DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Voor bet drnkkea van Kwitanties No. 281. Honderd vier en twintigste Jaargang. 1922. 28 NOVEMBER DINSDAG IV, Boek- en Handelsdrukkerlj, voorheen Mm, Goster Zn., Yoordam G 9, Alkmaar Dit mmimer besteat ait 2 bladen. Abonnementsprljs foij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaftten&ate. Brieren franco N.Y. Boek- en Handelsdr, v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnlstr. So. 3c Bedactle No. 33. Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. Buitenland IDE GONEERENiTI'E TE LAUSANNE. 'De bijeenikomst van de eerste Commissie betreffendie de militaire en territorials aan- felegenhieden, welke Zondag zou plants heb- en, is op bet laatste oogeniblik uitgesteld. De redeni hiervan zou zijn eeni onderhoud, dat tusschan Lord Curzon en Ismet Pasja heeft plaats gehad. Naar verluidt, heer-t hierbij; de Turksehe gedelgeerde den presi dent der eerste commissie, Lord Curzon, voor de bespreking van de Aziatische grenskwest- .tie om 2: a 3 dagen1 uitstel verzocht, daar de Turksehe delegatie met de bestudeering van haar materiaal nog niet geheel gereed geko- men tils. Uit andere bron wordt echter verno- men, dat de verklaringen, welke de Ameri kaansche „toehoorder" Child heeft afgelegd, oorzaak1 zijn van het uitstel der zitting van de eerste commissie. Gistermiddag kwam alleeni de derde Com missie (betreffende de economische en| finan- rieele aangelegenhedeni) bijteen tot het hou- denl van voorloopige besprekingen. Gemeld wordt, dat verschillende sub-com- tnissie® zullen worden ingestcld. Verder verluidt, dat door de verwach-te aankomst Van Tsjitsjerin de hooding van ftieer dan ten delegaitie ter eoniferentie wordt herzien. Zoowel in Britannic als in de Verremigde Stateni is veel belangstelling gewekt door de verklaring van den Amerikaansdhen toe- hoorder op de conferentie. In Britsche krin- gen te Lausanne is vernomeni dat er volko- men eensgezindheid van meening bestaat tusi- schen GrooLBritannie en Amerika wat be- treft de politick van „de open deur." Het wordt echter in de Britsche pers voor twij- felachtig gehouden, of genoemde verklaring met rech-t kan wordien opgevat als een voor- teekeni eener duidelijke afwijking van de Amerikaansche politick van niet-deelneming aan de Europeasche zaken, ofschoon de hoop wordt te kenneni gegeven, dat de Vereenigde Staten binnenikort eene meer actieve deelne- miing zullen ontwikkelen aan het ondersteu- ningswerk van d© vluchtelingenl van het na- bije Oosten. Een deel der Amerikaansche pers tenminste' toont sterk bet verlangen, dat de Vereenigde Staten niet zullen schijnen, zoo- als de New-York World zegt, „aan te drin- gen op alle voorrechten der internationale commissie, terwijl1 riji geene van hare verant- woordelijfchedeni op rich nemen." De Londensche bladeni blijVen den nadruk leggeni op het feit, dat Turkije op de eonife rentie een gesloten front 'heeft ontmoet. De speciale berichtgever van de Evening Stan dard bericht, ,dat Curzon er de Turken aan- houdend aan 'herinnerde, dat bij hiet vaststel- len van de Europeesche girijzeni van Turkije de Entente het niet alleen onderling eens was, maar gesteund werd door het geheele Bal kan-bloc met in'begrip van Bulgarije. De berichtgever vermeldt nog eenl ander kentmerk van de verhandelmgen der vorige week. Hij zegt: „,Toen de Turken hier kwamen, hadden zij, ondanks de volfcomen eerlijkheid der di plomatic van Harington te Moedania eene groote vrees en achterdocht