Alkmaarsche Courant Amsterdamsche week. Damruhriek. Zevengesternte. m -n s H w> Honderd Drie en Twintigste Jaargang. Zatcrdag 25 November. F e n i 11 e t o n. Wk No. 279. 1922. f 1 (nieuiwe serie.) VII. Het Damitrmn en ket Vdndelpark. Er zijin twee zakem die de laatste w-ekien de aandiacmt van de Ameterdammers extra heb ben bezig gehoudenbet Damterrein en het Vondelpark. Over het Midden-Damterrein is in de a-fge- lo open* week besliist dat het zal worden be- bouwd, d. w. z. dat mem niet zal afwijiken van die gedachte die imem sinds jiarem gevolgd, om niet te zeggem: gekoeaterd, heeft, in navol- ging en op advies van de, Raadhuis-Dam- coimmissie. Die'commissie, waarvan deel uiit- maakten wijlen dr. Cuypers, onze .groote bouwmeester, en wijlen architect Muysken, en waartoe voorts behoo-rden die andere groote bouWmeester dr. Berliage, gelukkig nog in leven; de historicus prof. Brugmans, en onze directeur van Publieke Werkeni, Ir. Bos, had geconcludeerd behalve dan tot het weder dn gebruik nemen van het Pa-leis op den Dam, waarvan niets komen zal tot het rnakem van eeni afgesloten, dus aan alle zijden door monum-en-tale gebouwen om- ringd pl-ein. En de commissie stood in die meening niet alleen:. 'Ook de deelnemers aan de Damprijsvraag die de Maatsch-appij van Bouwkunst uitschreef, warenl alien tot die conelusie gekomen: de Dam moet een afge sloten plein bliilven. Ook vroeger, dat zal men zibh wel herinneren, was het zoo. de plaatsi van de Bijenkorf stond Zoeteris Beurs; op de plaats van het nu sinds 1'2 jaar braakliggend Midden-Damterrein, het Oo-m- mandantshuis. Intusschen hiehbenl B. en W. in denl Riaad toch eeiy belangrijk verzet moeten oveTwin- nen, alvorens besloten werd bij het' oude standpunt te volharden. Dat kwarn omdat de quaestie van het confectie-magazijn de zaalk embrouilleerde. Men weet dat de bekende firma Brenninkmeijer gegadigde naar het Midden-Damterrein is; de eenige ernstige ref-leetant op h et oogenblik. Zij heeft aan drie architecten van1 naam: Ir. Hulshof, van Publieke Werken, de man naar wien® plan- nen ook het Prinsenhof verbouwd zal worden, Gratama en-van Oendt opgedragen een plan te ontwerpen. Ook tegen dat plan zijn bezwaren, aesthetisdhe bezwaren!, geopperd, maar de hioofdzaafc was toch eigenlijk dat' men lieVer niiet een dierde broeken- en jassen- winkel op den, Dam nad. Er zijn] nu at: Peek en Cloppenlburg en 'Kattenburg. Voorloopig lijkt dat inderdaad genoeg. Vandaar dat ve- leri meer gevoelden voor het derikbeeld om hier een groot, modem hotel te bouWem; eene krichting waaraan Amsterdam werkelijk wel behoefte hepft. Op hotelgebied zijn wij heel slecht geaocomodeeid. Dat meerderem hiervan overtuigdi zijn is geblekem uit de pogingen van de groote ree- derijeni'hierterstede, in het bijzonder de Kon. (Holt Lloyd, om hotel Atlanta te stichten. Door bijzondere oorzaken is dat toen gelukt, maar de idee heeft blijkbaar groeifcradht ge noeg. OngetvVijlfeld zou een groote schitterend hotel ook ten goede komem aan het aanzien van bet oude stadsoentrUm van Amsterdam. Maar bet offer dat Amsterdam, d. w. z. de Gemeente als zoodamig, voor de totstan'dko- ming moest brertgen was wel heel zwaaiDe hotel-combinatie (dezelfdie die het terrein al eenige jaren in