(November). Johannes Louwe en SCHOORL. - Ondertrouwd! Cornelia Maria Praat. Getrouwd: Johannes1 Louwe en Cor nelia Maria Praat. O v e r 1 e d e n Pieter Struyf, echtgen,. van Neeltje Swarthof, 66 jaar. OUDOR'P (November.) G e b o r e n Catharinia M argaretha, d. van Johannes Bos en Meintje Kaag. - Agatha, d. van Jacob Bakker en Anna xan der Gragt. O v e r I e d e n Jan van Wieringem, eeht- genoot van Dirieje de Graaf oud W> jaren. Qevonden voorwarpen. Een bqsje sleutels eni een keep. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. In de zitting van gister stelde de voorzitter voor, het verzoek van den heer Wijnkoop tot het houden eener interpellatie over de houding der regeering ten opzichte van het vredes- congres van het internationaal verbond van vakvereenigingen diet toe te staan. Kamer en regeering hebben met dat congrcs miets te Qia- keu. -De heer Troelstra verweet dien voorzitter reeds in de inteipeliatie zelf te treden en meende dat de voorzitter door de regeering wordt bei'nvloed. De voorzitter verklaarde dergel'ijke zaken zelfstandig te beoordeelen. De heer Rutgers wees er op, dat het con- gres niet op universeel standpunt staat. De heer Wijnkoop ontkende dat en- meende ook dat de voorzitter de meening van de re geering vertolkt. De hefer Marchant meende dat bdj onbe- kendheid met den inhoud van de interpellatie geen reden is het verzoek te weigerem. De heer Dresselhuijs zal v6or het voorstel van den voorzitter stemmen, omdat niet de noodzakelijkheid is aangetoond, de begroo- peliatie. Het voorstel van' den voorzitter werd aara- genomen met 60 tegen 18 stemmen. De mo- tie-Wijnkoop inzake verlaging der derde- klasse-tarieven en bevordering van het buurt- verkeer werd verworpen met 60 tegeni 17 stemmen. Voortgegaan werd met de behandeling der marine-begrooting. De heer Duijs verweet aan regeering en Vrijheidsbond, den mond vol te hebben over bezuiniging, maar tientallen miillioenen over te hebben voor de vloot, die in zoo'n d'esolda- ten toestand verkeert, dat het veel beter zou zijn, ze maar af te schaffen. De heer Hugenholz wees er op, dat onze vlbot geheel onvoldoende is, wat trouwens niet anders kan, daar een klein volk als het onze met zijn beperkte middelen geen vloot van eenige beteekenis kan onderhouden. Hij achtte het dwaasheid met het oog op de vloot, die steeds in de toekomst blijft, zooveel pen sonoelsuitgaven te doen. De heer van de Bilt was voorstander van een afzonderlijk Departement van Marine, zoolang Indie niet kan zorgen voor het be- mannen van een eigen vloot en er nu nog ver- der gaande bezuinigingen noodig zijn! Hij betoogde dat de vergumning tot de uitoefe- ning van godsdienstpliehten geen' gunst, maar een' recht moet zijn. Spr. gaf staaltjes van belemmering van Katholieke schepelingen bij het vervullen van hunne godsdienstige ver- plichtingen. De heer Hiemstra kwam op tegeni de hou- ding van het Departement tegenover de orga- nisaties van schepelingen. Hij wenschte voor deze organisaties de vrijheid om vertegen- woordigers bij overleg aan te wijzen. De heer Snoeck Henkemans wenschte grati- ficaties voor oude gepensionneerden. Spr. vroeg wanneer de termijn van zes jaar voor den afbouw van de vloot zal ingaan. De heer van der Voort van Zijp betoogde, dat het meer dan hoog tijd wordt om de vloot te verbeteren volgens een vast plan, zooals is neergelegd in de Vlootwet. Hij, betwijielde of van de uitgaven voor het personeel wel het grootste rendement wordt verkregen. Spreker drong aan op spoed met de behandeling van de Vlootwet. Te dien.aanzien is hij niet ge heel gerust over de houding dier Regeering. Spr. vroeg zich af, of het niet noodig is in- af- wachting