DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Sint Nicolaas-Gadeaux. A. DAM Go. Antobandal. SCHARLOCi. Telef. 490. 1922 29 NOVEMBER WOENSDAG No. 282. Drt mnnmer bested nit a bteten Honderd Tier en twintigfte Jaargang. ATbonnementsprljs bij Yoorultbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post £2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regels grootere letters naar plaatennmte. Brleyen franco SLY. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9S Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. Buitenland DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Gistermorgen is de sub-commissie onder voorzitterschap van generaal Weijgand bij- eengekomen ter bestudeering van de kwestiie der eilanden in de Egeische Zee. Ismed Pacha heeft nadere inlichtingen gegeven om- trent zijn reeds vroeger in deze kwestie afge- legde verklaringen. Ernstige moeilijkheden scnijnen zich niet voor te doen, daar de Tur- ken niet het bezit van deze eilanden wen- schen, doch slechts de demilitarisatie verlan- gen. De' Russische nota is gistermorgen door de drie uitnoodigende mogendheden onderzocht, daar deze alleen verantwoordelijk zijn. Men verwacht, dat aan Rusland een nota zal worden gezonden, waarin de toelating tot de Conferentie inzake het Zee-engten- vraajgstuk zal worden bevestigd. Zij zullen dus niet aan alle werkzaamheden der Confe rentie mogen deelnemen. De regeering van Angora heeft een ant- woordnota gezonden op het protest van de geallieerde hooge commissarissen betreffende de bejegening. van den buitenlandschcn han- del en de onderdanen van buitenlandsche mogendheden in Smyrna en andere bevrijde gebieden. In een nota wordt verklaard, dat de capitulaties verouderd zijn en niet worden erkend. De buitenlanders aldus de nota moeten gehoorzamen aan de wetsbepalingen van de Nationale Vergadering, overal waar de jurisdictie van deze vergadering zich uit- strekt. DE CONFERENTIE OVER HET VOLKENRECHT. Staatssecretaris Hughes heeft een nota. ge zonden aan de Nederlandsche regeering met het voorstel, dat Nederland deel zal nemen aan de bijeenkomst van de commissie van ju- risten op 10 December in den Haag ter be spreking van het volkenrecht. iDe uitnoodiging geschiedt wegens het gast- heerschap van Nederland en het belangrijke aandeel, dat Nederland heeft gehad in de ontwikkeling van het volkenrecht. NFEUiWE' ARRESiTATIES IN DE OEKlRAINE. Het Oekraienjsche blad „;Swoboda" inaafet melding van nieuwe arrestables op groote schaal van Oefcrainens door de Poolsche be- zattingspoilitie in Oost-Galicie. Onder de ge- arresiteerden bevinden zich weder gymnasiiasi- teni van 13 tot 16 jaar, evenals hun leeraren. In de gevangenis te L ember g hi'elden de ge- vangenen eeni demonstratie (tegen het feit dat zij zonder verhoor gevangen waren gezet. Zij schreeuwden nrenllang zoo luide, dat men het in vexscheidene gedeelten der sitad ho or en kon. Maandag begoni het proces voor eeni uit- zondieringsrechtbanki tegen twee Oekrainsche leerlingen van een „Reatschule", die ervan beschiuldigd worden, deni Poolsdhem president van een verkiezingiscoinmissie te hebhen ver- moord. EEN AAN SLAG VER1J DELD. Naar de „Russ-Press" meldt, is het de Ber- lijnsche politieke politie gelukt een aanslag op een Russische politieke persoonlijkheid, die tot de democratische richting behoort, te verijdelen. De samenzweerders behoorden tot de Russische monarchistische kringen en zijn geestverwanten van de personen, die indertijd een aanslag pleegden op