Wekelijksch overzicht Stadsnieuws. mo. Frovinciaal Nlewws m van ter Amsterdamsche Benrze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landboawcrediet. 340% 116 265 118 72 906/, 270 2258/4 312 94% 145%. 4V, was; een verigoedlBg dter adhadB weeg-t trier meestal niet teg-en op. Daarom is het be- grijpeiijk, dat een paimur niet wil medewee- ken, om de zaak in dier minne te regelen, maar eenvoudig wacht op die gereditelijke uiispraak. Don moet de eigenaar dua am den rech ter om den „noodweg" verzoeken, en hem het bedrag der schadevergoeding doen regelen. Dat een en ander groote kosten lean vorderen en niet het minst tijd, spreekt van zelf. En intusschen zou hetbewuste perceel niet eens gebruikt kunnen worden. Dit is wel een van de onverkwikielijkste omstandigheden waarin een eigenaar met he- trekking tot zijn vast bezit kan geraken. En nu is dit wel het penibele van deze zaak dat oiemand iik bedoel dan voomamelijk die landeigenareni, zoowel groote als kleine er absoluut zeker van kan zijn nooit een derge- lijke ondervindling op te doen. Het is toch van algemeene bekendtheid, dat het hestaan van rechten van weg, voetpad en dergelijke soms bijzonder moeilijk is te bewijzen en er meermalen geen absolute zekerheid deswege is te verkrijgen. Ete beste manier om deze ze kerheid in ieder geval zoo groot mogelijk te maken, 'is wel het in gesohrift brengen van alle overeenkomsten, tot vastgoed betrekke- lijik, op te diragen aan vollledig deskundige personen. Men dient hiermede het algemeen belang en daardoor ten slotte ook zichzelf. F. S. K. ONS ONDERWIJS IS IN QEVAAR. GisteraVond beitgde de aid. Alkmaar van de vereeniguig „Volksonderwijs" een open- bare vergadering in de „Harmonie", georga- mseerd naar men weet in verband met de aangekondigde wijziging van de L. O.-wet De opkomst was niet zoo groot als wij ver- wacht hadden. We verwachtten grootere be langstelling voor een dergelijk urgent onder- werp als de onderwijsverslechtering, die door genoemde wetswijziging in het uitzicht wordt gesteid. De voorzitter, de heer Jb. Qoeck, dacht er eveneens zoo over, naar uit zijn woorden bleek, toen hij zijn teleurstelling uitsprak over de geringe opkomst. Spr. verdiepte zich daarna in de bezuini- ging op het onderwijs, zeggendie, dat dit toch allerminst moest plaats hebben, zijn genoe- gen uitsprekende over het groot aamtal hand- teeKeuingen (ruim 4000), die men in Alkmaar verzameld heeft voor het volkspetitionnement. Hieruat bleek ten duidelijkste, dat alle rich- ungen protesteeren, links en rechts. Spr. richtte woordten van oprechten dank aan de Redactie van de Alkmaarsche Cou- rant, die in een paar sprekende artikelen le gal deze oiiderwijsver&lechtering had ge- spnreven. V'ervolgens wees spr. op een ingezonden stuk in de Alkm. Crt. van Donderdagavond inzake 2 vacatures aan de Medsjesschooi. Hierdoor kon men een beeld krijgen van hetgeen deze bezuiniging inhoudt, immers in ueze vacature mag niet worden voorzien, als /.uiKS niet voor 31 December geschied is. Spr. is met tegen bezuiniging, doch wil die met op het onderwijs toepassen en noem- ae het hetrlijk iemand te kunnen doen spreken heer C. A. Zelvelder, die in alle opzichten voor die taak is berekend. Spr. verleende hierop het woord aan den heer Zelvelder. Deze noemde het, evenals de voorzitter, vreemd, dat hier, waar toch 4000 handteeke- uingen voor het petitionnement waren, geen meerdere belangstelling is. Vervolgens wees spr. op het ontstaan van den sedert korteling opgerichten Onderwijs- iaad, die den Minister van Onderwijs moest bijstaan. Toch zou spr. tal. van voorbeel- den kunnen aanhalen, waaruit bleek, dat zoo- veie adviezen van den Onderwijsraad ten gunste van het onderwijs nooit werden opge- volgd In den strijd van vroeger, die Groen van Prmsterer begonnen is en