DEUEjIEK N.V. B0EK-, COURANT- en HANDELSDRIMERIJ v.h. Herms. COSTER ZOON, Wi] maken nw - SPOEDIG en NET. Voordam G 9, ALKMAAR, Rechtzaken. ^{arktbericliteH vaff it zfjlde van Ifoet (Hoogheeiraraadschap ongolMiijlleMi -alsnog wordien veriaixgd. Vender dlrinigeni tUjikgitaal en hoogheemra- deni -aaa op: Verhcogdcm geMeldjlken ste-um door de pro vincie wegeixs opleggxng van te hoogen druk em da am a nog venmindleridie welvaart in belt omslagp-iichtig gebiied. IBS]) de op legging van gieldelSjlke verplichtln- gen aan ihet Utogheenrn-aadiscinap is uitge- gaan van die overweging, dat zijn omslag- plichtig -gebied tot het uiterste zou worden bo- zwaaro. Oat geibeurde in de jalfeni. 19IS en 1919. §edert zlijln, wat die draaglkracht der bdastingpl-iohiiigen aangtaat, die enxstandighe- den aaininx-erlkelijik gewiijlzigtdl IHlet landbouw- bedrrjl geeft thans veel) ongunsti-ger resulta- ten aan toem. Anderszijds blijkt als gevolg voorail van1 de groote stijging der aibeidsl-oo- naa de kosteni van maiterlaten, de 1 S3.000 vaste bijldiragem van vnoeger met diet' .nijlks- oniderhoud belaste waterschappen ludtmia- kende bet gemidldelde van de onderhoudsko-s- ten over de jairem 1906 tot en> met 1915 op verre na niet meer volidloende te zijn, zood-at over 1921 boven de 3.4 pet voor waters- mdodkosten nog een omslag van 4.4 pd. voor dam gewonea dienst moest ■worden geheven. Over 1922 waren d'eze heffimgien 3.14 pot. en 4.66 pet., tetwijll' over 1923 en vblgemde ja- ren zonder tegemoetkoming van de -provincie verdere stiM-ng van bet heffingspercentage voor gewooh: onldleibioud: moet woirden ver- wadht. IGeenszins kan ook ilhans nog worden be- weerd, dat die draagkraoht der belastingplich- tigen dergellijke heiiingen toelaat. Ook nit dit opgpunl(! beziea, bestaait dus zeker a-l-leszins red en, dlat de provincie, door de rijksfaijdlrage geheel' aan het -Hoogheemraadschap to doen ten go-ede Ikomen, medieweilke den bett-asting- druk voor de bel-astingplichiigeii alsnog eeni- gertmate te verliehiten. W'anmeer ten sloite de bilMjkheidi vain' de provinciate bijidrage in de kosten van wat al- geuneem werd geadjt te zijn een ramp voor de Provincie nog eens wordt getoetst aan. het- geen elders, in dit gevall in Friesland, ondier gewone iamst!andiigbeden gesdhiedt, dan springt to m-eer in bet oog, boe uiterst weinig bier de provincie Noordiioll'and1 heeft gedaan en hoe zwaar die ingelanden van bet Hoogs- hoemraadschap d'aardioor worden belast. Dijbgraaf en boogheemradien vertrouwen hiermedie te Ihiebben -gangetoondi, idiait de pro vincie NioordbolU'andl naar recht en billijk- beidi allereerst de besprokem rijksibijdrage ge heel beboort al te staan aan bet Hoagheam- raadscHap, en1 dat daarop nog ernstig beboort te woirden nagegaam op welkie wijze en- tot als aan die welk bedrag bet 'Hoogheemraadschap verder door de provincie zal worden gesteund, op- dat de fasten idler rijiksvoorzieningen door de iingelandai zullen ikunnen- worden gedragen. ULT SGHE R ME RHOR N De Raad dezer gemeente vergaderde Miaandagamorgeni voltallig. Voorzitter de burgemeester. De notmleni werdem onveranderd vastge- steld. iVan Oed. Staten was beriicbt ingetom-eni, dat zdji geen termien vondem het salaris van den ambtenaar van den iBurg. stand te ver- lagem, Voorgesteld werd dit voor kenmisgeving aan te nemen. De heer Bakker vond deze beslissing wel wat gek. De Voorzitter zeide, dat er verder niets aan deze beslissing te veranderem was. De heer Kalis stelde voor