Miljoekof en Naba- kof. POLITIEKE EXCESSEN. Eenige dagen geleden werd de sociaal- democratische Landeshauptmann van Inns bruck, dr. Griiner, door vijf mannen uit zijn woning gehaald en op straat afgeranseld. In verband met dezen aanslag zijn thans yier personen gearresteerd. Twee van hen zijn lid vap den bond „Oberland", de beide anderen nationhal-socialen. De politie is den vijfden dader op het spoor. WEER AUTOR1TEI TEN! IN STAAT VAN BESOHiULDIGING GESTBLD. Het Chineesche Bute van Afgevaardigden heeft imet 262' tegen 39' stemlmen een' resolu- tie aangenomen om de premier Wang Tsjoeng Hoeai en de minister van buiteniland- siche zaken, Wellington Koo, in staat van be- schuldiging te stellen, op grond, dat zij: de overeexiikomst! in) za:ke de z.g. OostenrijlkscHe leening mede onderteekendi hebben, in ver band waarmcde de minster van financien, Lo Wen 'Kan, werd gearresteerd. Het miniisterscbap wordt zoo langzamer- handl een gevaiarlijb baantje. Griekenland bracht reeds eenige oud-ministere ter dood voor daden, die ten slotte blelken tegen het belang van 'het land te zijn geweest; in Span- je gaan stemmen op om ministers verant woordelijk te stellen, van de ramp in Marok- fco; Bulgarije hieldi een volksstemtming om oud-ministers te veroordieelen, en! nu is men blijkens bovensitaand berichit in China al weer op zoek naar schuldigen. DE FASCISTISCHE BEWEGING IN BEIEREN. De uit de Beiersche Middenpartij getreden groep-Xylander heeft zich, naaj het Hbld. beldt. als „V61kischer Rechtsblock in Bayern" zeifstaindig geconstitueerd. 'De houding dezer grocp ten opzichte van de nat.-soc. wordt door den leider, kolonel v. Xylander, geken- schetst met de uitdrukking: „getrentt mar- schieren, vereint schlagen". DE TERECHTSTELLING DER GRIEKSCHE OUD-MINISTERS. Na afloop van de zitting der derde com missie van die conferenttie te Lausanne, welike tot haM acht dunrde, ontving Venizelos T be- richt der executie van de Grieksche oud-mi nisters en generaal Hadjanestis. Dit bericht bracht in conferentie-kringen zeer groot op- zien teweeg. Oolr Venizelos zelf was zoo van streek door het telegram dat hij ontvangen had, dat hij weigerae zich er over uit te la- jten en niemand bij zich ontving. In de kringen der Engelsche delegatie wei- Igert men inlichtingen te verstrekken over het- ;een de Engelsche delegatie voornemens is te ,Joen. „Er neerscht bij ons een volkomen iconsternatie en wij wachten instructies uit Londen". zeide men volgens de Tel. In En gelsche Kringen, die in nauwe verbinding jstaan met de Engelsdie delegatie wordt ver- jklaard, dat men in overeenstemming met het /aangekondigde voornemen der Engelsche re geering rekening moet houden' met een even- tueele afbreking der betrekkingen met Grie kenland en dat men zelfs niet kan voorspel- len, welken invloed de terechtstelling zal kun- 'nen hebben op het verloop der conferentie. Gemeld wordt, dat de Grieksche oud-mi nisters Goenaris, Protopapadaktas, Stratos Theotokis, Baltazzi en generaal Hadjinistis, die ter dood veroordeeld waren, zijn geexecu- teerd, niettegenstaande de protesten der ge- zanten. Lindley, de Britsche gezant, heeft onmid- dellijk zijn paspoort gevraagd en zou nog gisteravond naar Lausanne vertrekken, waar hij een bespreking met Curzon zou hebben. De afkeuring der veroordeeling, zelfs voor men nog wist, dat het vonnis ten uitvoer was gelegd, was in de Engelsche pers algemeen. De Evening News" noemt de executie een schandaal. Men vreest, dat deze daad ernsti ge ge-volgeti voor Griekenland