Alkmaarsche Gourant Vergaderlng van den Gemeenteraad Honderd Oris en Twlntlgste Jaargang. Maandag 20 November. No. 274. 1922, op Doaderdag 28 November 1922, te 1 uur. Te behandelm pumten: 1. Vaststelling der notulen van de rorige vergadering. Mededeelingm. Ingefcomen stukikem. 2. Benoeming van personeel aan de Nijyer- heddsscholmi (Bij'Lage no. 150). 3. Idem van eeni hoofd diei 7e Gemeente- school (Bijilage no. 173). 4. Idem van eeni omderwijzeres in de nutti- ee handwerkem bij het Vervalgomdierwijs (Bijlage no. 152). 6. Idem van eeni leeraar aan het Gymna sium (Bijlage no. 160). 6. Idem idem aan de Handelsdagsci'ool (Bijilage no. 170). T. Idem lid der Commissie van advies voor verklooslheidsverzekering en arbeddsbe- midddinig (Bdjlage no. 172). 8. Voorstel tot overplaatsang van onderwij- zend peraoneel bij bet openibaar lager onderwijs ((Bijlage no. 155). 0. Behandeling rapport der Comm. voor bet naziem der gem.rekening over '1921 (Bijlage no. 108). 10. Voorstel inzake huisvesting van den Keuringsdlenst van war en (Bijlage no. 180), 11. Idem betreffende oveneenkomst met de nog op te ricbten IN. V. nieuwe train (Bij lage no. 179). 12. Idem betreffende bet aanscbaffen van1 een baggermolen met toebehooren (Bijlage no. 175). 13. Interpellaties van da beeren Westediof en Ringers. 14. Behandeling: Af- en overschrijving en le suppl. begrooting Burgenveesfauls (Bijil. no. 158)refcemingm van denl Ar- menraad (Bijil. no. 156); Gezondheids- comm. (Bijil. no. 1:57); Burgerweeslhuls (Bijil1. no. 1591); suppl. begr. Slachthuis ifBijl. no. 165) rekeming Slachthuls (Bijl. no. 166). alle over den dienst van 1021. 15. Behandfeling: le suppl. Ibegr. Burgar- weeshuis (Bijl no. 160)begrooting Gronidbedriji (Bijl. no. 161); le suppl. begrooting Burg. Armhestuur (Bijl no. 162)ipdm. en snppl begrooting Sport- park (Bijl no. 167) alle over den dienst van 1922. 16. Onmbaarverklaring j$m verhaalbaarstel- •ling van pi. belastingem over vroegere diensite® (Bijlage no. 170). 17. Voorstel .tot wijziging der Verordening op de Hoogere nandelsschool (Bijlage no. 148). 18. Voorstel tot bet verleeneni van een voor- schot op de gem. vergoeding 1922 aan de Chr. school (Bijlage no. 149). 19. Idem tot wij'ziging van de regeling der werktijdm in de plantsoenen (Bijlage no. 153). 20. Idem inzake geldleming aan de N. V. Alto. Bad- en Zweminrichting (Bijlage no. 1177). 21'. Idem tot afstand van eeni gedeelte water (Bijlage no. 171). 22. Idem inzake benoeming Commissie v. voorMiting voor bet Burgedijfc Armbe- stuur (Bijlage no. 178). 23. Idem naar aanleiding van een verzoek van R. van Doornik om vergoeding van geleden sohade (Bijlage no. 174). 24. Behandeling Van reclames hoofd. cm- slag, dienst 1919, 1920 en 1921 (Bijla ge no. VIII.) Stadsnicuws. FEESTVERGADERING S. D. A. P. Zondagavond vierde de afd,. Alkmaar van de S. D. A. P. bet 25-jarig parlementair jubi- leum der patij en herdacbt op dezelfde bijeen- komst bet 20-jarig bestaan van deze afdee- ling. De Harmonie-zaal was tjokvol met belang- etellenden. De zaal zelf was versierd met groen en doeken met socialistische leuzen. Eenige vaandels van vertegenwoordigde ver- ectngingen, aangesloten bij de S, D. A. P., prijkten mede in verschillende hoeken en aan de wanden. Een nitvoerig programma was voor deze feestelijke gelegenbeid samengesteld, dat Wijk "gaf van de bedoeling van het bestuur om de bezoekers gedunende de unen die zij: aan- wezig zouden zijn, nuttig en aangenaam be- zig te houden. Er beerschte in de zaal een vroolijkie stem ming, die geuit werd door bet zingen van verschillende sodalistische liederan. De opening geschiedde met een rede van den voorzitter, den