DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 287 Bonderd vier en twintigste Jaargang 1922 DINSDAG 5 DECEMBER Buitenland. Bimaeiilaiid. Wemengd Nieuws. Dit nuiraner besfcaait tot 2 Wadten. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdpgen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljsnummers 5 cents. PRyS DER OEWONE ADVERTENTIEN; Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsrnimte. Brleven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER 0 ZOON Voordam C9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. DE CRISIS IN GRIEKEN-LAND. De broer van den voormaligen Griekschen koning Konstantijn, prins Andreas, die, naar wij mededeelden, wegens ongehoorzaainheid aan de bevelen van den opperbevelhebber tot levenslange verbanning en verlies van- zijn of- ficiersrang is veroordeeld, is Zondag met zijn gemalin uit Athene vertrokken en later aan boord gegaan van een Britsch oorlogsschip (hij is getrouwd met een Engelsche prtoses). De berichten omtfent een- opstandige be- weging zijn onjuist ztegt een B. T. A.-telegram en het voegt er aan toe: In het geheele land heerscht volmaakte orde. Uit Parijs komt een rechtvaardiging van de houding van Frankrijk tegemover Grieken- land, zoo geheel anders dan die van En-ge- land. Reeds op den dag na het uitbreken van de revolutie te Athene", aldus het beticht, „toen men nog inoest vreezcn, dat er ontnid- dellijke represailles zouden worden genomen tegen Konstantijn en zijn ministers, die ver- antwoordelijk waren voor de ramp in Ktein- Azie, heeft de Fransche gezant, evenals zijn collega's, er bij de revolutionnaire regeering op aangedrongen, dat deze zichi door mensch- lievende overwegingen zou lateni leiden, en zich tegen het voltrekken van doodvonnissen verklaard. In verband met deze stappen werd van gezaghebberide Grieksche zijde aan Frankrijk medegedeeld, dat de Grieksche au- toriteiten bereid zijn, clement op te treden, doch met onyerbiddelijke gestrengheid zou den optreden, wanneer ae buiten-landsche presise ten geunste van die beklaagden zou voortduren. Onder deze omstandigheden meande Frankrijk van elk-en nieuwen stap te moeten afzien, en nam het de strengste neu- traliteit in acht." De Grieksche generaals P all is, Exadakty- losi en Val-et'tas, die verleden week warden gearresteerd, zijn gisteren wegens onvoldoen- de bewijs in vrijlheid gestdld. Prins Andreas is met zijn gemalin aan boord van cem Britsch en fcruiser via Korfoe naar Brindisi vertrokken. verklaring een commentaar op de door de Grieksche delegatie geoppercfo bezwaren te gen een territorialen uitweg voor Bulgarije naar de Egeische Zee. De Bulgaarsche dele gatie baseert haar eisch vooral.op economi- sche en geografische gronden, die doen ver- moeden, dat de wenschen van Bulgarije zich niet alleen tot een toegang naar de Egeische Zee, doch ook tot geheel West-Thracie uit- strekken. IDE GONFIERENTIE TE LAUSANNE. B'ijl het geven van; een -overzicht van die ver- handelinigQn te Lausanne, voor zoover zij thans zijn gevordterd, stemine® de Londensche bladen: overeen, dat inderd'aad' belangrijke vorderiingani zijn geimaalkt miet verscheidene buitengewoon ingewikkelde 'kwesties. Bij- alle onderwerp-en, die behlamdeld zijn, is een geest van volkomcn eeniieid aan den dag gelegd door de gealieerden, die er blijkbaar naar s-treven, eene bevredigende samenwerfcing te handhaven. Bij -eene kwestie, die der capitula- itieni, waren- niet "alllieen de gealfeendten het eens, maar ale landen, die capithlatoe ver- dragen met Tuirlkijte geslbten hebben, bl-eken zich- te vereenigen met die inzichten, door de geallieerden te fcennen gegeven. Lord Curzon, B-arrere en Garroni hebben gisteravond een oniderlinge b-espreking ge had. Hi-erin pleegden' zij overleg ten aanzien van de houding, aan te netnem door de oom- missie, imzake