plans ootlokte. Medewerking was vcrtregcn van de hee- ren Pruimboom en Terhaak uit Alkmaar, die op strijkmuziek lets goods ten gehoore braoh- ten. Het nummer met orgelmuZiek van den directeur Harder Jr. was bijzonde mooi. De ad&nlooze stilte waarmede de bezoekes het mooie spelvolgden en het langdurig ap- plaus was hiervoor het beste bewijs. In de pauze kregen wij als afwisseling dien humorist N. Henneraan uit Heemskeric wiens kluchten wd in den srnaak vielen. Na de peuze werden door het fanfarecorps oogmaals verschillende muziek-nummers ten beste gegeven, afgewisseld met strijkmuziek. Heden avond wordt nogmaals een uitvoe- ring geven, waartoe ook de kunstlievende le- den toegang hebbenmm rekent dan op een voile zaal, want „Eensgezindheid" telt een groot aantal Kunstlievende leden. Toont dan ook dat gij op hun, dus ook Uw uitvoe ring, meer belnngstelling toont, want niets werkt meer demoliseerend dan slecht bezoch- te uitvoeringen. Zl] verdienen meer belangstelling voor hun langdurige inspannende situdie; toont die belamgstelling dan hedenavond. De Tuinbwuwverecniging „,De vooruit- gang" heeft do levering van hulpmeststoffer. opgedragen aan de N. V. Het Landbouwkan- toor ^cord-Holland", te Alkmaar. UIT EGMOND AAN ZEE. In de zaal van den beer P. de Graaff werd Donderdagavond een openbare verga dering gehouden, uitgeschreven door net plaatselijk comite tegen verslechtering van het onderwijs. De heer C. Pluimgraaff zag in znij ope- ningswoord een1 kort overziciit van het ont- staan en de uitbreiding der aktie, ide gesteund wordt door menschen van. alle kleur en rich- ting, getuige ook het plaatselijk comite, be- staamde uit vogels van diverse pluimage. Spr. heette de aanwezigen ruim een vijftigtal welkom en gaf het woord aan mej. A. Tui- ninga, lid van het hoofdbestuur van Volks- onderwijs. Er staat thans veel voor het kind op het spel, zeide spr. Al het goede, dat de Onder- wijswet van 1920: bracht, dreigt met een slag vernietigd te zullen worden. Er moet bezui- nigd worden, is de leus. Ook op't onderwijs. Goed, doch de minister, die zelf gezegd heeft, dat bezuiniging niet leiden mag tot verslech tering, komt nu met plannen, die het onder wijs 50 jaar achteruitbrengen. Een kind komt wel naar school om te lee- ren, maar ook om opgevoed te worden. Daar- voor is noodig het kind te keanen, hetgeen bij groote klassen niet mogelijk is. Hoe is dat mogelijk, wanneer een leerkracht zooveel kinderen tcgelijk te verzorgen krijgt? Het te- kort aan goed onderwijs wreekt zich ook hier- in, dat het de leerl u s t, de lust om ook na de schooljaren zich te ontwikkelen, doodt Ook de inrichting van de school moet in overenstemming zijn met de behoefte van het kind en met die der opvoeding. Daarom'moet er gelegenheid zijn voor spel, moet het school- gebouw een vriendelijken indruk maken en dit zal ook onder de bezuiniging lijden. Spr. ging op een en ander nog in den bree- de in. Arm en rijk, rechts en links, steunen ons in onze actie, aldus eindigde spr. Het kind zelf beseft het niet, maar wij moeten voorkomen, dat de minister onze kinderen zulk een Sint Nicolaasgeschenk geeft. (Applaus). De heer C. Pluimgraaff stelde ten slotte de volgende motie voor, die bij acclamatie aan- genomen werd: De vergadering, enz., gehoord de besprekingen over het aange- boden Wetsoniwerp tot Technische Herzie ning van de Wet op het Lager Onderwijs, spreekt als haar meening uit, dat het veigrooten van het aantal leerlingen per onderwijzer, de aangekondigde herziening van het Bouwbesluit, het ontnemen van het recht aan gemeente- en schoolbesturen om meer onderwijzers aan te stellen dan de Wet vereischt en. om bij stichting van scholen