DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DRUKWERK No. 274. Honderd Tier en twintigste Jaargang. 1922. MAANDAG 20 NOVEMBER N. Y. Boek- en Handelsdrukkeri], voorheen Herms. Coster In., Voordam C 9, Alkmaar Dit mummer bestaat uit 2 bladlen. Abonnementsprijs bij Tooruitbetaling per 3 maanden f2.—ft*, per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Adyertentlepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Adminlstr. No. 3. Bedactle No. 33. Directieur: G. (H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. Buitenland. DE VLUCHT VAN DEN SULTAN. Volgens de laatste berichten uit Augora verwekte bet nieuws van bet vertrek van den sultan aldaar geen sensatie, betgeen begrij- pelijk is wegens de propaganda tegen hem gevoerd en ook op grond van voorbarige be- richten omtrent zijn vlucbt. De raad van com- missarissen van Angora besprak den nieu wen toestand. De groote nationale vergade- ring heeft in geheune zitting tot nieuwen ka- bef met 148 van de 152 stemimen gekozen pxins Abdoel Medjid. Deze is een voile neef van den verdreven Sultan, generaal der cavalerie, en 54 jaar oud. Vernomen wordit, dat de verdreven sultan 20 November op Malta aankomt, dbch in of- ficieele kringen bewaart men een volstrekt stLlzwijgen. IDte adjudanit van dm sultan is reeds 12 November op Malta aangekomen. Volgens berichten uit Djedda ricbtte de ko- ning van Hedjas telegrafisch een uitnoodi- ging aan den sultan van Turkije om zijn woonplaats te kiezen te Mekka, alwaar bij verzekerd kan zijn van een bartelijke ont- vangst. Te oordeelen naar de Turksche bladen, is het op bet oogenblik bun wachtwoord om de vlucht van den sultan te beschouwen als een onbeduidende episode. Ondertusschen beeft Refet Pacha nog niet met de hooge commis- sarissen over de zaak gesproken en het offi- cieele communique van' het vertrek van den sultan albier in de Europeesche bladen gepu- bliceerd, wekte wernig commentaar van Turk sche zijde. De algemeen toon daarvan is, dat de sultan een onbeduidende persoon is, een lafaard, een verrader en een schande voor zijn 36 illustre voorgangers. Tegen de verwachting in wor- ,d'en de Britsche autoriteiten niet beschuldigd van een gewelddadige ontvoering van den sul tan, hetgeen ook van alien grond is ontbloot. DE AARDBEVING IN CHILI. De gezagvoerder van het Amerikaanscbe schip „Santa Cruzf'dat te Iquique aanlkwam, melalde biji vertrek uit Calao draadlooze be richten te hebben opgevangen, die te kennen gaven, dat de vloedgolf, die met de aardbe- ving gepaard ging op de Hawaii-eilanden groote schade beeft aangerioht. De haven van H'ilo werd) verwoest, terwijl het Coconut- eiland is verdwenen. Voora'lsnog wordt geen geloo'f gehecht aan de gerucbten, dat ook het Paasch-eiland is verdwenen, maar aangezien dit edland 2TO0i K.M. van de kust is verwijderd, zal. het wel eenigen tijid duren, alvorens eeni passee- rend schip berichten kan brengen. ,Op het Crusoe-eiland, dat slechts 300 K.M. van het vaste land verwijderd is en ongeveer op den- zelfdeni breedtegraad als het Paasob-eiland is gelegen, is de aardtoeving niet gevoeld. De materieele schade wordt thans ge- raamd op 70 millioen pesos. Donderdagavond werden te Copiapo drie hevige schokken gevoeld op een groot land- goed, waar een boomgaard 200 M. werd ver- schoven, terwijl op verschillende punten de bodem vaneen scheurde. Bij1 besluit der regeering van Argenttoie is eeni crediet van 250.000 piasters geopend ten behoeve