tegen de Britten. Curzon schijnt echter dezen twijfel te hebben overwonnen door zijn geduldig en verzoe- nertd optreden en ook door den invloed, die van hem uitgaat. Dat is reeds een groot re- sultaat. De president der Oekrainsche republiek, Rakowskd, die Zondag j.l. te Lausanne aa'n- kwam, verklaarde aan persvertegeniwoordi- gers, dat de Russen aan alle con'ferenitien will en deel nemen. De Turkeni moesten on- voorwaardelijk meesiter over de zee-engten blijven. Naar verder verluidt, schijnen de Turken votkomen zeker te zijn van denl onvoorwaar- delijlken steun der Russen. Ook daarom en wegens het belangrkste pnnt, de kwestie der zeeengten, zal volgens opvatting te Paxijls deze week voor de conferentie te L'aiusanne cri- tieker zijn dan de vorige. VOLM'AOHT AAN. MUSSOLINI VERLELND. De Italiaansche Kamer is begonnen met de besprekingen van het watsontwerp, dat aan de regeering volmaclit geelfit om zekere dringende kwesties te regelen. De Kamer heeft eeni motie aangenomen, die zegt, dat de Kamer het in het hoogste belang des vader- lands adht, dat de regeering volmaohten krijgt, die haar veroorloven om vrijelijfk, zon- der de moeilijkheden eener parlementaire pro cedure, de meest dringende vraagstukken op het gebied van finaneien en openbaar be- stuur te regelen; de Kamer keuxt de wet goed en gaat over tot de bespreking der antikelen. Miusolini is dus nu eigenlijk dictator ge- worden. Een der eerste maatregelen is ge- weest het instellen van' een censuur voor bui- tenlandsche berichten. Deze zullen dns voor- loopig niet aan betrouwbaarheid winnen. EEN BETOOGING VOOR DE IERSCHE REPUBLIKEINEN. Er hadden Zondagavond? ernstige ongere- geldheden plaats bij het Earl Caroll-Theater te New-York, toen de politic een poging deed om een meeting van tallooze Ieren, die in het theater geen plaats hadden kunnen krijgen en voor wie redenaars toespraken hielden ton gunste van de vrijlating van Mary MacSwi- ney, die in de Mountjoy-gevangenis te Dublin opgesloten zit, en ter afkeuring van de te- rechtstelling van Erskine Childers, uiteen to jagen Op de been gebrachte reservepolitie werden aoor de betoogers, in het bijzonder vrouwen, aangevallen, die hun de uniform van het lijf scheurden en hen met banieren, die zij van te voren voor en optocht hadden gebruikt, bewerkten. Later werd de brand- weer opgeroepen, doch de brandweerlieden maakten onmiddellijk weer rechtsomkeert, na- dat zij geweigerd hadden een brandspuit- slang op de betoogers te richten. De politic had de opdracht geen gebruik to maken van hun knotsen. Nadat zij vier personen had ge- arresteerd, gaf zij het op en trok zich terug, waarna de vergadering ongestoord kon plaats hebben. DE IERSCHE GRONDWET. Bij het indienen van de tweede lezing van het wetsontwerp, waiardoor de constitutie van den Ierschen Vrijstaat in werking zou trie- den, hetwelk gister in het Lagerhuis plaats haa, zeide Bonar Law, dat ieder verlangde, dat aan het verdrag eene kans zou worden gegeven. De Lord Chief Justice hadl als zijne mee ning te kennen gegeven, dat de consibiitutie in overeenstemming was met het Engelsdh-Ier- sche verdrag en de rechterlijke ambtenaren der Kroon waren van dezelfde meening. Hij beval het wetsontwerp aan het Huis aan zouder vrees voor de gevolgen. De Ieren moesten de constitutie voor zichzelf uitwer- ken, maar hij: hoopte ten zeerste, diat er een moreele steun zou staan achter deze nieuiwe regeering, die gediurende 7'00 jaren nooit bestaan had. De premier voegde er