van de Vlootwet, reeds nu jagers voor Indiq te bouwen. De heer Deckers bleef voor de toekomst een Departement voor de Landsdefensie ge- wenscht achten. Hij meende dat verdere be zuiniging mogelijk was, o. a. door voor het personeel gebruik te maken van' het verlofs- en van het reserve-personeel. De heer Mardiamt herinnerde dat er reeds tal van zeer uiteenloopende vaste Vlootplan- nen hebben bestaan, die geen van alle tot uitvoering kwamen. Ook hij was overtuigd, dat wij met een voor ons bereikbare vloot toch nooit iets zullen kunnen uitrichten tegen een aanyallende mogendheid. De Minister van Marine, de heer Wester- veld, dankte de sprekers voor hun welwillen- de beoordeeling van zijn beleid. Spr. zal in de eerste plaats het laatste gedeelte behandelen van de rede van den heer Marchant. Hij ver- zocht echter zijn rede heden te mogen voort- zetten. De voorzitter decide mede, dat de behande ling van de Marine-begrooting zal worden voortgezet na afdoening van de interpellatie- Duijs over den nood der tuinbouwers. De vergadering werd te half zeven ver- daagd tot hedenmiddag 1 uur. Gemengd Nieuws. VRIJHANDEL EN VREDESCONGRESSEN. Mr. Ant. van Gijn, voorzitter, en mr. A. C. Josephus Jitta, secretaris-penningmeester van de vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer, hebben aan de in Den Haag te houden inter- nationale copgressen voor den vrede, uit- gaande' van den Internationalen Vrouwen- bond en het Internationaal Verbond van' Vak vereenigingen, den volgendea open brief ge- richt: De ondergeteekenden, vertegenlwoordigendle de vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer", wel- ke vereeniging zich ten doel heeft gesteld! de verdediging van de beginselen van den vrij,- handel in den ruimsten zin, hebben met be- langstelling kennis genomen1 van het voome- men van den Intemationalen Vrouwenbond en het Internationaal Verbond van Vakveree nigingen, in December te 's-Gravenhage inter- nationale congressen bijeen te roepen ter be vordering van den vrede. Het verheugt hen, dat zoo groote organisaties van burgers, die in nagenoeg de geheele beschaafde wereld in de laatste jaren voor het eerst geroepen zijn tot de ui'toefening van het kdesrecfat em tot het zitting memen in de vertegenwoordigende hchamm, in het openbaar getuigenis wen- schen af te leggen van hun instemming met het grootsche ideaal van den wereldvrede, dat ook een der idealen der vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer" is. Zlj voelen zich echter gedrongen er uw aandacht op te vestigen, dat zij uit de voor- loopige programma's uwer conferenties den indruk hebben gekregen, dat gij in het bij- zonder het Internationaal Verbondl van Vak vereenigingen onvoldoende aandacht schenkt aan een der diepste oorzaken van den oorlog. Weliswa'ar wordt in het progranrma der vrouwenconferentie gesproken van de be teekenis van den vrijhandel als middel ter voorkoming van den oorlog, maar daamaast wordt in dat programma en nog in veel sler- kere mate in het programma van de arbeiders- conferentie een actie tegen de bewapeningen als een punt van groot belang naar voren ge- bracht. i Ondergeteekenden erkennen, dat de leer die voor den grooten oorlog in ruimie kringen opgeld deed: dat het beste middel ter bevor dering van den vrede een krachtige bewape- ning is si vis pacem, para bellum, thasn vrijwel heeft afgedaan. Maar vervalt men niet in het andere door te verwachten, dat men den oorlog kan voorkomen door de wapenfabrieken te sluiten Heeft de werekb oorlog niet geleerd, dat zelfs volkeren, die' slechts oyer kleine legers beschikten, zoodra de oorlogszuchtige geest over hen vaardig werd, er in slaagden in korten