DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wat is desnelste wagen? de Koningin der wegen. A.DAM&C0. Tel. 490. - Garage Alkmaar. Da gemeentebepooting voor 1923. No. 291. Honderd Tier en twintigste Jaargang. 1922, AGENT Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Abonnementsprijs bij Yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2«50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaat«rulmte> Brleven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v,h. Herms. Coster Zoon, Yoordam 09, Tel. Admlnistr. No. 3 Redactie No. 33. ZATERDAG Directeur: G. H. KRAK. HoofdredaeteurTj N. ADEMA. 9 DECEMBER Buitenland. Theunis, de BUgische minister-president, is hedfenocbtenidl vergezeldi door Jaspar, mi nister van' buitenll'andlsche zaken en een aan tal deskundigen, te Londeini aangekomen voor de inleidiende besprekingen met de Britsche, Framsche en Italiaansche premiers over het vraagstuk dler IDuitsche sdiadevergoedin- geni, diait het ondterwerp dter voorgestelde oon- ferentie te Brussel zal uitmaken. PoincarS en Mussolini kwamiea hedenavond aan. Bonar Law, de Britsche premier, zal de besprekingen presidleeren, welke morgen in Downingstredt beginnen. liitlatingen van Mussolini. Mussolini is om 240 uit Lausanne te Pa- iijs aangekomen. en was het voorwerp eener betudging van sympathie van talirijke .aanhan- gers van het fascisme te Parijs. AlVorens Parijls te verlaitien heeft 'Musso lini in een onderhoud met journaiisten ver- klaard idlat hij naar Londen ging inl de hoop dlat die geallieerden van woorden tot diadem zullen overgaan en tot overeensteniming zul len komen. Italie, dlat evenals Frankrijk heeft geleden en zajlni puinhoopem weer opbouwen moet, is niet rijlk genoeg om edelmoed'ige ge- sdhentoan aan Duitschland te geven. Mussolini beslioot met te zeggen„'De Duit- sche regeering kan betaliem. Ik ben er zefcer van." HET DUITSCHE ANTWOORD AAN DEN GEZANTENRAAD. i De „Vorwarts" meldt, dat de rijksregee- ring haar oorspronkelijk plan om den eisch der Entente in zake het betalen van boete door de steden Passau en Ingolstadt aan een internationaal scheidsgerecht voor te leggen, heeft laten varen. Zij is thans voor- nemens om niet alleen de geeischte moree- f'le genoegdoening te geven, maar ook aan den eisch betreitende het betalen van een boete van 1 millioen goudmark te voldoen. De rijksregeering wil hierdoor in de eerste plaats de belangen van het Rijnland be- schermen, welks lot door het weigeren der genoegdoening in de '-eerste plaats bedreigd zou zijn. Rory O'Connor en' Liam Moillowes, twee der bekendste fereche rebellenMdlere, zijn, evenal nog 'twee iandere lieiidersi, gistermorgen te DublSini geexecu'teerdl. Ofiicieei wondlt gemeld, dat executes re- pressailles waren wegens den moord' op .Ha les, en een ernstige waarschuwing aan dege- nen', dlie tegen hdti voilik van Ierl'and samen- zweren. De twee tereditgestelden hadden zich aan de nationale troepen overgegeven, toen eeni ge maanden geleden de Four Courts in Du blin wendlen venneesterd. Zij- verbleven sinds dien in de gevangenis. Mellowee was lid) van het laaitete Daii Eireann. iKl'aarMijikiellijik als maatregel1 van weer- wraalb tegenover de tenedhtsteling der rebel- lenleiders, drongen igister eenige mannen het h-ospitaal te Dublin hinnen en schoten een te bedi liggeud soldaat dlood. Zij! ontkwamen, na de zustere- met revolvers te hebben' hedbeigd. <Dte republikeinen hebben een! manifest uit- gevaardigd, waarim zij den gouverneur-ge- neraal Ftealy een aartsvijiand1 der natie noe- men, en verlcl'arenDe strijld! wordt voortge zet zoolang er mannen in terlaind! zijh. Er zal een strijd op leven en dlood worden gevoerd, en er zal geen andiere vrede dan een vrede van vrijhdd zijn. DUITSCHE ARBEIDERS. Aan Duitsche arbeiders, die naar Neder- land gaan om te werken, wordt geen getuig- schrift