DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DRUHWERK N.V. B0EK-, COURANT- en HANDELSDRUKKERIJ v.h. Herms. COSTER ZOON. f Voerdam G 9, ALKMAAR. Ito. 294. Ilonderd Tier en twintigste Jaargang. 1922. IS DECEMBER WOENSDAG Yoor lerering Ivan alle soorten is ook UW adres: Dit nuramer bestaait tot 1 bladen. Abonnementsprijs bij Yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 fit. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brleren franco S.Y. Boek- en B[andelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Bedaetie No. 33. Directeur: 0. H. KRAK. HoofdredacteurTJ N. ADEMA. Buitenland. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. In de sub-commissie voor de uitwisseling der bevolkingen las Ismed Pacha gister een lange verklaring voor omtremt de geschiedie- nis der vijandige houdtag van de Grieksch- orthodoxea en gees telij ken tegen Turkije. Hij eindigde met een voorstel, waarbij Turkire die van Tur- wongen uitwisseling aanneemt Sen tegen Grieken, met uitzondertog van de Turken in West-Thracie en van de Grieken in Konstantinopel Turkije acht echter, ter voorkoming van conflicten1 in de toekomst, uitwijzing uit Konstantinopel noodzakelijk van het Oecumenisch patriarchaat met alle instellingen, Van alle Helleensche ondierdanen, van alle Grieken, die niet in Konstantinopel jeboren zijn, van alle Grieksche zoogenaamd Itteraire en andere vereenigingen, die de laatste jaren tegen Turkije vijandig optraden en van alle Grieken, die buiten de grenzen van Stamboel en Pera wonen. De militaire en marine-deskundigen1 hebben hun gedetailleeid onderzoek van de geallieer- de voorstellen omtrent de vrijheid der zee- engten voltooid en de zaak kwam. gistennor- gen opnieuw voor de eerste commissie. De Fransche bladen berichten, dat de con- ferentie niet op de kwestie der zeeengfen, maar op die der capitulatien zal stranden, daar de Turken hun standpunt in deze aange- legenheid niet willen opgeven. De conferentie ondervtodt den terugslag van Loinden zeer sterik, aldus setat de mede- werker van het Hibld. uit Lausanne. Men ziet den toestand zeer erastig in, daar het geal lieerde front hier lastiig houdbaar is, terwiji de aliliantie zeif steeds'- onzekerder wordt. De Russen eischten gistermorgen deelne- mtog aan de discussie over het voorstel der geallieerde vlootexperts, die o.a. voorstelden, dat van elke mogendheid slechts een vloot van hoogstens drie schepen, waarvan geen meet dan tienduizemd ton mag zijn, doorge- laten zou worden. Toen de geallieerden de deeluemtag aan de discussie door de Russen weigerden, zijn dezen vertrokken ien werd de discussie ge- staakt. Ofscho :n zij dreigden met vertrek hunner delegatie naar Moskou, vemeem ik, dat het nog te vroeg is voor de conclusie, dat de Russen het Dardanellen-tractaat niet zou- den teekenen. De aankomst te Lausanne van eenige afge- vaardigden uit Angora schijnt de Turksche delegatie minder handelbaar te hebben ge- maakt Volgens de „Temps(" zijn in algemeenen zin de wij'zigingen in1 het geallieerde oinit- werp aangebracht, welke door de Turksche deskundigen waren gevraagd1 en bl'ijven er nog slechts enkele puntem ter bespnektag over, die waarschijplijk hed'en aan de com missie voor de zeeengten zullen worden voor- gelegd. De „Temps" constateert. dat de Russische deskundigen geen blijk van een- zelfden geest van gematigdheid geven Ten aanzien van de onderhandelingen. met betrekking tot de oorlogsschade stelden de