DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De DrukberQ der heeft telefoon ffo. 277. Honderd Tier en twintigste Jaargang. 1922. DONDERDAG 23 NOVEMBER N. V. Boek- en Handelsdrukkerij, voorheen Herms. Coster Zn., Voordam C 9, Alkmaar Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Abonnementsprijs bij rooruitbetaling per 3 maanden f 2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brie veil franco N.V. Boek- en Handelsdr. T.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Bedactie No. 33. DirecteurG. H. KRAK. HoofdredaoteurTj N. ADEMA. Buitenland. DIE CONFERENTIE TIE LAUSANNE. G-iSierm-orgen te hall dif kwam de eerste commissie (B-etreffende terri tori ale en mil> taire aangelegenh-ed-en) onder voorzitter- schap van Lord Curzon b'-ijeen. Over deze zititing wordt ihet' vwljgende medegedeeld De eerste kwestie, die in beh ana-el ing werd genomen, betrof de grenzen van Turkije in Euro pa. lamed Pacha werd utegemoodigd over deze kwestie ihet Turkschd stand-punt uiteen te zetten. De Turksche eischen, zo-oals deze door Isrnet werden uiteengezet, zijn de vol- gende: Turkije eischt de grenzen van 1913. 'Met vraaglll eveneens het houden van een volks- stemming inj West-Tbracie. Ismed voerde hierover vers chill en-de mill- taire en economische argumenten aan. Ver- der verMaarde hiji, dart- het voor de veiligheid van Konstamtiniopel noodi-g is, dait Oost- en West-Thracie bij! Turkije warden -gevoegd. Hij zegde toe in de des middags te houden ziit- ting van de commissie alle verdere bijzonder- heden over deze kwestie te zullen mededeelen. Venizelo-s voerde daartoip het woord en' zet- te de redenen uiteen, waarom de Grieksche de- legatie vasthoudt aan de grenzen van 1915. Dit verschi-1 van inzichlti is voor de confenen- tie het eerste werkelijke probleem, dat moet worden' opgel-ost. Venizelos gaf toe, dat Griekenland emsti- ge fouiten heeft begaan, dioah het land llijd't er thans emstig door. .Naar zij-n oieening moet de kwestie inzake West-Thracie in het geheel niet1 door de conferentie worden be- sproken, Ismed 'Pacha diende daarop van repliek, ver'klarende nadere instructies van Angora 'te zullen afwadhiten en dies middags het T-urfc- sche standpunt nader uiiteeni te zullen zetten. 'De Zuid-Slavische gedelegeerde verklaarde d-at Zuid-JSlavie de igrens wenscht langs de Maritza-lihie met een1 neutrale zone, -die zich uirstrebt van de Zwarte Zee naar de Egeiscbe Zee. Hliji verMaarde zich sterk tegen een volksstemming in West-Thracie en eenige wij- ziging van het verdrag van 'Neuilly. De afgevaard'igde van Roememie sloot zich bij deze verklaring aan. De conferentie besloot daarop Bulgarije tuiit! te moodi-gen aan de besprekingen van des mdddiags deel te nemen. iDe ziitting van de conferentie duurde twee uur. De commissie hervatte te vier uur des midL dags de besprekingen. De B-ul-gaarsche gedelegeerden zette.zijn denlkbaefldem uiteen' niopens een eoonomiscben toegang voor Bulgarije aan. de Egeiscbe Zee. Curzon. Barrbre en Garoni maafctten bet standpunt bunner regeeringeu bekend over de ikwestie, in de oohtemd- en mjtidagzi'tting {er sp-rake gebracht. De correspondent van Havas meldt, dat de verkladngen der Fra.nsche, Ehgelsche en Ita- iiaansche gevolmacbiiigden eenparig tegen het houden van een vollksstemm-mg waren in zake- de toewijlzing van West-Thracie. De medewerker van het HMd seinde gis- teravond uit Lausanne: -De conferentie begint het record1 van ge- heimdioeniing tte slaan. Htedenmiddag kreeg de gendarmerie voor het Chateau consigne aan de pers den toegang tot de haltl te wei- geren, zo-oda-t aan Curzon hier geluikt is wat den heer Van Kamehedc in den' iHaag mis- lukte. Een Bulgaarsch militair delegatielid con- fereerde hedtenavond met Ismed Pacha. Vorowsky, sbvjet-vertegenwoordliger te Ro me is te La.usanne aangekomen. Deze ver Maarde, dat de sovjetregeering alle Turk sche eischen steunt. 