bij, dat de leden der Iensche voor1oopige regeking gelOofden, dat zij de openbare meening ach ter zich kregen en hij vertrouwde, dat dit waar was. Ramsay Macdctaald, de Idder der Arbeddls- partij, begroette het wetsontwerp met genioe- gen. Hij zeide, dat zij, die het wetsontwerp iazen, bezield met ihoderne democratische denfcbeelden, getroffen zouden worden door het buitengewone aantal nieuwe proeven, welke de Iersche regeering van plan was te nemen. DE CONFERENTIE VAN BRUSSEL. Naar uit Parijs bevestigdi wordt, heeft het Engelsche ministerie van buitenlandsdhe za ken een notfa ontvangen' met het voorstd om de conferentie te Brussel op zijn laaitst 15 December te houden, nadat vooraf bespre kingen gehouden zijn tusschen Poincare, Boi- nar Law, Mussolini en Theunis. Men verfwacht intusschen nog niet heel veel van de conferentie. Volgens de „Ecfao de Paris", zou Belgie van plan zijn geheel aan, den kant van Poincare te komen. DUITSCHE NOT A A AN VOLKEN- BOND. Aan het secretariaat van den Volksnbond te Geneve is een Duitsche nota overliandigd, waarin de Poo'lsche bezwaren inzake de min- derheidSkwestie worden verworpen en er te- gelijkertijd op gewezen wordt, dat de Poolsdhe regeering de in de overeenkomst van 15 Mei 1922 aan wename verplichtingen tot bescher- ming der minderheden gedeeltelij'k niet heeft nagekomen. EEN BELANGRIJKE CONFERENTIE. Gistermorgeen kwam onder voorzitter- schap van Millerand te Parijs een belangrijke conferentie bijeen, waar Poincare, maarschalk Foch en de ministers van oorlog, finaneien, de bevrijde gebieden, evenals Barthou, de Fransche gedelegeerde in de Commissie van Herstel, aanwezig waren. Wat er behandeld is, zegt het telegram niet. DE CREDIETVERLEENING AAN OOSTENRIJK. De Oostenrijksche National© Raad heeft gister zonder debat in derde lezing de z.g. herstelwet aangenomen. De aanneming geschiedde met de stemmen der socialisten tegen, evenals de aanneming van het wetsontwerp, waarbij aan de regee ring buitengewone volmachten voor den tijd van twee jaren worden verleend. De Oosten rijksche regeering zal aan den Volkenbond laten weten dat thans alle voorwaarden voor de credietverleening binnen den vastge- stelden termijn vervuld zijn. In Weenen be- schouwt men den dag van gister als een his- torischen datum. Op dit oogenblik vergadert te Gen&ve de Controle-Commissie van den Volkenbond voor het herstel van Oostenrijk. Alle landen, die zich bereid hebben verklaard aan de ga- rantie voor de aan Oostenrijk te verstrekken leening deel te- nemen, zijn uitgenoodigd voor deze zitting vertegenwoordigers te zen- den. Deze landen zijn op dit oogenblik: Bel gie, Spanje, Franicrijk, Engeland, Italie, Zwitserland en Tsjecho-Slowakije. TEGEN DE „§CHIEBEREI". De fractie der Beidfsche Middenpartij (D.-nat.) heeft volgens het Hbld. in den Landdag een voorstel ingediend, dat van de Beiersche regeering sdierpe maatregelen eischt, n.l. inbeslagneming van het vermogen en terdoodveroordeeling van „Schieber", die vleesch en zuivelproducten naar het buiten land smokkelen. EEN PESSIMISTISCH OORDEEL. De democratische Brunswijksche minister van volksvoeding heeft zich in een onderhoud naar aanleiding van de jongste hongerop- stootjes zeer pessimistisch uitgelaten omtrent den toestand, dien hij zeer ernstig en de voedselvoorziening, die hij zeer slecht noem- de, zegt het Hbld. Breede volkskringen zijn niet in staat zich nog eenigermate normaal te voeden. Hbt ergste is, dat de loonen en sar larissen niet in het minst