omtren't gunstig gedrag veretrekt, wanneer ze niet hun belastingschuld geheel hebben. voldaan en de bewijzen daarvan kun nen overleggen. Voor Duitschere, die reeds in Nederland werken, wordt bedoelde verklaring slechts vernieuwd, wanneer ze de •waarborgen geven, d'at ze ook verder hun belastingschuld1 in Duitschland zullen betalen en een. vertrouw- bare verklaring kunnen overleggen, aanwij- zende hun tegenwoordig inkomen, waarnaar bun belastingaanslag kan worden. bepaald. JACHT OP EIEN) MIISDADIGBR. Gistermiddag arresteerde de pOlitie te Toulon een1 misdhdiger,'T>ewal' genaamd, uit Pas de Oalai'S afkomstig em door het parfkclt te Bethune gezocht wegens medeplichtighedd aan den moordi op twee gendarmes. Toen hij naar het pol itiebureau werd gebracht om te worden ondervraagd', wist hij1 zich in de vesti bule lios te wringen' .en te onfromen. Twee agemten achtervbllgden hem. De vluchteling nam dfe wijk naar het dak van een huis en vuurde zijln lauitomatisch pistool op zdj'n ach- tervOlgers af. BlOnd, een hoofdinspedteur, een agent en een handlelsman werden ge- woud. Blond stierf twee uur later. De misd'adiger werd na ee© beleg van twee uren1 gepalkt. EEN MERKWAARDIGE UITSPRAAK VAN EEIN GEESTELIiJKE. De eergisteren in de Fransche Kamer vcortgezette be'handeling der onderwijsbe- grooting kenmerkte zich door een merkwaar- dige uitspraak van een geestelijbe, den abbe Lemire. Hij veiklaarde zich vooretander van d'e eenheidsschool bij- het lager onder wijs, in het belang van het welzijn van het vaderland. Waarom moet men, zeide hij, het II. Burg, en Weth. zijn er van doordrongen geweest dat er dit jaar nu eens werkelijk ernstig bezuinigd moest worden. Zij hebben elken begrootingspost gewikt en gewogen, en elke uitgave die niet direct noodzakelijk was geschrapt of tot de vet- tere jaren uitgesteld. Terecht wordt er op gewezen, dat elke dienst zich in den loop der jaren geleidelijk ontwikkelt, zoodat dus langzamerhand vrij- wel elke begrootingspost, en daardoor elk begrootingshoofdstuk, een hoogere uitgave vordert dan een jaar te voren. Met den geleidelijken groei der gemeen- te stijgen de kosten van he't gemeentelijk huishouden. En beteekent dus het op dezelfde hoogte houden der uitgaven in het algemeen reeds een besparing, wanneer men er in slaagt het totaal-bedrag op het gemeentelijk huishoudboekje lager dan een jaar te voren te doen zijn, mag inderdaad geconstateerd worden, dat ernstig naar bezuiniging ge- streefd is. De kosten van algemeen-bestuur worden dit jaar op 137690 geraamd tegen 141320 in 1922, die van de invordering der plaatselijke belastingen op 58560 (vo- rig jaar 68742), die van de openbare vei- ligheid op 151790 (vorig jaar 165652), die van de kosten der gezondheidspolitie op 14547 (vorig jaar f 15197), en die van het onderwijs op 542965 (vorig jaar 573715). Op de hoofdstukken betreffende het on- derhoud van gebouwen, straten, bruggen. plantsoenen enz. is dit jaar 6000 be- spaard en eenzelfde bedrag kon thans het hoofdstuk betreffende de renten en aflos- singen lager geraamd worden. De kroon spant ongetwijfeld de van ver- standig beleid getuigende bezuiniging op het hoofdstuk der buitengewone uitgaven die thans 400.000 lager geraamd worden dan een jaar te voren. Het hoofdstuk betreffende de kosten van het armwezen en de subsidien en bijdragen aan onderscheidene daarmee in verband staande instellingen toont een hooger to taal-bedrag dan het vorig jaar. Wij willen gaarne toegeven dat dit bij dit hoofdstuk onvermijdelijk kan zijn. Het leggen van een ripol of het verbete- ren van een straat r hoe wenschelijk ook kunnen noodgedwongen nog eens tot een volgend jaar uitgesteld worden. Maar lichamen als het Burgerlijk Armbe- stuur kunnen hun trouwe klantjes die toch al niet te veel ontvangen niet met vrijwel leege handen naar huis sturen met de boodschap, dat