DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nederlandsche Landbouwbank Sint Nicolaas-Gadeaux. A. DAM Co. Da gemeentebegrooting voor 1922. No. 285. Honderd Tier en twintigste Jaargang. 1922. Abonnemcntsprijs MJ Toorultbetallng per S maandeu f2.—tr. per post f2.50. Bewtysn. 5 ct. Advertentlepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plutsrulmtet Brleren franco N.Y. Book- en Handelsdr, v.h. Herms. Coster Zooo, Toordam C9, Tel. Adutlnl.tr. No. 3. Kedactfe No. S3. 2 DECEMBER ZATERDAG BIJKANTOOR ALKMAAR jLjsj ja.o»o>ir KONINGSTRAAT hoek PIETERSTRAAT Buitenland. Antoklokken, Bloemenvaasjes, Aschbakjes, Motorhorloges, Motorbandbesohermers, Rubbertreeplankmatjes, Glaxons, Hooms enz. vindt U alle bfi Antohandel, SCHARLOO. Telsfoon 490. Dit muamer bestaat uit 3 bladen. i. Direeteur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. fir- i ff DE OONFE'RENTIE TE LAUSANNE. De sub-commissie voor de Ottomaansche schuldi is Donderdagmorgen bijeengekomen. Men meenit te mogen aanneinen, dat de ver schillende gedelegeerden het beginsel van de schuldverdeeling over de versdrilltendte staten aannemen. Turkije en Griekenlanc hebben zekere tegenwerpingen en voorbe- houd gemaakt. De Russische delegatie heeft aan. het sec- retariaat der conferontie het antwoord op de nota der geallieerden gegeven in den vorm van een mondelinge mededeeling. De strek- king van dit antwoord hebben wij: al gemelc! De vertegenwoordiigers der geallieerde mo- gendheden hebben toegestemid in de vraag der Russische delegatie om de eerste zittiing over de kwestie der zeeengten uit te stellen tot Maandag. De Russische ventegienwoordiger te Lau sanne heeft de Joego-Slavische deleigatie voorgestcld' een gemeensdiappelijke actie te voeren. Het Romeinsche blad „Mondio" deelt mede, dat de ministerraad bij de bespreking der buiten'landsche politick heeft btslbten, dat Ital'ie zal medewerken aan he;t intergealljeerc eemheidstfront tegnover Turkije, maar hierbi; moet worden opgemerkt, dlat het bezit van Dodenesie moiet worden gehandhaafd, daar- gelaten, dat deze besproken lean worden, doch niet op de conferentie ite Lausanine. Volgens een efficieel beridht uitl Angora hield Raoef Bey gisteren in die Nationale Vergadering een belangwekkende rede over de conferentie te Lausanne. Na opsomming van de tot dusver beieikte resultaten, ver- claarde hij, dat de Turken htm eisCh om een plebisciet in West-Thracie te doen houdien niet kunnen opgeven. Omtrent de olie-kwestie van Mosoelverklaarde hij., dat het beginsel van de nationale vergadering is gelijke voor- waardan voor alle vreemddingen zonder on- cermijning van de Turicsohe onafh.mkelijk- 116k). Hij1 herhaalde de vredelievende bedoelin- gen van de regeering van Angora en ont- cende de onderdrukking van buitenlandsche nstellingen in Turkije of de verbanning van Qhristenen. Denzelfde avondl had1 Raoef Bey Tangdu- rige besprekingen met die gezanten van Af ghanistan en van die sovjet-negeerilng, welke >esprekingen, naar gemeld wordt, liepoi over c e conferentie te Lausanne en waaraan veel gewicht wordt gdiecht. Het voorstel-Bompard om de capitulaties op economisch terrein vorloopig nog twee jaar te behoudlen, heeft verontwaaidSigiing en woede in het Turksche kamp gewekt. De Turken verzekeren eenstemmig, dait zij nooit een terugkaer van deze capitulaties acceptee- ren zullen, waarvam Turkije, slechts uitget- zonderd Konstantinopel, sedert 1914 bevrijd is gebleven. De medewerkier van het Hbld. seint uit ^ausanne, te hebben vemomen, dat emstig overwogen wordt, de conferentie den 15en December te verdagen tot begin Februari, op- dat Ismedl confereeren kan te Angora en ook die anderen het eens kunnen worden over die I lelangrij'kste kwesties voor definitieve beslis- singen kunhen worden genomen. De Ameri- raansche delegatie diringt aan op verdaging der conference, daar ziji er van1 overtuigd is, dat de conferentie andera op een mMukking