der slaohtoffers van de aardbe ving in Chili. DE SPANJAAHDEN IN MAROKKO. Een officied-communique deelt mede, dat in de streak van de Boven-Moetoeja Marokka- rnen, die zich reeds hadden onderworpen, op- geruid door den priester Omar, hebben ge- tracht het Spaansche front te verbreiken en de gebieden, die zij hadden omtruimd, weer te bezetten. De Marokkanen moesten echter terugtrekken. De nedlerlaag heeft grooten to- druk gemaakt in het gebergte en den agita tor het vertrouwen der bevoliking ontnomen. Men hoopt, dot de onderwerping, die sectert eenigen tijd reeds begonnen is m de streek, nu een vlugger tempo zal aannemen. EEN TUNNEL ONDER DE STRAAT VAN MESSINA. De Italiaansehe ingenieur Vismara heeft een plan ontworpen voor eeni onderzeesche tunnel onder de straat van Messina, waartoij bij een raiming heeft gemaakt van de k-osten. De eindsom bedraagt ongeveer 18 millioeni lire. ■De tumnlel moet Gunziri met Punta Peszo verbinden, welke plaatsen op 3800 M. afstand van elkaar liggen. Het midden van den tunnelbodem komt op 177 M. diepte on- dfer de zee en dp koker 25on 2 M. diameter hebben. Daar de zedx»dem daar 115 M. diep onder zee ligt, heeft de scheidende deklaag een diepte van 60 M. OLEMENCEAU 'IN AMERICA. Cletnenceau is te New-York aangekomen. Hij is warm tbegejuicht en heeft geant- woord op den welkonistgroet van den voor- zitter van den1 gemeenteraad. aemenoeau heeft daarop het doel van zijn bezoek uifceen- gezet en voegde er bij: „Ik fcom om uit te leggen, dat Frankrijk noch militaristisch, noch imperialistisch is, het houdt een kradi- tig leger op de been, als de eenige waarborg tegen een nieuwen aanval!. Geef ons de noo dige waarborgen en wij zullen dadelijfc het leger ontbinden." Op deze woorden voilgde een l'ange ovatie. DE NOOD IN DUITSCHLAND. Te Brunswijk is het Vrijdag tot demonstra tes tegen de duurte gekomen. In Berlijn (Qharlotteniburg) ia een blouse- zaak leeggeplunderd, onidait de eigenaar- be- weerde, oat de goedkoope artikeleni waren uitverkocht. BLSTRIJD1NG EPIDEMIEeN M G R1EKLN LAND, ,De commissie voor de epidemieen uit den Volkeubond heeft besloten om naar Grieken- land haar agent te Moskou dr. Haigh te zenden om het hooge commissariaat van den Voikenbond bulp te verieanen in de sanitaire mrichungen van de vlucbtelmgenkampen. hen anaer .lid derzelfde commissie, koionel Gauthier, is naar den Levant vertrokken om de vluchtelingenkampen te onderzoeken. HET HOiNGAARSOHE „FASC1SME" GEWlAARSOHUWD. Het te Beigrado verschijnende biad „Sa- moeprava" richt narnens de Kjieine Entente een ernstige waarschuwing tot Hbngarije naar aanieiding van hat voortduren der fas- cisuische beweging, welke tot een nieuwen „PutsciF' in fiongarije zal leiden en Zuid- Slavie in zijn toestand van rust wader be- dreigt. Hongarija wordt gewaarschuwd de actie voor een iascistischen „Putsch" voort ita zet- ten. De Kleine Entente aldua ibesluit het blad is stark genoeg om da „Putsch"- piannen van Hongarije te verijdalen. DE NOOD IN' RUSLAND. Het Nansao-comiite voor hulpverleening aan Rualaad rneidt: Op de conierentie, we'ka kort gdeden ge- houden is in het hoofdkwartier van het Nan- sen-comite te Moskou, werden door de ver schillende Europeesche steunrorgamisaties rapporten uitgebracht. Het bleek, dat de oogst in alle hongers- noodgebieden niet voldoende is om de toe- vOlking langer dan drie maanden te voeden. In eenige districten wordt door de bevolking slechts evenveel geoogst als zij gezaaia