die' discussie, die hedcnochtend is begonnen, over de kwestie deir zeestraten. Gister heeft op-nieuw een zitting, plaats ge- had van de Eerste Commissie (betreffende de territoriale en militaire aangelegenheden). Deze zitting wordt de belajjgrijkste geacht, van welke tot nu toe hebben plaats gehad. Zij kan het keerpunt der conferentie zijn. Zoowel de Russen als de Turken waren aanwezig. Na de opening van de conferentie vroeg lord Curzon den Turken en de andere betrok- ken delegaties hun meening over de kwestie der zeeengten. Hij voegde er aan toe, dat de geallieerden niet zouden antwoorden voord-at de voorstellen waren onderzocht. Ismed Pacha gaf een korte uiteenzetting van het Turksche standp-un-t, in den loop waarvan hij verklaarde, dat Konstantiuopel, de hoofdstad van het Turksche rijk en de zetel van het Kalifaat, met de Zee van Marmora tegen aanvallen beschermd moet worden. Hij gaf den wensch te kennen, dat de zeeengten open zullen blijven voor het interniationale handelsv-erkeer. Lord Curzon wees er op, dat de Turken hier geen practische oplossing aan de hand doen en voegde er aan toe, dat ,toen de uit- noodigingen voor de conferentie waren ver- zonden, een algemeen richtsnoer was aange- geven. Curzon sprak de hoop uit, dat Ismed Pa cha eenige practische voorstellen zou doen, waarbij de souvereiniijeit van Turkije zich niet behoefde teverzetten tegen een internationaal beheer van de zeestraten. Ook de andere delegaties zetten hun stand- punt (uiteen Op een vraag van- lord Curzon, of Ismed Pacha het Russische standpunt aan- neemt als te zijn het Turksche, volgden 'eenige oogenblikken van indrukwekkende stilte. Daarop verklaarde Ismed Pacha, dat -ook dm anderen mogendheden zou worden ver- zocht voorstellen te doen. Hij gaf toe, dat Rusland het meest aan de Turksche voorstel len tegemoet komt. De Bulgaarsche delegatie geeft in een lange DE IIE1R19CHE VRI JSTAAT. IDe „Times" melldlt!, idat zij uit betrouwba- re bron vameemt, dat Timothy Healy de func- tie van gouivemeur-generaali van tdlen Ierschen Vrij'staat heeft aanvaard. iDle „D|aiily News'" meldt, dat deze benoe- ming zear zail warden, toegejuicht door d'e aainihan-gers van den- Vrijstaat in Ieriandi, waar Mealy ailgemeeml bekendl is en zeer wordt geacht. Htet is' waarschijn'lijk, dat het parlement in zijn bdjeenkomst van Dinsdlag onmiddelfijk den president zal kiezen, die op zijn beurt de ministers zal benoemen. iNiemand twijfelt er aan, dat Cosgraw, die, volgens de „Times", sinds den dood van Ar thur Griffith een igoeden indruk heeft ge- m'aakt, zal1 worden herk-ozen en naar alle waarschijnlijkheid zulleu alle andere minis ters hunne portefeuiPes behouden. DE IERSCHE KWESTIE. Gister hebben de troepen- te Dublin groote activiteit betoond bij het fouilleerenvan alle mammelijke voetgangers, en het doorzoeken van alle auto's en trams. De mannen, die zich naar hun kantoren begaven, werden vaak driemaal gefouilleerd. Het Wetson twerp inzake de Iersche grond- wet wordt vandaag wet. ENGSEL-AND E'Ni GIRjlEKENLAND. 'In anitwoard op in,' het LagerhuLs gestelde vragen- zeidie Bonar Law, dait ingevolge van een kabinetsbeslliuit instruction gezonden wa re® aan Lindiley, den B-ri'tschen1 gezant te Athene, onii te dreigeni,' dat de betrekkihgen met Griekenlliand zouden worden' afgebroken. De premier voegde er blij, dat men niet bad gatracht invlloed op Grideenland uit te oefe- nienj, om de ins'telling eener republiek te vour- komen of de hiuidige dynastic te 'handhaven. Mac Nei'll, onder-secretaris voor Buitenl. zaken, zeide, dat de kwesltie van oe terugtoe- ping der Bdtsche marine-missie uit Grie- keniland' nog een- punt van overweging uit- maakte. RUSISII'SOH PIROnnEIST TE 'LAUSANNE. De 'Rlussische delegatie heeft opnieuw ge- protesteerdi tegen> de nlet-toelating tot d'e al- gemeene beraadslagingen