De Langs en de Moraaz Loketrerhuring gulden per jaar. SCHEI-VEEMARKT. De directeur van het Marktwezxai te Alk maar bren-gt ter algemeene kennis, dat ter gdegeohedcl van, de SCHEI-VEE MARKT op Woensdag 22 November a.s. het vee, het welk men niet per vaartuig naar de markt brengt, alleen aangevoerd mag worden langs den HELDERSCHEN WEG, over de HE ILOOERBRUG of over de FRIESOHE BRUO. Aanvoer van vee over de OEE8TEH- BRUO, de EMMABRUG, de NIEUWLAN- DERSINOELBRUG of de BEIDE RUS- TIEKE VOETBRUGGEN is VERBODEN. Het vee over de Booxnpoortsbrug bij het Zeglis naar de inarkt moet den weg volgen kings de Voormear en de Bierkade, over de Schermervlotbrug en langs den Kanaaldijk naar de Friesche brug. Vaartuig#n met voor de markt bestemd- vee mo-gen gelost worden aan de KANAAL- K'ADE en de BIERKADE; de Havenmees- iter zal de ligplaatsen aanwijzen. Het vee langs den Heldenschen weg en per vaartuig aangevoerd aan de Kanaal- kade mag alleen naar de markt worden ge- bracht over die Korta Nieuwesloot van de Handelskade af. Bij de FRIESCHE BRUO, de HEILOO ERBRUG, en aan de KORTE NIEUWE SLOOT zal het aan te voeren vee door des- kundigen worden onderzocht, en zal het verschuldigd mallctgeld moeten worden vol- daan. In het algemeen mag men geen vee tier markt bcengen zonder voorafgaand deskun- dig onderzoek en betaling van het markt- gel'd; v66r des morgens ZEVBN OUR wordt geen vee ter markt toegelaten. Alkmaar, den 13 November 1922. De Directeur van het Marktwezen voornoemd, D. SCHENK. zaak nog onbekenid i», is aan het stoomschip Pew, dat rich in het droogdok te Chester (Pennsylvania) bevxradi, een schade van een half millioen dollar aangericht Twee man worden^ vermist. Rusland zal geen locomotieveni meer uit hiet buitenland betrekken. Het heet, dat de eigen industrie nu zelf in de behioefte ban voorzien. President Harding verklaart dat de Ver. Staten zich niet "anger aan de verplich- tingen, "welke als lid van de broederschap van naties op hem rusiten, kunnen onttrekken. - De Hongaarsche minister van Binnen- landlsche Zaken, heeft in een aan den burge- meester van Boedapest gerichte beschikkin-g medegedeeld, dat hij dfe organisaitie der Hon- gaarsche fascistien ontbinat, daar deze, aan weliker hoofidl afgevaard'igde Friedrich staat, - een van regeeringswege goedgekeurde sta- iten. Binnenland. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat bij hun College is ingekomen een verzoek van de Wed J. H. L. ALBERS, wo- nende alhier, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudende, andere dan sterke dranken, in den bierkelder van perceel VERDRON- KENOORD, Wijk D, No. 99. Binnen twee weken, na dagteekening dezes, If an ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwareo. bij hun College imbren- gen. Alkmaar, 14 November 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ministerium, die zich daar reeds meer speci- aal heeft beziggehouden met verzbberings- kwesties. De nieuwe president van Het Rteichs- versicherungsamt moet veel gevoelen voor 'n spoedige afddoeling .van' de kweside der in Nederland bijl Duitsche maatschappijen ge- sloten levensverzekeringen, zoodat mag wor den aangenomen, dat de ondebhandelingen thans van Duitsche zijde zooveel mo-gel ijk zullen worden- bespoedligd. De 'Duitsche onr derhandelaars moeten reeds zijto benoemdL KORTE BERICHTEN. Bij An'twerpen is een trein met werklie- den in botsing gekomen met een goederen- trein. Er kwamen twee dooden en 15 ge- wonden. De gewezen Servische kroonprhus (die wegens zijn onbehoorlijk gedrag van den troon vervallen werd verklaard), heeft in een open brief zich verontschuldigd tegenover zijn broer, den koning, voor de beleedigin- gen, dezen aangedaan. Er zullen nu geen verdere maatregelen tegen prins George ge- nomen worden. De vierde verjaardag der Oostenrijksche republiek werd Zondag in Weenen en hoofd- steden der provincies met militaire paraden gevierd De soc.