boven de nprmen van het Bouwbesluit uit te gaan, en de wiiziging der wachtgeldregeling, voor het Lager Onderwijs in de hoogste mate nadcelig moet worden geacht, vertrouwt. dat de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal het ontwerp, zooals het daar ligt niet za! aanvaarden. De leider de vergadering sluitende, dankte mei Tuininga voor haar aangename uiteen- zetting. WoensdagavonJ gaf de Egmondsche Too- neelvereeniging ih de zaal van den heer Gra- vexnaker een uitvoering. De heer H. v. d. Plas schetste in zijn ope- ningswoord den toestand der vereeniging, die door de flinke vermeerdering van het aantal donateurs gunstig hieeten mag. Opgevoerd werd: ..Pension Scholler", blijspel in drie bedrijven!, waarin de heer Ph. Klaproth tengevolge van zijn onvervulbaren wensch, om het leven in een modern krank- zinnigengesticht meer in details van nabij, te leeren kenrien, door zijn neef gebracht wordt in het pension Scholler, dat de verzamelplaats is van kunstenaars en schrijvers. Het verbod om de „gekken" niet tegen te spreken, ten einde ze niet kwaad te maken, brengt den heer Klaproth in allerlei vermakelijke situa- ties, terwijl het stuk nog een paar onverwach- te verlovingen meebrengt. De leden van „Ons Genoegen-"' mogen met voldoening op dezen avond terug zien. Er is goed gespeela, hetgeen door het publiek dan ook zeer gewaardeerd werd. Bovendien was de aankleeding van het tooneel heel goed ver- zorgd. Met belangstelliing zien we een volgende uitvoering tegemoet. Een gezellig bal sloot dezen welgieslaagden avond. Donderdagmiddag werd deheer F Stam, schipper van de reddingsboot der Noord-Zuidhollandsche Reddingmaatschap- pij, naar zijn laatste rustplaats gebracht. Na- mens de Maatschappij werd door den heer Maas een fraaie krans neergelegd, terwijl de heer Eijma in een hartelijke toespraak de overledene schetste als een Egmonder van goeden naam en uitnemende eigenschappen. UIT OTERLEEK. Onder leiding van den heer Heringa, VQor- zitter, werd Woensdagavond in het lokaal van den heer A. van Ham, een flink bezochte vergadering gehouden door leden van den Bond van Staatspensionneenng afdeehng u icneeit-Mompeioren. iNa vdiu.ioiuig Qcr notulen, bracht de se- cr'ecaiis, ut ueer t. oouies, veisiag uit ais al- ^evaaiu.feUe aer aigemeeue veigautnug, aen ucu juu i.t. lu aen naag gciiouutn, nauat mj uug tens net vcrnanueiat ui at vergaaermg van. ivzi re Utrecnt genouOitn, Had geintano- leexd. ue vergadering \olg'de den heer Bontes in zijn unvueiige, uuiadnjae weergevnig van' al net vonanutiue met aanuacnt en ae voorzit- ter ztgue ntan naineas auen dank daarvoor, ook voor zijn medtaeeimgen uit de 5 verga- derinigen der Jbederatie. Hoerop voigde oespreking der dezen win ter lc voeren piopaganoa. i wee voorstenen werden gedaan. en onder- steund: ue neer Dekker wenschte een spreker uit te nooaigen en ter aanvulnng van den- avcud een deciamator te engageeren. ue neer zeeman nad kennis gemaakt met het muziekgezeischap Bruin te Alkmaar en pretcreerae dai oovtn een karakterkomiek. Voor elk voorstel verkiaardcu zien eh per- sonen, waama de vergadering besloot, be- naive een spreker, en een deaamator, en ge- noemd muziekgezeischap te vragen. De rege- ling en de vaststelling van den datum werd aan het bestuur overgelaten. JEea zeer belangrijk voorstel werd bij de rondvraag aan de vergadering gedaan door den heer H Zeeman. Hij wenschte ga'arne uitgemaakt te hebben of de leden der afdee- ling, hier tegenwoordig, sympathie gevoelden voor het denkbeeld oc de andere afdeelingen aan te sporen tot het voorbereiden van moge- lijke stichting van een of meer gebouwen, waarin in den trant, zooals in 1914 te Zaan- dam is geschied, voor ouden van dagen. Nadat de voorzitter had voorgelezen wat Perio heeft medegedeeld in het Jaarboekje 1922, verklaarde de vergadering unaniem ad- haesie te willen schenken aan de dcnkbeelden van den heer Z. in zijn voorstel weergegeven. Nog deelen wij mede, dat, met verlof van den voorzitter, door den heer 'Zeeman het petitionnement tegen de technische herziening der L. O.