met dit besluit geen gencegen te nemem 'en teg-em de beslis sing te protcsteeren. IDe Voorzitter meende, dat dit toch niet zou baten. Spr. kwam er tegen op, dat meni altes miaar tracht te verbalem op de ambtenaren. Spr. wees er op dat de rijksambtenareri beter gasalaneerd zijn, dan de gemeeniteambtena- ren. Het hoofd van de school verdiemt 2 a 4300 em het hoofd van de gemeemte staat daar tegenover met 3700. De heer Kalis bleef het gewenscht vinden, dat de Raad met betzelfde voorstel tot ver- laging van het salaris van den Ambtenaar van dem B. S. kwam, behoorlijfc gemotiveerd. De Voorzitter hield, vol dat er niets aan te veranderen was.' De discussie wierd Voortgezet. De heer Oroot wilde aan Ged. Staten be- richteni, dat de Raad met hlaar beslissmg niet accoord ging. De Voorzitter mierkte op dat het beslnit die koninfelijke goedkeuring heeft. De lieer C. Groot dlende eeni voorstel in als bovenigenoemd. iHet werd aangenomen met tegen 1 stem. (Tegen stemde de heer Westerhof). Naar aanleiding van eeni scbrijven inzake de jaarwedde van gemeenteontvangers, was aan de orde een voorstel om over te gaan tot vaststelling der jaarwedde van eeni eventu- eel en opxvolger van de tegeniwoordigen ont- vanger. wethouder de Groot meende, dat mien er niet aan beboeft te voldoen. Spr. meende dat tnem af moest wachten wat Ged. Staten doen,. Deze zullen zelf wel een norm- vaststellen, zonder zich aan het advies van de verschil- lenide gemeenteradenl te stored. De heer Kalis zou een zeker bedrag willen noemen, in aanmerking genomen de tijdsom- standigheden. De Voorzitter vroeg wat de raad ge- wenscht vond: of eem norm of de jaarwedde van een eventueelen opvolger vast te stellen. Een voorstel-Groot om dem norm te bepa- lem op 4 tot 500 met 2 jaarlijksche verhoo- gingen van f 50, werd aamgenomen met 4 tegen 3 stemmen. Ingekomeni was een schrijven, van hteren dijtograven van de Schermeer inzake reiniging van de sloot op de grens van Schermernorn en Oterleek, tusscnen de woningem van Weeshof en Stuyt. Indertijd zijn de bewoners die hun faeca- lien en andere onrednheden op de sloot uit- loozen, aangeschreven die te reinigen doch tot op heden zonder resultaat, naar de voor zitter mededeelde. E)e bewoners wetem niet waar zij heen moeten met het uitgebaggerde. De heer Bakkef meende dat dit werk een kleinigheid zou zajn, wanneer in Schermer- horn fen Oterleek fen het polderbestuur het ge- zamenlijk deden. De voorzitter meende dht dit niet zou gaan. De heer Kalis was van meeniing dat de be- weners nogmaals dringend1 moesten worden aangeschreven om de sloot uit te-bagger en. D* heer Oostwouder noemde dit em lap- middel. Spr. stelde voor te werken met scfaut en een norton-pomp. De ,Voor7itter, gesteund door den heer C. Oroot, stelde vooi* de sloot vooi'eerst maax eens uit te baggeren. Die beer Kalis ging er niet mede accoord, dat de gemeente voor de kosten aansprake- lijk is, waar de schuld aan de bewoners is. De beer Oostwouder vestigde er de aan- .dacht op, dat de menschem met de uitgebag gerde stoffen1 geen raad weten. Uit de discussie bleek dat niet alteen fae- calien in de bewuste sloot terecht komen, doch dat ook oude potten em pannen en alles wat de bewoners kwijt willen zijn er in gesmeten wordt. Beslotenl werd de bewoners van de 4 be- lendende perceelen nogmaals aan te schrijven. Aan de orde was de yaststelling inzake het aangaan van een tijdelijike kasgeldleer uing, groot f 5000, ter voorziening in be- hoeltem eni ter afdoening