DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 276. Honderd Tier en twintigste Jaargang. 1922. WOENSDAG Directeur: O. iH. KRAK. Hoof dredacteurTi N. ADEMA. 22 NOVEMBER Dit mummer bestaajfc uit 2 bladen. Afoonnementsprijs "blj yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Bedactle No. 33. Buitenland. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De conferentie heeft gister, nadat Maandag de officieele opening had plaats gehad, haar werkzaamheden aangevangen. De zittingen der- conferentie zijn geherni. Na het einde van iedere zitting zal een officieel communique worden gepubliceerd, sainengpsfeld dioor de officieele persvertegeawoordigers van Enge- land, Frankrijk en ltalie, die beslissen wat aan de pers verstrekt zal worden. Iedere delegatie ontvangt de officieele notulen, doch deze mogen niet worden gepubliceerd. De journalisten hopen evcnwel van Turk sche zijde uitvoerige mededeelingen over het verloop der conferentie te zullen krijgen. De ze mededeelingen moeten echter onder eenig voorbehoud worden aanvaard. Omtrent de gistermorgep. gehouden zitting der conferentie wordt gemeld, dat de Turk- sche delegatie verschiilende voorstellen deed. Deze leden echter alle een volledig echec. In de eerste plaats verzocht de Turksche delega tie alle zittingen openbaar te doen zijn, doch dit verzoek werd door de geallieerden afge- wezen. Vervolgens vroegen de Turken de toe- lating van alle staten, die aan de -Zwarte (Zee liggen, alsRusland en Georgie. Lord Curzon wees ook dit verzoek af en herinnerde er aan, dat Rusland ter conferentie was uitgenoodigd, doch niet was verschenen. In de derde plaats meent de Turksche dele gatie, dat de conferentie moest worden ge- presideerd door een Turk, of althans door een commissie van. voorzitters. Lord Curzon antwoordde hierop, dat het de gewoonte is, dat "de uitnoodigende staten een conferentie presideeren, en daar de drie groote geallieer- de mogendlhedeni gezamenilijlk de uitnoodigin- gen verzonden, zullen de geallieerde verte- genwoordigers om beurten het presidium waarnemen. Als officieel talen werden het Engelsch, Fransch en Italiaanscb aangeno- men, doch het "Fransch zal niet worden ver- taald, daar alle gedelegeerden deze taal ver- staan. Het verluidt verder, dat de conferentie zich niet zal bezighouden met de kwesties der grondstoffen, de oorlogsschulden en die ra'tifi- catie der Itailaansche fcoloniale grenzen. DE ENGEUSGH'E VERKIEZINGEN. 'Het resultaat der laaisie verkiezingem - die voor de Orkney en Shetilandsi eilanam is thans bekend gemaakt. De liberaal .Sir R. Hamilton heeft nen zefiel gewonneu van een nataonaal-iioeraal, hetwelk eene winst der li beral en is, vergeleken bij de vorige verkie- zingen. De stand der partijen is tnans: con- servatieven 343; arbeidspar.uj 145; nationa- le of Lloyd Oaorge liberalen 59'; onafh. of Asquirh liberalen 65; onafhaakel. 14. Ram- zay Macdonald is gekozen tot parlementair leader van de arbeiospartiji. Ciynes leidde de jpartij: in het vorige parlemeat, waarvan Mac donald geen lid was, daar hij hij de alge- meene verkiezingcu va nl91(8 gesiagen was. Beiden waren nu candidaat gesteld Voor lei- der, maar de stemming was 64 tegen 56 ten gunste van Macdonald. OE TALFAANiSQHE FASCISTEN. Voigens een telega-am uit Malaan aan de „Oiorn:ale d'ltalia*' verwoesten te Saxonno fascisten de bureaux van de Kamer van Ax- bead aldaar, beneveos de localiteten van dde communistische club.