-wet ter teekening werd aangeboden. Allen plaatsten hun handteekening, ook zij die in een lokaal daameven bij een waren. Reeds gedurende eenige weken hooren wij hier het sonore geluid van de stoomheid- machine, die dagelijks in werking is om de voorbereidende grondwerken te verrichten voor het groote bouwwerk dat wordt ge maakt voor rekening van het Provindaal Electrisch Bedrijf in Noord-Holland. Op een terrein in den Oterleeker Polder, gelegen in den Z.-W. hoek, vlak bij het dorp en den ver- keersweg AlkmaarHoorn, wordt een scha- kelstation gebouwd voor 50.000 volt stroom. Die stroom wordt ontvangen van. Wormer- veer en voorloopig omgezet in 10.000 volts, waarbij het verder gedistribueerd wordt in verschillende richtingen. Dit geschiedt in den draai-transformator van 5)000 volts. Werkplaatsen voor het repareeren der toestel- len worden ingebouwd en op't terrein wor den twee woningen geplaats voor de schakel- wachters. De leiding van dit grootsche werk, dat aan bouwwerken en montage een paar ton zal kosten, is opgedragen aan. den heer Hooger- vorst, Inspecteur bij den Algemeenen Dienst. Aannemer der bouwwerken is de firma Doedens en Sclfilder te't Zand (Zijpe) en het betonwerk wordt uitgevoerd door de N. V. Bredasche Betonmaatschappij voorheen Vriens. De bizondere gesteldheid van den. bodem, die uit verschillende aard- en veenlagen be- staat. heeft het noodig gemaakt, dat de palen voor de fundeering en die zijn er vele staan vaak mannetje aan mannetje, minstens 16 Meter lang m'oeten zijn. LLECTRiCITEIT OP DE BOEKDERIj Rede, uitgesproiken door Prof. M. F. Vis- ser .te W agemngen in de vergadering van H. N. V. te Hoorn po 29 Nov. j.l. Onze gewone landoou wwerkr uigen aldus spr. op de greidboerderij: of op de houwhoeve in de provincie Friesland, als: waterpomp, gierpomp, hakselsnijder, bietensnijder, meel- molefl,-haverpletier, dorsdimachine, stroobin- der, stroopers, oogsttransportinrichtingen, enz. worden tot nu to in dn rgl aangdrevien door den mensch, door het paard met Oeiiulp van ros- of treemolen, of door kleme benziinie- of oliemotouen. De eerste vraag, wellke in verband met de voortschiijdende electrificatie te plattelande dus gesteld kan worden, luidt: Is de electro motor als krachitbron te gebruiken voor het aandrijven van de bovengenioemde werkitui- gen? En dan moet daarop zonder eenige be- perking een bevestigend antwoord gegeven worden; de electromotor is niet alleen voor aandrijving van alie mogelijke werktuigen ge- schikt te maken, maar bezit daarbij. voor- deelen als bijv. gering gewicht, opstelling naar verkiezing mat horizcimtale of verticale drijfas, regelmatigen gang, enz., welke hem dikwijls de voorkeur doen geven boven andere kracbtbronnen. Daarbij komt, dat de electromotor voor zoover het aantal beiwegende deelen betreft, op den ultersten eanvoud i.an roemen. Dit laat zich verfelaren, als men bedenkt, dat wij hier vsn het(gewouc proces van de omzetting van de warmte der brandstoffen (steen'kool, petroleum, enz.) in beschikbaren arbeid slechts een kleim gedeelte zien. De eigenlijke opwekking van den. electrischen stroom met behulp van stoomketel, stoommachine en dyna mo geschiedt in de centrale en onttrekt zich daardoor aan ons oog. Wij, zien alleen de omzetting van den in de centrale