beer Peerlkamp, van Zaandam, die begon met de aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen, er op wijzen de, dait de partij heeft gemeend, voor bet 25- jarig parlementair jubileum een feesitverga- dering te moeten Louden. Is er wel ved, reden om feest te vienen? vroeg spreker, de aandacht vragende voor den toestand waarin de arbeiders in het bui- tenland tengevolge van den oorlog verkeeren. Daar is allenniost reden tot feestvieren. Maar ook hier in ons eigen land worden not meer dan ooit de arbeiders geteisterd door den geesel van de werkloosheid en loonsverlaging. Doch hier zijn wij bijeen als partijgenooten en geestverwamten en als zoodanig bestaat er wel reden in een feeststemming te zijn. 25 Jaar lang immers heeft onze partij deel uitgemaakt van de volksvertegenwoordiging. Spr. herinnerde in verband hiermede aan de verkiezing van Troelstra voor bet district Winschotm. Toen werd begonnen met de arbeiders be- wust te maken en wanneer wij daaraan den- ken, kunnen we zeggen, dat de partij met eere die 25 jaren is doorgekomen. Spr. wees op den tegenstand, die de jonge partij ontmoette en bracht hiermede in ver band de bekende Novemberdagen van 1918, toen het enkel de vrees was van de bour geoisie dat ze toegaf. Wij hebben ontegenzeggelijk vat op de massa gekregen. Wi] hebtoi wetan te winnen als S. D. A. P. het vertrouwen van de modern georganiseerde arbeiders. Dat hebben we met in het minst te danken aan wat onze Kamerleden hebben tot stand gebracbt. wanneer spr. anen bet weikom toenep, aan was cut m't otizonaer aan den heer j_n*]S. (Applaus). Spr. deed dit toch eenigs- zins met gemengde gevoelcine, omdat bet be- iteud js, dat oe neer Dutjs spoedig nit Zaau- uaxu vertrekt. iocfl, al vmden wij dit jammer voor de partij, wij weten dat de belaugstelling vau Duijs voor de zaak van dit gewesi aooit zal verflauwen. Spr. bracht een woord van hulde aan den beer Duijs voor al wat deze voor de partij deed tijdens zijn Kamerlidmaatscbap sedert 1909. Spreker wijdde daama eenige woorden aan bet 20-jarig bestaan van de afdeeling Alk maar, daarna het woord gevende aan den beer P. van den Berg, voorzitter der afdeeling, De heer van den Berg dankte eveneens voor de belangste'ling, er op wijzende hoe het bestuur het met beide banden had aange- pakt, toen de mogelijkheid werd geopend om bet 25-jarig bestaan der partij te doen sa- menvallen met bet jubile der afdeeling, Verder deelde de beer vUn den1 Berg mede, dat er een kleine wijziging gebracbt was in bet programma. Direct n.l. na den zang van „De Stem des Volks" zou de pas opgexicbte arbeiders-muztekvereeniging eenige nurnmer- tjes ten beste geven. (Applaus). Spr. maakte met dank melding van eenige ontvangen bloemstukken, nog mededeelende, dat bet bestuur een telegram van, den volgen- den inhoud zou verzenden aan den partij- voorzatter W. H. Vliegen, die zijn OOatlen ver- jaardag vierde: „Allen, in feestvergadering bijeen, ter her- denking van het 25-jarig parlementair jubi- leum van de S. D. A. P. en van bet 20-jarig bestaan der afd. Alkmaar der S. D. A. P., brengen met deze hunne feldtatie bij de her- denking van uw 60-jarigen geboortedag." „De Stem des Volks" voerde hiema een tweetal nummers uit: ,JHet Lied van de Vlag" en „Morgenrood", en werd daarvoor natuur- lijk op een luid applaus onthaald. Het is be- kend, dat „de Stem" onder leiding van haren i diiecteur, den heer P. A. Blaauw, een koor is, dat een plaats onder de beste zangvereeni- gingen inneemt Hiema volgden een paar muzieknummers van de door den heer van den Berg genoem- de arbeidersmuziekvereeniging Excelsior". Deze nummers werden dankbaar onthaald. 