die door dir. Kuij-, per is voortgtzet, is het onderwijs politiek ge- worden. De Nederlanders, vervolgde spr., besef- ftn thans, in tegensteliing met vroeger, dat ontwikkeiing noodig is voor de weivaart van ons land en volk. Noodig is het dat onze volkskracht niet verlaagd maar verhoogd wordt. En bij de voikskracht nemen opvoeding en onderwijs zeer zeker een eerste plaats in. Spr. citeerde een werk van Treub, waarin deze aan het slot spreekt 'in den' volgenden geest Of wij ons goed zullen houden in den strijd, of wij zullen blijven behouden onze positie die Nederland in de rij der volkeren wij mogen er trotsch op zijn heeft we- ten in te nemen, of wij niet i zullen worden achteruit gedrongen op intellectueel gebied, op geestelijk gebied, enz, het in stand houden van ons volk zal vooral afhangen van de niannen zelve. De economische ontwikkeiing, de toekomst van Nederland ligt in hun hand. Moge, zoo is het slot van deze clausule uit dit boek, de geschiedenis kunnen getuigen, dat ze toenden voor de groote taak berekend te zijn. Dat zijn voorwaar gulden woorden, aldus spr. Het hangt af van de kennis, de energie, het doorzicht, het organisatievermogen, kort- om van de volkskracht of wij in den econo- mischen strijd staande kunnen blijven. Maar de basis, waarop die volkskracht ge- vestigd moet zijn, is de opvoeding en de ont wikkeiing van het jonge mensch. Die opvoeding is in de eerste plaats gele- gen in het gezin zelf. Op moederis schoot en onder vader's hoede wordt het kind opge- voed in den besten zin van het woord. Zoo moet het tenminste ziin. Die opvoeding is het fundament van iedere ethische en religieuse opvoeding van' Idnd tot mensch. Er zal echter een tijd komen, dat de ouders begrijpen dat ze de opvoeding van het kind aan anderen zullen moeten toevertrouwen Dat doet pijn, doch men voelt de noodizake- lijkheid Wanneer het kind niet in aanraking komt met andere menschen, met andere opvattin- gm. dsn blijft het een stumpertje. Het kind nioet door de ouders aan de school worden toevertrouwd. Thans beleven we den' tijd, waarin de Ne derlanders niet opgeroepen worden de onder- wiizers om hun belangen te beepreken, niet opgeroepen worden de mannen en vronwen 1 van links en rechts. iJai gevoei immers van de ouders voor hun kma is aan geen rang of stand, geen richting oi geiooi verbonden. Ve kregen een mmisterie van onderwijs en dacniennu zuhen we een betere toekomst te- genioet gaan. Minister De Visser, onze Minister van On derwijs, was voor ons eerst een- sympathieke tiguur. Een man, naar wij dachten, uit een stuk, een man, die recbt op zijn doel afging. Hij ging aan het werk en bracht een wet tot stand in 1920. Ete wet op het L. O., waar- onder wij thans levea. In December 1920 yerd op bezuiniging aangedrongen, doch minister De Visser, noe- wel geneigd het na te gaan, verklaarde ondier geen voorwaarde, de bepalingen te laten schieten waarop de pacificatie van het onder wijs is verkregeu. Het 7e leerjaar heeft hij zelfs een onafwijs- baren eisch genoemd in zijn memorie van toelichting. En de minister van thans is dezelfde als die deze wet voorstelde. Spr. noemde de houding van dezen minis ter zoo vreemd. Hij gevoelde zich al heel gauw gedrongen een ucase in te leveren en- te zenden aan hoofden van scholen e a., waarin hij zeide, dat men het met het 7e leerjaar niiet zoo nauw moest nemen. Terloops merkte spr. nog op, dat de minis ter 14 dagen geleden in de Kamer verklaard heeft, dat men over de bewaarschoolwet vooreersf maar niet moet denken. En nu de scholenbouw. Ook het bouwbe- sluit is mank geslagen. Ete clausule betreffen- de den scholenbouw in de L. O.