optie heeft en er belangrijke somrnen voor gestort heeft) wil- namelijk het terrein van de Gemeente koopen (dus niet in erfpacht nemen, zooals Brenninkmeijer wil doem). Het bedrag van de koopsom ad 1.500.000, zal zij echter niet uiitbetal'en in kliihkemde munt, maar in pet. preferente aandeelen in het hotel. Bovend'ien zou de Gemeente hare deelneming in het kapitaal moeten verhoogen met nog ongeveer 300000 in contanteni. De kapitalisatie van het hotel is in haar gebeel aid,us gedacbt: Gewone aandeelen 3.600.000 5/4 Pref. aandeelen 1.800.000 Totaal aandeelenkapitaal 5.400.000' Eerste Hypothecaire obligatie- ieening 7.200 000 En ziehier nu de moeilijikheid. De geregel- de beta-ling van de rente en de jaarlijksche af- lossing dezer hypothecraire leening zal on- voorwaardelijk gegarand'eerd word'en door het Credit General Hypo-teca'ire et Mobilier te Brussel. Maar wie verzekert dat daarna de Gemeente haar dividend uitbetaald kxijgt? Zelfs zijn er die meemem dat de scbatting van de exploitatiie uitkomsten van het hotel sterk geflatteerd. zijn, zoodat er geen sprake van zou zijn dat Amsterdam aan haar geld toe- Roman door Margaretha Bohmf. Naar het Duitsch door C. M. de (Geautoriseerde vertaling) 14) Nu waren reeds weder drie weken voorbij gegaan sedert zijn terugkomst en de honds- dagen brachten hem een zee van werkzaam- heden. Het was een onrustige tijd. In de ge- heele wereld trilde de grond onder het ge- heimzinnig rommelen der oorlogsvulkanen. In het Oosten en in het Western weerlichtte het en barstte de donder onophoudelijk los. Zelfs Germania's vredeshonizon verduisterde en het weeiiichten van kleine, internationa-le •ineenigheden schroef in den laatsten tijd meer dan eens een vlamtnend mene-tekel aan den toekomstmuur.- Waa-r steeds die zee van volkshartstochten brahdde, wierp het zijn kleine buitjes en stortzeeen tot in de Stille werk'kamei" van het directiekantoor der fabriek Duitschland, om als na het verloopen van het getij de gewas- schen 'goudkorrels Van rijke winst in de zak- ken der aandeelhouders achter te laten. De toestand van Peter Zevengesternte liet den laatsten tijd veel te wenschen over en zijn huisdokter drong er met kracht op aan, <fat bij minstens twee maanden rust moest ne men en beginnen met een kuur van vie# wa- fcewam. En nu heeft Amsterdam er wel wkt voor over; in Atlanta zou zij zich ook voor een half millioen interesseeren, maar ik kan mij begrijpen dat deze 1.©00.000 haar wat al te gortig worden. iMaar wat dan? Dan bet Midden-Damter rein aan het confectiem-agazijn, de Kleeren- burcht, gunnen. N'een, roepen de tegenstan- ders. onder aanvoering van het soc.-dem. raacklid Ed. Polak, laat ons het terrein dan maar liever voorshands onbebouwd laten, in afwachting van betere tijden. Zij ontvingen onmiddellijk steun van het z.g. Dam-comite, een comite van direct-belanghebbenden, om- wonenden, die wel graag zouden zien dat zij bet vrije uitzicht behielden. Alst het gat, de poel, op den Dam gedeimpt em besitraat ward, de schutting werd omgehaald, zou de waar- de van hunne perceelem, hun stand, niet wei- nig stijgen. En dus zetten zij fluks eerne fris- he agitajie op, en brachten zij' zelfs geld bijeen, om de Gemeente in de kositen van dem- ping en bestrating