opgewekten electrischen arbeid1 in mechanischen ahbeid. De electromotor bestaat daartoe in hoofd- zaak uit twee deelen, nanielijk een stilstaand cylindervormig omhulsel, aan welks bihnen- orotrek een ingewikkeld uit uit drie afdeelin gen bestaand stelsd van 'lcoperdraadwindin- gen aangebracht is, en een draaibaar bin- nengedeelte, voorzien van' koperdraadwikke- lingen of koperen staven, welks as rust in twee aan de eindvlakken van het omhulsd aangebrachte kussanblokken. Het vaste om^- hulsel noemt men stator, het draaibaxe ge deelte anker of rotor. Bij coelalen van den door de centrale op gewekten en door drie fcoperdraden in regel- matige, zeer snelle afwisseling aangevoer- den electiischen stroom in de koperwindin- gen der drie afdeelingen van het vaste omr nulsel, ontwikkelen zich ip snelle opeenvol- ging aantrekkende kraditen, weUce net bin- nengedeelte doen araaien op die as aan den buitenkant van een der kussenblofcken is aan gebracht. Het zal voor een ieder duidelijk zijn dat de gewone electromotoreii met horizontale as geschikt is om zonder buitengewone hulpmid)- delen alle bovengenoemde landbouwwerktui- gen zoowel rechtstrceks, als door middel van een tusschenas aan te drijven. Een tweede vraag is: Welke der genoonide kracbtbronnen, mensch, paard, explosiemo- tor of electromotor vcrdient de voorkeur Deze vraag is zeer moeilijk to beantwoor- den, omdat die voorkeur door zeer verschil lende factoren kan worden bepaald. Onder deze speelt de prijs altijd een voorname roi zoodat eerst gevraagd kan worden, wat kost een bepaalde hoeveelheid arhedd, geleverd door den mensch aan den zwengel van een of ander werktuig; door een paard afgelevend aan de koppelstang of het tussichendrijfwerk van den rosmolendoor den explosiemotor en door den electromotor afgeleverd aan de riemschijf. Tot onderldnge vergelij;king nemen wij als baris den gemiddelden arbeid, welke door een paard gedurende een uur kan worden ge leverd. Indien een paard een zware last oip den wagen voorttrekt met een sneLlieid van een Meter per seconde, terwijl een krachtmeter tusschen wagen en trekknuppCl 75 K.G. aan- wijljsijt, dan oefent dat paard een arbeidsver- mogen uit van 75 K.G.M. (Kiilogrammeter) per seconde, waaraan men den naam gege ven heeft van 66n uur vol, dan heeft het een weg afgelegd van 3600 Meter en een arbeid verricht van 3600 X 75 270.000 K.G.M., of wel ££n paardekrachtuur. Het is deze hoe veelheid arbeid, wellke tot otndenlinge vergelij- king dient, en wel onafhankelijk of deze ar beid in meer of miindier dan een uur verridit wordt. Immers een krachtbron van bijv. 4 P. K., vo'lbeLast werkende gedurende een kwar1- tier, heeft evangoed een paardekrachtuur aan arbeid verricht, als een andere krachtbron van Vio paardekracht werkende gedurende 10 uur. Een paardekrachtuur is dus 270.000 K.G. M.dit is reeds een zeer behoorlijke hoeveel heid arbeid, gelijkstaande met het een Meter omhoog brengen van 270.000 K.G., of met het transponteeren van 1000 H.L. tarwe vain den dorschvloer tot op zolderhoogte. Het arbeidsvermogen, dat een1 man aan den zwengel van een werktuig kan leveren gedu rende acht uren per dag, wordt als gemiddel- de aangeniomen op een tiende paardekracht, d. w. z. 10 mtannen oefenen een arbeidsvermo gen uit van een .paardekracht. Stellen wij. nu het uurloon van een man op 40 cts., dan ko^t een paardekrachtuur aan menschelijken ar beid aan den zwengel tiem maal f 0.40 4.