AlKmaarsche Courant Een muziektuin in den Hout. Vraag en Aanbod. DGgeneugtenvaneen Honderd Drie en Twintigste Jaargang, Zaterdag 9 December. So. 291. 1922. BURGEMEESTER en WETHOUDERiS van ALKMAAR zullen op WOEN'SDAG 27 DECEMBER a.s. das nam. 1 \Y> uur biji open- bare inschrijving ten Stadhluize aaribeste&efl.". de levering van het voor den dienst der gemeente en van hare instellingen in den ruimsten zin genomen, benoodigde DRUK- WERK voor het jaar 1923. 'De gezegelde inschxijlvingsbilj etten moeten op den dag der besteding v6or des namid- dags 1 uur tier gemeente-seeretarie bezorgd zijn. De voorwaarden voor de aanbesteding lig- gerii ter gemeente-secretarie ter lezing op ae uren waarop de -Secretarie voor het publiek geopend is. AFSLUITING VERKEER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bekend, dat de HOUTVAARTBRUG IN DEN BERGER- •WEG BIJ DE WOGNUMSCH-E BUURT, NABIJ DEN SPOORWEGOVERGANG, voor het verkeer, uitgezonderd voor voetgan- gers, ZAL ZIJN AFGESLOTEN van DINS- DAG 12 DECEMBER a.s. des voorm. 7 uur tot en met DONDERDAG 14 DECEMBER d a.v. des nam. 10 ur. Burgemeester en Weth-ouders voornoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Het in Zoo menig opzicht good geslaagde miuiziakconcours van den afgeloopen zomer is den liefhebbers van muziek aanleiding ge weest opnieuw de noodzakelijlkheid te beplei- ten van het anders inrichten van de gelegen- heid tot het geveni van concerten in den Hout. We zeggem: opnieuw, want hoe ou-d is reeds de -kl-achit van den, directeur van het iStedelij'k Muziekkorps, den heer Maas, over de plants van den muziektemipel, en zeker staat hiji ni'et 'alleen in dezen. Om iets te noemen, is niet de klacht van Jan en alieman, dat er veel te weinig zit- p-l-aatsen zijin 'als er concert is? Men kan zeggen: laait de menschem lid worden o! van de Buiten)- of van de Burgersocieteit. Zeer zeker zouden veleni d'aartoe overgaan, als die terreinen minder toil en tochtig warenl dit geldt speci'aal voor de- Buitensocieteit en wat meer aanlokkelijk. Zij habben een tijld ge-< had dat ziji vol-deden, zeker, maar sinds en ook hier ter stede meerdere veel aangenamer zitgelegenihedeni werden: geboden, was dat niet meer het geval. iHet duidelijtoste bewijs daarvoor is, dat reeds in 1014 de erfp-ac hts- canbn voor de Buitensocieteit van 017.50 op 72.50 teimiggebracht werd als gevol'g van de slechte financi-eele uitk-omsten der exploi- tatie. Doordat het publiek zich alzoo weinig 'aangetrofckien kan gevoelen tot de societeiten-, blij-ft het voor 'het grootste deel buiteni die terreinen, waardoor die Kruislaan, om onge- lukken te voorkomen, gestremd meet worden- Voor het verkeer, teltoens ate er concert is. Maar toan men in tijid-en van -een zich steeds uitbreidend verkeer blijVen doorgaan met de stremming van diem weg, die de beste ver- bindingsweg vorm-t tusschen Kenmemers-tpaat- weg en Westerweg? Deze vraag toan n-aar de meening van zeer velen zetoer niet anders dan in oirtkennenden zin w-ordeni beantwoord. Maar het zwaarst blijven natuuriijk we- gen de bezwaren van den directeur. -en de feden van het ortoest enl de commissie voo-r de stedelijfce miuziek (de h-eeren Ohlen, Slinger en IJpmia)-, omdat toch in de allereerste plaats moeteni worden bcoogd de belangen van bet stedelijto muziekkorps -en -er naar m-oct worden gestreefd de concerten in den- Flout tot hun recht te doen komen, wat in- derdaad ate eeni belang van. de heele stad! -lean worden aangemertot. iB-ehalve grievenl over de plaats van den oiiuziektempjel wordt van -genoemde deskun- digen ontevredenheid over de inrichting van dien tempel gehoord. Biji de officieele ontvangst ten sta'dbuize van deeln-emers aan het in den aanhef ge noemde muziekconcours gaf de heer Ohlen uiting aan zijn wensch, dat de muzi-etotempel nog eens zou worden vervang-en door een nisvormilg