-dem. hadden feesten georga- niseerd, die rustig verliepen. Clemenceau is uit Parijs naar de Veree- nigde Staten vertrokken om daar een reeks voordrachten te houden Wellicht ook in Ca nada, want van daar heeft hij reeds verschei- dene uitnoodigingen gekregen om er eveneens te komen spreken over de beteekenis van de goede verstandhouding tusschen Amerika, Engeland en Frankrijk, die hij als den grond- slag voor den vrede in Europa beschouwt Volgens de „Times" zijn 1200 leerlin- gen van Sovjet-Russische militaire scholen te Moskou, Petersburg en andere stedeni we gens hoogverraad in hechtenis genomen. t Naar Reuter verneemt heeft de Sovjet- regeering tien Italiaansche stoomschepen aan- gehouden in de Zwarte Zee-havens. Het is een wraakmaatregel tegen de maatregelen welke in Italie tegen de communisten zijn genomen. In verscheidene fabrieken in Rath, Ober- Mlk en Oberkassel is een wilde staking uiitige- broken. In Rath ligt daardoor de metaal- industrie bijna geheel stil. Hier en daar zijn de arbeiders op staanden voet ontslagen. Op den weg van Tienem naar St. Prond (Belgie) had een botsing plaats tusschen de tram en een vrachtauto, waarbiji de chauffeur van den auto werd geaiood. Twee tramcon- ducteurs werden ernstig gewond. De materi- eele schade is vrijl gnoot. Er is een beweging gaande voor een afscheiding van Hannover van Pruisen. -Naar uit inlicbtingen uit betrouwbare bron vernomen' wordt, zal Mussolini's •deel- neming aan conferenties buitenslands woor het nieuwe jaar buitengesloten zijn, daar hij voor bet oogenblik met kwesties van binnen- landsch-politieken aard de handen vol heeft. De geweldige daling der Duitsche mark heeft ook acbteruitgang van de Belgische franc teweeggebracht en prijsstijging van de Belgische levensmiddelen en1 kolen, duurte en stakingen in de mijndistricten van Charleroi, Mechelen en Antwerpen. De stabiliseering van de mark is dus ook wel een- zaak van be- lang voor Belgie. Gistermiddag is de Belgische aviateur Laborie van de Societe de Propagande Aero- neutique te Saintes met zijn toestel van een hoogte van 20 Meter neercrestort en gedood. Volgens een telegram uit Hilo (Hawai) zijn er Vrijdagavond ten gevolge van een vloedgolf in de baai verschillende schepen van hun anker geslagen. Er gingeni geen menschenlevens verloren. Uit het kasteel Sch aum-burgnL ippe te Nachod (Cost Bohemen) is voor IVt mil lioen Tsiechische kronen aan briljanten ge- stolen. Door een ontploffing, waarvan de oor- GIRONlDWETSIHElRZ 1ENING. Verechenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag inzalke de wetsoat- werpea tot grondwetsherzieninig. EUQHARISTISCH OONGRES TE DEN BOSCH. Zondag is te 's-Hertogenbosch het eerste Bossche diocesaan eucharistisch congres op plechtige wijze geopend. Wemengd Nieuws. DR. JOHAN WAGEN1AAR. Men meldt uit Utrecht aan die N. R. Crt. Oisteravond is Dr. Johan Wagenaar ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag op Suitengemeeni bartelijke wijze gehuldiigdi in- de Tivolizaal te Utrecht, waar hij: het Volksoon- cert dixigeerde. De zaalt