van de vorige lee- 1111 fee tafel kwam de verlies- -em winstreke- ning van de woningbouwvereeniging „Scher- merhora". Uitgavem 5248.42, inkomsten 5453.42. Aldus vasigesteld. Van 'Ged. Stateni was de genneentiebeigroo- ting terug gekomen met enikele wijizigingen. B. em W. stelden voor de begrooting aldus te wijzigen, Naar aanleiding van, de opmerkmg van Ged. Staten dat voor den dieust 1923 hoofd- stuk X nog een bedrag van 500 geraamd moest worden, maakte verschillende raadsle- den eenige opmerkingen, waariut bleek dat de meerderheid hare- bezwaren tegen het votee- ren van die 500, waarin zij den bewusten post voor een klerk zag, bleef handhaven. E)e burgemeester merkte op, dat Ged. Sta ten dan maar moeten bcslissen. Hierna rondvraag. De heer Bakker vroeg den voorzuter, hoofd van de politic, een. eind te makem str a a tschenderi: en De Voorzitter zeide, dat de person en dem laatsten keer eem ruit haddem ingeslagem gevat zijn en dat tegen hen procesverbaal op- gem aakt is. 1 De heer Bakker meende dat een afdoenae maatregel is het sluitingsuur der cafe's, te 'vervroegen. De Voorzitter had aan de mogelijkbeid ge- dacht en zou daar ook toe overgaan wanneer xerhaling van baldadigheid plants vine!.. Spr. zeide mauwikeurig te- zullen toezien dat precies 11 uur de cafe's sluiten. Dit naar aanleiding van een opmerking van den heer Bakker, die een cafe wel eens tot 12 uur had open gezien,. De heer Oostwouder wenschte ook de sloot achter het dorp uitgebaggerd te zien. Dit werd toegezegd. Hierna sluiting. UIT OUDKARSPEL. De Tuinbouwvereeniging ,,De Eendraclit" hield Vrijdagavond haar najaai-svergadering \ya?r 80 leden aanwezig waren. De voorzitter sprak met een enkel wooxd over den critieken toestand en wees op de noodzakelijkheid om spoedig hulp to bieden. Hij hoopte op algeheele samcnweiking, or de crisis zoo goed mogelijk door te komen. Naar aanleiding van de notulem werd: de opmerking gemaakt, dat het Bondsbesluit, om de kool vanaf 2 kilo per stuk per- 100 Kg. te veiten, niet is nitgevoerd. Medegedeeld werd, dat niet op de mede- werking van „Koophandel'' kon worden geie- kend, omdat die het practisch onuitvoerbaar acht. Aan het Noordermarktbestuur zal om uit- voering van het besluit gevraagd worden. Ingekomen was het verslag van- de Rege- lingscommissie voor den Keuriingsdienst op aardappelen, waaruit bleek, dat de poters uit Friesland goed, voldeden, doch die afvoer van pootaardappelen naar de leden veel te weu- schen overliet. Evenwel is voor de gekweekte goedgekeurde poters.'een redelijken- prijs ge maakt, al zijn ze voor een groot deel naar het buitemland gegaan. De dierist heeft een nadeelig saldo opgele- verd van 102,66. Gevraagd werd een uitspraak voor miede- werking voor 1923. Verzocht werd een lid in de regelingscommissie te benoemen, een be sluit te nemen om de keuxing weer voor ei- gen rekening te nemen en aan te leggem een varieteit- en selectie-proefveld. Het eeiste punt werd aahgenomm. Als lid werd herbenoemd de heer Jb. de Boer. Het derde punt werd aangenomen met een kleine meerderheid van stemmen en een proef- veld zal op zeer bescheiden schaal worden aangelegd vooral om een vervanger te zoeken voor de Schotsche niuis. Als begtuursleden werden met overgroote meerderheid van stemmen herkozen de heie- ren A. "Swager en P. Kostelijk, die de benoe- ming weer aannamen. Tegelijk met de stemming werd de oude lijn van den ijsboeier in drie gedeieilten ver- loot. De gelukkigen warenJb.. de Vet en Jb. de