DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. N-V. Alkmaarsehe Auto Maafschappi], No. 279. Honderd yier en twintigste Jaargang. 1922. ZATERDAG Directeur: G. H. KRAK. HoofdredaoteurTj N. ADEMA. 25 NOVEMBER Dit mummer bestaat uit 3 bladen. ATbonnementsprljs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 2.—fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentlepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaalsrtilznte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Bedactie No. 33. L>e iianacidrijvende middtnstaad is in de vergaaerzaal van Aikmaar s vroedschap nog kon geieden de kurk genoemd waarop de ge heele gemeente in de dure ooriogs]aren is dnjiVende gebleven. Zoozeer zijn alle raadsleden van de onmis- baariieid dezer middenstands-kurk overtuigd, dat zij de belangen van coze neringdoende ingezetenen ten alien tijde naar bun beste kraciiten willen behartigen. Alleen is het begrip „handeldrijvende midauistand" wat ruim en Heel moeiiijk nauw'keurig te begrenzen. Er zijn groote en, kieine handelaren en het verschil tusschen deze categorieen zit menig- maai nog met zoozeer in ae linancieele ver- diensten als wel in het aanzien van hun winkels en magazijnen, wat in den regel weer verband nouat met de meer of mindere belangrijklieid van de straten waarin deze ge- vestigd zijn. Tusschen de neringdoende, die zijn. koop- waar achter breede spiegelruiten in een smaakvolle etalage, tusschen spiegelglas en bloemen te kijk stelt en zijn „collega", die ge- lijksoortige zij het soms minaeiwaardige goederen in een van lap-pea en plank-en in elkaar gegoocheld tentje uitstalt, ligt een breede maatschappelijke klove, die menigmaai moeilijk te overbruggen schijnt. Zij leven beiden van den nandel, zij maken beiden op hunne wijze reclame, zij lokken de ko'opers door opsomming van de bijzondere kwaliteiten en spotprijzen hunner goederen, maar zij beschouwen elkaar ten siotte tocli als concurrenten, die samen deelen moeten wat een alleen zou hebben als de ander er niet was. Vele varkens maken de spoeling dun, heeft de voorzitter van de katholieke winkeliers- vereeniging Donderdagmiddag bij een bespre- king van het verzoek der marktkooplieden tot net mogen houden van een Sint Nicoiaas- markt, uitgeroepen Het is de heer Keijsper zal ons dit on- getwijfeld willen toegeven geen schoone beeidspraak. Het is voor de leden der middenstandsver- eenigingen niet alleen minder vleiend met de dikhuidigste der stachtdieren vergeleken te worden- het doet evenmin prettig aan met spoeling te hooren betitelen wat nog zoo kort geieden in de feestelijke winkelweek als drijvende kurkstof tot financieel behoud on- zer gemeente gekwalificeerd is. De grooten eten de kleintjes op. Dit opschritt van ecu Uud-Hollands uit- hangbord hebben de marktkooplieden als de- vies voor hum wapensciiiid gekozen. Zij meenden ierecht of ten onrechte bij hun met meer spiegelglas en grootere winkel- ruiten gezegende soortgenooten ten achter gesteld te zijn en vroegen met de gebruike- ke en gepaste nederigheid aan de Edeiacht- bare Dames en Heeren Raadsleden om de oude Sint Nicolaasmarkt weer in hot leven te willen roepen. Die Sint Nicolaasmarkt is iets heel eigen- aard'igs. Zij is er eigenlijk nooit geweest, zegt de heer Keijsper, maar de heer Westerhof be- streed dit met groote stelligheid toen de voor zitter der kath. middenstandsvereeniging even later weer verklaarde, dat zij een vroegtijdi- gen maar onbetreurden dood gestorven was. lets wat er niet is zei de heer Westerhof kan ook niet sterven. Dat was niet te ontkennen en de heer Keijsper' waagde zich dan ook al spoedig op minder wijsgeerig terrcin door te verklaren, dat er vroeger niet niets maar bijna niets ge weest was. Gelukkig schoot op dat oogenblik de heer Van den Bosch als een tweede.Bolland zijn partijgerioot te hulp met de opmerking, dat thans alles volkomen duidelijk was, want dat iedereen wel begrijpen kon, dat iets dat bijna niets was, wel te