uitiloopt. HET FACISME IN BEIEREN. Prins Anaren, een broer van den ex-koning Konstantijn:, zal Maandag voor een krijgs- raad terecht staan. Of fid eel wordt medegedoeld, dat Italie wei- de huidige Grieksche regeeiing te er- 'en. De Italiaansche vertegenwoordigers zullen echter te Athene blijven, doch geen befcretokingeni onderhouden met de Grieteche regeeriing. CLEMENCEAU IN AMERIKA. Clemenceau ventrok gister van' Chicago naar Springveld (Illinois), waar hiji een krans zal leggen op bet graf van Lincoln. Te St. Louis zal bij een greote rede houden. iHij zal ook naar Baltimore, Washington, eni Phi ladelphia gaan. Den lien' December zal hij, op uitnoodiging van de organisatie dter far mers, die aldaar een oongres zullen houden, naar Chicago terugtkeeren. DE SCHlADE'LOOS STELLINO. Naar te Berlijn veriluidt, koesitiert men ini Duitsche regeeringskringien den wensch, met de Fransche regeering in, contact te toomien voor een gedachtenwisseliing over de echade- loossttelling. Eventueel zal een vertegenwoordiger van de DuiitsChe regeering naar Parijs wordlen gezondten. OUroSOHE WAPEINEN VOOR TURKIJE Een beridit uit Oppeln aan' de Engdsche pers meldt, dat er op groote schaal hanldel in wapens en munitie wordt gedrevenl van Duitschtand naar Turkije. Hlet hoofdkantoor voor dezen handel is gevestigd in een fabriek te Gleiwitz, waar afgedankte oudte wapens uit elkaar worden genomen, met het dbef ze on- bruikbaar te maken. Wapens waaraan be langrijke ondlerdeelen ontbreken, worden edi tor 's nachiils over de Poolsche gnens gesmok- beld) en: de ontbrekendfe deelent worden af- zondterilijk nagestuurd. :Hlet eenige wat dan nog behoeft te gebeuren om de wapens weer bruiikbaar te maken, is de onderdeden Mjieen te voegen. Op deze wijlze zijn geweren, mi trailleuses, mijnen-werpers enz.1 via Polen en Roemehie naar Turkije gezonden. De 'grens- controie itusschen Duitsdiland en Polen is ud'termate lalksch, maar de smokkelhandcl is nu1 ter kennis van1 de politic - gekomen, die, naar gemeld wordt, krachtige maatregelen gaat nemen om er een einde aan te maken. OE B'RITSOHE' SOHIULD AAN AM10RIKA. In het Lagenhuis heeft de kanselier van de Schatkist medegedeeld, dat de hoofdschuld aan' de Veraenigde Staten bedraagt /4.135.218.368' dollars, vedioogd met een bedrag aan rente groot 611.018 685 dollar®, welke tot nu toe onbetaald. zijn gebleven. Siinds 1 April' van diiti jaar zijin 30.500 000 dollars van de boofdsotn teirugbet'aiald plus 101.525.000 dollars aan' rente. 'EEN RIEIS VOL TEGENSILAGiENi. 'Elem ambuianoewagen, waannede dOzer da gen te Londen en oude vrouw, die brandwow- den' had bckomen, naar het ziekenhuis werd- vrvoerd, geraakte onderweg zood'anig in het opgereede, dat men: de vrouw in een anderen ziekenwagen moest overbrengen. Aamgeko- mien., bij: het West-London Hospital' deelde m'en: haar evenwel mede, dat men haar' daar, wegens plaatsgehrek, niet kon: opnemen. Daarop bracht men. haar naar een ander zie kenhuis. :Den vol'gendem dag overleed zijl daar aan haar vemwondiingem., KORfTE ©ERIOHmEN, 'De directie van de tram te Keulen over- weqgt een verhooging van het trami'arief to! 60: mark per' rit, voor de buitenlanders 150 mark. Verwacht wordt, dat binnenkont een de- putatie van vijif man van de Phil'ippijmen naar Washington zal gaan om' de ouafhankelijk heid d'ier eilanden te bepteiten. De Wurtenbergsche regeering is voocne- mens een wetsontwerp in te dienen, volgens hetwelk die huizen, die door de elgenaars met opzet worden verwaarloosd, kunnen worden onteigend. Te Aiken hebben1 Donderdag verschil lende duurterelletjes plaats gevonden. Op de MaCkt werd'eni een'ige winkelruiten' vemidd1. Bij dien IHambungsdhen gemeenteraad zal 'n voorstel warden' ingediend in zake de sti'chting van1 een instiituut voqr buifenland- sche po'litie. Met de leiding zal prof. 