-wet is door de wijziging als het ware vernietigd. In de begrooting die de minister heeft op- gemaakt, staat, dat de 1.600.000 voor het herhalingsonderwijs van de begrooting ge- schrapt wordt. De minister meende, dat de gemeenten dit zelf maar moeten bekostigen. Is dit bezuiniging? vroeg spr., die vraag ontkennend beantwoordende. Bij de L. O.-wet had men recht op 1 on- derwijz,er voor 25 kinderen, 2 voor 40, 3 voor 60, enz. Thans keutt de minister het goed, dat een onderwijzer 40 of meer kinde ren in zijn klas heeft. Spr. zette nog eenige nadere bijzonderhe- den omtrent de wijziging uiteen. En dat allemaal zal gebeuren als deze wij ziging wet wordt, vervolgde hij. Dat zal ge beuren met uw eigen kinderen. Stei u voor, zeide spr. verder, een klas met 50 a 60 leerlingen. Zoodoende krijgen we weer de kazernescholen, evenals in Duitschland, dat zoo prat gaat op dat sy- steem, een 'esysteem van tucht 'Hoe wilt gij, orde houden in zoo'n to1 as? Daar iis geeni innige samenwerking tusisdien ouiderwijlzer en kinderen. Het resultaat zou zijn: Stiilte, of de kuoet! Dat is het resultaat van dergel'ijlke groote klassen. Daarentegen is de taak van onze L. S. er op te wijzen, dat leeren noodig is voor de kinderen om ze te maken tot goede menschen. En in de L. S. moet de lust gekwieekt worden tot leeren. Dat is de taak. Vandaar dat wiji met zooveel kracht opko- men tegeni de bepaltng van den minister be- tretffendte ui'ttbreiding van het aantal leenlin- gen per kind. Daannede gaat one onderwijls hard achter uit. Ons volk moet zijn een paraat volk, dat het kan zijin dioor zich te ontwikkelen. Daara behandelde spr. het niet meer mo gen vervtulilen van vacatures, hetgeen hiji met sprekende voorbeeldlen duidelijk maakte. Heb ifc te veel gezegd! vroeg spr. toeni ik' onlangs .in de algemeene vergad'ering van ^oil'ksonderwijsi" zeide: Deze minister is rniji een psychiologisch raadlsel? Hietrna behandelde spr. nog die bezuini ging in verb and- met het onderwijs. De mi nister zal daarop kunnen bezuinigiingen 35 .milliioen gulden. Dit is grievend voor het bijzonder onder wijs zoowel als voor het lagere. Nog zullen 6 h 700 onderwijzers op wacht- geld gestaldl worden. En nu juist feomt men met zoo'n ongelukkige wachtgeldregeling aan. Naar verluidit,, zal de wet spoedig in be- handeliing komen en We hebben dus nu voor ons den toestand zooals hiji is. iDe minister van onderwijs blijikt een geheel .andere te zijn geworden en wenscht enkeli in het gevlei te komen bij den minister van Fir nancien. iSpr. zag 'hen dan 1 Lever beiden gaan, dit zeggende naar aanleiding van de bewe- ring van den minister van financien liever heen te will en gaan. (Applaus.) l9pr. er.kende dat er verschillende puntien zijn, waarop wel beizuinlgd kan worden het splitsen in kleine scihooltjes zonder het onderwijs ate zoodanig te schaden. Ik heb u duiddij'k trachtenl te maken, ver volgde spr. dat het hier niet gaat om een partijkwestie of een geloofskwestie, maar dat net gaat om de opvoeding van ons kind, dat wiji innig lief hebben. Dat hebben wiji op het ^illen, wiji blijyenl het Nederland, waarop wiji 'trotsch kmnen zijn, dan moeten wij zor- gen dat niet, walke mih'ister ook, gaat knib- beleni a,an' den opvoerikundige waarde van ons volksonderwijs. Dat is lets dat ons alien. aan.ga.at. IHet doet mij .genoegen dat in. een plaats ate Allkmaar 4000 menschen hebben getee- loendi voor het petitionnement. Dit adtres zal' ind'rulk maken. De minister, dlie niet de minister is van een bepaalide partij, maar van het ganscte volk; heeft zoo zette spr. nog uiteen naar aanlei ding van eenige peitsberichten geconfereerci met, dus het adviea gevraagd van, rechtsdhe onderwijs- autoritel ten. Waarom niemand van links ook gevraagd? Spr. vermoadldie dat zeker wel 8 H hon- derdduiziend handteekeningem voor het peti tionnement zullen hijeen komen, waardoor di adres zal worden tot iets, wat een' ander nog nooit geworden te. Dat zal imdruki makeni