gebouwtje zooals toen- op Doeleniveld was ingericht. Deze nis is bleken zoo goed te vol doen, dat zij1 in het Oct.nommer va-n „Musdca", tijdschrift gerwijlc aan de instrumentale muziek, genoemd were „een muzieknis van zoo'n toeturige bewerking en van zul-k een, accoustieto -als mien zelden zal gezienl en gehoord hebben." En toch was het maar een houten gebouw! IHiermiee Zijn we weer getoomenl bij het in den aanvang geschrevene: het muziekcon cours is aanleiding geweest tot -^et -opnieuw bepl-eiten van de n-oodzakel'ijtoheid van het an ders inrichten der gelegenheid tot het geven van concerten in den IHout. Wij; hiadden van de gehoud'en! bespretoingen gehbord- -en h-ebbeni daarom geinform-eerd bi den- weth-oudier van publidtoe wertoen, mr. Leesberg, of er reeds een oplo-ssing was go- vonden en, zoo ja-, weltoe. De inliehtingen, die ons werden gegeven, deden- ons zien, dat er ind'erdaad met ernst en' ijVer gezocht was naar een oplossing, d'i-e aan de verschililende bezwaren tegemoet toon fcomen. Verschillend:e confer-enties met de stfatos genoemde autoTiteiten hebbenl plaats gehac en later-ook met de besturen- van de beide sotieteiten, Wei is het stedelijto muzi'ttotoorps onaf-bank-elijto Van- die societei-ten (zij- exploi teeren op zichzelf en het toorps wordt door de gemeente betaald1), maar omd'a-t de plannen gingenl in de riehting van een muziektuin. moesten die besturen d'aar in getoend- worden. wij! bij de stichting van dlergelijltoeni tuin de exploitatie van de societeiten zo-u vervallea Hun moest dus gelegeinheid worden gegeven om tot opheffing te geratoen. Die za-ak li-ep tot een goed einde. N'ad-ere plannen toondeni dus worden be- sprofcen en het resultaat dlaarvan te gewdest, d'af aan de inrichting van eeni m-uzi-etotuin is vastgehoud'en. Wij' hebben het uitgewerkte plan en de teekeningen gezien en meenen- goed- te doen in algemeene tretotoen er iets van med e te deel en. IHet terrein- d'an, waar men deni muziektuin denkt in te richten -maatot een- deel uit van den z.g. Middenhcut en is gelegen ten Z.-W. van het tegenwoordige gebouw van de Buitenso cieteit. Het wandelpad van de Vierstaten naar de Kruislaan zal met eenige andere pa- den ten dien einde worden opge-beven, waar- voor d'an in de plaats zal -komen een onge- veer vijf meter b-reede 'vrijwel iechte weg van de Vierstaten naar het kruispunt Harddra- verslaanKruislaan, waardoor tevens een practische v-erbinding met de stad zal wor- dlen verkregen ten dienste van het klein-ver- keer. Immera, het vaIt niet te onttoennen, dat de Straatweg vopral op Zond'agen we! eens wait a-1 te druk is voor Voetgangers. Rondom den muziektuin wordt een pad van gelijitoe breed te aangelegd, dat met een deel van de Kruislaan den tuin omslu.it, terwijl de andere thans bertaand-e paden, die niet of maar voor een deel vervallen, aansluitend worden gemaatot biji deze twee hoofdpad'en. Het 1-igt niet in- de bedoe'ling in de bep' an- tingenl van deni Middenhout een noemens- wiaardlge verandering te brenlgen, deze ko men voor zoover ze binnen het omrmnenue heto van h-armonicadraad komen, in den mu ziektuin te staan. ID-oor het behoud dezer be- planting en het voor zoover nood'ig wijzigen en aanvullen er van wordt pen zoodan-ig ge- heel verikregen, dat de toem van dien muziek tuin geh-eel in de lu-wte komt te liggen, luwer dan met vele andere gedeelten van den -Hout het geval is, -em zeer zeker heel wat luwer dan de plaats waar de muziekuitvoeringen- thans worden gegeven-. Door dezen gewijzig- den aanlep- en het miaken van een prectlige inrichting van de kern van den muziektuin zulleni de muzibk-uitvoeringen en- vooral ook zanguitvoeringen goed kunneni slagen. Ook zanguitvoeringen, zeker, deze zu-llen door de nisvo-rmlge muziektent die men zich bij- de nieuwe inrichting ged-acht heef-t, -ook -kunn-en worden geh-ouden, terwijl