was feestelijk met palmen en erica versierd. Niamens de bezoe- kers van die volksooneertten werd Wagenaar toegesproben door den heer A. C. Rochat, die hem ui t naam van idlit puiblliek een electrische lamp met leap aanbood voor zijn studeerka- mer en een makkelijken stoel. Aan1 het en- thousiaste handgeklap scheen geen einde te komen. Ook niet coen de heer de heer Rochat zich in het bijizander richtte tot Mevrouw Wagenaar, die bloemen in ontvangst te ne- men had. Wagenaar bedanikte in een1 dier geestige toespraakjea, waarvan hjj het geheim IMJISIHANDELING. Z aterdagmiiididag hebben twee landbouwera te Uddel, bij: het plaggenrijden twist gekre- geni, waarbiji de een den1 anlder zoo ernstig mishandeMe, dat hij naar het ziekenhuis te Apeldoorn moest worden vervoendl De man had een diepe echedelwonde. Zijn toestand is wanhopig. De vermioedelijke dadler ontkienit schuldig te zijn. MI9DAAP. Op het lijlk van de verdhooikeni gehuwde vrouw C., te Drachtenl is een hooMwonde ge- vonden. .De Justitie heeft daarin aanleiding gevonden, het lijk in beslag te nemen en de sahouwing gel-ast. 'De vrouw werd sedert viar weken venmsL AUTO GEKANmEUD. Zondagavonri is tengevolge van dlen mist een fietsrijder, de 28>-jarige IH. Daitnimers uit Weldendorp, bijl Hbogezand In aanraikdng gekomen met een auto en dermate verwond, dat hij spoedig daarna -is bezweken. De auto kantetdle door te v-er uitwijfcen in een sloot; de vier inziittenden kwamen met een mat pak vrij AFGEBIRAND. -De nieuwe envel oppenfabri ek van lde firmia Buskens en van Gusselt aan dan 'Krekevelder- weg te Vento, is Zondagochtent tot den grand toe afgebrand. De brand werd ontdekt door een politie-agant, die echter, door een storing aan de telefoon, met in staat was, onmiddel- lijik de brandweer te waarschuiwen. Toen: de ze eindelijk verscheen, was de fabriek niet te redden. Machines, voorraden, gereed- schappen enz. zijn totaal v-ennielidl. De schade is zeer igroot, doch wordt door verzekering gedekt. iDe oorzaak van den brand is niet be- kend. KANTOOR- EM WIfNIKELPER'SONEEL. Door het Bestuur van den Algemeenen Ncderl-andschen Bond van H andels- en Kan- toorbedienden- is aan de Tweede Kamer d-er Staten-Generaal een adres gezonden, waar- in, naar aanleiding van de Memiorie van Antwoord op de iStaatsbegrooting 1923, Hoofdstuk X A (Arbeid), de Tweede Kamer wordt verzocht, bij' den Minister van Arbeid met de meeste klern aan te dringen op de spoedige invoering van- de algemeenie maat regelen van bestuur (werktij'den'besluiteni) voor het kantoor en bet winkelpersoneel. EE1N iSiPORTPARK TE HENlGELO. iDe Ra,ad van- Hengelo besloot in zijn gis- terenavond gchouden zittin-g tot -hiet stichten van een sportpark. De kosten- worden ge- raarnid op 100.0001 waarvan het Rijk 40.000 subside geeft. MOORDAAMSLAlG. In aansluiting met wat wiijl gisteren meld- den kan nog het volgende medegedeeld wor den: De 26-ijarige juffrouw A. E. van 0., ge- huwd met V., woonaohitig op den Goudschen Rijweg te Rotterdam, werd' in de laatste we ken- door J. K. uit de Tweede Diergaardestr. voortdurend met 1 iefdesbetuigingen lasti-g gevallen. Haar man v-ertoeft tijdelijk elders. Steeds weigerde ziji J. K. te woo-rd te staan; zij1 is d-e vorige week op den Oudeudijk om die reden nog door hem mishandeld, onder ver schillende bedreigingen. Ten einde aan de vervolging van dezen man te ontkomen, nam de vrouw haar toe- vlucht in de woning van haar oud'ers in de Commanderijstraat aldaar. Daar zag haar