tijd) talrijke le- gerscharen uit te rusten Loopt men niet ge- vaar, wanneer men de ontwapening be- schouwt als een krachtig middel tot den vre de, het gevolg (de bewapeniing) voor de oor- zaak (de oorlogszuchtige geest), het ziekte- verschijnsel voor de ziekte, den uiterlijken ver- schijriinigsvorm voor het innerlijk motief aan te zien? Handelt men in dat geval niet als cen kind, dat zich aan een tafel gestooten heeft, en nu de ooizaak van de pijin zoekt in de tafel en niet in zichzelf? Daarmede willen ondergeteekenden geens- zins verklaren, dat zij de ontwapeningsgeL dachte goed- of afkeuren een oordeel daar- ■over uit te spreken ligt niet op den wteg hun- ner vereeniging maar slechts, dat zij mee- nen, clat wie doordringt tot de kern, tot de condusie moet komen, dat een der diepste oorzaken van den modemen oorlog niet is de bewapening of de oorlogszuchtige geest, maar de economische tegenstelling tusschen de staten. Het protectionistisch streven der verdoolde regeepingen, dat de economische tegensteiling tusschen de volkeren dloor kunstmiddelen verscherpt, voert op deni duur onvermijdelijk, wanneer de economische be wapening haar hoogtepunt heeft bereikt, tot den oorlog, Frederik de Groote placht op zijn kanonnen te schrijven: ultima ratio regum, het laatste argument der vorsten. Op de ka nonnen, die in de modeme oorlogen. worden gebruikt, zou men kunnen schrijven: het laatste argument der protectionisten. In het bijzender aan de leden van het In- temationaai Verbond van Vakvereenigingen, die, zoo niet alien, dan toch voor het meeren- deel, a anh,angers zijn van het wijsgeerig- economisch stelsel van Karl Marx, kan het niet vreemd in de oorden klimken, dat ook op het gebied1 van de verhouding der volkeren, zooals op zoo menig ander gebied, de econo mische onderbouw voor een aanzienlijk deel den ideeelen1 bovenbouw bepaalt. I Ondergeteekenden veroorloven' zich, ter gelegenheid van uw bijeenkomst in de stad, waar hun vereeniging haar zetel heeft, op deze punten uw aandacht te vestigen en den wensch uit te spreken, dat gij bij uw actie voor den vrede op deze congressen' en in uw vaderland indachtig zult zijn en die woor- den; zijn ook voor hun eigen landgenooten1 onder u bestemd, dat een der krachtigste en meest doeltreffende middelen ter bevorde ring van den vrede is de opheffing van de eco nomische bewapening: de verwezenlijldng van den vrijhandel. WIJZIGBNG VAIN) IDE LAGER ONDE'R- WIJlSWET. IDe burgemeester van Uirecht heeft den voligendten brief gezomden aan dto minister van bkunjCE'latudsche zalkien: Ilnigevolge een rondschrijven van Uwe Ex- ceHienitie van 15 September j.l. heeft de com- missaris der Koningic in dit gewest mij1 uit- genoodlgd om' Pwer E'xcdilentie's aand'adit te vestigen. op maaftregelen' van hoogerhanld', welke geldeiijke igevolgen voor die plaatse'lij- ke kassen meebrengen, zonder d'at het ge- meenteliijlki bestuw de onvennijdielijikheid daar- van ehkenlt. Ter vold'oening aan die uitnoodliging meen ik uw aandacht tem.oeten vesiigen -op de bij brief van 2 December j.l. door uwen ambtge- noot van onderwijs, 'kunsten en1 wetenschap- pen aan1 die Tweede Kamer der Staten-Gene raal ingezonden tnemorie van- ontwoord met nota van wijzigingea en gewijlzigd oniiwerp van wet betreffende wlijlziging van de Lager Qnderwiijlswet van 1Q20. Het oorsprokelijik bij: de Tweede Kamer in- ged'iem dontw|eirp' van wet tot wij'ziging van ae Lager Omilerwijswet 1920 toch wordt in de bovenbedodde (iiweede) nota van wijzigin- gen zoodanig gewiijzigd, dat bij1 aanneming van het wetsontwerp zeer beliangrij'ke gelde- lijfce fasten op de pdaatselijke kassen zullen wtoirden gelegd. Iln de eerste