DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 290. Honderd vter en twtntigsto Jaargang. 1922. Albonnementsprljs bij yooruitbetaling per 8 maanden f2.-—fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 et. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatoruimte. Brleyen franco N.V. Boek- en Handelsdr, y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam €9, Tel. Admixdstr. Sfo. 8. Redactle No. 83. VRIJDAG Directeur: O. H. KRAK. HoofdredaeteurTj N. ADEMA. 8 DEGEMBEB Buitenland. Biniienland. Gemengd Nieuws. Dft manner bestaafc dt 2 ttenfen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. In de kringen der Fransche, Britsche en Italiaansche delegaties is men zeer optimis- tisch gestemd. De volgende zitting der conferentie zal van groot belang zijn. Het verluidt:, dat Ismed Pacha waarschijn- Jijk een tusschenvoorstel zal indienen, tus- schen het program van Curzon en de ver- strekkende eischeu. der Russen. In de kringen der Russen schijnt men niet gunstig gestemd over de houding der Turken. De rede van den Amerikaanschen toehoor- der Child heeft schijnbaar grooten invloed uitgeoefend op de houding der Turken. Het verluidt, dat de Russische delegatie zal vasthouden aan haar eisch tot aluiting van de zeeengten voor oorlogsschepen. Indien aan dezen eisch niet wordt voldaan zal Tsjitsjerin het te sluiteh verdrag niet on der teekenen. Tsjitsjerin heeft verklaard, dat hij niet al- leen Sovjet-Rusland, doch ook de Oekraine en and ere gedeelten van Rusland vertegen- woordigt. In de kringen der geallieerde delegaties is men van oordeel, dat een eventueele weige- ring der Russische delegatie om het te sluiten verdrag te onderteekenen, gen invloed zal hebben op het sluiten van den vrede met Tur kije, waarvoor de conferentie is bijeengeroe- pen. Het voornaamste doel van Turkije is de be- scheiming van Konstantinopel, terwijl de Rus sen er meer belang bij hebben de Zwarte Zee voor vreemde oorlogsschepen te sluiten. E>e conferentie had gister een kalmen dag. Er hadden slechts besprekingen plaats in de sub-commissies voor de uitwisseling der minderheden,- de capitulaties em de douane- tarieven. In de sub-commissie nopens de uitwisseling der minderheden heeft de Amerikaansche toe- hoorder, die meer en meer een actief aand'eel in het werk der conferentie begint te nemem, zich uitgesproken tegen het voorstel van dr. Nansen en den Oriekschen eisch betreffende de uitwisseling. Hij verklaarde, dat het niet aangaat, heden ten dage zulke kunstmatig ge- organiseerde volksverhuizingen te doen plaats hebben, iederen keer als in het Oosten of ook in Europa een verwisseling van territoriaal bezit geschiedt. Men dient eindelijk weer tot een toestand terug te keeren, die onze beschaving waandig is, zeide hij. Als men wil, dat de Vereemigde Staten zich met de Europeesche aangelegen- heden zullen inlaten, dient zulks eeru van de eerste voorwaarden daarvoor te zijn. Hij heeft verder verklaard, dat Amerika be- reid is tot op zekere hoogte te waarborgen, dat de Grieken van Konstantinopel afzien- van hun politieke aspirate ten gunste van Griekenland. De Turken verklaarden, dat zij de uitwisse ling niet geeischt hadden. Veeleer is zij door de Grieken verlangd. Slechts als tegen-eisch daarop hebben de Turken verldaard, dat wan- neer de minderheden moeten worden uitge- wisseld, ook de Grieken te Konstantinopel moeten vcrtrekken. Een besluit werd met genomen. Aan besprekingen der jurid'ische sub-com missie voor de capitulaties werd gister voor de eerste maal deelgenomen door de gedele- eeerden der niet op de Oostersche conferen tie vertegenwoordigde staten, Nederland, De- nemarken, Zweden, Noorwegen, Spanje en Belgie. 