DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Beste'bken N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON. Voordam i 9, ALKMAAR. No. 295. Honderd Tier en twintigste Jaargang. 1922. DONDERDAG Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 14 DECEMBER Yoor|het drukken van enz. is UW adres: Dit nmnmer best&at uit 2 bladen. Abonnementsprijs hij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieren franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactie No. 33. Buitenland. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Lord Curzon, die commissie te Lausanne presideerende, welke zich bezig houdt met de kwestie der minderheden, had gister de gele- genheid, uit naam van al de gealiieerden eene ernstige waarschuwing tot die Turksche gede- iegeerden te richten wegens de houding, wel ke zij dienaangaande hadden aangenomen. De voorstellen, die Curzon Dinsdag gedaan had, waren ten voile en warm gesteund door den Ameritkaanschen toehborder en de Fransdhe, Italiaansche, Grieksche en Servische gedele- geerden, zoodat de Turken zich in een gei'so- leerden toestand bevonden. De rede, die Ismed Pacha gister hield, wees op zoo weinig verandering in het Dinsdag door hem ingenomen standpunt, dat Lord Curzon volgens de berichten van een pters- agentschap te kennen gaf, dat, indien er niet eene redelijker houding werd aangenomen, de Christen-natien geene andere keus zouden hebben dan uit Lausanne te vextrekken en de conferentie te verlaten. Met grooten emst sprekende, wees Curzon er op, dat de kwestie der minderheddn meer de aandacht trok in de geheele wereld dan eenige andere, die op de conferentie te Lausanne werd besp^oken. i„Wij zullen worden beoordeeld naar gelang van onze oplossing", zeide hij. „Indieni de conferentie wordt afgebroken wegens de kwestie der minderheden, indien wij: Lausanne wegens deze kwestie verlaten, zal zich dan eene enkele stem verheffen ten gunste der Turksche delegatie? Zij moge steun krijgen van Angora, maar zij, zal dien niet krijgen van eenige andere plaats. Ik heb duidelijk ge- sproken en mijne collega's zijn het met mij eens. Ik maak deze opmerkingen in vxiend- schappelijken geest, doch zij, zijn wel over- wogen". Zou dan ten slotte de conferentie stranden op het punt van bescherming der minderhe den en niet op dat der zeeenigten? In de subcommissie voor de uitwisseling der bevolkingen hebben de Grieken gister in antwoord op Ismed's voorstellen verklaard, thans liever af te zien van alle uitwisseling. De Turken zijn van oordeel, dat de subcom- misise slechts bevoegd is tot detail besprek in - gen en eischten verdere bespreking in de commissie. Het „Hbld." vernam, dat de Turken heden den eisch van Curzon inzake een nationaal tehuis voor de Armeniers zullen afwijzen, maar zich toegeeflijk zullen fyetoonen ten aan- zien der garanties voor d'e minderheden. De Engelschen beweren, dat Enigeland be- reid is, de conferentie af te bxeken over de kwestie van het Armeensch tehuis en de ge- dwongen uitwisseling der Grieken. Zij zijn overtuigd, dat het werpen der Turken uit Europa en Konstantinopel in deze omstan- digheden in Engeland populair, en militair mogelijk zou zijn, terwijl geen christennatie den Turken hulp zou durven bieden. Inmiddels werkt de Amerikaansche delega tie hard om de Turken. te overreden tot een andere oplossing. Child's voorstel schijnt te ziin de geheele kwestie der minderheden bui ten de politieke sfeer dezer conferentie