plaatsz al diit het geval zijn door het bijl art. XII van het wij'zigingsont- werp voorgestelde nieuwe artikd1 28, waario. met hamidihlavin|g ihans van de bevoegdheid om meer onderwijzers aan fe stellen, het aan- tal dtr onderwijzers, wier jaarwedidbn1 door het rijlk' aan de gemeente vergoed' worden, be- langrijlk wordiii verlaagdi. Biiji doorwerking van deze nieuwe bepaling, d.w.z. na afloop van den overgangstermijn, zal dte gemeente dus bezwaard worden' met den last van de j aarwedlden vam een veel igrooter aanital „bo- ventallige" ondmvijzers bij, het openbaar- en (ferach'teis artikd 100) blonder onderwijs dam thans. Deze verzwiaring, welke voor de ze gemeente op ten minste 150.000 per jaar is te sohatte®, komt mij ombillijik voor, omdat de minister van onderwijls, door de nadere handhaving vani de bevoegdheid tot het aan- stellen van boventallige onderwijzers de nood- zakelijlldheid van hunne aanwezigheid in be- paalde gevallilien erkernt en die wijzigiog van art 28 mans dus het karakter verkrij'gt van een Mxreuik op de in de nieuwe Lager Under- wtjswet vastgelegdle vendeeCKng van tasten.1, vollgens welfce die onderwijzersj aarwedden voor Tokening van het rijik zou ikomen. Een tweede verzwaring zai het gevolg zsijn van die thnms 'in artikei XXXVI van' het wij- zigiinigsontwerp voorgestelde redactie van het vij'fde lid van 'artikei1 101 der wet, volgens hetwdik bij die berekening van die vergoeding voor kosten' van instandhiuding, door de ge- meenten aan de besturen der bijizomdere la- gere scholen uilt1 te keeren, ook in aanmerking zuilllem komen de kosten', bed'oeld in artikei 55 onder a, voorzooveel deb elooningen der vak- omderwijzers betreft. Terwijll het niet vergoe- den' door het rijlk van de jaarwedden der vak- onderwijzers aani de openbare scho'lien reeds een uitzoinidering op dien boveniaangegeven re- gel inzake de veraeeling dler kosten van het lager onderwijs vonmde, zal 'thans nog aan de gemecniien' de last worden opgelegd van de bezoldiging dei' vakonddrwijzers aan de bijizondere scholien. Een onmiddelijke veazwa- rimg van' 140.000 per jaar zal hiervam voor de gemeente het gevolg zijn. Temslottez uiltao1 de' gemeente finandeele schade lijden1 door die tliana in1 artikei' XVI1 van het wijzigingsonhverp voorgestelde schrapping van artikei 61 der Lager Omder- wijswet, wiaardoor na afloop van ae in 1922 aangevangen cursussen de thans genoten ver goeding -uit's Rijks kas van de belooningen Her omdierwijzers, die met het geven van ver- volgoinderwijs zijn belast, vervalllen. De ge meente 'Utrecht zal hierdoor voortaan een jaarllijlksche inkomst van' pl:.m. 45.000 der- ven,. (De ontoiMijlkheid van' dleze verzwaring springt' te meer in het oog, nu wel gehand- haafd' blijft de verplichting van) de gemeente om ingevolge artikdt 102 der wet bij1 te dra- gien' in die Ikosfen van het bijzonder volgon- derwijs. Indieu het nut van hetv ervolgondier- wijS indferdaadz oo laag moet worden aange- slagen als de minister van onderwijls in' die memorie van antwoord doet, dan zou ook dte gemeentelijlke bijdrage ingevolge art. 102 niet mer gerechtvaardigd zijln. Oaame vertrouw ik, dat Uwe Exoellentie, overeankomstig het slot van- de in den aanhef d'ezer aangehaalde circulaire, omtrent de bo- vengonoemde punten' met haren am'btgenoot van ondlerwijs, kunsten' en wetensch'appen nog voor dte openbare behandeling van het wets ontwerp in overlieg zal wiilHen tredm. Buitenland HET PRDCEIS SOHEDDlEM AiN'N. Hlet 'Duiitsche Sfcaatsgerechtslhof heeft gis ter .ui'tspraak gedlaan in het prooes tegen de twee persomeni die een aansllag dteden op het leven van Scheidemann. De beklaagdte Oehlschlaiger werdl wegens