-De plaaiselijke af dee- ling van den' Fascisteubond heeft descbuldi- gen geroyeerd am hen bij, de justitie aange- klaagd. RIUMOE'R: IN DE BELlGKSlOHE KAMER. In de Belgische Kamer interpelleerde de socialist Meickmans over de feiten, die zich zouden hebben vloorgedaan in de kazerne van het zesde regiment artillerie en die voigens hem de oorzaak warent van den dood van een soldaat. De interpeilatie gaf aanleiding tot he'ftige interrupties. lSpr. zaide, dat sommige officieren de zonen des volks als goedkioop materiaal boschiouwen, w;aai-op de ministeir van landsverdediging .de officieren krachtig verdedigde en er bij voegde, dat de door den interpellant genoemde feiten onjudsit waren en dat de soldaat geatorven was aan bloediver- giftiging na een ingefwanidsiziakite. De minis- tier. zeide nog, dat ails de interpellant zijn be- weringen staande hield, hij last zou geven tot zijn vervolging. Het antwoord van den minister werd voortdurend onderbroken door interrupties en lawaai aan de uiterste linker- zijde,.doch krachtig toegejuieht door de rech- terzijde en de liberate linkerzijlde. Herhaaldelijk moesit de voorzitter dreigen met opheffing der zitting. IDE IEIRISGHiE KWESTIE. De behandeling van het habeas coFpusi" verzoek ten behoeve van Ersikine Childers en andere Teren, die ter dood veroordeeld zijn, is opnieuw vferdaagd, akilus wordlt uit Dublin gemeldt. De raadstman van Childers betoogde, dat het besluit der voorloopige regeering tot in- stelling van militaire rechtbanken ongeldig was zonder goedikeuring des konings. De raadsman der voortoOpigd regeering voerde aan, dat er een oorlogstoestand be- stond, die de daden den; regeering rechtvaar- digden. De reehter merkte op, dat de voorloopige regeering moest beoordeelen, 'of de opanbare meening niet in opsohpddjng zou worden1 ge- brachit door de weigering, om de namen te publiceeren van de acht andere mannen, over wie, naar men gelooft evenals over Childers het doodvtonnifl Is uitgesiproksn. EISCFI VAN ENGELAND TEGEN AM ERIK A. Een belangwekkende eisch, die door de Britsche regeering tegenl de Vereenigde Sta ten is ingediend, is voorgelegd aan de com missie van arbitrage, ingesteld krachtens het verdrag van- 1946. In den Britsch-Ameri- kaanschen oorlog van 1912 had eeh machti- ge Indiaansohe stam, de Cavugas, aan Qroot- Britannie bijstand verleend. Vier jar en vroe- ger haddeni zij' hunue landen afgestaan aan den staat New-York voor de jaarlijiksehe be- taling van 2400 dollars. In het vredesver- drag, waardoor, de oorlog eindigde, werd be- paaid, dat de bondgenooten van Britannie niets van hunne rechteni prijsgaven. Bij1 het uitbrekeni van diem oorlog echter had de staat New-York de betaling aan. de Cayugas ge- staakt enl heeft die sedert dien, tijdi niet var- richt. Eienlige der afstammfiiingen der Cayu gas leven voor het grootste deel in Canada. Uit hun naarn verlangt de Britsohe regee ring de achterstallige betaling met samen- gestelde interest tot een totaal bedrag van ongeveer 700.000 pond. BiLOEDIOE (BOTSINIG TE MIADIRTD. In he Spaansche VoTkshuis werd gister- morgenij het congres van den arbeidersbond gehouden, dat werd bijlgewoond, door Jou- haux en een Nederlandsch afgevaardigde als vertegenwoordiger der Internationale van Amsterdam. Toen deze laatste het woord wil- de voeren, verzetten de Spaansche syndicalism ten zich daartegen. Er volgde een botsing, waarbij schoteni werden gewisseld en; een persoon gedood en verscheidene person en, all enSpanjaarden, gewond werden. De