geallieerden voor, dat Turkije zich zou ver- binden om alle geallieerde onderdanen scha- deloos te stellen behalve de Grieken, alsmede een wederzijdsch afzien van militaire uitga- ven. Venizelos deelde mee, dat indlen Turkije zijn eisch inzake schadevergoeditag hand- haafde, Griekenland terugbetaltog zou vra- gen van de uitgaven, door Griekenland in Klein-Azie gedaan voor den terugkeer van Konstantijn, alsmede beta ling der kosten van onderhoud van de Grieken- tijd ens den oorlog en sed'ert de Turksche overwinning uit Turkije gezet. ElEN VERKLARXNIG VAN POINCARe. Poincare heeft tegenover vertegenwoordi gers der pers een verklaring afgelegd, waarin hij er op wiees, dat de eenstemmige verwerping van de IDuitscbe nota op de Lon- densche conferentie aan-toont, dat de gealli eerden1 niet 1 anger genoegen nemem met vage beloften van Duitschland. Vender vestigde Poincare de aandacht op de kwestie der scbulden. Ten 'aanzien van deze aangelegen- bei-d heeft Bonar Law de verzekering gege- ven, dat deze buiten' Amerika kan worden >ehandeld. Poincare voegde hieraan voorts toe, dat de xwestie der onderpanden op de conferentie welke in Januari te Pardjtei zal worden ge- houden, kan worden besprOken. BONAR LAW OVER DE INTEIR- OE ALL I EE RDE. SGHOLDE N In antwoord' op een vraag in het Lager- huis betreffende de Duitscbe schadelioosistel- ling, verklaarde Bonar Law, dat hij1, met het oog op het feit, dat de Londensche bespre- kingen te Parijs zouden worden voortgezet, zou afzien van het afleggen van uitvoerige verklaringen daaromtrent. Er is echter een- onderwerp, namelijik de kwestie der Europeesche imtergeallieerde schukien, omtrent hetwelk men zou kunnen zeggen, dat Groot-Brittannie tot op zekere '"■.oogte ise afgeweken van zijn vroegere poh- ti-ek, zeid'e Bonar Law. -Hij1 achtte het daar- oni' wenschelijk, om zooveel mogelijk de woorden1 in herinnering te roepen, welke hij over deze vaak hijl de besprefcingen heeft ge- bczigd. „Ik zeide", aldus Bonar Law, „dat het niet billijk zou zijn, wanneer er een Zoodani- ge regeling ward getroffen, dat van alle ge- allieerde landen feitelijk alleen Groot-Brit- tannie de schadel/oosstelling zou moeten be- talen. Het kwam mij billijk voor, na te gaan, welk bedrag in totaal van Duitschland Zou kunnen worden verkregen, en dan tot de ge allieerden te zeggen: Daar ge niet allies van Duitschland kunt krijgen, wat ge verwacht hebt, zijn wiji bereidl, onze vordexing Op u te verminderen. Wanneer wijt daarom kans zouden zien om tot een algemeene regeling te komen, welke vermioedeliijk wel van blijvenden aard zou zijh, dan zouden' wij1 bereid zijln., een zeker risico te loopen niet zooveel van ae geallieer den en Duitschland te zullen onivangen, als wij aan Amerika zouden moeten betalen Ik voegde echter erbij, dat naar xnijin over- tuigiing ieder er mode zou instemmen, dat het dwaas zou zijn, eon dergelijke ooncassie te doen, wanneer het geheele vraagstuk later opnieuw te berde zou worden gebracht". DEI MILITAIRE' OONT1ROLE IN DUITSCHLAND. In de Dluitsche antwoordnota op de ge- meenschappelijke geallieerde nota van 17 No vember, waarin de geallieerden verklaren, dat een vermindering van de Controleoommissies afbankelijk is van de vorderingen, welke de IDuitsChe ontwapening maakt, verklaart de Duitsche regeexing, dat de ontwapening van Duitschland reeds gebJeel volgens de bepalin- gen van het vredesverdrag is 'Uitgevo'era. Van eenige obstructie van Duitsche