. op twee stukken, n.l, „Antigoczc" ea „Die Erziehung des Menschengeslechts", waarin naar voren komt de eerste regel n.l. die daa^schc vrijmetselarij maniteit. Voor die foumaniteM der heden- over de hu- UIT ZUIDSCHARWOUDB. De Raad vergaderde Donderdagavond voK tallig. Ingekoaten wa« tm achrijven van het fan- farecorpa, waarin dank betuigd werd voor de subsidie van /15 voor 1922 en verzocht werd ook voor 1923 subsidie te mogen ont- vangea. De Geitenfokvereeniging betuigde dank voor de subsidie over 1922 en verzocht ook voor 1923 subsidie te mogen ontvangen. Beide verzoeken zullen bij de begrooting behandeld worden. Aan de orde kwamen de diverse begrootin- gen. De commi6sie had op de begrooting geen op- of aanmerkingen; ook niet op die der lichtbedrijven. Gevraagd werd of de cokes ook voor 75 cents door de ingezetenen kan worden afge- haald. De commlssle zou lievtr de 5000 extra af- schrijving op het electrisch bedriif niet doen »laats hebben, waardoor de aanhangig ziin- le tariefverhooging van 5 cents niet zou be- hoeven plaats te hebben. De voorzitter deelde mede, dat de cokes al- Icon door handelaren en gemeentebesturen afgehaald kan worden. Nl waarover spr. eenige oogenblikken uitweidde, waren Lessing's tijdgenooten echter nog niet rijp. voor de H. B, S. te Ainerafoort. Het is mi juist niet iets van den allerlaatsten tijd, dat het werk van een of ander geleerde vcrboden wordt. Socrates moest er den gifbeker om le- digen en Farrar werd in Spanje daarvoor gedood. Voor Lessing bestaat daarvoor geen gevaar, hij is al eerf eeuw dood. Maar men wil hier 6en zijncr geesteskinderen verbieden en daartegen meenen wij te moeten protestee ren „Niemand heeft de waarheid", zei dezelfde Lessing eens, en wij bcamen dit. De vrijmet selarij nu wil de vrijhcid voor ieder om zoeken naar de waarheid. Spreker dankte den heer Klaver voor zijne bercidwilligheid om de „Nathan" te verkla- ren en nader toe te lichten en gaf dezen daar- toe het woord. Ds. Klaver zei, eerst iets te willen vertellen van Lessing's leven, omdat zonder dat de „Nathan" niet is te begrijpen. Spr. begon met te herinneren aan de Auf- klaring, de strooming, die voor ieder een vrije wereldbeschouwing wilde. Lessing was er in Duitschland een aer voormannen van. Lessing's geboortehuis was de pastorie te Kamenz in Saksen (1729). Hij werd door zijn vader voor predikant bestemd. Op 17-jari- gen leeftijd werd hij student te Leipzig, waar hij inzag dat hij zich niet voldoende kon be- wegen, boerseh en.onbeholpen was. Hij be- schreef dit later in een interessante schets. Hij verwaarloosde gedeeltelijk de studie en kwam in aanraking met acteurs en anderen, van wie men vreesde, dat zij hem op verkeer- de wegen zouden leiden. Men haalde hem daarop onder voorwendsel van ziekte zijner tnoeder terug naar Kamenz, maar daar bleek, dat hij geen gevaar zou loopen :Hif ging daarop ween maar Leipzig, was daar borg voor acteurs en vluchttle.ini verband hiermede maar Berilijn. Vandaar schireef hij Mer een brief met'm bcschouwing over zijne opvatting over het ware geloof. Zijns inziems werd te weinilg het ware Christendom beoefend, men sprak er alleen maar over. In dezen tijd ver scheen Lessing's „yrijgeest". Verder schreef hij over de joden en over de Henihutters, wier 8treven zijn voile sympathie had, omdat zij het practische Christendom voorstonden. Dit alles schreef hij op nog z,eer jeugdigen leeftijd en men staat verbaasd dat een z66 jong man z66 kon schrijven. Lessing