Boer. Het derde gedeelte werd niet opge- vraagd. De regelimg van den ijsboeier bleef bij het oude. Evenwel' wend besloten eem mannetje te nemen voor die gedeelten die eventueel dicht mochten biijven liggen, doordat ze achter niet-tuinbouwers geiegen zijn. De commissie zal een verscherpt toezicht uitoef,en/en op de leden, die niet komen- he.lpen. Bij de rondvraag werd beslotdh aan liet bestuur van den polder Geestmerambacht te v-erzoeken voor de stemmingen stembiljetfen uit te reiken, omdat velen de aankonthgiiig aan de borden niet lczen. De deelname aan de stemmingen zal er ten zeerste door bevorderd worden. Ook door het bestuur van- Kerk- en Dergmeer worden stembiljetten uitgereikt., Verder kwam ter sprake het groote bedrag dat de N. U. M. nog in kas heeft, waarmee men zeker onder de bouwers goed wei-k zou kunnen doen. Hieromtrent zal de voorzitter in de verga- dering van den Vierbond informeeren. In dit vcrband werd, ook besproken een ar- tikel in „het Nieuws van den Dag", verband houdende met den nood der tuinders, een in- gezonden stuk in de Schager Courant in ver band met het besluit van de Prov. Staten' en steunregeling door tusschenkomst van de boerenleenbanlkeni en verdere pun ten die met de malaise in het tuinbouwbedrijf in verband staan. De wensch werd uitgesproken van afschaf- fing van registratierecht, verlaging van. vrachtprijzen en een toeslag van b.v. per verzond'en wagon groentien. De verwezenlijking van deze drie punten zou eeu groote stap in de goede richting zijn. Aan het gemeentebestuur zal gevraagd v/orden om een exploitatiereken-ing van de Sluis, omdat van de aandeelen in al die jareu noort rente is uitbetaald. iBesproken werd oolk een imgezondem stuk van „Koophandel", waarin op onjuiste g.ron- den ophetfing van de bepaling tiot verplicht veilen bepleit wordt. Daarin wordt gezegd, dat dit den verkoop naar Duitsdiland zou bevorderon, tex-wijl nu reeds van de in Octo ber- vferzomden SVk millioen Kg. 7% millioen Kg, naar Dfuxtschland toegkng. Van het bestuur van de „Noordermarkt" was een ingezonden stuk verwacht, doch dit bestuur achtte het niet noodxg op eeu inge zonden stuk tegen een aaixgenomen besluit te ageeren. Aan het gemeentebestuur zal gevraagd worden' om handhaving van de politie-veror- dening op het snel varen van motorbooten. Een der leden vond de kooltelling een was- sen neus, doch van bestuurszijd'e werd opge- merkt, diat de cijfers meerniailen gebruiikt moeten1 worden en de telling, geen oveidadige moeite fen kosten met ziclx breixgt. Uit een; hierop volgendte discussie bleek, dat de ideaalpoters, waarvan dit voorjaar cen klein partijtje gekocht is, niet prima in orde waren. Er waren er veel gebarsten, zoo dat deze, daar de prijs nog al hoog was, voor, verschillende leden een schadepost werden. Waar eclxter van tuinbouwkundige zijde was nfeegedeeld, dat dit weinig hiinderde, werd de raad gegeyen ze cvengoed uit te poten. hherna volgde sluiting. UIT NOORDSGHAlRIWOUDE. De afdeeling Oudikarspel-Noordscharwou- de van- den Bond voor Staatspenesioan-eeriug hield Zaterdag 9 December een prachtig ge- slaagde feest- en' propagandavergaderin-g in het lokiaal- van den heer Jn. de Bakker. Evenia-ls vorige jaren warem de oudenl van dagen, rentetrekkenden speciaal 'uitgenoodigd deze avond bij. te.wonen. Van hem waren er ruim 50 aanwezig. De bekende tooneelvereenligimg „Het kleixxe tooneel" verleencte voor dezen avond geheel belangeloos hare mpdewerking, wat natuur- lij'k tern zeerste