tege'moet te komen. f 28.000) deponeerden zij) bij de notarissen Werlheim en, van Riel. M/aar de Gemeente is er niet in gevlogen. Als wij willen dempen bebben wij zelven daa-rvoor nog wel het geld, zeide de Burgemeester trotsch. En hiji had gelijk! Ook yoor het Vondelpark is, menl heeft het kunnen lezem, heel wat geld bijeen gebracht Men zo-u daaruiit de conclusie kunnen -trek- ken, dat er toch nog. heel wat geld onder de mienschen zit; dat de klachten over de zware, ondragelij'ke lasten, wel wat overd'reven zijn. Ik zie er liever eeni blijk in van den goeden burgerzin, die te Amsterdam nooit ontBroken heef t. A'lle goede dingen zijn hier te Amster dam altijd gebeurd door de particulleren1. Men denike aan den Stadsschouwburg; na den hrand is die door de burgerij weer opge- bouiwd; .men denke aan bet Stadioa, aan het Concertgebouw. Niet alleen het gebouw, -maar ook het orgel, ook de verlichting; alles is betaald uit de zakken der burgerij, vrijwil- fiig. En zoo heeft men ook het Vondelpark dat al mede een schitterend voorbeeld is van het particulier initiatief,, niet in denl steefc ge- lat-en B-lijkens de door den penningmeester, jbr. Six, overgelegde rekening en) verantwoor- ding, is er tot dusver (Donderdag 1.1.) door hem ontvangen een bedrag groot 34.000 aan giften in eens en 2300 iaan jaarlijk sche bijdragen. Bovendieni -is nog 16.000 toegezegd. Voorloopig kan men dus weer v'oort. Het geld is voornamelifk bijieeni gebracht door de pers, en dan in het bijzonder door twee stads-fcranten, het iHandelsblad en de Telegraaf, die in edeleni en tegelijk commer- cieelen naijver trachtten het grootste bedrag bijeed te brengen. Die wedstrijd is gewonnen door de Telegraaf, die zelf 15.-000- gaf, een inderdaad vorstelijfce gift, en ooki Broefehuys, de m'an die tegen'woordig ons nationale leven beheerscht, tot bet schenkem van een groot bedrag wist overtehalen. De wijze waarop het Handelsbliad zijn kleiner -totaal bijeen brachi is echter veel 'aardiger, omdat di-t totaal uit veel kleintjes werd samengestdd; omdat een veel groot-er publiek van ecbte Amsterdammers er aan deelnam, -en omdat de Redactie ieder dezer in1 de gelegenlheid stelde, in dichtvorm van zijhe liefde voor „ons" Vondelpark te getuigen. Hooge kunst is er niet veel bij, en -de jury die d!e j>este dichtstukken mo-et bekronen, zal dan ook w^-1 een moeilijfce of m-isschien juist daarom geen m-oeilijke tank hebben. Aardig echter is het, nu eens het publiek zelf te zi-eni getuigen hoei veel bet van het Vondelpark houdt. En dit wordt toch ook wel eens aardig gezegd ook.- Wat denkt mien bij v. hiervan? Zou het al zinckem en vergaen Waar bleef de zwaem? (Geen zorgen, geen zorgen1, Er -komt een morgen, Dat alles groen is en lacbt. Von del ging failliet Ik hoop, zijn park niet! Wat en zou Vondel toch wel zeggem, Dat men zijn Park, al klinkt bet raa-r, Krijgt men het geld niet biji elkaar, So maar te vonaeling gaat leggen? In het Vondelpark In 1B681 in een kinderwagem - 1-8-69. door de meid gedragen 1:8)72 wandelend met pa en mo-e 18-76 elkeni dag naar school toe. 1-878 sul-lebaantje gegleden1 1879 op d-e vij.vers schaatseni geredlen), 1882! op mijn eerste fiets, dan eeni heeleni tijd niets. 