begreep echter, dat hij zijn geestelijke krachten zou verbruiken en ging daarom voor een paar rus- tige semesters naar Wittenberg. Hier schreef hi] wederom verschillende stukken, die hem als een geleerde deden kennen. Daarop ging hij in 1752 weer naar Berlijn, waar hij zich alfereerst met het tooneel bezighield. Zijn positie was daar allesbehalve rooskleu- rig en hij zou daarom met een jong patrici&r een groote reis maken, die echter, nauwelijks begonnen, door den zevenjarigen oorlog moest opgegeven worden. Toen ging hij naar Breslau, waar hij een ambt aanvaardde, dat zijn vrlenden deed zeggen, dat het de dood was voor Lessing's lftteraire gaven. Later zou echter het tegendeel blijken. De toenmalige koning erkende zijne talen- teni niet, want hij een; vacaturs van bibllo- thecads der kominklijke bibliotheek werd' Lessing gepasseerd voor een jong Fransch- man. Nu was hij zonder bestaan, zoodat hij ten slotte zijn met moeite bijeengebrachte bi bliotheek moest verkoopen. Hij trok naar Hamburg, waar hij een tooneelgezelschap fonneerae, dat hij echter weer moest ontbin- den wegens gebrek aan publiek. Ook net schrijven bracht hem niet voldoen de op, daar zijn werken werden hcrdrukt door anderen en ten eigen bate goedkooper uitgegeven. In Hamburg leerde hij Reimarus kennen, die grooten invloed op hem uitoefen- de. Over dezen en diens dochter deelde de spre ker een en ander mede. Reimarus schreef over wijsgeerige onderwerpen1, hij hield ech ter zijn handschrift, waaraan hij 25 jaar werlete, angstvallig verborgen. Zijn dochter 1 Elise gaf aan Lessing later dat geschrift, dat hij meenam naar Wolfenbiittel, waar hij door den hertog was aangesteld als bibliothecaris. Lessing voelde zich hier aanvankelijk niet ge lukkig, hoezeer hem de brieven ook opbeur- den. hem geschreven door Eva Konig, een koopmansweduwe, met wie hij later in het huwelijk trad, toen zijn positie was verbeterd Deze echtgenoote stierf echter reeds een jaar later (1778). De smart en de eenzaamheid, daarop vol gende. hebben Lessing's inzichten gelouterd. Hij gaf uit de „fragmenten van Wolfenbiit tel", u it Reimarus' handschrift, voorzien van Lessing's aanteekeningen. Deze fragmenten baarden groot opzien, wat, gezien de diriste- Van Lessing's hooge gedachten over de hu- maniteit getuigt zijn meesterwerk „Nathan der Weise", waarvan spr. na een korte pauze een uiteenzetting gaf. Ds. A. Klaver vestigde er de aandacht op, dat redacties van kerkelijke en andere bladen hunne meeningeri hebben uitgesproken over het verbod van „Nathan de Wijze" voor, de H. B. S. te Amersfoort. Spr. wees er op, dat bij dit verbod twee geestelijke stroomingen met elkaar in botsing komen: verdraagzaamheid en onverdraag- zaamheid. Een zegen van het modemisme is geweest, dat het den nadruk heeft gevestigd op den eisch van vrijheid. De roomsche kerk spr, had een open oog voor hare mystiek en haar schoonheid en in sommige opzichten draag- ster zijn van de geestelijke cultuur wil geen vrijheid. Zij kan dit niet goed maken met het beeld dat voor kinderen een heining noodig is, en daarmee is zij in strijd met de mcn8chelijke natuur. Echter, de zaden der vrijheid waaien ook over de hoogste heining en zoo komt meermalen een zaadje op in den roomschen hof. Zoo gaat het ook met de or- thodoxe protestanten, die eveneens een hoo ge heining optrekken als middel van verweer tegen de liberale gedachte (chr. scholen voor alle onderwijs, chr. vereenigingen op elk gebied1, eniz. „Wij zijin