Alkmaarsche Gourant Nieuwjaarsweaschen. Zevengesternte. Henderd Drle en TwIntlgstB Jaargang. Donderdag 14 December. Fenilleton. Ma. 295. 1922. In het nummei flat Zaterdag den 30 Pe» eember verschijnt, zal wederom gglegefe heid bestaan tot bet plaatsen van KIEUWJAARSWEIiSCttES k 50 cent a contanb PE PIREGTIE. Stadsnieuws PROEF- EN SCHQOLTUIN „KENNEMERLAND," De vereeniging Proef- en Schooltuin „Ken- nemerland" vergaderdie gistermiddag ten 2 ure in cafe „>Central." De voorzitter, die beer Barton, wees in zijn openingswoord op de sombere toekouist voor den tuinbouw. Spr. oordeelde, diat diit even- tueel geen aanleiding nvodit zijn om bet goe- de na te laten. Z.i. moest juist itbans de ver eeniging met fcracbt baar wenk voortzetten, aangezien bet werk van den proef- en schooltuin juist een goede uitkomst voor den tuinbouw kan beinvioeden. De secretaris, de beer, A. van Reenen, las de notulen, die onveranderd werden goedge- keurd, De beer Hazeloop gaf een ibleiding over het cultuur plan van den ituin voor 1023. De beer Bouwens vroeg, of bet bestuur nog pogingen bad gedaan bet zaad voor de kruising van roode met December uit bet bui- tenland te betrekken. De beer Hazeloop zou dif probeeren door middel van den buitenlandscben dienst. De beer Bouwerts bracbt bet bestuur dank voor die proeven met de verscbillende varie- teiten. De le cerf voldeed als bloemkool aan alle eiscben. Het blad i3 echter te bros en te smal, zoodat de bloem. niet bebooriijk bevei- lagjdl Ikan worden. Spr. will dan ook een krui sing van de le ceri-bloemkool met de ge- wone Langedijker bloemkool en met de reu zen bloemkool. Juist op bet terreiini van bloemkool kan niet te veel gedaan worden om een soort te krijgen, dat wordt ge- wenscbt. De beer Olas vroeg of de beer Bouwens wist of de Deenscbe rooden in Deneniarken in cultuur zdjb. De beer Bouwens kon dit niet pertinent zeggen. De heer Olas vroeg voorts waarom de ver eeniging van den beer Bouwens een kruising met de reuzen wil. Spr. dacht, dat de reuzen met het oog op een Late cultuur niet gewenscht waren. De beer Bouwens Ibeoogde voor alles het blad te vergrooten en te versterken. De beer Olas wilde voor alles de bloem niet uit bet oog verliezra. De beer Bouwens oordeelde de bloem van de le cerf volmaakt. De heer Hazeloop betobgde dat men met de reuzen nog niet kon bereiken wat men wil de, omdat' men de planten voor zaadwinning niet kan aanwijzen, maar daarvoor maar op bet buitenland is aangewezen. De heer Balk vroeg of bet niet mogelijk was in een warenhuis die planten voor zaad winning te kweefcen. De voorzitter vond dit wel mogelijk, doch de heer Glas meende dat ze dan te vroeg zouden bloeien, waartegenover de heer Balk aanvoerde, dat dit wel was te regelen. Het bestuur zal de aandacht op de zaak gevestigd bouiden en voorloopig alle krui- sen1 met Langedijker en Haagsche. De beer Balk betreurde het, dat geen meu- we book bessen wordt ingedeeld, de bessen- teelt levert goede resultaten. Spr. zou een voorbedd in deze willen geven. Bessen vra- gen naar scbaduw en de vruchteniteelt levert thans beter resultaat dan de groenteteelt. iDe heer Hazeloop was bang, dat de strut ken te ver been waren en ook was er in de struiken-boefc te dicbt geplant om er struiken tusschen te zetten. iDe heer Glas oordeelde dat proefnemmgen met bessen overbodig waren, omdat bet over- al met de bessenteelt goedi gaat. De beer Balk was van meening, dat bet den kiweekers^og te vaak aani de noodige kennis ontbreekt. De heer to d. Lam