tevens meer aand'acht aan fanfare-muziek kan. worden geschonken dan bij' den -thans bestaa-nden- muziektempel m-ogel-ijlk is. iH-et zitten in d'ent nieuw 'aan te leggen tuin zal voor menschem die -erg gevoelig zij-n voor het weer, geen of in elk geval veel -minder be- zwaar opleveren dan o-p de terreinen Van de ocieteiten zooals die nu zijn. Over het inrichten va-n den .tuin em de c aaraan verbonden kosten deed de heer Lees- herg ons nog tal van m-ededeelingen, mtaar wij- meeneni te kunnen v-olstaam met -te vertel- en, dat er twee kostenberekeningen ^zijn ge- - maatot, waarvian de eene -aanwijst een bedrag van 18725 en het andere 22075, beide met overname der societeiten. Het -laatste >lan is natuuriijk het mooist, het voorziet ;).v. in vier waranda's (het eerste geeft er twee) -en wil een nuooiere muzieknis, maar men heeft gemeend- voorshands het goedi- coopste plan te moeteni nemen, omdat twee wiaranda s in elk geval voorloopig wel vol- d-o-ende zull-en zijn. Men zal in een lu-Wen tuin toch niet inj de eerste plaats 'onder een waranda willen gaan zitten-. Van het bedrag ad 18-725- zal voor rente en a flossing in 40 jaar, benevens voor af- sch-rijlving op den houtbouw, jiaarlijiks in rond cijfer 1800 mo-eten- worden opgebracht, walk bedrag uiit de exploitatie moet worden gevonden. Dit is in elk geval het meest ge- wensch-t, omdat de tegenwoordige tijiden niet toelatam dat de gemeente zou m-oeten- bijpias- sen. In gewone omstand'igh-eden ate de geld- m-idd-elenl wat ruim-er zijn, zou het beZwaar h-iertegen minder geld-en, omd'at't bier 1 be- treft een- lalgemeen stadsbelang. D-e aanlcg van den tuin is- zeer zeker bevotderlijk voor iet houdem van siamenkomsten -enz., waar- aafl in Al'kmaar wel behoefte is, hetgeen reeds meermalen- bleek. Het ligt in het vo-ormemen ter dekking van de genoemde kosten voor rente enz. de ge meente richt op hare kosten het terrein in en leent daarvoor abomneimen-tskaarten; uit te reik-en voor het bij-w-onen van d-e 20 a 25 con cer-ten, die h-et sted-elijik miuzieikkorps jiaarlijiks geeft, b.v. gezins-hoofdkaarten en- gezinsleden- kaarten (deze natuuriijk tegen lag-eren prijis dan voor het gezinshoo-fd). Verd-er denkt men toegang te versch-affen tegen een kleine -entree per concert aan bert die geen abonne zijn. Aan alien wordt daardoor een zitplaats ver zekerd, terwijl vertering niet verplichtend is. De exploitiatie va-n den tuin zal worden overgedragem aan -een combinatie va.nl b'ij1 muzi-ek en zang betrokkeni personen in den f eest van en in overeenstemming met de be- oelingenl van een algem-eemen muzi-ektuin. Deze combinatie zou moeteni zorgen- voor de meubileerimg Van de terreinen, enz. De ge- meen-telijke zorgen zoud'en zi-ch alleen mioeten- uitstrekk-en tot de inrichting en 'het onder- houd van d-en tuin, wat door den- dienst der pllantsoemem zou kunneni geschied-en-. M-is- schien zijn andere wij-zen van exploitatie wel mogelijlk, gezocht wordt in elk geval naar de eenvoudigsite -en de minste -administratie op- leverende ui-tvoering. De wij-ze van een en an-der is nog niet in een omlijhd voorstel vastgelegd, omdat er -no-g verschillende be- sp-rek-inigen. moeteni plaats hebben. Vorwacht mag -eChter wel word-en, dat, gezien het -alge- meen stadsbelang en het populair zijn Van ons miuziekkorp-9, de plannen binn-enlkort een- viasten,vorm zullert aan-nem'en. IMochten.de p-lannem zooals ze thans in be- ginsel zijn vastgesteld, een definitieven vorm aann-emen- en d-us voor de exploitatie de daarvoor -geschikte person-en kunnen worden gevonden, die het geldelrjk ris-ico zouden wil len dragen, dan zal zetoer in den Raad geen tegenkanting worden ondervon-den, omdat ten eerste dte geraeemtefi-nlandea er slechts voor eeni klein deel bij betrokkeni zijn en ten tweede omd-at bet plan Valt onder produ-ctieve werkverschaffing. Om deze