'Het applaus bewees, dat de aanwezigen vol lof waren over de prestatiea van deze nog slechts 14 dagen bestaande vereeniging. De A. J. C. leverde een bijdrage aan het feest, door een welgeslaagd tableau ten too- necl te brengen, waarbij een dex vereeaigings- liederen gezongen werd. Het woord was daama aan den beer A. de Vries, die, zijn rede aanvangende, zeide heel kort te zullen spreken, met bet oog op bet uit- voerige programma. Spreker wilde een enkel woord zeggen over het 20-jarig bestaan van de afd. Alkmaar. Deze'afdeeling is opgericht in 1902 op 13 November. E>e opricbters waren de beeren Uitenboach, dr. van Gelder en Fenijn. Hun komt daarom op deze vergadering een, woord van lof toe. Er is hier nog al eens wat vex- deeldheid geweest, en er is zelfs een scheu- ring geweest, maar daama is dat weer te- recht gekomen. Alkmaar is gegroeid' tot een afdeeling van 200 leden, een afdeeling van groote beteeke- nis dus en die op het werk in dit gedeelte van het land haar stempel weet te zetten. In- derdaad heeft de fractie hier bewezen, dat ze iets kan doen voor de beweging. Men kan veel praten .en schrijven en huisbezoeken af- leggen, maar de hoofdzaak is dat men iets toont, dat men heeft tot stand gebracht en, gelukkig, zeide spr., heeft de afd. Alkmaar ingezien, dat men beter deed het gekibbel te Iaten en aan te pakken. Het is voor dfe partij- genoo'ten goed, dat zij inzien, dat ze acbter de raadsfractie moeten staan. Spr. wees op den toestand in Zaandam, uiteenzettende, dat men daar, al vormen de socialisten in de meerderhead' in den Raad, geen socialistische oase in een kapitalisti- schen woestijn is. Dit kan in' geeni enkele ge- meente zoo zijn, dus nog minder in een ge- meente waar geen socialistische meerderheid is. Spreker vertrouwde, dat de Alkmaarsche soc.-dem. raadsfractie begrepen heeft, dat mm als zoodanig practisch werk moet leve- ren. Wij maken in Alkmaar een goed figuur, vervolgde spr., wijzende, op de resltaten van de verkiezing, een vergdijking makende tus- schen den uitslag van 1918 en dien van 1922. De eerste verkiezing gaf in Alkmaar 861 socialistische stemmen aan en de tweede (dus met het vrouwenkiesrecht) 2655, hetgeen dus een groote vooruitgang beteekent. Spreker, hoewel bet de taak van den heer Duijs was te spreker over den parlementairen arbeid der S. D. A. P., wilde daar toch ook iets van' zeggen, voor wat betrof het werk als zoodanig van den heer Duijs. Spr. noemde hem den man van de social© verzekering, zoo- als wij in' de Tweede Kamer geen tweede hebben. Duijs was het, die in 1913 een voorstel van hem aangenomen kreeg, houdende staatspen- sioen van 2 per week op 70-jarigen leeftijd. Dit wist hij in 1918 verhoogd te krijgen tot 3 op 65-jarigen leeftijd. In 1919 deed hij het voorstel, dat echter niet werd aangeno men, om dit pensioen te brengen op 5 voor een enkelen man en een enkele vrouwi en 7,50 voor een echtpaar. Spr. wilde aan' den, heer Duijs voor zijn werk als kamenldd een woord van hulde brengen. De vergadering applaudisseerde, hetgeen tot een daverende ovatie overging toen de voorzitter der afd. den -1 ear Ehiijs een bloem- stuk overhandigde, waarop de letters S. P. (Staatspensioen) voorkwamien. Het programma vond hiema voortgang en thans volgde zang en' declamatie door leden van „Het Klein Socialistiscb Tooneel" van' Amsterdam* Begonnen werd met een tweetal zangnum- mers door Betsy Hamburger, die een spon- taan applaus in ontvangst mocht nemen voor haar werkelijk aardige liederen, die ze met rnooie, duiddijke stem over het voetlidit bracht. Niet minder viel de declamatie van Jet Bonn in den smaak. die met een drietal num mers zeer veel succes inoogstte. De goede