autoriteiten bij de ontwapening kan geen sprake zijn. Een nog verd'er gaande vemietiging van machi nes, die tot vredesdodeinden zijn omgebouwd moet de Dluitsche regeering uit economische oo'gpunten verwerpen, te meer, daar biji een definitieve oplossinig van de.'kwestie der scha- devergoeding een verhOoging van- de produc- tie een beslissende factor is. BEN REDE VAN DR. HELFFERICH Uit Hlalle wordt gemeld, dat dr. Helfferich voor de afdfeeling aldaar van de Duitsch-nat. V. P. een rede heeft gehouden over industri- eele en sahadevergoedingslkwesties. 'Hijl zei;dfe o.m.De vervuMingspolitiek heeft de waarde der mark van 1/15 tot 1/2000 ge- deelte van de goudmark doen dalen. E>aar- door is een groot gededte van het nationaal vermogelni, zooalte stukken grond en aandeelen in industrieele ondememingen tetgen' belache- •liijik ilage prdjzen iln vreemde handen overge- gaan. De oude regeering heeft het kabinet- Cuno een uiterst zware taak nagelaten'. De in de redevoeringen van' Loucheur en Rleynauid in de Parijsche iWamer ontwikkel- de gedachteingang, die uitlliep' op een door de Duitsche industrie te garandeeren aanbod van 40' milliard goudmark en bovendien in- hield, dat het Rlijnland ouder bescherming en controle van den Vofkentoond zou worden gcs'teld, ware helaas gedeeltelijk een gevolg van besprekiingen van invl'oedrijke Franschen met onverantwoorddijke en onbevoegde Duitsch'ers, die blijikbaar bij de tegenpartij den daar zeer welkomen indruk hebben.' ge- maakt, also! zij in ovexleg met de Dui'sche industrie handelden. Voor de goudwaarde, die de Duitsche on dememingen cp het oogen'blik vertegenwoor- digen, geef de koersontwikkOling een zeker houvast. Als thans alle Duitsche aandelen aan de C. v. H. werden overhandigd, zou het gevolg daarvan zijn, dat men Duitschland voor drie milliard goudmark zou crediteeren. Daarvan is evenwel reeds ten minste een derde gedeel- te, en wel bet meest kostbare, in buit-enland- sche handen overgegaan. CLEMEINCEAU IN AMERIKA. Glemenceau heeft, blijkens een Fransch draadloos bericht, meegedeeld door het N. T. A., ;te Chicago een rede gehouden in de openingszitting van het emigres ddr Ameri- kaansche landbouwers. Hiji verklaarde, dat er onmiddellijik een definitieve vrede kan worden verkregen in Europa enfcel op voor- waarde, dat Amerika verklaart, dat het nog steeds belang stelt in de uitYoering van het verdrag (van Versailles.) Sprekende over de verwoeste gebieden van Frankrijlk, zeide de Fransche oud-premier, dat de Franschen begonnen zijn met het her- stel hunner boerderijen en dat de Fransche boeren, boewel nog gehuisvest in noodwonin- gen, met ijver werfcen. Hiji besloot -met te zeg gen, dat de Amerifcaansche landbouwers de groote voedselleveraneiers van de wereld zijn, zoodat ziji zich niet van Europa kunnen afwenden. EEN WERKLOOZENBETOOGING IN HET PARLEMENTSGEBOUW. Ongeveer vijftig werkloozen, die in kleine groepjes de Central Hall te Londen waren binnengekomen, grenzend aan de lobby van het Lagerhuis, begonnen „The Red Flag'' te zingen en met borden met opschriften zwaai- en. De politie kwam onmiddellijik tusschenbei- de en dreef de betoogers naar buiten. EEN STAATSPRESIDENTSCHAP VOOR BEIEREN. Uit Miinchea wortd gemeld, dat de grond- wetscommissie uit den Lan'dd'ag zich' gister bezig gehouden heeft met een voorstel der Beiersche V. P. tot installing van een zelfstan- dig staatspresidentschap met vergaande vol- machten. Vo6r dit voorstel verklaarden zich ook de vertegenwoordigers der middenpartij met de motiveering, dat het zelfstandig karak- ter van den Beierschen staat meer moet uitko- men. De sprekers der democraten, soc.