redenene ook, maar vooral omi't belang dat o-nze stad: heeft biji goed tot hun recht fcomende concerten als zijmde ook in het belang van vreemdelingemverkeer, hop-en dat de wereld in mij een van h-aar grootste dirigenten gemist heef-t. Op dein ongewo-nen leef-tijd van 18 maanden dirigeer-de ik een duo van twee str-aatorgels yanuit het raam mijn-er kinderkamer en leidde ze met goed ge- volg door de ingewikke'de klankenmassa's van „Thej3e'tter Land." Een poos later, ter wijl- ik mijn dagelijksche wandeling in Rus sell square maakte, zag men, dat ik mijn ramme'aar driftig naar het hoofd van een Duitschen muzikan-t wierp, die het euphoni um bespedde. Hij stood bij- den zijiugang van een geheelonfh oudersli o te 1 en speelde: „The Lost Chord" op een manier die de ge- dadite deed opwiellen, dat het een goedg-un- stig besluit der V'oorzianigheid zou zijn, in- dien deze bespeelde klankencombinatie voor goed vergeten bleef. -De wedergaye van het thema door der eerzamen muzikant kon blijkbaar niet bekoren a^n mijn fijngevoelig, ofschoon ongeoefend oor, en ik wierp mijn zuigflesch herhaaldelijk ter zijide met alle -teekenen van afkeer en weigerde eenige aan- dacht aan mij-n middagmaal te schenken, voordat Sir Arthur Sullivan's lankmoeaig meesiterwerk tot een gelukkig einde was ge- brach-t, Ik vertel u dit enkel om u te bewijzen, da-t ik ten voile gere-chtigd ben om over het on- derwerp muziek te sprekea, van welke kunst ik voorwaar geen werkel-oos toesdhouwendi cri- ticus ben. Ik kan Braga's Serenata op de vi-ool spelen en- het grootste deel van „De(n) vroolijke(-n) Landman" o-p de piano. Op het laatste instrument schijfi ik eens bepaald sucoes behaa'ld te hebben in een lastige so- natie met 5 mo-llen, waailbij ik niet meer dan twee keer van de zwarte toetsen ben afgegle- den. Ik heb ook clarinet gesireeld, een instru ment, dat een geluid geeft alsof een f-luit >ezig was door h'aar neus te zingen. Maar ach heden ten d-age zijini wij1 allien tnuzikaal en, -als wij! het nfidt zijn, dan ver- zwijgen wij dat feit zorgvuldig. En toch is !;et nog niet zoo lan-g geled-en, dat Wagner voor den salon-grappenmakef was wat de schoonmoeder nog steeds is voor d-en schrijver van Music-hall-comedies. De ingewikkelde orkestratie van den grooten meester werd in de uitgaande wereld een even goed onder- werp voor grappen geacht als de vermelding van echtelijke ontrouw op de galerij van een i iWeede-rangs Varieteits-Schouwburg. In dat alles -is echter verandering geko- De meest beruohte -po-tsenmaker zit nu meest genoot, was waar de hobo's, bastrom- mels en pauken het spoorwegongeluk-motief weergaven, terwijl de tuba, de xylophonen en Jiet groote orgel plus de mondharmionica be- ~zig waren met het hondengev-echt. De speci- ale toonkleur, voortgebracht door de ocari na's en den wekker in het Sandow-moti ;f (natuuriijk contrapunctisch behandield) is op- merkelijk. De polyphonie is daar gewoon schitterend. Het accelerato-gedeelte van het' „haastige lunch-motief" beviel mij ook zeer goed; van de triangels gaat het naar de tamboerijnen en dan in arpeggio's naar de beenderen, blijft eenigen tijd in hartstochtelijk tremolo bij de sharoms, dan volgt een korte en zeer sugges- tieve passage voor Joodsche harpen con sor dino, overgenomen doorcymbels, megapho- nen en kammeni in een o-pstijlgende reeks seks- -ten. Dit ileidt natuurlijlk naar een -kort maar schitterend- lada, verduisterd door wolken van jalousie en wan-trouwen, dat met een her- halin-g van de voornaamste thema's de hart- vervoerende symphoniie tot een kort en bon- dig einde brerigt. Het was bijzonder mooi en geweldig inte- ressant Ik ben blij dat ik het meemaakte en dat ik er levend afkwam. (fietn idlenateanbledingen.) Jb. HARTLAND. Koningwweg B 09, Handel in 2ie handacn Kinderwagens, Sport- karren,-Ledikanten, Bedden enz. KONINGS- WEO B 