AlKmaarsche Courant Zaterdas 25 Noyember. Geneeskundige brieyen. Oemen?d Nieuws. Uuitenland. of glj nog 6EN0E6 kwltantles, rekeningen, briefpapler en enve- loppes in voorraad hebt. Zoo niet wy leveren U spoedig. Provinciaal Niewws Ho. 279. 1922. Honderd Vier en Twintigste Jaargang, GEVONDEN VOO'RWE'RPEN. Te bevragen al-teen op werkdagen aan het Bureau van Politic van 91 uur. Zich -te vervoegen 'bij den Wacht-Commandamt. Twee kni-pmessen, een mof, een zweep, een pa-ardeukam, een zilverbon, een hodogeket- ting, eenig geld, een etui inhpotlooden en penhouders, een rijwiellantaam, een zilve- ren haaknaald, een zilveren manchetknoop, eeni damesparapluie, een R.K. kerkboekje, een nieuwe grijze pet, een kat, een gouden oortbelletje, een ho-nd met wit-gete pooten, een kinderbontje, een hondije zwart met brui- ne pooten, een hangs-lot, een vulpenhouder, twee bonteni, een kindertaschje met itrhoud, eenige sleutels, eenige rozenkranhen en eeni- ge portemonnaies met en zonder geld. Alkmaar, den 24sten November 1922. De Commissaris van Potitie, W. Th. VAN G'RIETHUYSEN. Nadruk verboden). XIII. Bleed. ,,-Blut ist eib ganz besondrer Salt", heeft de groote iDuitsche dichfer ferecht gezegd. In alle opzichten is het" wat bizonders. 'Hteit! zien van bloed, het -hooren uitspreken van het woordl wekt bdji de meeste mensohen reeds een bijzondere gewaarwiordinig op, en zeker wel in de meeste gevallen van- onaangenamen aard, misschien- het best uit lie 'drukkenvals „igrieze- lig". Evemzeer betedkent het iets onaange- naams a Is mien spreefct van een bloedig ge- vecht, van bloeddorstige menschen, bloed- schuldl, bkoedzuiger, hetzij1 al dan niet in over- drachldelijikeni zin. Maar het bewijst iets bij- zonders te zijn, omdat daartegenover ande- re uditdlrulkfcingen staan die een gansch ander geluid doen hooren: bloedverwantschap, iemiand is van gioeden bl-oede, waatbij door eommigen aan blauw bloed de voorkeur wordt geschonkenook wordt 't niet onprettig be- dioeldi, wanneer iemand goed en bloed voor 'n go-ede zaak veil heefii), ol als hetgeen ech- ter haast uijisluitend in romans igebeurt de stem des bloeds gaat spreken. En nog op een derde manier woidt het gebruikt; wanneer men een suikkel als bloed of blo-edje^ betitelt, welke beteeikenis wij, terug vinden in Joris Goedbloedl. Zooveel slant dius wel vast, dat bloed met een1 eigenoardig oog bekek-en wordt, waarbij voor a 1 opvall't het groote contrast tusschen een soort eerbied en verheerlijking als het op die waarde aanikoimt en een zekeren afkeer om er mee in aanraking te komen, Aliles goed en; wel:, wij tetellen bloed1 op hoogem prijs, maar wij1 hebben er toch maar liever niets mee te: doen. Laaili het maar b-lijlvein waar het zit het behoefit niet voor den dag te komen. Maar als het dit toch' doet, dan blijlkt het alweer met rechlil eem zeer bizionder vocht te hecten. Het gediraagt zich immers geheel' an- ders dan anidere vloeistoffen, en dat bezon- der gedrag bij! het te voorsch-ij® komen:, bij blooding dm, is wel de rnoeite waard er een oogenbllkje bij1 stil te staan. Als bekend mag andensteld worden, dat bloed een vloeistof -is, die door de pompende krachit van 'het hart, door dlit orgaan en de bloedlvaten: eeni voortdurenden ikringloop door het lichaam maakt en daarbij' vloeibaar blijft, zoolang de binnenbekleeding van hart en va- ten, een dim, uiili cellen gevo-rmdi vliies, ornge- schankem is. Evenzeer is bekend, dat bloed geen igel'ijkmatige vloeistof is, maar dat de roode kleur gdbonden is aan zeer kleine scJnjf- vormi:ge Ifehaampjes, die roode bloedli- chaampjes, die biji miMdoenen 'en no:g eens