gelijken tred heb ben gehouden met de depreciatie der valuta. Meer en meer zal een vertwijfelde stemming zich van de arbeiderskringen meester maken, wanneer het gezinshoofd niet meer in staat zal zijn de zijnen te voeden. DE FRANSCHE GEZANT. De „Echo de Paris" meldt, dat wanneer de heer Charles Benoist, Fransch gezant in Den Haag, den heer Jonnart mocht opvolgen als gezant bij het Vaticaan, de heer Armand Bernard, prefect van het departement van de Zee-Alpen, vermoedelijk zal worden benoemd tot gezant in Den Haag. DE SOHADE LOOSSTEILLING De nieuwe Duitsche regeering heeft een nota opgesteld, waaiin zij! verlklaart, dat de regeering Cuno rich op den grondslag stelt van de laatste Duitsche nota van 13 Nov. Deze mededeeling zou gister te Parijs wor den overhandigd. BEPERKINIg 'DER VERlM AKELI jK- HEDEN. IHet Tsljechische ministerie van sociale voor- zorg heeft aan al'le districtsbesturen opgedra- gen, met het oog op de algemeene economi sche crisis em de toenemende werlkeloosheid. alle bals em openbare vermakelijkheden tot een minimum te beperken. Met name moeten alle luxe uitvoeringen, die op de arbeiders priikkelendl werken, worden verboden. EEN AANVARINO. Een hiavenbooit, dieost dioenide tusschen die laven en de buifeniwijfken van B'arcelOna is in1 aanvatring gekomen met een douanie-vaar- ituig, (De boot, die 80 menschenj :aan boord xad, kanteldle. Alle passagiers vielen in 't water. RieedS rijn 20 dooden en 17 geworiden opgehlaald. De duikers zeltlten hiun ondexzoek voort. HET iBlELGISOHE MOLENAARS- BEDIRIJF. (De „Peuple" meldt, dat de molemaars-pa- troons allle voorstellen van die arbeiders heb ben verworpen^ zoowel wat die arbeidfevoor- waarden ails wat het toon betreft en dat het mationale Belgiische camilfle voor de voedselL voorrienling tegen Donderdag aanstaande de algiemeene string ini hiet molenaars-bedirijf heeft laanigekondigd. BELAlsGRIJKE ZILVERDIEFSTAL. In het kasteel Sondershausen (Weimar) werden rilveren voorwerpen fot een geza- menlijk gewicht van 150 kilogram gestolen. Op de ontdekking der daders is een beloo- ning gesteld van 50.000 mark en op de terug- bezorging van het zilverwerk een van 200.000 mark. DE MODERNE MEISJES VERPORDEELD. De hteer Alonzo B. See, een rijk fabrikant en filantroop te Brooklyn, heeft een vernieti- gende critiek geleverd op het moderne Ame rikaansche meisje. Het bestuur van Adelphi College had namelijk om> een gift bij- hem aangeblopt, doch inplaats daarvan den vol- nden brief ontvangen. „Als ik mijn zin had, zoudeni alle vrou- wenicolleges in dit land verbrand) worden Onze jonge vrouweni hebben geen behoefte aan het soort opvoeding dat zij op die colle ges krijlgen. Zij moeten leeren om geen siga- retten te rooken en geen „slang" te gebrui- k-en. En verder moeten ze haar kranigdoen opgeven em haar verf, haar poeder, haar lip- penpomade en haar hooge hakken en zij moesten rich niet zoo onbehoorlijk meer klee- den." VLIEGTUHG ZONIDER BESTUURDER. Te Etampes in Frankrijk hebben nieuwe proeven plaats gehad voor het besturen van een vliegtuig door Hertriaansche golven, zonder dat er een bestuurder aan boord is Een Voisin-tweedekker met motor van drie- honderd paardekracht heeft boven de vlak-te van Etampes gevlogen zonder levend wezen aan boord. Het i toestel werd bestuurd door een ingenieur, die op den grond stond. Deze deed het toestel in de lutiht verschillende bree de kringen beschrijven en daarna op onberis- pelijke wij'ze dalen. 