voordrachtkunst van Piet Bak- ker, die hiema enkeie nummers voordroeg, oieek net sterkst uit „het iied van den ma- cnmist" van Adama van Scheltema. De bij- val was hiervoor groot. nei programma vermeidide verder liedjes met ae guitaar van Ernest Poestkoke. Een bij- zonder aardig nummer. De hedjes die ten ge- nooie weraen gebracbt vermochten wel de aouaacin van het pubhek te boeien. Direct na de pauze vroeg ,,De Stem" de aandacht voor zich door het zingen van „De rooden roepen" en Aan de Toonkunat." Aan applaus geen gdbrek. Nogmaals deed zich hierop „Excelsior" hooren en heeft ook daannede het publiek voor zich gewonnen, zoodat de vereeniging er van overtuigd kan zijn een1 goeden indruk gevestigd te hebben. De heer Duijs, die pp het tooneel yer- .scheen, om zijn redevoering te houden, werd begroet met „De Internationale", door alle aanwezigen staande gezongen. De heer Duijs ving hiema zijn rede aan, er op wijzende, dat de parlementaire actie van de Kamerleden niets beteekent. wanneer achter hen niet het yolk staat. De hulde die spr. dus gebracht werd, kwam hem maar een gedeelte toe. Degenen, die de partij groot maken, is een kern, die gevormd wordt door de menschen die op huisbezoek gaaa, die gaan plakken, die propaganda maken op allerlei manieren. Spr. heeft voor die menschen eerbied en zeide voi der sorns heimwee te gevoelen naar den' tijd van de oude S. D. A. P., toen alle partijgenoo ten werkelijk als broeders en zusters leefden. Dit is veranderd, des te grooter de partij werd, des te geringer werd' dit gevoel van broederschap. Dodi dit is een' noodzakelijk gevolg van de eeuwige wet van den groei, hetgeeini de heer D. nader uiteenzette. Spr. zeide voorts dat de kraeht van het so- cialisme hierin bestaat, dat 'het een cultuurbe- weging is, die over de gebeele wereld gaat. Spr. ziet de toekomst niet zeer optimistisch in hoewel hij optimisms ten alien tijde in de beweging aanraadt wanneer de arbei ders niet oppassen. Toch is het socialisme op komst. En zal dat gaan langs een weg van bioed en tranen of zal dat geleidelijk gaan Wiji willen, dat het gaait met zoo nun mogelijk ellende. Het moet gaan langs orga- nisatorischen weg en niet langs anarchisti- schen weg. In het laatste geval zouden we al bereiiten we misschien een sodalistischen staat zeker gaan langs een weg van elkn- de, bloed en tranen. Dit kunnen de arbeiders verhinderen. Or- ganisatie, discipline, d.w.z. zelf-discipline, door het verstand, dat is noodig. Spr. dankte voor de woorden en bloemen- hulde hem gebracht, en deed ten slotte een' krachtige opwekking tot aansluiting bij de S. D. A. P. „Komt in onze gelederen, heft mede op die roode vaan. Leve het Socialis me!" (Langdurig applaus). Het programma werd vender afgewikkeid en weder traden artisten van „Het Klein Soc. Tooneel" voor het voetlicht. Het waren nu enkel komische en humoristische liedjes en voordrachten die ten gehoone werden ge bracht. En of men succes had? De zaal heeft ge- schaterd van het lachen bij het uitbeelden van komische typen van Ernest Poestkoke en van de leulke liedjes van Betsy Hamburger. Een groot gedeelte van1 het succes wist Piet Batk- ker war zich1 te winnien met Manns, de srauffleur" enz. Jet van Ploeg, aan de piano, voldeed zeer, zoowel bij dit gedeelte als bij het eerste deel van het programma der artisten. De feestelijkheden werden besloten door een zangnummer van „De Stem des Volks" en wel met „Een nieuw lied van een meisje en een schipper" en „Eenheid", beide op mu- ziek van O. W. de Nobel Succes bleef niet uit. De heer van den Berg ging tot sluiting over, woorden van dank uitsprekende voor de belangstelling en een collecte aanbevelen- de