'Mlendel- sohn' Biartholdly warden belast. - De Fransche regeering heeft een de creet uitgevaardiigd, waarbij! het monopolie voor de" Fransche scheenvaart tuss'chen Frankrlijk en Algiers weder wordlt ingevoerd. Aan buitenlandsche schepen is een1 uitstel van tien dagen taegestaan'. De woningnoodi is te Rome zoo groot, dat Mussolini er tot dusver niqi in geslaagd Er is altijd vreugde over een zondaar die zich bekeert. Nog steeds is ons bijgebleven hoe Burg, en Weth. bij de aanbieding der begrooting op 14 December 1920 triomphantelijk vast- stelden, dat men oudergewoonte ook toen nog te laat was, maar dat er bij het vorig jjaar vergeleken ten minste een vooruitgang geconstateerd kon worden welke gegronde reden gaf tot de hoop „dat ons niet verflau- wend streven het volgend jaar het ge- wenschte rsultaat van tijdige indiening zal opleveren," Jammer genoeg is het toen bij die mooie belofte gebleven. Want het vorige jaar werd de begrooting inplaats van vroeger ruim een week later aangeboden. Men was toen ook zoo verstandig om maar niet meer over dat „niet verflau- wend streven" te spreken, ja men poogde zelfs geen enkele verklaring van die te late indiening te geven, waarschijnlijk in de hoop dat er daardoor het minst de aan- dacht op gevestigd zou worden. En nu is de begrooting voor het dienst- jaar 1923 reeds in de eerste helft van No vember aangeboden. Te laat natuurlijk volgens de gemeente- wet, maar toch bijna anderhalve maand vroeger dan een jaar te voren. Dat is verblijdend, doch nog meer ver- heugend is het feit, dat Burg, en Weth, ook thans over het tijdstip van aanbieding ge- zwegen hebben. Zij wijzen den Raad ditmaal niet nadruk- kelijk op hun prestaties, noch doen zij eeni- ge belofte voor de toekomst. Het is aan den Raad en aan de geheele gemeente hun ditmaal op het jaarlijksch rapport een gunstig cijfer voor betoonde vlijt en vorderingen toe te kennen. Verheugenis kan er zijn over een zon daar die zich bekeerd heeft en voldoening over de bescheidenheid waarmede hij zich ditmaal aan elk woord van lof heeft pogen te onttrekken. Een der meest interessante stukken van 1 de jaarjijksche begrooting is de aanbeve lingsbrief. Dat is als 't ware een begrootingsover- zichtje in vogelvlucht. Dat is het kijkje uit een vliegtoestel waarin Burg, en Weth. den belangstellenden belastingbetaler mee naar boven nemen om hem van uit het lucht- ruim eventjes een vluchtigen blik op het geheele begrootingsterrein te laten werpen. In breede trekken geven Burg, en Weth. dan opzet en indeeling te kennen, wijzen hier en daar een bijzonder opmerkenswaar- dig punt aan, vertellen een kleinigheidje van het verschil van den toestand van thans met dien van een jaar te voren en min of meer voldaan maar toch niet geheel ingewijd in allerlei finesses wordt de be- langstellende belastingbetaler dan weer op den aardbodem gezet, waar hij gelegenheic heeft door eigen onderzoek zich eens een duidelijker beeld van het verschil van deze begrooting met die van vroeger jaren te vormen, „Dat van de U dezer dagen toegezonden begrooting bezuiniging het wachtwoord is" zeggen Burg, en Wethouders in den aan- biedingsbrief ,,zal U niet verwonderd hebben. Het is U immers evengoed als ons bekend dat in vrijwel alle kringen der be- volking over de hooge belastingen wordt geklaagd en hoewel men met klachten te dezer zake wel eens wat voorzichtig moot zijn, is de mate dezer klachten ons toch een aanwijzing dat er. thans inderdaad re den tot klagen aanwezig is." Geheel vreemd is ons een dergelijke ont- boezeming niet, Het wil ons voorkomen of wij deze of een gelijksoortige al eens eerder ge- hoord hebben. En is er inderdaad in de laatste jaren wel een begrooting geweest waarbij men niet naar een zoo zuinig mogelijk beheer zegdef te streven? Of eene, waarin de burgerij niet over hooge belastingen klaagde? Es ist die alte Geschichte die immer neu bleibt. Dat er reden tot klagen is hebben Burg, en Weth. bevestigd gevonden door een overzichtsstaatje, waarin uiteengezet wordt wat men in diverse gemeenten bij verschil- lende inkomens aan belasting moet betalen.