-dem. en van den Boerenbond verklaarden zich tegen het voorstel, daar het op de instelllng eener dictatuur zou uitloopen. Namens de regeering verklaarde de minis ter van binuenlandscbe zaken, dat hij in> be- ginsel bereid was een wetsontwerp in te dlier nen betreffende het houden van een referen dum omtrent de installing van1 een staatspre sidentschap. Het voorstel werd met 15 tegen 3 stemmen aangenomen. PROTESTBETOOGINGEN IN HONOARIJE. Te Bekes-Csaba hebben de Hongaren uit de afgescheiden en aan Roemenie toegewezen gebieden gevlucht, een groote protestbetoo- ging op tiouw gezet, welke hoofdzakelijk ge- richt is tegen de uditwijlzingen die in Gyuilaf e- hervar hebben plaats gehad in verband met de Roemeensdhe Kronings-feesten. Biji deze gelegenlheid werdenl het lijden en de ellende der vluchtelingen geschilaei'd en werd er tegeni geprotesteerd, dat aan de dui- zenden, die uit hun woonplaatseni verdreven werden, de terugkeer naar hun vaderland wordt geweigerd. De Hongaarsche regee ring werd verzocht alle pogingen in het werk te stellen opdat de door de uitwijlzing der Hongaren! nit het tegeniwoordige Roemenie door 23 steden. EE'N FINANCIEEI. SCTIANDAAL TE ANTWERP EN. De justiEe te Antwerpen heeft een1 huiszoe- king gedaan in de jkantoren van den wissel- makelaar Kirdien aldaar, die op groote schaal zaken heeft gedaan voor ziekerem Von B ary, die voor den oorlog vertegenwoordigex van de Niord-deutsche Lloyd te Antwerpen was, thans te Rotterdam gevestigd zou zijtn en van wien op de Antwerpsche bears al lanig gezegd Wordt, dat hij' door zijh ontzag- lij>ke orders te Amsterdam en Brussel den val van de Belgische franc heeft veroorzaakt. De j'usti'tie heeft viex wisselagenten doen arresteeren te Antwerpen en Brussel. Even- eens heeft ziji in alle banbeni te Brussel en Antwerpen de daar gedeponeerdie bedragen ten name van Von Bary laten vastleggen. Men verzekert, dat de daar door dezen gedepo neerdie sommen meer dan 210 millioen bedra gen. BOTSINGEN TUSSCHEN NAT.-SOCIALISTEN EN SOC.-DE- MOCRATEN. Naar uit Stuttgart wordt gemeld, hebben aldaar en' in andere Wurtembergsche fa- brieksplaatsen emstige botsingen en gevecte ten plaats gehad tusschen nationaal^ocialis- tische ensociaal-democratiscbe arbeiders. Te Goppingen werd een nat.-soc. -optocht van 1000 man, die in gesloten gelederen uit Miinchen waren gekomen, door 600 arbei ders overvallen. Er ontstond een handgemeen> en een vuurgevecht, waarbij de Miinchenaren1 vele gewonden en ten minste 15 zwaar ge- kwetsten hadden. Er zou zelfs met machine- geweren zijn geschoten. Vele nat.-soc. wer den van hun partijgenooten weggedrongen en door de arbeiders achtervolgd met bet ge- roep van: ,,Sla ze d'ood! Steek hun de oogen uit!" Wat er met hen geschied' ise is tot nu toe niet bekend geworden. Ook de arbeiders hadden vele zwaargewonden In andere Wur tembergsche fabrieksplaatsen werden de not. soc. vergaderingen door de socialisten uiteen- gejaagd, waarbij eveneens werd gevochten, zegt het Hbld. DE PAUS OVER DEN INTERNATIONA- LEN TOESTAND Gistermorgen had te Rome een geheim consistorie plants. Bijna alle kardinalen van de Curie en de kardinaleni Dubois en Estran- gelo waren aanwezig. Nopens Paliestina handhaafde de Paus de protesten van Benedictus XV, opdat