oordeelde dat de tain het zonder bessen niet goed kan doe®. De beer Hazeloop zeide. dat de bestaande hoek nog tot de herst blijft. Spr. wilde a.s. herfst een overleg met den heer Balk voor het aanleggen van een bessenhoek. De beer Olas vroeg of er nog een bessen hoek bij kwam. 1 De heer Balk vond dit niet erg. De turn was er niet geheel van den Langendijk. De heer Olas was niet tegen een bessen hoek. De heer Balk verkilaarde zidh bereld om het bestuur over den aanleg te adviseeren ien gaf in overweging om ook frambozen te teelen, deze teelt is dua te verbeteren. Wij'ziging van> bet plan is daarvoor niet noodig. De voorzitter was bet Ihiennede eena en yfidff toe dit in gedachten te zullen houden. Het cultuurplan werd bierop vastgesteld. De begrooting 'kwam bierop in bebande- ling en werd in ontvangst en uitgaaf vastge steld op 700. Tot bestuursleden werden de heeren G. Barton, C. J. Kieft en A. v. Reenen herko- zen. De heer Glas gaf nog in overweging om ook eens in plaatsen aan den Langendijk te vergaderen en andere plaatsen waar leden wonen en ter propaganda dan ook niet-leden uit te noodigen. De beer van Oemeren zag daar niets in. Men heeft voor vergaderingen te Alkmaar een 'kern, die men aan den1 Langendijk niet zal zien. De Voorzitter vond bet ook bewaarlijk om overal been te trekken. Spr. bleef voor bet ver gaderen in het centrum, De beer Bouwens wilde een volgende maal _n de tuinbouwschool vergaderen, ten 2de een maandl vroeger bijeenkomen en ten derde de xroducten uitstallen en ter nuttiging van de lezoekers stellien. De Voorzitter wilde deze gedachte in over weging houden. De beer Olas oordeelde, dat de mensehen te weinig van den proeftuin weten. De Secretaris merkte op dat de ledien daar voor het verslag ontvangen. De heer Olas veronderstelde, d'at de be- langstelling voor den tuin grooter zou wor den wanneer de rijks-tuinbouwleeraar zijb bijdragen niet in bet Handelsblad, doch in een blad, waarin ze thuis behoordevplaatsite. De heer Balk was overtuigd, dat het ver gaderen in de school bet bezoek zou bevorde- ren. Het bestuur zal de zaak in gedachten hou den en verder uitwerken. De heer v. Qemerert informeerde naar het Warenhuis. De Voorzitter deelde mede, dat het bestuur naar de kosten geinformeerd bad. Het vor- dert een 6000 en die west bet bestuur nog niet gescbikt te vinden. De beer van Gemeren wilde dan met ieta kleiner beginnen om later te vergrooten. De Voorzitter wees er op, dat de prijzen der materialen zakkende zijn en daarom ook wil afwachten. De beer Hazenloop deed uitkomen, dat bet bouwen in bet klein en vergrooten duur werk De heer v. Oemeren bleeif bij! zijn voorsitel om met den bouw van een kast van f 1000 te beginnen om die later uit te breiden.. Een arm mensch bouwt altij'd dburder, doch komit tenslotte tocb ook fclaar. De heer Zwetsman herinnerde er aani, dat bet vorig jaar al een bezwaar naar voren kwam, omdat bet bestuur als personen ver- antwoordelijk waren voor de gelden. -Dit be- ziwaar geldf in Idezen abnorimalen tijd niet het minst. De heer v. Oemeren oordeelde, doch bet bestuur een concreet voorstel moest doen. Hij vond, dat er dan wel leden zouden zijn die dan mede de verantwoordelijkheid willen dra- gen. De beer Olas wilde een vefzoek om mede de verantwoordelijkheid te drage®, ricbten tot de aangesloten vereenigingen. De beer V. d. Loan wilde trachten bet geld op aandeelen onder de leden te krijgen. De Voorzitter zeide toe, dat bet bestuur zal pogen de zaak op een beste wijze voor