-. Het arbeidsvermogen, dat een paard' trek- kende in een rosmolen tot aflevering kan brengen aan: de koppelstang of aan de riem schijf Van het tuschendrijfwerk, is gemiddeld op 2/3 paardekrachit te stelllen. Verder aannemcmde, dat een paardedag, d.w.z. de jaarkosten van het paard, gedeeld door het werkelijke aantal werkdagen, op 4.gesteld moet worden, en crop rekenen- de, dat bij; twee paarden in den rosmolen een jongeni met een uurloon van 20 cenlt noo dig is voor het aandrijven, dan komt een paardekrachtuur aan arbeid afgeleverd door een tweepaardrosmolen op ongeveer 0.75. Het brandstofverbruik van de explosiemo- toren wordt als regel opgegeven per effec- tieve of werkelijke paardekracht aan de riem schijf en per uur, d. w. z. dat het gegaran- deerde brandstofverbruik, omgezet in geldts- waarde, werkelijk geeft den door ons ge- vraagden prijs van een1 paardekrachtuur. Nlu loopt echter dit garantiecijfer en ook het wer kelijke verbruikscij'fer sterk uiteen; boven dien stijgt het brandstofverbruik per paardekrachlt- uur gerekend bij: een geringe belasting van den motor. Hiermede rekening houdende is .echter het 'brandstofverbruik per paardekrachtuur als gemiddolde bij dit soort motoren wel aan te liouden op 400 gram, zoodat dan de kost- prijs der paardekrachtuur bij een petroleum- motor afgeleverd aan de riemschijf komt op 0.4 X 10 4 et. en bij een benzinemotor op 0.4 X 30 12 ct. In deze provincie wordt als gemidddde prijs voor den electrischen arbeid, met inbe- grip van de verhooging voor de z.gm. kolen- clausule, opgegeven 30 ct. per K.W.U. (Kilo- wattuur). Dit is een andere xnaat voor den ar beid. Terwijl in het begin aangegeven werd, dat een paardekrachtuur (p.k.u.) een arbeid be- teekende gelijfc 270.000 Kilogrammeter (K. O.M.) s-taat een kilowattuur (K.W.U.) gelijk met ongeveer 367.000 K.G.M. Een K.W.U. is dus grooter en staat gelijk met 1.36 p.k.u. Aangezien men echter bij een prijs van 30 cent per K.W.U- dit bedrag betaalt voor den electrischen. arbeid, weaken de electromo tor uit het net ontvamgt (de K.W.U. meter staat aan het eind der leidingen, maar v6or den motor), tefwijl wij tot nu toe, zoowel bij den rosmolen als bij de explosiemotoren, dten prijs v. d. arbeid hebben opgegeven aan de riemschijf, zoo kan men hier met een enlkele omrekenimg van K.W.U. in p.k.u. niet vol- staan, maar moet tevens bekend zijn het ver- lies aan arbeid in den electromotor zelf. Het is hier eigienlijk hetzelf.de als bij! den rosmo len; een paard moet om 2/3 paardekracht aan de riemschijf van het tuschendrijfwerk af te leveren zelf een vermogen aan den knup- pel van den trekboom verrichten van onge veer 4/3 paardekracht; d. w. z. dat een op die plek ingeschakelde trekkrachtmeter bijv. 100 K.G. zou aanwijzen bij1 een snelheid van 1 Meter per seconde. Wij! berekenden echter den prijs niet per door het paard zelf ver richten arbeid, miaar over den nuttigen, door den rosmolen aan de riemschijf ter beschik- king gesteld'en arbeid. Terwijl echter het verlies in den rosmolen vrijwel1 50 pOt. bedraagt. is dat in den elec tromotor veel geringer. Als gemidddde voor deze 'kleine motoren kunnen wij' rekenen, dat van een electr. arbeid van 1 K.W.U. door den motor aan het net ontnomen en door de K.W.U. meter genoteerd. aan de riemschijf van den motor 0.8 tot 0.88 (gemiddeld1 0.85 K.W.U.) dispombel bliift. Met andere woor- den: e6n K.W.U. op aen meter staat gelijk met 1.36 X 0.85 1.15 pk.u. aan de riem schijf en een prijs van 0.30 per K.W.U. op de meter staat gelijk met 30 1.15 26 ct. per p.MM. aan ae nemscnfjl De verhoudmg der koatprijzen per paarde- kracntuur womt dus: menscbelijke ar-oerd aan den zwengel 4. tweep aarosr osrno lien, aan de rremscnijr 0.75 petroleummotor, aan de rremschijf 0.04 benzinemotor, aan de riemsclHjf 0.12 ereouromotor, aan de riemsctnjf 0.26 alles oecLoeld naar de tegenwoordige, maar sterk wisseiende prijzen en als gemiddelde. Will