zal hebben en dat het land niet slechts deze moreele, doch ook de financieele hulp der andere mogend heden door deze brute daad van zijn militaire dictators zal blijken te hebben verspeeld. EEN CONFERENTIE" OERIDUITSCHE MlNIiSfTEiRPREiSIIDENTrEN. iRHjlksikanselier dr. Cuno te voornemens can binnenikoirt de miinister-presidenten der ver- schiiil'lende landen vaini het Diuiteche Rljk uit te noodigen naar Berliini te komen ter be spreking van alle belanigriijke kwesties der biinnenlandlsche en bui'tenlianidischte politick. De kwestie d er e,sch adeloosstellig zal in het mSidL delpunt dezer bespreking staain, maar ook zuMem er talrijike andere vraagstukken wor den behandeld, welfcer oplossimg voor Duitschiland van beslissende beteekente is. DRA'ADLOOZE NOODiSEl'NlEN VOOR OOGNAC. Ten gevolge van het uitbreken van influ enza aan boord van het s.s. „President Roo- sevelfder United States Line ontstond aan boord gebrek aan cognac. De patientan wen- den strong geisoleerd zoodat men er in slaag- de, de zie'kte tot d'e oftficiereni en) de bieman- ning te beperken. Toen de laatste dlnuppeil) cognac op was, nam mem die draadlooze telegrafi'e te baat, die ook bij1 deze „scheepsramp" uitnemende diensten hewees. De scheepsdoikter seinde na me! ijk naar Plymouth, dat de quarantaine- 'boot van die haven twee flesschen cognac mee moest brengen. hetgeen geschiedde. DE DUITSCHE KOLENLEVERINGEN. Maandag heeft te Brussel een vergadering plaais gehad van het internationaal mijn- werkerscomite, dat heden te Parijs door de Commissie van Herstel zal worden gehoord over de kwestie der Duitsche kolenleverin- gen. Aan de besprekingen namen deel voor Engeland Herbert Smith, voorzitter, en Frank Hodges, secretaris van de Britsche i mijnwerkersfederatie en het Lagerhuishd Walshvoor Duitschland Huseman en Limr •bertz en voor Belgie Dejardin en Delattre. De besprekingen zullen heden te Parijs met de Fransche gedelegeerden worden voorige- zet. De Duitsche gedelegeerden overhandigden aan de leden van het comite een uitvoerig me morandum over den toestand van de Duitsche kolen-industrie. Daarin wordt o. a. betoogd, dat de Duit- schers ten gevolge van de overeenkomst van Spa in zake de kolenleveringen voor het her stel genoodzaakt zijn Engelsche kolen of kolen uit het Saar-gebied te koopen, om te voorzien in de behoeften van de Duitsche industrie. De Engelsche gedelegeerden beklaagden zich er over, dat de kolen, die Frankrijk van Duitschland uit hoofde van het herstel ont- vangt en die, welke het uit het Saar-gebied betrekt, door het comite van mijneigenaars aangewend worden om groote winsten te ma- ken en om naar willekeur de kolenprijzen op de wereldmarkt te regelen. De Belgische gedelegeerde Delattre be- klaagde zich over de Duitsche kolenleverin gen. Hij wees er op, dat de productie van de Belgische mijnen thans weer het peil van voor den oorlog heeft bereikt. Ten gevolge van de overeenkomst van Spa ontvangt Bel gie 300.000 tot 350.000 ton Duitsche kolen per maand. Deze leveringen blijven gelijk, on- verschillig of de Belgische productie grooter of kleiner is. De Duitsche kolen worden ver- kocht tegen 50 k 60 franc per ton, terwijl de prijs voor Belgische kolen 80 a 90 franc is. Weliswaar zijn er zekere kwaliteiten Duitsche kolen, die Belgie noodisr heeft, maar daarte- genover staat, dat Belgie maandelijks onge- veer 150 000 ton ontvangt van kwaliteiten, die het zelf produceert, zoodat door deze leve ringen concurrence wordt aangedaan aan de Belgische