niet kan gaan, wat hij met een verwijzing naar "het sterven van heel Hei ne kindertjes voor alle toehoorders volkomen duidelijk illustreerde. De heer Leesberg beschouwt de zaak van een ander standpunt. Voor een markt zegt hij is de goed- keuring van Ged. Staten noodig. Die is vroeger nooit aangevraagd, d u s is er vroeger ook geen markt geweest. Een markt die er nooit geweest is, kan men niet opnieuw instellen. D u s zegt deze jurist is het volgens Bartjes en alle mogelijke rekenkunstenaars duidelijk, dat er aan het aldus luidend ver zoek van de markt-kooplieden niet voldaan kan worden. Tusschen al die wijsgeerige beschouwingen kwam er een naadslid toevallig op <|e gedach- te dat er hoewel er dan officieel geen markt geweest was vroeger toch wel kra- men en tenten tijdens den Sint Nicolaasdag gestaan hadden Dat kon niet ontkend worden en zoo kwam men dus gemeenschappelijk tot de overtui- ging, dat de Sint Nicolaasmarkt geen markt geweest was, maar een verzameling tenten en kraampjes waarin marktkooplieden hun wa- ren verkocht hadden. En omdat in de practijk het verschil tus schen een markt en een verzameling tentjes en kraampjes nu juist niet zoo heel groot is, stelde de heer Westerhof heel handag voor, dat Burg, en Weth. wel niet de Sunt Nicolaas markt zouden herstellen, maar toch op zeer ruime schaal toestemming aan allerlei Alk- maarsche kooplieden verleenen zouden om op den Sinterklaasdag met een kraampje of stal- letje op de marktplaats te gaan staan. De heer Thomsen de wethouder van het Marktwezen gevoelde daar wel iets voor, de burgemeester en de heer Cloeck gun- den den kleinen middenstanders ook wel een winstkansje en er was al bijna besloten, dat Burg, en Weth. op ruime schaal vergunning zouden verleenen, toen de heer Van den Bosch plotseling de groote overeenkomst tu-si- schen een offi-cieele Sint Nicolaasmarkt en een onofficieele verzameling kraampjes en tentjes ontdekte. Hij riep zijn getrouwen te wapen en de heer Leesberg zwoer bij alle wetboeken der oude Romeinen, dat hij noch direct noch in direct eenige daad of handeling zou verrich- ten, die een marktkoopmannetje de kans op een extra verdienste op den Sint Nicolaasdag zou kunnen geven. Moet nu zoo hebben wij ons bij het aan- hooren van de motieven der tegenstanders afgevraagd moet nu in Aikmaar alleen de groote middenstander beschermd worden en niet de kieine? Waar is de grens tusschen groot en klein Zijn zij niet alien neringdoenden, tusschen- personen, die de goederen van fabrikanten en grossiers in de handen van het publiek bren- gen? Zij zullen met elkaar concuireeren. Zeer zeker, maar doen dat niet alle handel- drijvenden, ook zij die in dezelfde straat ma gazijnen van gelijksoortige goederen hebben? Het komt ons voor, dat elke belemmering van de vrije concurrentie uit den booze is. Tegen .onhoudbare valuta-concurrentie kan de Nederlandsche regeering onzen handel en industrie beveiligen. Tegen concurrentie van Amsterdamsche kooplieden kan de Alkmaarsehe Raad desr noods onze eigen groote en kieine nering doenden beschermen. Maar concurrentie tusschen stadgenooten mag niet onmogelijk gemaakt worden. Dan mogen geen redeneeringen van vele varkens en dunne spoelingen opgeld doen, dan mag niet het prijsverschil tusschen kraam en winkel naar voren komen, want ten siotte is het publiek en taar gaat het om toch slechts gebaat met de beste goederen tegen de laagste prijzen. Slechts deze zullen op den duur waar en hoe zij ook verkocht worden den besten aftrek vinden en het is juist de vrije copcur- rentie waarmede de consument het meest zal gebaat zijn. Daar moet het ten siotte om gaan, want nog altijd is het onbetwistbaar dat de handel er is voor het publiek en niet het publiek voor den handel. Hulde aan den winkelier Cloeck en on- getwijfeld aan velen van zijn collegaes in ver- schillende branches dat zij royaal erken- nen, dat het in het belang der gansche ge- meenschap is elken handelaar de gunstigste levenskansen te