Alkmaarsche Courant Zevengesternte. Donderdag 28 November. Bfyzonderheden betreffende „Pro Seiectute". FenilletQifL Rechtzaken. 277. 1922. Honderd Drle en Twintigste Jaargang, HINDERWET. B-U ROE M EEiSTER en WETHOUD'ERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat ^eden op de geme erte-secr etarie ter ter inzage is gelegd bet aan hen ingedieude verzoek met bijlagen van de fa. VAN PUT- TEN OORTMEIJER, gevesitigd alhier, om vergunning 'Hot bet uitbreiden van een druk'kerij door bet bijplaatsem van een electro-motor van 3 P.K., in het perceel aGBTERDAM, wijk E no. 26. v Bezwaren. tegeni deze uitbreiding kuuneni worden ingediend ten raadhuize deze: go- j meentie, monideling; op '6 December a.s. 's voormiddags te elf en! schriftelijk: vodr of op dien tijid. Gedurende drie dageni voor ge- melden dag kunnen de verzoeker eni hiji die bezwaren heeft ingebracht op de seeretarie dezer gemeente van de terzake ingekomien schrifturen kerilnis nemen. Alkmaare, 22 November 1922. B'urgemeester en1 Wethouders voormoemd, W. C. WiENDBLAAR, Voorzitter. OQN'ATH, 'Secretaris. 'HINDERWET. IBUR'GEMiE ESTER en WETHOUDERS van ALKIMiAAR' brengen ter algemeene ken- nis dat ziji bij hiua besluit van heden vergun ning hebben verleend aan H, ELFRINO, alhier tot het uitbreiden van een bakkerijl door pla at- sing van een electro-motpr van 2. P.K. tot het in beweging brengen van een deegkneed- machine in het perceel QROOT NlEUW- LAND, wijk D. nor. 35. Alkmaar, 21 Nov. 1922'. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. C. WENiDELAAR, Voorzitter. DQNATH, Secretaris. Hoe de toestonden hier te Idnde zijn. (Em- kele aanhalingen uit onze brieven). a, Ik benl 87 jaar, schrij'ft een oude heer en gezond, alleen loop ik met eeni krukje. „Lk kan eeni billiilke vergoeding geven> maar Vind' gaeni tehuizen. Ik weet geen, uirweg meer. Ik kan tochi niet gaan zwexveni?" b. „Zeer gaarne", zoo schrijft een ander „zou dc een plaats krijgenl in Uw Home. Door dleni oorlog verloor ilk bijha alles, w.ai ik in denl loop van jaren met hard werken had opgespaard. Uit wan'hoop gin-g ik naar DuLtschland en zwerf nu daar, ver van al mijn bekenden, in bekrompen om- standigheden". C. E'en oud ecbtpaar, een oud-officier en echtgenoote, reed® lang ten einde raad, meent eindeilijik buiten a lie verwadhting geslaagd te zijn. In eeni iinrichting zal een' plaats voor hem zijn! Diep was bun ont- nuchtering toen zij vernamen, dat bericht op eem misverstand 'berustte; zijl warenl air leeni maar op de lijst der aanvragexs ge- plaatst en er waren vijfhonderd sollid- tanten v66r hen! £11. Eeni d'atae, vroeger in armverzorgende kringenl veel werkzaam., werdi door den oorlog van haar inkomsten beroofd. Een f 800.— 's jaars rest 'haar. Zijl verdient er nu wat biji a'ls hulp in een pension. Maar op haar 6'4-jarigen leeftijd kan ziji het zware work niet langer volhouden. Aan de toekomst te denlken onder deze omstan- digheden, durft zij' niet. e. „Ik eet weinig, dat is waar, oude mensch'en over de 70 jaar hebben niet veel belhoeif- teni meer, maar tooh iederen dag eet ik wat, en d'it moet klaar gemaakt wordenr, schrijft eeni andere vrouw op leeftijd, we- duwe van een onderwijizer. „Alle huishou- dletlijke werkzaamheden wil ik zelf ver- richten", zegt zij, alleen „den grondi doen" (wat niu wn tot haar werkzaamheden be- hoort) dat gaat niet meer- f. Eeni 70-jarige dame, die van't plan ger hioord had, schreef aan 'het voorloopig be- stuur. Naar tehuizen als U wilt stichten wordt door ontelbare dames reikhalzend uitgezien. Ik zelf weduwe van een leeraar heb meer dian twee jaar moeten zodken om iets te vinden, wat maar eenigszins geschikt voor mijin toch zoo geringe! 