miHdoenen1 in een; gele vloeistof, het bloede plasma, zwemmen, samen met ongekileurde witte bloedlichaampjes en veel kleinere bl'oed- plaatjes. Wanneer nil die roode vloeistof bid den het lichaam komt, dan vertoont het de zeer bijzonderc eigenschap om binnen enkele minuten te stollen. Ik noem die eigenschap bij zonder, vooreerst om het. stallen zel'f, er vormt zicji toch in het bloedl een nieuwe stof, de vezelstof van. bet blioedl, fibrine, zonder dat er oogeinschijnlijlk iets mat het bloed is ge- schied; in de tiveede piaats omdat- het dezo eigensdhap is, die maakt dat die mensch met dood bloedili bij het kkioste wond-je. Over 'die stolting van het bloed is heel wat geschreven, gesproken1 en gestreden, en eigenliijk zijn <fe ged'eerden het er nog niet over eens. Sommige® bschouwen het als een vrij! ingewikkeld proces; die fibrine zou ont- staan u-it een in het bltoedvocht aanwezige opgelosi'Je stof, fibrinogeen, onder invloed van het fibrineferment, dlat op zijn beurt weer uit "twee andere Stoffen onder m'edeweiking van kalikzoutien1 m-oet wordten gevormd. Volgens ainderen heerscht een zeker evenwicht tus schen de op-gelosie of beter colloi'die eiwitaCh tige stoffen. Wordt dit evenwicht verbriok-en door 'een eigenaardiige (zymop-lastischd) stof alweer samen met kalkzouten, dian treed' Stoliling in. Door de lever zou nog een Sto: aan het bloed wiorden af'gegeven, dlat de nei- ging tot stallen vermindlert. tDie zymoplastische stof wordt gdeverc door versdieurd weefsel, dat wel1 .alrt'ijld gevon- dien wordlll, wanneer een bltoedvat is geopend, Er schlijwt1 maar zeer weirnig nood'ig te zijn Van v-ogels meende men dlat h-et bloed altijc in zeer toorten. tijld stolde. Gelukt het om vo- gelbloed direct uit een MoedValti in een buis- je op te vanigen, dan stoit het daarentegen in het geheel niet. Zoodra het echt-er m-aar even met de wondranden in aanraking komt, treedlt de stoliling in. Ook de bldedplaatjes spelen nu een rol. Zir zijn niet bepaald noodig voor de vorming s van het stolsel. Maar zij! hechten zioh vast aan de wiondranden en van hen gaat dan de vorming van fibrine uit, Zoodbende wordt het stol-sel steviger en bliijSt beter aan de wond randen bevestiigd. De stoffen waaruit de fi brine. ontsitaat, worden door het organisme in- grooite hoeveelheid gevormd, zoodat er een blooding van eenige beteekenis is opgetreden. •Hielt) lichaam beschikt evenwel nog over an dere middelen om de bloeding te doen- op- -houden. Het 1-aat zich begrijpen, dat de vor ming van een prop die h-et valt afsluit niet gemakkelijk iliot standi komt zoolang het bloed met kra-cht maar buiten stroomt. Die kracht nu op twee manieren afnemien. le. door vernauwing van de foevoerendfc bUoedlvaten en 2e door zwakkere hartswerking. Beide voor- waarden kunnen bij een1 bloeding vervuld zijn. 'De samentrekking der bloedvateni, met name van het gekwetsfe vaiil, be rust op een refiexbeweging en duurt gemeenlijk niet lamg. Mlaar in dien- korten' tijd kan- zich juist een irop gevormd hebben en voldoende aan den- wondrand -gekileefd zijn om niet meer door den d-ruk van het blo'edi te worden wegge- sp-oeldl. De zwakke hartswerking kan zeer ver gaan. Bij flauivwallen is sorns haasii niet meer te bemerJcen. dat het hart -nog samentrekt, Wanneer de patient van de flauwte herstelt, va'lt hell te begrijpen, dat onderwijl een flink stolsel verdere bloeding onmogelijk heeft gemaakt. Uit bovenstaande bliijkt het belang van het bloedetolsel en kan wiorden afgeleid hoe ver- keerd het is, nog afigezien van andbre rede- nen als kana voor inifectie enz., ofn een bloe- dende wo-nd af lie wegen. Mien