verschaffen. In tusschen is een negatieve motie-Van den Bosch met 8 tegen 8 stemmen verworpen, zeggen de voorstanders. Maar de tegenstanders beweren met even- veel recht, dat ze met 8 tegen 8 stemmen is aangenomen. De gemeentewet eischt een nieuwe stem ming in de eerstvolgende raadsvergadering, maar aangezien de boot met Sint Nicolaas er op reeds uit Spanje vertrokken is en de goede heilige steeds 5 December bij de Voormeer aan land pleegt te stappen, hang;en de markt kooplieden geneel af van de wijze waarop Burg, en Weth. bij hun beslissing op verzoe- ken tt>t plaatsing van tenten de al of niet aangenomen motie van den heer Van den Bosch zullen interpreteeren. Het verschil van kraampjes-opvatting tus schen de heeren Wendelaar, Thomsen en Cloeck eenerzijds en de heer Leesberg ander- zijds, maar nog meer het verschil tusschen de cijfers 3 en 1 al wordt dan wel eens be- weerd dat de heer Leesberg het college is doet ons het beste voor de economisch zwak- sten van het gilde der Alkmaarsehe handel- drijvenden hopen. Wanneer een schrijver van een volgend ge- slacht de geschiedenis der nieuwe auto-trac tor-tram zal navorschen, dan zal hij onge- twijfeld gewagen van de kortzichtigheid zij- ner voorvaderen, die afbraken zonder daar- naast eenig plan tot opbouw ter tafel te bren- Het is door den heer Bak heel gemakkelijk te zeggen dat hij deze tram niet wil, maar laat hij dan tegelijkertijd meedeelen, wat hij wel wil. De auto-tractor-tramstemming het woord is even tweeslachtig samengesteld als de tram zelf was in den beginne niet erg gunstig. De heer Ringers een der geestelijke va- ders van de nieuwe combinatie liet zijn petekind aan alle zijden mishandelen zander tusschen beiden te komen. De heer Covers reed uit spijsverterings- overwegingen liever in een auto-bus, de heer Keijsper wenschte meer medezeggenschap, en he heer Westerhof eischte verscheidene toezeggingen. Men ging zelfs zoover het't comite kwa- lijk te nemen, dat dit er zich niet rustig bij neergelegd had toen de raad meende, de tramplannen voor onbepaalden tijd van de agenda te moeten schrappen en verwonderde er zich over, dat, met het verstrijken van den gunstigen tijd, de voorwaarden van het comi te verzwaard waren geworden. Men beschouwde zooals de heer Bak deed dit comite blijkbaar als een op de gemeente-kas azende combinatie en bedacht geenszins hoe juist de comite-leden door een groot deel van het risico van deze mogelijk weinig winsten brengende onderneming voor eigen rekening te nemen, de gemeente onge- twijfeld aan zich verphcht hebben. Waar vindt men een tweede combinatie die in het gemeensch apsbel ang zooveel uit eigen beurs zal willen bijdragen? Waar de burgemeester reeds van een mo gelijk offer van de gemeente ten bate harer ingezetenen sprak, had hij ook alleszins recht de leden der tram-cornbinatie hulde te bren- gen voor hun bereidwilligheid, in de nieuwe onderneming een nog grooterrisico op zich te willen nemen. De heer Bak wees op een algemeen afne- mend tramverkeer, en haalde het voorbeeld van Amsterdam aan, waar na de tariefsver- hoogmg veel miindier dan vroeger getramd wordt. Hoe onzuiver een dergelijk voorbeeld is, behoeft niet nader in het licht gesteld te wor den. De heer Bak had evengoed kunnen docee- ren, dat er in Amsterdam's nachts heelemaal niet getramd wordt, omdat er dan geen tram- wagens rijden. Zeer terecht heeft de heer Leesberg er reeds op gewezen, dat in Amsterdam het tramverkeer vpor de tariefsverhooging op zijn maximum stond en het in Aikmaar door de ouderwetsche paardentram op zijn minimum staat. De heer Westerhof heeft nog eens op het belang van een nieuwe train-exploitatie voor het vreamddiingenverkeer gewezeni en in het licht gesteld hoe groote plannen nooit aan een te sterke critiek op onderdeelen ten offer mogen vallen. Gelukkig bleken, na schorsing der raads vergadering, heel wat leden van de dwalint gen huns weegs teruggekeerd en legden de heeren Govers en Westerhof zulke