DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 272 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922 VRIJDAG 17 NOVEMBER Dlt nnmmer bestaat alt 2 bladea Abonnoniftntsprijg bij vooruitbetaling per 3 maandon f 2.ft*, per poQt f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advertentiopr. 25 ct. p. regol, grootore letters naar plaatsrnimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelqdr. v.h. Ilerms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. S3. Buitenland DE KABINETSCRISIS IN DUITSCHLAND. De Duilsche rijkspresident had Woensdag besprekingen met verschillende partijleiders, zonder resultaat echter, met het oog op de kabinetscrisis. Gistermorgen. om half 8 reeds ontving hij weer een voor het kanselierschap in aanmer- king komend persoon, waarvan werd medege- deeld, dat hij was *„een niet tot het parlement behoorend man, wiens naam in de intematio- nale wereld in aanzien is." Later bleek, dat het was de directeur van de Hamburg-Ame- rikalijn, Cuno. De rijkspresident verstrekte hem opdracht een kabinet te vonnen, welke opdracht werd aanvaard. De nieuwe kabinetsformateur was vroeger in Pruisischen staatsdienst en tijderjs den oorlog was hij directeur van het rijksgraan- bureau. In het jaar 1916 werd hij bij het Rijksmi- nisterie van Financien belast met het ambt van hoofdreferendaris voor economisahe oor- logszaken; in den winter van 1917 trad Cu no uiiit d)en Sliaatsdianst en trad in het bestuur der „Hapag". Na den dood van Ballin werd hij spoedig directeur-generaal der maatschap- pij. Toen in Maart 1920 na het aftreden van Erzberger voor dezen een opvolger werd ge- zocht, en de roep om vakministers steeds dirinigendler werd, fooodl men hem den' post van Rijksminister van Financien aan. Hij ver klaarde zich bereid, de functie te aanvaarden, doch stelde als voorwaarde, dat de meerder- heidspartijen aaneengesloten achter hem moes- ten staan. Hij was voordien lid der D. V. P. en eerst tijdens den Kapp-Putsch is hij we- gens de besluitelooze houding der Ham burg - sche afdeeling tegenover Kapp uit deze partij getreden. De soc.-dem. namen in den kritieken tijd na den Kapp-Putsch aanstoot aan de te ver naar rechts overhellende politieke ge- dragslijn van Cuno, waarop hij de benoe- ming van de hand wees. IDE O'PiSTAN1D IN OUST-GALBCIE. Het Praagsche blad ,,Lidowe 'Nowini" ver- nieernt uit Warschau, dat generaal Hallar de Sidnacht heeft gekregen, dlen opsiand' dier ekraijeners in Oost-Calicie te aempeu. De laatste dlagem hadden weder tallooze arresta- ties plaats. iHet aamlial der tot nog toe gear- resiieerde personen wordt op 18000 gesehat. Twee Oekraijieners, waaroinidler een gymna- siast, warden door den krijgsraad tot den doodstraf veroordeeld en warden terechtge- steld. DE PGLITIEK VAN ITALIA Mussolini heeft gister zijn proigramredie gehouden. jHiji zeide o.m. het volgende: ledereenf rnoet weten, dat Mussolini pre mier is geworden em dat hij1 de revblufie der zwartheniidem zal verdedigeni enl haar gevolr gem zoover mogelijik zal doorvoerem. Achter de regeering staat het krachtigste deel van de natie. Nadat Mussolini dan zijn program 'had uiteengezet, besloot hij met de woorden„Mfijine beeren, verveel de natie nn niet 1 anger met uw gepraat. Het is te veel, dat 52 sprekers aan met debat willen deelne- men. Laten wij liever gaan werken." Daama begaf Mussolini zk'b naar den Senaat waar nij! o.a. zei, dat zijn buitemland- sche politick berustte op de vredesVerdragen, die, wanneer zijl onderteekemd em geratificeetd zijn, uitgevoerd moetem wordem, onverschil- lig of zij1 goed) of slecht zijn. Verdragenl zijh pchter niet eeuwig; wanneer bij