de gemeente moet be- zuinigen. Bovendien is het aantal hulpbehoeven- den niet willekeurig te vergrooten of te verkleinen. Dat aantal hangt niet alleen van plaatse lijke omstandigheden af. Elk malaise-tijdperk, zich kenmerkend door conflicten met teleurgestelde arbei- ders-organisaties met zijn. gevolgen van al dan niet gedwongen werkeloosheid, eischt belangrijke offers van de gemeenschap. Daarbij komt dat de verpleging van ar- me krankzinnigen steeds grootere uitgaven vordert. De maatschappij heeft belang bij hunne afzondering en waar hun aantal toeneemt en de verplegings-kosten stijgen, moet be zuiniging op dezen post ook voor den bes- ten rekenmeester onmogelijk blijken. De kosten van pensioenverzekering voor gemeente-ambtenaren, hunne weduwen en weezen zijn beduidend hooger dan in 1922. De nieuwe wetsbepalingen betreffende de pensioenstortingen laten ook hier geen vrijheid van beweging. i Uit den aanbiedingsbrief blijkt, dat de geweldige prestatie het hoofdstuk der bui tengewone uitgaven 400.000 lager te houden dan een jaar te voren gedeeltelijk aan een veranderde boekhouding te dan- ken is. Er is thans namelijk een post van 25.000 op de onvoorziene uitgaven ge- bracht die tot dusver onder de buitenge wone uitgaven geboekt werd, namelijk aie van de kosten voor werkverschaffing. Het is begrijpelijk dat men er met die 25000 niet komen zal en wij hadden wat de dit jaar daarvoor reeds gedane uitga ven en in verband daarmede de bedragen welke men het volgend jaar daarvoor meent te moeten beschikbaar stellen, gaarne eens wat meer gegevens onder de oogen ge- kregen, Een kleine opmerking in den aanbie dingsbrief betreffende een veranderde boekhouding is de eenige verklaring van de stijging van den post voor onvoorziene uitgaven van 26311.0814 voor 1922 tot 51551.09 voor 1923. De memorie van toelichting laat bij de zen post alles te wenschen over. Daarin wordt met geen enkel woord over het op de onvoorziene uitgaven brengen van de werkverschaffingskosten gewezen, Deze post zegt de memorie bij volg- nummer 280 (onvoorziene uitgaven) ver- eischt geen toelichting. Korter kan het al niet. Maar slechter ook niet. Dat Burg, en Weth. op den duur voor de kosten van werkverschaffing geen leenin- gen meer willen sluiten valt slechts toe te juichen. Elke leening beteekent een schuld die ieder jaar weer rente en aflossing eischt en door elk jaar te leenen wordt de gemeente steeds verder in het moeras geholpen. Bovendien is de werkverschaffing helaas de laatste jaren een factor waarmede heel wat meer rekening dan vroeger gehouden moet worden. De ontwrichting van handel en industrie als gevolg van de oorlogsjaren leidt telkens weer tot ernstige werkeloosheid en het vraagstuk der werkverschaffing is er lang zamerhand een van groote beteekenis ge- worden. Ook hier geeft, zooals dezer dagen nog gebleken is, het Rijk algemeene voorschrif- ten en regelen waaraan de gemeenten zich te onderwerpen hebben, waardoor het wer- keloosheidsvraagstuk weliswaar in vkstere banen geleid wordt, maar de raming van de voor werkverschaffing benoodigde bedra gen steeds moeilijker wordt, daar de ge meenten zich bij soms plotseling gewijzigde voorschriften der regeering hebben aan te passen. Niemand zal ontkennen dat Burg, en Weth. er naar gestreefd hebben zoo eerlijk mogelijk te zijn. Zij hadden kunnen volstaan met er op te wijzen dat hoofdstuk X (gewone uitga ven niet tot.de vorige hoofdstukken behoo- rende) ruim 275.000 lager geraamd is dan een jaar te voren. Hier lijkt het toppunt van bezuiniging bereikt, maar Burg, en Weth. erkennen eerlijk dat zij maar een goochelkunstje toegepast hebben. De vermindering is hier tot een bedrag van ruim 220.000 het ge volg van de boeking in 1922 van het nadee- lig saldo der laatst gesloten rekening en tot een bedrag van ruim 55.000 een ge volg van de omstandigheid