te brenp-en en ter afwikkeling over te laten aan oen andere conferentie van het Rood'e Kruis en de Halve Maan, de Grieken, Turken en Arm orders onderling. Hij ried aen Turken in middels aan em ter dwarsbooming van Cur- zon's plan ecrvise controle buiten den Volken- bond te aanvaarden. DE DUITSCHE VOORSTELLEN. Volgens de „Daiiy Telegraph" was de, door de geallieerde staatslieden verworpen, Duitsche nota, alvorens zij werd ingediend, in zeer invloedrijke Amerikaansche kringen, die eene nauwkeurige kensnis van de Duitsche economische en sociale toestanden bezitten, onderzocht en als een zeer geschikte grond- slag voor onderhandellngen beschouwd. Als dit bericht juist is, dringt zich de vraag op: Waarom nam Amerika niet officieel aan de Londensche conferentie deel, om zoodoen- de hlet gewicht van zijh oordeel in de schaal te werpen Als Amerika kon besluiten weer een werkzaam aandeel te netnen in de Europee- sche vraagistukken, zouden deze stellig heel wat spoiediger zijn opgelost, omdat Afnerika beschikt over de'grootste macht: het geld. ANTWOORD OP DE DUITSCHE VOORSTELLEN. Het antwoord van den Engelschen minis ter-president Bonar Law op de Duitsche voorstellen is te Berlijn aangekomen Het Duitsche Rijkskabinet verwacht staatssecreta- ris Bergmann morgen uit Londen te Berlijii drug en zal, nadat deze verslag heeft uitge- bracht, besluiten nemen om de te Londen in- gediende voorstellen nog verder uit te wer- ken Eene belangrijke rol zal daarbij ook worden vervuld door de besprekingen die voor kort zijn begortnen tusschen de regee- ring en vooraanstaande industrieelen en be- In kk:tiff h-ebben op het garandeeren eener binncnlandsche Duitsche leening, ten einde -'f mark te stabiliseeren. VOORSTEL ENTENTE AAN - HONGARIJE. Volcrens door de „Pesti Hirlip" ontvangen berichten werd den vertegenwoordiger van 'T-ngariie baron Koranyi. die thans te Lon- vert oof t vanwege de Entente het voorstel cd-mi. d°t Hongariie zelf eene bijdrage tot Thodrlrosstell'ng zou aanbieden, in welk ceval de Entente genegen zou zijn, zulk een ranb"d aan te remen en eene voor Hongarije gunstiger beslissing te nemen inzake de schadeloosstellingskwestie. De vertegenwoordiger van Hongarije heeft dit voorstel met de grootste voorzichtighdd ontvangen en daarover bericht gezonden aan de Hongaarsche regeering. In politieke krin- fen te Boedapest heeft het in el'k geval in ooge mate bevreemding gewekt, dat Italie, bij hetwelk men op tegemoetkoming rekende, in de Hongaarsche schadeloosstellinigskwestie een zoo onverzoenlijk standpunt inneemt. CLEMENCEAU WEER NAAR FRANKRIJK. Aan een banket aan Clemenceau aangebo- den door het Amerikaansche cornite voor de verwoeste gebieden van Franlcrijk, waaraan 2000 personen deelnamen, stelde Owen Wis- ter,' president van de Harward Universiteit, Clemenceau voor, dien hiji met Franklin ver- geleek. Spreker bracht de verwoestingen in herinnering, die in Frankrijk door de Duit- schers waren aangericht eo.' besloot zijn toe- spraak met de woorden: ,,De sympathie van Amerika gaat uit naar hen, die lijden, en niet naar hen, die verwoest hebben". Clemenceau dankte en prees het werk van het comite. Alle aanwezigen verhieven zich en juichten Clemenceau langdurig toe, die daama aan boord ging. MUNilfrrDFARRICAGE VOOR IDE iKLEINE ENTENTE? „Der Tag" bericht, dat de staten der KM- ne Entente van de gealiieerden vergunning hebben gevraagd om de vroegere Oosten- rijksche muniriefabrieken voor de Kleine