had. i Dit werd bevestigd door de rapporten, welke ontvangen waren van Lander, den ge- vo'machtigden vertegenwoordiger der Sovjet- regeering bij de buitenlandsche steun-organi- saties. Het zal de sovjet-regeering niet mogelijk zijn, zich in de andere Russiische districten voldoende levensmiddelen en zaaikoren te verschaffen om de hongersnoodgebieden aan den Wolga, in de Oekraine en in de Krim te kunnen redden. In de wolga-districtea zal er een tekort van een milldoen ton koren ontstaan, in de Oekrai ne een tekoxit van meer dan 500.000 ton. EEN ACTIE TEGEN OUD-OFFICIEREN. Het Tsjechische ministerie van defensie heeft tegen een aantal oud-officieren van het grensgarnizoen Pressburg een disciplinaire actie ingesteld, daar zij, in plaats van deel te nemen aan het nationale feest van het garm- zoen op 28 October, naar Weenen gingen om een jubileumsviering der voormalige militaire school bij te wonen. CURZON NAAR PARIJS. Lord Curzon, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, is gistenniddag, verge- z-eld van deskundigen, naar Parijs vertrokken. Heden zal hij Poincare onhnoeten en morgen naar Lausanne vertrekken, waar zich sir Ho race Rumbold, die eveneens gevoimachtigde naar de conferentie is en thans daarheen uit Koostantinopel op weg is, bij hem zal aan- sluiten. Curzon zal de eerste de beste gele- genheid aangrijpen om te Lausanne ook te confereeren met Mussolini. DE EIEIRSTE PARTICULHERE BANKIN- 'SfTELLING IN RUSLAND. De Biankdirecteur Olof Aschberg, die heft initiaiief heeft genomen tot de stich'ting van de eersto partieuliere banlkinstelling in Sov- jet-Rusland, de Hande'lsbank, vertoeft thans in Zweden en heeft in een interview imiedege- deeld, diat die Blank op 1 Deoember te Moskou zal warden geopend met een aandCelenkapi- taal van 10 millioen goudroebels. Het kapi- taal is bijeengebracht door Zweedsche, Ame- rikaansche, Rusisisohe en 'Dlui'tsche financiers. 'De bank zal driehondlerd beambten hebben en op een breedere basis gescboeid zijjn dan ge- woonlijlk helt geval 'is. SIC TRANSIT Uit Dundee wordt aan de Engelsche bid den gemeld, dat Ghurchill tegenwoordig was biji het tellen van de stemmien in het kiesbn- reau en daar bemerkte dat zijn tot beslist was. Hij was o-ntzettend zenuwachtig en was totaal in den put, toen de uitslag officieel door den voorzrtter van het sbembureau werd medegedeeld. Churchill kwam niet op het platform, dat buiten de zaal was opgericht, maar bleef onderaan de trap staan, met tra- nen in zijn oogen en ging droevig gestemd been, tot den gekozen. candidaait op het plat form kwam om de aanwezigen1 toe te spre- ken, en toen Churchill met zijn vrouw stille- tjes in zijn auto wegreed naar zijn hotel, werd hij door de menigte uitgejouwd. KORTE BE'RICHTEN. Geheimraad (Kriesdh uit Berlijn heeft in het Duitsch. Geologisch Gezdscbap medege deeld dat in NoordlD-uitschl and een nieuw ijzererts i® gevondenL nml. wit ijzererts, dat in .twee meter dikke lagen voorfcomt. Dit erts heeft een kaasachtig aanzienl enl bestaat uit bijna zuiver ijzercarhonaat. -Naar de ,,'Grazer Tagespost" uit Lai- bach verneemt, 'heeft de Joegoslavische re geering de iDuitsche vereenigingen te Qli ontbonden. Volgens een bexicht in de Enge1sche bladeni heeft dezer dageni voor het eerst in Japan een dame het brevet Van aviatrice ge- kregen, Het is de 24-j aiige mejuffrouw 'Seiko Hyodo. Teni gevolge van eeni ontploffing in het chemisoh laboratoriuim van de Columbia University .te New-York werd een student op slag gedood, terwijl verschillende andere stu- denitm gewond werden. —Zeeroovers hebben den met whisky gela- den sohoener „Daisy" buitgemaakt in de na- bijheid van Plumpers Pass (Canada). De bemamning werd te -Sirtisland aan land ge- zet. Inbrekers hebben' in den Franschen Dom op de Gendarmenimarkt te Berlijin twaalf leeren kussenis, die van de stoelen wa ren afgesneden en twee bronzen liichtkronenl gestolem Te GenCve en Lausanne zijh de typo- afen in staking gegaan. Te Lausanne heb- en de dagbladen besloteni om gemeenschap- pelijfc eeni blad te laten verschijneni „La Pres- se Lausannoise", zoolang de staking duurt. -De Italiaansehe troepen hebbeni ia Tri poli eend'ge belangrijke punten bezet. De be volking onderwierp zich overal onvoorwaar- deldjk. Op het vliegveld Fuhlsbuttel heeft de vlieger Forster met een zeilvliegtuig over een hoogte van vier tot zes meter, afstanden van 50 tot 150 M. afgelegd. Dit is een: prestatie, welke totnogtoe niet volbrachit is door een zeilvliegtuig. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De conference te Lausanne wordt heden geopend. iDe voorloopige bijeenkomst te Pa- rijis tusschen Lord Curzon en Poipcare had Zaterdag plaats en werd bijigewoond door baron Avezzanio, den nieuwen Italiaanschen gezant te Parijs. Eene algemeene overeen- stemming werd bereikt omtrent alle punten, die besprokien warden. 'De kwestie, are door de voltailige conferentie zullen worden over- wogen, zoudeni gister door de Fransche en geallieerde staatslieden verder wordeni on- aerzocht gedurende hunne reis naar Zwitser- land. Alvorens de conferentie wordt geopend, zal de Italiaansehe premier Curzon en Poin care ontmoeten .en de toestand opnieuw wor den nagegaan. De laatste memorie, van uit Londen naar Rome en Parijs gezondien en aangaande wel ke tusschen de geallieerde regeeringen reeds mededeelingen zijn gewisseld, waaruit bleek, dat overeenstemming tusschen de geallieer- den bestaan betreffende de belangrijkste za ken, vormde een geschikte grondslag voor deze voorloopige besprekingen. De vredesconferentie zelf zal door den heer Ador uit naam van de Zwitsersche regeering officieel worden geopend, die de leden te Lausanne welkom zal beeten. Gemengd Nieuws WETSONTWERP TOT WIJZIGING VAN DE POSTWET. In de memorie van antwoord op bovenge- noemd, w.o. verklaart de minister van water- staat het, mede met het oog op het groote belang, verbonden aan een spoedig in wer- king treden van de bij art. XV, laatste lid van het w. o. voorgestelde strafbepaling be treffende het vervoer van brieven, welke be- stemd zijn om in het buitenland te worden ter post bezorgd, te zullen betreuren, indien de behandeling van het w. o. zou worden aan- gehouden totdat zal zijn beslist over de wets- ontwerpen tot verhooging van versch'illende lioofdstukken der staatsbegrooting. Met voldoening heeft de minister opge- merkt, dat de voorgestelde strafbepaling be treffende het vervoer van brieven, welke bestemd zijn om in het buitenland te worden ter post bezorgd, algemeene instemming heeft kunnen verwerven. ARBEIDSCONFLICT, Tengevolge van een, naar de meening van den Centralen Bond van Transportarbeiders te IJmuiden onreclitvaardig gegeven ontslag aan een stoker bij de IJsfabriek voor de Vischhandelvereeniging aldaar, heeft het ge- heele machinepersoneel aan die fabriek den arbeid gestaakt. Deze fabriek levert nagenoeg al het ijs voor den handel in de