po litic verspreidde de betoogimg. EEN NIIE'UW DUITSCH MINISTER IE Het nieuwe ministerie, dat dr. Cuno gister gevormd heeft, bestaat uit: dr. Cuno, rijks- kanselier; dr. Heinze, Rijksdaglid, minister van justitie; Becker (Hessen) van economie; dr. Braun, minister van* arbeid; Miil'er voor voedselvoorziening en landbouw; dr. Her mes, minister van financien; dr. Albert, mi nister voor de schatkist; dr. Oessler voor de Reichswehr; Grower, minister van verkeersm wezen; Stinngl, minister voor post en; tele- grafie. Voor het departement van binnenlland- sche zaken. is n'og geen beslissing gevonden; voor buitenlaiidsche zaken wordt nog oader- handeld met diploma ten. DE ANTI-'SEiM IETISCHE 'STUDENTEN- RELLETJES TE PlRAAG. Het „Prager Tageblatt" publiceert een on- derhoud1 van den redacteur van het blad met den minister van Onderwijs, Bechine. De minister keurde in krachtige bewoordingen de demlonstratie der anti-semietische studenten van de Duitsohe universi'teit te Praag af en zeide o.a., dat ofschoon de onderwijs-autori- teiten de autonomie. der universiteit absoluut eerbiedigen, hij van plan is, aan de demon- stratie een einae te mafcen. Indien de maatre- geleni van den senaat der universiteit zouden' mislukken, dan is de regeering van plan om gebruik te maken van alle haar ten dienste staande middelen, ten einde de orde te her- stellen. FRANKRIJK EN DE INTE'R- GEAULIEERDE SGHlUL'DEN1. iDe Fransche regeering heeft een dommissie ingesteld, die voigens besluit van den fflinis- terraad belost is met het nagaan van alle vraagstukken welke betrekking hebdbn op de regeling van de kwestie der intergeallieerde scnulden. De commissie zal optreden als oen- traal lichaam van de verschiilende departe- menten die hierbiji betrokken zijn: Verder zal ziji voorstellen- doen ten aanzien van de orga- nisatie van de bnitenlandsche missies, bene- vens betreffende het tenrein van werkzaam- ■heid van deze. TenslOtte zal de commissie de werkzaam;heden van het Fransch-Engelsche liquidatie-comite nauwkeurig volgen en de voorstellen van dit comite onderzoeiken. DE: WFDERDPBOUW VAN NOOiRDmFR'ANKRIJK. De nternationale bouwvak-conferentie ter bespraking van de kwestie der tewerkstePing van vreemde arbeidskrachten in de verwoesite gebdeden, waarop Nederl and is ver- tegenwoordigd, heeft in beginsel een resoluu tie aanvaard, welke vioorziet in de installing van een interniatinonaal bureau in Frankrijk, hetwelk belast zal worden' met de organisatie van de aanwerving van arbeidskrachten van vreemde nationaliteit, welke in Frankrijk noo- diig zijn, met het doel om dezen de grootst mogelijike waarborgen van' veiligheid te ver- schaffen. EEN. VREEA1D ADRE'S. In het Belgische blad „Pourquoi pas?" la- zen wij1 onlangs de volgende amusante ge- sohiedenis: Een gewezen fnilitaix, vader van een talrijk kroost, een naief en zeer vroom man, had dringend geld noodig en. besiloot een brief te zienden aan Mijnheer den- Ooeden God" waarin hij; zijn nood 'bekande en oin 100 fxs. vroeg. De post wist niet wat met dezen brief aan te vangen, maar omdat de afzender een mili- tair was, besloot mien het epistel te zenden aan het garnizoensbureau in de naburige stad. De officieren waren geroerd door de na- Iviteit van' den armen kerel en hielden een collecte voor. hem, welke 50 francs opbrachit. Ziji stuurden hem1 deze som toe met de woor- den: „Van Mijtaheer den Ooeden God". Hoe groot was echter hun verbazing teen zij een week later weer een brief