En tente miunj^ie te laten maken. Hlet betreft in de eerste plaats Roemenie en Zuid-Slavie, die geen eigen fabrieken hebben, en welker munitievoorradlen deels ontoefeikend, deels in de magazijnen bedorven zijn. De fabrica- ge zou plaats hebben onder controle van de militaire autoriteiteni dar Kleine Entente, en deze wijzen er daanbij1 op, dat aldus niet al- leen zij, maar ook OostenriijUC geholpen zou zijn, daar vele werkloozen weder aan den ar- beid konden gaan. DE ONGEREGELDHEDEN IN BULGARIJE. Uit Zaribrod (in Zuid-Slavie aan de grens van Bulgarije) wordt aan bet „Wiener Tage- blatt" gemeld, dat, volgens het verhaal van een reiziger, die nit Sofia kfwam, de laatste gebenntenissen daar veel ernstiger zijn ge- weest dan de Bnlgaarsche berichten meedee- len. De boeren zouden tal van winkels heb ben geplunderd en vemield. De regeering zou een beroep hebben gedaan op de boeren om zich te verdedigen tegen de oppositie. Het aantal dr partijgangers van de oppositie neemt steeds toe. De universiteit en de heilige synode zouden onlangs ook naar de zijde der oppositie zijn overgegaan. ANTTVLAAlMSOHE REELETJES TE BRUSSEL. Gistermiddag hadden anti-Vlaamschgezin- de studenten uit heel Belgie een betooging belegd te Brussel als protest tegen eventuee- le vervlaamsehing der Gentsche hoogeschool, zegt het 'H'bld. De toegang tot Brusselseh grondgebied was hun verboden, doch de ma- nifestanten, ruim duizend in getal, trokken door de voorsteden. Herhaaldelijk kwam het tot relletjes, waar groepeni Vlaamsche tegen- betoogers Vlaamsche liedieren aanhieven. De betoogers manifesteerden in den loop van den namiddag ook Voor de bureau van „De Standaard" waar eveneens een boekhandel is gevestigd. iHiiervan werden de uitstalramen aan stuklcen gestagen. Aan het noordstation werd een groep Waalsche studenten door arbeiders, die uit het station kwam en, in de omliggende koffie- huizen gedreven na eeni kort handgemeen. De beroering hield tot laat in1 den avond aan. Op het plein voor het station chargeerden enkele politieagenten met die blanke sabel toen de manifesitanten een aangehouden stu dent wilden bevrijden. DE AARDBEVING INI JAPAN. Met betrekking tot de aardbevirg, die in Japan heeft plaats gehad, wordc nader ge meld Bij de hevige aardbeving, in de streek van Kioesjoe werden 23 personal gedood en 22 gewond. De aardschokken duren voort De vulkaan Unzen, op 6 mijlen van Nagasaki ge- legen, is in wefking. De bewoners van het gebied, dat door de aardbeving werd geteis- terd, vluchtten met achterlating van have en goed. „CHRONrSCHE INERT IE." Te Neath in het Welsche graafsdhap Gla morgan vervoegde zich dezer dagen, zoo vertelt de „Evening News", iemamd bij de bevoegde autoriteifien om werkloosheidsuit- keering, en hij; legde, am te bewijzen dat -hij tot werken niet in Staat was, een certificaat over van den deleter, waarin werd verklaard, dat de patient leed aan „inertia chronica^" oftewel ehronische luilheid. De niet op werk maar wel op uitkeering gestelde candidaat begreep er niets van, dat hij nut op het rekest kreeg SGHEEPSRIAMP AAN DE 'NDORSOHE MUST. Uit Vardb wordlt gemeld, dat er in den nacht van Maandag op Dinsdag tijdens een hevigen storm een ernstige sclr geikomen. Door denizelfden stormi zijh nog meer scheepsrampen veroorzaalkt. Zoo is o.a. een Noorsche vissohersboot vergaan, waarbij twee personen omi het leven zijn gekoman. (Mr. ZIMMERMAN TIJDEEIJK COMMI SSAR IS-GENERAAL TE WEENEN. De meeste bladen te Weeneni maken, blijk- baar gei'nspireerd, alleen het officieel bericht van de benoeming van mr. Zimmerman open- ar, zonder verdere beschouwingen. Van t ieit, dat hiji voorloopig slechts tiidtelijk benoamd is, geven zij: als uitlegging, dat hij1 zijh ambt als burgemeester van Rotterdam niet voor goed wilde opgeven. 