'behoeften was. ig. Eeni 6'8r j arige dame meldde zich: aan. Ver- ledeni jaar verloor zijl haar zuster, met wie ziji altijd had samengdeefd. Nauiwelijks haar eerste verdxiet daarover te boven, verliest ziji door, de debacle in het levens- verzekexingsbedrijf een belangrijk deel van haar klein inkomen. Verwanten, waar zij. inwonem kan, heeft ziij niet meer. Wat nu? h. Een 60-j arige dame, doktersiweduwe, door veel ondervondem leed niet meer zich in staat voelend eenzaam1 verder te leven, ook niet meer toekomend met haar resiteud in komen van 1000, vraagt dringendi de hulp van „Pro Senectute'. „Ik vexlang zoo naar wat warmte en naar rust", sclixijift zij.. i. Sedert twee maanden heb ik niemand meer op de wereld, die iets voor mil zijn wil, schrijift een oud-verpleegster. Ik heb nog maar een klein jaarlijksch inkomen over: de rente van die enkele effecten, dlie geen „Ru.ssen" waren of „Oostenrijikers". Na een leven van hard werkeii en spareni staat eentzame annoede nu voor de deur. i Een oude heer, vroeger leeraar M. O. wiem naar hij zegt, het zoo zwaar va'lt over zichzelf tie schrijven, vertdlt, hoe hij 't nog wel alleen zou kunnen' volhouden, als hiji niet verplicht was in zoo'n ellendi- ge, slecht bckend staan.de burnt te wonen en in zoo'n armoedig huis. iDat dreigt hem al zijn levensmoed te ontnemen. em toch heeft hij dien zoo noodig op zijln 75ste jaar. Een 81-jarige dame vraagt een plaats. Zi| is gezond, maar kan niet goed meer zien. Verwanten heeft ziji niet meer, wienden heeft ziji weimige. Eenzaam sukkdlt zij lhaar leven verder, nu eens in dit goedlkoop pern sion, dan in. dat. Ziji denkt niet, dat ze't z6o nog lang volhoudt. Zoo heel dringend vraagt ziji haar ter wi'lle te zijini! 1. Een doobter van een pradikant, 70 jaar, volgt met Spanning de bemoeiingen van „Pro Senectute". iHlaar zoo sombere toe komst lijkt iets minder duister, als ziji aan de mogelijikheid dacht, dat zij, met haar 800 inkomen nog wel eens een „tehiuis zal vinden.. „En dan te denken (zoo schrijift ze) aan de vele predik'antsdochters en weduwen in Nederland, die alleen op haar pensioen aangewezen zijn!" m. Een 74-jarige dame schrijft, dat zij nu, alleenwonend, alle huishoudelijk werk zel- ve moet doen. Twee oude dames, zusters van. 70 en 73 jaar, women tezamen in een onzer groote steden. De oudste heeft altoos in de huis- houding gewerkt en is bijna blind. Door- dat het kapitaaMje barer ouders (Russi- sdhe en Oostenrijksche effecten) tot vrij- wel niets is gereduceerd, moeten ze teza men van een pemsioentje leven. De jong- ste heeft wat agenturen, thee, koffie en chocolade en gaat daarvoor nog op re:s. De oudste maakt 2oo goed en kwaad het gaat de kamers aan kant. De jomgste kookt; soms hebben ze wel eens iemand als betalend logee. Ze snakken er naar in het Tehuis opgenomeni te worden, waar- voor haar inkomsten nog juist toereikend zijn. o. Twee oude dames, 80 jaar, kunnen met langer in hun pension blijven. Zij kunnen niet meer betalen. De peasionhoudster heeft het een tijd aangezien, maar kan het niet volhouden. De oudste, die het ineeste geld over had, is in een andere plaats klaar gekomen, idt iszij; heeft een onderdak zonder eenige hulp of verzor- ginig en zij! is wat hulpbehoevend. De an dere weet nog niet wat te beginnen. Twtee oude dames hebben, toen alles op was, na een zeer zuinig leven van veel ontbering