kregen, waar in het volgende: „Mijnbeer de Goede God, Ik dank u wel, dat u zoo gauw hebt geant- woord en miji geld hebt gestuurd. Maar ik zou graag willen, dat u me deze som in't vervoig niet meer stuurde door bemiddeling van het garnizoen te X., die schurken van of ficieren hebben mij 50 francs ontstolen." GM HAAR; COCKTAILS. iMlle Lorly, het knappe bar-meisje uit het Victoria Hotel te Geneve, kan er op bogen, dat ziji meer cocktails voor diplomatei heeft gesc'hud dan iemand anders in de wereld. Vandaar dat ziji nu de conf erentie te Lau sanne begint per vliegtuig daarheen ver- trekt om daar haar oudle kenissen het hart te sterken. In Geneve had zijt een goede reputa- tie onder de leden vand en Vblkenbond. WEiRKLQOiZEN NAAR LON'DEN. Door het nationale comite der Engelsche werkloozen werd eergister aan Bonar Law medegedeeld, dat tal van werkloozen uit ver schiilende deelen van het land te vott naar Londen zijn geklomen om him positie keo- baar te maken aan het hoofd van de nieuwe regeering. Zij1 zullen zich niet naar eeni an- deren minister laten verwijzen. Besloten werd om hed'en een groote werk- loozendemonstratfie te houdeni en in optocht naar Downing Street te trekken om daar bij den premier gehloor te vragen voor hum de- putatie, De Londensc'ie hoofdeommissaris van po litic heeft aan de leiders der werkloozen, die vooruemens zijn deel te memeri aan de be- raamde optochten op 22 en 23 'November, meegedeeld1, dat niet zal worden toegelaten, dat deze optochten1 naar het parlementsge- gebouw toekomen. In antwoord op een' brief van den secreta- ris der werklooze arbeiders, die op IS Nov. te Londen demonsitreerden, heeft de particu- liere secretaris van Bonar Law de ontvangst bericht van deni brief, waarin opnieuw werd gevraagd dat de premier persoonlijk een de- putatie van de werkloozen zou ontvangem, die uit de provincie naar Londen marcheer- den, tenieinde hun grieveni aan de regeering voor te lezen. In het antwoord wordt er aan toegevoegd, dat de ministers, die in de eerste plaats aansprakelijk zijn yoor de behandeling' van de leeniging van de werkloosheid de mi nisters van arbeid en gezondheid zijn, die, daar zij' beiden lid van het kabinet zijn, ten' voile bevoegd zijn om namens de regeering te bandelen en zich reeds bereid hebben ver- klaard een deputatie te ontvangem. Als dit antwoord onvoldoende wordt geaCht, kan' het op constitutioneele wijze en plaatsl worden aangevochten door de kwestie in het parle ment ter sprake te doeni brengen. Onder deze omstandighedeni is de premier niet in staat af te wijken van zijn reeds meegedeeld besluit en geeft ttijl den werkloozen opnieuw in oven weging, zi,ch met de betroktei m'inisiters in veranding te stellen. Aan het slot van den brief wordt gezegd,. dat de premier zich ten voile bewust is van de ontberingen, welke de huidige economii- sche toestand aan een groot aantal mannen en .vrouwen in het geheele land veroorzaakt en dat de regeering. alle mogelijke middelen tot verbetering overweegt. Stadsnieuws COMITe ST. ELISABETHGESTICHT. De aanbieding van het huldebhjk zal plaats hebben Vrijdag a.s., 's morgens elf uur. Ntog zijln de volgende sub-ooinite's opge- richt: Egmond aan Zee: C. Eijma, burgemeester, eere-vQorzitter; J. P. A. Saullenn, pastoor, voorzitter; 1HL 'R. Garritsen, hoofd R. K. Bijt- zondere school, secretaris; J. van der Oord, Oud-Kath. pastoor, penmintgnii. G. Ruige- waard; Dr. P. W. Schipper; K. Wijker Gz.; P. C. Rike. Oudorp: W. Boin, kapelaam; W. Burea Jz.; A. Zuurbier Pz.; C. v. d. Veer. Dit comite zal zich uitbreiden en aanvullen met enkele leden uit St. Pancras. Nieuwe Niedorp: A. J. H. Verberne, pas toor te't Veld; Dr. P. Maats, arts; A. C. van Hest, hoofd der school. Koedijk: T. Kooiman, burgemeester; S. de Groot, predikant; Mevr. den Hartogh; C. Bos; G. Stoker; Dr. J. H. den Hartogh, arts. NEDERIL ANDSCIHE VEREE N'lGING v. d. VOLK'SiZANlG AFD. ALiKMAAR. iMlen schrijlft ons: 1 Donderdag 30 November a.s. staan de deuren van „de Hlartmonie" weder open om den stroom van zanglustigen binnen te laten. Was de tweede avond oorspronkeEjk gesteld op Donderdag 23 Nbvember a.s., van dit voornemen moest worden afgezien, daar het den; leider, dien beer Job. 'Brands, beter uit- kw.am den 23sten vrij! te houdeni voor zdjme uitvoering van ,Jiet Liedl van dh KloF' door het Doopsgezind koor te dezer stede en de Berger Koorvereeniging te Bergen. 30 November a.s. dus alien present ih „de Harmoniei" om 8 uur. 'Leden van Volfcszang denkt er aan, ook gij kunt propaganda maken door vrienden en kennissen en familiele'den, die nog geen lid zijn, aan te moedigen ook eens een luristertje te komen halen. Als ieder lid zorgt, dat er een niet-lid aan- wezig is, krijgen we de zaal eivol. Voor een prima programma wordt ge- zorgd, daar staan leidS" en bestuur u borg voor. (Door een abuis is dit stukije blijkbaar gis- teren n'iet opgenomien. Wij wijken daarom ditmaal van den regel af, dat stadsbericht en advertenitie ter voorkoming van een gratis aankondiging in hetzelfoe nummer moeten opgenom-en "Wordeni. Red. Alkm. Crt.) NEDERLANDSCHE SCHILDERSGE- ZELLENBOND. Aan den R'aad dezer gemeente ila door bo- vengenoemden bond het volgende adres ge- zonden: Dames en Heeren Ondergeteekenden, trespectievelijfc voorzit ter. en secretiaris van den Nederiandischien Schildersgezellenbond, afdeeling. Atkmaar, domicilie kiezende ten huize van den secretar ris H. Heertjes, Molenbuurt 25, hebben de eer het volgende onder Uw aandacht te bren gen: Dat zij kermis hebben genomen, dat de heer Langen'dijlk, Schiilderspatroom alhier, op verzoek der Gemeente, zich heeft belast met het schilderwerk der gashouders; dat, gezien het feitt, dat door deze situatie de collectieve overeerkomst van weikgevers en werknemers weikzaam in't schildersbe- drijf in't gedrang komt; weshalve, zij Uwen Raad1 beleefd, dbch dringend verZoekem, het daarheen te leiden, wanneer schildeTwerken niet in eigen beheer worden uitgevoerd, het weric bij' openbaxe aanbesteding he doen plaats vinden. 't Welk doende, C. J. W. BAA'N, Voorzitter. H. HEERTJES, Secretaris. BEGRAFENIS J. OTTER Sr. Men schrijft ons: Gistenmiddag had de begrafenis plaats van den heer J. Otter Sr. Een groote schare vrienden en belangstellenden was- op het kerkhof aanwezig om dezen eenvoudigen sympathieken burger een laatsten groet te brengen. Namens de Amstelbrouwerij te 'Am sterdam werd de heer Otter in zeer warme bewoordingen herdacht door een der direc- teuren van deze Maatschappij. Deze schetste den overledene als een man van zeer nauw- gezette plichtsbetrachting en sprak van zijn werkzaamheid en ijver, waardoor hij, in het klein begonnen, al geruimen.""tijd een "der grootste afnemers der zaak was geweest. Door vele jaren relatieen had de directie bovendien het voorrecht gehad den overledene persoonlijk te mogen leeren kennen, niet ai- leen als groot afnemer, maar ook als mensch, en het was als zoodanig een voorrecht te mo gen spreken