biji de aanstaande oplossing der -kwesties van het Heilige Land de rediten van alle katholie- ken en alle christenen zullen worden gewaar- borgd. De Paus sprak vervolgens van de groote smart, die zijn ziel bedroefde over den toe- stand, waarin zich de andere Oostersche be volkingen bevinden. Na herinmerd te hebben aan het beroep gericht tot' de delegaties der mogendheden te Genua om rekening te hou den met de no-odlottigen toestand, waarin de volken zich bevinden. Na herinnerd, te heb ben aan het beroep gericht tot de delegaties der mogendheden te Genua om rekening te houden" met de noodlottigen toestand, waar in de volken zich bevinden en de middelen te onderzoeken om aan deze ernstige ramp een eind te maken, herhaalde de paus hetzelfde beriep tot de vertegenwO'Ordigers, die op de aanstaande conferentie te Brussel zullen biji eenkomen. De Paus besloot met te zeggen, dat deze werkzaamhedien in waarheid schier nuttdoos zijn en- tot een gevaarlijke ontgoocheling voor de volken zullen leiden, als de regeeringen de kwesties niet met redelijkheid en biilijikheic tot opllossing brengen, geleid door menschen liefde, waardioor ten slotte zoowel de over- winnaars als de overwonnemen zullen gebaat zijn. Na hen te hebben toegesproken, benoemde de paus acht kardinalen, alsmede verschil- lende Italiaansche en buitenlandische bis- sdioppen. EEN STOOMSCH'IP GF.STOLEN. Eeni stoomschip vhn een firrna te Duis- burg dat in de Roer voor anker had gelegen, wat eenigen tijd geledeu plotseling verdwe- nen. Nla een langdurig vruchteloos onder zoek werd eindelijk van pa Nederlandsche grens gemeld, dat aldaar pen stoomschip door slecht sturien de aandacht had geirok- ken. Ten slotte voer het sdhip met volte vaart op den oever, waar het strandde. De beman- rnng nam- de vlucht. Het bleek inderdaad het vermiste schip te zijn. 'De dieven wilden het schip blijkbaar naar Nederland brengen om het daar te verkoopen. Men is hun nog niet op het spoor gekomen. DE TE)R)RK!UK UN IE'KLAND. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag liebben de rebellen, nabiji Dublin, een aanval gedaan op een reizigerstrein met bestemming voor Engeland. Een itwintigtail hunner, met revolvers gewapendl wisten den trein tot staan te brengen. Onmiddellijik werden alie reizi- gens uit bun compartimenten gehaald en to den laatsten wagen bijleen ,ygestopP. En ter- wijll nu eenige rebeLlen poogden, dezen wagen af te haken, begoten anderen de voorste wa gons met petroleum, waiarna ze den trein to arand1 staken. De machinist was van de loco- motief gehaald en nu zetten de rebellen de brandende massa zelf in beweging, voordat men erin geslaagd was, den laatsten wagen van den trein los te maken. Een geweldige angst greep de reizigers aan; verschillende iiunner, waaronder vrouwen, sprongen uit den trein en werdleti gewond. Intusschen bleek gelukkig een machinist kans te hebben gezien, zijn loeomotief weer te bestijgen, zoodat't brandend convooi weldra p een zijspoor kon geleid worden, _waar, men e reizigers uit hun benarde positie verloste DIE AMERIKAAN'SOHE PARTIOULIE- RE VORDEIRI NOEiN OP iDUITSaH- LAND. Biji de gemengde commissie voor de parti- culiere eisc' en wegens oorlogsschade, zijn door de Amerikaansdie importeurs en_ ex- porteurs vorderingen op Duitschland inge- dliend, welke millioenen dollars beloopen. Aangezien 1 Januari a.s. de indiening van vorderingen gesloten wordt, komen nog steeds vele nieuwe vorderingen