dit nu zeggen, dat op ieaene boerdcrij zonder meer ae. ©aemaror de voorkeur ver- aient boven alie andere kracli'tbronnen Dit in geen geval, deze prrjsberekeniag is slechts een der factoren. Wel editor is er uit de zeer hooge kosten van den menschelijken arbeid dadelijk de con- clusifi tie trekken, dat heii domme, mechanische weric als het draaien aan: eeni Hakselsnijder, oretensmjder, meeimoien, enz. met door een man moet geschieaen. ;Dkt werk komt veel te duur, en is bovendien, ook biji verrrchting van een tiende p.k. per man, toch nog zoo afmattend, dat enkele uren draaien de werk- lust voor verder ook doet verminderen. E>e menschelijke arbeid moet zijne waarde ontleenen aan de combinatie van! kracht en verstand, waardoor het mogelijk wordt met hetzelfde soms zeer eenvoudige gereedschap zooveie verschillende handelingen achtereen uit te voeren. Uit de opgave, dat 6ea' man Vi» paarde kracht, zou men gemegen/ zijin, te beslui- ten, dat dus een electromotor van Vw R-K. voor de met de hand giedreven werktuigen voldoende is. Dat is echter niet het geval; zulks doende, zou men de grootste onaange- naamheden krijgen. Men moet aamelijk wel in acht namen, dat de menschelijke kracht zeer soepel is, d. w. z. dat voor een oogenblik aanmerikelijk meer kan geleverd worden. Verder dat een plotse- ling stilstaan ten gevolge van te zwaar in- steken, bijv. biji het dorschen, biji menschelijke aandrijving geen enkel bezwaar geeft. Bij het dorschen met electromoitoren' daarentegen moet het bedrijf regelmatig doorgaan; een sterke vertraging door te zwaar insteken doet de riern van de schijf vliegen of maakt, dat de zekeringen van den motor doorbran- den. Daar komt bij', dat het verstand van den draaienden arbeider in zooverre wel tot uiting komt, diat hij voonduremd zal waar- schuwen1 tegen te zwaar insteken. 'Dit is met de machinaal aangedreven werktuigen niet] het geval, zoodat dan dadelijk zoowel de ca- paciteit van het werktuig als de aard van het te verrichten werk zeer sterk verzwaard wordt; biji een' dbnstihmachime bijv. zoowel verzwaard! door zwaarider insteken, als door enger stellen van den dorschmantel en meer omwantelingen van de wals. (Wordt v«rvblgd.) UIT BROEK OP LANGENDIJK. Aan den heer C. Keeman, ondei~wijzer aan de Openbare Lagere School alhier, is wegens ongcsteldiieid een verloi van 3 maanden ver- leend. De medewerking van den Inspecteur is gevraagd tot het aanstellen van een tijdelij- ke leerkracht, zeer tot genoegea van het ove- rige personeel der school, dat nu volgens een noodrooster werkt, wat, vooral in den win ter, zeer moeilijk gaat. Vergadering der Langedijker Groen-Cen- trale op 27 November, in het lokaal van het betaalikantoor te Brock op Langendijk. i egenwoordig waren tien vereemgingen, met de Vereeniging „Koophandei" en den voorzitter, den beer A. Slot Pz. Afwezig de Vereeniging „Sphermerhom. Urt het versiag over het nazien van het be- taalkantoor bkek, dat over de maand October is geveild voor een bedrag van 120.272.30, waarvan voor Broek op Langendijk 34.590-69, St. Pancras 21.407.41, Koedyk 22.145.81, Zuid-Scharwoude 5994.99, R. K. j 572.65, Heerhugowaard 8494.03, R K. 6867.07, Hensbroek 4204.78, Scher- mer7007.07, Oterleek 373.97, de Rijp 667.44. Diversen 7946.30. Een schrijven is -ingek'omem van „Tuiindtens WeLvaren" te Ob- dam, dat de aandeeien van de overhaal regel matig worden uiigeioot, zoodat zij niet ineeus kuiunien worden.1 afgetaald. Voorgdezen werd een schrijven van „de Tuinbouw" te St. Pan- eras, waarin zij er- bij het bestuur op aan- dringt zooveel mogelijk te bezuinigen. Daar dit steeds onder de aandacht van het bestuur is, werd dit schrijven voor kennisgeving