'De Kronen-iZeitung zegt, dat het left van de slechts tijdelijke benoeming verbazing, ge wekt heeft te Weenen. iHet groot-Dnitsche bladl de Tageszeitung zegt, dat mr. Zimmerman dlen roep geniet van een bekrwaam bestuursambtenaar, het. blad hoopt, dat hij1 den takt zal toonen, die bij' zijn netelige .zaaik) noodzakelijk is. Men koestert te Weenen geen wantro'uwen tegen zijn persoon, al beschouwt het grootste ge- dleelte der bevolking hem vanwege zijn ambt als een noodzakelijk kwaad, dat spoedig mo ge verdwijnen. 'Het blad zet uiteen, welke be- zwaren- mr. Zimmerman zelf tegen1 het aan vaarden van het ambt gehad heeft, en welke overwegingen hem er toe gebracht hebben, de functie slechts tot 1 April aan te nemen. Hiij is voorloopig nog op een informatie-post, zoolang de buitenlandsche parlamenten de garantie-wetten nog niet goedjgekeurd heb ben. Het Weltblatt vindt, dat het aannemen van het ambt door mr. Zimmerman waarborg biedt voor het- slagen van de zuiverihg van den toestand. De communistische Rote Fahne is van meening, dat mr. Zimmerman lang overlegd heeft alvorens hij1 de rol van een slavenhou- der aannam, daar het knechten van het pro- letariaat in die praktijk toch moeilijker is dan op papier. De Nachmittag begroet de benoeming van mr. Zimmerman met instemming. Het blad zegt, dat bij' uitnemende eigensenappen be- zit, en spreekt de verwachting uit, dat Oos- tenrijfc nu ook zijh plicht zal vervullen, daar het in functie treden van de commissaris-ge- neraal het begin van hat praktisch stadium van' de krediet-hulp beteekent. Het blad zou het betreuren, als net mandaat vanhnr. Zim merman werkelijlk' op 1 April ol misschien zelfs nog vroeger zou eindigen. Het Acht-Uhr-blatt ziet in bet aannem'en door mr. Zimmerman een bewijs, dat deze vertrouwen heeft den heropbouw te kunnen doen slagen. Het blad meent, dat hiji ook de groote, voor Oostenrijik nuttige eigenschap- pen daartoe bezit. De radicale Abend zegt: Wij hebben niu een commissaris-generaai, maar wij' hebben geen1 krediet. De Allgemeine Zeitung verklaart, dat mr. Zimmerman door het aannemen van het ambt aan Oostenrijk een bewijs van vertrouwen geeft, hetwelk door bevolking en regeering ook met vertrouwen beantwoord wordt. De meerderheid stemt overeen met mr. Zimmer man nopens de zuivering van den toestand. KORTE BERICHTEN. Men denkt er over te Louden een gewel- dig groot hotel op te richten, het grootste buiten Amerika. Er zullen 2000 kamers zijn en de kosten worden geschat op 500,000 pond (5 millioen gulden). In Klein-Azie, niet ver van Smyrna, heb ben leden van het Amerikaansche oudheid- kundig genootschap een dertigtal goudstuk- Te Brussel is een belangrijke diefstal ge- pleegd in de kelders van het Paleis der Aka- demie Een aantal antieke scbilderijen en gravures zijn daar verdwenen. Die kunstwer- ken waren tijdens de Duitsche bezetting in veiligheid gebracht en na den wapenstilstand Uruggevonden in zorgvuldig gesloten kisten, die voorloopig geborgen. werden .in de bo- vengenoemde kelders. ken ontdekt, die dagteekenen uit de zesde ^eeuw voor onze jaartelling, ten tijde van de regeering van koning Croesus. Er