'Hij! hoopt aan de bespre kingen der conferentie op geliijlben voet als Bulgarije deal te nemen. 'RlEFiET PACHA. IN ONGENADE. De Nationale Vergadering van Angora heeft besloteni Refet Pacha van zij'n ambt te Konstantinopel te ontheffen. 'Volgens een R. B. D.-bericht gelooft men, dat de reden hiervoor in de eerste plaats is het bezwaar, gemiaakt tegen sommige rede- voeringen van. Refet Pacha-, ten tweede dat Refet Pacha een te verzoenende neiging heeft -getoond tegenover de geallieerde generaals en ten d'erde dat de nati-onalisten de opmer- king van Refet a-fkeuren, dat de inlandsche christenen onverstandig zouden doen Kon stantinopel te verlaten, daar Angora blijk- baar gelooft, dat hoe meer christenen vrijiwil- lig vertrekken, hoe minder er- later zullen be- hoeven te worden uitgewezen. Wellicht, dat ook1 d'e vlucht van den Sul tan, bier een rol heeft gespeeld. Refet Pacha zal door Selah 'Eddine Aidlil Pacha worden v-ervangen. GLiEMiE'NOEAU IN AMERIKA. Clemenceau, hield Maandag in het Opera- gebouw te Washington zijn eerste rede in Amerika. 'Hij' vroeg daarin van Amerika zoo- danige m-oreele of fedtelij'ke solidaritei-t met zijn vroegere bondgenooten, Engeland en Frankrijk, blijik te geven, d'at deze een be- scherming zo-u vormen1 tegen verdere Duit- sche a-anvallcn en incidenteel Frankrijk zou t-eruglhouden vani militarismer of imperalisme daar dit het verlies van de sympath-ie van Amerika zou beteekenen. Hijl zeide d'at 'Ame rika destijids veertien punten voor den w-apen- stilstand had opgestddi en de uitweiiking daarvan door Duitschland had gewaarborgtf. Amerika had daama het verdrag van Ver sailles geweigerdi en het werk, dat de Gsealli- eerden- gezamenlijk waren begonnen, onge- daan gelaten. Had1 Amerika niet aanvanke- Ujk den waarborg gegeven, dan zouden de Fransche legers wellicht naar Berlijn zijn getrokiken. Daarom w.as het niet gemotiveerd van Amerika, Frankrijk te veroordeelen, omdat het zijn eigen belangen nastreefde. Amierika had- ook het organisme der economische soli- dariteit gebroken en Engeland gesteund bij zijn streven tot het veroveren der Duitsche markten. iHet was daarom onbehoorlijjk het in financieel opzicht lamgeslagen en op zich zelf aangewezen' Frankrijk te kapittelen we- gens de langzaamheid, waarmefe het zijn schul'den afdoet. Clemenceau faiddi ten sdotte een pleidooi tot het maken van een -eind aan de isolatie van Amerika in Amerika's eigen belang. De rede werd met matig appl'aus ontvan- gen. De politiehescherming voor Clemenceau is verdubbeld, daar ihijl een dreighrief heefit ont- van-gen, waarin zijn leven bedreigd wordt, geteekend „een' veteraan van den werddoor- log." HERiBORF.N. De Pruisische minister van binnenlandlsche zaken heeft dezer dagen de nationaaksoc. ar- beidersparfiji voor Pruisen verboden. Thans kom't het bericht van de vorming. van de Groot-Duitsche Arbeiderspartij. De Oroot-Duitsdhe Arbeiderspartij is de N-ationaal-soc. arbeiderspartij, sonstateert de „Vorwarts." De Dui'tsche fascisiten zien! hun krachtem stijlgen1; onder