1 De Turksche vertegenwoordi'ger Hamid Bey verklaarde, dat hij zich met de deelne- ming dezer staten vereenigde en stelde slechts als Voorwaarde, dat de discussies met deze landen beperkt blijven tot de beginselen van het intemationaal publiekrecht en het inter- nationaal privaatrecht. De neutrale vertegemwoordigers hidden elk een korte toespraak, waarin zij verklaar den, dat hun landen tot dusver met Turkije in goede verstandhouding hadden gestaan en; dat zij hoopten deze betrekkingen ook verder in stand te kunnen houden. HET DUITSQHE ANTWOORD AAN DEN GEZANTEMRAAD. Met. betrekking tot het antwoordi van Duitschland op de nota van den Raad van Ambassadeurs betreffende de gebeurtenissen te Passau en Ingolstadt, deelen de „Parlemenfarisdie Nacbrichten"' mede, dat't antwoordi in algemeene trekken reeds is vast- gesteld en waarschijnlijk heden zal wor den overhandigd. Naar verluidt, zal het Duitsche Rijk ten opzichte van de zedelijke verplichidngen den Raad van Ambassadeurs' tegemoet komen. In zake de financieele verplichtingen, aan de bei- de steden opgelegd, zou de nota het voorstel bevatten, de beslissing in dezen> naar een in temationaal scheidsgeredht van d!en Volken- bond te verwijzen. FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN IN' TURKIJE. Er is blijkbaar een crisis uitgebroken in de nationale vergadering van Angora, hoewel bijzonderheden strikt geheim worden gehiou- deni. zegt de Times. Adnam Bey, de waame- mende tweede voorzitter der vergadering, is r.fgetreden, vermoedelijk in verband met de crisis, ofschoon als gewoohlijk gezondheids- redenen worden aangegeven. Blijkbaar wei- gerde een aantal afgevaardigdem aan de be- raadislagingen' der vergadering deel te nemen, vandaar dat de afgevaard'igden, die behoor- den tot de delegatie, welke naar Konstantino pel werd gezonden, in verband' met de instal- latie van den nieuwen kalief, naar' Angora werden teruggeroepen. Inmiddels behandelde de nationale verga dering een wetsvoorstel om de confiscate te machtigen van de bezittingen van den afge- zetten sultan. De Turksche pers beweerde de zer dagen, dat de sultan vo6r zijn vertrek een groote som gelds bij de Ottomaamsche Bank had opgen'omen en ook juw&elen had ver- kocht. Naar raming heeft hij een bedrag van 200.000 pond medegenomen. De achterstand in de betaling .der salaris- sen van ambtenaren der vorige Turksche re- geering veroorzaakt hier veel ellende. to de nationale vergadering werd dezer dagen een crediet van 375.000 pond aangevraagd voor de uitbetaling der achterstallige salarissen. Daartegen kwamen de extremistische afge- vaardigden in verzet en zij riepen: Laten de ambtenaren maar verhongeren! NIEUWE DUITSCHE VOORSTELLEN OVER DE SCHADEVERGOEDING? Van officieuse zijde wordt gemeld, dat het Duitsche Rijkskabinet gister onder voorzit- terschap van Rijkskanselier dr. Cuno een lang- durige zitting heeft gehouden, waarin hoofd- zakelijk over het herstelvraagsuk is gesprot- ken en het Rijkskabinet de meening uitte dat men thans de Entente positieve voorstellen moet doen. Als basis voor de verdere onder- handelingen tusschen Duitschland en Enge- land geldt de imternationale leening in ver- binding met een binnenlandsche leening. De eerste leening zal in het bijzonder chenem voor het bevredigen van de geallieerden, ter wijl de binnenlandsche leening slechts ten deele aan de geallieerden ten goede zal ko men, maar hoofdzakelijk gebruikt zal won den voor het in orde brengem van de eigcn. begrooting. Het „Acht Uhr Abendblatf meldt, dat van de zijde van de sociaal-democraten