binnen. Van juridische zijde werd medegedeeld, dat er veel kans bestaat, dat de betaialde' premies voor oorlogsrisico of schade, door Duitsche duikboo'ten aan den Amerikaanschen handel toegebracht, zullen1 worden vergoed. AARDBEVINGEN. Vrijdag heeft to de omgevtog .van Naga saki (Japan) een hevige aardbeving plaats gehad. In het dorp Arima werden 15 perso- nen gedood. Of er nog maar menschenlevens te betreuren zijn, is nog niet bekend, De materieele schade is zeer aanzienlijk, daar tal van huizen ingestort zijn. Gistermorgen werden te Santiago de Chili krachtige aardschofcken waargenomen. IJSBERGEN. In verband1 met het veelvuldig voorkomen van ijsbergen in den Koorde'jjken Atlanti- schen Oceaan beveelt het Washingtonsche hydrografisc instituut van de marine alien scnepen aan, om- to plaats van' de Noord'-At- iantische route de zomerroute te volgen. De stoomvaartmaatschappijen, die het verkeer over den Atlantischen Oceaan onderhouden, volgen dien raad op. Blijkens rapporten van de „ijs-patrouille" komen dit jaar ijsbergen in den Atlantischen Oceaan zuidelijker en to grooter geta'e voor dan anders omstreeks denzelfden tijd van het jaar bet geval is. GEVAARLIJKE A'NTHRACIET. Men maakt zi'dh te Parijs ermstig ongerust over de talrijke ontploffingen, welke zich den laatsten tijd voordoen to kachels, die met anthraciet worden gestookt. Naar |de „Ti- mes" uit Parijs vemeemt, is to deze aangele- genheid een onderzoek togesteld door het gemeentelijk laboratorium. In strijd met die Adam In zijn geboortelamd kon men dat standbeeld moeilijk oprichten, orndat de juiste geografische liggtog van den Hof van Eden niet nauwkeurig is vastgesteld en. daarom vindt Baltimore dat het even goed to die stad als elders kan worden geplaatst. Degenen, van wie het plan uitgaat, hebben berekend, dat de plechtigheid van de inwijding van het monument zal kunnien geschieden op deu 5926sten verjaardag van Adam. NIEUWE OORLOGSSCHEPEN. Gister is een officieete mededeeltog versche- nen van het Engelsche depaftemen't van ma rine over de opdrachten voor twee oieuwa groote schepen, die dadelijk op stapd zullen worden gezet. Er zullen1 40.000 arbeiders door door krijgen. Dat de scheepswerven aan de Clyde geen van beide opdrachten hebben gekregen, komt, doordat de toschrijvtogen hooger waren dan die van andere firma's. KORTE BERICHTEN. In het bosch van Herbitzheim, to Lotha- rrngen, heeft men een geraamte gevonden, vermoedelijk van een Engelsch vlieger-officier, die door de Duitschers een jaar of vijf gcle- den moet zijn neergeschoten. Sedert November is to de streek van den Don een pauselijke missie werkzaam' on heeft daar de functies van het Italiaansche Roode Kruis op zich genomen. De missie voedt tegenwoordig 1500 personen. Er is een opstand1 uitgebarsten in Soe- dan, waar de teden van een stam, na een aan- tal politie-beambten en kooplieden te hebben vermoord, het boofdbureau van politic' te Se- da hebben' aangevallen. Er zijn sfcrafmaatre- gelen genomen. Hugo Stinnes komt dezer dagen te Boe- dapest aan, om to overleg met de Britsch- Hongaarsche Bank verschillende omvangrijke transaeties in Hongarije tot stand te brengen. De Britsche financieele commissie, die met de regeering der Vereenigde Staten het vraagstuk zal bespreken van het fundeeren der Britsche schuld aan de Vereenigde Staten, vertrekt 27 December uit Londen. De Amerikaansche consul op Malta, de heer Mitchell, is door een schot gewond. De aanvaller