elkaint- der te hrengen. Bijrde rondvraag herinnerde de heer Siv^s- man te Koedijk aan betgeen de Minister bij de interpellatie-Duijs over den nood der tuinders had gezegd. Spr. verwoinderde er zich over, dat de Minister aan de hand van een rapport van den Rijkstuinbouwconsutent te Alkmaar, bad beweerd1, dat de toestand bij de tuinbouwers in Alkmaars omgeving geen noodtoestand is. Spr. oordeelde bet onnoodig, otn de zaak in z'n geheel te releveeren maar naar z'n vaste overtuiging bad men bier wfel te doe® met een noodtoestand. Enkele dagen geleden hoorde spr. nog, dat een tuinbouwer uit de omgeving de sieraden van zijn vrouw had moeten verpanden, omdat bij niet rneer bor- gen kon. De kosten van bewerking van een snees land bedragen ongeveer 25 en van de froentetelera ontving niemand voor de pro- ucten meer dan 10, zoodat zij alien per snees een schadepost boekten van 15.00. Spr. oordeelde, dat deze cijfers bet bewijs leverdeu, dat de tuiubouwera in een noodtoe stand verkeeren. Spr. wenschte dan ook ite protesteeren te gen de meening, dat de tuinbouwers niet in een noodtoestand, verkeeren. De Voorzitter wenschte over deze aangele- genbeid geen discussie toe te laten. Over de zaak werd zeer zeker verschillend gedacht. Men kan daarover echter nog wel een uur praten, waarvan spr. de vergadering dan ook si oot, aangezien bet ter sprake gebracbte niet in de vergadering thuis behoorde. De heer Hazeloop, iRijkstuinbouWleeraar te Alkmaar, wenschte toch naar aanleiding van het gesprokene door den beer Swetsman zijn meening te zeggen. Spr. had gemeenid, tegenlover den1 Minister den toestand naar, waarheid te moeteni sciiil- derea 'Hiiji zag er voor den tuinbouw gfen faeil in om de zaak zwarter af te tcekeni ;i -m ze in werkelijkheid is. Hij geloofde dat dit wel eenis gedaan werd. Spr. had geschreven en gesproken.1 met verscbillende vooraanstaan- de piersonenl enl de bestuurders van Boeren- leenbanken geraadpleegd. En hij! was tot de conelusie gekomen, wat bij1 te voren! wel wist, dat dit jaar voor de tuinbouw een slecht jaar is. Met deni beer Swetsman was hij bet eens, dat er dit j aar met groote tekorten was ge- werkt. Maar biji bad daaruit niet den indruk gekregen, dat we te doen hebben met een noodtoestand, al wilde dit niet zeggen, dat er niet enikele personen zijn, die in een ongun- stigen toestand verkeeren. De personen, die spr. geraadpleegd bad, waren van hetzelfde gevoelen. Z. i. kon er eigenlijk geeni noodtoe stand zijn. Dit zou het geval zijn, wanneer eeniige slechte jaren elkander hadden opge- volgd. Spr. vreesde wel, dat dit het geval kan worden, en hij bad dit ook in het rapport aan den Minister medegedeeld. Wanneer bet slechte j aar van voorbiigaanden a and kon worden geacht, zooals aat vroeger meer voor- kwam, dan geloofde hiji niet, dat er zooveel over geschreven zou zijb. De 31 jaren1, die aoh- ter den rug leggen, en op den oorlosr volg- j den, waren redelijk goed. En er liggeni oor- logsjarenl acbter ons, die ook voor deni tuin bouw heel goed waren. Wanneer nu het eerste slechte jaar daama direct een noodtoestand is, dan hebbeni wij vroeger veel noodtoestanden gebad. Vroeger hadden wij! veel slechte jaren, die niet volg- den op verschelidene goede jaren. De antwoor- denl van spr. aan den Minister, op diens vra- genl zijn niet best te begrdjpen, wanneer men niet weet, welke vragen. zijn gedaan. Gevraagd is of de tuinbouw te redden was met credieten op korten termijn. Spr. heeft daarover verschillemde bankenl geraad