vervolger haar omstreeks halftien in de aan de straatzijde gelegen keuken der eerste ver- dieping staa-n, terwijl ziji bezig was zich te wasschen. De straatdeur stond open-. Hij liep de trap op, trad' de keuken1 bimnen-, haalde een browning te voorschijn en loste dadelijk een paar schoten, tengevolge waarvan- de vrouw lmeen zakte. Daarna richtte J. K. achiereen- volgens het wapeni op den 24-jarigeni H. van O. en op den 37-jarigeni A. van O., twee broers van de vrouw, die op het hooren1 van de schoten toesnelden; hij' loste op beiden- een, schot em tern slotte zefte hij1 het wapeni tegem zijn hoofd, trok het af en! zakte beiwusteloos ineen. Juffrouw A. E. van O. heeft een, kogel in de linlcerzfjcte gekregen, cue het rtcna-am aan de r echter zijde weer heeft vexlaten, en een schot in de rechterborst. Haar broer H. van O. kreeg eeni schot in de linkexschouder, en haar broer A. van O. een schot in1 het linker- been-. Zij zijn alle drie naar het ziekenhuis overgebracht, evenieens de nog steeds bewus* telooze dader. De toestand van de getroffen juffrouw at van den dader is ernstig. BEZLTNIGINGSMAATREGELEN BIlJ HET ONiDERWIJS. Het Hoofdibestuux van het Nederlandach Onderwijzei'sgenootschap heeft aan den Mi nister van Binnienilandsaie Zaken een adres verzonden, waarin het Z. E. verzoekt, niet over te gaan tot de invoering d-er min of meer officieel medegedeelde bezuinig'ingsimaatrege- len als: h-efiing van 3 pot. voor't eigem pen- sioeni en: b-% pet. voor het wediuwen- en weezempensioen der buxgerlijke ambtenaren enl vexder uitbreiding der classi-ficatie-indee- ling tot een- indeeling in 5- klassenl met een verhooging van den -aftrek. Adr. ovexweegt bierbij! o.m., dat blijkens de vele in- zijn bezit zijlmde afschr'iften van de antwoorden door burgemeesters aan de R-e- geering gezonden, het door de R-egeering in- gesteld onderzoek naar den levenstandaard im de gemeenten moet uitwijzem, dat de le- vensomstandigheden voor -ambtenaren ten plattelande even- moeilijlk zijn als die voor ambtenaren in- die grootere centra en er dus meer aanleiding is voor afsch-affing, dan voor verscherping der classificatie. Aan het adres is toegevoegd een toelichtende staat. UIT HET DRfUKWEiRSBEDRIjF. Na circa twee maanden ^onderhandelen is Zondag die onderhandelingscommissie, be- sta-a-nde uit vertegenwoordigers van de Fede- ratie der Werkgevers-orga-nisatien in het Boekdrukkeirebedirijf eenerzijds en van de vier organisati-es van typografen anderzijds, on- dler voorzi'titerschap van den heer H. Diemer, het in eerste liezing eens geworden over een nieuwe oollectieve arbeidsovereenkomst voor 1923 en 1924. In deze overeenkomst is de 48-uirige weik- week vastgelegd en eenie verlaging van het uurloon van 12 tot 18 pet. voor de verschil lende gemeentien en categorien van weikne- mera vastgesteldi. B-uitendien is de ontslag- kwestie beter geregeldi dan in die besfaande overeenkomst net geval was. -De algemeene vergaderingen1 der ver schillende organisaties zullen th-ans in De cember d-efinitiief hebben te beslissen over de aanneraing dezer overeenkomst. UIT HET BOUWVAK. Verled-en week heeft een voorloopige be- spreking plaats gehadi -tusschen idle werkge- vers in de bouwvakken vereeniigd en- den R. K- Patroansbond, den- Algmeenen Patroons- bond en- den Nled-erl. Aaninemersbond en de besturen van den Nederl. Aanriemersbond en de besturen van den Nederl. Christelijken Bouwarbeidersbond, den R. 