wist te ontsnappen. De Zwitsersche nationale raad heeft een wet aangenomen, waarbij to beginsel loterijen en weddenschappen worden verboden. De havenarbeiders te Havre zijn giste- ren niet aan het werk gegaan, maar hidden een vergadering, waarvan de uitslag nog niet bekend1 is. Een neger, Less Smith genaamd, die verdacht werd van moord op den sheriff van Morrilton (Arkansas), is door de menigte uit de gevangenis gehaald en gelyncht. en dat er niet opzettelijk ontpl'ofbare midde- lten in de steenkool zijn verborgen. De d'irecteur van het laboratorium wijst crop, dat, wanneer er b.v. dymamietpatronen tusschen de koten hadden gezeten, de ontplof fingen terstond na bet aanmaken van de .ka chels zouden hebben plaats gehad en niet zooals steeds het geval was, eenige uren daama. Hij komt derhalve tot de conclusie, dat de oorzaak te zoeken is bij de anthraciet zelve. Voorts verklaart de directeur, dat de ont ploffingen niet zijn voorgekomen bij het stoken van Fransche of Belgische anthraciet, doch uitsluitend bij' Engelsche, en vooral bij Welsche anthraciet. Omtrent de feitelijke oorzaak der ontploffingen is uit het onder zoek echter niet gebfeken, zoodat deze even geheimzinnig blijven als tevoren. EEN GElNEESHEER VERMOORD. Gistermiddag meldde zich op het spreek- uur van dr. Mahaus te Brussel een vrouw van omstreeks dertig jaar, die hem om een onderhoud verzocht. Toen zij de spreekkamer btouentrad, trok zij een revolver, waarmede zij eenige schoten op den dokter loste. Haar slachtoffer viel onmiddellijk neer. De vrouw werd aangehouden. Men ver- moedt dat men hier met een waanzinnige te doen heeft. EEN STANDBEELD VOOR ADAM. De Amerikaansche stad Baltimore gaat een standbeeld oprichten voor „tbe first man in the world", namelijk niemand minder dan Oemeiisd Xieuws OONGRIEIS VOO'R DENi VREDE. Vanochtendl is het door het Intemaitionaal Veibond van Vakvereenigtogen georganiseer- de congres to Den Hiaag voortgezet met een red'e van den heer Edo Fiminen (Nederland), secretaris van het Internationaal erbond van Vakvereenigige, over de taak van de georga- niseerde arbeiders to de bewegtog voor den wereldvrede. Verscheidene afgevaardigden voertien hier- na bet woord. Gistermiddag om half drie is de gedachten- wisseltog over de gehouden toleidtogen voort gezet. Vervolgens weildl de ziltting verdaagd tot Woensdagochtend tien uur, als wanneer de discussie wordt voortgezet. Domrierdag zal het congres zich in commissie splitsen. Gisteren is het officieele communique ver- schenen betreffende het samenkomen van de Tweede Internationale en de Arbeidsgemeen- schap van Weenen. Het Ihiikl't, blijikens Het Volk als volgt: Op 10' December 1922 had to Den Hiaag een gemeenschappelijke vergadering plaats van de vertegenwoordigers der uitvoerende comite's van de Tweede Internationale en de Internationale Arbeidsgeimeensdxap van so- cialistische partijen, welke de volgende reso- lutie goedkeurde De vertegenwoordigers der .uitvoerende co- mile's van Weenen en Londen, bijeen to hun vergadering van 10 December, waarin ziji op nieuw totdrukking geven aan hun wri om voor de verwezenlijking van de eensgezinde socia- listisChe actie e organisatie te werken, beslui- ten een gemeenschapipelijfc comite van actie, bestaande uit 10 leden, te vormen, dat als hoofdtaak zal! hebben de bijieenroeping van een- internationaal socialistisdx congres en de ALRMAARSCHE COBRANT.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1