mijn-industrie, waar nog steeds werkloosheid heerscht. Aan het slot van zijn betoog wees de Bel- reele verplichting tot herstel erkennen en dat zij front maken tegen een regeering, welke de Duitsche kapitalisten beschennt, die moed- wiilig den koers van de mark drukken- Ate Belgie nu van zijn recht op levering zou willen afzien, om eigen indrustrie te hel- pen en de werkloosheid te bestrijden, zou Duitschland daarbij al ten zeerste gebaat zijn. ZESTIEN BLINDE PASSAG1ERS OP 6eN 9GHIP. Ten gevolge van de langdurige werictoos- heid te er, zoo meldtt de „TimesJ", te Glasgow een geregelde „handel" ontstaan in het smok- kelen van blinde passagiers aan boord van schepen, die voor Amerika bestemd zijn. Het beet, dat het tarief- voor dergel'ijke emigran- ten 5 pond per hoofd te. Zaterdag, toen de' „Coltumbia" de Clyde afvoer, vonden de officieren bij onderzoek in de voorpiek zestien blinde passagiers verbor- gen. Zij behoorden alien tot den ambachts- stand, waren goedgekleed en van voedsel voorzien. Geen van alien had veal geld bij zich; de rijkste bezat slechts 3 pond, terwijil een man het! leven in Amerika wilde beginnen met een penny in zijn bezit. De blinde passagiers werden gearresteerd, evenals twee schepelingen, die er van worden beschuldigd hen te hebben geholpen. IKORTE BERICHTEN. De verkiezingen voor een gedeelte der meemteraden! hebben over geheel Italic zon der eenig incident plaats gehad. Allerwegen zijn de candidlaten der fascisten met groote meexderheid gekozeni. De Paus heeft het palete te Castelgan- dolfo beschikbaar gesteld voor 400 Armeen- sche weeskindereni uit Anatolie en| lieeft bo- vendien 100.000 lire eni 50.000 lire geschon- ken, resp. voor vluchtelingeni uit Cilicie en Syrie.. Ktoing Albert van Belgie te door iKo- ning George van Engeland tot kolonel van een regiment Britsche huzaren benoeand. Al dus te de louter formeele uiitwisseling tus- schen souvereineni van militaire eeretitels, die men biji het einde van den oorlog voorgoed: af- geschaft waande, hervat Onder de studeniten te Praag is de rust hersteld. De colleges zijn hervat. - De iSovjetregeering heeft uit de kerke- lijlke schatteni omtrent 350.000 dMliar ver- kregen, wiaarvoor tot 13 Nov. ruirn een half miliioen graan aan de hongerlijdenden ge- leverd werd. De „Pravo Lidu" maafct melding van het feit, dat er een uittocht in massa plaats 'heeft uit de gelederen der communistische partiji in Tsoecho-Sltowakije, een feit, dat ook door het partijtoestuur wordt toegegeven,. Vier v-erkoolde lijken van stuidenten zijn thans gevonden in de ruine® van het ver- brande St. Bonifaciusr-oollege te Winnipeg in Canada. Vier personen worden nog vermist, en men denkt, dat ook) zij oengekomen zijn. In een openbaar park te Boedapest is de 4-jadge Marie Vertesy, het dochtertje van eeni millionair, uit een, kinderwagen gehaald en in een auto on'tv'oerd. fiaar vader 'heeft een brief ontvangen, waarin een losprijs ge- eischt wordt voor de teruggave van zijn kind. De Petit Parisien maakt bekend, dat een' Fransche expeditie m,et vier automobielen door de Sahara zal plaats hebben. Men hoopt de woestijin van 10 Dec. tot 10 Jan. over een afstand van 3000 K M. te doorkruiseri. 