60 naaat Klaas Verwer. stil en gedul-di'g ala ieder an-der de zeyen lange urien- Van „den Ring" uit. M-assas in- telligente mensdhen en velen, die niet intelli gent zijn, luisteren melt verrukking naar de meest verwarde en gecompliceerde composi- ties der groote meesters. Voor (ten cri-ticus en ook voor den- liefhelb- ber is wellidnt niets in de la-atete jaren zo-o opmerkel-ijk geweest als de toeloop en het en-thousiasme van- het publiek *4 welk keer op keer het meest phantastische en onbegrijipe- lijke van Strauss' werken appl-audisseerde. Ik bedoel natuuriijk de Symphonia Domestica. Dit is in mijn oogen wel het gro-otst en meest overtuigende bewijs van muziek-vereerirag. Een publiek, dat meer dan een do-sis van een dergelij-ke occulte vcrzameling van wanklan- ken h-eeft overleefd, kan nimmer beschuldigd worden van onvermogen om de m-uziek in haar ho-ogste uitingen te waardeeren. De Symphonia Domestica is een- merfc- waardig document De orkestratie is verba- zingwekkond en eenig in haar soo-rt. Er be- staat -ter wereld niets wat er o-p lijkb.. Dat hoop ik ten -minste. Ik ben blij, werkelijfc heel blij het gehoo-rd te hebben en ik weet heel ze ker, dat ik het nimmer met mijn medeweten -Bij P. V'ENiNTK is het ADRES voor niieu- we of 2e handsch MEUBELEN, Konings- weg 30, tegenover de Lombardsteeg. Ik geef de hoogste waarde voor geheel of gedeeltelij- ke inboedels. (Overal te ontbieden). TER OVERNA.ME:: Een Elec. ganglamp 3, een Electr. bandlamp met zijde volant 14J50. Ad-res 2:e Landdwarsstraat F 20. "TE KOOP GEBRUIKTE HORLOGES, bij N. LIJNBACH, Goudsmid en Horloge- rniaker, Koningsweg 5. TE KOOP BUFFET met Spiegelglas 00 X 90 met toonbank, 'Stoe'l en em Ronde Tafel. Adres Bureau- van dit blad.' TE KOOP: Bloemkuipen 40 cent, kal-kkui- pen 100 cen-t, mudzakkeni 20 cenit, witte zak- ken 25 cent, fnidsen No. 6 Alkmaar. TE KOOP AA-NGEBODEN: In goeden staat zijnde gr-oen emailje VULKAOHEL. Prijs 15. Adres te bevragen- bureau van dit blad. Stadsnieuws. GOOSOIENST E-NI WIL. Gisterenav-ond had1 -in de „Unie'' een ver- gad'ering plaats geor-gianiseeOT dioor de afd. Alkmaar van de vereenigingen ,,'De Middag- hoogi-e", en „Gcdsdienst en W-ij'sbegeerte". Ite; Westra opende de bijeenkomst met een wioord van welkom- aan de talrijke -acinwezi- gen, mededeelende dat d-e bekende Dr. de Hartog zou spreken over het -onderwerp ,,'G-odsdienst en wil". IHet deed spreker -genoe- gen Dr. de Hartog hier te zien. Hij herinner- de -aan het 12 J4 jarig besiaan van „De Mid- daghoogte", waar vele belangstellenden blijk gaven van hun hulldie en waardeering voor Dr. de Hartog. Dir. d-e iHarteg, hiern-a' iaan- het woord ko- men-d-e, zei-de,- dat viam over -oude tij-d-en af, de mensch heeft -gestaan v-oor het probleeny van opnieuw za-1 irooren. ,Er is iets,_ dat bewonde- j3eziimi!i!n|g) n ^ie wiondere tegensKrij-dig- rin-e' afdwinejt in Strauss manier van sennj- iuiP,,-j ap -werikeiiikiheid zich voor- rin-g afdwin-gt in Strauss' manier van sennj- i waarmede de werkdl-ijlkbieid zich voor- ven en dat is het feit dat hij mo-ei-te nocli kos- doet; ten (voor anderen) ontziet om zijn werken z-oo effectvo-1 mo-gelijk te maken. Voor de Do mestica wordt een bijzonder talrijk bezet o-r- wij.dat de voorbereidende werk-zaamh-eden, die nog n-oodig zijn, stpoedig eeni zood'anig resultaat hebben-, dat de definitieve plannen binnenkort in deni Raad kunnen komen. Naar het Engelsch van- Harry Graham. Door Marg. de R. (Nadru-k verhoden). Ik heb* al'tijd een zwak voor muziek gehadl. Ate kind al verioonde ik symptomen van mu- zikale vroegrijpheid, die deden verm-oeden, doet, Aan die eene zijide is het al samenhang, -or- de, wetmatigheid, samenstelling, idee, logi- citeit, aan den -andteren kant, is het vol van conflict, strijd, gebro-kenheid, het tegendeel van hetgeen wiijl noemenv „logi-sohes samen hang. Aan de