loopt dan toch fcains dat de zich vormende prop- telkens ver- wdjderd- wordt en de bloeding onnoodig zoo lang voortduurt. Maar met het ontstaan van de prop Is de genezing noig niet voitooid. De wo-nd moet weer gesloilien worden- door behoorlijk weef sel. Reeds na eenige uren beginnen bepaaldte cellen uitlooper® -in de fibrine te zendieo. Langs die uitloo-pers ontstaan nieuwe vaten, er omheen vormt zidi- nieuiw weefsel. Binnen a-cht dagen kan zich het versChe lidteefken op deze wijze reeds gevormd hebben. G'een regel zonder luitzonlderingDat getdt ook voor 3e stdlling van- het bloed. 'Er zijn menschen bijl wlie het anders gaat dan zooals >oven beschreven, waarop het berust, is niet leken'd. Wiji moeten er ons mee tevreden stellen met te zeggen, dat er een afwijking van de constitutie beStaat. Van die afwijking is de meest bekende de bloederzi-ekte, een ziek- te die in ruimer kringen bekend! geworden is door een der romans van Ernst Zahn: „d'ie Frauen von Tanno", in welke zij een belang- rijlke rol speelt. Het eiigenaardige van die ziekliie is namellijk dat zij; het meest voorkomt Wj' mannen en in bep-aalde families erfelijk is maar steeds wordt voortgeplant door de vrouwen. Lijldlers aan de ziiekte hebben dus naar lotgenooten. in hun familie te zoeken bij broed-ers, ooms en -grootvader van moeders- zijlde. Hlun eiigem kind-eren blijven van de ziek- te bevr-ijd. De kinderen van hun zusters daar- enitegem.' hebben grooite fcans om bloeders te woixien. Dit gegeven wordt door Zahn op de volgende wijze verwerkit. In een kleine piaats in Zwitserland, waar bijlna alle bewoners el- kaars familie zijin, komt de ziekte in emstige mate voor. Telkens en telkens weer gebeurt het, dat een jonge man na een -betrekkelijk geringe verwonding, na het trekken vaii een kies, voortdurend blijft bloeden en eindelij-k sterft, Er begint een gedrukte noodlotstemming te heerschen. Een j-ong onderwij-zer, vol idealen, ontdekt het geneesiniddel. Alle vrouwed van Tanno moeten zich verbinden, ongehuwd te blijven. Immers de ziekte wordt voortgeplant door de vrouwen, zoodra alle vrouwen uit de ongeluksfami-lies zich het voorrecht ontzeg- gen, om moeder te worden, moet de ziekte verdwijnen. Dat de etrijd tusschen dit ver- standsbesluit en de natu-urlijke neigingen, in welken strijd de schoolmeester zelf betrokken wordt, spann-ende momenten oplevert, ligt voor de hand. Het behoeft niet gezegd, welfc een angstig bestaan lijders aan deze ziekte voeren. De ge- rlingste stoat of val bezorgt hun blauwe plek- ken of bloeduitsto-rtingen in de gewrichten, zoodat het gewric'ht sterk opzwelt en eerst na langen tijd weer -norm-aal gebruikt kan worden.' En- on'tstaat eeni uitwendige wond, dan dreigt er d'adelijk levensgevaar. Allerlei middelen zijn beproefd, do-ch een behandeling die inderdaad a'ls afdoend mag gelden, is niet bekenid. In den laatsten tijd heeft men getracht door uittreksels van bepaalde (en- dokrine) klieren of door inspuiting van paardenserum verbetering te brengen. Voor- al dit laatste schijnt in sommige gevallen van gunstigen iinvloed te zijn geweest. DE RE9TAURATIE VAN HET KOOR IN DE NIEUWE KERK TE DELFT HULDEBLIjK AAN D'E KONTNGIN. Maandag heeft het coxnite tot restauratie van het koor van de Nieuwe Kerk te Delft te Utrecht vergaderd met afgevaardigden van de provinciate en -plaatselijke comite's. E)e voorzitter decide mee, dat gehouden be-sprek'ingen met kringen, die zich de vor ming van een co-mite voor een huldeblijik ten doel s-telden, ertoe hebben geleid, aan de ver- gadering het voorstel te doen tot constituee- ring van het com-ite voor het nationale