weer het streven bestaat om het kabinet Cuno te ondersteunen. Intusschen zal een nieuwe pa ging gedaan worden om de geschillen' tus schen Duitschland en Fraitkrijk bij te leggen, in de richting van de Stinnesi-de Luberaac- overeenkomst. De uitvoering dezer overeen- komst heeft een tijdlang geen) vorderingeni gemaakt, maar thans wil men er blijkbaar weer meer mee werken. Eigenaardig is dat de conservatieve „Ta- geszeitung" deze houding van de regeering met groot enthousisme begroet en zegt dat thans ook de Duitsch-nationalen in de actieve vervullingspolitiek zullen' meewerken. ULSTER 'EN DIE lEiRSGHIE VRIJ'STAAT. Craig, de premier van Ulster, die 'gister in het padement van 'Noortfclerliand een resolu- tie indiendte, wiaarhij verklaard wiordt dlat de zeS noordelijlke d'isitricten' geen deel uitmaken van den Vrijstaat, zeide dat de eenige weg om samenwerkimg en voorsipoed te verzekeren' is: voor Zuiid-Ierllamd thet regelen van zijn eigen zalken, en voor iNoordmerland! het he- houden van een eigen' parlement en een eiigien regeering. Het is nutteloos voor't oogenblik eenige hoop te koesteren op Ulster's toetre- dem tot thfettJ padement van Dublin. De behandeling der resolutie door de bei- de Huizen van' het 'Noord-Iersehe padement nam minder dan1 een half nyr in beslag. Craig herfi'aalide dlat hiji n'iets te doen wilde hebben met de voorgestelde grenscommissie, en verklaarde dat er igeen grenfecommdssie kan bestaan zoolang er geen overeenkomst bestaat tussdhen 'Noord en Ziuid, en. de grensdistricten zelf bevredigd zijn. DIE WOELINOEN IN BULOARIJE. 'Uit 'Sofia wordt gemeldl, dlat aldaar hon derden boeren ziijin 'aangeklomen. Dinsd'ag- avond' hebben deze het gebouw van die demo- cratische dluib en ta'll van widkels to verschil'- l'end'e siratea verwoest en geplunderd. 'Er hearsohte een igirtoote wanoixle to de stad1. 'De boeren werden begeMd door muziekkorpsen, Zij' sdhotien blindtertogs om zich been met re volvers en1 geweren. Men zegt, diat tal' van personen gedoodl en gewond' zouden' zijn. De 'geplunderde wtotoelis behooren meerendeels aan Joden. FRANKRIJK EN DE BESPREKINGEN TE LO'NDEN. Volgens berichten uit Parijs vermindert de belangstelhng voor de conferentie te Lau sanne to gelijke mate als die voor de confe rentie van Zaterdag te Londen toeneemt. Vooral is dit het geval omdat, naar men meent, het lot- van het kabinet Potocare van het resultaat der be&prek'ingen te Londen af- hangt. De nieuwe Fransche taktiek schijnt te zijn te verklaren dat Frankrijk met het oog op het feit dat een reeks der kletoe geallieerde landen niet te Londen vertegenwoordigd is, liever zijn voorstellen terughoudt, tot de con ferentie te Brussel zelf. Deze houding zal' ten gevolge hebben dat de Belgische wensch principieele eenstemmigheid aangaande de te Brussel te nemen besluiten, waardeloos wordt gemaakt. Poincare zal hed'enmiddag naar Londen vertrekiken. Het is waarsthijtnlijlk, dlat Mussolini, die na een kott opontnoud te Lausanne, heden te Parijs Zal aankomen, met denzelfden trein zal reizen. De besprekingen te Londen beginnen mor- enochtend in Downingstreet en zullen tot laand'ag duren. WAT DE IBEZETTIING STRDEPE'N 'NOO- OIG HEiBlBIEIN. to die betroidken commissie van den' Duit- schen liijlksdag heeft de soc.-dem. afgevaar- digde Stiidklen rapport uitgebracht over het beheer van het rijksvennogen! in 'het bezetfcte gebiedl. 