voor het St. Nicolaasfeest der kinderen. ON INB A ARVERK L ARING EN VER- H'AA'LBAAlRSTELLING VAN PL. BE- LASTI'NG OP DIE QEBOUWDE', EIOEIN- DOMMEN, VA'NI HONDENlBEILiASTIN'G EN VAN HIEFFI'NG VAN GELOE'N VOOIR' HET GiEiB'RDIK VAN OPENBARE GEM'EE NTEWIERlWEN, BEZITTI NGiEN EN INiR'ICHTINOE'N OVER VOR'IGE (D'l ENSTEN. Onder verwijlzing, zoo noodig naar die toe- lichiting gegeven in, hum voorstel, 't wel'k op- genomien is in de bijlage tot het raadsverslag N'o. 815 van 1898, berichten B. en W. den Raad dat de gemeenite-ontvanger verslag heeft gedaan omitrent zijnie bemoeiingeni in zake het invordereni van pi. bd,asting op de gebouwde eigendommen, van hondenbelas- ting en, van heffing van gelden voor het ge- bruiki van openbare gemeenitewerken, bezit- tingen en inrichtingem, over het jaar 1921. )Een overzio^it daarvan is gepubliceerd. BENOEMING LEERIAARl NATUUR- LIJKE HIISTOIR'IE AAN DE HANDELS- DAGSGHIOOL. Overeenkomstig het voorstel' van den Di- recteur d'er. Handelsscholen betreffende de be noeming van een leeraar in de Natut e Historie aan die acholen, welk voorstel g ,jk is aan dat van het College van Curator cn voor zooveel betreft die benoeming van een leeraar in het zelfde vak aan het Gymnasium, bieden1 B. en W. den Raad voor de benoe ming van een leeraar in dit valk aan de Han- delsdagschool voor den dursus 1922/23 de volgende voordlracht aan: 1. J. W. WIOHERS. 2. J. F. VAN HE'S. B. en W. hiebben denl Minister van .Onder- wdjs, Kunsten en Wetenschappeni zijlne goad- keuring en denl Inspecteur en' de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Gnderwijs hunne instemrtung met deze voordractot ge- vraagd. In het vertrou'wen dat deize intus- schen zullen worden verleend, stelleni B. en W. voor tot de henoeming over te gaan en de bepaling van den datum van infunctietrcding aan' huni college over te laten. VQOiRZIIENINO HIOOFDSCH1AP 7e GEM.ISCHOOL. In de toelichting tot de uitvoeringsmaatre- geleni der reorganisatie van het openbaar la ger onderwijs, weUke de Raad bij besluit van 7 September 1.1. vastetelde, vermeldden B. en W. hij voorbaat reeds o.m. de voorziening te zijnertijd in het hoofdschap dier zevende Gem.sehool (voor meisijes). B. eni W. kunnen thans die voordraeht aan- Meden 1 11 ij Aangezien; het deni Inspecteur van het la ger onderwijs en B. en W. gewenscbt v66r- komt, dat een onderwijlzeres deze functie ver- vult em mej. E. 'Sellemans, thans tijdelijlk hoofd dezer school, onder de sollicitanten, die zich voor bet hoofdschap der 7e en 8e Ge- meenteschool hebbem aamgemeld, de eenige bevoegde vrouwelijike leererac'ht is, hebben B. en W. in overeenstemming met deni In specteur ter voldoeniiing aan artikel 36 alinea 2 der Lager Onderwijswet-1920 een voor dlracht van een persoon opgemaakt en steilen B. en W. den Raad vddr, met dingang van 1 iDec. a.s. definiitief te benoemien ton hoofd der 7e Oemeenteschool'. mej. E. SELLEMANS, die de Inspecteur zoowel, als B. en| W. daar voor volkiomien gesohikt achten en thane dan odk reeds tijdelij'k als zoodanig werkzaami is. AFSTAND VAN EEN GEDEELTE WATER. B. en W. stellen voor te besluiten: Aan mr. H. P. M. Kraatoan in eigendota af te staan een' gedeelte water van het per- ceel kadastraal bekend' in Sectie E nr. 2833, voor den prijs van 1per, 'M2, onder voorwaard'en: a. dat adressant de beschoding voor zijne rekenimg ten genoegen van B. en W. en van nader goed te keuren Consitructie doet aan- brengen en onderhouden b. dat de kosten van overdracht komen voor rekening van adressant; c. dat de aanplemping en afwericing van de schoeiing v66r 1 Januari 1923 geheel ge- reed ten genoegen van B. en W. zal zijn tot stand gdbracht. BENOEMING