op den Haag en ate dan die monsitervergadming wordt ge- houden., waarop het hopelijlk zeer dhuk za" zijin, dan zullen we zieni wat dit vermag in het hant van diezen minister. Onze heweging zal hem er toe moeten brengen, dlat hi} be- langrijke wijlzigimgen bremgt in zijn wijizi- gingswet. Zaili die wet echter dborgedbeven worden dan kunnen we rekenen dlat ze tot standi ge- fconnen te, terwijl de meerderheid van ons volk er tegen was. La ten wij blijven volhonden. ons best te doen voor handteekeningen. Wij hebben dan onzen plicht gedaan. De toekomst ligt helaas niet aan ons! Applaus). >e hear Kooij, wegens noodzakelijke afwe- zigiheid van den heer. Qoeck, voorzitter, gaf gelegeniheid tot het stellen van vragen. INiemand gaf zich daartoe op, waarna de heer >Kooiji weidler het woord) nam, hartelijk dank zeggenide aan' den heer Zelvelder voor diens aangenaime uiteenzetimg van de a.s. wetswijziging, vender nog vele hartelijke woorden aan het adireb van den ktleidier rich- tenrie. iSpr. wees op de woordlen van die grondtwet: ,Het onderwijs is een voorwerp van aanhou- dende zorg van cle regeering. IWij. vragen ons afIs dit de zorg van de regeering voor het onderwijs. En wiji izeggen: neen! De zorg is aan diezien minister niet toever trouwd, maar laten1 wiji ouders van kinderen, wij; burgers van den Nederlandschen Staat, aten wij dan dit woord tot onze leuze maken: let onderwijs is een voorwerp van. aanhour dendie zorg voor ons,, diaar die regeering het verwaarloost. Spr. dankte nogmaate den inleider voor zijn rede en vervolgens de vergadiering voor de aandacht en stelde ten) slotte die volgendd motie voor: De vergadering, bijeen geroepen' door het comite van Aktie tegen de verslechtering van het onderwijs, gehouden op 1 December 1922 te Alikmaar, gehoordi de besprekingen over het aangebo- den wetsontwrp tot technische herziemng van de wet op het Lager Onderwijs, spreekt als haar meening uit. dat het vergrooten van het aantal leerlingen per onderwijzer, de aangekondigde herziening van het bouwbesluit, het ontnemen van het reicbt aan gemeente- en schoolbesturen, om meer onderwijzers aan te stellfen dan de wet vereiscbt en om hij! sticb- ting van soholen boven de nonmen van het bouwbesluit uit te gaan, en de wijziging der wachtgeldregeling, voor het Lager Onderwijs in de hoogste mate nadieeldg moet worden geacbt, vertrouwt, da.t de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal 'het ontwerp, zooals het daar igt, niet zal aanvaafden. De heer Kooij, sloot, nadat bovenstaande motie bij1 acetamatie was aangenomen, de ver gadering. UIT URSEM. Een mooie ouderavond, ruim 40 ouders aanwezig, dank zij het goed verzorgde pro- gramma. Na de opening speelde het hoofd der ge- meente zeer verdienstelijk drie nummers op de piano. De onderwijzeres zong beschaafd en met goede intonatie een paar keurige liedjes, wel- ke algemeepen bijval vonden. Om aan den avond een offirieel cachet te geven, leidde het hoofd der school het onder- werp „Aanpassen" in. Moge het velen in't gewone leven moeilijk vallen zich bij zijn omgeving aan te passen, aanpassen is een levenskunst, welke de erva- ring leert, oneindig veel moeilijker is de taak van de onderwijzeres het jonge kind te lee ren niet de conventioneele teekens, maar de voorstellingen welke in het begustzijn dienen te komen, zal het kind geestelijk rijker wor den. Niet alleen op de onderwijzers, maar ook op de ouders rust de dure verplicbting het kind te laten profiteeren van de aangeboden leerstof, belangstelling in het werken, het po- gen van het kind is een der voornaamste fac- toren. Na de pauze gaf de burgemeester weer een paar nummers op de piano en zong de on derwijzeres opnieuw enkele liedjes, waarvoor zij een welverdiend applaus inoogstte. Een nummer op het programma was door een