pogjing tot moord en wegens overtrading der wet inzake het dragem van wapenen veroor- deeld tot 10 jaar en een maand tuchthuis- straf, 'Hustert wegens poging tot moord 10 jaar tucbthiuisstraf, bddem met 10 jaar eer- verlies, alsmede tot het betalen der kosten van het 'gediing. !Dte beklaagdteni hoorden 'hat von- nis ik'alm aan. HANDEL )MET REO'EERTNGSSTEUN. IHfet Engellsche Lagerhuis heeft in tweede lezing aangeniomen, een wetsontwerp, dat een .aligemeene maatregel is, bestemd om verlich- tiing in de werkiloosheid te brengen door den uitvoerhamdel aan te sporen door middlel' van credlieten' en die ootwi'kkeling van' wertken' van allerlei -aairid over het geheele rijlk te bevorde- ren door middel van geldelijfce w'aarborgen. DIE IEIRISCHlEi VRIJISTAAT. ITe Dublin iliegde iHlealy den eedl al als gouverneur-generiaal, daarn'a het Dail bijeen kwam. Zij® eerste wericzaamheid bestond in het beeedigen der leden. VervoLgens zal het Daili overgaan tot die verkiezing van een pre sident, en men verwacht, dat Oosgrave, die deze funictie voorloopig heeft bekleed, dtefini- tief als zoodanig zal wordieni benoemd met bijna algemieene stemmen' der 'leden. Als dit is geschied, zali de president dte samenstel- iing van den senaat en het mimisterie bekend maken. M'AOE DON I SOH'E iBE NDE IiN BULGiARIJE. De bende Macedonische autonomisten, die zich had meester gamaakt van de stad Kus- tendil en de verbindingen met de Bulgaar- sche hoo'fdstad 1 ad afgesneden, is daar reeds weer uit verdreven. Een detaciiement regee- ringstroepen, dat daar door den minister van oorlog was heengezoaden, heeft zonder tegen- stand K'ustend'il opnieuw bezet. RECHTLRLIJKE DiWAiLING. De Italiaansche regeering heeft een zekeren Biattero in vrijheid gesteld, die acbt-en-dertig jaar in de gevangenis had gezeten, als slacht- offer van een, gerech'telijike dwaiing. Als jon- gen van 117 jaar werd hiji wegens moord tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. In 1017 deed een van zijn medebeschuldigd'en op zijn sterfbed mededeelingeni, die leidden tot een herzieming van het proces. Na een hervat onderzoek dat vijf jaren gediuurd heeft, is niu eindelijik de onschuldl van Battero gebleken, GRiOOTVORSTEN ALS ZANG'ER'S. Graaf Michael Tolstoi, de zoon van den schrijlver, prins Obolenoki eni Mme. Spirtdo- witsij, de vrouw van den chef der garde vtan den tsaar en gouvemeur van de Krim, heb ben Maandag gedebut'erd als zangers van Russische volksliedjes in een klein Parijsch cabaret. Groothertog Alexander Michaelo- witsj is in hum gtezelscb'ap, maar treedt zelf niet op. Alles wat zij: hadden, hebben; ze door de revoluiiie verloren. Tolstoi Jr., wiens zeven kinduren in Frank- rijik school ga an, zei „De herinnering aan mijin vader verbiedit me om te schrijiven, maar ik kan zingen en piano spelen. EEN CONCERT PER; DRAADILOOZE. Dtezer dagen is vooir het eerst een dr a ad- loos concert uit de Vereenigde Staten in Enr geland gehoord. Oml 1.15 des middags tr achtte de heer Ridley te Londen Morse-tee- kens van Amerikaansche amateurs1 op te van- gen, eni hoorde tot zijln verbazing muziak, ver- gezeld gaande van dent oproep w. J. Z., het signaal van het draadlooze station Newark, New Yersey, op een afstand Van 3750 mijl van Londen gelegen. Het concert duurde meer dan eenl uur, en de heex' Ridley kion ieder detlail van de muziek hooren. Onder het programma was o.a. een nocturne van Chopin. De golflengte, welke werd gebruikt, was 32)5 'KjM., wat de golf lengte is van het Newark-station. Aangezien de Engelsche en Amerikaan sche tijd) vijf uur verschilt, moet het concert hebbeni pDaafs gehad om ongeveer zes uur, de tijd) waarop het concert iedereni avond