de nieuwe regteering, die zich op recbts zal moetenl steunen,, hopen zij- hun plannen anders te kunnenl voorbered- den. 1 EEN SOHTP MET WHISKY GEST-RAND. Naar uit Simcoe (Ontario) wordt gemeld zijn -groote massa's volk naar Port Rowan getrokken, waar het stoomschip „City of Dresden^ gestrand is. Het schip is door de bemanning verlaten. Aan boord bevindt zidh eohter lading van '500 kisten met whisky. De belangstellende toeschouwers wadem door het ijskoud'e water, om het 1-ek te vindeni, dat het schip tijldens den hevigen storm moet hebben opg-eloopen. Als d-e lading niet uit sterken drank be- stond, zou de publieke bdangBitelling voor het gezonken schip wel heel wat minder groot zijn. DE BRITSCHE WERKLOOZEN. Een typisch Engelsche betooging is Zon- diag op het mooie Trafalgar-square gehou- den Daar werd namelij'k een rede gehouden van het voetstuk van de Nelson-zu-il af door den geestel'ijke E. Pickering, die aan het ho-ofd van dien sfcoefc werikloozen van Shef field naar Londen was gewandeld, een af- standi van 22'5 K.M. Aan het eind van zijn rede greep hij een megafoon en s-chreeuwde: „V-ooruit. Wiji moeten uw geld hebben. Eerst zooveel p-onden als u bij zich heeft. Voor den dag ermee." Een aantal pondsbiljetten fladderde de lu-dit in en werd opgevangen door de hel pers, waarna hij, riep: „En nu de biljetten van tien shilling. Vooruit, opschieten!" Zijn stem klonk zoo gebiedend, d'at de menschen hun portefeuilles te voorschijn had- den en elkaar de p;apiertjes van 10 shilling do-orgaven. „En nu halve kronen 1,50), daar moet ik er een massa van hebben. Daarmee nu eens niet gierig zijn Nu, dat waren de menschen dan ook riet. Het regende zilver op de hoofden van spre- ker en omstandm. Het duurde tien minut-en voor al het geld was o-pgeraapt. Toen kwa-m alweer een nieuw bevel. Een Engelschman draagt bijna nooit een beurs en daarom klonk het: „Maakt uw zakken leeg. Ik zal tot drie tellen en dan gooit u hier al- les heen wat u hebt. Als ik zeg 66a, dan steekt gij uw hand diep in uw zak, als ik zeg twee, steekt gij uw hand op en als ik zeg drie, dan gooit u. Zoo ging het: jHlanden op! Gooi!" eh met- een hagelde het pennies en kleine zilverstuk- jes, die snel in een groote tasch werden ver- zameld. Een groote hoeveelheid politic was aanwe- zig en bereden agen'ten leidden de afdeelin- gen weg, na afloop der -meeting. De leiders verklaarden, dat het „Hongerleger" Londen niet zou verlaten voor er een deputatie was o-ntvangen door den njeuwen premier. LEIGITIM'I STIlSCHiE PROPAGANDA IN HONGA'RIJE. Met het oog op het feit, dat de partij! d-er legiti-misten o-pnieuw eene krachtige konings- propagan-da ontwikkelt, werd tot de regeering eene interpella-tie gericbt, op welike wijze zij stelling denkt te nemen- tegenover deze pro paganda, waarin ook Weensdhe kringem zijn betrrokken. De minister-president -graaf Bethlen ver klaarde, dat niets 'Hongarije meer kon bena- deelen dan eene Habsburgsche propaganda, daar het land niet alleen gei'soleercf staa-t op de wereld, -maar ook door vijanden is offige- ven, die bereid zijln, -de minste bewegingeni ten nadeele van IHonga-rije te benutten. De regee ring veroordeelt derhalve ten -strengste de le- gitimistiscbe -propaganda en' zal- haar door bepalingen der strafwet onderdrufcken. Inge- val de propaganda afmetingen modht aanne- m'en, die net karakter van opruii'ng krijgen. De regeering is eek voomemens, zoo noodig eene nieuwe wet ip te stellen, om