de bezitters der waarheid", zeggen beide partijen cn dat betee kent, zei spr., onverdraagzaamheid. Dit komt tot uiting in het verbod van „Na- than de Wijze", gegeven door den minister, omdat hij van meening is, dat de leerling niets mee naar huis mag nemen wat strijdig is met wat hij van huis uit leerde. Als men dezen regel doorvoerde, moest vrijwel al'lfe letterkundig onderwijs uit het ieerprogram verdwijnen, men zou niets an- ders overhouden dan een ggwone zinsontle- ding. Immcrs, de middeleeuwsche litteratuur was roomsch, men zou Henriette Roland Hoist niet mogen lezen, enz. Welk een geestelijke onverdraagzaamheid en wat leidt zij tot een niet-begrijpen van an deren. De tijd 2:al leeren, gelijk Lessing reeds zei, wat het best is, cbristelijk zijn of over Chris tendom spreken. Niemand mag zeggen, dat in anderer geloof geen waarheid is, want in aller overtuiging hgt iets van de waarheid. Niet alle godsdiensten hebben evenveel waar- de, maar de beste is die, welke de humaniteit en verdraagzaamheid het hoogst stelt. Hiema gaf spreker den inhoud weer van het meergenoemde dramatische gedicht, hier en daar met een toelichting en een persoon- lijke meening. Zou het geen zegen zijn voof duizenden jonlge lieden om te lezein) Lessing's parabel van „De drie ringen" vroeg spr., o.a. om hen in te wijden in de verdraagzaamheid? Deze parabel, dateerend uit de 13e eeuw, werd door Lessing opnieuw te voorschijn gehaald. Hoe, zei spr., zou een vader een zijner kiiud'eren bevooirechten boven de ande ren? Rome of Dordt b.v. het ware geloof en daarmee verheven boven de anderen?-Het is godslastering dat te denken. Meermalen vond spr. gelegenheid om te wijzen op het gebrek aan verdraagzaamheid alom. Nog altijd is juist wat Lessing zei: Als Ood mij, verscheen met in de ^ne hand de waarheid en in de andere het zoeken er naar en mij vroeg wat ik er van wilde, zou ik zeggen: laat mij het zoeken, de waarheid is bij u alleen. En zouden wij gedoogen, dat in onze da gen de heining nog verder werd opgetrok- ken? Spr. hoopte aat men zich hiertegen zou verzetten, in naam van de verdraagzaam heid en dus van de menschelijkheid. Ds. Klaver wees er op hoe Lessing is ge- huldigd om zijn streven voor verdraagzaam heid door velen, die over hem schreven, o.a. door Herder, van wien sp. een en ander aan- haalde. Een ongeloovige heeft men hem geschol- den, zei spr., ik behoef niet te vragen op wier hoofden de schuld van dezen laster terug valt. •Alan den geesf van: Lessing, die ook de geest der vrijmetselarij is, zal op den itijd van den Opperbouwheer de overwinning zijn. (Applaus). De heer Van der Velde bracht aan ds. Kla ver dlamk voon zijne uiteenzettingen eni verlda- ringen, die geheel waren in overeenstemming met hetgeen de loge „De Nbordstar" zich er van had voorgestdd. De inleiding tot het eigenlijke betoog had bewezen, dat de mensch van zijn leven meer kan maken, dan aanvan kelijk verwacht werd. Spr. wekte op tot het lezen van het dichtwerk. Op spr.'s verzoek stemden alien in met het applaus op de manier als in de loge gebrui- kelijk is. Nadat ds. Baar nog een enkele vraag ge- a een opmerking van den heer Bekket deelde de voorzitter mede, dat er wel gele genheid is voor particulieren, doch dit hun weinig of geen voordeel geeft. Als aan de irn gezetenen voor dien prijs beschikbaar gesteld wordt, zouden de handelaren kunnen worden uitgesohakeld. De heer Kroon was van oordeel, dat de handelaren niet gemist kunnen worden. De heer Zeeman