de uitvoe- ring ervan blijkt, dat zij' niet deugem, kan een onderzoeki wordem ingesteld. (De metbode, die tot dusver voor het herstel van Europa is geVolgd, keurt Mussolini niet goed1. Het is beter, zeide hij, dat er iusschen twee mogendheden handelsverdragen -tot stand komen, dan dat er groote onvruchtbare conferenties tusschen tal van n a ties worden gehouden. Italie zal een politiefki voeren, wd- ke geridht is op het behoud zijner waardig- heid en op het nationaal wdzijn. Het fascistisch Italie wenscht zijn geal'li- eerdem niet in den steek te laten, doch, wan neer er nog een „Ententev in den eigenlijfcen zin van 'het woord bestaat, dan stelt hij naar de volgende vragen: Welke houding neemt do Entente in tegenover Duitschland en Rus- land en tegenover Duitsch-Russisch bondge- nootsdiapF Wat is de positie van Italie, dat van zijn vast steunpunt aan de Adriatische Zee en aan de Middellandsche Zee is be- roofd, geen kolonien bezit, gebrek heeft aan grondstoffen en met schulden overladen is, in deze Entente? Mussolini verklaarde vervolgens: „Ik ben voomemens, bij mijn besprekingen met Poin- care en Curzon het probleem der Entente in zijh geheel en de positie van Italie in het bijt- zonder ter sprake te brengen. Wanneer de Entente in staat is, de oneenigheden en tegen- strijdigheden in eigen boezem te doen ver- dwijnen, dan is zij in waarheid een' homo- geen blok van evenwiclitige IkraChten. Wan neer haar uur echter geslagen heeft, dan zal Italie bij het hebkrijgen zijner vrijheid van,' handden op toy ale wijze zijn dgen belangien verdedigen en zijn eigen weg gaan'. Italie wensdht den vrede, doch niet wanneer deze betaald rnoet worden met (Ben zelf- moord. Musolkil noemde de beftrekkingen1 met Zwltserland to dk opzidht vriendsdiappelijk, met Joegosiavig, Polen, Roemienie, de Rand- da ten en alle andere staten goed. Wat Oostenrijk bet reft zal Italie zijn ver- pdichttogen nokoman. Oak zal het niet v«N zuimen, zich in economisch1 opzicht voor Hongarije en Bulgarije te interessmen. Wat Rusland betreft is Italie bereid, een definitieve oplossing van de kwes'tie der be- trekkingen tusschen beide landen tot stand te brengen. Italie wenscht, dat Rusland, in zoo ruime mate als mogelijk is, aan de conferen- tie van Lausanne zal deelmemen. Te Lausanne moet men de Turksdhe eischen inwilligen, voorzoover het reeds voldongen feiten betreft. Alle eischen, die vender gaan. moeten met een beslist „Tot hiertoe en niet verder" worden afgewezen. Te Brussel zal Italie het standpnnt tone- men, dat de oorlogsschulden en degBchadte- loosstelling een pnafscheidelijk geheel vor- men. De btonenlandsche politick kan1 worden omschreven met drie woorden: bezuiniging, arbeid, discipline. De begrooting moet zoo spoedig mogelijk weer to evenwidht .worden gebracht. Aan alle gewelddadigheden moet een eto- de komen en de wetten dienen knaehtig ge- handhaafd te worden. De staat is machtig, en zal zijn macht aanwendon tegen alle on- regelmatigheden, zelfs wanneer het fascis- tische onlusten mocht betreffen. DE CONFERENTIE TE BRUSSEL. t Aan de „Giomale d'ltaha" wordt uit Pa- rijs gemeld, dat de conference te Brussel nog voor 15 December zal worden geopend. De Belgisdbue minister-president zou er op staan, dat te Brussel definitief het bedrag der schadevergoeding en de delging der schulden worden vastgesteld. DE DUITSCHE VOORSTELLEN. Van bevoegde Duitsche zijde wordt er nog- maals op gewezen, dat elke komende regee ring achter het in de laatste Duitsche nota uiteengezette programma tot stabihseering staan kan, en er derhalve voor de commissie van herstel niet de minste aanleidmg bestaat, de Duitsche