1892 op een paard gegaloppeerd, 1893 met m'n meisje geengageerd, 1894 naar't S-tadhuis in de bekende coupe 1896 wandelend naast dent wagen van b6be Van ,1900 met twee kind'ren en) mVn-vrouw bleef ik steeds het Vondelpark trouw En nu in 1922 kijkt men mij in1 't Vondel park na Als ©em gelu'kkige grootpapa. -Vooral het laatste vers is aardig omdat -er uit blijkt wel-k een voorname rol h-et park speelt in het leven van de Amsterdammers van elken 1-eeftijd, -en van elken stand. En zoo zou ik kunnen voortgaan. Velen la ten zich1 door Vondel-zelf inspireeren, en dichten „Vrij naar Vondel"; wat de aangena- me ervar'ing geeft dat men hierterstede, in Vondei's stad, ook nog wel zijn Vondel kent; -anderen ook gedenken de zoete minn'ekoozerij die zij indertijd in het Vondelpark genoten: „Als dit bosschaadje klappen kon alien getuigen dat wij deze lustwarande niet missien kunnen in de oneindige stad van stra- ten, pleinen, huizeni -en diakeni; de steen- woestijn. Men maakit letterrijtnen en kreupel- rijmen; men dicht riiet alleen in het Hol- landsch maar ook in het Epgelsch; men speelt zelfs leenitje-buur bij de internationale litteratuur. En alles di-ent om te getuigen hoeveel Amsterdam, de Amsterdamsche bur gerij;, van het Vondelpark- h-oudt. Is die tijdelijke nood van het Vondelpa,rk eigenlijk niet een heel goed ding geweest? Hij heeft er ons weer elen-s van bewust gamaakt hoe groot de schat is d'ie wij bezitten. En ook heeft hij ons weer eens op onze verplichitin- gen gewezen om alien mede te werkeni aan de in stand 'houding van het Vondelpark; door eigen kracht. De stad, de getaeenlte als zoodamig, blijve er buit'enj! WAGENAAR Jr Aan de Dammers! Met dank voor de ontvangen oplossingen van probleem No. 730 (auteur Kleute). Zwart:'12, 4, 6/10, 13, 18,22,23, 24, 29, dam op 46. Wit: 11,16, 25, 26, 31, 32, 36, 37, 39, 40, 42, 43, 47, 49. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. O p 1 o s s i n g 39—34 26—21 16—11 32—27 35—30 30 :26 25 5! 1. 2. 3. 4. 5. 6. 6 17 17 26 7 16 46:21 26 39 (3 slaan) 39 :30 Zwart kan nu spelen 4—10 en. 2 13, maar dat is natuurlijk verldren. Goede oplossingen ontvingen wij van de hefiren: W. Blokdijk, P E>ekker, D. Gerlimg, J. N. K., G. J. v. d. Ploeg te Alkmaar. EEN PAAR COMBINATIES. Op verzoek van enkele lezers plaatsen wij nog enige combinaties van den heer Kleute. Zij von den de vorige zeer interessant Eerste stand. ken in Kissingen. Maar juist nu was het on- mogelijk weg te komen. Er waren onderhan- N delingen gaanide met het Qiineesche gezant- schap over een groote -leverantie van wape- nen; en op hetzelfde oogenblik een bestel- ling van een regeering van een1 Zuidzee-repu- bliek, die haar troepen van moderne wa-pens wilde voorzien en de geheele leverantie der handgranaten aan de firma Duitsdi-lamd op gedragen, had. 