wees er op, dat reeds ja- ren geleden de besproken regeling in Alk maar reeds geldenae was. Hij rag niet in, waarom het hier niet kan. Het is noodig alles te doen om het den menschen zoo goedkoop mogelijk te maken. Het is een fabriek van de burgers. Spr. wilde de gelegenheid open- stelf De heer Kramer wees er op, dat de prijs is gebaseerd op afname van groote kwantums. Er zou extra arbeidsloon voor noodig zijn. De heer Bekker: De prijs zou voor de kos- ten een dubbeltje hooger gemaakt kunnen worden. De voorzitter achtte het dan niet meer van beteekenis. Zoo groot is de winstmarge niet, doch spr. deed ae t'oezegging de gedachte eens in de gascommissie naar voren te zullen brengen. Wat de 5000 betreft, de boekwaarde is ved hooger dan de werkelijke waarde, waar om extra afschrijving noodzakelijkis. De heer Zeeman zag niet in waarom een twaalfde van het geheel m-oet worden afge- schreven. De voorzitter wees er op, dat de waarde misschien een tiende van ae boekwaarde is. De heer Berkhout achtte het beter een ver- hooging van stroomprijs te voorkomen en vreesde verlaging van veibruik. Spreker wilde ter bevoegder plaatse eens wijzen; op de enorme prijzen die hier berekend worden. De voorzitter wees er op, dat het reeds tweemaal in een vergadering van de vereeni- ing van Ncderlandsche Gemeenten bespro- :en is. De heer Bekker: Ze draaien rich zdve den nek om. De heer Kramer wees op de goedkoopere contracten, waardoor anderen tneer moeten betalen. De voorzitter: Ons contract loopt tot 1925, doch als we weigeren is er een fctok achter de deur. De heer Zeeman achtte het meer iactlsch nu niet extra af te schrijven. In stemming gebracht, werd met 4 tegen 3 stemmen besloten dezen post niet goed te ken- ren. '(Tegeri denl po«f de heereal Berkhout, Zee- man, Groen en de Jong). De heer Zeeman zou de verlichting voor koolschuren onder „industrie" willen bren gen. De voorzitter wees er op, 'dat vermindering niet mogelijk is en de verlaagde prijs alleen voor ,,kracht" is. De heer Kramer merkte op, dat het text nauwste samyihangt met de maximale belas- ting. Het zou een groote strop worden. .kracht" een andere tariefsberekening in bewerkinf is. waaromtrcnt vrij zeker in de volgenda verga dering een voorstel zal komen. De heer Berkhout wees er op, dat de kracht- verbruikers hier niet tegen anderen kunnen concurreeren, omdat de prijs voor stroom zoo hoog is. In Alkmaar is het 8 cent, hier 20 of 30 cent. Nadat de voorzitter er nog op had gewe- zen, dat behalve de koolschuren ook anderen vermlnderd zouden moeten worden en he;; voorstel niet gesteund werd, was dit pun van de baan. Opgemerkt werd nog namens de commis- sie, dat de geraamde opbrengst van de zwa- velzure ammoniak te laag is in verhouding tot de kostendat geen post op de begrooting voorkomt voor ontvangsten gas voor verwar- ming en dat 550 uitgave voor rijwielen en carbid wat hoog schijnt. Nadat de voorzitter hierop bevredigende antwoorden gegeven had, werd de begroo ting goedgekeurd, met uitzondering van de extra afschrijving. De begrooting voor het burgerlijk armbe- stuur werd goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van 2738,52 met f 1000 subsidie van de gemeente. Hierop volgde de gemeente-begxooting, waarbij de heer de Jong namens de commit sie opmerkte bij de posten „uitgaven voor wa ter, poiltieschool te Hilversum en verwarming schoollokalen" iets te zullen zeggen. De heer Groen achtte de uitgave van 1275 voor den ontvanger te hoog. Het deed