'SMOKKELEN. De Pruisisdhe minister van hinnenlandsche zaken heeft aan dem Landdag een wetsont werp toegezonden ter versterking van de grensbewaking. Deze versterking is noodza- kelij-k wegens het voortdurend toenemien van den smokfcelhandel, die vooral op de Duitsch- Nederlandscbe grens welig schijnt -te tieren1 De Pruisische minister wil uui on-geveer 1000 nieuwe beambten naar de gren'zenl sturen. IKORTE BERICHITEN. Russische commnnisten hebben getracht, het 'arsenaal van Riga in de luehit te laten vliegen; de daders zijn in hechtenis geno- rnien. De „Los Aingelos Times" meldt de ver- loving van Charlie Chaplin- met de films ter Pola Negri De Berliner Strasse te Berlijn zal wor den omgedoopt in „Rathenau Al'lee" en' de „Berliner Strasse" te Charlottenburg in „Erzbergerstrasse". iAmerika heeft zijn gezant te Parijs op- gedragen tot de regeering vertoogen te rich- ten in zafce het wetsontwerp, dat buitenlan- ders verbied't in Frankrijk eigendommen te hehben zonder goed'keuring van de regee ring. De Oostenrijksche Nationale Raad heeft de zgn. herstelwet in derde lezing aangeno men. De Engelsche minister van finaneien deelde in het Lagerhuis mede, dat de extra- uitgaven voor het leger en de Vloot in ver- band met de crisis in het Nabijle Oosten 2,245,000 pond bedroegen. De Fransche minister van koophandiel zal bij: zijn bezoek aan de Fransche teittoon- stellimg te Amsterdam waarschijnlijk door de iConingin wordieni ontvangen. Nlaar een LtoydSr-telegram meldt, zijn eeni stoamibarfcas en' die Argenfijnsche veer- ijoot „M'ariaparera" ini botsing gekom'en te Zarate (bij Buenos-Ayres.) De stoombarkas zonk en dlertilg opvaroiden verdronken. Eeni brand heeft ini een k-olenops'iag- plaats van de Philadelphia-spoorwegni'aat- schappij een schade van 300.000 dlollar aan- gericht. Alle rtalaanscibe haveraautoriteiten iiebhen order giekregen1 om voortaan aan> de Duitsche schepeni niet sleohts het j aarabonne- mient voor de in dte Italiaansche havens ge- bruikeiliijkE tonnagegeldien te weigeran, maar mn het dlubbelie van de maandtarieven te be- rdkenen. Zeer bevorderlijlk voor de verhnoedie- ring' der volken. In een loimipenlkeMier in het Oosten van terTijn d!s een groote wericplaats voor pasver- valschingien ontidekt. De eigenaars van den oelder zijni twee Poolsche onderdanen. i lEen Amerikaansche ontdekkingsreiri- ger, 'Hlenry IS1. Shall; heeft aan Qiemienceau een foto overhlandigd! van een keten in het Canadesche rotsgebergfe, waarvan de hoog ste top dioor de Gegraphical Board of Cana da den naainl jMlotumt Qemencaieu" on'tving. In verscheidene stedten van Beligiie wer den Zondag door de socialiilstan Ibetoogingen gehouden voor den vrede en den achfurigem werkdag alsmedle tegen de duurte. Wegens de groote duurte van het bout zali in Diuitschland propagandla worden1 ge nua akt voor doodkisten van gips. Bij' onthulling van een oorlogsge- denfeteekeni te Boullgny aan de Maas heeft Poincare weer eens net woord gevoerd. Strek- king der rede als gewoon: Frankrijk moet de vriichten der overwinning plu-kken. Er is al weer een' nieuw ministerie in Griekenland. 