gewaai'deerd werd, en wat vrij zekier mede oorzaak was, dat de zaal tot in alle hoekiem gevuld was. iHet was een| echt gezellige avond die pas om 1 uur met woordem van innigem dank door den voorzitter gesloten werd. i UIT BERGEN. De korfbalclub „De Kennemers I" speelde Zo-pdag op, eigen terrein eem vnendscixappe- lijlsen wedistrijd tegen K. V. IC V. II uit Aiik- maar en verl-oor met 1-4. Het le gedeelte van dem biljartwedr strijd BergenBclxoori werd Zondiag ge- speeld werdfen 18 partijen van 100 caramibo- speald werden 18 par tijen van 100 rarambo- les. Met eene mindex'ihetd van 26 cai-aniboles moest Bergen het tegen Sclioorl aileggen. Mej. v. d. G., wo-mende Berk-enlaan, al- hier, die Maandagnxiddag in de Iceuken be- zig- was met het veiTichten van huislioudelij- ke bezigheden, zakte plotsaling ineem. Een ij'lings oiitboden geneesheer ton slechts den dood coustateeren. i Door den heer F. de Heer Kloots is aan den Raad het volgeude adres verzonden: Daar ik vernomen heb, dat Buigemeester en Wethouders der gemeente Bergen in hun vergadering van 6 December j.l. te Bergen, alwijzend beschikt hebben op lnijn bouwaan- vraag voor het bouwen van vijf winkelhui- zen op het terrexn kad. sectie A No. 2046, ge iegen £an den Stationstraat te Bergen, naar aanleiding van art. 17 a der Bouwverorde- ning, V ervoek ik alsnog vergunning tot het bou wen van deze perceelen, daar zeker deze hui- zen uit een oogpunt van welstand geen aan- stoot geven en ten tweede daai- dadelijk met den- bouw .van deze iiuizen zal worden be- gonnen, tegemoet gekomen wordt aan de wcrkloosheid hier ter plaatse, buiten bezwaar van de gemeentekas. Wij zxen hieruit met voldoening dat de heer de Heer Kloots op zijn besluit om zijn bouw- bedrijf uit Bergen te verplaatsen, is t-erugge- komen en hopen dat de Raad en om lxcm als groot eigenbouwer niet te verliezeni en- om de werk 1 ooslxeidsvoorzi-ening, hem zooveel moge lijk in zijn aan'vrage ter wille zal zijn. UIT BEEMSTER. De heer J. Koopman, sinds 1905 burge meester van deze gemeente, is voornemens, aan H. M. tegen 1 Maart ontslag te vragen. UIT CASTR1CUM. De Raad heeft in zijn op 9 dezer gehouden vergadering besloten, het presentiegeld der le den van 3 op 5 te brengen- en uit een be- zuinxgingsoogpunt de post Burgerwacht-sub- sidie ad 100 te la.ten vervalleft-. Het aantal op-centen op de bebouwde ei- gendommen wex'd bepaald op 80, die op de hoofdsom der vermogensbelasting op 100 procent. Eeix voorstel van een der leden om van de ambtenaren 8% pet. van hun salaris als pen- sioenbijdrage te verhalen werd verworpen. De begrooting van het burgerlijk armbe- stuur werd vastgesteld op ruim 9000. Hierin komt voor een subsidie der gemeente van 3700. UIT OTERLEEK. Even voor den aanvang van de tweede uit- voering der jubiteerende toon eel-vereen iging op Zondag 10 dezer kwam de heer S. Berk van Warmer, lid van °t Bondsbestuur van de dillettanten tooaeelvereenigiiigen in N.- HollLand in de zaal, -om aan de T. V. een bronzeni medaille aan te bieden nanxxens diem Bond. De heer B. verklaarde op Donderdag 1.1. verlxinderd te zijn geweest door het slech- te weer en bracht daarom nu de beste wen- sclxen voor K. n. Kr." van den Bond over, waarvoor die voorzitter hartelijk dank zegde en de hoop uitsprak, dat de T. V. het nog eens door ijverige studie zoover zou brtengen, dat zij een tooneelwedstrijdi eene medaille zou verdi e-nen. De zaal was ook Zondag weder eivol. Maar niet prettig voor de s-pelendc was het dat de orde onder het spel vaak werd ver- stoord; dat er vele jongelieden zonder entree te 'betalen, de zaal bezetten, zoo4at vrij wat s-chade wordt berokkend aan de vereemi-ging, die heel wat fcosten heeft te maken. 