'K. Bouwarbei- derabond, den Grandwerkersbond en dlen moderneni Bouwarbeidlersbond. De patroons hebben, zooals bekend mag geacht worden, v-oorgesteid, in het nieuw af te sluiten contract den 8^-urigen werkdag op te nemen. Veider worden- voor alle loonkl'assen loonsverlaginigen voorgesteld van 6.6 pet. tot 11.1 pet. voor de geschool- den, van 8 pet. tot 21 pet voor de geoefenden en van 0.6 pet. tot 16.6 pet. voor idle onge>- schoolden. Tenslotte wordt voorgesteld, dat voor het. gehieele land -een1 gelijlk-luidend con tract zal gelden en de klossenllij&t een veran- dering zal ondergaan. De Bouwarbeidersbond) had bericht, be- reid te zijn, de overeenkomst opnieuw aan te gaan indiiien het voor de bestaande overeen komst ie-gediende voorstel inzalke de vacamtie thians in de oollectieve overeenkomst wordt opgenomien; in artikel 14 de woordlen: „uit- gezonderd vorst en de gevolgen van vorst", komen- te vervallen-; in arukel 7 inplaats van 8'/i uur, 8 uur wordt gelezen-; pl'aatsen waarvan di-t wensch-elijik mocht blijken, -als- nog in een hoogere klasse geplaatst worden, In de cohferentie hebben de versohil-lend'e vertegenwoordigers een uiteenzetting van hun standpunt gegeven-. De besprekingen zijta niet ten einde gebracht. Over 14 dageu zal weer een oonferenti-e plaats hebben. DE ANT I -R E VQ L UT ION'N'ATRE-N EN DE DEEENS1E.- De pass-ages over de defensie in de red-e- voering van dem heer :H. Colijn bij d-e alge meene bescbeuwingen over de Staatsbegroo- ting h-ebbem ook in anti-revolutionnai-ren kring bevreemdin-g gewekt. De 'Nieuwe H-a-ag- sche Ct. (a.-r.) schrijlft over de uitlatingen- van haar partijleider: Verrassend voo-r vriend en tegenstander was, wat hij meende te moeten- zeggen over de bezu-iniging ten aanzieni onzer defensie. Indien hiji er zich toe bepaald had op te mer- fcen, dat ook bijl de departem-en'ten van Oorlog en Marine het mes er in gezet moet worden, en dat ook daar naar de grootst m-ogelij'ke soberh-eid behoort te worden gestreefdl, dan zou hij geheel geblevem zijn in de lijn van h-et Program van Actie der Anti-Revolution- naire partij-. -Maar hij, ging een stap verder. Hij- ra-akte heel h-et systeem onzer defensie aan, en ver- klaarde dat, in verband met den- financieelem toestand, dit systeem niet meer deugt. De ged-achte aan een een-igszins lan-gdunge ver- dediging van den vadcrlandscnen bodem moeten wijl laten varen. Wij, m-oeten ons te- vred-en- stell-em met datgene te doeni, wat op militair eebied noodig is om onze verplich- tingen als lid der volkerengemeenschap na te komen. Wij zoud:en de vraag willem stellen Geldt <fft ook voor een eventuoeieo aaov&l van die zijde van B-elgi6, dat tot de tandem toe gewapend is? Ronduiit verklareni wijl, da-t wij dezen p-assua in de overigens zoo voor- treffelijtoe rede niet hebbeni begrepen, eni da-t wij het, gegev-eni de atmosfeer, die door revo- lutionnaire, in-ternationaal-gezinde groepien- vergi-ftigd is, niet v-oorzichtig vond-en-, da-t eeni dergelijke uitlating, zondier breede ad>- etructie, zoo maar wend gelanceerd. Wijf willen thans niet oordeelen over de yraag, of- d-e heer Colijn gelajk heeft. Wij- wil len nadere uiteenzetting^ die niet kan uiiblij- ven, afwachten, Maar het ware toch wel ge- wenscht, dat voortaan dergelijke belangrij-ke uitspraken, die schijinbaar tegen heel het ver- leden der anti-rev. partij) ingaan, niet bij- wiji- ze van verrassing, zonder eendge voorberei- ding, in het ddbat word-en geworpen. De zoo ui-terst delicate positie van den anti-rev, mi nister van