gereohtelijke maatregelen te kunnen nemen tegen ieder, die in de koningskwestie propaganda bedrijft. KQRTE BlERICHTE'N. De leden van de rechtbank te Doomi-k zijn Vrijdag j.l. in staking gegaan, al® pro test tegen de onvoldcend verwarmde lok-a- len. 1 De Bulgaarsche volksvertegenwoordi- ging hervat heden haar zittingen. Ziji zal zich' speciaal bezig, houden met hef wetk)nt- werp inzake de bestraffing der bij volksstem ming schuldig verklaarde oud-ministers. Tengevolge van een ontploffing in de Woodwara-ijzermijn bij' Birmingham (in den Amerikaanschen staat Alabama) zijn bon der mijnwerkers levend begraven. Een bende uit de Chkeesche provincie Honan, 8.000 man sterk, welke een aantal missioinmarissem heeft gedoodl, trekt thans buiten de -provincie het land door, alles doo- dend en verbrandend, wat ziijl op haar weg ontmoet. - IDe metaalbewerkers te Sheffield hebben een proces ontdekt om alle metalen voorwer- pen van vlekken te bevrijdeni door bedekking met een laagje chromium, waarbdj dezelfde metbode wordt aangewend als bijl de electri- sche beband'eling van zilver bekend als gal1- vanische verziivering. De voorzitter der Turksche sodalisti- sche partij Hoessein Hilmi bey is te Kon stantinopel vennoord door een Albanees, die aangehouden werd. De drijifveer van de mis- daad is onbekiend. Door Frank E. Beetty, voorzitter van een vereeniging van fruitkweekers, te Three1 Rivers (Michigan), is 50.000 dollars betaald voor een enkele aardbezie-plant. Te Lissabon is in een kerk in het cen trum van de stad een bom ontploft. Het al- taar benevens de glasramen werden ver- woest. Gemengd Nieuws. G'ESTIKT. Dinsdagmiddlag is de 64-jarige J. den H. te Zwijndrecht dlood gevonden op de trap in het stookhok voor de centrale verwarming van de Julianaschool a an de Burgemeester de Bruinelaan aldaar. iDe man bteek door gas- dampen gestikt. iDDGDGEV ALLEIN. Dinsidag is dte leidekker B. uilt Eiindhoven biji het verrichitien' van werkzaamhedbn aan het gebouw vani het pensionaa't M'arienburg te Bussem, van het ongeveer 20 meter hooge dak gevallen. Hij! werdi daddijk per politie- brancard naar de St. Gerandus Majdlmtich- ting veryoendi, waar hij! spoedig na aankomst is overladen. Zijn zoom was bij het ongeval tegenwoordig. I ERNSTIG ZIEBC IMlen meldt ons uit Maastricht, d'at ook de vad-er van den- minister-president, jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck, oud-commissaris der Koningini in Limburg emstig zi-ek is. GIEZANT TE -WASHINGTON-. De nieuwbenoemde gezaint te Washington en- Havana jhr. mr. De Gra-eff, zal vermoe- delijk in het eiinid van deze maand van Toikio reChts'toeeks naar Amerika gaan. Om-s-treeks Kerstmis zou hijl zijn post te Washington aanvaarden. WAQHTGELIDREGELING. Een wachtgeldregelliing v-oor militairen, zo-oals dezer dagen door 'De Telegr. is mee- ged-eeld, is nog niet vaStigesteldalle mede- dealingen ten1 deze moeten naar gemeld w-ardt, al's geheel voorbarig en onvoil-edig worden besohouwd. ST ATEN1VEIRKIEZINGEN 1923. Het p-rovinciaal comi-te van de -anti-rev. kiesvereenigiingen ;in 'Noordi IHIoll'and heeft, naar d-e Tijd meldt, besiloten bij' de verkiezin- gen voor de provinciate sta'ten in het vblgend j aar uit te komen1 m-et vier lijsten en wel een voor de kieskriinigen Helder -en iHoorn; een voor de kieSkringen Zaandam en 'Haarlem; -een voor de kieskrinjgen Weesp en Velzen en een voor den kieSkring -Amsterdam-. WIJZIG1NG- VAN HUUKCOMM-1SS IE- WET EN HLPU-ROPZEGGINIG SWET. iHet bestuur van den Nederl. Bond! van Huis- an Gxiondeigemaren -en B-ouwondeme- mers heeft een adres aan de Tweede Kamer geaonden. VERMIINDERDE OM'ZET. De voomaamste groentenvdlin-gen in Nrd. Holland hiadden dit ja-ar tot 1 October 1.1. 