voorstellen ook na het aftreden vani het fcabinet-Wtotih niet meer als beslissend te beschouwen en Duitschland nieuwe voor- waarden te stellen. De commissie van herstel heeft tot mi toe niet over de Duitsche nota beraadslaagd en de onderhandelingen uitgesteld tot na de op lossing der Duitsche kabinetstrisis. POL'ITIIEIKE WOELINIGEN INi (BULGARIJE. Uit Sofia wordt gemeld, dat Stamboel:inski alle pogto'gen in het werk stelt om zich tot present van een Bulgaarsche republiek te aoen uitroepen en kontog Boris tot abdicatie te dwlngen. Aan den anderen kant bereiden de boeren en arbeiders die onder den tovtoed van Moskou staan, een oproerige beweging voor om een sovjet-regeering in bet leven te roepen. Behalve den tovtoed van Mosikou moet men hier in ook dien van Angora zien, daar deze twee regeeringen zich wiuleri ver- zdkeren van een bolsjewistischen bondgenoot op den Balkan. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. De regeering van BonaT Law is thans ver» zekerd van eene wezenlijke meerderheid in het nieuwe parlement. De resultaten zijn be. kend van 605 verkiezingen, waarbij meerdere can-didaten waren gesteld. Deze zijn als volgt: conservatieven 343, nationale of Lloyd George /liberalen 52, onafhankelijke of Asquith libera. len 57, arbeiderspartij 140, onafhankelijken 13. ANTI-SIE'MITI'SME IN HONGARIJE. Uiit Boedapest wordt gemeld, dlait de uoi- versilteiit aldaar Woensdiag't tooneel was van bloedlige anti-semitiisiche excessen. De Jood- sche toehooncfers werden to den domkeren toin dfer hoogesdhooli overvallen en- ten' bloede toe geslagen. Men ton niet vasiteitelen, wie de dadiers wa'ren. DiE OISTING IN HET INDUSTRIEGE- BdED. Gistermorgen poogden stakendle arbeiders uit Duaseldorf de staking ook naar het Wup- perdal over te brengen. De meeste arbeiders aldaar bleven echter aan het weric. W anor- dieliijkhedem' vielen niet voor. Tegen den middag haddien' de stakers weer een1 vergadering belegd, die door den politie- piesiidenit ook niet werd toegestaan. Te Ohligs poogdien eveneens Dusseldlorf- sche stokers stemming; te maken voor de be- weging, dioch dte arbeiders namen een afwij- zende houding aan. In weerwili van het besDuit der vakvereeni' gingen om de staking te eiadigen, giiiig de fiervaittog van1 het werk gister met moeilijkhe- deni gepaard1. De bedlrijfsraden' van een grout aantal fabrieken storen nog steeds op een al- gemeeffle staking aan. IDE' RUST IN STIERIMAjRKEN 'HER- STiEIJD. Volgens dte jongste berichtem uit Juden- burg, in Sttermarken, waar botsangen pliaata hadden tusschen „Bauem" en „Arbeiterweh- ren", schijmt de rust weder te zijn bersteld. De wegens het wederrechtelijk to beslag ne- mcn van wapens gearresteerde arbeidters werdten weer op vrije voeten gesteld. Ziji zul- len zich voor het Lamdgerecht te Gratz moe ten veranitiwoordten. De speciale beveildgingB- maatregelten worden voorloopig gehand- haafd. DE ORDE TE KONSTANTINOPEL. MIRS. Mc. 'SWINEY WORIDT NIET YERiVQLlOD. De aanklacht tegeni Mrs. MdSwiney en1 de amdere Iersche vrouwen, die gearresteerd werden, omdiat zij een optocht voor het En- gelsche gezantschap te Washington hadden gehouden, is ingetrokken. De gearresteerde personen zijn van recbtsvervolging ontslagen op grond van het feit, dat hetgeen het open- baar ministerie haar ten laste legde, niet valt binnen het bereik van de wet. EEN KASSIER BEROO^D. Acht individuen te Valencia hebben een kassier van een tabaksmaatschappij,, die van twee assistenten was vergezeld, op straat aangevallen en aan de drie mannen de zak- ken, die zij bij zich hadden, afhandig ge- maakt. Met den inhoud, tot een totaal bedrag van 325.000 peseta's, maakten