Oorlog wordt daardoor noodeloos ondermijnd. En wat nog erger is: het anti- rev. volk, dat gaarne bereid is, na overtuigd te zijn, zijn voormannen te volgen, begrijpt zulk een voile face niet en kornt er door in verwarring. PROF. OTTO OTTO TEjRUQ. Het V-ad. schrijft: Htij1 heeft zijto woond gehouden. Toen bij naar Duitschland vertrok een achtial maand-en geleden beloofde hij im- m-ers -te zullen terugkeerem om p-atiemten, met wie hijl diit was overeengekomen, nader te behandelen-. iHet heeft -langer geduurd dan men had ge- d'acht en hiji wildfe. Doch- hiji had- een vijft'al processen- af te wetoken in zijn land en voof die ach-ter dm- rug waren toon hij -geen visum op zijn pas krijgen. Nu- zijn ze alle vdj.f -afgehandeld, d wz. prof. Otto Otto is in 'ale vijif onvoorwaarde- lijfc vrijigespraken en onmiddieilijk heeft hij daarop den- trein/ gepakt naar ons land. - Hij heeft hier nu een- woning betirokken en behandelt nu de patienten, die dit voor zijn vertrek met hem waren overeengekomen en wacbt verder die behandeli-ng van het booger beroep van het O. M. af d-at 21 dezer be- handeid) wordt tegen- het vrijsprekend von- nis van Rotterdam. Wijl hebbeto- met prof Otto Otto gesproken over zijn werk in zijn sanatorium te Blan- ken'burg -in- dien -Harz. 'Hijl heeft ons de bewijsstukken, en een over- vloect van- bewijsstukken, getoond, van het resultaat van zijta) psycho-Ifiierapeutisch wer- ken daar en- van de eitoenminig welke dit werk heeft -gevonden-, 66k in de kringen der ge- neeskunldlgen. Wiji stellen- ons -in deze geen partij. Maar toch zouden we het wenschelijk vin- dien, dat dezen man de gelegenheid werd ver- sohaff in wetenschap-pelijken kring zijto- kun nen te demonstreeren en zijtn1 wetemschappelij- ke opvattingen- ui-teen te zetten. Hamlefs woord-, dat er meer tusschen he- mel en aarde is dlan wiji gewone stervelingen meenen, is op velerlei- van toepassing en zeer zeker waar net de genezdng van licnaam en ziel betr-eft. Juist in het bel-an-g van dat llchaam en1 die ziel, in het betang der lijdende menschheid. wi-1 het ons voorkom-en, dat het niet aangaat Otto Otto's toracht, geestesinvloedi, wilsover- d-acht, of hoe het heetan moet, uit scepticisme of slug ongeloof, met een gebaar opzij te schuiven. DE BRANDSTOFFENVOORZIEN1NG AMSTERDAM. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam deed den Gemeenteraad al daar, het volgend schrijvein toekomen: „De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, kennis genomende hebben- de van de voordracht No. 931 betreffende brandstoffenvoorziening veroorlooft zi-ch te kennen te geven, dat het door B. en W. voor- gestelde ingrijpen van gemeen-tewege op dit gebied, levendige beroering in den particu- lieren bram-dstoffenhandel heeft verwekt, welke zijn belangen daarmede tea zeerste bedrijgt acht. Naar de meening van de Kamer is zu-lk ingrijpen slech-ts gewettigd, indien de toe- stand-en in dien handel ten gevolge van mis- bruiken in belangrijke mate vo-or den- ver- bruiker schadelijk zijn en zou de overheid, indien dit geval zich niet voordoet, slechts repressief tSi aanzien van inisbruiken in de levering m-oeten optreden. Een voorloopig onderzoek naar het voor- naamste gegeven, waarop de voordracht bo- rust te hooge prij-zen tengevolge van een afspraak tusschen de kolenhandelaars - heeft in den boezem- van onze Kamer twijfel aangaande de juistheid daarvan- doen rij- zenhet verechil in de kolenpvijzen te Am sterdam en Rotterdam, betwelk veelal als