'Naar't „Befiliner TagebliaC' meldt, zail d'e tweede serie van het week ,,'Die igrosse Po litick der Europaischen Kabinette von 1871 bis 1914 in het begin van 1923 verschijnen. Filet zullen zes deelen zijn met den' titei „Der neue Kurs". Deze deelen zullen de documen- ten uit de j,aren 18(90' 180(7 bevatten1. Stadsnieuws VERGADERING POLDERBE- STUREN BOVEN' HET IJ. Hedenmorgen vergaderden in de Harmonic de polderbesturen in deze provincie boven het IJ, onder voorzitterschap van den hieer P. Verburg; van Noord-Scharwoude. Deze opende de vergadering met de volgen- de rede: Geachte Vergadering! Door de Commissie, die U hier samenriep, werd ik verzocht, de leiding dezer vergade ring te nemen. Allereerst heet ik U alien hartelijk welkom, en spreek den wensch uit, dat de besprekin gen hier het kenmerk mogen dragen van den ernst der zaak, die ons samenbracht. Wij houden ons voor welwillende opbou- wenide critiek aainbevolien, ate men het niet met ons eens is, en indien wel, voor aanvul- ling, als wij onvolledig mochten zijn, en ho- pen, dat bij de beschouwing der zaak, die hier ter tafel zal worden gebraebt, het ons allereerst te doen zal zijn, om dezelve recht Te zien. Immers alleen indien zoekeii van het recht ons pogen is, kunnen wij vertrouwen op, succes. Indien de overtuiging bij ons post heeft ges- vat, dat er een onrechtmatige daad heeft plaate gevonden, ziji het ook ter goeder trouw en zonder bods opzet in ons Provin- ciaal Bestuur, dan hebben wij den plicht, om niet te rusteri, v66r het oinrecfat te weggeno- men, tenzij men ons kan overtuigen, dat Noord-Hollafids Noorden ontstemd te zonder voldoende reden. Ook in dat geval zou deze vergadering haar nut hebben, omdat dan de ontevredenheid zal fcuinnem) plaats matoeni voor bemsiting, al, te dit ook nog zoo moeilijk. Ontstemming kan leiden tot wrok, en zulks is niet goed en niet nuttig voor ons provin- ciaal gemeensdiapsleven en welzijn. Allen hebben wij den plicht, te werken voor eigen gezin, maar ook voor Gemeenteljjke, Gewestelijke en Landsbelangen, Als wij dit voor oogen houden, hebben wij ook aanspraak op gelijke bej egening met onze medeburgers in de Provincie en het Rijk, ge- grond op recht en billijkheid. Met dit devies wenschen wij deze vergade ring te houden, en hiermede verklaar ik de zelve voor geopend. Spr. gaf hiema de volgende inleiding op punt 2 der agenda. Dit luidde: Bespreking der onbillijke belastingheffing van de land- en huiseigenaren in Noord-Hblland boven het IJ door het Boogheemraadschap N. H N. K., om te komen tot gemeenschappelijk optreden. De toelichting van den voorzitter luidde aldus Toeni v66r een paar j areai. de geruchten ons bereikten, dat er een Boogheemraad schap voor Noord-H'ollands Noorderkwartier zou komen, had dit niet de onverdeelde sym- pathie der bevolking, doch daar het heette, dat het niets anders was dan' eene andere wij- ze van bestuursregeling, inzake het ondier- houd der zedijken, omdat de regeering an/of Gedeputeerde Staten het gewenscht achtte(n) dit in eene hand te leggen, en omdat de kosten niet hooger zouden worden dan voorheen, hebben de Polderbesturen, zoowel als de In- gelandetni zichi verzoend met deze idee. Voor de lasten, die het Boogheemraad schap zou heffen, zouden immers oude lasten worden opgeheven! Hoe echter werden wij ontnucbterd, toen de biljetten van het Hoogheemraadschap in- kwamen! Ondanks het feit, dat de gebouwde eigen- dommen nu ook werden getroffen, werd deze nieuwe Hoogheemraadschap-belasting onge- veer even, groot ,als eertijdls men'ige gewone polderbelasting, en het ergste was, dat vrij algemeen de gewone polderlasten er hoege- naamd niet door verminderd werden, zoodat deze belasting geheel e x t r a op onze schou- ders werd gelegd. Het gevolg was een stortvloed' van klaag- tonen, en bezwaren tegen het Hoogheemraad schap