wordt verzonden van het station Newark. De heer Ridley hoordie tevens niegen Ame rikaansche amateursstations, welfce met el- kaar sprakien. Het meest verwijderdle station dat hij, hoorde was Chicago, clat op een af stand van 4652 mijil van Londen ligt. KORTE BERICH.TEN. Chineesche benden hebben beizit geno men) van Tsimg-tau, de haven van Kiiau- Tsjouw in Sjantoerug, die hed'eni aan China zou worden overgegeven. De bevolking vlucht; Japansche torpedojagers haastem zich naar de haven tier bescherming van de Ja pansche onderdanen. Stadsnieuws CIN6MA AMeRICAIN. Jackie Coogan in >fMy Boy." Morgenavond zal in de C. A. de eerste voorstelling plaats hebben van de tweede creaiie van Jackie Cooigan, a.L in „My Boy". De versdii'llende buitenlandsche blad'en zijn vol lof over dit fi'lmwerk, maar ook dte Ned. pars is groot in zijh waardeeriing. Wij laten in dat verband volgem wat de „Amh. Cou- rant" sclireef na de eerste voorstelling. )rZoo hebben we nu dan Jackie Coogan in zijn voile krachit gezien. En nu blijkt wel, dat van dien klekrSn jongens als fillmspeler een buitengewone charme uitgaat, mits men hem maar zijn gang laat gaan en het voile licht op zijn merkwaardig persoonlijkheidlje laat vallen. Dit nu is in tegenstelliinig met zijn eerste creatie in „Het Jochie" het geval met „My Boy", de nieuwe film. Daar is Jackie het middelpunt van dte heele intrige; zijn oolijk kinderkopje met dte sprekende oogen duikt overal op, en zijn treffendi natuurlijk spel verleent aan de film een' buitengewone spanning. Charlie Chaplin komt de niet ge- ringe eer toe den jongen filmspder, die in zijn onbevangenheid1 toch een artist is van buitengewoon talent, omtdekt tte hebben; maar Jackie's emst'ig spel verdraagt zi'ch niet met Charlie's dwaashedendiat zijln twee elemmrem, die niet bij elkaar passien. Daarom is het beter, dat ieder zijn eigen weg gaat, en dat Jackie ten voile de gelegenheid gegevea wordt de heele wereld te bekoren met zijn onbevangeu) spel, dat dikwij'ls zoo guitig, vaak ook zoo ontroerend is. In „My Boy" is Jackie een eenzaam land- verhuizertje, wiens moteder aan boord ovcrle- den is en door eten toeval door de console van Bllis-eiland slipt. Hij sluit zich daar aan bij een ouden, grimmigen, rheumacischen) xa- Ei'tein, een uitstekende tegenspelers voor den leinen jongen (deze roll wordt gespeeld door den bekenaen acteur Claude Gillinigwater) deze kapdtein tracht hem eerst af ite wij'zen, maar is toch niet bestand tegen Jackie's smeekend gezichtje, vooral als hij zoo oolijk verteiit, dat hij den ouden, norschen baas „zoo lief vindt." Dan -ploetert Jackie daar verder door een huis rond!; en het is aller- vermakelijkst zooals hij met een wijs ge zichtje van aides weet te beredderen in een kijiderlijke onbevangenheid, die. zoo natuur lijk aandoet, dat men vergeet, dat het kind voor de film speeldte. Wat d'oorleeft die kleine jongen op dat oogenblik? Ziet hij „spel" in1 wat hij aoet, of is het htem allemaai heilige emst, zooals op zijn gezichtje geschreven staat? Sommige tooneeitjes zijn allergees- tigst; b.v. Jackite's pogingen cm zich tot een „gentleman" te maken, wat hij doet door zich schooini te borstelen; maar dat gtebeurt niet zonder een ware overstrooming fe hebben aangericht. Dan zijn guitig sptel als hij geld wil verdienen voor de medicijnen van den ka- pitein, en later, als hij op een kindlerfeesltje is genoodigd en daar onjuist verdacht wordt een taschje gestolen te hebben, zijn slimme stre- ken om aan den politieagent te onitkomen. En dan tenslotte die laatste scene, waar hij1 on der tranieni opbiecht allleent wait lekkers wegge- nomen te hebben, omdat volgens den) dokter de kapitein „zooveel