hul- deblijk aan de Koningiin, welk voorstel met algerneene stemmen werd aangeno-men. Van den particulieren secretaris van H. M was bericht ingeko-men, dat de Koningin met veel waardeering had kennis genomen van het v-oornemen, ae plannen voor de restaura tie van -het koor van de Nieuwe Kerk te Delft iineen te doen vloeien met die plannen voor eeni nationaal huldebliik ter gelegemheic van het regeeringsjubileum van d;e Koningin en dat H. M. de gevoelens, welke h'ieraan ten gro-ndslag liggen, op ho-o-gen prijs stelde. Het is de bedoeling, aan de Koningin aan te bieden de restauratie van genoemd koor en een persoonlijk geschenk, dat vol gens den wensch van H. M. met het oog op de tijdsomstandigheden, tn'iet kostbaar mag zijn. BRAND TE LAREN. Vannacht heeft een groote brand het cafe „De Luifel" ien de boerderij van Bakker aan de Naarderstraat te Laren to-taal in asch ge- legd. Pereoonlij'ke ongelukken zijn niet voor- gdcomen. Het cafe was hoog verzekerd, de boerderij van Bakker daarentegen zeer laag. UIT HET SCHILDERSiBEDRIJF. De schilderspatroonsorganisaties zijn voor het afsluiten van1 de nieuwe collectieve over- eenko-mst een aanta-1 vooretellen gedaan, o.a. In- zake verlenging van den arbeidstijd tot 814 uur per dag, veriaging van het mini mum loon in de vijf loonklassen voormeerder jarige gezellen tot resp. 77, 67, 60, 54 en1 48 cent per uur. In een conferentie hebben, zoo meld-t Het Volk, de vertegenwoordigers van alle arbeidersorganisaties, modem, R.K. en Christelijk de ondtrhandelingen- op dieze basis afgewazen. Besloten werd, dat de werkgevers met hun leden nogmaals de zaak zullen bespreken, waarna op 4 December een tweede conferen tie, hoofdzakelijk ter bespreking van nieuwe eventueele patroonsvoorstellen in zake loon en arbeidsiijd, zal worden gehouden. UIT HET B AK'K E RSBEiD-R I J:F. Woensdag heeft een conferentie pliaa-ts ge- lad tusschen de vertegenlwoordigers van de patroons- en werkliedenorganis'aties in het bakkersbedrijf. Door d-e werkgevers werden veisdiillende voorstel-len gedaan, waar van d-e voornaannate loonaverlaging betrof. 'De moderne bond heeft tegeni Zondiag een bondsraadiavergadering belegd ter bespre king van deze voorstellen. Naar Het Volk vcrneemt, zal het bondsbestuur adviseeren de patroonsvoorstellen af te wijzen, aange- z-ien de loonen em de toestand van het bedrij'f geenarlei reden tot verslechtering van de iar- oeidsvoorwaarden opleveren,. UIT DE TEXTIELNIJVERHEID. Het hoofd-bestuur van den Algem. Nederl. Textielarbeidersbond „De Eeendiacht'' waar- schuwt haar leden ernstig, geen steun te ver- leenen aaa de stakers van de kantfabriek van de iinna De Jong en Van Dam te Hengeloo. Het schrijft o. m.: „Men moet in deze niet zijn hart, maar het verstand laten spreken, en goed over deze staking nadenkeiiae, moeten onz,e leden tot de conciusie komen, dat het steunen bij een dergelijke staking onveiant- woordelijk is. Doet men het wel, dan ver- zwakt men daardoor zijn organisatie en maakt elke vac-actie onmogelijk. De textielar- ieiders (en anderen niet minder), die de stom- miteit begaan hebben, deze stakers financieel in staat te "stellen hun slooperswerk voort te zetten, zien thans de resultaten daarvan. Het eenige gevolg is, dat een 800 onzer leden op de kcien zijn gesmeten en dat thans getracht moet worden, deze slachtoffers te steunen. Dat zal, wanneer de uitsluiting ecnigen tijd zou duren, tienduizenden guldlens kosten." En verder: „Wij hebben hier weer eens te doen met een troepie onverantwoordelijkc ar- beiders, die, wetende, welke gevolgen een sta king in de textieHndustrie met zich brengt, het toch