en men meende faeiti eerst wel eens op de interne huishouding van dit Hoogheem raadschap te moeten zoeken. Bij nader onderzoek bleek er echter een ge heel andere reden te zijn voor deze hooge hef- fing. Aan het Hoogheemraadschap was bij de geboorte n.l. een geschenk meaegegeven, het- welk het waarschijnlijk niet heeft kunnen wei- geren; evenman als onze jonggeborenien iets kunnen weigeren, wat de ouders hun direct bij de geboorte believen mede te geveni. Dit geschenk omvatte niet minder dan de contante overname van eene schuM der ou ders, of liever benevens eene schuld van 12.000.000, met rente, een kans, om mis- schieni later voor een! nog hooger bedrag aam sprakelijk te worden Ik zou me zeer vergissen, als niet het Hoog heemraadschap bij het ouder worden maar ma tig veriheugd was bij het nader bezienJ van het geboortegeschenk, en zeker is het niet te verwonderen, dat degenien,, witeni de verzor- ging van den jonggeborene was opgedragen. op onderzoek uitgingen, of ze met of zonder behoud van het kindeke, het geschenk niet konden teruggeven aan de milde schenkers. Bezwaren tegen het Hoogheemraadschap hebben wij weinig, doch zeer' Veel tegen ort. 5 van zijn reglement, waarin werd vastgelege de verplichting der betaling van 12 miliioen gulden, welke het niet schuldig te. Als wij goed zijn ingelicht, bestond er in 1916, toien de watersnood-ramp 'Nederland trof, een reglement of overeenkomst, welke in hoofdzaak hierop neerkwam, dat indien in eenig jaar meer dan /100 000 aan de Noor- der IJ- en Zeedijken ten koste zou moeten worden gelegd, deze meerdere kosten door het Rijk en de geheele Provincie NoordrHol- land1 zouden worden gedragien. Dit was sinds onheugelijke jaren zoo ge weest, en zou vermoedelijk ook wel altijd zoo zijln gebleven', als niet de schrikkelij'ke waters nood-ramp in 10(16 Nederlland had getroffen. Gelijk te verwachten was en ook beho-orde, hebben de aansprakelijke organen de herstel- ling der Nederlandsche Zeedijken laten uit- voeren, doc htoen de arbeid was verricht, en betaald, ging men op zoek, of er iemand kon worden gevonden, van wien men de betaalde bedragen kon terugvorderen. Nu willen wij niet zeggen, dat daarom alleen de eenheid in het BeStuur der Zee dijken' werd gezocht, doch het valt wel op, dat de verschuiving der kosten er gelijk mee samenviel en getracht werd, oude tractaten 'te vernietigen. Om U te laten zien. wat de opheffing der oude tractaten beteekent, welke eenzijdig zijn opgeheven, wil ik U er op wijzen, dat in ru- we cijfers het hierop moet neerkomen, als de ons gedane mededeelingen juist zijn, en hier- aan twijfelen wij niet, dat de raming van kosten der herstelling der 'Zeedijken (in 1916 doorgebroken) heeft bedragen aanvankelijk Autoklokken, Bloemenvaasjes. Aschbabjes, Motorhorloges, Motorhandbeschermers, Rubbertreeplankmatjes, Claxons, Hoorns enz. yindt U alle bfl 20.000.000, hetgeen later met eenige milli- oenen moet zijn veimeerderd. Volgens het toen bestaande reglement zou den de Waterschappen, belend aan de Zee dijken, hebben. te betalen gehad eerst 48.000. VT Daarna de verdere Polders in Noord-tloi- land tot ten hoogste 52.000'. De geheele Provincie Noordi-Holland en het Rijk 10.000.000. Bij de eenzijdig nieuw gemaakte regelmg komt eerst ten laste van het Hoogheemraad schap 12.000.000, met rente, daama mogen de Ondergebrachten in het Hoogheemraad schap mee betalen aan de if 8.000.000, welke de geheele Provincie voor hare rekening kxijgt, verminderd met de z. g. vrijwillige Rijksbijdrage. Deze