van de hooge achting en waax- aeering welke men hem toedroeg en waarvan spreker namens de directie en hem zelve hier aan deze plaats kwam getuigen. Met een vriendschappelijken afsclieidsgroet eindigde spreker zijn rede. Met den heer Otter is een goed burger, een rechtschapen mensch heengegaan. VOOR DE ZEN DING. Met hartelijken dank ontvangen van: de wed. v. d. S. 2,50; wed. M. 3; mej. V 5; van N. N. 2,50; van N. N. 1van fam. L. 5; van fam. W. 2; vau N. N. 10; van N. N. 10; van R. 25; van klasse 9 en 10 der Zondagsschool /ll; van klasse 11 en 12 der Zondagsschool 15; van H. 2,50; van D. 1. Wie volgt? S. v. p. uw giften in de bus te doen bij Ds. Vinke. HOOGHEEMRAADSCHAP NOORDHOLLANDS NOORDER- KWARTIER. Heden vergaderde de hoofdingelanden en plaatsvervangende hoofdingelanden. Afwe- zig waren met bericht. van verhindcring een viertal leden. De voorzitter d'eelde mede, dat de begroor ting voor 1922 was goedgekeurd, alsmede het besluit tot het aangaan van een leening van 3 ton en eene op langere termijn van 240.000, die geplaats was geworden voor 5 pet. Ook was de goedkeuring op meerdere be- sluiten ingekomen. Namens den penningmeester waren de vol gende mededeelingen ingekomen: Alkmaar, den 22 November 1922. Omslag 1921 Met betrekking tot de invordering van den omslag, dienst 1921, heb ik de eer uw colle ge het volgende mede te deelen: Behalve de door „Drechterland" en „Waard en Groet" verschuldigde omslagen, bedraagt het nog te betalen gedeelte 2036,12. Onder dit bedrag is begrepen: lo. Vorderingen op failliete boedels en ter zafce van vrijwilligo- verkoopingen 397,23. 2o. Aanslagen ingevolge art. 24 der Wet van 9 Mei 1902, Staatsblad No. 54 (nieuwe eigenaren) 561,59. 3a Nlog op naarn staande van overlledenem 56,30. Te zamen f 1015,12. Het resteerende bedrag laid. 1021 omvat die volgende aanslagen: 64 aanslagen van 0,25 16 0,26 t/m 1,—. 37 1,01 2,50. 40 2,51 5, 25 5,01 10, 30 10,01 25, 3 25,01 50, 2 boven 50, Totaal 217 aanslagen. Het kohier is vastgesteld ten bedrage van 1.338.444,11 't eersigenjoemde bedrag ad f 2036,12 bedraagt hiervan plan. 15/iao pro- cent, Het nog te betalen gedeelte bedraagt per kadastrale gemeente gemiddeld 203%12/ia2 of iets minder dan 20, Omslag 1922. Alkmaar, den 22 November 1922. Ik heb de eer uw college mede te deelen, dat het kohier van omslag, dienst 1922, is op- gemaakt tot een bedrag van 1.330.686,92, omvattende pl.m. 58000 aanslagen. Hiervan zijn 37504 aanslagen ten bedrage van 840.563.5914 betaald. Van het restee rende bedrag ad 490.123,3214 moet door verschiilende waterschappen nog gestort wor den 157.026,68%, zoodat nog ten laste van schuldplichtige ingelanden overblijft een som van 333.096,64 De voorzitter zegde den penningmeester dank. Naar de heeren bekend is, heeft de regeling van de financieele verhouding tusschen de Provincie en het Hoogheemraadschap in de geheime vergadering van 25 Juli 1.1. een punt van gedachtenwisseling uitgemaakt. De drie rapporteurs hebben daarin ieder hunne zienswijze medegedeeld, en naar aan leiding daarvan" hebben Dijkgraaf en Hbog- heemraden deze belangrijke aangelegenlxeid in overweging genomen. Spoedig zal aan Gedeputeerde Staten een 'uitgebreid advies worden toegezonden, waar in wordt uiteengezet, hoe naar enze opvat- ting de financieele verhouding- tusschen Pro vincie en Hoogheemraadschap behoort te zijn, met verzoek Dijkgraaf en Hooghcemra- den in de gelegenheid te stellen deze zaak in eene vergadering van Gedeputeerde Staten