zij zich uit de voeten. Een der assistenten van den kassier werd door revolverschoten emstig gewond. Soldaten, die op het geluid der schoten kwamen toeloopen en de dieven achtervolg- den, slaagden er in, een der bandieten te pak- ken te krijgen. POLITIEKE MOORDEN. Uit Sofia wordt aan de „Kolnische Zei- tung" gemeld, dat de vertegenwoordiger van het Russische Roode Kruis in Bulgarije, Aga- jef, van uit een hinderlaag is doodgeschoten. De moord is waarschijnlijk begaan door Agiajef's politieke tegenstanders, behoorende tot het leger van generaal Wrangel. Generaal Pokrowski, die onder verdenking stond, den moord te hebben voorbereid, werd gedood op het oogenblik toen! hij op het punt stond over de grens te vluchten. DRAMA IN EE'Ni BANKGEBOUW. TE RIJSSEL. Maandagmorgen j.l. vervoegde zich aan de bank Dupont te Rijssel een zeer elegant ge- kleede dame, die den heer Louis Dupont Sr., lid van den gemeenteraad, vroeg te spreken, schrijft hetJournal". Daar de heer Dupont niet aanwezig was, ging de bezoekster weg. 's Avonds keerde zij terug en vroeg weer een onderhoud met den heer Dupont Een bedien- de bracht haar daarop naar de wachtkamer, waar zij te woord werd gestaan door den zoon van den banikier. Felix Dupont Wat er tusschen hen is voorgevalkn, weet men niet maar na eenigen tijd weerklonken er verschil lende schoten en' relix Dupont snelde de wachtkamer uit en zakte in een fauteuil to el- kaar. Toen enkele aanwezigen daarop de wachtkamer binnandrongen, vonden zij er de vrouw, badende in haar bloed. Op ae tafel vonden zij een revolver, het handtaschje, de mof, en den hoed van het sladhtoffer, dat her- kend werd' als mil. Iitene Jean, 21 jaar oud, die vroeger aan de bank werkzaam is ge- weest. Felix Dupont. die 34 jaar oud is, gehuwd en vader van drie kinderem, had zulto em- stige verwondingen to den onderbuik, dat men hem nog niet heeft kunnen ondervragen. INBRAKEN TE CUYK. Dtosdiagochtend hebben, eenige personen zich toegang weten te verschaffen tot de bu reaux van de Cuyksche boterfabrick te Cuijek. Een bedrag vain1 20.000 werd ge- stolen. Men vermoedt dat het Duitschers zijn, die dezen diefstal hebben bedreven. De boterfabriek is de Cooperatieve Zuivd- fabriek St. Maarten. De tobrckers schenen bekend geweest te zijn met het feit, dat in den nacht van 14 op 15 November eetni groote som gelds to ae fabrieik aanwezig moest zijn, welke ter uit- betaling aan de boeren moeslt dienen. Ook schenen zij bijzonder goed; bekend geweest te zijn met de situatie der fabriek. Met de brandkast schijnen za al hed' wei- nig moeite gehad te hebben daar deze nage- noeg onbesdiadigd was gebleven. Mettegenstaande het gestolen bedrag voor de fabriek een gevoelige slag beteekent, wil dit geenszins zeggen, d'at de boeren zich osni- gerust behoeven te maken. Woensdagavond ten minste werd' al zorg gedragen dat den boeren. de hun toekomen4e gelden kondlen worden uitgekeerd. Nadat de heeren hun werk aan de Coopera tieve Zuivelfabriek St. Maarten hadden vol- tooid, hebben ze eem bezoek gebracht aan die N. V. Melkproductenfabriek „Lacto", die een eindi verder en meer achteraf is gelegen. Hoeveel de heeren daar buit gemaakt heb ben, is nog niet bekend. DE ROOFRIDDER, Een> komilek gevai van tobraak heeft zich in den nacht van Maandag op Dinsdag te Parijs afgespeeld. In de Rue Vieille du Tem ple is een winkeltje van oude wapemustto- gen, antiquiteiten, enz. De winkelier werd 'snachts door een rtokelend geluid uit den slaap gewekt. Toen hij de trap wilde afloo- km om te gaan kijken, kwam een man klaarblijkelijk de inbreker in voile wapen- rusting de trap op. De koopman vluchtte weer naar