'De voor zitter vindlt het jammer, dait bij zoo'n gdlegen- heid de T. V, den geheelen avond van hulp der politie verstoken blijft. 30EKAA21K0NDIGING. De kinder/deeding. Van De kkderkleeding. (uxtgave H. d. M. Rloelants, Schiedam) is tnans no. 3 van den tweeden jaai'gang versclienien. Catatogus „ELsevier." Wij' ontvingen heden een exemplaar van den nieuwen geillustreerden fondscatalogus, die zoowel iinin-rflij-k als uiitedijk goed ver- zorgd is en in deni boetklhandeli gratis ver- kdjgbaar gesteld is. Het Masker* Tooneeltijdsclirift. November* nummer Het laatste numrnor vain ,,'Het Masker opent met eeni iportret- van Jan Fabricixis en een artikel van S. Koster over Fabiicius' nieuwste werk: het tooneelspel Demon." Verder be vat het em artikel over: „,De Tooneelleider en zijn repertoire", nieuwe cos- tuumontwerpen voor een Italiaansche opvoe- ring van Ro-mes en Julia, een artikel vender van Robert Farcali, een jongen( Hoagaar- sclxexx sclxrijver,, het slot van „Epldejixie vroolijk spel van Jan v. Ees en het elide niun- imer van de bijlage „Plankenland". M,et ingans van 1923 zal dit altijd. inte- ressante tij^chrift een belangrijke uitbrei- ding ondergaari', tex-wijl de prijs niet zal wor- worden verhoogd. Het belooft inderdaad lets moois te worden. Dt Paardmweretd. Nieuw geillustreerd weekblad no. 1 en 2. Wij on-tvangen de eerste nummers van dit nieuwe weekblad, dat geheel gewij-d is aan de paardensport, en onder redactie staat van den heer W. F. Smits uit den Haag. In ixet eerste nummer worden de rijdfer J. G. de Boer en zijn paarden xiitvoerig be sproken, in het tweede is Jo v. d. Eerg met zijn dieren aan de beurt. Beide aitikelen wa ren interessaaxt om te lezen. Kieken en verder re inlioud zijm goed verizorgd. In de omstre- ken van Alkmaar met zijn vele liefhebbers van de paardensport, ton voor dit goede weekblad wel be'langstell'ing zijn. „Der Kicker." Duitsch Voetbulweekblad. De heer WaltlierBensetnann is weex- tot ,,Der Kicker" teruggekcerd eh de laa-tete nummers waren zeer interessant. Was het eerst de Zwitserhind-Hollarxd wedstrijd, die uitvoerig werd besproken, nu is het de match in Bonlogna (ItalicZw. ,22), die ade aandacht vraagt. Tevenb volgen dan in an dere rubrieken, de voornaamste voetbalge- beurtenissen uit andere landen v.n.l. de Cenr trate rijken. G. VOOR DEN POLITIE-RECHTER. Zitting van 11 December. BEDRIEGEL1JKE BOl ER-RECLAME. De 27-jarige kruidenxer P. N. G. B., wo- nende te Alkmaar, stond terecht ter zake dat hij op 4 Novembei bedriegeUjk en in strijd met de waarheid in zijn etalagekast bouer heeft geetaleerd met de mededeelmg, dat deze boter stond ctxder riikscontrole. Op het in- wikkelpapier stondEischt steeds boter onder rijkscontrolemerk. Beklaagde zeide, dat hjj, het papier heeft gebruikt dat nog in zijn bezit was -en. vroe- gef werd gebezigd tot verpakking van boter, die wel,onder coatrote stond. De polxiie-rechter noemde deze verklaring niet aaixiiemelijk en meende, dat beklaagde nu met deze verklaring evenzeer knoeit als vroeger met d-e boter. De heer C. W. Keijsper heeft de bedoelae boter geleverd en de kluitjes botier in de be- doelde wikkelpapieren. E)eze levei-ancier is niet aangesloten bij de rijkscontrote. De zoon van getuige heeft beklaagde ge- waaxschuwd en hem