'Hiji verklaarde daarbij o.a., d'at thans door de bezetttogstrpepen en autoriteiten he- zet zijn 207 gemeenten (to vredesitlijd. zijn er to dliit gebied slechts 3'6 garnizoenen). In den tijid van een jaar en negm maanden (herfst '21 tot zomer '22) heeft h|t rijlk aan kamers, meuibelien', enz. moeteau leveren1: 1400 salons, 2600 studeed'amers, 5000 eetkamers, 10.300 lauiteuii'lis, fauteuils, 2100 gestoffeerde stoelen 2300 bedden en 3500 kinderbedjes, 5900s kleerkas- ten, 3400 waschtafels, 3000 luie sitoelen. On der deze hoeveelheid is niet gerekend het meuhilair in gerequireerdie particuliere wo- ningen en kasteelten. DE FINANCIEEILE TO'ESTAJNID VAN. DUITSCHLAND. sto) db begroottogs-oommissie uit den Rijlk®- dag gaf de rijlksmtoister van ftoand'en gister eenl uli'tvaerige uiteenzetting omtrent den fi- naocieellen toestandl des 'Rlijlks, waarbij1 hiji o.a. mededeeld'e, dat de viotbende schuld op 2 iDecemiber ruiim 8180 milliard mark bjel'iep. Wamneer lDuitschland op de stabilisatie zij- ner valuta laandiringt en dlaaalbij! de hulp to- roept van btoterilandlsdhe financieele kriinL gen, aldus spr., dan doet het dlit wel'iswaar in de eerste plaats to zijn eigieni bel'ang, maar het dient daarlbij! evenzeer de belangen der overige landen, vooral1 die Fransche. De Rlijks- regeertog is vastbesloten daarbij! alle krach- ten des iands mobiel te maken. Volkomen doordrongen van den emSt van dieni huidiigen toestand!, heeft zij' stappen gedaan om de En tente in fcemnis te stdllien' van' deze opvatttog. WSj! zullen, zegfc IHermes, niet verzwakken to Nog dezer dagen heeft de burgemeester van Montreal een brief ontvangen, geteekend de ge M' tegenwoordige moeilijlkhedeE, terwijl wiji verwachttog ui'tsprelklen, d'at die schadevergoe- dtogs-kwes'tie, waard'oor-de gansche wereld to onrust wordltj gehoudien1, spoediig overal to een geest van zakellijk onderzoek zal! worden be- handeld. Alsdlan is die hoop op een vreedza- me oplosstog en em gd'eixJelijken terugkeer der rust to Europa en die gansche wereiidl ge- redhitvaardigd. CLEIMIENICEAU IN AMJEiRI'KA. Volgens de Matin wordt o,fflcieus uit Was hington bericht, dlat 'Hkrdtog verklaardh, dat hot bezoek van Clemenceau slechts eene daadl van beleefdiheid was, gediurende welke geen staatszaken enostig besprdken zijn. Clemencea bracht gister een bezoek aan den vroegeren president der Vereenigde Sta ted', Wilson, tot het ophalen van herinnerto- gen aan oude tijden. De onfcmoeting. was zeer hartelijk. eD Fransche staatsman dtoeerde met presi dent Harding. Hedenavond zal hij een rede te Washington houden. NOG GEEN RUST IN IERLAND. Eenige dagen geledcn hebben de Iersche ongeregelde troepen een aanval gedaan op het dorp Eallymakeeiy (.graafscbap Cork), waarin een garnizoen van ongeveer honderd man nationale troepen ligt De ongeregeldlen vielen het dorp met pantserauto's en machtoe- gewer-en aan, waarop een vinnige strijd volgde. Het garnizoen moest zich overgeven, nadat een man was gedood, vijftien waren gewond en de rest gevangen genomen was, die echier weer vrijge'aten werd toen het dorp opnieuw door de nationale 'troepen werd bezet. Gister werd to Cork een bom op een mili- faire auto geworpen, waandOor twee mannen en twee vrouwen werden gedood. De eerste zitting van !het parlement van den Ierschen Vrijstaat, wel'ks wettelijke to- stelltog Woensdag door den Engelschen kontog werd bekrachtigd, ging gister ge- paard met een moordaanslag te Dublin. Toen namd'ijk de beide afgevaardigd'en Sean Hales en Patrick O'Maille zidi naar het parlementsgebouw zouden begeven, werden zij onverhoeds op straat aangevallen. Er werd een aantal schoten op hen gelost. Hales was onmiddei'lijk dood, terwijl O'Maille, die vice- voorzitter van de wetgevende vergadering is, emstig werd gewond. 