de gaskraan open laten" Std.HH N. B. Met het oog op publicatie dezer ge- gevens zijn de details dezer voorbeelden onder ling verwlsseld, zoodcrt her kenning van bepaalde personen uitgesloten is. DwtschlandOostewijk en Zwitserland. In den aanvang van dit jaar begon in Duitschlaimd de Vereenilging „die Altershilfe des Deutschen Volkes" haren arbeld. Zij; wil- de in alle d'eelen van het groote Duitsehe vaderland een beweging doen onistaan, die in het bijzonder den nood der ouden van da- gen zou lenigen. Zij stdlde zioh daarbij op het standpunt, dat de zorg vooi' de ouderen in de tegenWoordige tijdsomstandigheden geenszins is verzekerd en opende door een kracbtige propagande de oogen voor het feit, dat hier veel verzuim moest worden goedlgemaakt. Door een goed geleide en' breed opgdzette actie wist deze Vereeniging, mede door de n. Roman door Margaretha Bohmf. Naar het Duitsch door C. M. de (Geautorisearde vextaling).. 12) Nog een kromming van den weg toen stond het kleine verweerde houtvestenshuis voor hen. Jareni geleden had- hier zaker een grootl iefihebber van> bioemen gewoond, want ofschoon de wirndi hier van .alle kanten1 vnj- en toegang had, het huisje bleek een echte bloemenruiker. G ouden regen vormde een krans om het huis. Een gordijn van witte ro- zen hing over ieder der zijmuren en een weef- sel van roode wingerd vormde een roode kap daarboven met lange afihangende strooken. Toen zij1 boven waren maakte Maria zich voorzichitig van Fientje los. Voor het eerst vond zij de groote aanhankelijkheid van haar zuster wat kinderlijk. Bij het zien van het houtvestershuis, kwam' de drootm, dien zij ge- diroomd had lioKschen waken en' slapen haar weer voor den geest. IHaar fantasien ma- men gedeeltelijk vorm en wezen aan: De beir de jachthonden sprongen blaffend tot haar op. Daar zat de dikke houtvestersvrouw met haar grijze haren en frissche wangen op de steenen bank waar men het beroemde mooie -uitzicht heeft. Zij wierp haar bfeiwerk neer, sprong overeind en Hapfae in de handen. „Neen kijk eens aan, dat is nu een ware ver- rassingl Mijhheer Peter Zevengesternte Nteem ami} niet kwalijk, mijnheer de Geheim- raad „Neen, neen, net zooals van ouds. Bertha We zijb iimmers een kermispaar geweest!..." „Ach Peter! Waar is die tijd gebleven?" „Ach komi! WiJ zijn imamara altijd jong, kraditige hulp van,1 de pecs, de bdlangste^ ling walkker te roepen. In het geheele rijk werden comite's opge- ridht, welke zoowel de organisatie der pro paganda ate de hulpverleening zdlve voor nun rekeninlg namen. Decentralisatie in de hulpverleening, gepaard gaand'e met cen- fraal vastgestelde ricfatlijnen, vormden de leidende beginselen. Niettegenstaande den nood der tijden en de jamimeriijke toestanden welke veelal be- lemmerend1 werkten op een goeden gang van zaken, vloeiden de bijdragen op zecr ruime wijze toe. Er werdfen offers gebracht in c!«u goeden zin des woord®. Een belangrijke, en niet de meest eenvou- dige vraag was hier het vinden en behouden van een waardigem. vorm, waarin deze zoo kiesche zaak was te behandelen en te pro1 pageeren. Aanvankelijk heefit men getracht in den grootsten nood te voorzien door het inridh- ten van vriendelijke Tehuizen, waar deze waardige ouderen' een rustoord weridi aange- boden. Maar ook in talrij'kle andere vormen werd hulp geboden. Reeds gelukte het rijksonder- steuning voor het grootsche pogen, te beko- komen. Een groote opleving der belaugsM- ling in het lot der ouderen kon worden ge- constateerd. In de rijkswetgeving kv/am deze