loopen geruchten over een minister- crisis in Belgie in verband met de vervlaan> sch;n? der Gentsche hoogeschool. Naar aanleiding van de werkloosheid beef: in het Engelsche Lagerhuis weer een mmnerig toeti'PelFe plaats gehad. Het duurde ni;ni'fen v^or de o-rde weer hersteld was. heeft plaats gevonden. De trawler „Celerma' van de Grimsby and White Sea trawling Company is ter hoogte van Vardo gezoriken, waarbaji 10, leden van de bemaneing zijn om- Staten-Generaal TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd voortge- zet de behandeling van de wijziging der La- gerOnderwijswet 1920. De beer Van Zadelhoff betoogde, dat nu eenzijdig wordt afgebroken, wat in 1920 gemeenschappelijk is opgebouwd. Practisch wordt het zevende leerjaar afge- schaft, wat funeste gevolgen zal hebben. Spr. betreurde de houding van den heer Van Wijnbergen, die zich erwer verblijdt, dat hij1 het eerst de voorgestelde be- zuinigingen aanbeval. Spr. vroeg den mi nister een tegemoetkomende houding tegen- over de amendementen. De heer Van Der Molen wilde geen steenen werpen op den minister, die een deel van hetgeen hij opbouwde weer moet af- breken. Het is, zeide spreker de plicht van de regeering te doen wat het tijdsgewricht on- verbiddelijk vordert. In de tegen het ontwerp aangevoerde bezwaren schuilt z.i. veel' overdrijving. Spr. bepleitte verdler de afstihaffing der Leerplichiwet, hetgeen veel bezuiniging zou geven. Het verantwoordelijkheidsgevoel dler ouders boezemt spr. voldoende vertrouwen in. De heer Buiten drong, aan op behoud van het zevende leerjaar. Hij waarschuwde tegen het denkbeeld Van Der Molen. De heer Smieeok was het met dien heer Buiten geheel eens. De heer Moerel achtte het voorge stelde aantal leerlingen aan U. L. O.-scholen te hoog. Mejuffrouw Van Dorp meende, dat het wijzigingsontwerp alleen is te aanvaar den uit een oogpunt van bezuiniging. Het systeem onzer onderwijswetgeving deugt h. i. niet. De finandede gelijkstelling heeft ons onderwijs slechter gemaakt en maalkt nu de bezuiniging zeer inoeilijk. Spreekster wenschte voor het onderwijs voir ledige vrijheid. Zij! bepleitte verder dienst- plicht als onderwijzeres voor meisjes. De heer W i j n k o o p zag in het ont werp een aanslag van het kapitalisme op de volksontwikkeling. De heer 11 e u k e l a bepleitte vrijheid van examens. Minister De Viaser 'betoogdie, dat niet het onderwijs onevenredig zwaar door bezuiniging is getroffen, evenmin als het L. O. vergeleken bij andere takken vain onder wijs. Als groote bezuinigingsmaatregelen zijn alleen mogelijk vennindering van sala- ris der onderwijzers of vennindering van bet aantal onderwijzers door grootere klassen. Het eerste evenwel is onmogelijk door te voe- ren. Een andere wijze van schoolgeldlieffing zal nog worden voorgesteld. Met de Rechter- zijde is geen overileg gepleegd. Alleen zijn een paar leden der Rechterzijd>e over enkele bepaalde punten met den minister komen praten, zooals ook een lid der Linfcerzijde deed- en zooals zoo dikwijls gebeurt. Het is onjuist dat de kosten slechts worden ver- schoveni naar de gemeenten. Deze hebben vrijheid vele kosten af its wijzen. De minister wil een Commissie van Herziening der On- derwijswet instellen als hem positieve gege- vens worden verschaft en als de patiiicatie gehandhaafd blijft. Hierina werd gerepliceerd. Mej. Westerman lichtte een amen- dement toe om het mogelijk te maken diait reeds in het 5de of de leerjaar onderwijs wordt