boven, gevolgd door den „man in wapenen", en toen deze des winkeliers slaap- kamer was binnengekomen, sloot deze laatste (die in nachtgewaad was), de deur, gaf dan metolen kerel een machteloozen slag en liet vervolgens en zwaar meubelstuk op het heer- schap neertuimelen. Toen holde hij de deur uit en haalde de politie. De zondaar werd ge- arresteerd en bekende, dat hij, was btonenge- drongen om te stelen en dat hij1 het ijzeren pakje had aangetrokken om den winkelier bang te maken. Het mocht de politie evenwel gedurende niet minder dan 24 uur niet ge- lukken, den man uit het pantser los te wikke- leijdat kwam doordat de val van het meubelstuk er bovenop het zoo hevig had ge- deukt. Zoo was de snoodaard gedoemd, 24 uur lang door het mondstuk van de wapen- rusting voedsd tot zich te nemen. KORTE BERICHTEN. De Zweedsche posterijen zullen dit jaar een surplus hebben van 14 millioea kro nen in weerwil van de verlaging der postta- rieven. Het surplus over het volgende jaar wordt gesehat op 6 millioen. De Duitsche mijnwerkersbond verlangt van de regeering ,over den eisch der commis sie van herstel tot levering van 50.000 ton kali, geen beslissing te nemen zonder toestem- ming der arbeiders, daar de Duitsche econo mic nauwelijks voldoende van kali kan wor den voorzien. Een kustvaartuig is dertig mijl buiten de Canadeesche kust in brand geraakt en ver- gaan. Elf personen zijn daarbij verdronken. In den Beierschen Landdag verklaarde de minister-president Von Knilling, betreffen- de de kwestie der verhouding van' Beieren tot het rijk, dat het hem hooge emst is met de verzekermg, dat Beieren niet moedwillig een conflict met het rijk zal zoeken. De Spaamsche opperste oorlogsraad heeft verzocnt den voormaligen hoogen com- missaris-generaal Berenguer te doen vervol- gen in verband met de Spaansche nederlaag in Marokko. Chineesche bandieten hebben nu weer een Amerikaanschen missionair en diens zoon ontvoerd. In Shanghai is begonnen met het werk voor de oprichting van een zeer krachtig draadloos station, dat in stoat zal zijn, be- richten rondom de geheele wereld te zenden Volgens een mededeeling van' president Harding is. een verzachting van het drank- verbod in Amerika te verwachten. De actie der Hongaarsche regeering te gen de Hongaarsche fascisten heeft deze aan- leiding gegeven tot het vormen van een fas- tistische fractie to de Nationale Vergadering, welker leden dus onder de bescherming der immuniteit staan. Sedert het begin van dit jaar werden in Tsjecho-Slowakije 15.854 gevallen van woeker door de rechtbank en behandeld. Mussolini heeft den achturendag voor alle categorieen van staatsarbeiders, met in- begrip van het spoorwegpersoneel, prtodpieel opgeheven. Naar uit Praag wordt gemeld zouden de bij de spionnagezaak-Brunner betrokten personen Tsjechische mobilisatieplannen aan een mogendheid in het Noorden (vermoe- delijk Polen) verraden hebben. Bftrnenl arid. DE RIIJKSIMIIDIDIEILEN. iDe rijksmiddelen: hebben1 over dte afgeloo- pan Bi'aand /0.86 miil'lieoi' raw epgabraaht dan over Oct. van het vorige jaar; over die eerste tien' miaanden van dit j aar 11.84 millioen, meer dan over die pexiodte to 1921. PRQVINCIALE STATEN VAN iNOOR'D- (HOLLAND. De heer J. Westerhof heeft de volgende vragen tot Ged. Staten gericht. Zijn Godeputeerde Staten op dte hoogte van deh omvaing van de crisis, ook in deze provincie, to den land- en tuinbouw, waar- door vele kletoe ondememers to moeilijke omstandigheden en grooten n'ood verkeeren? Zoo nern, zijn Gedeputeerde Staten dan bereid ten spoedigste een onderzoek hiemaar to te stellen t Willen Gedepu'teerde Staten verder over- wegen, op welke wijze