gerust- stellende verklaringen af, dat wij in de belle- klank van de juist langs het stadhuis hobbe- lende paardentram de doodsklok van Alk- maar's oudie roem en glorie konden beluiste- ren. Met de stemmen van de heeren Van den Bosch, Van Veen, !H. E. Bosmian, Keijsper en Bak tegen het is toch geen anti-katho- lieke tram? werd met een kieine wijziging in de concessie-voorwaarden, tot den ge- vraagden steun aan de nieuwe combinatie besloten. Nu in plaats van het toegezegde voorstel tot uitbreiding van het Burgerlijk Armbe- stuur met een tweetal arbeidersleden, een voorstel tot instellling van een' commissi'e van voorlichting ter tafel kwam, is het be- 5rij pel ijk dat verscheidene raadsleden van un verwondering en pijnlijke verbazing ken- nis hebben gegeven. De burgemeester deed daarna de verras- sende mededeeling dat hij iets anders gezegd heeft dan de geheele Raad en de geheele Pers gemeend heeft te hooren en dat net ste- mogram der vor'ge vergadering de juisthddi zijner woorden kon bewijzen. Hij erkende niet duidelijk te zijn geweest en het is zeer zeker !te betreuren, dlat het ste- nogram Donderdagavond niet ter tafel kon komen om de juistheid zijner uitlatingen te bevestigen. Wij willen zeer zeker gelooven, dat de bur gemeester niet bedoeld heeft te zeggen wat men algemeen als resultaat van zijn rede heeft meenen te mogen opvatten. Maar dan was het toch ook zeker wensche- lijk geweest dat hij toen hem uit couran- ten-verslagen en] overzichten bleek dat men uit zijn woorden een verkeerde conclusie heeft getrokken dadelijk algemeen bekend ge maakt had, dat deze interpretatie niet juist mocht genoemd worden. Nu stond hij tegenover de min of meer ver ba asde Raadskinderen als de met ongeduld verbeide Sint Nicolaas, die inplaats van- de verwiadite iheerlijike ^pralines een zakte met ordinaire pepernoten verdeelde. En die hen tevens voorhield, dat zij geen reden hadden iets lekkerders te verwachten, omdat hij bij de belofte van verrassende heer- lijkheden bij zich zelf nooit en te nimmer aan iets anders dan gewone pepernoten gedacht had. Maar bij al die teleurgestelde gezichten 'kon de voorzitter het toch niet over zijn hart 'krijgen den Raad de zoozeer begeerde uit- Ibreiding van het college van het Burgerlijk (Armbestuur te onthouden. - Hij verdween ter nadere beraadslaging met de wethouders en met het toevallig op de jpublieke tribune aanwezige lid van het Armbestuur Gerard Cloeck in zijn particulie- re vertrekken en de heer Bak voorspelde al, dat er waar er ditmaal twee „Cloecken" bij te pas kwamen zeker iets goeds zou uit- gebroed worden. 1 Dat bleek dan ook al spoedig het geval te zijn. Omhangen met het boetekleed dat hem geenszins ontsiert deelde de voorzitter on- aer aller instemming mede, dat hij in zelf- kastijding besloten had nu voor te stellen, wat men in de vorige raadszitting reeds ten bnrechte van hem verwacht had. In de eerstvolgende vergadering zal dus ben voorstel tot uitbreiding van het Burger lijk Armbestuur ter tafel komen. Over de debatten inzake weriverschaffing en ontslag van losse arbeiders kunnen wij kort zijn. De klachten daarover al dan niet ge- rechtvaardigd beginnen eentonig te wor den. Laten wij de hoop uitspreken, dat Burg, en .Weth. alles zullen doen wat in hun vermo- gen is om de werkeloosheid tot de kleinst mo gelijke misere terug te brengen. Van de overige agendapunten noemen wij als een der voornaamste het voorstel om over te gaan tot de stichtiing van een nieuw ge- bouw voor den keuringsdienst voor waren .op een aan de gemeente behoorend terrein aan de Paternosterstraat. Zonder hoofdelijke stemming, bijna onop- gemerkt, heeft de Raad hiervoor aan Burg, en Weth. een crediet van if 110.000 verleend. Dank zij de aanhouding van de bijlage be- treffende het verzoekVan Doornik is de avondvergadering geen nachtwerk geworden. Waarom deze kunstlicht-bijeenkomst door sommige raadsleden zoo noodzakelijk werd geoordeeld, is ons nog steeds niet duidelijk, De