aantal vraagteekens vermeld. De burgemeester speelde een Sinterklaas- liedje, waardoor het den leider der vergade ring gemakkelijk viel te vertellen, wat die tee- kens op het agenda-tje beduidden. Men wenscbte met de kleinen Sinterklaas te vieren, wat bij alle aanwezigen insloeg. Een Hist eirculeerde, waarop reeds voor een aardiu bedrag geteekend werd. De leider. der bijeenkomst beantwoordde nog enkele hem gestelde vragen, waarna de heer Buis als praeses het hoofd der gemeente, de onderwijzeres en't hoofd der school dank zegde voor het welslagen van dien ouder avond en de aanwezigen complimenteerde .voor de bewijzen hunner belangstelling. In den loop dezer week traden in de Ned. Herv. Kerk alhier als sprekers op de heeren Mulder, pred. te Westwoud, en v. d. Veen, pred- te Enlchuizen. Dienzelfden avond gaf de jonge zangver- eeniging „Kunst naar Kracht" te Ursem, on der leiding van haren directeur den heer J Gerritsen te Alkmaar, blijk, wat ernstige studie vermag om de „kunst" te naderen. ,,'t Avondkoor"1 van C. Kreutzer klonk overweldigend schoon in het kleine kericge- bouw; ..Goede Nacht" van F. Koenen stexnde tot plechtige stilte; „Nu zijt Wellekompie" en ..Bede voor het Vaderland" zette de kroon op het werk. 't Geheel maakte den indruk, dat de diri ment ear persoonlijkbeid is, in wiens handen de leiding ten voile kan worden toever trouwd. UIT VEENHUIZEN. Gisteravond werd in de Opefibare Lagere School alhier een ouderavond gehouden. Vol- gens Veenhuizer gewoonte was de belang stelling niet groot. Buiten de oudercommis- sie waren slechts twee ouders aanwezig, zoo- dat de meheele vergadering zes personen' om- vatte. Met algemeene stemmen werd een mo- be tegm de verslechtering van het onderwijs, welke motie was samengesteld op een' verga dering der vereenigde oudercommissles te Heerhugowaard, aangenomen. Deze motie zal naar de Tweede Kamer worden opgez.onden. UIT NOORD-SCHARWOUDE. On het netitionnement tegen de verslechte- riner van de Lager Onderwijswet zijn in onze gemeente 650 handteekeninzen verzameld. UIT WIERINOERWAARD. Door setemgerechtigde lidmaten der Ned Herv. Gemeente zijn tot leden van het kiescol- lege herkozen de heer P. v. d. Lippe en geko- zeo de heeren D. Sleutel, F. A. Tauber en E. Zwaag. De heeren Jb. Breed en J. Bakker waren afgetreden omdat deze benoemd zijn geworden in den kerkeraad. BOEKAANKONDIGING. Marga'a vertrouwde (Brleven van een gescheiden vrouw) door Tine Brlnkgrevc Wicherink. Uitgeversmaatachappij „Hol- land" Amsterdam. De bekende schrijfster van meisjesboe- ken heeft ook de vaders en moeders dezer meisjes niet vergeten. Zij heeft een roman geschreven en nog wel in briefvorm. Wie dat waagt moet een onderhoudend schrijfster zijn, die de zekerheid heeft voor het verhaal van kleine dagelijksche ge- beurtenissen tot den laatsten brief toe een aandachtige lezer te zullen vinden. Maar mevrouw Brinkgreve kan boeiend vertellen en zij kan meer dan dat. Zij weet de brieven waarin een geschei den vrouw aan haar vertrouwde vriendin haar geheele hart blootlegt, zoo samen te stellen, dat wij die vrouw zien als een hoogstaande .trotsche figuur, maar toch ook weer als een eenzame, die zich van haar zwakte en onevenwichtigheid terdege bewuat is. Maar bovenal wordt Marga als een fijn- gevoelige natuur geteekend, nog diep on der den indruk "van de wreede ontgooche- ling harer weinige huwelijksjaren met een onbeteekenenden zwakkeling. Onderhoudend vertelt de gescheiden vrouw in haar brieven van haar eentonig leven in een dorpspension totdat haar be langstelling opnieuw voor een man gewekt wordt. Tot uitgesproken liefde kan het niet ko men, want de voor immer onbereikbare is een getrouwde, wiens plaats bij vrouw en kind moet blijven. Maar als hij vrij plotseling sterft, krijgt de eenzame Magda het geluk