tot uiting door de venhobgimg van onder- steuningen, renfcen en subsidies. Ook in Weenen kunnen wij die gezindheid opmerken. Opmerkdijk is, dat daar in het bijzonder de hulp der jeugd wend verkre- gen. Op ridderiijke wijze sprong zij in de bres voor die talrijk velen, die lijden, doch niet klagen. Evenzoo is in Zwitserland de zorg voor bejaarde alleen-staande burgers op den voor- grond gekomen. Onder- bet parool,,Fur das Alter" word in alle kantons een doelmatige propaganda aangevangen. Alle klassen, alle stroomingen toonden hun warme belangstelling. In den waren zin des woorda vond hier een natio- naal werk plaats. Fraaie doelmatige Tehuizen^ gelegen'heid biedende voor huisvesting en levensonder- houd van burgers van alle categorieen too- nen ons die bffervaardigheid. ARRONDISSE'MENTS-RECHTBANiK TE ALKMAAR. j Zitting van 21 November, BEDELARiJ. De 56-jarige grondwerker W. L., gedomi- cilieerd te Haarlem, thans godetineero, stond terecbt ter zake dat hiji te Alkmaar op 21 Oc tober in het openbaar heeft gebedeld. Bekl. vroeg in de Langestraat den1 agent j. Mulder om een aalmoes, met het doel op- gezonden te worden naar een rijksiwerkui- I 'chting. Hij had geen werk, geen geld en geen onderkomen. was tot werken in sitaat. Bekl. was vroeger meermalen' opgezonden ge- weest. Het 0. M. vorderde 3 dagen hechtenis en opzendmg voor deo tijd van 2 jaar en 5 maanden. Bekl. verzocht direct uitslpraak. Hiji lijdt aan asthma eni kan niet tegen het leveni van de cel. Ook had befcl. liever opzenidiing voor den tijd van 1 jaar en 5 maanden. (Hij werd daarop direct veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en 1 jaar en 5 maanden op- zending. VE:R:VALISGHTNO VAN E'EN ABDNINE- MENlTSKAART HQL.L. SPOOR. De 42-jarige veazekeringsagent Louis Jean v. d. T., godomicilieerd te Utrecht, thins uit auderen hoofde gedetineerdi, stond terecii t ter zake vervalsching van een abonnemenisv- kaart ten dienste der Holl. spoorw. maat- schappij- Bakil. had de kaart, die gesiteld was teni na me van een ander, vervalscht door er zijn eigeni naam op in de plaats te werken. Ook had hij1 zijn handteekening op de kaart gezet en bovendien had hij1 de jaartalleni 19I20'-'2I1, veranderd in 1921-'22. Bekl. erkende het abonnement vervalscht te hebben maar ont- kende er gebruik van te hebben gemaakt. Er was geeni enkele getuige die kon 'bewij- zen dat hij op het aboiinemenit had gereisd. (Het abonnemienlt was hiet zijne. Hiji had het betaald eni meende er op te mogen schrijven wat hij1 wilde. In deze zaak werden gehoord 4 getuigen a charge. Bekl. had op naam van zekexen Corlier een miaandabonnem'ent genomen in Nov. 1921. iDezen naam hadl hij veranderd in v.d. T. en men moet maar jong widen zijn, Bertha. Jij' ziet er uit als het eeuwige leven." „Ja, de lucht hier boven is gezond, en ik heb noodt reden toifc klagen gehad: Een goede man, geen zorgen voor zijn brood en een flinke zoon. Wat wil men meer?" „Zij heeft gelijk," dacht Cato Braunberg met een klein tiikje jalouzie in het hart. Een huwelijk boven zijn stand heeft ook zijn schaduwzijde. Daar zou men een lied van verscheidene coupletten over kunnen zingen. Als zij weer jong was en van voren af a,ani moest begin nen, zou ze zich nog eens goed bedenken Of zij haar ouden hoimaker, den jongen tuin- man die destijds haar hand had gevraagd en dien zij heel gfaag modnt, niet liever zou nemen. Aoh hemel ja! Zij was zoo moe van 't stijgen, dat ze blij was te kunnen uitrusten en die opdracht van haar man de meisjes geen oogenblik uit