Rijksvisch- hallen, waarvoor dit conflict ernstige gevolr gen kan hebben. Van werkgeverszijde wordt medegedeeld, dat de ontslagen stoker overbodig was ge- worden. EEN „VREDES"-CONGRE S. Van 9 tot 15 Deoember zal te Amsterdam een congres, bijeengeroepen door het Interna- tionaal Verbond van Vakvereenigingen, wor den gehouden onder het motto: „Tegen den oorlog, voor den vrede NOORDZEE-BADPLAATSEN. Het dagelijksdh (bestuur van* den Bond van Nederlandsche Noordzeebadplaatsen heeft, naar aan het Hdbl. gemeld wordt, den ledetm voorgeSteld, den bond' te doen opgaan in de Algem. Nederl. Vereeniging voor Vreemldelingenverkeer, onder eenige voor- waarden. INVAL IN EEN NACHTHUIS. In den nacht van' Zaterdag op Zond'ag heeft de politie van het bureau Muiderpoort te Amsterdam, onder leiding van inspeoteur Cohen een inval gedaan in een nachthuis op de Weesperzijde 73. Deze nachtgelegenheid is drie weken geleden geopend oder den naam van „Huize Malaise" en de politie, die hter- van kennis kreeg, doordat elken nacht een aantal taxi's in de buur.t wachtten, hield reeds gedurende eenige dagen toezicht, tot zij gisteravond een einde maakte aan dit bedrijf. Toen de inspecteur en eenige agenten ver- schenen, waren de, dames en heeren het geheel aantal bestond uit een vijftiental per- sonen aan de champagne. Er werd geen verzet gepleegd en de gasten verlieteu on- middellijk het huis, waarna de politie tegen de beide exploitanten, een man en een vrouw, die eene buitenechtelijke verhouding hebben, proces-verbaal opmaakte wegens overtreding van de drankwet. DE NOOD DER TRAMWEGEN. De groote moeilijfcheden, waarin- de inter- communale tramwegen mede tengevolge van de buitangewone itijdsomstandigheden, in de laatste jaren zijn geraakt, zijn een bron van voortdurende zorg, zoowel voor de regeering als voor de betrokken ondernemingen zorg, zoowel voor de regeering als voor de betrok ken ondernemingen geworden. Na.r wij ver- nemen, heeft de Nederlandsche Vereeniging voor Locaailspoor- en Tramwegen een diep- gaande studie en uitgebreid onderzoek naar de oorzaak dezer moeilijkiheden ingesteld om daar door te komen tot een wetomschreven voorstel aan de regeering tot duurzame ver- betering van het Nederlandsche tramwegwe- zen. Het is te verwachten, dat de reorgani- satievoorstellen weldra bij: de regeering zul len worden ingediend. UITVOER IN OCTOBER. In de 4 voile weken van October, 1 tot 28, werden uit ons land naar het buitenland uit- gevoerd: 10449 stuks vee, waarvan 4727 naar Frankrijk, 4671 naar Belgie, 811 naar Spanje, 103 naar Luxemburg en. 137 naar Italie. In de 4 genoemde weken gingen respectie- velijk naar Frankrijk 1499, 1274, 1208, 741. Deze belangrijke vermindering in de laatste week wordt aan de tongblaargeruchten toe- geschreven. VALSCH BANKBILJET. De poFtie te Tiel heeft in beslag genomen een bankbiljet van 60, dat na onderzoek te Utrecht is gebleken valsch te zijn. De ach- terzijde was met grauw papier beplakt, waar- door niet kon vastgesteld worden of het wa- termerk ontbrak. Op de korte zijden echter ontbrak het getal-watermeric. De overeenkomslt met de echte biljetten is buitengewoon groot. Het draagt de serieletters O. N. en het mum mer 08532 en a'ls tijd van uitgifte Maart 1912. PROCEISVE R!B AAL 'Naar men a'an de Res.