'De leider der revolutie, kolonel Gonatas, is de formateur. In het nieuWe kabinet zitten vijlf railitairen en acht burgers. -Door storm' is in de Hamburgscbe h a- veni eeni lichter los gesla-gen, die daarop te gen eeni met steemzouit geladen aafc sloeg. De ze zonks spoedig. De schade wordt geraamd op eenige millioenen) marken. Marty, de Fransche communist, die thans in de gevangenis zit wegens de bekeri- de muiterij: op de Fransche vloot in de Zwar- te Zee, is tot lid van den departementalenl raad van het district 'Solesmes gekozen. De vraag is of deze verkiezing gelclig verklaard wordt. gevolge van de hooge zeeen werd de dsrenke- ing, eveni voor de rotonde tegeni de ijzeren draagpijlers geslagm. -Bezoekers van de pier konden wel zijn nulpgeroep hooreu, doch natuurlijk niet rien, waar de drexikeling rich bevond. Toen de politic ter plaatse kwam, had de man daar al een kwartier krampachtig tegen het water geworsteid. Met een koevoet werden nn twee olanken uit de pier gelichit en door de ope ning waagde rich d© 56-jarige O. P. Rouke- ma, uit de Bosschestraat, die rich' aan een touw liet zakken. (Hoewel deze vele malen door de golven werd bedolven en Voortdurend in doodsge- vaar verkeerde, miocht het hem niet gelukken den drenkeling te grijpen. Eindelijk liet de TWEEDE KAMER. Volgens „de Tijd" zou de regeering er prijs op stellen, dat de technische herriening van de wet op het lager onderwijs in de Tweede Kamer nog voor het Kerstreces haar beslag kreeg. Het l'igt dan ook in de bedoe- ling van de centrale sectie en van den voor- zitter, aldus het blad, voor Kerstmis niet al leen de Staatsbegrooting, maar ook de kolo- niale begrootingen en de Onderwijswet van minister De Visser te laten afdoen. PROVINCIATE STATENi VAN 'NOORD HD'LLA'ND. Alan die memorie van an'twooid van Gedep. Staten op heil algemeen verslag van- de af- dealingen van' de Staten over het ontwenp-be- girooting voor 1923 van het provinciaal eleo- tricitei-tsbedrijf is het volgende ontl-eend Het verschil met de raming voor het jaar 1922 vindli! ten dfeelte een verklaring in1 het feit, dat refkehing igiehoudhnl is met de wen- sdielijkheiid, wellke, naar aan' 'Gedieputeerde S'taten' gebleken is, ook door de Stiaten-cotm- missie voor het P.EJNl wordt gevoeld, om he! bedlrijif 'aan een1 geregelde intmsieve contriole te oaderweipeu). Het ligt ini de bedoeling,, in enkele, op zich zelf zeiker rendabele 'gedeeliten der provinci e die thans mog van energie verstoken zijn, de Sinoomleveritog door het bedrijf rechtstreefcs aan de ingezetenen ter hand' te nemen. De voorstellen van den' directeur dlenaangaahde rijn thans bij' den raad van1 toezitihi op de provinciate bedrijven in behandblihig. 'Blijken bij het nader onderzoek db opgezette bere- keningen- judst. dan zullen de voordbden, wel ke de b-edodde maatregelen- voor het- bedrij' zullen meebr-engen, ruimschoots opwegen' te gen de lasten, die met de dlaarvoor noodzake- lijlke personeeluitbreidilng gepaard zullen gaan. Nki' de verandbrde prijsverhoud-ingen het miakeni van ondergronidsche verbind'ingen weer mogel'ijlk maken, bevootdbren de Geo Staten, in1 overeenstemming met het gevoelen van- den' directeur van het bedrijf, zoovee mogelijlk, dat de hoogspanninigsleidiin'gen in kabel wordien uitgevoerd. -B-ovengrondsche leidingen zijto echter nieit steeds te vermijden', en: Gedep. Staten wijzen er op, dat db meestte laagsp-anningsnetten, die bij de gem'eentten in beheer rijn, boven-groads worden- uitgevoerd Gemen^d Nienws DRAMA' OP HET WANDE'LHiOOFD. Zondagmiddag ongeveer half vier geras te iemand bij, het Wandelhoofd „Wilhelmin te Scheveningen te water. Vermoedelijk ten beveelt rich aan de touw werd cwartier in had ongeveer iet water vetrkeerd. eeni POL1TIE EN BURGE RlWACHT. De IRaad der gemeente Axnhem verwierp ma uitvoerige discussie een voorstel van B. en W. om aan de burgerwaefct een subsidie -toe te kennen van 3000 met 14 tegen l'l stem- men. De voorzitter, bet voorstel verdedigend, had verklaard, dat als door het subsidie het voortbestaan der burgerwacht verzekerd werd, bij) de politic 2 hoofdagenten en 15 agent en gemist zouden kunnen worden. Uit den Read kwam ernstig verzet tegen dit sa- menkoppel-an van politie en burgerwacht, vooral de soc.