LEERlAAR GYMNASIUM B. en W. doen den Raad de volgende voor draeht toekomen ter voorziening in de vaca- ture van leeraar in cje Natuurlijlke Historie aan het Gymnasium alhiier: 1. J. W. Wichers, 2. J. F. Van Hea. Zulks tijdelijk voor den verderem duur van den cursus 1922'1923, en genekend te zijn ingegaan 1 November 1922. RAPPORT BETREFFENDE HET ON- DER'ZOEK DER iGEMEENTERDKE- NBNO 1021. (De Commissie benoemid', tot het nazien der Gemeenterekeniinig over 1921, beeft daarom- trenit rapport uitgebracht. Zijl stelt voor, de Gemeenterekenlng over 1021' voorloopig vast te stelleni als vol,gt: Intansten 2.705.132.32 1.741.461.90 4 446 594 22 liitgaven: 2.348823.33 1.664.28^.03# f 4 013 107 36Y, Batig' slot 356.308.99 f 77.17786# f 433.486.85#. VER'ZOEIK OiM SCHLAIDEVERIGOE'DI NG TENGEVOLGE VAN GERK BA'AN- SINOEL 'DOORi R. V. DOORINIK. In bijlage No. 174 schrijvem B. em W. In Uw vergadering van 7 September j.l. werd in onze handen om bericht en raadl ge- steld het verzoakschrift van ,R. van Doornik borg van iR. van 'Doomik RZ. aannenier te Enkhuizen en uitvoerder van het rioleerswerk aan den Baansingel. Wijl hebben den direc- teur der gemeentewerken rapport doen uit- brengen) over het geheele weik en daama de Commissie van Bijstand voor de Publieke werken gehoord. De. commissie deed ons het volgende advies toeHooraen: ,jDe Commissie vOoi-noemci heeft de eer wederomi in handen te stellen van Uw Colle ge het dossier betreffende het verzok van R. van Doomik, borg voor R. van Doomi'k Rzn. te Enkhuizen, om hem een bedrag van /7000 uit te keeren wegeus door hem geleden scha- de bij het voltooien van het rioolwerk aan' dem Baansingel. In haar vergadering van 30 November j.l. besloot de Commissie met een stem tegen U te adviseeren den ,Raad voor te stellen afwij- zend op het verzoekschirift te beschikken. -En wel om de volgende redenen Indien er een gesohil ontetaat tiisschen den aannemer en, de directie van eenig werk, dan kan de aannemer in een geval als hij1 dit be- stek voodzien, waaibij1 de z.g. A. V. van 't Departement van Waterstaat van toepass'ing zijn, allereerst een formeele beslissing van de Directie vorderen. Is hij het met haar uiir spraak niet eens dan heeft bijl beroep op B. en W. en wenscht hij! zichl ook niet neer te leggen bij de uitspraak van dit College, dan kan hij binnen twee weken arbitrage aanvra- gen van1 drie scheidslieden, waarvam bijl er een kan aanwijszen, de gemeente een en de benoemden een derde. Nooit wordt de Raad in eeni bestek aangewezen als het lichaam, dat een gesohil dient te beslechten. 'Eenst in dien alle gewone reohtsmiddelen hebben ge faald in het verschaf'fen van recbt, zou' men zich een 'beroep op dem Raad kunnen, den- ken. Da uitspraak van den iRaad zou dan even als de gratia in het siraf recbt kunnen worden beschouwd als een oorractief op een te harde wet, of ook indiem men de rechtst- middelen (beroep, en hooger beroep) niet eens in werkimg heeft kunnen stellen, - on- danlks het feit, dat er onrechit is gesehied' laat eem beroep op den Raad zich denfcen. Geen van beide is hier evenwel1 het geval. De rechtsmiddelen hiebben niet gefaala. want hun' hulp is niet ingeroepen. En zij1 hadden wel kunnien worden ingeroepen, want het request bevat minstens twee verwijten aan de directie (n.l. het verkeerd doem beginnen van het werk en het niet op de hoogte zij|m van den waterstand van oude rioleering), welk-e de directie van ziefa afwerpt, waardoor dus even' zooveel' punten van gesohil ontstaam, die aan B. en 'W. en vervolgens aan de arbi ters hadden kunnen worden voorgelegd. De aannemer ontwijfct evenwel deze arbiters als vreesde 'hij' hun uitsuraak