Rijksbijdrage moet in 1922 pl.m. f 688.000 hebben bedragen, van deze Rijksr bijdrage heeft het Hoogheemraadschap bij gunst 344.000 gekregen, door het amende- ment van onzen Statenventegenwoordiger, den heer Kooiman, gesteund door onze Noor- delijke Statenleden. Uit de cijfers der oude en nieuwe regelmg blijkt zonneklaar, dat van NoordnHolland boven het IJ minstens 50 pet. meer betaling wordt gevraagd in. de watersnoodskosten, dan het verplicht was en volgens de bestaan de regeling en overeenkomstig gewettigd te. Daar komt nu automatisch nog bij, en dit is niet't minst belangrijke! dat, zoo geen nieuw besluit zou komen, waarbij't be- sluit van 1921 wordt ingetrokken en het ou de tractaat van voor 1921 weer van kracht wordt, wij voortaan tevens de, verplichting op ons hebben, als er weer eens een buitenge- woon machtig natuurgebeuren, als een- springvloed of iets dergelijks, onze Zeedijken zou doen bezwijken, als in 1916, die dan a 1- 1 e e n te moeten herstellen. Dat dit onmogelijk te, gevoelt ieder! Hoe H H. Gedeputeerden, die, al wonen in Amsterdam en/of Haarlem op een na, deze regeling hebben kunnen maken, is ten eenen- maie een raadsel! Zij konden weten, dat menige polder, ste- den en dorpen in Hollandsch Noorden' bij den watersnood zeker niet zoo spoedig ge- vaar liepen als de stad Amsterdah, dit door hare ligging en eigen bedijking, die ze zeive. onderhoudt; dat dus bij een eventueelen nieuwen doorbraak der Zeedijken, Amster dam, Haarlem enz. minstens evenveel gevaar uepen voor overstrooming, ate vele, nu door het Hoogheemraadschap aangeslageoen. Boven en behalve dit alles wordt ge vraagd „Met welk recht worden de betalingen, die overeenkomstig bestaande Verdragen gedaan waren, door Provincie en Rijk thans terugge- vorderd van het door hen nu opgerichte Hoogheemraadschap Wij hopen, dat het Hoogheemraadschap of zijne oprichters ons hierop een bevredigend antwoord kunnen geven-, zoo niet, dan be hoort deze .handeling te worden herzien, of wel ingetrokken. (Applaus). Alleeti, indien Hollandsch Noorden borg of aansprakelijk was geweest in 1916 ten be- boeve van Provincie of Rijk, had men Hol landsch Noorden kunnen aanspreken bij be taling van Rijk en Provincie, maar nu daar- van geen sprake was, is deze soort vordering een unicum in de geschiedenis. Er wordt gezegd, dat de Overheid bij de constructie van het Hoogheemraadschap in 1917 zich heeft laten beinvloeden door de ge- dachte: „Noord-Holland boven het IJ te thans welvarend en kan het wel betalen, dus laten wij het maar eens probeeren-", en ware de toestand van Noord-Hollancte ingezetenen zoo gebleven als in 1917, dan zou de proef, voorloopig althans, wel gelukt zijn, afgedacht of het ook dan billijk ware, zou het dan al thans mogelijk geweest zijn. Hoe echter zijn de tijden veranderd- Inste- de van welvaart, zijn voor de landbouwers, in veel hoogere mate voor de tuinbouwers, bange dagen aangebroken. Wie leeft in de centra der bevolking op het platte land, weet het, hoe vele nijvere land- en tuinbouwers niet alleen geen geld hebben- om1 personeel te betalen ter uitoefening van htm bedrijf, doch zelfs het noodige missen voor eigen levens- onderhoud. En in hetzelfde jaar 1922, waarin de kamp om het bestaan zoo ontzettend zwaar is, ko men voor het eerst de biljetten ter betaling van het Hoogheemraadschap binnen, en wel tot tweemaal toe! Is het Wonder, dat spontaan 23 Polderbe sturen boven Alkmaar bijeenkwamen op 15

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1