* Alkmaar maakt in dit staatje nu juist niet een erg schitterend figuur, hoewel er nog verschillende gemeenten op voorko men b.v. Assen en Zaandam waar den belastingbetalers het vel nog heel wat ruwer over de ooren wordt getrokken. Opmerkelijk is het zeer zeker, dat over het algemeen in de groote steden als Den Haag, Amsterdam, Utrecht en Rotterdam de plaatselijke belastingen heel wat lager zijn, wat er voor zou pleiten bij de nieuwe classificatie voor de ambtenaren juist deze steden onder de minst kostbare stand- plaatsen te rangschikken. Dat onderwerp valt evenwel buiten een bespreking van de Alkmaarsche gemeente- i begrooting en oip daarop terug te komen, zouden we slechts dit willen opmerke*, dat dergelijke overzichtsstaatjes op ons in den regel heel weinig indruk maken. Wij gelooven dat het voor degenen die Alkmaar als een betrekkelijk gering belas- te gemeente willen voorstellen, even ge- makkelijk zal zijn een overzichtsstaatje van andere plaatsen samen te stellen, waartusschen Alkmaar, wat de op te bren- gen belastingpenningen betreft, een bijzon der gunstige uitzondering maakt. Aan de hand van het in den aanbiedings- brief gepubliceerde overzichtsstaatje heb ben Burg, en Weth. getracht Alkmaar als een der zwaarst belaste gemeenten te sig- naleeren. „Dit nu" zeggen Burg, en Weth. ,,lijkt ons nadeelig voor de stad. Wil zij als tot dusverre haar aantrekkingskracht blij- ven uitoefenen op een aantal personen uit de omgeving, wier vestiging alhier wij en ook de Raad zoo gaarne zien, dan zal daar- aan zoo spoedig mogelijk een einde behoo- ren te worden gemaakt". Dat ziet er eenigszins naar uit alsof slechts de hooge belastingen de eenige fac tor zijn, die breede scharen liefhebbers ver- hindert zich te Alkmaar te komen vestigen. In normale jaren is dit zeer zeker juist. Maar er is thans nog een andere faptor die meetelt en dat is het woninggebrek. Er zijn in onze gemeente zelf heel wat in- woners die reikhalzend naar een goede en niet te dure woning uitkijken en de nieuwe huizen zijn nog niet in zoo'n overgrooten getale uit den grond verrezen, dat we re clame voor liefhebbers uit de omgeving be- hoeven te maken zich in breede scharen hoe eer hoe liever in Alkmaar te komen vestigen. „Bij den opzet dezer begrooting" zeg gen Burg, en Weth. „hebben wij ons van den aanvang af voor oogen gesteld, dat de plaatselijke belastingen flink ver- minderd behooren te worden en het resul- taat hiervan is een verlaging van den hoof- delijken omslag voor alle aangeslagenen met 14 pCt. en een herziening van het be- drag der opcenten op de personeele belas ting, welke voor een aantal aangeslagenen eveneens een vermindering beteekent' Wij veronderstellen dat deze passage uit den aanbiedingsbrief bij alle ingezetenen de meeste instemming heeft gevonden. Belasting betalen is een noodzakelijk kwaad, een noodgedwongen offer ten bate der gemeenschap. En 14 pCt. minder belasting Is voor velen 14 pCt. minder ergernis. Voor alle gemeentenaren is het de blijde toezegging, dat de door hen op te brengen gemeenschapslasten beduidend lichter dan vroeger zullen zijn. Het is te betreuren dat vele onvermo- gende niet-aangeslagenen de blijde sensa- tie van een lagere belastingaankondiging niet mede doorvoeld kunnen hebben. Men begrijpt heel wel, dat wij thans op het hoogtepunt der confidenties gekomen zijn. Belasting is een heel teer punt en een toezegging van mindere lasten roept bij alle toehoorders een gevoel van dankbare bewondering wakker. Dit is het punt der aanbiedingsbeschou- wingen waarop Burg, en Weth. zich in ge- dachten door een enthousiaste groep mid- denstanders en andere levende belasting- objecten op de schouders genomen zien om in triomph de gemeente te worden rondge- dragen. Eenmaal weer op den beganen grond, kunnen zij in den roes der algemeene hul- diging niet nalaten voor de verzamelde