te Lausanne, doch zich desniettemini bereid verklaard1, aan de verh andelinjgen over de kwesties der zeeengten deel te nernen. Rusland en zijne bondgenoo- ten zuM-eni zichi efchter door geene beslissin- gen: igebonden achten, die Jn1 hunne afwez'g- heid genomen worden. DE MILITAIRE1 OONTR6LECOIMMIS- SBE IN DUESOHLAND. Volgens het „8- Uhr Abendbllatt" heeft de Riijksregeerkig een nota ontvangen van de a-niibassadeu rseonferentie, welke zich bezig- houdt met de reorganisatie der inlitaire con- trolecomimissie tot een garanti-ecomite, waar- voor die voiligende eischen wendlen -gestelld: Vervulilling van- den indertijd gestelden eisch inzake de reorganisatie der Schupo volbomen verandering van alle fabarieken, die oorlogsmateriaal vervaardlgen in fabrie- ken van vredesaniiiikelenuitlevering van het zichi nog in Duiitschland bevindende oorlogs materiaal-. De nota, welke spoedlg zal worden gepu- bliceerd, zal dezer dagen een) onderwerp van besprefcing van het Rgkskabinei uittnaken DE VERVOLGING DER BULGAAR SCHE 0-UD-MINISTERS. De in staat van beschuldiginig gestelde .Bulgaarsche oud-ministers zijn van Sofia naar de gevangenis van Sjoemla overge- bracht. De aiitoriteiten- hadden maatregelen genomen in het belang van d-e persooniijke veiligheid der oud-ministers. De minister van binnenlandsche zaken Daskalof verklaarde in de Sobranje, dat de overbrenging der ministers niet met het ge- beurde in Griekenland in verband1 stond, het- geen echter voor dit geval als voorbeeld kon dienen. STORM OP DE KANARISCHE EILANDEN. Naar uit Las Palmas wordt gemeld, heeft aldaar gedurend-e 30 uur een storm gewoed, vergezeld van den zwaarsten regenval, welke bij menschenheugenis op d'ti eiiand der Ka narische groep niet is voorgekomen. Stroomen water, die van- de bergen vloei-- 'den, veranderden de ravijnen in- bruisende bekken. De aangerichte schade is aanzienlijik. Vele bruggen werden vern'ield. Op de havenkaden werden vele goederen door het water meege- sleurd. DE AAN SLAG OP SCHEIDEMANN. Gistermorgen is voor het staatsgerechtshof t-e Leipzig het proces begonnen tegen de beide ersonen, die den hanslag op Scheidemann ebben gepleegd. De samenstelling van het gerechtshof is dezelfde als indertijd bij het proces tegen de moordenaars van Rathenau. Onder de 16 getuigen bevindt zich ook de dochter van Scheidemann, Louise. Reeds liang v6or negen uur heeft zich em talrijk publiek verzameld. ANGORA EN DE MOHAMMEDANEN. De regeering te Angora heeft aan de natto- nale vergadering medegedeeld-, dat zij voor- nemens is alle hooge godsd-ienstige autoritei- ten uit de Mohammedaansche wereld bijeen te roepen- en te Angora een oppersten raad over den Mohammedaanschen godsdienst te vormen. Zou de regeering van Mustafa Ke- mai op deze manier pogen- haar gezag te ves- tigen Dat kan ook gevaarlijk worden- voo-r de Engelsche heerschappij: in Iodig. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. De Spaansche hooge commissaris in Ma- rokko meldt. dat te Tetoean zich plechtig kwamen onderwerp-en de familie van Raisoeli, alsmede mCer dan 400: hoofden en notabelen van de stammeni, waarover Raisoeli invloed deed gelden, met name ook de beruchte fakir van Onadrass. Dit is de eerste daad- van uitvoering van de overeenkomst, die met Raisoeli betreffende zijn onderwerping gesloten is. DE A.S. CONFERENTIE TEi BRU99EIL. De Belgische miniisterraad heeft gister avond) een bijieenkomst gehoudm, waarin het vnaagstuk der schadeloosstalling en de bij- eenro-eping der Brusselsche conferenitie werd besproken. De minisitexs waren eenstemmi.L van oordeel, dat de coniferentie te -Brusse niet -kon worden bijeengeroepen, voordat over- eenstemming tusschen de geallieerd'en was bereikih onttrent alle kwesties die te Londien een pun van besprekimg zullen uitmaken. Bij' zijin aanbomst uit Europa te New York