'En eindelijk was er weldra een bestelling te wad'ten van geweren voor Rusland. Het was weer een warrne dag geweest. In tweeledige beteekenis van het woord. De ther mometer wees in de schaduw twee-en-dertig graden, het eene gewichtige zakenbezoek was op het andere gevolgd en stapels brieven had hij moeten afdoen. Na zulke dagen deed de stilte en avond- koelte op de breede veranda van zij n hu-is hem dubbel goed. Gemiakkelijk in zijn diepen rieten stoel gezeten roo-kte hij zijn sdgaar en lag het donkere park Bellevue in te kijken, waarvan de boomtakken zoo dicht zijn huis naderden, dat hij, de*hand ipaar behoefde uit te steken om ze te kunnen grijjpen. De huishoudster bracht hem- twee brieven1, die reeds op den tafel van de avondmaa-ltijd gelegen hadden, zonder dat hij er toe gekomen was er verder naar om te zien. De een droeg het postmerk Oberboden, het was het fijne, gelijkrnatig£ schrift van Lena Zeveogestem- Op de achterzijde van den- anderen, smallen brief, stond da naam der afzendster: Wilhel- Zwart: 2, 6, 9,13, 15, 16, 21, 39, 41. Wit: 7, 20, 24, 28, 30, 32, 37, 38, 40, 45, 46. Wit speelt: 1 20—14 1. 9:29 2. 32—27 2. 21 of 41 slaat 3. 3-0—24 3. 41 of 21 slaat 4. 24 44 4. 2:11 5. 44—39 5. 43:34 6. 40: 9 T weed-e stand. Zwart: 7, 9, Wit: 26, 27, Wit speelt: 1. 26-21 2. 33—28 3. 38—33 11, 12 28, 31 1. 2. 3. i 17, 19, 33, 37, 41 :23 17 39 23 :21 30, 38, 40, 41. 42, 43, 46. mina van Rossem, tijdelijfc Berlijn, Oranje- straat 20. Rossem? Door de verwelkte bladen van zijn herinnering glipte een muisje, zoodat ze ritselend -omhoog vlogen'. Rossem? Rossem? Het scherp^j mesje gleed onder het convert en rufcte tevens de gesloten deur van zijn ge- heugen open. Zijn geheele jeugd lag plot- esling, helder verlicht, voor hem. Zeer geachte Heer, Onze o-verleden moeder heeft ons, kinderen, dikwijls van u verteld. Als wij eens -in Ber- lijn kwamen, moesten wij u vooral gaan op- zoeken en haar groeten- overbrengen, zei ze. Zij, geloofde ook zeker, dat u ons, als wij in mo-eilijkheid verkeerden, uw hulp niet zou weigeren. Ik denk, dat u zich onze moeder nog wel herinneren zulit. Het was een nichtje van u, vroeger Grete Henneberg uit de Drossel- straat in Oberboden. Moeder beweerde altijd, dat u in de werkplaats van onzen grootvader den grondsteen gelegdi had tot uw geluk, daar u aldaar de begi-nselen van het sloten- makersvak had geleerd. Misschien herinnert u zich, dat moeder tegen den zin1 van groot vader getrouwd was met onzen vader, kapi- tein van een Hbllandsch sleepbootschip. Wij zijn nooit in Oberboden geweest en moeder wou nooit uit de kajuit komen- als wij- Oberbo den voorbijvoeren. Mijn broers en zusters en ik zijn alien geboren op den Rijn aan boonc van een vrachtboot, die van Rotterdam op Mannheim voer en als ec?te Rijnkinderen op 4. 33: 4! In beide standeu gaat het alleen om de slagwending, niet om de positie. Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM No. 731 van JOH. DE BREE, Amsterdam, "fm llIrM1M1 1 Zwart: 7, 8, 9, 13, 14, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 24, 35, 36. Wit: 27,28,29,31,33,38,39,40,42,46, 47, 48, 50. Oplossingen v66r of op 29 November, Bu reau van dit Blad. Proyjuiciaal Nieuws BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN IN NOORD-HOLLAND. -De Bond van op cooperatieven gro-ndslag werkende Zuivelfabrieken in Noordholland heeft Donderdag 23 November zijn algemee- ne vergaderinig gehouden in de 'W-it-te Engel te Hoorn onder leiding van den heer H. K. Koster. De voorzitter heette de aanwezige afge- vaardigden der talrij'ke aangesloten fabrie- ken hartelijk wel'kom. 