aan- genomen. Hrerna kwam in behandeling het vdlen van witiof op de Broeker veiling. De veilingleider heeft een onderzoek ingesteld naar de verpak- kingsmiddelen, het sorteeren en de wijze van verkoop. Hieruit bleek, dat er een verpak- kingsmiddel is, dat heel goed voldoet en zoo ongeveer 25 cent per mandje zal kosten, waarin gepakt kan worden: 6 K.G. eerste soort, wat overal het gewicht is per mand. Besproken werd of de veiling deze mand- jes zou aankoopen en dan voor den kostenden prijs overdoen aan de tuinders. Daar te St. Pancras het meeste witiof wordt verbouwd, achtte de vergadering het wenischeMjk dat die Vereeniging een heele wa gon mandjes neemt, dan zal ook de veiling een halve wagon opdoen, zoodat te zamen een geheele wagon gekocht kan worden, wat voordeeliger is. De wijze van verkoop werd voorgesteid om bruto voor netto te verkoo- pen, dan heeft men met statiegeld etc niets te maken. Van de zijde van „Koophandel" werd eenig bezwaar geopperd en deze dacht dat't beter zou zijn 6 K.G. netto te verkoopen en de mandjes apart te betalen, daar zij ook niet veel gevoelde voor statiegeld'heffing. Daar zij ook niet op de hoogte was met de wijze van verkoop zal er nog eens een onderzoek wor den ingesteld. be- aesiotcn werd, dat als St. Pancras zijn i lof te Broek op Langendijk zal veilen, het stuur zijn voile medewerking wil verleenen. Naar aanleiding van het besluit dat geno men is in de algemeene vergadering, gehou den in Maart te Hensbroek, om de schippers- vereenigingen te verzoeken met sterk ijs niet door den vaargeul te stoomen, zal thans eene vergadering met de schippersvereenigingea worden belegd. De noodzakelijkheid werd uitgesproken van de goede sorteering en het zuiver uitzoe- ken der uien. Ook werd er op gewezen, dat bij overzoeken ook eene boete moet worden bepaaid, daar men anders vreesde dat er geen verbetering zal komen. Daar de voorzitter tevens bestuurshd is van het Centraal Bureau werd deze verzocht of het met mogelijk te at bet Centraal Bu reau in andere streken van ons land bet sor teeren en verzenden van goede kwaliteit kan bevorderen. De voorzitter zeide zijne voile medewer king toe en zal het bij het Centraal Bureau ter sprake brengen. Hrerna sJuning. UIT SINT PANCRAS. Gisteravond vergaderde de afdeeling Sint Pancras van Volksonderwijs. Na opening en lezing der- notulen, gaf de penningmeester rekening en verantwoording van zijn beheer. Algemeen werd deze reke ning goedgekeurd en vastgesteld tot een eind- cijfer van 108.09. De aftredende leden van het bestuur, de heeren C. Kloosterboer en A. Volkers, wer den met bijna algemeene stemmen herkozen en namen de benqeming aan. Algemeen werd goedgevonden dezen1 win- ter wederom een gezelligen avond voor leden en geintroduceerden te organisceren en wel met eigen krachten. Na uitvoerige bespreking besloot de verga dering de actie tegen verslechtering van ons onderwijs te steunen door het doen ciixulee- ren van een inteekenlijst. Aangenomen werd, dit jaar nog niet tot af- scheiding van de hoofdvereeniging over te gaan. Ook werd 10 bestemd voor steun aan de bibliotheek, waama sluiting der bij- komst. UIT DR1EHUIZEN. Woensdag 29 November j 1. gaf de vereeni ging „Nut en Genoegen" hare eerste open- bare vergadering in dit seizoen. Het dubbel-mannenkwartet „Harmonie" van Alkmaar, directeur de heer Al, gaf op dien avond zeker iets schoons ten beste. Een woord van dank voor hun werk is zeker hier op z'n plaats. Tot slot werd gegeven het tooneelstukie ,,'Het verlote landhuis aan den grooten weg wat aardig de lachspieren in beweging bracht. „Nut en Genoegen" heeft een succesvollen avond gehad- c UIT ZUID-9GHAR1WOUDE. De heeren