hem leed het bij een opmerking te moe ten laten. De heer Zeeman besprak namens de com- missie over de 850 die voor een ambtenaar terk secretarie ook nu weer wordt uitgetrok- ken. De ambtenaar is aangesteld in den tijc der distributie, welke nu voorbij is, De voorzitter achtte deze ambtenaar nood- zakelijk en de belooning gering. De 850 is jVOEDZA AM HEERLUK VQORDEELlL vastgesteld, rekening houdende met het feit dat de ambtenaar ook ontvanger is. Hij- kan niet gemist worden. Bovendien worden uitga- ven aan schrijfloon uitgewonnen. Spr. hoop te, dat bij de leden geen bezuinigingswoede voorzat. De zaken worden hier meer dan be- hoorlijk behandeld. De H. O. was voor 3 jaar terug nog 21000, wat het volgend jaar 10.000 zal zijn. De heer Berkhout achtte het vreemd dat deze ambtenaar elders niet en hier, in de Icleinste gemeente^ wfel noodig is. De voorzitter wees er op, dat uit den aard der zaak een jeugdig secretaris meer kan >resteeren dan een secretaris die meer op eeftijd is. Het deed den voorzitter leed, ge- noodzaakt te worden dit naar voren te bren- gen. Wethouder Kroon was van oordeel, dat de enkele honderden guldens meer dan dubbel aan de gemeente vergoed wordt. Het is hier een ideale toestand, die tan1 voordeele van de gemeente werkt. Spreker wildie er niet ver der op ingaan. De heer Groen wees er op, dat deze kracht voor de gemeente toch 2100 vraagt. Over het voorstel werd ten slotte geen stemming verlangd, omdat de voorzitter bi; herfialinig de noodzakelijlkiheid bepleitte en het tegendeel door de leden niet te beoordeel-en was. Gedurende de bespreking deelde de voor zitter mede. dat de railing van de klok voor elkaar is en spoedig zal plaats vinden. De commissie achtte 125 uitgave Voor water te hoog. In dit verband kwam naar voren de wen- schelijkheid om door de bewoners van ge- meentewoningen het water te laten betalen Ook anderen moeten het water zelve betalen, De heer Kramer bepleitte herschatting der emeentewoningen, omdat op andere wijze de laling van het water niet mogelijk schijnt te zijn. Tegen herschatting van de woning van het hoofd der school was alleen de heer Kroon Tegen herschatting van de woning van den burgemeester waren de heeren Kroon, Kra mer, Groen en Bekker. E>e heer Zeeman wilde nu ook de woningen j aan de Kerkweide laten herschatten, doch de heer Berkhout wilde dit niet steunen, omdat het beter is geen tweeden bok te schieten. B. en W. stelden voor om het salaris van den veldwachter te verhoogeti met 150 en te brengen op 1650, alles inbegrepen. De heer Groen ging hierin niet mee. Hij achtte, vooral voor een klein gezin, 1500 behoorlijk. De heer de Jong was het volkomen met den heer Groen eens. De heer Zeeman ging met het advies van B. en W. mee. De gemeente moet zooveel mo gelijk den algemeenen norm volgen. Als het loon te hoog is in verhouding tot andere in gezetenen, zo-oals opgemerkt werd, had ook in de vette jaren een andere houding moeten worden aangenomen. De beeT Berkhout bestreed de meening van den heer Zeeman, waama het voorstel van B. en W. met 3 tegen 4 stemmen werd ver- worpen. (V66r het voorstel waren de wethouders en de heer Zeeman). De voorzitter sprak over dit besluit zijn leedwezen uit. De post „subsidie burgerwacht" is ge- raamd op 75, dus 25 lager dan het vorig jaar. De heer Zeeman wide dezen post geheel laten vervallen. De voorzitter bracht hulde aan de men schen, die hun tijd en moeite er voor geven. De heer Bekker geloofde, dat het geld lang niet