6'A millioen gul-d-en m-ind-er omgezet dan ver-. led-en jaar over een gel-ijk tijdvak. Toen toch bedro-eg de omzet omstreeks 14A millioen en nu ru-im -8 millioen gulden'. WE R'KE LOOZE N-REL L ET JE-S Opgeroepen door het agitatie-comite der werk-el-oozen, kwamen gisterav-ond tegen 8 uur een aantal wtfkelooz-en demonstreeren- bij het st'adh-uis te Amsterdam. Zij werden door de politic verdreven' van de gracht, welke daarop werd afgezet, waarna zij zich aan d-e overzdjde der gracht opstelden. Tegen 9 uur, toen de raadszittihg was begonnen, trokken zij- door de Damstraat naar den Dam. Daar began de politic den troep te verspreiden, maar toen er, spiegelruiten werden ingewor- pen bijl de firma Peek en Cloppenburg op den hoek van Dam en Kalverstraat en biji Kat- tenburg op d-eni ho-ek van den N'i-euwend-ijk, werd h ardhandig opgetreden en- ta-11 van char ges uitgewerd.De warkeloozen werden ver dreven in de richting van Damrak en Nieu- w-endijk, waar nog enkele ruiten het qwesten ontgelden. Tegen 11 uur was de rust'n'age- noeg weergekeerd. G-isteravond om ongeveer acht uur verza- melde zich een groo-t aantal werkl-oozen voor het S-tad-huis op de O. Z. Voorburgwal en trachtte daar te demonstreeren-. De politie nam direct krachtige afzettingsmaatregelen, waarop de dem'onstratie zich naar de andere zijde aer gracht verplaatste. Om negen uur begon de rust langzamer- han-d terug te keeren1. MOGRD OP HAAR' DOCHTERTJ'E. Mei. B-. te 'Hilversum- is ter beschikking van- den Offi-cier van J-ustitie te Utrecht gesteld, wegens moord- op haar 11-jarig dochtertje. Nadtr blij-kt, dat de moeder eerst getracht heeft het kind door een revolv-ersch-ot te d'oo- den, doch dat het wapen toen ketste. ONlGELUK MET EEN- JAOHTGEWEER. In het jachthuis „:Heuveldreef" (Utr.) was de jagermeester bezig het dubbelloopsge- w-eer te reinigen. Een der loopen schijnt even- wel geladen -te zijn geweest. OnverwaChts -ging een schot af, wa-ardoor de tuinmans- feerling aan het been gewond werd. Hijl werd onmiddelLijk per auto naar -het Ziekenhuis vervoerd. IHEtT R EGEE RI NIGS JOB ILEUM- VAN KONINIGINi WI'LHELMINiA. Het Algemeen Comite voor de Jubil-eum- viering 1923 heeft besloten een photo album- te verzamelen, waarin de photographieen van alle 1200 Ned-erl'andsche Oemeenteraden in fiunctie, bijeengebracht zijln. BESPREKINGEN MET DEN MINISTER VAN ARBEID. Maandag heeft de Minister van Arbeid een conferentie gehad met industrieelen en arbei- ders uit de confectie-nijverheid, ter bespre- king van den toestand in die industrie en van de middelen, die tot verbetering zouden kun- nen leiden. Voor deze conferentie waren uit- genoodigd vertegenwoordigers uit het hee- ren-confectiebedrijf, de dames-confectie en de lingerie, zoomede een fabrikant van kousen en handschoenen. N-aar medegedeeld werd, zou v-ooral de da mes-confectie en lingerie en de handschoe nen- en kousenfabricage groot nadeel onder- vind-en van den invoer uit het buitenland, die veelal plaats heeft tegen prijzen, welke vtr be- neden den kostprijs van het binnenladdsch product blijven. Belan-ghebbenden bij, deze industrie dringen dan ook sterk aan- op het nemen van beschermende maatregelen. In verband met den toestand in het bedrijf der