C. Deugd en J. Schoenma- ker Jzn. zijn als notabelen der Ned. Herv. Kerk herkozen. Aan de stemming namen voor het eerst oqk vrouwen deel, 26 hunner heb ben van het stemrecht gebruik gemaakt en van de mannen 43. UIT BERGEN. Blijkens een in drt' nummer voorkomende advertentie krijgen wij Etonderdag 7 E>ecem- ber a.s. de eerste uitvoering van „Het Nieuwe iooneei" alhier. „Het Nieuwe Tooneel" 4s door den heer J. Timmer geformeerd, omdat hij, geen deel meer uitmaakt van „Kunst na Arbeid", welke vereeniging een paar jaar lang met zooveel succes zijn „Berger Revue" opvoerde. Den heer Timmer, die dit jaar een revue schreef onder den titel „Houdt er den moed maar in", zit het tooneelleveci in het bloed en men zal begrijpen, dat hij niet rustte voor ook deze revue wordt opgevoerd. Naar- wij vemamen werd door zijn medewerking en die van den heer Bonda Maandag voor be beide Middenstandsorganisaties een goed geslaag- de tooneeluitvoermg gegeven. Een samengaan van beiden kan op het ge- bied van het diiettantentooneel nog wat goeds brengen. Wij namen reeds inzage van het telcstboek- je van „Houdt er den moed maar in" en kun- nen den bezoekers reeds nu verzekeren, dat hen veel geestigs wacht. De ontdekking van den bacbus-tempel in het begin van dit jaar wordt op geestige wij ze bezongen, alsmede het zooveel opschiud- ding gebracht hebbende hooge bezoek van den ingenieur van de H. IJ. S. M. Een apetheose aan Bergen's Harmonie, ter herinnering aam' haar 2'5-jarig bestaan, ont- breekt al evenmin, terwijl op geestige wijze den draak wordt gestoken met het reclame- bord voor de verlo ting van de V. V. V. in de Hoflaan. Naar wij vememen komt in de revue voorts een kostelijke parodie voor op het trio van de steeds tegenstemmende raadslcden. Men zal zich zeker 7 December in „de Rustende Jager" kunnen amuseeren. UIT SQHIAOEN. Op de veullenimar'kt Van gisteren alhier wa ren 226 paarden,, veu™ens en hitten aange- voerd. Besteed werd vO'Or: rijltuigpaaraen f 20'0tif 400, 2^-jarige 100—/ 250, 1HL jarige 80—/ 200, veulens 50150, werkpaard'en 200—/ 400, slachtpaarden 100—/ 200, bitten 100—/ 350. Handel goed. Gemengd Nieuws EEIN1 NDODKREEiT. Jan Fabririus schrijft: Wie het misdadige voorbeeld gegeven heeft, weet ik niet. Miaarprecies als bij dfe jongel'ui, die onlangs wegens het plegen van al'lerleii misdaden terechti stonden heeft de een den ander gevolgd en is men van kwaadl tot erger gekomen. Op het oogen- bliik staat het er zoo meeallle gemeenteraden in de beschaafde wereld staan schuldigooi die van den IHJaag, van Amsterdam1, van Rot terdam; oofc die van de provinde. Op het ,'OogenMik: steiken' ze elkaar nog aan Het wordt tijd, dat bet zoover komt, dat ze elkaar aanwijzen met een1: ,,'Hlijl 'is begomnen!" Ik spreek 'hier van de instelling van de be- Iasitinig op wat men noemt publieke vermake- lijkhedeni. Die belasting is niet minder en niets beters dan, een terreur, op groote sdhaal bedreven. 'Het is niiat een belasting op gemaak- te winst; bet is een brutale brandsdiatting van den oemzet! Geen koopman in de be- scbaaiflde wereld zou zich' la ten welgeval lea wat men dfen echouwhurgleider dura aan- doen. Tooneel, Mluziek, tabak en jenever zijn de priikkelenide genotsmiddelen, van weikef opbfengst de fiscus zijn deel opeischt onge- adit de vraag of er winst mee wordt bebaald Als Willem R'oyaards of Eduard1 Verkade na een' bijna ontaenschelij'k zwoegen en m?t de faleniteni, hum door God gaschonken', aan< het vdk de werken van een Shakespeare of een1 Vondei bieden, word't die Daad over e&n kam geschoren met het tappen in de gemeeoste kroeg. Adlam In, Bal'lingschap,

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6