zijn eenig kind aan haar zorgen te zien toevertrouwd. In toewijding voor een altijd begeerd kind en voomamelijk voor dat van hem, die nimmer uit haar gedachten zal gaan, be- sluit zij haar leven voortaan slechts voor het geluk van haar pleegkind te zullen in- richten. In prettigen, boeienden briefvorm heeft mevrouw Brinkgreve dit alles weergegeven. „Marga's vertrouwde" is een boekske met een hoog gehalte aan edele bestand- deelen. Hektor door Annie van GoghKaulbach (Tweede druk). Uitgave W. L. en J. Brns- se's uitgeversmaatschappij, Rotterdam. De hondekop op den omslag kijkt ons vragend aan en wij weten het dier geen antwoord te geven. Wij weten het niet of de bekende schrijf ster dit boek ter wille van de menschen of van de honden heeft geschreven. Het is de geschiedenis van den huishond Hector, door hem zelf verteld. Van een vertellende hond is een heel sober verhaal te verwachten en de geheele geschiedenis Is dan ook een aaneenschake- ling van eten en drinken, blijde en droeve dagen, van slechte en goede bazen en vrouwen en van diverse hondenoverpein- zingen betreffende de algemeene verhou- ding van hond tot mensch en omgekeerd. Deze hond deelt aan hondenbezitters soms heel wijze lessen uit. Wie een Hector, Kees of Bobby heeft leze dit boek ter wille van den hond, wie zijn kinderen de liefde tot de dieren wil bijbrengen leze het terwille van zijn directe nakomelingen. Of nog beterhij late het ze zelf le- zen. Hector weet de jeugd heel aangehaam en leerzaam van zijn avonturen te vertellen. Alexandra door Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. Uitgave „Op de Hoogte", Haar lem. Van dit boek is een film gemaakt en van de film zijn weer de Ulustraties in dit boek Verschenen. Daardoor heeft de roman Alexandra het karakter van iets tweeslachtigs gekregen. Van een roman en van een film-explica- tie. ,,Deze geschiedenis", heeft de schrijver zelf in een voorwoord gezegd, „is niet an- ders dan „banale treinlectuur, sentimenteel en langdradig". Dit is de bescheidenheid ten top gedre- ven. Want al is de geschiedenis niet anders dan een beschrijving van de vereering van een levensmoeden nietsnutter voor een zie- kelijke dame, die hij toevallig in den treln ontmoet en door welker dagelijksch gezel- schap hij later zijn lust voor leven en wer ken herwint, toch is deze simpele historic ook het etui voor menige kostbare gedach- te. Er komen in de gesprekken tusschen de hoofdpersonen telkens levensvraagstukken aan de orde waarvan Alexandra een een- voudige maar goed doorvoelde definitie weet te geven. Dat is het verschil tusschen de gelijkna- mige film en het boekwerk. De eerste geeft slechts de aankleeding van een scenario, het tweede steekt al naar de diepte en geeft een interessante ontleding van op de film nooit uitgesproken gedachten. In het stervende Woiga-gebied door Jo> han Luger. Uitgave van het Nederl. Nan* sen-Comito, Amsterdam, bij W. L. en J. Brusse's uitgeversmaatschappij. Johan Luger, oud-redacteur van „De Te- legraaf" is als vertegenwoordiger van het Nederlandsch Nansen-comit6 in het ster vende Wolga-gebied geweest. In sobere maar juist daardoor treffende bewoordingen vertelt hij van het mensch- lievende reddingswerk der Internationale organisaties waarbij voomamelijk de Zweedsche hospitalen en expedities kranig werk verrichten. Dit boekje is 66n luide kreet om hulp voor de tienduizenden die dagelijks van honger en koude bezwijken in de onmete- lijke ijs- en sneeuwvelden van het Wolga- gebied. „Men heeft", zegt Johan Luger aan het slot van dit werkje, „gevraagd of alles waar was wat omtrent den honger in Rusland ge schreven en gezegd i3 en ik kan slechts dit eene zeggen, dat elke beschrijving faajlt bij die werkelijkheid en dat de nuchtere cijfers van vandaag, morgen achterhaald worden door het