argument tegen den kolenhan-del alhier aanr gevoerd wordt, schijnt voor een goed deel aan de voor den werkgever alhier ongunsti- ge -arbeidersvoo-rwaarden in het transportta- rief toegeschreven te moeten wo-rden, terwijl U-IT OUDKARSPEL 8-inds jaren- bestaat hier van gemeentewege een oph-aaldii-enst voor vuilnis. Wij veraemen- dat deze d'ienst nu met in- gang van 1 Jan. op-geheven zal worden. Be- zuiniging? De politieverordendng verbiedt afval en vuilnis in -het water te deponeeren. Waar nu heeni? Maandagavond trad in het lokaal van den heer Vis op de heer Schermerhorn van Nieu we Niedorp, met het onderwerp: .Christen dom en Militairisme". De kolfbaan was ge heel met belangstellenden gevuld. Op de hem eigene wijze zette de spreker uiteen hoe Christendom en militairisme on- vereenigbaar zijn, doch juist onder de zich noem-ende Christenen het militairisme in bloei en kracht toeneemt. Hoe deze maatschappe- lijke samenleving geheel op het bezit ge- grondvest is en alle zelfstandigheid in de mensch verloren is gegaan. Hoe, wanneer het „Hebt uw naasten lief als u zelve" in toe- passing gebracht wordt, de geheele kapitalis- tische maatschappij en daarmee het militai risme op dlen grand ligt. Foleicraninieii van hetien DE CONFEIRENTIE TE LAUSANNE. BERLIJN, 14 Nov. Volgens een tele gram uit Parijs zullen, evenals Belgie, ook Iweden, Spanje en Denemarken uitgenoo- digd worden aan de conference te Lausan- (ne deel te nemen, zoodra de economische en financieele belangen dezer landen ter (sprake komen EEN GEVAARLIJKE MOORDENAARSBENDE. LONDEN, 14 Nov. Naar uit Moskou vernomen wordt, hebben een vijftal bandie- ten, ten einde te kunnen rooveti en stelen, 108 personen vermoord. MARY MC SWINEY BLIJFT HONGERSTAKEN. DUBLIN, 14 Nov. Mary Mc Swihey heeft thans al in geen tien dagem voedsel tot zich genomen. Zij gaf te kennen vastbe- sloten te zijn haar hongerstaking door te zetten. GROOTE HOEVEELHEID OLIE VERBRAND. HOUSTON (Texas), 14 Nov. Een. brand, ontstaan door het inslaan van den bliksem, heeft een millioen barrels olie van de Gulf Production Company" te Humble in vlammen doen opgaaa DE CRISIS IN HET OOSTEN. LONDEN, 14 Nov. Lord Curzon heeft een telegram van den Engelschen ambas- sadeur te Parijs, Lord Hardinge, ontvan- gen. waarin deze mededeelt, dat h-et Poin- care onmogelijk is tengevolge van drakke parlementswerkzaamheden naar Londen te komen. Poincar£ zou het echter op h-oogen prijs stellen als Curzon tegen het einde der week te Parijs zou willen komen, am met hem °ver de crisis in het Oosten te onderhande- leti In het telegram wordt geen enkele offici- -v-V mededeelincr nopens Curzon's nota ge- daan. 10 poad groote, mooie, lekkere, sappige, zachte fijne Handperen 80 cent, 10 pond fijne Handzuur 70, 10 pond prachtige Roodstovers 60, de aller, aller allerbeste Bessensap bij xninstens 5 fl. 60 cent per groote flesch. H. SCHIPPER, Oudegracht 12, Tel. 339. Onze harde Spruiten heden 7 cent per pond. Stattsnieflwa. WIJZIGING REGELING WERKTIJD- VERDEELING IN DE PLANTSOENEN B. en W. schrijven in Bijlage No 153: Uw vergadering steldc den 13en Juli -1-1. om bericht en raad in onze handen een. adres van den Ned. R. K. Bond van overheidsper- soneel „St. Paulus", afdeel-ing Alkmaar, houdende het verzoek, om in de werktijdrege- ling der plantsoenarbeiders deze wijziging aan te brengen, dat gedurende de 8 maan den, waarin volgens Gemeenteblad nr. 798 8V2 uur per dag moet worden gearbeid, -de werktijd wordt verd-eeld over -de