verbruikt is. wat den voorzitter deed op- merken, dat het geraamde bedrag geheel wordt uitgekeerd. Het voorstel-Zeeman werd met 3 tegen 4 stemmen verworpen- Subsidie Groene Krais komit te vervallen. De commissie informeerde naar de rnoge- lijkheid om Woensdags den geheelen dag en Zaterdags geen school te houdcq, waardoor brandstoffen bespaard kunnen worden.. De voorzitter kon de gevolgen hiervan niet direct overzien, doch zal ter bev< se informeeren. Op voorstel van B. en W. werd besloten, niet meer garant te zijn voor betaling van schoolgelden aan de nandelsscholen. Dit in verband met de Ulo-school De heer Groen besprak de steeds hooger wordende uitgaven voor kranzinnigenverple- cing, nu 3000 voor drie verpleegden. Spr heeft van bevoegde zijde vemomen1, dat de verpleging 1400 kost, doch 400 door de provincie betaald wordt. Het pTOvinciaal be driif is bij uitstek duur. Het zal goed zijn de onderzoeken of er voor de gemeente geen veranering kan komen. Onder de verpleeg den- is een katholiek, die in een katholiek ge- stieht zou kunnen worden ondergebracht, waar de kosten slechts f 700 zijn. Spr. wilde dit mededeelen, vooral ook om te demonstree- ren het dure van het provinclaal bedrijf en dat het particulier initiatief voordeeliger is. De voorzitter: Ook de Vereenigingvan Njederlandschen Gemeenten heeft zich er mee jezig gehouden en ook bij; de finandeele ver- louding is het ter sprake gekomen. Uit de be spreking bleek. dat het gesticht te NoordwyV cerhout bedoeld wordt. De heer ZeemanAls de behandeling uits- kend is, is er alles voor te zeggen. Ik kan er niet over oordeelen, doch goeakoop is niet al- :ijd gewenscht. Een provincial bedrijf is ook wel ens goed. Door deze woorden werd de lachlust van de heeren Bekker en Groen op- gewekt. Ook verdient het aandacht, zeide spr., web ke waar men voor zijn geld ontvangt. Spr. hoopte, dat ook dat een bron van studie zal uitmaken. De heer Groen noemde de inrichting als zeer soliede. De voorzitter deed de toezegging dit punt nader te zullen onderzoeken. Door de wijziging der wet wordt de pen- sioenbijdrage voor de gemeente 300 hooger, doch de heer Berkhout wilde hierover wel eens spreken, het billijk achtende, dat de Kt. door de betrokken ambtenaren wordt be- aald, althans voor hen die meer dan 1500 inkomen hebben. De voorzitter wees op de motleven, die er v66r twee jaar toe geleld hebben om net pen- sioen premievrij te maken en op de billijkheid welke in het toen getiomen besluit is neerge- legd. Spr. wilde het premievrij pensioen ge- waarborgd zien. De heer Groen was principled niet voor premievrij pensioen. Het kost de gemeente cir ca 1600. Deze f 300 wilde spreker op de bevoegder plaat- pre ambtenaren verhalen. De wet laat 8% pet. toe. De heer de Jong was v66r premievrij1 pen sioen, waarmede ook de heer Zeeman volko men accoord ging. De heer Bekker wilde met het oog op den toestand de 3y2 pet. verhalen. De heer Kramer ging met de begrootings- post mee, uit een oogpunt van billijkheid. Het voorstel van B. en W., om geen pen sioen te verhalen, werd met 3 tegen 4 stem- men verworpen. (V66r stemden de heeren Kramer, Zeeman en de Jong). (Hier deed zich het eigenaardige geval voor, dat beide wethouders tegen net voor stel van B. en W. waren). Nu dit voorstel verworpen is, stride de heer Zeeman voor, de door den heer Berk hout voorgestelde grens te bepalen niet op 1500, doch op 2000, welk voorstel door den heer de Jong ondersteund werd. De heer Berkhout trok da