het oog te verliczen, geheel vergat. Initusschen joeg Inge in den hoender- hof de kippen en ganzen op, Lodewijk alsof hij in Maria's geheimen was ingewijl, had zich van Fientjes arm meester gemaakt, nam haar mee naar den tuin, aan de zuidzijde van het huis. Maria liep het huis om,' zij wilde het tam- me reetje opzoeken1, waar de houtvester haar van vfirbeld had. Zou hij thuis zijn? Lieve Heer! geef dat hij thuis is! Neen, Heilige Moeder Gods, maak van niet! Neen niet.." „Hallo!" riep opeens een stem achter haar. „Juffrouw Maria! Zoo iets bestaat niet en het gebeurt toch! Ik dadht juist aan u. Heel ernstig. Zoo of mijn gedachteni u hier kon- den tooveren. En nu is u juist gekomen, u staat daar plotseling voor mij." „Ja, daar ben ik" starpelde Maria. „Ik ik zoek de reegeit. Wij zijn 'hier met ons al ien." „Wacht, ilt Icorn Mat 4an sprong was de maandkaaif veranderd in een jaar abonne ment door de jaartalleni te veranderen. iDe eontroleur Hartogh Koerlander ver- klaarde dat geen jaarabonnement was uitge- reikt aan L. J. V. d. T. Wel was een maand- aboanement ten name van Corlier uStgereikt maar het was gebleken, dat deize abonnent niet bestond. iHiet wias zeer lisiiig van bekl. om een abon nement aan te vragen voor een1 niet bestaamd persoon. Later bad bekl. nog abonnemmten geno men onder den naami Nico v. d. I". Bekl. had in de instructie' verklaard dat geldgebrak er hem toe had gebracht de ver valsching te plegen, Oorspronkelijk had hij een abonnementskaart van de maatschappi] waarvoor hiji werkte, toen dat ophield ha i bij de vervalsching gepleegd. Anth. Alb. iBunschoten, eontroleur bij de Holl. spoorwegmaatschappij, herkenide bekl. als een man dien hit herhaaldelijk in den trein had aangdroffen in de 3e klas. Me6r kon deze bekl. niet verklaren. De treincontroleur G. J. Wildschut ver- kilaarde dat bekl. in het bezit was van een abonnementskaart op het traject Utrecht— Amersfoort. Maand- of jaarabonnemienitis- kaart hebbeni dezelfde kleur. De beer Basserini, hoofdinspecteur Maat- scliappijl „Gelria", had destijds omtvangen een aoonnementkaart zuidelijk 2:e klas. De inspecteur had bekl. in een derde klas aangetroffeni in het bezit van een algem. abonnemienitskaart. Op de vraaig van; getuige hoe hij1 daar aankwam, zeide hiji, dat hij' reisde voor een loleermaiker. Getuige wilde eeni klacht doen tegen bekl. die hem beleedigde. 'De president haalde de schouders op en zeidb dat getuige zich dan maar tot die poli- tie moest wenden. De bekl. zat in't naurw en men moest zijn woorden niet al te nauw nemien. De Officier acbtte de tenlaste gelegde ver valsching wettig en overtuigend bewezen en vorderde 2 jaar gevangenisstraf. Bekl. zeicle de vervalsching te hebben ge pleegd om zijn vrienden op de proef te stel- en. Bekl. had niets meer te zeggen. VOOR DEN POLITIE-RECHTER. Middagzitting. - DIEFSTAL VAN AARDAPPELEN. De gebroeders G. en Th. van Br., die on- langs tereciit stonden ter zake dkfstal van aardappelen, verschenen nu weder voor de f^ch'th ank Het O. M. vorderde tegen ieder 3 maanden gevangenisstraf met 2 proefjaren. Vonnis: Voor ieder 2 maanden voorw. gev met 2 proefjaren. VERZET VONNIS POLITIE-RECHTER. De Egmonder visscher Corn. B., op 2 Oc tober veroordeeld ter zake mishandeiing van zijta dorpsgenoot W. Kok tot 25 boete subs. 25 dagoi necht., is in verzet gekomen, omclac de verslagen in de pers niet waar zijn. Hij heeft niet geslagen en geschopt, maar alleen een slag gegeven. Het is gebeurd na een le- ziing van dien heer J. Westerhof. Het was over