eene zijde treft de ordie, aan den an deren kant bet zwarte raad-sel van- den strijidi, van1 de gebrokenheid vain' het groote myste- rieuze leven. In d-ilti verband zette spreker -uiteen de op- va-tting hieromtrent van de Grietosche en de Oostersche -leer 3 -De idee mensch" is, vervoligdle spr., ver- mienigvuldigd zij is als- 't ware gedompeld in de zwaarheid der sto-ffelijkheid, 'Spr. hoopte hiermede te hebben duidtelijk -gemaakt, dat i-eder mensch die wajsgeerig de weilkel'ijlkheid aainschouwt Itelkens zal moeten on-d'-erscheiden, wat y/e willenl noemen: het rationeele, d. i. het logisch denken. Het andere d-eell noemt men tegenwoordig iraationeel, wat op zi-chzelf een verbaz-end ge- m. vaarlijk woord- is, hetgeen spr. nader uiteen poniisten. Waarlijk ik kan niet nalaten te den- z^itite. L-iever sprak hij- vain' !anti-rafioineel..Spr. ken dat dit badmotief alleen bestaat ter wille n,0.emde het -als student het mysterie van he: van het nog meer verfijnde zeepthema, dat er War-tne leven. aan ten grondslag ligt. Terwijl men luistert Daarui-t ontstaa-t de vermmigvukiighcid naar de prachtige wedergave van dit ged-eelte ^er dingen. Die hebben wij terug -te leiden -tot door den keteltrom (tusschen- haakjes: ik had -het mysterie van die kraoh-t des levens. Die n-og 27 keteltrommeo op bovenstaande lijst dingen moeten wij nauWkeuriig_ -onderschei- moeten bijvoegen) kan men zich den- ijlenden den, willen wij kunnen onderscheid'en- rel'ie en componist voorst-ellen in zijn kamerjapon cr-odsdienst. bszig met vanuit een hoek van de kame. Wat is dat geheiiml des levens, dat in ons onve-rbiddelijke juistheid de zeep tegen f >el;t, die donkere gloed, die in ons werkt bad- te go-oien. Wanneer wij de nieuwe wijsgeeren kennen die De zes saxophonen gill-en- luid- hun trioirn- zich sinds Kanlii hebben geopenhaard, dan kest vereischt, bevattende, bdhalVe de gewone strijk-, bla-as- en slag-instrumenten: 1 oboe d'a-more, 3 ocarinas, 2 co-rs de dou- leur, 1 esprit de cor, 1 groote -trom, 1 kam, 1 tambam, 8 cymbels, 45 sharo-ms, 5 tamboe rijnen, 9 pauken, 1 tympanum, 4 fagotten, 5 contra-fagotten, 2 assisten-t-fagotten, 2 stel been-deren, 7 Franschte h-oorns, 6 saxo phonen, 6 doedelzakken, 38 bastrommels, 2 tubas, 1 -triangd, 1 assistent-triangel, 4 Xvlophonen, 3 m-egap-h-onen, 1 muziekdo-os, 1 koekoekklok, 1 wekker, 2 sarusanhonen, 2 Jood'sche harpen, 27 concertina's, 1 grobt orgel, 1 mond-harmo-nica. De domestica wordt verondersteld „een dag in het leven des componisten" weer te geven. Aan-gezien die dag tweemaal een bad oplevert, loopt het realis-me van die beschrij- ving gevaar in twijfel getrokken te worden in de ooren- van alle critici, die eenigszins be kend zijn met die iptieme gewoonten van com- kr-eet telkenmale als het bad geraakt is, De fagotten en een van de doedelzakken blaten hoonend- als er gemist wordt. Ik was niet zoo bevoorrecht een- program- ma te bezitten-, beide keeren dat ik het genoe- gen had de symphonie te hooren. Daardo-or werd een -groot gedeelte aan mijn verbeeldin-g overgelaten. Ik kan mij vergissen, maar ter wijl ik zoo aan-dachtig toeluisterde, scheen het mij toe, dat de componist volgens de beschrij- ving in- de compositie een veelbewogm- leven moest leiden. Het leek mij dat de held/van het symphonisch gedicht na het dubbele bad (hierboven vermeld), eenige Sandow-oefenin- gen, een- partij Jiu-jitsu met een- bab-belzieken olifant, en een haaStige lunch in h-et ,,Strand", een kort bezoek bracht aan de galerij der ka- ketoes in den Dierentuin, een hondenvecht- p-artij: bijwoonde, slachtoffel werd van een spoorwegongeluk, arbiter was bij een voetbal- match, overred-en werd door een- motorbus, daarn-a een hartig ontbijt nuttigde, den di recteur en de bewakers vo-or hun go-ede zor gen bedankte en met vasten tred1 het concert- podium betrad. Het was mooi en