heerenconfectie werd o. m. nog ter sprake gebracht de steunverl-eening van ov-erheids- wege aan de cooperatieve gr-oothandelsveree- niging De Handelskamer. VALUTA-MEISJES. Dezer dagen zag men te 's-Heerenberg een Duitsch vrouwtje loopen, vergezeld van haar beicle dochters, d-ezen huis aan huis als dienstbode aanbiedend. -De valuta-meisjes waren spoedig geplaa'tSt. NE'DERLANDSCH FAB RIKA AT. In de aflevering van 30 November treffen wij o.a. aan: iHet vervolg van de belangwekkende bij- drag over die Chocolade-fabricage hier te lanae. IHet marktwezen en het :Nederlandsch fa- brikaat" waarin een onder-deel van- het in de laatste tijd:en in belangrijkheid steeds win- nende vraagstuk van de ont vikkeling hier te lande van het marktwezen wordt behandeld. In „De Nederlan-ds-che katoenspinnerijen en katoenweverij-en" geeft de heer Mr. P. Oosting een uitvoerige en belangwekkende, mteli tali van dj'fers verduLdelijkte bijil-age over dezen tak van vaderlandsche nijverheid. Ten slotte noemen wij! nog de rubdeken „Van alles wat", „Van en vo-or de Vro-uw" en een geillustreerae btschrijying' over het Bureau voor Handelsinlichtingen te Amster dam. VALSCHE WISSELS. DC Venezoiaan, zich noemendfe Alvarez Tovar, die verleden week de Incassobank te Amsterdam- door midd-el van valsche wissels voor 13,300 heeft opgeliicht, is thans'te Pa- rijs aangehouden. Aan de Banque de Paris et 1 des Pays Bas had hij zonder moeite 16-0.000 francs gebeurd en 35,000 aan het Parijsche filiaal van de Venezolaansche Bank. Maan dag vervoegde de oplichter zich elegant ge- kleed met hoogen hoed, bij het Venezolaan sche consulaat, voor het visum op een pas op naam van Ramon Mijares, 60 jaar oud. De De consul merkte gelijkenis tusschen den be- zoeker en dien gezochten gauwdief op. Oa- danks diens protesten liet hij' hem naar de po litie leiden. Deze vond een valsche cheque van 30,000 francs op hem, evenals zijn pas, die hij op een gegeven oogenblik verscheur- de. De voering van zijn hoogen hoed bevatte 1,875 dollar en twee valsche cheques van 30,000 francs. Eene huiszoeking bracht heel een lias bankbiljetten aan het licht in Fran sche biljetten, dollars en 60,000 francs aan guldens. Hij is in bewaring gesteld. De poli tic zoekt een vrouw en jongen man, stellig echtgenoote en zoon van Mijares, die met hem- hier gekom-en' zdjim. VE-RDUISTERINIG. Maandag bleek den geadresseerde bij d-e opening van een- a-angeteekend stuk, bes-temd voor de suikerfabriek te Gteertruid-enberg, dat de tiemduizend gulden- die er behoorden in te zitten, v-erWisseld waren voor stukjes courantenpapier. De politie steld-e een onder- zoek in. Nader wordt gemeld d'at genoemde suikerfabriek een gewon-en brief ontving, waarin zich acht brief jes van duizemd! bevon- d-en. IDe recherche meent den gedeeltelijfc be- rouwvollea dader reeds op't spoor te zijn. AUTO-ONGELUK. Uit Beemster meldt men: E-enl viertal bee r-en kwamen gisterochtend per auto van Utrech-t, de auto reed op den Purmerender- weg in de zijkant, slipte en stoeg over den kop, zoodat ze in deni wegsloot terecht kwam. Eem der inzittenden was vrijl emstig inwen- dig gekneuB-d, de overigen kwamenl met den sdhrik en; een nat pak vrij: en zijn naar Alk maar per -tram doorgegaan. DE MOORD TE VEENDAM. Onder buitengewone belangstelling. is Dlinsdagnamiddag het stoffelijlk oversehot van deni vermoordenl -Bakker ter aarde be- steld. Burgemeester F. J. de Zee hield aan de groev-e een treff-ende rede, welke veel in- druk