dat ten laste van het boekjaar 1922 reeds lang versche- nen annui'teiten moesten gebracht worden doordat het Rijk het juiste bedrag daar voor nog niet vast^esteld had. Eerst thans kon het juiste bedrag over een jaar worden geraamd. k Het resultaat der algemeene bezuiniging is dat de uitgaven in totaal 65.000 lager geraamd worden dan voor het nog loopen- de dienstjaar. Het spreekt vanzelf dat alle bezuinigings- pogingen slechts de mogelijkheid tot ver mindering der inkomsten ten doel hebben. En daarbij allereerst moeten leiden tot vermindering van den Hoofdelijken Om- slag. Op het hoofdstuk ontvangsten wegens vroegere diensten kon natuurlijk geen in- vloed uitgeoefend worden en ook de hoofd stukken II en IV, respectievelijk de in komsten van gemeente-eigendommen, be- zittingen en bedrijven en de ontvangsten van verschillenden aard en toevallige ba- ten, laten weinig speling. Maar het streven naar vermindering van g'emeenschapslasten, het streven aller eerst naar belastingvermindering door ver- laging van den hoofdelijken omslag doet het totaal van hoofdstuk III (opbrengst van be lastingen en heffingen) van 1102600 voor het komend jaar tot 1012540 dalen. Het gezamenlijk bedrag der inkomsten op de vier eerste hoofdstukken moest 115000 lager geraamd worden dan over 1922. Tegenover een vermindering der gewone uitgaven met 65000 stond, naar Burg, en Weth. in hun aanbiedingsbrief mededeelen, een vermindering der gewone inkomsten met 115.000, zoodat naar middelen ge- zocht moest worden om een tekort van 50.000 te dekken. Oorspronkelijk zeggen Burg, en Weth. was dit tekort 70.000 en de leden van het college hebben heel wat slapelooze nachten doorgebracht bij het zoeken naar een oplossing om*het gemeentelijk huis- houdboek weer kloppend te kunnen ma- ken. Zij hebben het gemeente-personeel al eens medelijdend aangekeken bij de ge- dachte, dat het wellicht tot vermindering van salarissen en loonen zou moeten ko men. Zij hebben in stilte reeds een beroep op den burgerzin van dit personeel gedaan om door het zonder morren aanvaarden van die vermindering vrijwillig mede te werken den wagen van onze nationale welvaart weer in het rechte spoor te helpen bren gen. Maar zij hebben, in begrijpelijk en tegen- zin in het voorstellen van loonsverlaging, getracht het te-kort te kunnen verkleinen door afschaffing van den niet strikt nood- zakelijken vacantietoeslag en de invoering van de 48-urige werkweek. Wij twijfelen er niet aan, of ook hierte- gen zal door diverse organisaties krachtig te velde worden getrokken. Het is haar recht voor de belangen der bij haar aangeslotenen op de bres te staan, maar laat men bedenken, dat, waar alom de noodzakelijkheid gevoeld wordt door versobering tot een normaler levenswijze terug te kunnen keeren, waar in de parti- culiere bedrijven tal van vakorganisaties reeds vrijwillig of noodgedwongen eenige verzwaring der arbeidsvoorwaarden aan- vaardden, het overheidspersoneel niet het voorbeeld van absoluten onwil tot mede- werking aan de verlichting der gemeen- schapslasten mag geven. Een betrekkeliik geringe verlenging van den arbeidsduur is de gemakkelijkst te dragen loonsverlaging. En de arbeidsvoorwaarden waaronder in het algemeen het overheidspersoneel werkt zijn niet zoo zwaar en afmattend, dat de invoering van de 48-urige werkweek in deze tijden als een onmenschelijke en on- mogelijke eisch gebrandmerkt mag wor den. Burg, en Weth. hopen door afschaffing van den vacantie-toeslag en verlenging van den arbeidsduur met 3 uren per week tot een bezuiniging van 20.000 te kunnen komen. Uit welk suikerpotje de nog ontbrekende 50.000 gehaald zullen worden, bespreken wij in een volgend artikel. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. In de zitting van gistermiddag van de comir missie voor territoriale aangelegenheden heeft Tsjitsjerin verzocht te mogen deelnemen aan de particuliere besprekingen, welke zullen plaats hebben tusschen de geallieerde en Turksche deskundigen, ten einde die stand- punten der beide partijen tot elkaar te bren gen. Tegenover het verzet der geallieerden drong Tsjitsjerin niet verder aan, doch deci de mede ten opzichte van dit incident een schriftelijke conclusie ie zullen geven. De geallieerde en Turksehe deskundigen zullen hedenochtend zonder de Russen bijeen- komen. De economische en financieele cominissie kwamen gistermiddag om drie uur bijeen can kennis te nemen van het rapport der subcom- missie voor de verbindingswegen en' het transportwezen. Onder voorbehoud van dirie artikelen, die naar de sub-commissie werden verwezen, heeft de commissie met algemeene stemmen de voorstellen, welke haar w.aren voorgelegd, goedgekertd. Naar wordt medegedeeld zal met het oog op den wensch van Cyrzon en verschillende gevolmachtigden om met Kerstmis in het va- derland terug te zijn, de conferentie van 23 December tot 2 Januari worden geschorst. De deskundigen zullen echter hun werk- zaamheden voortzetten. De conferentie zal haar zittingen slechts hervatten om de tot s+and nekomen overeenkomsten goed te keu- ren. en tot het teekenen van den vrede over te gaan. De comtoissie voor de zeeengten kwam gis- termorgen om 9 uur in het kasteel van Ouchy bijeen. Curzon presideerde. Het Turksche antwoord op het intergeallieerde voorstel bo- vat, wat de hoofdzaak betref t, drie reserves lo. ten aanzien van de demilitarisatie van de aan de zeeengten grenzende zones, 2o. ten aanzien van den doortocht van oorlogssche- pen, 3o. ten aanzien van de bescherming van K'onstantinopel. Geen dezer reserves tast het intergeallieerde voorstel. aan. De zitting eindigde te 11 uur en zou te 4 uur worden voortgezet. De indruk bij de go allieerden is zeer'gunstig. De Russen moeten er in zekere mate door teleurgeSteld zijn. De Russen hebben Donderdagavond be- kend gemaakt, dat zij' het voltooimtea met de TuHcen eens zijn wat betrefb de tegen voor stellen, welke de Turken op de conferentie zouden doen. Na zijn'onderhoud met Lord Curzon ver- klaarde Mussolini aan Italiaansche jouraa- lisiten, dat Italie bij de onderhandelingen te Lausanne met de Turken handelt in alge- heele overeenstemiming met de geallieerden. Wat wiji aan de Turken voorstellen, is absc- luut redelijk, zeide Mussolini en hij hoopte, dat de onderhandeilingen succes zulilen heb ben. Indien dit niet zou gebeuren, zou het oorlog beteekenen, zoo zeide hij:. In de middagzitting van gisteren van de commissie voor de territoriale aangelegen- ,heden heeft de beraadslaging over het re- giem der zeeengten hervat. Curzon deed taededeeling van het standpunt der gealli eerde regeeringen ten opzichte van de door Ismed in de vorige zitting aangevoerde punten. Tsjitsjerin behield de Russische de- legatie het recht voor om haar houding nader te bepalen, wanneer zij in het bezit der uitvoerige teksten is. De datum der volgende zitting zal later worden bepaald. DE CONFERENTIE TE LONDEN. In verband met de conferentie te Londen .schrijft Philppe Millet in de .Petit Pari- 'sien",. dat men in rail voor 'n langdurig uit- stel van betaling verschillende waarborgen zal moeten nemen. Een van deze zou kunnen zijn het opleg- ,'gen aan Duitschland van een hervormin- genstelsel analoog aan dat in Oost'enrijk. Andere zouden kunnen bestaan in het ne men van onderpanden. Hierbij zou het oude plan in zake de beslaglegging op de doua- ne-inkomsten en de bezetting van de ko- lenmijnen in het Roergebied gevolgd kun nen worden. Deze maatregel zou dan een middel zijn, om pressie uit te oefenen op de groot-in- dustrie, en niet zoozeer als betalingsmiddel. Volgens de „Echo de Paris" komt Poin- care met het volgende programma te Lon den: lo. Indien de geallieerde schulden wor den kwijtgescholden, zal Frankrijk zijn schadeloosstellingseischen terugbrengen tot 100 milliard papierfranc. 