op 3 diezer verklaarde Pierpont Morgan, dat hijl niet aan de Brusselsche conferentie zou deelnemen. OPlLIOHTINlG. De Boedapester politic is eeqi gToep zwen- delaars op het spoor, gekomien,'die in groote steden van Europa voor J-oodische weldadig- heidsdoeleind'en gi-ften inzamalt en deZe voor zichzelveni besteedt. Ze zamelen gelden- in, in naam van de jyB-oedapesiter Isnaelietische Au- teursvereeniging" een niet bestaan-de ver- eeniging voor propaganda-docleinden Op de inzamelingsldjs'en staan de namen van drie Boedapester opper-rabbij-nen, -als leden van de commisstie van toezich-t, met valsche handlteekmingen: Ze l'aten als gedelegeerden van bovenigenoemde vereeniging verzoek- schiri'ften aan -verschillende Joodsche voor- aanstaande manneni zen-deni, waarin het heet, dat ziji persoonlijk de gelden zullen bom en af-halen, die voor de bestrijding van het anti- semietisme zullen besteed worden. Een van die zwen-delaars hou-dt zijn verhlijf sedert 6 October in .Londlen, en will van daar ook aan NederLand een bezoek brengen- KORTE BERICHTEN. -In verband met de h-oo-gesch ool-kwcstfc zou in B-elgie een ministercrisis dreigen. -D'e „NeW-Yorker Staatsz'tg." heeft on der haar abonnes een Kerstinizameling ge- houden -ter verzachting van den nood in Duitsch-lamd en 12.000) dollar bijeen gekre- gen-, d.w-.z. circa 100 millioan mark. Dit he- drag zal ter beschikking van president Ebetrt- word-en gesteld. Volgens een bench1! van de Chicago- Tri bune uit Sofia- hebben..de Turksche opstan- dalingen in West-Thracie de provinci-e auto- n-oom verklaard met Xanth-ra als hoofdstad. Diit is in lijnrechte tegenspraak met berich ten uit Athene. De burgemeester van Tngolstadt heeft Verklaard, dat de sitad in geen geval in staat is, een zoo groote som te betalen als door de Entente w-ordt verlangd. Zooals men weet, had de Raad van Gezanten- een half millioen goudmarlk geeischt wegens het incident met de controlecommisSie. Aangezien de immigratie uit Italie het vastgestelde cijfer heeft overschreden, zullen tot 30 Juni 1923 geen ItaJianen meer in de Vereenigde Staten worden toegelaten. Het visschersvaartuig „Edna Brown", dat 150 kisten drank aan boord had, is nabij Treeport in de Vereenigde Staten door de drpogl-eggings-autoriteiten aangebouden. Een trein van de Topeca Santa Fe- spoorweg is ontspoord. Twee personen Wer den gedood. De spoorweg-autoriteiten ver- moeden, dat een wissel met opzet onklaar is gemaakt. De Duitsche rij'kspostmMster h-eeft een specialen bezuinigingscommissaris voor zijn departement benoemd, die onmiddellijk onder den minister staat. Volgens een te San Diego (California) ontvangen bericht zijn bij het vergaan van de motorboot „Isabella", die op 15 October in een orkaan verging, 15 personen verdronken. Het bericht werd' gebracht door't Mexicaan- sche stoomschip „Guerrero", dat in dienzelf- den orkaan strandde, maar na lang werken weer vlot kwam, De Engelsche hoofdinspecteur bij dm telefoondienst te Aguila Tuxpan (Mexico) werd gevangen gmomen door em bende die- ven, die een losprijs eischen van 10.000 pesos, benevens een maandelijksch-e bijdrage van 5000 pesos, voor de revolutionnaire bewe- ging. Begint het rooverwezen nu weer te herle- ven? De republikeinen to het Amerikaansche Congres zijn overeengekomen, niet langer te beproeven het anti-lynching wetsontwerp- Dyer aangen-omm te krijgen, ten gevolge van de" met succes bekroonde obs'trucffe der demo- cratm, die tallooze amen-demmten todimden op het verslag van den Smaat, waardoor het verslag niet kon worden goedgekeurd. BESTRI.FDING VAN f£)E'N HlANDEL IN VROUWEN! EN KINDF.REN. In-gedimd is een wetsontwerp tot goedkieu- rto(g van het verdrag ter bestrijldtog van deni ha-mdel in vrouweif en kinderen, op 30 -Sep tember 1921 -ter, ondlerteekentog neergelegd op het secretariaa't-geaeraal van den