-bode meldt heeft de HaagsChe politie proces-verbael opgemaakt tegen een 'bakker van de Vareenigde Batterij- en, die v66r den door de wet vastgestelden ffld de heeren Kamerieden in het gebou'w der Tweede Kamer voorzag van versche kadetjes. DE SOHADELOOSSTEILLING EN HET PEN'SIOEN VAN DE KAMERLEDEIN. In de Woensdag gehouden ledenivergad©- ring van die Christelijik-Historische Kiesver- eeniging te Doom is van de bestuurstafel de volgende motie voorgesteld, welke met alge meene stemlmem werd aangenomenl* De Christelijk-Historische 'Kiesver eeni ging te Doom, overwegeade, dat het met het oog op de ihans overal aan. de orde zijnde bezui- nigingsmaatregelen niet wenschelijk is, dat die voorgestelde verhooging van het honora rium van de Tweede Kamerieden Yoortgamg hebben; evenwd overwegende, dat het niet gewemscbt is, het geheele work van de Grond- wetsberziening ongedaan te maken spreelkt als haar vaste overtulgiag uit, dat bij| even- tueele aanneming van de Grondwetsherzie- uing de regeering door het intrelkklenl van de vrijreishiljetten aan de Tweede Kamerled'en enl door ben te laten bijdragenl voor pensioem, bovenbedoelde sal a risverbooging zooveel mo- elijk inkrimpe en dit zoo noodig, biji de wet te bepalen. OONSOMPTIEMA'RKTEN. Vanwege bet bureau van den Middien- standsbond is aan de iKamers van Koophan- del en Fabrieken in Nederliand een1 adires ge- zonden naar aanlleidlinig van bet kortelings te Zwollle gebouidlen congres van den. iMlidden- stiamdisbond, waarin gewezen wordt op het feit, dat de handeldrijvendie middenstanid, meer sped'aal! die winkeliiers, vaak schade to niet geringe mate ondervinden door den ver- koop, welike op de consumptiemarlkt.en' plaats vtodt. Zoolang nu tusschen winkeliiers en marMkoopl'ieden een gelijke mogelijkbeid van ooncurrentie besltaat, zou zeker een optreden ten bate van een der beide categorien niet mogen geschieden, doch veelal doet't gdval zich voor, dat door gemeentebesturen b.v. zulk een laag staangeld voor d'e marktkra- nrers geheveni wordit, dat niet alileen elke ver- gelijiktog ten aanzien van de huishuren, die de wtotelliera betalen moeteni, maar evenre- digheid ontbreekt, doohl dat trail slotte de ge- meeniten jpaarlijlks eeni groot bedrag op de to- stdbng en heft onderhouid der markten moeten toeleggem. Overhodilg te zeggen, dat het al- dus on'tbrektenide uit de belastinigen igeput moet worden, en waaraan de winkeliers het hunne natuuriijk hebben bij lie dragen. Ook klaagt het bureau1 to dit advies over het steeds toenemen van het aantal markten en' het eveneens toenemen van de marktruim- te, die to vele plaatsen kiliometers lang is. Vervolgens wordt in het adres igevraagd, maatregellen te doen toepassen, die de exces ses! van,1 het mark+wezen doen ophouden, op- voor spoedeischend is dgib de ongelijke concurrentie, die ziji met de marktkoopliedeni nu te voeren hebben, ook wordt opgeheven. Indien, aldus vervoligt het adres, uw Ka mer eeni ernstig onderzoek zou willen in- stellen, dan zall zijl zeker ook bij! die verschil lende gemeentebesturen wel willen aandrin- gen, om datgene te doen wegnemen, wat als onrechittvaardig daarbdj! aan het ilcht mocht komen. KORTE BERICHTEN Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijzigtog der Onge- valilenwiet 1921. I Provinciaal Nieuws UIT IBERGIEN. De Zonidag j.l. in de Kafholieke fcerk albier geboudem collfecte ten. behoeve der Neder landsche R. Kath. Vereeniging iter bescher- rning. van meisjes heeft opgebracbt 194.96. UIT HEILOO. Zoudagavond gaf de Gemengde Zangver- eeniging „ZanglusF' een openbare uitvoering in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer G. Anderson. Het pro- granima bestond uit een negential zangnum- mers, waarbij een voor dubbel gemengd kwartet en een voor dubbel mannenkwartet, waaraan tot slot werd toegevoegd het beken- de nummer „de Spijskaart", hetwelk opge- wekt werd gezongen en met applaus begroet. Het geheele programma werd vlug afgewerkt en met aandacht gevolgd. Na de zangnummers volgde de revue „Bar- num en Baily terug in Amerika", welke re vue met zorg werd opgevoerd en waarvoor in ruime mate voor zeer passende costuums en gri bei Nabij de Zevenhuizerlaan had Vrijdagavond een botstng plaats tusschen een van de riclw ting Limmen komende motorfiets en een met turf geladen wagen, die juist genoemde laan zou inrijdon. De motor was geheel in gruizele* menten. i Brand. Gisteravond te ongeveer zes uur is een schuurtje, staando nabij het landhuis Hackfort, eigendom van den heer K., ver» brand. Een koe, een toom kippen en eenige konijnen kwamen om. De dieren waren juist gevoederd. Naar wij vernomen zou het daarbij gebruikte licht een vonk hebben achtergelaten. Buren, die eenige oogenblikken later rook uit het schuurtje zagen opstijgen, riepen den eige naar, maar toen was reeds niets meer te red den. Belendiende geflbouwen llepen geen ge- vaar, zoodat de brandrweer niet behoefde op te treden. BESTUUR VAN DE SCHERMEER, WAAKI Nu de bietencampagne weer is begonnen, wordien tal van de anders zoo mooie wegen in de Schermeer met een vet kledlaagje bedekt. Voor wieb en motorrijders is dit zeer gevaar» lijk, wij hoorden reeds van tal van ongevallen. Geheel te vermijden is het vuil maken van de wegen echter niet, en de wieb en motorrij ders zullen dan ook goed doen, met de groot* ste voorzichtigheid te betrachiten. Op sommige gcdcelten zijn de bietenrijder9 echter bezig om de wegen in de slibbodem van een pas d'rooggelegdlen polder te veranderen waardoor het gaan op die wegen, vooral voor onbekendlen, levensgevaariijk wordt. Wethouder Smit van Groot Schermer ves* tigde hierop in de heden gehouden taadsverga* dering de aandacht en wees op het in gevaar brengen van het verkeer bij den hoogen brug en op den weg van Stompetoren naar Groot* Schermer. De heer Smit gaf te kennen, dat hij gaarne zou zien dat de burgemeester ide perso* men die deze toestand veroorzaken, aan* schreef, dlat zij het recht op het gebruik van den weg voor anderen niet onmogelijk moes* ten maken, De voorzitter decide mede, dat het een pob derkwestie was en dat er bij den polder een verordenimg bestond, die da land'gebruikers verplicht om bij het verlaten van hot land da wielen van de vette kleimassa te ontdoen. Aan een verordening op papier heeft men echter niets, wanneer daaraan die hand niet wordt gehoudlen. Wij begrijpenv dat tijdens de bietencampag* ne niet voorkomen kan worden, dat de wegen vuil worden, doch ineenen, dlat het met hand* having van de verordening wel mogelijk is om de weg tot een slibbodem te maken van een pas drooggelegden polder. Wij hopen dan ook in het belang van de Veiligheid dat het bestuur van de Schermer in deze maatregelen zal nemen en zijn overigens overtuigd, dat het bestuur van de Schermer het een gemeente niet kwalijk zal nemen, wanneer dit in het belang van- het verkeer eens een waarschuwing zou richten tot de wegbe* dervers, of eens op noodzakelijke punten1 een paar werkloozea opdracht zou geven de be* gaanbaarheid van den weg mogelijk te maken. UIT KOEDIJK.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1