toe te lichten. Wij meenen onder deze omstandigheden voorloopig 'geene verdere mededeelingen te moeten doen, maar het resultaat der bespre- kingen met Gedeputeerde Staten af te wach- ten. Conform besloten. In behandeling kwam nu't volgende punt: Voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden tot wijziging van het bestuursreglement van het Hoogheemraadschap, in verband met een schrijven van Ged. Staten met betrekking tot het bij de Provincie in beheer nemcn van we- gen en vaarten en mede naar aanleiding van enkele gewenscht gebleken wijzigingen. (Zie voord'racht No. 6). Den heer Kaan kwam het voor, dat het Hoogheemraadschap werk genoeg heeft. Spr. was van meening, dat de eerste briefwisse- ling de Voorkeur verdiende boven' de tweede, die hij voorstelde niet te verzenden. De heer Schipper was ook van meening, dat door aannemmg het Hoogheemraadschap nog sympathieker zou worden. Het Hoog heemraadschap'moet dan nog meer innen. Aan het beheer van de wegen van de N. H. steden zijn drie ambtenaren' verbonden, die op wachtgeld gesteld zullen moeten worden en een groote bezuiniging zal het dus niet ge ven. Spr. sluit zich aan bij het gesprokene door den heer Kaan en wil niet verder gaan dan den legger voor Ged. Staten beschikbaar te steMem. 1 De voorzitter had ook gaarne gezien, dat deze zaak een; paar jaar later was gekomen. Het gaat echter om een prineipieele kwestie en daarom moet men over kleine bezwaren heenstappen. Er word't al een begin gemaakt met het brengen van de Zuiderzeedijken. ach- ter de andere dijken. Spr. deed' medcdeeling van de voorgenomcn werken, waardoor de Zuiderzee binnenmeer zal worden. De taak van het Hoogheemraadschap inzake de Zui derzeedijken wordt dan zeer gering en als be- langrijk werk blijft dan de Hondsbossche Zee- wering. Dit geldt reeds voor de naaste toe- komst en er is dus wel reden naar een uit- breidiing van die werkzaamheden te zoe- ken en dilti ligt iin) het onderhoud: van de wegen en dijken. Neemt de Provincie het onderhoud over, dan zullen' de ambtenaren toch ook op wachtgeld gesteld moeten wor den. Het onderhoud van de wegen kan in hoofdzaak des winters geschieden en dat aan de dijken in den zomer. De techmische dienst zal dan ook de zaak op de meest zuinige \§ij- ze kunnea verrichten. (Wordt vervoigd.) DE SCHOO LBOUWP LANNE N VAN DE S. D. A. P. In verband met die gisteren door de aid. der S. D. A. P. bij' den Raad ingediende plannen tot schoolbouw brachten wij1 heden- morgen een bezoek bij; den heer Westeiihof, den geestelijken vader van het idee. Zooals men zich herinnert, heeft deze bij: de bespret- king van de onlangs door den wethouder van onderwijs' voorgestelde plannen tot ver- bouw van de beide scholen aan de Nieuwe- sloot in den Raad aangedrongen op her- nieuwd onderzoek, omdat hij ineendie dat het ibouwen van twee geheel nieuwe schoten ,op nader daarvoor aan te wijzen punten van de stad, waar daaraan meer behoefte is dan in het centrum, slechts weinig pieer zou kosten dan die verbouw. Deze todh was geraamd op een ton, daanbij gevoegd die waarde der be- staande gebouwen zou men komen op 150.000 voor de beid'e scholenr, waarvoor men dan nog slechts half-nieuwe gebouwen had, waaraan nog vele gebreken kleefden. Het kmderiijke geluid van de naastliggende zuivelfabriek wilde men b.v. voorkomen door een gang te maken vooriangs de leslokalen, maar daardoor zouden deze komen te liggen AlKMAARSC

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1