en roept nu het medelijden in, van deni Raad, terwijj hij die verwijten aan de directie udtspeelt. Hot verzoeksichrift hoort dus niet bijl den R'aad thluis, omdat arbitrage open stond en nigt is aanvaard, terwijl de aannemer ook geen' gunst vraagt buiten alle geschillen om, want hij''baseert juist zijn verzoek op die ge- aehilpunten. iZdfs al zoui de Commissie zichl op het sitandpunt plaatsen dat Van 'Doomik een gunst vroeg tot goedmaking van eem geleden onrecht, dat niet op regelmatige wijZe kan worden goedgemaakt, zelfs dan zou de Com missie Uw College willen adviseeren, afwij- zend1 op het request te beschikken, otaidat glas helder uit het rapport van den heer M'arga- daiit blijkt, dat de aannemer foutern heeft be- gaan en misbruik heeft gemaakt van de tijde- lijk niet voldoende te vertrouwen eontrdle vanWege de directie door onoordeelkundig en met minder goed materiaal te werken. En een aannemer kan zich in zoo'n geval nooit vrij pleiten van eigen schuld, ook al wordt hiji on- voldoende gecontroleerd. De Raad zou natuurliik alleen de 7000 kunnen toestaan, indien hij! den aannemer in de opgeworpen geschilpunten geliik gaf. Van den Raad wordt dus een uitsuraalc verlangd. Nu i-s de Raadl als politiek lichaam in zijn aard ongeschikt tot xechtspraak. Ook de Commissie is een, politieke samenr stelling en zij! wenscht dabrom dien1 aannemer niet mondeling te hooren, noch andere be- laughebbenden of gCtuigen. Een lid echter aditte net geiwenscht niet al leen den aannemer, doch ook de opzicbters Bonnes en Beekman benievens den Ingenieur Veenenboa, volontair bij den Directeur der gemeentewerken te hooren. Hetzelfde lid der Commissie stelde v66r den aannemer alsnog de gelegenheid open, te stellen tot arbitrage, doch de Commissie ver- wierp dat: le. omdat de requestrant daarop blijkbaar zelf geen prijs stelde gezien het feit, dat hij de reohtspraak van die arbiters ontweek; 2e. omdat het te gevaarlijk is een dergelijk precedent te scheppen. Latere aannemers zou den zich hierop steeds kunnen beroepen en indien zijl zouden verwachten met arbitrage hun zin niet te krijjgen, zouden zij zidhi wen- den tot den Raad. De Commissie acht ook den Directeur van Gemeentewerken, over wien in verschillende Raadsvergaderingen grievende dingea zijln gezegd door zijn rapport volkomen gerecht- vaardigd. Slechts 6m lid wenschte hieromi- trent voorloopig nog zijne meenimg op te cshorten. Op voorstel, van mr. W. C. Boos- man besloot de Commissie U'w College te ad viseeren in de bijilage over deze zaak, het rapport van den Directeur in zijn geheel te doen afdrukkem." (Wordt vervolgd). ALKMAARSCHE TRAjMVEREENIGTNO B. en W. sdmjven; in) bijilage Nr. 179.: Uwe vergadering, besloot den 13en Jull j.l. ons voorstel' tot steunverleening aan de planneni van het comite Mr. Jl. P. Bosman c s, tot reorganisatie van de Alkmaarsche Pa-ao- dentram aan te houden tenedmde deze pliannen nader in de secties te kunnen ondierzoeken. Genoemd voorstel was opgenomen m Bijilage no. 101. iHet sectierapport werd dten 9deai Septem ber da1, v. uitgebracht eni maakte, nadat wij zoowel de heeren Bosnian c.s. ays den, heer i Cohen Stuart in1 de l'egenheid hadden gesteld vani den inhoud1 kenmis te nemen1, in een na- dere confermtie van ons College met deze faeeren op 17 October j.l. een ernstig onder- werp van bespreking uit. Wij kwam-en ten slotte evenwel tot d' conclusie, dat het onider- zoek in de secties geen plan aan1 de hand heeft gedaan! d'at boven den oorspnomkelijken opzet de voorkeurs chijnt Ite verdimen', ter wijl diaarbij, evenmiin zoodanage nieuwe en, uit- zichtrijke gezichtspuniten zijn geopend, als het inistolllen van een