gezegd andere papteren te doen drukken. Het gaat niet om de kwaliteit van de bo ter. De boter in kwfcstie kan heel goed- zijn, maar het feit is, dat zij niet onder rijkscon trote stond en dus niet als zoodanig mag worden1 aaobevoled. De klacht tegen B. is uitgegaan van de Cooperatkve Zuivel-Exportvereeniging. De groote kosten die de rijkscontrote mee- brengt, is oorzaak dat men moeten waken to ken concifrrentie, die ten ourechte reclame maakt met die rijkscontrote. De kosten] der controle voor d-e vereeniging bedragen voor de 7 fabrieken pl.m. 2500. De officier vorderde 100 boete subs. 25 dagen hecht. Beklaagde werd conform dezen1 eisch ver- oordeeld. MISHANDELING. De fabrieksarbeider Joh. Th. V. te Aker- sloot stond terecht omdiat hij; op 9 November zijn buurvrouw mej. T. heeft mishandeld. Deze getuige mocht op eeni stoel gaan zitten, aangezien zij aan toevalten lijdt. Beklaagde zeide niet te hebben gestagen, maar haar te hebben tegengehouden, omdat zij de vrouw vat beklaagde met een aardap- pelmesje in het gelaat heeft willen snijdea Getuige toonde aan den pblitierechter haar arm, die nog de sporen droeg van den onder- gane mishandeling. De bo-lknkweeker E. Schermerhom is ge tuige geweest van de mishandeling De meening van den veldwaclxter is, dat de schuld van de ruzie is de vrouw van V. Deze is niet voor rede vatbaar. Eisch: 25 boete subs. 25 dagen hecht. Vonnis: 20 boete subs. 20 dagen- hecht, EENVOUDIGE BELEEDIGING. De winkelbedicnde Klaas H., wou-ende te Nieuwe Niedorp, heeft op 13- November zijn buurman Corix. Edam opzettelijk beleedigetxc toegevoegd het woord- „oplichter". Beklaagde zeide het woord in dien zin met te hebben bedoeld. H- heeft gezegd, toen Edani met den vadier van Klaas over iets on- derhandelde: „Het lijkt wel oplichterij". De p'olitierechter zeide, <teit !bekl. noch het een npch lxet ander zeggen mocht. Het O. M. vorderde 20 boete subs. 20 da gen hecht De po-litierechter vonnisde bekl. en legde hem 10 boete subs. 10 dagen hecht op. STROOPERIJ VAN' ZODEN. De gebi'oeders Th- M. T. en C. B. T. te Castricunx hebben zich op 2 November met behulp van een voertuig, toegeeigend een- hoe- veellieid zoden. De tweede bekl. is nog geen 18 jaar en wordt nu in rechten bijgestaan door mr. Jo- sephus Jii-tta. Een on-bezoldigd rijksveldwachter heeft proces-verbaal opgemaalct. Het O. M vorderde in deze zaak tegen le bekl. 5 boete subs. 5 dagen hecht. en tegen 2c bekl. 5 boete subs. 1 week tuclxtschool. IMr. Josephus Jitta wees er op, dat het weghalen van zoden een gewoonte was, waar- aan- vrocge, geen. aandadxt werd geschoixken. PHeiiter verzodxit d)us een geringe straf op te leggen. De politterechiter veroordeelde beklaagden conform den eisch van het Q. M. EENVOUDIGE BELEEDIGING. Bekl. J. H.- S., directeurvan een bouw- nxaatschappij te Helder, stond terecht omdat hij op 11 Novembei- den getuige P C. Orte- vanger heeft beleedigd door hem tegenover anderen in het openbaar een smerige kerel te noemen. Bekl. zeide te hebben gesproken in het al- gemeen. Hij heeft gezegd: „ik wil wel verga- deren, als die smerige kerels er uit zijn." Bekl. is voorzitter van den Chr. Dem. Bond van Zeelieden en Transportarbeiders. Bekl. legde nader uit, waax-om hij die woorden heeft gebezigd. De bedoelde heeft geinsinueerd dat de boeken, van den1 Bond niet in orde waren. Uit het onderzoek der boeken is gebleken, dat de geruchten over den sleehten toestand der boeken een praatje was. Op hen die dit praatje hadden ver- spreid