pleegd en op een enkele uitzondering na, ge- voelden deze aan, die credieten, niet veel be- hoef'te. iDe meeste bankem hebben over dte cre- dietenl bij! de Centra le niet volledig beschikt en zageni dus geen heal in credieten tegen nor- male rente, natuurlijk wel in rente1 ooze cre dieten. Voor normale rente wareni zij wel in staat, aan die meerderheid der menschem ere- dieteni te verschaffen1. Aan credieten op korten termiin hebben de mensehen niets. Dat de toe- standen wel wat overdreven worden, blijkt reeds nu1 al. In het tuinbouwblad gaan stem- men] op uit het Westland, waarin op dat ge- vaar wordt gewezen. D'aardloor toch wordt een indruk gevestilgd bij de banken, dat de tuinbouw absoluut niet credietwaardig is. En dit heeft al geleid tot het opzeggem van hy- potheeken. De credietwaardigheid van de tuinbouwers wordt daardoor weggenomenl en spr. meenide verkeerd te doen, er aan mee te doen, de toestanden slechter voor te stellen dan ze hem in werkelijkheidl voorkomen te zijn. De beer Swetsman was het in zake de cre- dvdvereleenlinig met deni heer Hazeloop vcb icomenl eens, doch bleef van meening, dat er onder de tuinbouwers wel degelijk eenl nood toestand beerscbt. Die kleine bouwers verikla- ren huis aan huis, zich niet te kunnen red- dent Vroeger konden zijn dit in slechte jaren1 wel, omdat het leven teen zooveel goedkoo- per was. Wanneer een bouwer vroeger 500 tekort kwam, dan was bet reeds veel. Nil is 3000 niet veel. D« Voorzitter, de beer Barton, was van meening, dat men van een, noodtoestand spreekt, omdat de toestand niet rooskleurig is. Wanqeer men aan den Langendijk straks goed geld voor de kool krijgt, dan is de nood toestand weg, want de kool legt nog in de schuur. De heer Swetsman wees er nog op, dat dit in 'Koedijk niet het geval is. Daar is een; nee. van het good reeds verkocht en met zulk een schadepost, dat bet andere deel, dat men nog heeft, de zaak niet kan redden. Algemeen was men van meening, dat de noodlijdenden met credieten op korten termijn niet gered konden worden. Als de meening van de meeaten kwam naar voren, dat de tuinbouw meer gebaat zou zijb bij; bet verzenden van wagons tuinbouwpro- ductenl in consignatie naar het buitenland met sterk verlaagde vrachttarievem. Mien ver- wachtte voorts een belangrijke verbetering door het geforceerd gescbeurde grasland weer tot grasland te maken, hetgeen reeds met verscheidene H.A. gescbiedde. Aangezien de regeering bet scheuren, van grasland in df oorlogsjaren' had gevorderd, werd het billijk geoordeeld, dat ook steun werd Yer- leend om het bouwland tot grasland te ma ken. De streken die als bouwstreken zijn aan gewezen, worden dan ook minder beconcur- reerd en kunnen zich dan spoeoiger herstel- len. OPENBARE LEESZAAL E!Ni BOEKERIJ TE ALKMAAR. In de maand November werd de Openbare Leeszaal en Boekerij1 alhier met de volgiende bodewerken uitgebreid: C 874 I. Bawdier—Bakker, Machten. D 070 S. Lagerldf. Het huis Liljecrona. D 67li A. Tsjechof. De steppe. K 323 M. de Boer. Gescbiedenis der Am- eterdamsche Stooinvaart. 2e deel. (G.) 'L 107b Stat. v. Ned. Stat, der Qemeentel. en L 100 Provinc. Financien over 19'19' (G.) Ned. 108c 159' L 271 P 51 T 9 Kb Roman door Marga/retha Bohanf. Naar bet Duitsch door G. M. de (Geauteiseerde vertaling). 