heer Westerhof die als het in zijn kraam te pas komt nog wel eens op den zwa- ren arbeia der verslaggevers wil wijzen hield zich nu muisjes-stil. Vooral van hen, die zelf verzoeken zou de meest belangrijke bijlage aan te houden, hadden we een pleiaooi tegen de door weini- gen begeerden avondvergadering mogen ver wachten. Buitenland DE GRIEKSCHE U1TTOCHT IN TURK1JE. De gouverneur van Adrianopd, Sjakir-bey, heeft aan den Engelschen opperbevelhebber der geal'lieerde troepen een brief gericht, waarin hij betreur-t, de emigratie van' de Grieken en Armeniers, zegt hij, want hun vertrek zal nadeel toebrengen aani de econo- mische belangen van het land. „De Armeniers en Grieken die gebleven zijn in het door de Turksche troepen bezette gedeelte van Thracie, kunnen er zeker van zijn, dat zij van die regeering alle noodige faciliteiten zullen krijgen en dat ze rustig hun zaken kunnen voortzetteh. Zij kunnen gaan waarheen zij willen, maar zij moeten geen propaganda tegen ons ma ken. Ook de Kemalistische vertegenwoordiger te Konstantinopel heeft verklaard dat hij den Grieksche uittocht betreurt en verzekert, dat de Grieken niets te vreezen hebben en dat de handelscrisis, die direigde, reeds begint te verminderen. Wanneer men weet, dat de handelscrisis, die dreigde, reeds begint te verminderen. Wanneer men1 weet dat de handel in Turkije grootendeels in handen van de Grieken en Armeniers is, zal men' be grijpen dat de Turksche overheid zich ernstig ongerust begint te maken voor de econo- mis'dhe gevolgen van dezen uittocht. Eerst deden de Turken alle-. om de Grie ken en Armenigrs h t vluchten te bewegen en nu ze daaraan bij1 massa's voldoen, zouden de Tutken hen weer liever willen houden. Zij schijnen hunne belastingen wonderwel te kunnen gebruiken, maar hadden dit wat eer- der moeten bedenken. IDE '9PAANSCHIE' DEBACLE UN) MAROKKO. De iSpaansche Kamer heeft met 144 tegen 7 stemmen het sociatistisch voorstel verwor pen m Beramguer en alle oommandeerende officieren!, die sohuldig zijn aan die debacle van Meliila uit heti tlfeger te verwijdteren en het ministerie Salazag-Maura ve'rantwoorde- lijlk te stdlen voor de debacle. De nieuwe Ttaliaansohe regeerfng laat geen ijtd verloopen voor de reorganisatie van bet beheer over das poorwegen. iDe minister van Openbare Weken heeft aangekondigd, dlalt) hij in de nieuwe begootinig de uitgaven voor de exploitatie der spoorwegen hoopt te verminderen met een) bedrag van ongeveer 500 mii'llioen lire. ,H!ei -aantal personen, aan wie is toegestaan, toosteloos van de Italiaan- sohe spoorwegen gebruik te makcyn, wier aan tal liiot dnsverre 20.000 beliep, zal aanzien- lijlk woiden verminderd. Ongeveer een hon- derdtal treinen zal uit dlen dienst worden ge- schrapt, tterwijil de tarieven voor de derde klasse zullen worden verhoqgd. 'Deze maniier om te pogen den treiwdienst milnder verliezen te doen -oplieveren, zal in Italic wel met gemengde gevoelens worden -waargenomen. Maar Mussolini 'heeft gezegd, dat de ataatsbedrijven of Avinsten moeten ge ven of in handen overgaain. van particu'lie- ren, eni zijn wil is wet in zijn programrede in die Kamer iliiet uitkomen. i} Nassauplein E 7. Telefoon 257. Onze Werkplaatsen zijn ingericht voor: herstellen en onderhouden van Automobielen en Motoren, aanmaken van onderdeelen, vulcaniseeren van Banden, onderhoud en bjjladen van Accumulatoren, oppersen van volgummibanden voor Vrachtauto's. Omdat onze werkplaatsen voor alles zjjn ingericht werken wjj het voordeeligst. Levering o.a. van Dodge- en Citroen-auto's, DE NIEUWE DEUTSCHE REGEERING. In den Rijksdag maakte rijkskanselier Cu- no gister de samenstelling bekend van het kabinet, dat hij1 onder moeilijke omstandig- heden gevormd had en verklaaide hij dat de post van minister voor Wederopbouw en de post van „Sprechministeri' onbezet waren ge bleven. Daarvoor moest tot uiting komen, dat er gewerkt en niet gepraat moest worden. Nadat de rijkskanselier aan zijn voorgan- ger en zijn