een bonnetjeskwestie. Overigens erkende bekl. aan Kok een schop en een klap te heb ben gegeven. Men heeft hem verduistering verweten. Dat deed de vrouw van Kok en daarover is bekl. driftig gewordenmaar hij heeft geslagen en geschopt omdat Kok zeide: „je moest terecbtgesteld worden-" De Officier vorderde bekrachtiging van het gewezen vonnis. Vonnis: f 20 boete subs. 20 dagen hechi DIERENMISHANDELING. De bekl. Joh. ten Z. te Schagen moest voor den politie-rechter verschijuen op grond, dat hij 26 September een paard noodeloos heeft afgeranseld. Bekl. is niet verschenen. Het feit heeft plaats gehad ter gelegenheid van de harddraverij. Bekl. was pikeur en sloeg na af- loop van een rit zijn paard zoodanig met een zweep tegen de voorpooten en overige lichaamsdeelen, .dat verschillende ooggetui- gen daardoor verontwaardigd waren en aan gifte van de mishandeiing deden. Eisch20 boete subs 20 dagen hecbt. Vonnis25 boete subs. 25 dagen hecht. WEDERSPANNIGHEID. Pieter de L., a,fbeidier te Amsiterdam, maak- iie zich te 'De Ri|p sdhuldiig aan het, in staat van drcnkenschap verkeerende, de orde veratoren en werd deswege door den riiksveld'- wachter Kok uit de herberg verwijderd, waar- bij' hiji wederspanniigheid pleegde. 'Het is go beurd in dien nacht van 10 op 11 September, tijd ens de kermis aldaar. het raam uit en stond naast haar. ,^.iezoo, nu zal ik u het dier laten zien." Ziji liep een beetje verlegen naast hem voort! Wat was hij forsch! Wat een fiere houding! Hoe ohgedwongen stond het knap gevormde hoofd op de schoudersZou er wel een knapper man wezen op de heele wereld? Wat was zij toch klein en oabeduidend naast hem En haar hart begon weer zachtjes een liedje van verlangen te zingen. Achter den uitgebloeiden seringenboom aan het tuinhek lag het omrasterde weitje waarop het reetje graasde. Torn de jonge man floot, kwa dier aanloopen en liet zich door Mariia, naast hem was neergeknield, streelen en lie. kozen. „Watz iet het dier er aardig uit! En wat heeft het lieve oogen!" Onwillekeurig kgde zij haar gevoelens in de teederheid waarmee zij het diertje overlaadde Rudolf 'Ellernbaum1 knielde plotselinig naast haar neer en zag haar bijna met vrome aandaoht aan in het fijne met een zacht blosje overtogen Madonna-gezichtje. „Toeni u gisteren weg was- kon ik geen smaak meer vinden in al de pret en ik ging ook maar weg. Voor het eerst van mijn 'leven was ik op een kermisdag al om negen uur op den Weiffd- stein. Den halven nacht heb ik van u go- droomd, juffrouw Maria." „En ik van u." De jonge man ontstelde. Plotseling boog hij zich tot haar over en kuste haar. ,,Zou u een wassien engel wezen? O neen. U is een verrukkelijk menschankind. Kom Maria, blijf altijd bij mij. Wordt mijn lief vrouwtje, het houtvestersvrouwtjeZeg wil je?" Maria sloot de oogen, liet het hoofd je op zijn arm zinken en knikte. De houtvester uitte een juichkreet, sprong overeind en hief het meisje als een veer met uitgestrekte armen in de hoogte. „Marietje, lieve achat f Nu maal ik niet meer om hemel en hel, al moch- ten in een dier sferen bewoners zijn die ons tegen wilden werken. Wat mij betreft kan Pe ter Zevengesternte zijn geldzak inzouten, wij heibbam hem niet noodig. Het houtvestersihuis is klein. Als ik de voordeur in wil, moet ik mijn hoed' afzetten en boven stoot ik mijn hoofd tegen de baiken. Later zal ik mijn best doen een groote houtvestersplaats te krijgen. Of misschien koop ik een plaats met pachtterrein er bij. Mijn vader had hier den houtvester niet hoeven te spelen. Mijn