aangedurfd hebben, zonder eenig oveleg met de arbeiders-organisaties, het werk neer te leggen. Wanneer niet van de zijde der arbeiders-organisaties met kracht tegen der gelijke wilde stakingen wordt opgetreden, zullen de organisaties nooit of ninuner dien invloed kunnen verwerven, welke noodig is om met kracht tegen de machtige textielfabri- kanten te kunnen optreden. Hoe onverahi- woordelijk het optreden van deze arbeiders is, blijkt thans wel op ondubbelzinnige wij ze." UIT DE MEUBEL-INDUSTRIE. Naar „Het Volk" verneemt, hebben de geza- menlijke geccntracteerde patroons-organisa- ties in^de meubel-industrie aan de arbeiders- organisaties een brief gezonden, waarin hun- nerzijds het contract, dat 11 Maart 1923 af- loopt, wordt opgezegd. KAMERLID EN VOORZITTER VAN EEN RAAD VAN ARBEID. De R.-K. Kiesvereeniging te Hoorn heeft, naar „de Tijd" meldt, en motie aangenomen, waarin zij ten zeerste betreurt, dat de beer A. B. Michielsen bij de aanvaarding van het lid maatschap der Tweede Kamer zijn ambt als voorzitter van den Raad van Arbeid te Hoom niet heeft neergelegd en besluit deze mode den heer Michielsen toe te zenden en te pu- bliceeren in de pers. EEN GRATIS STATIONSGEBOUW!! Wat nog wel nooit op een aanbesteding is voorgevallen, heeft tlian^ de Limburgsche Tramweg Maatschappij te Roermond beleefd. Bij de Maandagmiddag gehouden inschrij- ving voor het sta-tionsgebouw te Echt kwam het gezegelde inschrijvingsbiljet voor den dag van den heer Herm. van hidden uit Sus- teren welke aanbied-t dit geheel gratis uit te voeren. Het was een aardig oogenblik, voor- al daar de inschrijvingen rond de 10.000 waren. EEN KWAAD HERT.. In de Diergaarde alhier is de oppasser A. |v. d. B. door een hert aangevallen. Met een gebroken arm en verwondingen aan hoofd en linkerbeen is de man naar het ziekenhuis ge- bracht. FELLE BRAND Gisterochtend is in de bovenverdieping van het manufacturen- en kleedingmagazijn van den heer P. J. Groenen aan de Dam hoek Kerkstraat te Schoonhoven, een felle brand uitgebroken. De brandweer was spoe- dig ter plaatse. Met 5 stralen werd het vuur bestreden, zoodat de brand tot het bovendefel van het pand beperkt bleef. Er is belangrijke waterschade. De oorzaak van den brand is niet bekend. KINDERLIJKJE GEVONDEN. Op den 20sten dezer is uit het water van deb Zuid-Binnensingel in Den Haag voor de fabriek van de firma Pander opgevischt een klein houten kistje, waarop een etiket met de laanduiding: strooisel. Het kistje bleek bij opening te bevatten het lijkje van een ver moedelijk pasgeboren kind, geheel naakt, dat vermoedeliik geleefd heeft. DE IHERZIENUNG- VAN DE LAG ON1DERW-IJSWET. Uit' padementaire kringen' vemeemt ue Tijd, dat sinds eenige dagen geregeld gecon f-ereerd) wordt itusschen de onderwijis-speciafi- teiteni der rechtsche pa-rtijenl em dien minister van oinderwijs over net omtwerp van wet tot herzieming van de OnderwijSwelt1. Nlaar he' blad vemomen iheefit, is die mogelijklheid niet ui'tigeslloteu, dat deze besprefcingen al'snog tot man of meer belanigrijlke wij-zigimgen- in de on<- derwijsnovelle zull'ten aanleiding geven. VREEMDE WERKKRACHTEN. Maandag a.s. zal, volgens de Tel., te Heerlen een bespreking piaats hebben tus- fechen den minister van arbeid, den heer Aal berse, en de besturen van de verschillende werkliedenorganisaties, in verband met de groote werklobsheid en de aanneming van ,vreemde arbeidskrachten. CEMENT VOOR ZUIDERZEEWERKEN De directie van de Zuiderzeewerken meldt. dat het bericht, alsof voor deze werken een belangrijke partij cement zou zijn of worden aangekocht, ten eenenmale onjuist is. Voor de