't Was spreker een be hoefte thans na een vrij lange periode die leiding van den Bond te hebben gehad, een terugblik te werpen. Een voornaam deel dezer openingsrede was gewijd aan de tegenwoordige malaise-toe- stand, die zich bijna overal voltrekt, al maakt het zuivel'bedrijf hierop feitelijk nog een vrij gunstige uitzonderihg. Vooral in dezen moeilijken tijd van acbtien- uitgang op velerfei gebied is het noodzake- lijwe eisch, dat er eendraditig wordt ge- werkt 'om eene zoo solide mogelijke organi- satie te smeden, die de belangen zijner led-en zal weten te behartigen. Saamhooiigheid, on- derli-nge samenwerkmg in eigen kring, in eigen bedrijf is n-oodzakelijk, maar eveneens geldt dit ten aanzien van onze provinciate organisatie, van den Bond. Verder wijst spr. op de scheeve verhouding van stad- en platteland, waarbij; voorkomen moet worden, n-oodzakelijk, dat het plattte- land zich moet opofferen, ten bate van de groote steden. Men mag de steden niet een bevoorrechte positie verzekeren. De platte- landshevolking is minstens even belangrijk als die der groote centra. In dit verband) herinnert spreker aan de crisisjaren, toen de landbouw door de Re geering aan banden werd gelegd en krach- tig heeft medegewerkt om -ons land zooveel mogelijk op peil te houden. 'Daarnaast meent de landbouw dan ook recht te hebben op Re- geeringsbescherming en voldjoende belang- stell-ing. Daarom juist betreurt spreker de opheffing van bet Departemen't van Landbo-uw door het als stiefkind ergens anders onder te bren gen. Met de hoop, dat de in deze vergadering te houden besprekingen en de te'nemen voor- stellen mede mogen werken aan de kracht en verderen ophloei van den Bond, wordt de vergadtermg voor geopend veridaard. (Ap- plaus). De notulen worden zonder op en aanmer- kingen onder dankzegging voor de uitvoeri ge samenstelling go-edgekeurd. De ingekomen stukken bleken van vertrou- welijke aard en werdea in besloten vergade ring bebandeld. Alls nu worden de vo-lgende mededeelingen gedaan ten aanzien yan a. over den stook- cursus; h. cu-rsussen voor botermakers; c. aankoop van benoodigdhedend. over de kaaskeuringene. over de boterkeuringenf. over uitvoer van kaas in1 anderen dan Edammer en- Gouda-vorm met Rijksmerk met minder dan 20 pCt. vet, in de droge stof. Staokcursus. -Het li-gt in de hedoeling om gedurende den winter L92219.23, zoo mogelijk in Decem ber, Januari en Februari, voor kaasmakers een stook-cursus te houden van 10 ^lessen, waar verschillende on-derweipen zullen wor den bebandeld. Tevens bestaat het voornemen op den zelf^ien -dag een Herhalingscursus te houden, voor leeriingen, die reeds een Stookciirsus hebben gevolgd en ook voor anderen. Op deze- cursus zullen behalve eenige les sen voor bet stoken, ook enkele lessen over electro-teehniek worden gegeven. Deze beide cursussen, waarvoor zich voor het schip opgegroeid. Ik ben dc jongste van de vier. Mijn breeder Jan had een bloemien- winkel in E)en H'aag, mijn zuster is getrouwc met een tuinman in Rotterdam en mijn bree der Frank is kapite-in- van een passagiers- boot op de Zuiderzee. Vader is achit jaar ge- leden gestorven, moeder heeft hem maar twee jaar overleefd. Ik ben op mijn tiende jaar in Duisburg aan huis gekomen bij een vroegere school- vriendin van mijn moeder, die met een acteur getrouwd geweest was. De kindcrlooze vrouw heeft mij liefderijk