het was in- teressant. Het deel van de symphonie, waarvan ik het kunneni wijl niet -anders spreken dan van le- veswili, want Kant heeft al iets on-tdekt, dat m.i. -al een- toenaderi-ng is van het -probleem, dat ik U igeef. Kant vroeg immers: Waarom pa-sit die eene h andschoen niet aan, de andere hand. Het zijto beide dezelfde voorwerpen m-aar toch beide weer geheel' anders. Spr. zette dit nader uiteen, vervoligendewij- kunnen dit toesohrijyeo aan de verm-en iigvuldigingsdrang die de hand heeft geopenhaard!. Die banc heeft zi-ch' dus tegengesteM vermenigvu'ldigd Waarom versplinlleren zichi de atomen-, terwijl wiji spreken van het atoom. IDa-t eene is ce vermeni-gvuildi-gingsdrang, de bestaansdrift, de levensdrang. Da-t Kant door Schopenhauer werd ge- vo-lgd, geeft -bliijk van -dien: genialen bilk die laafetgenoemde haidl. Hij- 'heeft gezegd: het oo-g maar builten werp-en' is de b-lik der voor- stellin-g. Wij zien- daar overal: tijd, ruimte, oorzakeliijkheid. Maar wanneer wij het oog naar binnen werpen, zien wiji de ruimte en- de oorzakelijkheid vervallen en binnen- in oins woelt het en bllijlft alleeni d'e tijd -over waar- naar wijl uitgaan, waamaar wijl leven- en diringea. Wanneer wij de wereld van buitea bekijken, lijkt het als een tocceelvoorstelling vaak. Spr liaaide een voorbeeld aan van een man met zware vracht. Iemand, die vanuit zijn spoorcoupe dien man ziet gaan, gebukt on- aer zijn last, kan bewonderem de iijm en- de houding van dien man en net m-ooie effect te gen den achtergrond. Wanneer hij echter zelf den last moet dragen is dat voorbij. Vandaar dat wij het n-ooit erg vituden, beto-ogde spr., van een ander, omdat wij ons eigen- lijf liet eerst voelen: „i k" heb dat altijd het ergst. Het lijf is de eerste objectivatie van den wil, zegt Schopenhauer zoo mooi. De wereld, zegt S., is de wereld- van den will, dat is den biuten- kant. De wereld van het zijn is de buitea- kant Van ons innerlijkste wezen kunnen wij het best spreken, door te zeggendat is die le- venswil. Nu zegt Van Hartman: Waarom hebben, wij nu het recht om van alle, dingen te spre ken, van levenskracht en levensdrang. Dat komt, zeide spr., omdat wij die voe-Len, Nu is dus die levenskracht een naar buiten ge- worpen verschijnsel, die wij naar buiten voe len, omdat het dezelfdekracht in zich heeft, die Wij zelven gevoelen. Zoo heeft ook Van Hartman gezegd dat alle bestaan aan den goddelijken, wil moet worden toegeschreven, maar alle -orde des bestaans aan de god-de- 1-ijkie wiijislheiidhet dat -aan den goddfelijken wil, het wat aan de goddelijlk© igedachte, de wijsheid. V/anneer, betoogde spr. nogmaais, wij de werkelijkheid nagaan, dan is die van binncn- u'it gezien, levensdrang, bestaanswil, wil tot doorzetting, wil tot macht. De keerzijde van het al is wet, samenstelling. Daar zoeken wij altijd naar vasten gang. Als h-et hart niet wil, betoogde spr. ver- der, dam laat hell hoofd niet binnen. Wanneer iemand niet wil aanvaard-en, wanneer het ge-. voel tegen is, dan komt men er niet door. Er is in dien levensdrang, die ik maar ver- keerd n-oem, levenswil, iets mystieks, iets wonderba a rs: Het is antipathic of sympathie, aansluiting of afstooting. In het tweed-e gedeelte van zijn lezing Wil de spr. aantocnen hoe in den godsdienst zich het verschijnselvoor doet dat het denken in kan gaan tegen het willen, maar dat de wil tegen de bestaansdrift kan ingaani, maar tel- kans zidi -toch1 zo-ekt te hevrediigen-. (Wordt vervol-gd). GHRI'STUIS-' PRIESTERLIJK AM-'BI'. De derde winterl-ezing in Waakt en- Bidt was gisteravond goed bezocht, al was het dan ook minder druk dan bij de beide vori- re. Dezen keer was redenaar ds. L. JC. W. Ikerimg, herv. pred. te Amsterdam, die tot onderwerp bad gekiozem „Chrtetus' pi iester- lij-k ambt. Niadat gezongeni was het 1'7-e vers van Ps. Ill© en, ds'. E. was