Zuiderzeewerken zullen in de eerste jaren slechts betrekkelijk geringe hoeveelheden ce ment noodig zijn, en hfet lied voorshands nie: in da bedoeling, die rechtstadca aan te koo- pen. POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor Amster dam brengt ter kennis, dat brievenmalen zul len worden verzonden: le. naar Pemambuco, Bahia, Rio de Ja neiro, Santos, Montevideo, Buenos Ayres en Valparaiso per stoomschip „Orania" van. de Kon. Holl. Lloyd. Laatste buslichting ten Hoofdnostkantore alhier 28 November 12 uur 'snachts, aangeteekende stukken tot 8 uur's avonds. Postpakketten voor Spanje, Portugal, Bra- zilie, ArgentiniS, Bolivia, Chili, Uruguay en Paraguay kunnen worden aangeboden aan Bureau Pakketpost Warmoesstraat tot 8 uur's avonds. 2e. Naar New-York per s.s. „Gaaster- dijk van de Holland—Amerikalijn. Alleen die correspondentie wordt medege- geven, welke is voorzien van een aanwijzing tot verzending met genoemd stoomschip. Laatste buslichting ten Hoofdpostkantore alhier 27 November 4.30 'smiddags, aange teekende stukken tot 4 uur's middags. Postpakketten kunnen worden aangeboden aan bureau Pakketpost Warmoesstraat tot 25 November 6 uur's middags. AANiHOUDIiNIG VERZOOHT. De commissaris van pol-itie, -toegevoegd aan dem justitieele diens-t van het hoofcibu- reau van politic te Amsterdam, dieelt in het Politieblad mede dat bij1 h-eim eem verzo-ek is ingekomem van de poli-tie te Hamburg om de aanhoud-ing van Oskar HcinriH Kroll, gebo- ren te Meklsack, 20 November 1881, die we>- gen® roofd em inbraak een gevangenisstraf moet ondergaan tot 1935 em uit de strafge- vangenis te Hamburg is ontvlucbt. H'iji moet eem gevaarlijlki man zijin, die steeds wapenem bij zich draagt. Na aan'h-oudimg zal door de bevoegde autoriteiten zijm uitlevering ge- vraagd worden. KORTE BERICHITEN. B. en W. van Rotterdam stellen voor, dat de gemeemte niet meer zelf een deel der risi- co's van brandachade zal dragen. AMERIKAANSCHE SENATOREN OVER GLEMENCEAU'S REDE. De commentaren der senatoren op de rede van Clemenceau zijn, volgens het Hbld., over het algemeen zeer cogunstig, zoowel van de Wilson-democraten ais van de anti-Versail- .es-republikeinen. Tal van commentators ach- ten Clemenceau verantwoordelijk voor de slechte economische en politieke bepalingen van het verdrag en veroordeelen zijn steunen van de starre Fransche houding van na den oorlog, die het herstel van Eurppa belet. Ster- ce afkeuring komt tot ui'ting over Clemen- ceau-'s pleit voor 'n hemieuwde uitdru'kking der Amerikaansche solidariteit met Frankr rijk en Engeland. De vrees- voor „entangle- memts" is, na deze rede van wamtro-uwen en voorspelling van nieuwe oorto-gen wellicht sterker dan ooit. Clemenceau's persoonlijke populariteit in Amerika moet niet worden opg-evat als even groote sympathie met zijn standpunt. AANSLAG OP EEN GOEDEREN- TREIN BIJ KEULEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd op het -traject tusschen Keulen-Kalk- Nord en Gremberg een goederentrein besclio- ten door een zwaarbewapende bende van 15 personen, die den trein dwong te stoppen. De uit Kalk te hulp- gesnelde spoorwegpolitie bond den strijd aan met de aanvallers, die numeriek sterker en ook beter gewapend wa ren. Een beambte van d-e spoorwegpolitie werd zwaar gewond. De bende is er welis- waar in geslaagd haar misdaad ten uitvoer te brengen, doch men is haar reeds op het spoor. Een deel der gestolen goederen heeft men reeds in beslag kunnen nemen. VOORBEREIDING VAN -DE CONFERENTIE TE BRUSSEL. Poincare, Theu,nis, Jaspar en Barthou kwa- men gistermiddag te Parijs bijeen. Er werd geen officieel conimunique