maakte. -PiROVINCI'AUE STATE N VAN NOORDUHO'LLANID. Subsidle. Ged. Staten stellen voor aan de- Vereeniigin-g voor Landbouwh-uishoudonder- wijs te iwinkel, ten beho-eve van h-aar land- bouwhuishoudcursussen-, voor het jaar 1922 een bijdrage te verleenien van 4350. Aartr m verhoop van grond. Ged. Staten biedem een voorstel aan tot aankoop eni ver- koop van grond en water ten behoeve van het Prwindaal' Electririiteitsbedrijif en het Pro vinci a al Water leidingbedrij f. De salctrieering van verplegertdert. Gedep, Stateni stellen voor af te wiilzeni de verzoekeni van deni Cen-tr. Ned. Amibtenaarsbond -en d-eni A-lgem. Nederl. Christ. Ambtenaarsbond, om het daarheem te leiden, dat de naded-en-, welke eenige verplegcrs der Provinciate zie- kenhuizen iiebben- geleden, doordat zijl tenge volge van de mobilisatie hun diploma later vernleuwden dah anders het gefva-1 zou zijn •geweest, worden opgeheven. REliSPROGRAMM'ABOEK VANI DE NEDERlLAND'SOHE RE ISVERE'EN'I- GUNG. Van dat algemeen bekenide werk is thans de tweede, veel v-ermeerderde druk, verscben-en. IHet boek -mag worden beschouwd als de condensatie van het beste wat de Ned. Reis. vereenigin-g in h-aar bijna 1,7-jarig bestaan op reisgebied (heeft gepresiteerd. Tienauizenden hebben reeds van dezeni arbeid geprofiteerd en het werk zal ongetwij- f-eld nog aan v-ele tienduizend-en eeni gid® zijn op den weg naar v-erh'oogde levensvreugde en grootere kentnis -eni ontwikkeling. Dze tweede druk is belangrijk uitgebreid. De Ned. Reis Ver. heeft tal van- nieuwe tochten uitgeschreveni, nieuwe gebieden1 ,,-ont- dek-t" en er is geen twijf-el aan of in betrdk- kelijlk kortehi tijd zal deze druk, die -in du'bbel zoo groote oplaag verschijint als d-e eerste, zijin weg bij1 net publiek gevonden hebben. 'De r-ubriek „Programma's in Nederl and" is zeer uitgebreid1 en de oorzaak van dit go lukkig-e verschiijnsel lig't in den, ongelukkigen) wereldiooriog, die de Nederlandesrs dw-ong in eigen land te reizen-. Wie zoo goedi en goedlkoop mogel'ijk onder deskundige lteiding interessante Tandsti'eken in- -en buit-em onze grenzen wil b-ezoeken, raadplege dezen gids van de N. ;R. V., ONS EIGEN TIJDSCHRIFT. Deni gebruikers van Vap Houten's Cacao wach-t een aangename verrassing. -Er is al-teen en ui-tsluitend ten behoeve van deze toch al boveni andere bevoorrechten een geniustreerd maandblad opgeridht dat op bepaald-e voorwaarden voor elkem liefhebber van Van iHoutens wereldberoemd fabrikaat verferijgbaar gesteld wordt. IHet nieuwe maandblad staat -onder leiding van den btekendien schrijver van Neerlamds gewoonten en) gebruifcen-,, van den heer D. J. van der V-eni, die ons land eni ons vo'lk door eni door kent en in woord em beeld diaarvan op ©nderboudene wij'ze weet te vertellem. In dit blad zal volgens de intending noch door openlijke advertenties tussch-en den teksit, noch door verkapte recl'ameartikelen in het rtedactioneele gede 1-te de aandacht voor de producten van de firma Van H'outenl go vraagd wordeni. i Tal- van bekende schrijlver-s en teekenaars hebben hun medeweridng toegeztegd en wiji gelooven dan ook gerust te kunnen voorspel- 1-en, dat dit mooie, welverzorgde tijdschrift in auizend-en gezinnen weldra een on-misbare huisvriend- zal worden. KDRTE BEIR'IGHTEN. Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer op de Marine-begrooting is versche- nen. De Amsterdamsche gemeenteraad h-eeft, ALKMAARSC

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1