voorgegaan in gebe-d, las d-eze als.inleiding Joha-nnes 17 vanaf h-et 15e vers. -Wanneer wij1 spreken over 'het priesterlijk ambt van Ch-ristu's, vervolgde spr. daarna, staan wij in het hart van de dingen van ens cbristelijk belijden. W-ant juist van dat 'ambt is de Heilige -Schrift vol. Spr. wilde zij'n hoorders bepalen bij h-et eerste gebod-, om te zamen te graven in Go'ds Woord-, om- te po- gtn te vinden de lichtstralen, die er over dat ambt tiggen opgeta-st. De stof om te zoeken- n-aar de heerlijkheden van dal priesterlijk ambt is zeer groot, zoo groot, dat spr. wel een- deel moest laten liggen-, befcer dan a-lles op- pervlakkig te beh'andelen. 'Spr. wilde dan spreken eerst over het ambt in hiet algemeeni eni dan- speci'aal over Jez-us' v-oorbidding. Zeer beLangrijke v-ragen komen naar voren: hoe is Gh-ristus pries-ter en wanneer heeft hij' het ambt ontV-angen? Men moet diaarvoor te rug naar den eersten mensch. God had met zijin schepping van d-en mensch het doel door de menschen gedien-d te word-en, zooa's -Hij: van alles in d-e wereld- gediend'wil w-ordeni. Dat dienen moet werk-elijk ate dienst worden qpgevat, d-e mensch heeft alles te doen wat God wil, zijn gansche leven door, God' h-eeft onbeperkt recht op het menschenkiin-d, d.at al leen gescbapen is om 'H-em te dien,en-. G-od heeft eigenlijk in deni mensch drieerlei l-eveni gelegd: van het denken, van den wil, van de handeling. In het denkleven wordt de mensch ger-oepeni profeet, in het wilsleven priester en, in bet werkleven- konirg te zijn, alles ter eere van God en Zijn dienst. IDe mensch staat op de eerste bladzijde der Schrift, dus als profeet, priester en ko- ning, miaa-r dan k-omt de .zonde, die h-em -on- miogelijk maakt knecht des Heer-en te zijn zoo-ate God van- hem vroeg. -Go'ds gema-de heeft echtjer tem-perend ge- w-erkt op de doorwerking der zonde, an-ders ware de samenil-eving on-mogelijk. Het mede- doogen- b.v. is er een uiiting van. Zoodra de m-ens-ch, geen dienstkneclht Gods meer kan- zijn, kwam er een andere, de Mid- delaar, die de faak. der mensch-en ov-ernum om- profeet, priester en koning te zijn. Jezus is de eenige waarachtig godsdiensti- ge mensch geweest, zei spr., H'ij- is de eenige die God heeft ged-iend zooals het moest. Hij nam Adam's taak over om 'God te verheerlij- ken. In het Oude Verbond wordt Hij al ge- siy-mboliseerd, gelijk spr. nader aangaf. Wat moet Jezus als priester doen? In die eerste plaats het m-enschenhlart gevangen nemen voor God en in die tweede plaats voor ons toegevendheid vragen voor onze schul- den. Over dez-e vo-orbidding wilde ds. E. m het bijiz-onder sprekert en wees daartoe allereerst op art. 26 van de geloofsbe'lijdenis. -H-oe weinig wordt d-ikwijls in de predikin-g eni in het leven- de aandacht bepaald bij dat stuk. De oorzaafc daarvian is, dat er zoo vaak alleeni gewezeni wordt op Jezus' koningsheer- lij'kheicL Echter, de Heilige Schrift zegt, dat de wortels van het kruis liggen in diat Paradija eni dat wij:, behalve teru-g, oofc vooruit moeten. Spr. waarschuwd-e tegen de op-v-atting, dat Jezus nia Zijto dood alleeni Koning is, omdat dan vergeten wordt, dat Hijl toch bl-ijft de Hoogepriester en; Voorbidder. De H-oogepries- ter uit de Hebreeen is eigenlijk de voorbeel- ding van Jezus, a-lleen deze ging lan-g® de verticale lijn het heiligdom binnen en gene langs de horizontale lijto. Wij- weten, det wij' altijd' onbekwaam zulleni b-lijven om te v-erschij-neni voor God. D'e geloo- vige kan het beeld gaan dragen van een kalen boom, die zijn takken als schreiend' ten h-emel heft. 'De giel-oovige kan zich als van God ver- lateto gevoelen. Als voorbeelden noemde spr. Job, David enl Petrus. Ate er geen toeleiding door Christens was, zouden zij verloren zijn geweest. ■pa 1 T 1 ,i.i_ J J- Ur ti /il&

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 9