me- nigte duidelijk te laten uitkomen, dat zij inderdaad ditmaal zeer verdienstelijk werk verricht hebben. „Het heeft ons aldus Burg, en Weth. „bij den aanvang geleken alsof wij de be grooting niet kloppend zouden kunnen krijgen, omdat wij bovendien rekening had- den te houden met een belangrijke verhoo- ging van uitgaven, Wij hebben desniette- min aan onzen opzet vastgehouden en na veel moeite zijn wij er in geslaagd de be grooting met een zoo ver mogelijk doorge voerde bezuiniging sluitend te maken." Na deze getuigenis van bijzondere pres taties onder buitengewoon moeilijke om- standigheden is dan het moment aangebro- ken waarop een der geestdriftige toehoor ders alle belastingbetalers tot een driewer hoera voor het verdienstelijke college van Burg, en Weth. uitnoodigt. Over de vraag hoe en waarop thans be zuiniging toegepast is, spreken wij in een volgend artikel. Donderdagavond had de leider Beiersche nat.-soc., Hitler, zijn aanhangers in zes groote vergaderingen te Munchen bijeenge- roepen, waarin behalve hij zelf ook nat.- soc. uit Hannover, Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije het woord voerden. In alle bij- eenkomsten sprak ook Hitler, hetgeen hij kon doen, daar hij de beschikking had oVer een particuliere auto, zegt het Hbld. Het aantal deelnemers aan de zes verga deringen, die overal zonder stoornis ver- liepen, wordt op 50.000 geschat. In alle bijeenkomsten werd gewezen op de onmacht van het parlementarisme ten opzichte van den wederopbouw en het nationale eenheids- en afweerfront voor iiet gansche Duitsche volk geeischt. GEVANGENNEMING VAN REBELLEN IN IERLAND. Een mfficieel legercommuniqu6 van 30 November maakt melding van de gevangen- neming door de troepen, die in Donegal opereeren, van 44 man en van het inbeslag- nemen van enkele wapens en munitie, Een officieel bericht, gisteravond te Cork gepubliceerd, meldt dat Vrijstaattroe- pen een belangrijke vangst hebben gedaan te Monkstown, waar zij een uit negen mannen bestaande bataljonsraad van onge- regeldetroepen arresteerden, die bijeen was gekomen in een huis ter bespreking van een aanval op de Vrijstaattroepen.1 Het huis werd omsingeld, waarop de man nen zich overgaven. Allen zijn bekende re- bellen, die in dit district grooten last heb ben veroorzaakt. ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN. Bij een ernstigen opstand die Donderdag te Mexico City plaats had en culmineerde in een aanval op het gemeentehuis, werden twintig personen gedood en vijftitg gewond. De onlusten begonnen met een optocht der vakvereenigingsmannen, welke was geor- ganiseerd om te protesteeren bij het ge- meentebestuur tegeen het defect 7raken van de waterleiding, hetwelk bijna waternood tot gevolg had. De politic vuurde eerst over de hoofden der betoogers heen, doch toen dit niet de gewenschte uitwerking had, joeg zij een salvo in de menigte, De menigte slaagde er later in, in het getoeentehuis bin- nen te dringen, waar zij waardevolle docu- menten vernietigde. Bondstroepen joegen tenslotte de demonstranten uiteen, doch niet alvorens dezen het gemeentehuis op vele plaatsen in brand hadden gestoken en het meubilair verwoest. Gistermorgen vroeg kwamen de demonstratnten opnieuw in botsing met bereden politie, met het ge volg dat nog acht personen werden gewond. DE STUDENTEN TE INNSBRUCK. Uit Innsbruck wordt gemeld: De Duitsch- nationale studenten aan de uniiversiteit alhier hebben het voorbeeld der Weensche studen ten gevolgd. Zij hebben den rector den eisch gesteld, dat alleen professoren' van Duitsche afkomst en taal tot rector en deken1 benoemd zullen worden, en dat een „numerus clau- sus" voor de studenten van Joodsche afkomst zal worden ingevoerd. DE EXElCUTIES TE ATHENE. Volgens een telegram uit Athene in die mi nister van. buitenlandsche zaken, Politis, inaar Parijs vertrokken. Zou hij ook al gevaar loo- pen? I

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1