-dem. wethouder, de heer Her mans leverde een felle philippica tegen de burgerwacht. SMOKKELARIj AAN DE DUITSCH-NED'ERLANDSCHE GRENS. Uit verschillende grensplaatsen worden op- nieuw berichten ontvangen omtrent een toene- ming van de smokkelarij, speciaal van levens- mlddeien. In het bijzonder moet aan de Duitsch-Nederlandsche grens de smokkelarij van levensmiddelen een grooten omvang heb ben aangenomen. Zoo gaan daar bijvoor- beeld dagelijks duizenden eieren over de grens, zonder dat daarvoor uitvzoerrechten worden betaald. De Pruisische minister van biunenlandsche zaken zal eerlang bij den Landdag een wets ontwerp indienen, dat voorziet in een belang rijke versterking van de grensbewaking. Het personeel der douanekantoren zal tijdelijk worden vermeerderd. De minister van finan eien zal worden gemachtigd, voor dit doei de noodige middelen ter beschikking te stellen. DE TOEPASSING VAN DE PEN- SIOENWET 1922 VOOR PERSONEN IN LOSSEN DIENST. Men deelt aan het Nederl. Corresponden- tiebureau te 's-Gravenhage mede: Artikel 3 lid 2 der Pensioenwet 1922 geeft den Pensioenraad de bevoegdheid, te verkla- ren, dat personen in lossen dienst, wier dienstverband langer dan drie maanden d-uurt, niet onder de bepalingen van deze wet zullen vallen. Daar tal van overheidsorganen ver- zoeken zulk een verklaring te geven ten be- hoeve van in dienst zijnd personeel, schijnt het niet overbodig de door den Pensioenraad verstrekte inlichtingen ter algemeene kennia te brengen. Zoowel vaste als tijdelijke diensten komen, volgens de voorschrift-en der Pensioenwet 1922, voor vergelding met pensioen gelijkelijk in aanmerking. Uitgezonderd worden slechts de diensten van personen in lossen dienst, wier diensten drie maanden of korter duren. Derhalve rijn tijdelijke ambtenaren en als zoodanig pensioengerechtigd zi], wier fosse dienst langer dan drie maanden duurt. De Pensioenraad kan derhalve deze personen niet aan de werking der Pensioenwet onttrek- ken, d. w. z. hun het uitricht op pensioen, dat de wet hun toekent, ontnemen, dan wan neer blijkt. dat rij geen tijdelijke ambtenaren zijn. Immers, het is de klaarblijkelijke bedoe ling van de wet zooveel mogelijk alle aan de overheid bewezen diensten met pensioen te vergelden. Door te verklaren, dat tijdelijke ambtenaren, al is hun dienstverband van korten duur, buiten de wet vallen, zou de Raad het uttzicht op verhoogd invaliditeitspensioen (pensioen wegens in en door den dienst verkregen ge- breken) en dat op weduwen- en weezenpen- sioen direct ontnemen en voorts aan de be trokken personen, die, wellicht, later in vast ambteliik dienstverband worden aangesteld (zir het bii een andere administratie, dan die, waarbij zij thans werkzaam zijn) het nadeel berokkenen, dat hun diensttijd in los (tijde lijk) dienstverband doorgebracht, niet als voor pensioen geldige diensttijd' in aanmer king zou komen. Een z6o ver strekkende be voegdheid1 heeft de wetgever, naar 'sRaads gevoelen, niet aan het college toegekend. Daarom wordt de verklaring slechts gege ven in zeer bijzondere gevallen, n.l. wanneer 1 -1 _1!J .--fl Ii !i, f%r.ruf ri Ar\ r\,r"

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1