hemieuwd deskund'ig onderzoek met de daaraan, verbonden kosten aan geld en ffijldl zouden rechtvaarigen. Het komt ons evenals frouwens blijkbaar den ledien, die deze gedachte opwierpen v66r, dat noch een, iiniercommunale ondlernemiug noah em eledtnische tram op dit oogenblik binnrn de grenzm van het bereilkbare valien. Voorts meenen wij: degenen, die te kennen ga ve® ,aani een gemeentetijke exploitatie de voor- keur te geven, te moeten doen opmerken, dat Uwe vengadering zich op het oogenblik niet voor de keuze tusschen particuliere en ge- memtel'ijike exploitatie gesteld ziet, doch voor de keuze tusschen particuliere exploitatie en het ontbrefcen van em openbaar middel van vervoer in) deze gemeente. Immens de finan- cieeile toestandi van de gemeente en hare in- ;,gezetenen, noch de financieele vooruiiltizichtea I zijn van dien aard, dat dte gememte er ook slechts een oogenblik aan kan denken het volte bedlrijfskapitaal eener dergelij'ke ondier- nemiing te venschaffan en daarmee het voile resioo dharvani op zich! lie nemen. Wil zij der- halve het hare er toe bijdragen, dat in deze gememte binmenkort ieder openbaar middel van vervoer niet geheel1 kome te ontbreken, dam is hiertOe de emige practisch, mogelijke weg: slteuni ,aani de combinatie van particu- lieren, ihgezetenen dlezer, gemeente, die met in dezen tijd nilet gmoeg te prijzeni onderne- mingslust en gemeensdhapsEini dfe zaak, on- danks dfe vroegere mindler ,gunstige ervarin- gen, nog weer eens hebben aangepakt. ,'Komeni Wiji hiermede dus wat die hoofdl'ijnen betreft wederomi tot ons aanvantoel'ijk voor stel terugi, de bijzondeihedlen daarvan meenen wij thans niet ongewijeigd te moeten handha- ven. Terwijli ons voorstel in de secties werd onderzoaht heeft het comite Mr. J. P. Bosman c. s. ons n.l ondfer datum van 4 Augustus eemlige nadere voorstell en gedaaan, strekkm- dte tot verhioogiing van die mate van dfen steun, die wij aanvankelijk meendfen, dat de gemeen- jte zou kunnen verleemm. iFtet voornaamste punt is de grootte van het ter tern te verstrek- j ken bedrag. Wijl limiteerden dit aanvankelijk i tot 30.000, zijnde de helft van het door dfe i cttidlememing benoodigde kapitaaladressan- I ten vragen, evenwel een bedrag van 40.000. Wij hebben langen tijd geaarzeM ten aan- zien van de vraag, of wijl modhlfen advisee- ren dit verzoek in te wllligm iimmers' niet al leen befeelkendfe dit em bfelangrijke toenemmg van het door die gememte te verschaffen be drag en, 'het daaraan veibondem risico, doch ook werdl daarmee eem beginsel prijis gegeven dat wij' aanvankelijk hadden gemeend voorop te moetim stdilfen: d'at die gemeemte zich gem grooter opofferingen mocht getroosten dan de gezamenJlijfce aandfealhouders. Inmiddels is evenwel wel em1 en andfer veramdferd. Meen- den wijl aanvankelijk, dlat men er van., parti culiere zajtife dto zou slagen, het reeds mjeen- gebriadhte kapitaal van 20.000' tot 30 000 op lie voerem, zoodat de gememte zou kunnen voistaan met de overige benoodigde 30.000 te verschaffen, het uiitblijlven, van eem bondi- ge beslissiing op korteni termijm heeft uit dm aard1 der zaak dfe ondemfemimjgslust van hen, die geldl ini de nifeuiwe ohdememingi zou d'nr- ^veni te stekenl ndeb vergroot, terwijl dfe alge- meente financieele toestand in dfen lande het hoe Hanger hoe anwaarschijlnlijker maakt, dat het onitbrekmdte bedrag van 10.000 alsnog bij' particulieren gevondten zou kunnen wor- iden. WHj zijn dlan ook 'ten slotte nog toit de ovfertuiigilng gekomeni, diait opdit punt aan het comite de gevraagde tegemoeliikominig be- hoar* te warden verleenid. Wordt varvoiigd.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5