ouders waren beiden aan den Weiifelstein gehecht, en ik gel oof ook dat voor een gelukkig jong paarije dit afgelegen bloemennestje hier bv- ven, een idyllisch tehuis is voor de witte- bfoodsweken neen jaren..." Maria's kopje lag nog steeds met gesloten oogen in de armen van den houtvester en bij iederen fcus die tusschen zijn woorden in, op haar gezicht nederkwam, schoot door het flikkerende nevelweefsel van haar gevoelens die 'haar zelf niet recht d'uidelijk waren, de roode zonnestraal van een jubelenden triomf- kreet: „Dat is het geluk!" Zij fluisterde op zijn vragen1: „ja, ,ja" en dacht als de heele wereld plotseling weggevaagd werd van de landkaart met alle andere menschen er bij en er bleef iniets anders over dan, die Weiffel- stein op de heele wijde, wijde wereld en de tijd stond stil bij dit uur... Dan was hat een paradijs uit den bijbel en zij beiden de eerste zalige menschen, Stemmen achter het hek dteden het verliefde paartje uiteenstuiven. Daar kwam de werkelij'kheid reeds aange- stapt op Inge Zevengesternte's stevige flin ke voeten en achter haar haar eerwaarde neef en van den anderen kant Fientje, nog steeds door Lodewijks stevige hand vastge- houden. Maria wi'siselde een Snellen1 blik met haar jongen neef en in den ondeugenden blik en aan aamarkbaar knipoogen. eag njj Beklaagde bekecde votkomen. Eisch50 boete subs. 50 dagen hecht. Vonnis: 40 boete subs. 40 dagen hecht. M1SHANDELING. De niet aanwezige bekl. Pieter D. te Eg- mond aan Zee hcett aldaar op 24 September de 18-jarige dien^tbode Aatje Sloot geslagen on geschopt. De vriendin van Aafje hep te gen Piet aan en toen werd hij nijdig, met het gevolg, dat Aafje het moest ontgelden. Eisch: f 20 boete subs. 20 dagen hecht. Vonnis: f 20 boete subs. 20 dagen hechi EENVOIJD1GE BELEEDIOING. De te Bergen woonachtige Bern. H. heeit aldaar op 2 October den bloemist Herm. de Jongh opzettelijk beleedigend toegevoegd de woorden: „schooier" en, „oplichter,,. De jongh was op zijn erf werkzaam. Zijn doch- ter heeft ook de beleedigingen gehoord. Koit geleden is B. H. veroordeeld ter zake mia- naudeling van de J. Eisch: 15 boete subs. 15 dagea hecht. Vonnis: J 10 boete subs. 10 dagen hecht. DOODEN VAN EENS ANDERS DIER. De landbouwer Corn. W. te Spaubroek heeft op 17 September 5 tamme zwaneu, a.an getuigd J. Smit toebehoorende, doodgesla- gen. Beklaagde werd verdedigd door mr. Smal. Beklaagde bekende het feit. Getuige Smit wilde schadevergoeding. De politie-rechter raadde hem aan zich daarvoor bij- doi kan- tonrechter te yervoegm. Bekl. had last van de zwaneu. Hij deed daaromtrent een lang verhaal, dat door den politie-rechter met ge- duld werd aaugehoord. De politie-rechters- zaken worden soms door al die lange expli cates van beklaagden en getuigen onnoodig gcrekt. De Officier vorderde 30 boete subs. 30 dageni hecht. -Z De verdediger releveerde alles wat aan het feit is voorafgegaan en concludeerde tot ont- slag van rechtsvervolging. Pleiter baseerde dit op noodweer. Vonnis: 20 boete subs. 20 dagen hechi MISHANDELING. De gebroeders Leendert en Pieter G., uit Egmond aan Zee, stonden terecht: de lste ter zake mitishandeling yan den 18-jarigen W. Kok Jr. en de 2e ter zake mishandeiing van Willem Kok Sr. De le bekl. is niet versche nen wegens hoofdpijn. Kok Sr. werd achter- over op de steenen gesmeten. Get. W. Kok Jr. dacht dat het een wraakneming wasi, omdat hij destijds optrad als getuige in de zaak te gen eed anderen broeder van bekl., die des tijds terecht heeft gestaan, omdat hij een meisje in