Volkenr bond. HET VEST ING'STELSEL. B'lijkens het voorloopig verslag van' de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelltog van de begroottog van uitgaven ten behoeve van de voltooitog van het ves- tingstelsel, dienst 192'3, werd bij het afdee- ltogsonderzoek van verscMllende zijdm de aandachit gevestigd op hetgeen bij de alge- meme beschouwingen over de staiatsbegroo- ttog door het kamehlid H. Colijn ten aanzi-m van- het vesttogstelsel is gezegd. Men ver klaarde het o-p prijs te zullm stell-en, to-dien de minister in zijini beantwoordtog van dilt verslag em uiteenzetting van de te diezer zake door hem gehuldigde opvatttog aan de Kamer zou willen geven. Somimige leden gar vm als him meening te kmnen, dat de vol tooitog van het vesttogstelsel onverwijld1 be- hoort te worden geslecbt. Andiere leden be- paalden zich tot de verklaring, dat zij het niet doelmatig achtten thans uitgaven, te doen voor rideuwe' werken. Versdheidene 'te- den zo-udm zich echter -met ernst wmschen te verzetten tegen em afschaffiug als de be- doelde. ARBEIDSTIJD IN DE SIGAKENNIJVERHEID. De minister van arbeid heeft, beschikkm- de op een gemeenschappelijk verzoek van het Verband van Veremigtogen van Sigarmfa- brikanten to Nederland, de Nbderl. R. K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten, de Ver eeniging van R. K. Sigarenfabrikanten De Kem-pen-, de Vereeniging van R. K.~ Sigaren fabrikanten Vaikenswaard, de Nederl. Si- garenmakers- en Tabaiksbewerikersbo-nd, de Nederl. R. K. Tabaksbewerkersbond en de Christelijke Bond' van Sigarenmakers m Ta- baksbewerk-ers to Niaierland, tot het bekomen van een vei'guntog als bedodd to art. 28, ze- zende lid, der Arbeidswet 1919, aan hoof den of bestuurders van onderaemingm to de sigaren-todustrie to alle gemeenten der rij'ks- vergufling verleend, dat de to hun onderne- rntog werkzame arbeiders, to af wij king van het bepaal-de to art. 24 der Arbeidswet 1919, to het -tijdvak van 3 dezer tot 1 Februari a.s. op 26 werkdagoni, niet zijnde Zaterd'agen, ge- diurende 9 yi uur per dag arbeid verrichten, onder vooiwaarde, dat: a. door de betrokkm arbeiders op 25 en 26 dezer en 1 Januari geen' arbeid wordt verricht b. de arbeidstijd op bepaalde dagen gele- gen zij tusschen 7 uur voormiddags en 1 uur natoiddags c. door arbeiders beneden 16 jaar niet langer dan 48 uren m door arbeiders van 16 jaar of ou-der niet langer dan 53 uur per week arbeid wordt verricht; d. de regeling van den arbeidstijd1 van de betrokkm arbeiders blijkt, hetzij uit de ar- beidslijst, hefeij uit een geschrift, hetweflk, zool'ang van deze vergunntog gebruik wordt gemaald, naast de arbeddslijst op een duide- lijk zichtbare plaats opgehangm moet zijn TECHNISCHE HERZIENING VAN DE SCHDOLWET. In het uittreksel van de memorie van ant- woord is verzuimd ervan meldtog te makm, dat de regeering haar voorstel heeft terug- genomm votgms hetwelk afwijktog van den regel, dat to dike gem-eente vold-oend open- baar onderwijs zal worden ingericht, niet geoorloofd1 zail', zijn, todien ouders of verzor- gers van 25 of meer leerplichtige ktoderm blijk gegeven dat zij openbaar onderwijs voor deze kinderen to de gemeente veriangen, of zoolang nog 18 of meer leerplichtige kinde ren de bestaande openbare school bezoeken. De thans to de wet gen-oemde getallm 12'm 8 blij,ven miiitsdien gehandhaafct. BEIZiOEIK VAN D'EN FRANSCHEN MINISTER VAN HANDEL. Aan het noemmaal, Zon-dagmiddag door den Franschen gezant to Den Haag, deni -heer -Benoist, aan den- heer Dior, minister van handel 'eh nijverheid, en mevrouw Dior aangeboden. hebbmi aangezeten, behalve de leden van ctiens gevolg en van de Fransche delegatie, die minister van buitenlandsche za ken, jhr. rnr. dr. van Karnebeek; de burge meester van Amsterdam, de heer De Vlugt; de burjgemeester van 's-uravenhage, rnr. Pa- tijln; de