1 Tijdens het schtetien kwam er een auto voorbij waarin een Engelsch onderofficier was gezeten. Deze spronig op het hooren van de schoten onmiddell'ijk uit deni wagen en zette de moordenaars na. Toen hij hen bijna had togehaald, zag hij de mannen eensldaps to een wontog verdwij- nen. Deze gemeene aanslag bewijst wel, dat er altijd nog bandieten zijn, die zich hebben we- ten te onttrekkem aan de open'bare visiatie, zooals die sinds eenige dagen to Dublin's straten wordt toegepast. Zooals men weet, waarschuwde de pre mier Cosgrave reeds onlangs tegen eventu eele moordaanslagen. DE KU KLOX KLAN OOK IN CANADA AAN HET WE'R'K. Naar aan deDaily Miail" wordt gemeld, zijn de kerk te Oka, tusschen Ottawa en Mon treal, alsmede het seminarie en die woning van den geestelijke ,,afgdbrand. De katholie- ke bevolking van de provincie Quebec, begint verontmisit te worden over het veelvuldig vo'orkomen van kerWbrand'en in die streek, en betich't er de Ku Klux Klan van, het geheime Amerikaansc'he genootscbap, dat strijd voert tegen de katholieken. K.K.K.", waarin gedireigd worcft met vemietiging van fcatholiek eigendom. Een Reu'ter-bericht voegt hieTaan nog toe, dat de brand te Oka, de vijlfde is, die btomen eenige weken' to Canada een katholieke to- stellmg to dd asch heeft gelegd. EEN' STANDEE ELD IN KONSTANTI NOPEL, Et heeft zich te Angora een comite ge- vormd om een ruiterstandbeeld op te richten voor Moestafa Kemial, dat geplaatst zal wor den v66r het gebouW' waar de Niationale Ver gadering bijeenkomf. Dit op zichzelf weinig beteekenend leit. wordt belangwekkender, wanneer men beaenkt, dat voor den.' Moham- medaan afbeeldtogea to verf of steen van mensch of dier 'als afgodien worden be- schouwd. Constanttoopel is de eenige stad to Europa, die geen standbaelden heeft. DE DROGE VLOOT IN AMERIKA. Een Amerikaansche „droge" vloot koos Woensdag zee ten einde op te treden tegen een roots flotille smokkelschepen, welke naar het eet met Kerstdranx geladea langs de ooste- lijike kusten rondvaart. Men hoopt dat de „drogei" vlOot, aanzienlijk versterkt melt hulp- booten, mtostens honderd drankschepen zal kunnen to beslagnemen. De dnankladtogem der smoldcelaara worden op honderdduizend kisten geschat. Ook de verbodsambtenaren aan de kust zijn bedrijvig, terwijl ook ge- waakt wordt tegen mogelijken dranktovoer uit Canada door middel van vliegltuigen, wellke door lichltsignalen' vememen waar zij drank kunnen landen. De verbodsambtenaren' ontdektem drankvoorraden op schepen onder ladmgen steenikool en uien terwijl de vis- scherechepen drank verbergen onder hun vangst. EEN) LAINDPUNTT VERZONKENl 'Aianf het 'Lake Superior (N.-Amerika) iss een geheele landpunt, welke vier acre besloeg en dertig voet hoog was, gedurende den nacht in het meer verzonken. De toppen van de dertig voet hooge boomen komen nauwelijks boven het water uit. De geologen weten tot nu toe geen verklaring van dit plotseling verdwij- nen te geven. KORTE- BERIiCMTEN. Volgens de „Epoca" zijn op die Monte Torretto mabij Potenza (Italic) twee nieuwe kraters on'tstaain,did onophoudel'ijfc ondfer voortdurend onderaardsch gerommeli vlam- men en' rook uitbraken. De bevollkdnig uit de omigevtog is gevbidht. INadere berichten' omt- brefcen nog. Volgens een beridit uit 'Simla (Eng. Indie) brandd'en daar Wbensdagavond! de dlrie hioofdgebouweni van het Grand 'Hotel af, dat op het hoogste punlt van iSamla staat. De meeste hoteigasten waren afwezig, toen' de brand uitbrak', maar verloreni al hun bezittto- gen. Lord Derbij, de Engelscfae Minister van Oorlog zal in die volgende week een' toort be zoek brengeo aan het Engelscbe lleger to het Rijngebied. Een met vier personen' bemand vlieg- tuig van de Strahlsunder