gepubliceerd. Het onderhoud was slechts van vriendschappelij- ken officieuzen aard. In Belgische kringen wordt verzekerd, dat de resultaten bevredi- gend waren. Poincare zal een bijeenkomst der premiers van Frankrijk, Engeland, Italie en Belgie uitlokken om gemeehschappelijk een program voor de conferentie van Brussel vast te stel len, die uiterlijk 15 December zal worden ge opend en waarvan de voornaam-ste kwestie is de betaling door Duitschland en de liquidatie der intergeallieerde schulden. I'SiMiED PAOHA O'NITVANGT DE JOUR NALISTEN. Ismed' Pa-ciha ontving in den ntididlag de joumailis-teni en bean-twoordde in den loop van het onderhoud versohill-emdiev ragen. Gevraagd over zijn veridaring aan de E-erste Commissie betreffendc het voorstel- tot het handle® vani een volksstemming in West- Thra-cde, verklaarde hiji, dat de Turk-en- niet voornemens waren bun 'territoir fe vermeer- deren, doch dat zij' wenschten d:at een volks- siemming zou piaats 'hebben onder toezicht van een1 neutraal lichaam. iDe Turken hebben -geen agressieve b-edoelinigen. Betreffende de va-ststelling' van een gedemilitariseendle zone ■aan- beide oevers van de Maritza, verkilaarde Itemed Pacha, dat hij dilt geen omgunstig voor stel acbtte. 'Bij Ihet iter spraike komen- van de verhioud'ing tussdiem Mo-skou en Angora merkte I-smec Pacha op, dat deze geen geh-eime is. De ge- heele wereldi kent de overeenkom&t en hij sprak categomisch tegen, dat er een geheim verdrag met Rlusland bestaat. Ten slotte verfclaard-e hij', dat het toekom- stig b-ebeer xam die zee-enigten de Dardanellen en den Bosporus zal afbangen van de be- handeling der conferentie, doch bij wenscbte, dat de Russen- em de andere betrokken staten -ten opzi-ohte van deze 'kwestie aan de confe rentie zouden deelnemen. KORTE B'ERIOHTE'N, De Commissie voor Buiten landsche Za- ken in de Fransche Kamer is tegen de bewa- peningsbeperking van Washington. De Amerikaansche vakvereenigingen weif?eren deel te nemen aan de a.s. conferen tie van yakvereenigingen in Den Haag. N. V. Boek- fin Handeisdrukkerij, voorheen Herms, Coster Zn., Yoordam C 9, Alkmaar Nieuwaihuizen, burgemeester-secretaxis. De notuien werdeu na een opineriung vau den neer Mooij goedgekeurd. Mededeeiing was ingekomen dat van het Centraal Verrekenkantoor. van Brandstoffcn 1744.18 was ontvangen. B. en W. stellen daarom voor reeds 30 November ee'i ma and eerder twee kasgeidleeningen, groot 7UU0, af te lossen. Goedgekeurd. Request van de bewoners van de Bogart- laan, dat deze weg onbegaanbaar is en ver- zoek om liciitpunten. De heer D. Schoenmaker verklaarde zich bereid een gedeeitelijke verli-chting op zijn ert voor zijne rekening te nemen. B. en W. adviseeren een licbtpunt op den loek te plaatsen. De slechte weg heett de aandacht van B. en W. Goedgekeurd. Gemeente-begrooting dienst 1923. Alvorens geiegenheid te geven voor alge rneene beschouwing, d-eelde de voorzitter me de, dat er van het raadslid Mooij een schrij- ven was ingekomen om 100 opcenten op de vermogensbelasting te beffen. Te behande- len bij dat hoofdstuk. De heer Mooij vroeg bij de beschouwing, waarom een verzoek, dateerend 27 October 1920, van de classis Alkmaar van Gezins- verpleging, om subsidie, niet alleen nu weer niet op de begrooting voorkwam, maar er nooit behandeling van dit verzoek in den Raad was gekomen, terwijl het toch meerdere malen werd beloofd. De voorzitter deelde mede, dat hiervoor verschillende omstandigheden oorzaak waren, nu was weer in het verschiet een aanvrage van het Witte Kruis om subsidie voor tuber- culo-se-bestrijding. De voorzitter zegde toe dat men er spoedig