voorzitter van de Kamer van Koop- handel te Amsterdam en v-ete anderen. De Fransche gezant, minister Van Karne beek en de heer Dior- hebben redevoeringen gehouden. Zondagmididag 5 uur heeft het Haagsche emeentebestuiur to de ontvangstzalm1 van et gemeenteraadsgebouw aan de Jayastraat len Franschm mto'ister van handel en nijver heid, dm heer Dior, en, gevolg eeni thee aan geboden. Ook hier werdeni Verscheidene rede- voei'ingen gehouden. De Fransche minister van handel eni nij verheid, de heer Dior, is gisteravond om- streebs half acht naar Parijs teruggekeerd. Ter gelegeniheid! van het bezoek a,an Ne derland van den heer Dior, minister van han del en nijiverheid,'der Fransche republiek, zijn benoemd in ae ordle van het Legioen van Eer: tot grootkruis: minister Van Karnebeek en de minister van landtbouw, nijiverheid en ham del a. i. Ruys de BeerenbrouckoDe heer Dior heeft de versierselen van deze orde pefsoon- Hij-k aan mto'ister Van Karnebeek overhan- digd-. De Fransche gelzant, dte heer Bmoist, zal1 dezer dagen heizelfde doen ten opzichte van mittisiter, Ruys de Beenenbrouck, die thans afwezig is; tot comimandesur: de burgemeester van Am sterdam, de heer "De Vlugt; tot off icier: de heerenj H-eldring, Hertoga en dr. Nedierbragt, adrntoistratdur, chef der a'fd. eoonomische zakenl van het departemmt van buitenlandsche zakenl; tot ridder: de heereni Spakler en Van Be- vervoorde. De volgende Nederlandsdhe decoraties zijn toegefeend: ridder grootkruis to de Oranlje Nassa-u- orde: de heer Dior; commandeur: de heeren Kemipf eni Char- meil, staatsraad, directeur van. het FranSche ministerie van handel en- nijiverheid; off icier: de heer Fonghre, president van het siyndicaat der fabrikanten van zijdm stoffen te Lyon; ridder: de heer De Vries, secretaris-gene- raal van de Fransche tent-oonstelling te Am sterdam. Z EEL IEDENiACT IE Volgens mededeeli-ng van de zeeliedenorga- nisaties is Zaterdag op de oude voorwaaraen te Rotterdam alleen gemonsterd voor het stoomschip Vredcnb-urg, van de Halcyonlijn, nadat tevoren geweigerd was, op de nieuwe voorwaarden te monsteren. And-ere monste- ringen haddm niet plaats. Geweigerd is te monsteren op dte nieu-we voorwaarden op de Papendrecht, van dte Stoomvaart Maatschappij dte Maas; op de Eemdij'k, Westerd'ijk en Noordijk, van Solle- veldt, Van der Meer en Van Haitittem's Stoomvaartmaatschappijen. D1EFSTALLEN AAN „DE SPHINX." Zondag zijn door de recherche te Maas tricht een vijftal vrouweiif, alien werkzaam aan de fabri-ek ,.de Sphinx" aangebouden, verdacht van diefstal van glaswerk. Het bu reau der recherche geleek op een glaswinkel, overal stond gekleurd en ongekleurd glas werk, als roemers, tumblers, wijln- en bier- glazm, bokalen, schalea, tomaakglazen enz Dit alles was door de vrouwm van dte far britek medtegmoinien. De vrouwm zijn ter be- schi'kfcing <ter justitie- gesteld. DE NEDERLAND9CHE HANDEL EN RUSLAND. Bij het laatste bezoek van em der mede- werkers van de Nebal-Gein<trale -te Amster dam aan St. Petersburg, zijn enkele groote localitei-ten in de beurs aldaar afgehuurd, wa-ar erne permianmte tentoonstelltog zal wordm gehoudm. Het plan bestaat, deze tentoonstelltog uit te breiden tot andere groote steden, to Rus land, o.a. Moskou, waarvoor reeds van em groot aantal Nederlandsche industriefto drie- voudige monstercollecties to Rusland zijn aangekomen. EEN NIEUWE PARTIJ. Ltezer dagen heeft te Amsterdam een' ver gadering plaats -gehad' van belanghebben- den iter besprektog van de voortzetttog van de actie voor onafh'ankelijk-cultureele poli tick. Besloten werd, te begtonen met het, vor men van een 1-osse orgamsatie onder leiding van een centraal comite. In verschillende plaatsen zullen comite's worden gevormd. Voorts zal worden getracht, een overzicht te

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1