gegeven in een der rnodeme talen. De heeren A1 b a r d a en Gerhard bestreden dit amendement, dlat zij. strijdig achten met het belang van het onderwijs en de volksschool. Ook de heer Van Der Molen was tegenstander van Jret amendemient. E>e heer Tjlanus erkende de bezwa ren, aan amendementen verbonden, doch acht voordeelen grooter. De heer Dresselhuys verdedigde het amen dement. De vergadering werd verdaagd tot heden 11 uur. Opmpnsd Nienws GRATIE VERLEEND. Naar die Amsterd. meldt, heeft de Koningin gratie verleend aan de vrouw, die verleden jaar in de Oosterparkstraat in Amsterdam naar vader miet een mes heeft gestoken, ten srevolfe waarvan deze spoedig daama over- leed. Bij het iongste bezoek van de Koningin aan Amsterdam had de man van deze vrouw aan de Koningin een omstandig verhaal ge daan, hoe de zaak zidu had toegedragen. NA EEN WOORIDENWIS9ELING. Sedert Zaterdagmorgen wordt te Did'am vermist de heer H. Th. van Uuttn, gemeente- secretaris. Na een heftige woordenwisseling op het igemeentehuis met dfen burgemeester, jhr. v.dl Polle, heeft Mjl in hoogst opgewon- d!en toestand. de gemeente verlaten en is se dert niet meer terug gezien. SAME'NIVOEG'ING DE'R GEMEENTEN WilJ'DEiNE'S EIN VE'NFBUI'ZEIN. Hlet vorige jaar is biji de Tweed'e Kamer een ontwerp van wet ingediend tot samenvoe- ging dezer gemeenten. De Raad van Venhnizen zoowel als de com missie uit de ingezetenen waren grootendeels voor de vereeniging, die van Wijld'enes waren grootendeels daartegen,, Bliijkens de ingefcomen stulklken in den Raad van Wijdenes. is de Raad1 van Veuhuizen van standlpunt verandlerd en heeft zich naar het N. v.d. D. meldt, aad'er tegen de samenvoe- ging uitgesproken, zonder eenig overleg met het gemeentebestuur van Wijdenes' dienaan gaande ite hebben gepleegd. Deze samenvoeging zal vertnoedelijk nu wel niet doorgaan. DE GEWEZEN DUITSCHE KEIZER. Graaf Moltke, die als tijdelijk hofmaar- schalk in dienst van den gewezen Duitschen keizer is, stuurt uit D'oorn een brief aan de Lokal Anzciger om een aantal praatjes, die in omloop zijn, te logenstraffen. Zoo werd verteld, dat graaf Moltke als hofmaarschalk whs ontslagen, terwijl hij in werkelijkheid deze functie slechts ad interim waamam, en de dag van zijh vertrek reeds sinds eenige weken was bepaald. Ook is dit onwaar, dat de gewezen keizer aan zijn gemalin een a'iadeem ter waarde van 800 millioen' mark heeft ge- schonken. Dat dit onjuist is, is trouwens reeds door een mededeeling van de Duitsche rijksregeering geblekien. Desond'anks omt- vangt men te Doom bergen bedelbrieven van noodlijdeaden, die in den waan verkeeren', dat de gewezen keizer hen helpen kan, als hij in staat is, zulke kostbare geschenken aan zijn ech'tgenoote te geven. Graaf Moltke herin- nert eraan, dat. het gansche vannogen van den gewezen keizer sinds November 1918 door het Pruisdsch departement van finan- rien wordt beheerd en schrijlft, dat de duurte, in Nederland en de depreciatie van de mark den gewezen keizer dwingen, zijh uitgaven zooveel mogelijk te beperken. 