meer van zal hooren. Bij de behandeling „uitgaven" verlangde de heer Mooij aanteekening, dat hij zich niet met den post „plantsoenen", zijnde eenige planten voor het raadhuis, groot 30 kon vereeni- gen. De heer Pepping, wethouder, wilde den post „malariabestrijding", groot 100, schrappen. Z. i. geeft het niets, bovendien deugt de regeling niet. Overwegende, dat het de laatste keer is, bleef de post, nadat er eenige discussie over gevperd was, gehandhaafd. Bij den post „subsidies" werd deze voor bet "Greene Kruis op 10 gebracht en de subsidie voor ontsmetting ad 5 imgetrokken. De post „verpleging voor armlastige krankzinnigen", groot 5950, waarvan 2% pet. door bet Rijk wordt terug betaaid, bleef gehandhaafd. Het voorstel-Mooij, 100 opcenten op de vermogensbelasting, werd door den voorstel- ler toegelicht. De voorzitter z-eide: Hier is geen vermo- gen, alleen dat in grond is gestoken. De heer Mooij vomd dat geiijk. Die het geld hebben, behoeven er dan toch geen rente van te betalen. De heer Kooij merkte opAls er geen ver- mogen is, dan heeft men ook niets te betalen. De heer Valkering betoogde, dat iemand met 25000, in grond gestoken, een schamel bestaan heeft. De voorzitter betoogde, dat het hoogstens 800 kan opbrengen, wat van geen belang is. Bovendien is Limmen door de progessie- heffing nu juist niet in gunstige conditie; er wordt hier genoeg betaaid. In aanmerking genomen de begrooting van Alkmaar, waar- voor spr. verwees naar de heffingsschaal, voorkomende in de Aikmaarsche Courant van 18 November, maakt Limmen een ongunstig cijfer wat belasting betreft. Alkmaar staat aan de spits, doch tegenover Den'Haag gaf spr. cijfers. Belastbaar inkomen op 4000 in Den Haag 196,83, bier 279,23, op 20.000 in Den Haag 1224.33, hier 1897,56. De heer Mooij was hierdoor niet bekeerd en oordeelde de 100 opcenten zeer billijk. Na een verwarde discussie stelden B. en W. voor, geen 100 opcenten te heffen, uit over- weging als bovenaangehaald. De heer Mooij handhaafde zijn voorstel, dat werd verworpen. (Tegen de heeren Metse- laar, Adrichem, Valkering, Pepping en Dek- ker. (Voor de heeren Mooij en Kooij). De begrooting werd daarop vastgesteld in ontvangst en uitgaven op 81949,11 eh 3837,23 voor envoorzien, waarvan in on- voorzien is opgenomen een bedrag van f 3700 voor aflossing geldleening in 1924. Hiema sluifing. UIT LIMMEN. Woensdagavond 7 y, uur kwam de Raad in openbare vergadering bijeen. Alle leden wa ren aanwezig. Voorzitter was da haer J. J UIT KGLHORN. Tot molenmeester van den- Schrinkkaag- polder i® gekozem de heer A. Klare alhier. UIT SlOHlAOEN. Een Du'itsch goudtetuk van 1635, dat al hier bij h-et ploegen wer-d gevonden is aange- kocbt d-oor het Haagsche penningk-abinet voor 12. Tot notabelenl bij: de Ned. herv. kerk alhier zijn gekozen de heerem 'G. Beersi, P» Hop- man, W. J. Kesteloo en L. van Rijtewijk, al ien vrijzinnig. 'Strijd bestaat er daar niet. UIT EGMOND AAN ZEE. Woensdagavond vergaderde de gemeente- raad. Afwezig wegens ziekte de heer v. Hall, met kennisgeving. Voorzitter de heer C. J. Eijma. Enkele ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de openbare leeszaal en bibliotheek om subsidie werd afgewezen, Na voorlezing werd de verordening op de vleesdikeuring met alg. st. aangenomen. B. enW. stelden voor eenige bankeni voor de openbare school aan te koopen en vroe- gen daarvoor crediei De heer Jonker deed 1 het denkbeeld aan de hand zich te wenden tot het bestuur der R. K. school, waar eenige lokalen leeg staan. Misschien kon men daar S ds banken in bruikleen krijgen.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 9