eten" moest, en daarna d'at heele aandoenlijke tooneeltje, als hij) zijh grootmoeder terugvindt en van deni kapitein scheiden motet. Dat weet die kleine jongen met een zuiver gevoel te spelen als weinlg artis- fen hem na doen. Zoo is deze fi'm rijfc tooneeitjes, die den toeschouwer het eene oo.genbdik doen schaterlaehen, het andere mo ment ontroeren." Wij twijfelen niet of het succes dezer film zal gelijk zijn aan' het „overweldigend suc ces" in andere plaatsen. Sport. VOETBAL IN ENGELAND. Wedstrijden 2 December. Liverpool op eigeni veld geslageni! De eer ste thuis-nederlaag dlit seizoen. Dat w;as de groote verrassing van Zaterdag. Maar New castle United, de club, die't volbracbt in Li verpool met 2—0 te winnem is nog alitijdi eenl elftal dat tot de grootete dingen) in staat is, met hare beroemde Engelische eh Scho,tsche spelers. 'Sundterland, dat zelf met 3—1 van Everton won, lachite natuurlijk voter dte Li- verpooLnederlaag, want nu staat zijl met die leiders in punten gelijk- Aan't doelsaldo doet Liverpool de leiding behouden. Mididlesborough volgt onmaddlell'ijk met I punt minder. Dit team kl'opte Zaterdag Burnley met 4—1. Een schitterende prostatic. Preston beet oofc geweldig van zich; ai< en won met 51 van „OMham Athletic", dat met Arsenal emsitig candidaat wordt voor dte deer a da tie. Deze Lonnenaars verloren met 3-2 in Birmingham. Tottenham wist einde- lijjk weer eens te winnien. Zijl't slechts met 21 van Notts F. Cardiff City won met de- zelfde djfers van Stoke. De vicr andeie wed strijden eindigden in 'een gelijk spel, waarbij vooral de prestatie van Bolton zeer goedl is. ChelseaiHuddiersifield 2'2, Sheffield1 Aston Villa 1L BlackburnManchester City 00, West Bromwich Albion''Bolton 1—1. A.s. Zaterdag hebben van al deize ontmoe- tingen de retumwedstrijiden plaats. O. Marlrtberichten HOORN, 7 Dec. 1922. Aanvoer en prij- zem van heden'4 stapels Fabriekskaas met rijksmerk 58, 8 stapels boeren commissie- kiaas met rijjksmerk 56, 17 stapels commis- sdekaas met rijksmterk 60. Aanvoer 99i51 KG. Handel vlug. SOHAGER MARKT. Aanvoer en prijzen van hedten 5 paarden f 100f 250; 6 veulens 40 60; 35 geldekoeten (mag.) f 160f 325; 70 geldekoeten (vette) J 21b—f 550; 19 kal&oeien 170—f 350; 36 pinken J 80— 180; 33 graska'lveren 40—/ 80; 12 nuchtere kaTvexen 1624; 140 scliapeax (mag.) 34J 50; 1 *41 overhouaers 24f 38.60; 39 boiicea en geiten 4, 12; 5 vankens (mag.) 35—70; 71 van- kens (veitte) p. KG. 0.90—1.14; 77 big- gen 14—/ 2825 konijnen 0)50—/ 3 71 kippani O.8O-1f 1.25; 50 eenden 1.20 2.2568 KG. boter 2.10—/ 2.30; 2304 kipeieren 1214. NIOOR'DSQH ARWOUDE, 6 Dec. Blauwe aardappelen 1.40, Grove Uien 1.50—f 2, Drieiingen 2l—2.10, Nep 3.60f 3.80, Peen 1.20—/ 1 30, Roods kool 0.701.20. Gele kool 0.20— 0.60, Witte kool 0.50, Deensche witte 0.70—/ 1.40, allies per 100 KG. Bloem- kool 13.60 per 100 stuks. Aanvoer 5 Dec.: 114793' K.'G. uien, 2B07'5 KG. peen, 93520 K.G. roode kiool, 14050 K.G. gete kool, 5000 K.G. witte kool, 611435 K.G. Denm, 50 K.G. kroten, 1100 KG. ra- pen1, 1046 stuks bloemkool. BROEK OP I.ANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 6 Dec. 1922. Op de he den gehouden veilingen' werd betaald voor:! Bloemkool le soort (per 100 st.) reiuzeri 11.20—14.30. Rhode kool le soort 1 1.80. 2e soort 0.50—J 0.90, Gele kool le soort 0.60—/ 1.10, Deensche witte kool le soort 0.80—1.30, Bieten 2.10, Gele nep 3.'40—3.60, Drieiingen 1.80— 2.30, Uien le soort 1.50—/ '2, 'Spruitfcool 10.10—/ 10.80, Losse wortelem 0.90— 1.40 per 100 KG. Aanvoer: 2300 stuks bloemkool, 3(4900 K.G. roode kool, 3900 KG. witte kool, 14750 K.G. gele kool, 4700; KG. losse wortelen, 15325 KG. uien, 200' KG. gele nep, 8575 K.G. bieten, 200 KG) WARMENMUI'ZEN, 6 Dec. 19212. Roode kool 0.45—/ 1.25, Gele kpol 0.60 tot 1.25, Witte kool 0.45, Deensche witte kool 0.600.