het been had geschoten. De beklaag den zijn neven van Willem Kok Sr. De wed. P. Dekker heeft de mishandeiing gezien W. Kok viel achterover. De besteller P. Zwart heeft den ouden Kok achterover zien vallen. Een der gebroeders Groen gaf Kok een duw. De Officier vorderde tegen le beklaagde 30 boete of 30 dagen hechi en tegen 2e be klaagde 1 maand gev. De politie-rechter veroordeelde ieder tot 20 boete subs. 20 dagen hecht. NOG EEN MISHANDELING. De niet verschenen beklaagde Dirk D. heeft op 16 October den getuige F. Domburg mis- .handeld. Er was kwestie over een. afrekening. Eisch: 20 boete subs. 20 dagen hecht. Vonnis: 20 boete subs. 20 dagen hechi MISHANDELING. De grondwerker G. J. V. te Hoorn heeft op 8 October te Enkhuizen den getuige Mijndert Kuiper mishandeld. Het feit is gepleegd' in de 2de klas wachtkomer. Er was kwestie over een meisje, dat door bekl. werd' lastig geval- len. Bekl. bekende het meisje van getuige on der de kin te hebben gestreken, maar hij heeft getuige niet mishandeld. Hij gevoeide zich schuldig aan die misdaad? en liep zonder om te zien door. Een getuige h decharge, een smid uit Hoorn, gaf nog eenige nadere verklaringen Hij heeft getuige afgeweerd. Bekl. heeft het beslist niet gedaan. Eisch: 30 boete subs. 30 dagen hecbt. Vonnis: Conform den eisch. STEEDS MISHANDELING. De beklaagde Corn. N. te Heiloo stond terecht ter zake mishandeiing van Joh. Appel. Deze stelde zich civiele partij. Bekl. heeft zijn Zondagsche pak vernield. Bekl. stond voorts terecht ter zake dat hij op 16 October .getuige Appel heeft geslagen. Beklaagde ontkende geslagen te hebben. Appel zeide eerst 2 glagen te Hebben ge- kregen. Daarna is hij op den grond geslin- gerd en is hij door zijn brook gevallen. Eisch 25 boete subs. 25 dagen hecht. Vonnis: 20 boete subs. 20 dag-en hecht. en 10 schadevergoeding aan getuige Appel. i dat 'hij met voorbedachtan rade Fientje van haar verwijderd lhad gehouden en ze was er hem dankbaar voor zonder een enkele onaan- gename hijgedachte. Cato Braunberg kreeg van sclirik eem prang in haar hart toen ziji een kwartiertje later Maria's stralend gezicht zag. Haar moederlijk instinct begon lont ite ruiken door den stralendeni, warmen gloed in haar doeh- ters oogen en een zwerm van verwijten en zelfbeschuldigingen stak haar als wespen zoo scherp in haar geweten. Tot haar inge- schapen flqgma met een optimistischen waaierslag den boozen geest verjoeg: „Oeh kom! Wat zou er in die paar minuiten ge beurd kunnen zijn!" Op de lange tafel voor de steenen bank stonden kopjes en kannen, en de reu-k van versche koffie vermengde zi-ch met den lek- keren geur van stapels bruine wafels, die als door een tooverslag steeds zoo vlug ver schenen a'ls de eetlust der hongerige wande- laars ze verslond. Het werd' een gezellig kof- fieuurtje. De Geheimraad praatte druk met den jongen houtvester, die zijn dienstjaar hij de garde had doorgebracht en in dien tijd Berlijn vrijgoed had; leeren kennen. Het was duidel'ijk ziehtbaar welk een bijzonder aan- genamen indruk de jonge man met zijn sym- pathieke -persoonlijkheid op den ander maak te. Om half zeven werd de terugtooht aan- vaard. De houtvester gel'eidde het gezel- schap tot aan den voet van den Weiffdstein. Op het steile pad O'aar beneden raakte hij ver genoeg met Maria vooruit om haar, zon der door de anderen gehoord te worden, nog een' woordje toe- te fluisteren. „Nu maar niet bevreesd zijn 'lieve1 ing. Alles leomt terecht." NWondl Moiwalgi

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5