Luftsdtefffahrlc 'stortte tijdens een proefvlucbt van em hoogte van 300 meter to zee. A'llle inzitten- dien, twee ingenieurs en' twee volontairs wer- dlen gedood. Te Parijls is gistermiddag bij' een firma to rijlwtelen en1 ondterdeelen van autamobie- llen in id'e Avenue de ila Grande 'Armee eoa hevige brand uitgebrokm. Onophoudel'ijk hadri'en on'tpl'bffingen plaats van! flesschen acetyleen. De aterieele schade is zeer aan zienlijk. Woensdag is te Dendermonde (BelgiS) een in aanbouw zijnd huis ingestort, waarbij 1 arbeider werd "edood en 6 gewond. Een metselaar, die van een hoogte van 8 M. viel, bleef geheel ongedeerd. De „Echo de Paris" vermeemt, via Stockholm, d'at op het Vierde Congres der Derde Internationale beslotcn werd, de Com- munistische propaganda to Frankrijk en in de Britsche kolonien intenzer te maiken. Naar de bladen vememen, heeft de vroegere rijkskanselier,dr. Wirih, een ui't- noodiging ontvangen om in de Vereenigde Staten een reeks voordracbten te houdien. Op 23 December zullen in Engelaindi de bepaltogen tegen de immigratie to Eugeland van onderdanen der vroege vijandelij'ke lan den worden opgeheven. In Hongarije worden de maatregelm ter bescherming van den' staat verscherpt. Met ingang van 23' Dec. worden in En- gel and de uitzondferingswetten tegm de ves- tiging van onderdanen d'er vroegere vijiande- lijike statm inzonderheid dus Duitschers en ^ostenrijfcers, opgehev'm. Naar uit Marien'bad wordt vemomen, is aldaar door het gemeentebestmir een be tas-ting op het houden van batten uitgevaar- digd'. Deze belasting wordt deel® om hiaar opbrengst, deels ter bescherming van de zangvogels gehieven. Volgens de 'Sovjet-pers is te Moskou een geheime fascistm-club opgerich't door een aantal studenten. De vemaderingen van deze club plegen te worden geopend met het zin- gen van het oude Russische vol'kslied. Tot dusver zijn de vergaderingen ontsn-apt aan de waakzaamheid van d6 politic. Naar uit Cairo aan ae „Moming Post" wordt gemeld', heeft de ex-sultan van Turkije besloten, d u'itnoodiging van konino" Hoes- sein van Egypte te aanvaarden. Hiji zal eer- lang Malta verlaten en zich naar Mekfca begeven. De Belgische politieagent Schmitz, die een Duitschm politieagent heeft vermoord in het bezette gebied, is tot een jaar gevange- nisstraf en 300 frcs. boete veroordeeld. QPlHEFFI'NG KAMER VAN ARBEID. Het Stsbld. no. 626 bevat de wet van 24 November, tot opheffing van het insti'tuut der Kamere van arbeid. D'aarbij, is bepaald Arti'kel I. De wet op de Kamers van ar beid (wet van 2 Mei 1697, Stbl. no. 14'1, tot oprichting van Kamers van arbeid, laatste- lijk gewijzigd biji de wet van 26 Juli 1918, Stblno. 499) en de wet van 7 December 1918 (Stbl. no. 788), houdende nadere bij- zondere maatregelea ten opzichte van de Ka mers van 'arbeid met het oog op de tegen woordige buitengewone omstandigheden, wordm met ingang van een door Ons te be- palen dag togetrokken, 2. Voor zoover to verband met de daar- mede gepaard gaande ophef f ing der Kamers van arbeid regeltogen .moeten worden gte- troffen, geschiedt zuilks door Ons. Artikel IL Artikel 125'e van het Wetboek van Burgerlijike Regtsvordering' wordt op het in artikel I bedoelde tijdstip togetrokkm CONG'RiES VOO'R' DEN VREDE VAN HET I. V. V. Het uiitvoerend comite Van het Intemati onaal Anttorilitaristisch - Bureau heeft de voorstellen van deze groep in vijf resoluties samengevat en ingezonden biji het secretari- aat van het Intemationaal Verbond van Vak- vereeni'gingen. De eerste resolutie, over de noodzaMijk- heid van een eenig dioel, gaat uit van de op vatttog dat de oorlogen van de