(95, Uien' 1.60—/ 2, Drie iingen 1)60, Peen 1.15f 1.20, Uitschot roode kool 0.60—/ 0.85. Aanvoer: 13710 K.G. roode kool, 8915 K.G. gele kool, 1527,5 KG. witte kool, 6025 K.G. uien, 4200 KG. peen. 'BQVENIKARSPEL „die Tuinbouw", 6 Dec. '22. Hedten besteedde men voor: Bloemkool I 4.25—/ 13.25, II 1.90—/ 4.25, III /0.90 tot 2.20, Uienl 0.55—/ 0.90, Wortelen 0.55—/ 0.65, Blauwe aardappelen 0.70 tot 0.'85, Roode kool 0.95—f 1.15, Witte kool 0:20—f 0.50, Gele kool 0.15—/ 0.40 431ste STAATSLOTERIJ Hoofdprijzen. Trekking van1 heden. No. 3913 1500. No. 19769 400. No. 19S 100. Trekking van Woensdag 6 December. 2de klasse 3de hjst. Prijzen van 30, 155 166 167 218 259 462 478 815 877 1223 1429 1672 2162 2491 2809 3110 3360 3659 4009 4317 4558 5042 5479 5917 6347 6755 7245 7461 7615 7895 8043 8562 8948 9184 9405 9593 84 380 454 462 464 598 625 700' 722 892 1040 1050 1073 1134 1270 1308 1318 1397 1408 1443 1546 1641 1649 1666 1687 1825 1884 190Q 2012 2210 2278 2286 2461 2472 2495 2510 2630 2772 2774 2829 2881 3003 3070 3097 3228 3239 3301 3322 3323 3395 3482 3536 3545 3581 3683 3775 3808 3848 3915 4023 4086 4214 4242 4281 4327 4339 4361 4447 4524 4582 4587 4664 4705 4789 5119 5122 5246 5305 5359 5606 5717 5763 5769 5905 5989 6064 6080 6178 6307 6354 6355 6383 6435 6685 6764 6771 6806 6851 7132 7333 7356 7403 7407 7410 7522 7524 7551 7571 7579 7626 7629 7700 7757 7767 7903 7929 8009 8011 8015 8170 8229 8357 8409 8530 8579 8725 8836 8857 8928 8953 9007 9020 9030 9162 9324 9325 93*39 9343 9353 9436 9441 9484 9486 9535 9613 9809 9851 9913 9973 10007 10015 10042 10043 10082 10092 10174 10473 10516 10546 10599 10608 10659 10661 10662 10721 10750 10775 10779 10806 10814 10870 10936 11025 11066 11069 11155 11196 11200 11210 11255 11285 11319 11321 11344 11372 11479 11582 11586 11596 11705 11716 11747 11777 11863 11972 11986 12002 12003 12043 12105 12147 12161 12333 12473 12487 12519 12537 12540 12568 12576 12604 12641 12778 12831 12854 12869 12919 12939 12968 12986 12990 13019 13032 13073 13177 13221 13246 13270 13274 13308 13315 13370 13495 13563 13651 13764 13815 13970 14028 14033 14165 14190 14312 14320 14333 14377 14390 14392 14434 14463 14512 14555 14594 14621 14725 14739 14746 14850 14855 14873 14896 14914 14985 15041 15143 15147 15209 15242 15250 15283 15291 15301 15314 15392 15463 15582 15646 15694 15765 15774 15788 15812 15819 15822 15860 16889 15967 15987 16016 16155 16218 16256 16265 16302 16305 16404 16542 16669 16696 16757 16784 16848 16923 16952 16963 17030 17117 17170 17172 17193 17218 17223 17228 17239 17303 17546 17593 17624 17628 17629 17642 17684 17686 17703 17741 17785 17915 17955 17993 18005 18007 18018 18092 18103 18142 18158 18227 18249 18263 18264 18315 18421 18452 18498 18534 18553 18589 18606 18620 18697, 18721 18790 18811 18840 18914 18986 18994 18999 19015 19016 19024 19039 19044 19094 19111 19166 19210 19228 19274 19335 19355 19441 19495 19519 19532 19560 19567 19568 19636 19648 19659 19756 19834 19875 19982 19995 20022 20034 20064 20067 20070 20146 20162 20190 20302 20335 20439 20464 20493 20523 20544 20633 20662 20698 20744 20755 20800 20825 20866 20967 20993 21050 21080' 21160 21215 21276 21342 21364 21386 21424 21425 21504 21538 21546 21547 21580 21662 21700 21763 21784 21811 21865 21909 21912 21951 21977 22129 22142 22210 22249 22328 22396 22434 22446 22612 22703 22741 22772 22806 22808 22818 22839 22843 22892 22987 2e klaase, 2e lijst: 4109 moet zijn 4107. <sir>m i t'lfifwl

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6