de provincie aan deze groepen steun zou kunnen verleenen en zoo mogelijk in de a.s. wtoterzitting van1 de Star ten met voorstellen dienaangaande komen? iHet antwoord1 van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: Het is aan 'Dedeputeerde Staten niet on- bekend gebleven, dat thans een emstige cri sis heerscht in het land- en tuinbouwbedrijf aangezien hun echter geen nauwkeurige ge- 'gegevens omtremt den omvang van' die crisis, meer to het bijzonder to de provincie NOord- Holland, en omtrent de oorzaken: daarvan ten dienste staann hebben zij zich ter verkrij- ging van zoodanige gegevens gewend tot deni Nederlandschen Tutobouwraad te V Gravenhage, met de bedoeling, zich een oor- deel te vonnen aangaande de vraag, of' da toestand to deze provincie van dien aard is, dat er aanleidtog zou bestaan voor het ne men van noodmaatregelen en, zoo ja, van welken aard deze maatregelen zouden kun nen zijn. Gedeputeerde Staten, die vertegenwoordigd zijn geweest to een conferentie, door den mi-, nister van landbouw, nijverheid en handel a. i. op 25 October te '^Gravenhage bijeen- geroepen, hebben zich, naar aanleidtog van Het aldaar verhanddde, bovendien tot de re geering gewend, met het verzoek hun te doen weten, of deze voomemens is ten deze bijzon- dere voorzientogeni te treffen en waarto deza voorzieningen eventueel zullen bestaan. Ten aanzien van' de derde vraag merken Gedteputeerde Staten op, dat zij;, na ontvangst van de bovenbedoelde instellenl hunnerzijds aan de Staten termen bestaan. Ged. Staten stellen voor, o.a. dte volgendia subsidic te verleenen; Aan de provinriale coipmissie tot bevordo xtog van de rundveefokkerij to Noord-Hol land voor elk der jaren 1923, 1924 en 1925 een subsidie.van ten hoogste 5000; De volgende aanbevelingen ter benoeming van leden van den raad van toezicht op de provtociale bedrijven zijn ingediend1: Vaca- ture-mr. M. Sltoganlberg; lo. mr. M. Slin- genberg, advocaat en procureur te Haar lem; 2o. C. Noome, directeur der naamlooze vennootschap Proviacalc Utrechtsche Eleo- triciteits- Maatschappij te Utredit. Vacature-dr. Th. van der Waerdlen: lo. dr. Th. van der Wlaerden, en 2b. Jos. Loop- uit, beiden lid der Provtociale Staten van Noord-Holland. Vacature-mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen: lo. N. Dekker, en 2o. J. Burger, beiden lid der Provtociale Staten van' Noord-Hol land. ■Vacature-mr. H. Verkouteren: lo. mr. L. M. de Jong Schouwenburg, en 2o. E. Luden, beiden lid der Provtociale Staten van Noord- Holland. Gemengd Nieuws HONDSDOLHEID. De rijksveldwachter Van Deelen to de But te bij Oldenzaal is door zijn hond, die zeer waarschijnlijk leed aan hondsdolheid, gebe- ten. Op last van den districtsveearts is het dier doodgeschoten en het cadaver naar Utrecht opgezonden. Ook de heer Van D. is ter behandeling derwaarts vertrokken. EEN OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Bij het afgraven van dutoen, tot op den kleigrond, is onder de gemeente Katwijk een ruw-aarden pot gevonaen, die volgens de verklaring van den directeur van het Museum van Oudhedlan te Leiden vermoedelijb uit de zesde eeuw dagteekent. Oudheidkundig achtte men' deze vondlst belangrijk. De gemeenteraad heeft besloten het voorwerp in bruikleen aan het Museum van Oudheden te Leiden af te staan. BEZUINIGING OP STAATSUITGAVEN. Voor de Dordtsche Kamer van Koophandel heeft Woensdagavond de heer K. I. B. A. de Coster, bezuinigtogsinspecteur bij het depar- tement van financien, een voordracht gehou den over: „De bezuiniging op 6taatsuitga- ven". ARRESTATIE VAN EEN DIEVENBENDE. Directeur: G. II. KRAK.. IlaefdredacteurT|. N. ADEMA De conservatieven