doelde bekl. toen hij; zeide: „Eerst moe ten die smerige kerels er uit". De transportarbeider P. C. Ottevanger verklaarde door de woorden „smerige kerel" beleedigd te zijn. Getuige Ottevanger zeide geen klacht te hebben gedaan over frauduleus beh-eer, maar zich met zijn geestverwantein te h-ebben ge- wend tot de Justitie inetverzoek die boeken te doen onderzoeken. Zij hebben niet gezegd dat er fraude bestond. Twee getuigen hebben1 het woord .smerige kerel'' gehoord. Ook de naam Ottevanger is genoemd. De officier achtte d'e beleediging bewezen etx vorderde 10 boete subs. 10- dagen- hecht. Een actie tegen den getuige betreffende val- sche aanklacht zal niet ontVankelijk zijn. Beklaagde werd veroordeeld tot' 5 boete subs. 5 dagen hecht. IDe poliitieredxter vond! geen tenn'en de zaak uit te stellen, ten einde nog getuigen, k die- charge te hooren. Beklaagde berustte in het vonnis. Hierna silluiting. 'BO-VE NKARSPEIL d-e Tuinbouw", 111 Dec. '22. H'edeni besteedde mem voor: Bloemikool I /;5—13, II 4h-i/ 7.50, III 1.102.20, R-oode kool 1f 1.35, Witfe tool 0.20—/ 0.50, Gete tool 0.-40 tot 0.70, Bieteni 6--/ 6.'50, Uieni 0.50^ 0.90, Bonte aardappeleni '1 —if 1.10, ,B1. aardappelen 0.85—/ 0.90, Wortelen 0.50-/ 0.60-. iBROEK OP LANGENDIJK ker 'Qroemtenv eilin g)11 Dec. 1922. In- heden, gehouden- veilingen werd beta aid voor: Bloemkoo! le snort per 100 st. reuzem 9.90 tot 14.50, R-oode tool le soort l11 90, 2e soort 0.40—/ 0.90, Gele tool he soort 0.701.20^ 2ie soort 0.4-0—/ 0.60, D-eensche witte tool le soort- 0.9-0—/ 1.60, Blauwe aardappelen] 2.70, .Bdeteni 2, G-ele nep 0.901.60, Drielingen 1.901— 2.20, Uieni le soort 1.60—/ 2.-20, Spruit- kool 7.70, Losse wortelen: 1.2:01.30, all-es per 100 KjG. Aanvoer 3700 st. bloem- feool, 109-000 K.G. roode k-ool, 20300 KjG. witet kool, 32000 K.G. gele kool, 16850 K.'O. losse wortelen, 9575 K.G. uieni, 600 K.G. gel-e nep, 1275 K.G. aardappelen, 1425 K.G. bieten, 200 K.G. spruitkool. NOO-RDSGHARWOUDE, 11 (Dec. Bravo's 1.70, Grove uieni l.&Oi2.30, Drielingen 1.902.20, Nep 3.10', Peen- 1.101.20, Roode -tool 0.80-/ 1.40, Gele kool 0.300.J80, Deensch-e witte b-/ 1.80, Krotem 1.40i, alles per 100 KG., iBloemkool 9—/ 13.60 per 100 s-tuks, 2e soort 1.101.80. Aanvoer 9 iDec.5922 K.G. ui-en, 101960 K G. peen, 52-110 K.G. roode tool, 13725 KG. gele tool, 39:775 K.G. Denien, 277 st. bl-oemkool. ZWAA-G, 11' Dec. Veiling Bangert en Omstreken. Boc-rengroenen h9, Winter- peren-. 3-5 ct^ VI. zote 5i-6- ct., -W-intervij- geni 46 ct., S-oldat de Laboureur 35 H ct., Geld-erscbe 2—3 ct., Brabander 3—4 ct., Present van England 4—10 ct., Spruitijes 2— 4y3 ct., Bloemikiooil 4-9 ct. ZAAK DAM, 11 Dec. Veil ingvereen-i ging ,,'De Zaanstreek". Bananeni 5.90'6 per 100 stuk, Ko- -kosnoten 15H—17 ct. per stuk, S-elderie 214 tot 5 ct. per bos, Boierekool 3282; ct. per -kist, Pieterselie 9-10 ct. per bos, Peen 10— 1944 ct. per bos, Andijvie 56—1-20 ct. per kist, Sp-ruiteni 3—744 -ct. per pond, Gr. tool 2IJ415>4 ct. per stuk, Roods kool 2H—4!4 ct. per stuk, witte kool 414 ct. per stuk, bie< ten) l.p-er 100, Citroenieil 3.7'0t4 per 100, Zure appelen 314-514 ct. per pond, M-andarijnen 1.05- per kistje, -Lof 15»—25 ct. per pond. WARMENlHUIiZEN, 111' Dec. 1922 Roode tool 0.80f 1.10, 'Gele tool 0.60>—0.80, Deensche witte 'tool 0.75— 1.30, Uieni 1.80s—/ 1.90. Aanvoer: 1175 K.G. roode kool-, 2000 K.G. gele kool, 7225 KjG. Deensche witte kool, 2500 K.G. men.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6