'BEZUINIGING BIJ DE RADEN VAN ARBEID. De Ambtenaar maakt meldkng van een aan- schriijviug van den minister van arbeid aan de Raden van Arbeid, waarin de minister den weimsch te kennen geeft, dat van 1 Jan. af de reglementen van de Raden zoodanig gewijzigd worden:, dat het recht op vacantie- toeslagen komt te vervallen, dat de ambte- naren naar dezelfde regeleni zullen hebben biji te dragen voor eigen pensioen en dat voor hun weduiwen en weezen, als de rijfcs- ambtenaren, en dat dS wachtgeldregeling voor de rijfcsabtenaren wordt overgenomen. Voor zooverre aan dien wensch niet voldaan zou worden, zal de minister de betrokken re- gelingen aan de Koningin ter vemietiging voordragen. De minister geeft te kennen, dat de thans bestaande afwijkende regejingen niet te verdedigen zijn met het betoog, dat de Raden van Arbeid autonome licfhamen zijn. Zoodanige theoretische overwegingen behoo- ren z.i. te wijken voor het algemeen belang. ONVOORZICHriG! Maandagmorgen. De Vedht stroomt sterk. Een sleepbootje met schuit em zwaren bok van den aannemer Vree ite Weesp vaart de rivier af. De brugwachter waarschuwt lang- zaam te varen. t Helpt niet. Een bons tegen een der brughoofdenHevig gekraak van den bok, die op de brag dreigt te vallen. De sluisknecht vlucht naar het 'andere eind van de brug. De bok blijft gelukkig staan! Ge- roep om hulp! Een der mannen is van de sluis gestagen, en zwemlt tusscheh de sdhuit en den bok. Zijn leven hangt aan een zijden draadije. Hij dreigt vermorzeld te worden te gen1 den kolkmuur. Gelukkig bijtijds gegrepen en gered. De schuit bonst nogmaals tegen den muur. Haar prooi is weg. Gelukkig PERSONE'EL IN's RIJKSDIENST. 'Dinsdag is te Amsterdam de algemeene vergadering van de Oentrale van Vereenigin- gen van Personeel in's Rijksdienst begon- nen. 's Mi'ddags, bij de opening van de verga dering, heeft de voorzitter, de heer F. Per- dok, een rede gehouden, waarin hij1 betoogde, dat het overheidspersoneel en speciaal het Rijkspersoneel in den loop van het jaar het slachtoffer is geworden van de hetze, tegen hen ontketend. IN HAAR E'ER HERSTELD. Ongeveer twee maanden geleden vermiste de landbouwer T. Barlagen te Reiderwolder- polder (Gr.) een gouden horloge. Het dienst- meisje werd verdacht en onderging een ver- hoor in de marechaussees-kazeme te Finster- wolde, doch bleef steeds ohtkennen, en werd weder op vrije voeten gesteld. Dezer dagen nu is gebleken, dat het horloge door den heer B. in reparatie was gegeven te Winschotea, zoodat het meisje onsdhu'dig is. VALSCHHEID IN GESQHRIFTE. De centrale recherche in Den, Haag heeft gearresteerd B. W. S., zich noemende direc teur van het Algemeen Assuramtiekantoor Het Vaderland, gevestigd aan de Waldeck Pyrmontkade in Den Haag. Deze persoon wordt verdacht van valschheid in geschrifte, verduistering en oplichting. Hiij heeft van een spaarpolis van zijn verloofde, zonder daartoe gemachtigd te zijn, een groot voorschot ge- licht en daartoe een" valsche h'andteekening gezet- De man beweert echter, dat zijn ver loofde hem daarvoor toestemming had ver leend, wat zij betwist. Vervolgens heeft hij per adVertentie posi- ties aangeboden als agent en als procuratie- houder van zijn assurantiekantoor, onder borgstorting. Verschillende personen zijn hier ingevlogen. Zoo wist hiji iemand: te, bewegen tot alfgifte van 240 op dfbetaling van een borgstelling groot 500, anderen stdden hem onderscheidenlijk 50, 30 en 50 op afbetaling van 150 ter hand, en juist zou hij met een: zijner slachtoffers naar een nota- ris gaan, waar 150 zou gestort worden. Ook zou hij' een postwissel van 100 van iemand' uit Zeelandontvangen. iDe man is al eens wegens oplichting ver- oordeeld. Achteraf is gebleken, dat hij ook nog di verse goederen van zijn verloofde heett oe- leend, zonder daartoe gerechtigd. te zijn. ALRMAARSGHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1