fcapitalisti- sche staten dienen als mittoelen lo. ter con- currentie; 2o. ter uitbuiting Van de zg. ge- kleurde volken en 3o. ter voorkoming en on- derdrukking van revolutie. Zij gewa'agt van de eenheid van militarisme en imperialisme, stelt vast dat iedere aanslag, zelfs die van de zg. overwinnende volken, in strijd is met het belang Van het proletariaat, dat daaren- tegrn virede em vrijheidj to het belang van de geheele menschheid zsijta, doch slechts vero- verid1 ikunnelm worden to to Strijd' die niet alleen 't gevdlg ooribg, maar. vooral de oorzaak. 't tegenwoordig maaischappelijk stelsel in het hart treft. Alle zg. padfistische bewegingen die niet bewust met den oorlog het kapitalis- me bestrijden moeten worden afgewezen. Even-eens alle samenwerktog met de tegen woordige regeerders en diem ,,'trust" van' over- winnaars", ten' onrechte gen'aamd Volken- bond. Overeenkomstig de resolutie der eerste Internationale (1868), de voorstellen van Domela Nieuwenhuis (1891 en 1893) en van Keir Hardy (19'10) moeten de arbeiders oor log onmogelijk maken' door de solidariteit met de heerschende klasse te broken. Biji eventu eele mobilisatie leggje het betrofcken deel der .arbeiderskl'asse onmiddell'ijk den arbeid neer en' ga men over tot rrrassale dienstweigering, met of zonder toestemmtog van de leiders der arbeidersorganisaties en zonder te vragen of men den. strijd zal winner of verliezen. Breekt evenitueel dan toch oorlog .uit, dan trachte men dien 'te laten omslaan in sociale revolutie. De tweede resolutie geeft in een tiental punten de taak der arbeidersorganisaties aan. Zij wekt de arbeiders van alle landen oo het woord van R'us'kto, Nettlau, Liberstad e.a. tot daad te maken, de reeds gegeven voorbeelden van arbeiders in verschillende landen te volgen en te weigeren, moordtuig te vervaardigen Voorts wordt gewezen op de besluiten van de Duitsche syndicali&tische metaalarbeiders, die geen munitieto'akers meer tot hun organisatie toelaten. De derde resolutie zegt dat de regeertogen en de politieke lichamen, wiji in fcapita1 isti- sche staten functionneerend, in dienst staan van oorlogvexwekkende machten. Regeeringen of politieke lich'amen kunnen daarom wel een of anderen- oorlog voorkomen, maar d'aar zij de economische conflicten niet opheffen kun nen, bereiden ziji, of zijl willen of niet, des te grawelijiker uitbarstingen voor. De arbei ders hebben hun eigen lot to eigen hand te nemem en een merischdijfce maatschappij te verwerkelijfcen'. De vi'erde resolutie constateert, dat opvoe- dings- en onderwijsinricbtingen onder con- trole staan van d'e heefscbende klass-en en personen hebben te vormen, die in een tegen woordig miaatschappel'ijfc stelsel passen. Daardoor ziin onderwijs en opvoeding ver- Valsch't. Ouders, leerlingem en onderwijzers moeten zich1 in verband met de revolutionnai- re arbeidersbeweging hiertegien verzetten en op critieke oogenblikken door middel van massale directe actie opkomen voor vermen- schelijking van opvoeding en onderwijs. Voorts ondermijine iedere onderwijzer den na tion alistischen, kapitalistischen geest van leer- en leesboeken, sommen en liederen en brenge den rassenhoogmoed van de bewo- ners van kapitalistische staten aan het licht. In de vijifde resolutie wordt de taak van particuliere vereenigingen gekenschetst en een beroep gedaan „op alien die zich kafho- liek of christelijk noemen" om te onderzoe- km, of de tegenwoordige practijiken van staatkuinde, oorlogvoering, uitsluiting van het proletariaat en van z.g. gekleurde vol ken aan de beginselen van hun kerk beanl- ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1