bij-zich gen omen, -liet mij op een jongedamesschool- gaan, muziek en zangles geven en mij, nadat ik aangenom-en en bevestigd was, voor het itooneel opleiden. De twee jaar, dat moeder weduwe was, heeft ze met ons samen gewoond. Ik ben, een jaar op de Seeba-cksdiool in Berlijn geweest en kreeg op mijn achttiende jaar mijn eerste be'rekkkig bij het tooneel- te Rostock. Later ben ik met goed succes aan verschillende theaters verbonden geweest. Men1 vertelt mij, dat ik zeer veel talent heb. Ik ben nu twee en twintig jaar. Taute Peters is altijd bij'mi] gebleven en is als echte thea- termoeder van de eene plaats naar de ande re meegetrekken. Verleden jaar is zij ziek geiworden en gestorven; na een zwaar ziek- bed van zeven maanden. In dien tijd- moest ik mijn iwtrekking opzegg-en om haar te kun nen verplegen. Ze was een eigemzinnige zieke en wilde niemand anders dan mij- bij zich hebben. 1 de eerste 12 en voor tweede 6 leeriingen. hdb- ben- opgegeven, zullen eventueel in Hoorn worden genouden. Het schoolgeld sal 5 per leerling, per cursus bedragen Aan den 2-jarigen cursus 1920—-1921, 1921—1922 namais 9 leeriingen deel en er waren 3 toehoorders. Pensioenregeling. Ten aanzien van het plan, om op de ver gadering van leden aan vertegenwoordi- gers van Pensioensrisico in het Gooperatief v erzekeringsfonds, gelegenheid te geven tot het houden van een uiteenzetting over hunne maatschappijen, heeft het Bestuur eene af- wachtende houding aangenomen. Intusschen heeft het Bestuur zich op de hoogte gesteld van de pensioen- en ziektere- geling voor het personeel aan de aangeslo ten fabrieken, met het doel om- in deze den toestand goed- te leeren kennen. Het onderzoek, naar 't verbruik der hulp- middelen bij de Zuivelbereiding en of het ge bruik van hulpstof in overeenstemming is met de leverwerken der howeelheid melk en of daarop bezuinigin-g mogelijk is, door den) heer van der Meer gewenscht geacht, kon door alle andere werkiaamiieden, nog met worden ingesteld. Het hooidbestuur van de Iiollandsclie- Maatschappij - van Landbouw heeft Zich tot den Bond gewend, o-m voor onzen Bond een candidaat voor de verkiezing van een lid van het Hoofdbestuur te willen aanwijzen. Het' Bestuur heeft hiervoor opgegeven dien heer H. R. Koster, onder nadere goedkeu- ring van de Algemeene Vergadering, welke goedkeuring bij dezen wordt verzocht. Bijzondere kosten brengt gehoemdi lid- maatschap niet met zich mede voor den Bond, behalve de gewone cohtributia ad 6. Aan het Bestuur van de -Nederlandsche Zuivelbond is verzocht om mede te werken' tot het verfcrijgen van een verlenging van dpn arbeidsd-uur op Zo-ndagmorgea tot op 6 uur, zonder dat de bepaling van de 36 uur niet voorafgaan-de of volgende op een Zon- dagsarbeid, langer dan 4 uur toegepast, dodi deze bepaling zou gel-den na 6 uur, Over den arbeidsduur wordt door verschil lende afgevaardigden op moeilijkhedien ge wezen; het Bestuur krijgt in besloten vergar dering, nog verschillende mededeelingen. Door den Nedetlandschen Zuivelbond is een Commissie benoemd tot behartigiug van de melkinrichtingbelangen, waarin uit iede- ren Bond een lid is aangewezeu Het Bestuur heeft voor deze Commissie be noemd den heer C. Busch. Commssie Botermakers. Te Alkmaar wordt de