hebben derhalve reeds eene flinke meerderheid over de andere partij. en. Bijna alle kabinet^ministers hebben hunne zetels gewonnen. De ministers, die niet geko. zen zijn, zijn Churchill, minister van Kolonien, Arthur Griffith, Boscawen, minister van Ge. zondheid en de beer Watson, Lord Advocate van Schotland. Belangrijk zijn de nederlagen van Sir Do. nald Maclean, leider der onafhankelijke libe. ralen, Henderson, secretaris der arbeiderspar. tij, Kellaway, directeur.generaal der posterijen onder het vorige bestuur, Montagu, vroeger 1 minister voor Indie en kapitein Guest, Chief whip der nationaal liberalen. Qiurchih kon aan de verkiezingscampagne .'niet voortdurend deelnemen, omd'at hij eene operatie moest ondergaan wegens blindedarm. bntsteking. Hij wist in zijn kiesdistrict Dundee in eenige bijeenkomsten het woord te voeren, piaar werd daarheen gedragen in een zieken. stoel en terwijl hij zijne redevoeringen stond te houden, aan weerszijden door een man on. dersteund. De nederlaag van Henderson wordt toege. schreven aan het feit, dat hij onvoorwaardelijk kapitaalheffing tot hoofdartikel van het pro. gramma der arbeiderspartij wilde maken. Een ander merkwaardig resultaat is de terugkeer van Sir John Simeon, een der Ieiders van de anafhankelijke liberalen, die seaert zijne ne« derlaag bij de vorige verkiezingen niet tot het parlement heeft ibehoord. Ofschoon de vrouwelijke candidaten in de meeste gevallen vele stemmen hebben ver. worven, hebben er slechts twee succes gehad, n.1. lady AstoT en mrs. Wintringham, die beide in het vorige parlement zitting hadden. Men meldtt uit Konstantinopel: De bespre. kingen tusschen de gealheerde generaals en Refet pasja over de politie en gendarmerie Voor het handhaven van de orde te Konstan. tinopel duren voort. Men verwacht, dat de be. sprekingen bevredigend! zullen cindigen. Refet pasja poogt incidenten te vermijden. CURZON NAAR LAUSANNE. Er wordt met beslistheid medegedeeld, dat lord' Curzon hedenmiddag van Londen naar Parijs zal vertrekken, waar hij Poincato zal ontmoeten. Daarna zal hij zich naar Lausanne begeven ter conference. Men hecht groot ge< wicht aan het besluit van lord Curzon. Alge. meen wordt verklaard, dat hij zich niet naar Lausanne zou begeven, tenzij hij zoo goed als zeker was, dat de geallieerden met eensgezin. de politiek de conferenitie zouden aanvangen. Ten einde zulk eene samenwerking onder de geallieerden te verkrijgeii, zond Lord Curzon deze week eene memorie naar Parijs en Rome, die ibelangrijke punten bevatte, aangaande wel» '.ke hij zijne eigen meenir.- kort te keonen gaf en de meening vroeg van Poincar6 en Musso. lini. Men neemt thans aan, dat Curzon een zoodanig anjtwoord ontving, dat hij zich naar Lausanne zal kunnen begeven met de verze. kering, dat er eene voldoendie mate van over, eensteinming tusschen de geallieerden bestaat. Een dezer nachten heeft een sterke polities macht een inval gedaan in eenige woningen op den z.g. Berg te Schijndel. Deze inval hield' ver band met de tahijke nachtelijke inbraken en diefstaJlen, welke hier en in den omtrek als b.v. te Veghel, Berlicum, St. Oedenrode, Box- tel, etc. dlen laatsten tijd plaats vonden en waarvan men vermoedde, dat de daders zich hier ophielden. Verscheidene personen werden 'gearresteerd. Na een langdurig verhoor vielen de arrestanten door de mand en legden zij een volledige bekentenis af; het bleek dat zij aan dte bewuste misdrijven schuldig waren- Reeds zijn tal van gestolen voorwerpen in beslag genomen en het vermoeden bestaat, dat nog verrschilLenda tot hedan duistare zaken aan

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1