eenige bespre king zijn voorstel In. De heer Groen wilde de 314 pet. op alle salarissen verhalen, welk voorstel met 4 stemmen tegen verworpen werd. (Tegen de heeren Berkhout, Kramer, Zeeman, en de Het voorstel-JZeeman etc. werd hiema met 6 tegen 1 stem aangenomen. (Tegen de heer Kroon). De regeling gaat in 1 Januari 1923. Van hen, (fie in 1923 niet voor pensioen in aanmerking wenschten te komen, doch daar voor nu opnieuw de gelegenheid hebben ge- kregen, werd besloten de door de regeering vastgestelde 25 pet. voor inkoop door de be- .trokken personen te laten betalen. (De hee ren Zeeman en de Jong waren hiertegen). Op voorstel van B. en W. werd besloten1, de subsidie voor deIndustrieschool te Alk maar in te trekken. De afdeeling van de Vereeniging voor Vak- onderwijs zal de gevraagde subsidie van 99,85 ontvangen. Bij den post „drankbestrijding" bracht de heer de Jong namens de drankbestrijders dank voor het raime standpunt, dat de raad de laatste jaren in deze aangelegenheid in- neernt. Deze houding zal er zeker toe hebben meegewerkt dat in deze gemeente het drank- gebruik en het dagelijks bezoek in de cafe's het laagst is van de Langedijker dorpen. De Geitenfokvereniging zal 15 subsidie ontvangen. Aan het fanfarecorpa werd f 20 subsidie verleend. E>e heer Berkhout stelde voor, om dit op 40 te brengen, doch het voorstel werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. (De heeren Berkhout, Zeeman en de Jong stemden, v66r). De heer Groen pleitte voor verhooging van belasting op publieke vemakelijkheden, voor al gedurende de kermis. Waar echter geen uit- zonderingen gemaakt kunnen worden, werd geen stemming gevraagd. Hiema werd de begrooting vastgesteld op een ontvangst en uitgaaf van 52099,24. Over het bekende verzoek van 4- Statenle- den staakten in de vori-ge vergadering de stemmen. Nu werd het met 4 tegen 3 stem- men aangenomen. Hiema werd de vergadering gesloten. UIT LIMMEN. In Caf6 Zomervreugd had Donderdagavond do jaarvcrgadermg van do Burgerwacht plaats. De jaarvergadering werd gcleid door Burgemeester Niewenhuizen. Spreker bracht in herinnering hoe actief do Burgerwacht in verschillende wedstrijden was uitgekomen, In het bijzondcr In den provinci- alcn wedstrijd. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt dat het led'ental van 30 tot 84 is voorult ge» gaan. 14 maal is met marga en 8 maal met fceherp geschoten en de bond is toegetreden tot den Nederlandschen Bond v. Burgerwach- 'ten. Met dankbaarheid werd gememorcerd wat de vertrokken oucbcommandant Dr. Roos v. d. Berg voor de afdeeling is geweest. Rekening en verantwoording penningmeesi' ter. Saldo vorig jaar 83.92, ontvangsten 297.84, uitgaven f 290.95, saldo van 90.81. De rekening werd goedgekeurd. Daama verslag van de gehouden centrale vergadering te Amsterdam. Bestuursverkiezing. Herkozen de heeren J. iStuifbergen, J. Valkering en T. Stuifbergen. I Daama reikte onder een hartelijke speech de burgemeester de med'ailles uit. Prijswina naars M. Metselaar, Jb. Metselaar, E. Pepping, J. Stuifbergen en Th. Schoenmaker. Een be« stuursprijs werd aan J. van Lieren uitgereikt. In hartelijke waardeerende woorden brengt daarop de burgemeester dank aan den waar-' nemenden commandant M. Metselaar en be noemde hem tot commandant der plaatsclijke Burgerwacht. Nadat hij deii eed van trouw had afgelegd word d« officieele aanstelling voorgelezen. Do heer Metselaar dankte zeer ontroerd

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 8