grootere getal. Want niemand is in staat dit te overzien en niemand weet wat het einde zal zijn. Of het moest de stilte zijn van de Saha- f« - g ra Dit is allereerst een boekje voor de velen die nog altijd bang zijn, dat hun dubbeltje voor Rusland eens in handen van een sovjet-bewonderaar zou kunnen komen. Tilly en haar vriendinnen door Tine Brinkgreve-Wicherink. Uitgave Gebr. Kluitman, Alkmaar. Tilly is een aardig bakvischje vol idea- len welke bij dien hoopvollen leeftijd thuis behooren. Zij gaat met haar vriendin Wiea uit kampeeren in een kamphuis bij Rhenen en de schrijfster geeft een prettige beschrij ving van het echt gezonde en gezellige bui- tenleven. De „Dritte im Bunde", vriendin Kit, komt op een Duitsche kostschool terecht, maar treft 't daar al bijzonder ongelukkig, en voelt zich diep gegriefd door de direc- trice en een der kostschoolmeisjes, waarna ze in edele verontwaardiging met echte bakvisschen-onnadenkendheid zonder geld en zelfs zonder hoed den terugweg naar Holland ondemeemt. Gelukkig is er onderweg notf een arm- bandhorloge te verkoopen en het slot van de geschiedenis is dat Pa en Ma onver- wachts him ver weggewaande dochter weer in de armen houden. In tegensteliing met vroegere meisjes- boeken van deze schrijfster vinden we hier avontuurtjes beschreven die wat gfooter sensatie geven dan het bezoeken van een bal masque of toppunt van gewichtig- heidhet in aanraking komen met de fa- milie van een burgemeester of anderen grootwaardigheidsbekleeder. .Tilly en haar vriendinnen" geeft een prettige beschrijving van door en door ge- zond buitenleven en eenige voor meisjes werkelijk angstige avontuurtjes, waarbij het nachtverblijf van Til en Wies in Utrecht, Kitty's ylucht van de kostschool en Wies' „arrestatie" in het magazijn De Bijenkorf zeer zeker tot de meest interes sante behooren. Gebr. Kluitman zorgden als steeds voor een keurige uitgave. De overwinnaars van het Gond, door Paul d'lvoi. Uitgave N. V. drukkerij Jacob van Campen, Amsterdam. Paul d'lvoi, de. modeme Jules Veme, is geen onbekende. FONDSEN. 6 5 4K, 4 idem 1000 1922 A 1000 '18 f 1000 '16 1000 '17 ,1000 '16 1000 '19 1000 '15 1000 '16 f 1000 '17 obi. N.W.S. idem idem 4 idem 6 O.Ind. 5 idem 5 idem 5 idem Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Maatij Insulinds Oils Philips Gloeilamp Comm. Studebaker Ck>mm. Steel Compania M. Arg. Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam Javasche Cult. Dordtsohe Petr. gew. Gecons. Holl. Olie. Koninklijke f 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi HoU. Am. Lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie Deli Batavia Tab. Deli Maatij Senembah 5H ohl. Holl. Spoor 1922 5 54 obi. Staatsspoor 1922 .South. Pacifio Union Pacifio Prolongatie 25 Nov. 27 Nov. 28 NOV. 88% 88% 881/4 99%. 99% 998/4 87?/, 877/b 878/4 833/8 831/, 831,8 811/, 81% 818/9 96% 96% 96% 93 - 878/4 878/4 87% 87% 878/4 132% 133% 1338/4 102 1028/u 102 134% 134% 134% 17/, 2% 247 130 125 1227/, 106 104% 1037/,, 33 32% 328/, 159% 1597/9 1608/, 364 3651/4 366T/, 316 316 316 397% 392 396 129 127% 127 409 404% 4021/s 338 IO8V4 110 112V. 240 245 247 1148/4 115% 115% 68 Q0 8/s 90 878/4 2698/4 270 267 2201/4 220 221 303 306 94'A. 94*. 94% 92 147V, 143 142 3% 4 37/8 29|Nov. 8813/m 987/m 87% 83 Vs 81% 96 93 1327/, 101 133 17/| 1231/1 103 Vs 33 Vs 158»'t 364 V, 311 Ve '891/1 127 401 Vb 333 111'/* 2493/4 113 89 267»/i 222V» 397V* 94% 943/s 923/g 143'/8 4 Id Nov. 88% 997/w 87% 83% 81Vs 96 93 873/4 87% 1317/,. 101V4 133 V, 17/, 1253/4 104% 33 Vs 1583/4 3638/4 3178/4 3881/4 1261/, 402V, 114 V. 2511/* 115 68V, 8»i/b 270 224 3078/4 94% 94'/, 931/s 145% 4Vi 1 Deo. 89 87% 83% ®1 6/8 96 133s/, 1018/s 134 _l7/8 1251/, 104% 348/4 161 367 318«/. 390 1268/, 404 i/e

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 7