Cursus Dinsdagr- middag van 2 tot 4 uur gehouden, hij is be- gonnen op 27 Oct. met 5 leeriingen. Te Hoorn wordt de Cursus1 Zaterdiagmid- dag van 2 tot 4 uur gehouden; hij is begom- nen 2)1 Oct. melt 5 leeriingen en 1 toehoor- der. Groote Aankoop. -Door 48 fabriekem worden goederen bes trokken door deelwame aan den Grooten Aan koop. Van deze 48 fabrieken bctrekken er 15 geen steenbool van den Bond. Om deze re- dien' wil ik even wijzen op het voortreffelijke werk voor de Steenko-olvoorziening door den Gentralen Aankoop, met de deskundigc voor- l'idit-ing van den leeraar-machinist, den heer Duif, waardoor de fabrieken uitm-untend worden voorzien, en tevens een goede con- trole wordt toegepast op de Verhrandings- waarde, grofgehalte en gewicht. Algemeene deelname is in het helang der fabrieken. Ook voor de andere artikelen geldt dit, omdat tengevolge van den aankoop in groot, de prijzen billijk zijn en zooveel moge lijk op alle artikelen condole wordt toege past. Het Codperatief Magazijn. Door 50 aangesloten fabrieken worden goederen betrokken uit het Gooperatief Ma- gazijn. De omzet is bevredigend em biedt gunstige cijfers. De voora-aamste goederen worden thans steeds door bemiddelin'g van1 den F. N. Z. aangekoeht. Kaaskeuringen. Er werden 2 Kaaskeuringen gehouden, -te Alkmaar en te Hoorn, waarover enkele me- "dedeelingen worden gedaan. Boterkeuringen. Et zijn 2 vrijwillige boterkeuringen gehou den. Opgewekt wordt tot deelname aan de keuringen] omdat gehoopt wordt, hierdoor meerdere samenwerking zal worden verkre- gen, tusschen- die fabrieken en den Bond, tot verbetering van de boterberciding. Over uitvoer van kaas- in anderem, dan Edammer- en Gouda vonn, met min-der dan 20 in de droge stof. Wordt medegedeeldi, daft de bezwaren die onzen Bond1 in den Nederlandsdhem Zuivel bond heeft ingebracht tegen deze maatrege- len, niet tot het gewenschte resultaat hebben geleid. =s Van dat' oogenblik af aan ben ik achteruit gegaan. Mijjn k-enn'issen gaven mij dien- raad naar Berlijn te trekken. Misschien was dat eigenlijk een fout. To-t ng toe heb ik geen> vast engagement in't vooruitzicht en mijm f-inan- cien loopen op een eind. Daarom ben ik zoo vrij mij tot u te wenden. U heeft zeker veel connecties en het zou u misschien geeni moeite kosten mij; ergens een betrekking te bezorgen, die mij boven- water houdt, itotdat ik weer een engagement aan een theater heb. Verscheidene agenten hebben mij voor den winter bepaalde vooruitzichten gegeven. Ik heb op school 'een heel goede opleiding gehad en wat mij voor een of' andere be trekking aan kennis ontbreekt, zou ik mis schien- bij kunnen werken wanneer ik er mij met ijver op toeleg. Als particuliere secreta- resse zou ik dunkt mij wel- geschikt zijn. Ook zo-u ik /net -plezier kinderen les geven. Ik verzoek u beleefd, geachte heer, mij den last dien ik u veroonzaak te vergeyen en aan mijn brief geen vc-rkeerde verklaring te geven. Een gu-nstig antwoord tegemoet zien- de, teeken ik mij hoogachtcnd, Uw dw., Wilhelmina van 'Rossem." Peter Zevengesternte keek eenigen tijd- na- d'enkend naar de groote, rechte letters. Of hij zich G-rete Henneberg herinnerde! Wordt vervolgd. mat vzm WM rJ"*1*'-'*

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5