meaewerkers zijn .hartelijken dank had betuigd, verklaarde hij het te betreuren, dat de nieuwe regeering niet op de breede parlement'aire basis stond, die hij op grond van het uiteen te zetten program had mogen verwachten. Cuno verklaarde dat zijn kabinet de jong- stfe Duitsche nota aan de comniissie van her- stel ovemeemt. De sodalisten openen reeds eenl eoort campagne tegen) den nieuw benbemden minister van Levensmiddelenvoorziening, dr. Karl Miil'ler-Bonn. DE IERSCHE KWESTIE. Ernskine Childers, de bekende Iersche re bel, is gistermorgen terechtgesteld. Alle pogingen om bet cioodvonnis gewijr zigd te krijgen, hebben dus gefaa'ld. Zooals men weet was Childers een Engelschman, die in Ierland efen trouw aanhanger was vain De Valera en was hij als opstandeling ge- vangen genomen. In de motiveering tot zijn veroordeeling door den Krijgsraad, wordt uiteengezet, dat in Ierland de staat van oorlog bestaat. Om deze reden wordt de jurisdicrie van de ci- viele rechtbanken uitgeschakeld ten gevolge van de militaire noodzakelijkheid. DE A.S. CONFERENTIE TE BRUSSEL. Theunis en Jasper zijn uit Parijs te Brus- sel teruggekeerd. Zij hadden langdurige be- sprekingen met pain care in zake de kwestie der schadeloosstelling, de intergeallieerde schulden en de conferentie van Brussel. De correspondent van de .Tel. gelooft, dat er niets zal worden beslist aangaande het hou den of het niet houden van de conferentie te Brussel, alvorens er een bijeenkomst heeft plaats gehad van de premiers der geallieerde landen. Deze samenkomst zal in de eerste da- gen van December te Parijs plaats hebben. Daarop zal worden beslist, of de conferentie van Brussel al dan niet zal worden gehou- den. Naar de ..Chicago Tribune" mededeelt, zal de Amerikaansche banHer Pierpont Morgan de Brusselsche conferentie als toehoorder bij- wonen. Voorts wordt gemeld, dat het Engelsche lid der C. v. H., Bradbury, bezig is met de uit- werHng van een ontwerp voor een leening, 'dat op de conferentie te Brussel ter tafel zal worden gebracht. DE DUITSCHE HOUTLEVERINGEN. De Commissie van Herstel heeft heden eenige kwesties van ondergeschikt belang be- sproken. Met betrekHng tot de Duitsche hout- Jeveringen heeft de Commissie haar beslis sing een week opgeschort. BULGAARSCH-GRIEKSCH CONFLICT. Venizelos heeft gisteravond te Lousanne een interview toegestaan aan eenige journa- listen, waarbij hij verklaarde, dat er moei- lijkheden gerezen waren tusschen Bulgarije en Griekenland over den toestand aan Bul garije naar de Aegeische zee door de haven van Dede:Agatsj. Bulgarije eischt het bezit van de haven, maar Griekenland wil alleen het gebruik er van toestaan onder beheer van een neutrale commissie. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Curzon, Barrere, Garoni en Ismed Pacha hebben. hedenavond in het verblijf der Brit- sdhe dfelegatie een hartelijk oinderh-oud ge had betreffende de onderhandelingen, die gaande zijn. Een Egyptisehe delegatie heeft gevraagd om tot de conferentie te worden toegelaten, ten einde de eischen van Egypte te laten hooren. Egypte beschbuwt zich als volstrekt afhankelijk en de tegenwoordigheid van En- geland in het Nijldal wordt beschouwd a'ls een aanslag op de onafhankelijkheid van Egypte. De subcommissie van' dfe eerste com.missie heeft gistermiddag hare besprekingen voort- gyzet en deze beeindtgd. Omtrent het resul tant dler besprekingen, die een' gunstig ver- loop'schijlnen' te hebben gehad, kunnen nog geen' bijzondferheden worden1 medegedeeld. Net feiiti ech-ter, dat de subcommissie in twee zitfingen met hare werkzaamhedlen gereed is gekomen, wordt als een gunstig teeken' be- schiouwidl.. De eerste week, vain de conferentie te Lausanne eindigt dlan ook in een zekere vreedzaamheidi, wel'ke het -beste doet verwach ten. De gemaakte vorderingen zijn inderdaad grooter d'an he op het erste gezicht sehijint. •De vlugge afwerking ill de siuboommissie ge- ALKMAA

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1