2o. Voor het oogenblik zijn Internatio nale leeningen onmogelijk. 3o. Onmiddellijke bezetting yan het Roergebied als middel om pressie uit te oefenen. DE WOELINGEIN IN BULGARIJE. In verband met het gebeurde te Kustendil heeft de Bulgaarsche regeering aan het hoofd der Bulgaarsche delegatie te Lausanne op- drach't gegeven om bij1 de conferentie stappen te doen en haar te wijzen op de noodzakelijk heid om verplicbten militairen dienst in Bul- garije te hebben. EEN FASCISTENORGANISATIE IN JOEGO SLAV Ie. In Joegoslavie heeft zich een organisatie gevormd, die zich Orjima noemt. Zij pro- pageert met alle middelen de Panjoegoslavi- sche idee en schrifct voor daden van geweld niet terug. Zij moet kort geleden twee bom- aanslagen tegen het in Ujvidek verschijnen- de Hongaarsche clerikale blad „DelbacSka" gepleegd hebben. Menschenoffers hebben deze aanslagen niet gekost, maar de bommen hebben veel materieele schade veroorzaakt. De organisatie moet alien vreamden natio- nalisten zonder uitzondering vijandig gezind zijn, en zich aan de regeering niets gelegen laten liggen. TEGEN ANTI-SEMIETISCHE ONLUSTEN IN ROEMENIe. De Roemeensche regeering neemt krach- tige maatregelen ter voorkoming van een herhaling der anti-semietische onlusten, die den laatsten tijd te Boekarest en Jassy door studenten werden uitgelokt. Studentenver- gaderingen zijn verboden en er zal een ver- volging worden ingesteld tegen elk, die op- hitst tot anti-semietische wanordelijkhe- den. OVEREENKOMST TUSSCHEN DUITSCHLAND EN ROEMENIe. Er is, naar de Tel. weet mee te deelen, een overeenkomst getroffen tusschen Duitschland en Roemenie in zake de terug betaling aan Roemenie van ongeveer 80 millioen goudmark, welk bedrag Roemenie voor den oorlog bij de Rijksbank te Berlijn had gedeponeerd. Binnenkort zal een bijzondere Roemeen sche missie naar Berlijn gaan voor de ont- vangst en het vervoer van dat goud. Besproken wordt thans de kwestie der betalihg van de 2.700 millioen lei, verte- genwoordigende de waarde van het papier geld, tijdens de Duitsche bezetting van Roemenie op last van de Duitsche regee ring door de Banca Generala uitgegeven. DUITSCHLANDS NIEUWE VOOR STELLEN. De ..Berliner Borsenzeitung" meldt, dat de Duitsche voorstellen met betrekking tot de kwestie van het herstel naar alle waar- schijnlijkheid als volgt zullen worden gefor- muleerd: 1. De vaststelling van een bepaalde som voor het herstel, bij de berekening waarvan de tegenwoordige prestatie-moge- lijkheid van Duitschland in aanmerking wordt genomen, onder goedschrijving der reeds door Duitschland gedane betalingen, voortvloeiende uit de verplichting tot her- ptel. Het bedrag, dat moet worden afge- trokken van de Duitsche schadevergoe- dingsschuld is indertijd bij de besprekingen van het Morgan-comite en later herhaalde- lijk, ook van andere Amerikaansche zijde, op 20 milliard in goud gesteld. 2. De verleening van een moratorium gedurende eenige jaren. 3. De uitgifte van een binnenlandsche goudleening, waarvan het bedrag niet' wordt vastgesteld en die, wanneer de fi nancieele toestand van het Duitsche rijk verbetert, grooter wordt. De leening zal in de eerste plaats dienen voor betaling van de rente op de uitgestelde schadeloosstel- /lingsschuld en het mogelijk maken Frank- rijk .in baar geld te betalen. 4. Plaatsing van een buitenlandsche lee- 'ning met het doel het bedrag van de totale schadeloosstellingsschuld onmiddellijk vrij te maken en de opbrengst over Frankrijk 'en Duitschland te verdeelen. De Duitsche nota zal vermoedelijk heden of morgen worden overhandigd, wanneer althans de besprekingen van het rijkskabi- net alsdan ten einde zijn gebracht. DE REPRESAILLEI9 SN 1ERLAND 'FJEIR- LEiEFD.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1