morgenuren van 714 tot 12 en de middagauren van- 1 y, tot 5 uur. Aldus zo-u de -dagtaak van -die plantsoenarbeiders, vergeleken bij die in de overige .gemeent-e-bedrijven, in plaats van 's morgens een half uur vroeger aan te van- gen. in den mamiddag een half uur later einaigen. Wij vroegen over deze aangelegenheid het advies der comtnissie van bijstand voor am-b- tenaars- en arbeidsaangelegenheden. Uit dit advies, hetwelk wij v-oor U ter lezing leggen, zal Uwe vergadering blijken, dat de -com-mis- sie op haar beurt voortichting heeft gezocht bij de adresseerende organisatie, alsook bij de Christelijike en mo-derne organisati-es van gemeentewerkliedenZoowel de beide laatst- vermelde organisaties als de commissie -kon- de vertegenwoordigers in de Staatsikolen- en i ^en me' strekkmg van het verzoek accoord Oranje Nassau-Mijnen de Kamer mededeel- j ^a£n- den, dat de prijzen op bldz. 1370- bijlage 3, j Sevens is evenwel onze aandacht er o-p ge- van de voordracht genoemd m-eerendeels on- va»'€n, dat de thans geldende regeling, o-p- juist zijn. I genomen in gem. blad 798, voo-r zoover d-aar- De Kamer verzoekt den Raad mitsdien de voordracht niet aan te nemen, alvorens een gro-ndig onderzoek naar de toestand-en zal in niet alleen het getail der uren, hetwelk per dag en pertweek in de zomer- en winterpe- riode moet worden gewerkt, d-och ook de oa- aangetoond hebben, dat -aan- en verkoop dere verdeeling der werk- en rusttijden over van brandstoffen van gemeentewege bepaa'd ^|e jnoritep- en mid-daguren door Uwe verga- gewenscht zijn. Desverlan-gd zal de Kamer zich met het instellen van een dergelijk on- dering zijn vastgelegd, minder juist is, waar toch artikel 8 van het werkliedenreglement, derzoek belasten en dit met het oog op het- fo-oals dit is gewijzigd bij gemtolad nr. 633, seizoen, met spoed doen geschieden.^ het aant'al werkuren ner dasr en toer week KORTE BERICHTEN. De categorieen van mili-tairen- op wie de rangschitokingsregeling toepasselij-k is ver- tolaard zdjn door dem minister aangewezien. Prftriiirfaftl yirnvrn AAN-BESTEDING. De laagste inschrijving van de aanbeste- din-g van het bouwen van een school op het Tramplein te Purmerend tot R K. Jongens- school is G Matser en O Hamstra. wonende rf. rain m f Purmerend. voor een bedrag r in c74 H-et werk is gegund. UIT L-AlNGENDU JK.- In de laatste raadszitting van- Zuidsch-ar- woud-e werd medegedeeld dat de cokes door de handelaren van de fabriek wordt afgehaald voor 73 ct. per H.'L. ID« ingezetenen- moeten voor eeni HjL. cokes f 1.30 betalen-. Hoe zit dat? het aantal werkuren per dag en per week eenmaal vastgesteld- zii-nde, de verdeeling der werk- en rusttijden aan ons college over- laat. Wij stellen Uwe vergadering daarom voor in de bij gem. blad 798 vastgestelde afZon- derlijke regeling van de«werkuren voor de werklieden in den dienst der Plantsoen-en de woorden „te verkrijgen door vervroeging van den werictijd in den morgen met een half uur" te laten vervallen, waarna wij dan ge- noemde werktijdverdee-ling zu-len regel-en, gelijk deze door de adresseerende organisatie werd voorgesteld en door de andere organi saties en door de commissie van ambtenaars- en arbeidsaangelegenheden, 6en en an der op de gronden vermeld in deze bijlage werd on- dersteund. KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en- Fabrieken to H'oland's Noorderkwartier kwam heden- middag 1 uur in vergadering bijeen, onder

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2