0 ao) Lena Zevengesternte liet thee presenteeren en portwijn, een wamnen schotel en koud vleesch, maar alleen die heer Mullcr deed de van ouds beroemde keuken van den Wijm- stok de gepaste eer aain. Nla het ontbijt be- gaven zij zich alien naar de mooie kamer van Lena met de rood piiuche meubels en porceleinen snuisterijen, die dertig jaren ge leden oniontbeerlijk waren biji een ordentelijke inrichting. iDe kamer werd zelden gebruikt. De kachel rookte cen weinig en hoewcl de ra,men, uren lang hadden opengesraan, de muffe, benauwde lucbt was er nog niet uit verdwenen. De vele mmschen moesten ge- witlig bij elkaar scbuiven om ieder 'n plaats- je te krijgen. Lena trok Wiibehnina bij: zidh op de sofa. Rondom en acbter beiden ston- den Lena's zooms, dr. Schilling en de Eve- naars. 'De faimilie Braunberg vormde een groepje op zich zelf ein Virgine was met haar kinderen op den divan in den' hoek neerge- zet. In deze laatste minuten van opwindieg voor de beslissing, voelde ieder blijkbaar be- hoefite, tegenover de anderen onverscbillig- heid voor te wenden voor hetgeen' bun waCht- te. De overste beweerde, dat hij, nu precies ze- ven weken Lang aan een verkoudheid ondier- hevig was. Virgine berispte Lodewijk op lni- den toon, dat bij zonder slobtoousen naar het kerkhof gegaan was. Mijnheer Avenaar vertelde van een jachtpartij -U'den Eiffel, waaraan hij onlangs had deelgenomen en de jonge 'Braunberg verdiepte zicli naar het scheen in de aanscbouwiing van de veibleek- te Zevengesterntes, wier pliotograiieen die wanden versierden. In tusschen bad dfe notaris zijn portefeuille geopend, verscheidene documienten op tafel gClegd en bet testament opengevouwen. Het voorlezen nam een aanvang. Deze laatste wilsbescliikking werd geopend met een op- somjmiing der afzonderlijlke effecten. De aan deelen in de „Duitschland" meegerekend, bet ioopend kapitaal, de bypotbeken en de grondbezittingen, die aan dien overledene toebehoorden, bedroeg bet gezamenlijk ver- mogen nagenoeg vijf miliioen mark. De rechtsgeleerde zwceg een oogenblik. De meesten der gelukkige erfgenanien trachtten bun gelaat zooveel mogelijk te onttrekken aan de blikken der anderen om de aangena- me verrassing te vcrbergen. Zoo boog bad men Peter toch niet getaxeerd. Toen ging hiji voort met lezen. „Mijn lieve vrouw Wilhelniine, geboren van Rossem, ont- vangt uit niijn nalatenschap bebalve het huis, dat wij sedert kort bewonen in die M'ar- garethastraat, benevens den volledigen in- ventaris, hetgeen baar reeds is toebedeeld door een schenkings-aikte, een half miliioen mark, naar baar keuze uit te beitalen in haar geld of in aandeelen in del wapenfabriek „Duitscfaland." De notaris maakte weder een korte pauze. Een zachte zncht van vehlichting, slechts waar te nemen, door een nauwkeurig waarne- mer, ging door de kamer. Het jonge vrouw- tje koui lacben. Een aardig doueeurtje voor de paar maanden van haar huwelijk. Dubbel fatsoenlijfc, dat Peter baar ten minste niet op gelijlken voet stelde mlet zijn bloedvenvanten. De zenuwachtige spanning der aerate minu ten schawl wat te vermindaren. Jaaroijifers v. h. Koninkrijk der Ne< Kolonien 1020. (G.) Gevangenisstatistiek over 1921. (O.) Ongevallen statistiek betref'fende de kalenderjareni 1015,, "16 eni '17. (G.) L 120 Oeschriften van de Ned. Ver. v. Ar- memzorg en Weldadigbeid te A'dam. Jaarversl. over 1921. (G.) Verslag over het Haventoezicht in 1021. (G.) P 4i9 Burckkardt—Eernstam, Een boek voor pasgehuwden. (G P 5ft O. Nijhoff. Het bo'ek voor jonge Moeders. (G.) E. Texeira de Matos. Over bescher- imiing en verplegimg van Jongge- borenen in Ned. (G.) Panorama. Jrg. 1915/'16, 1916/'17^ 1918/" 19, 1019/'2O (G.) Aanwinst der Kinderbibl 2to T. v. Berken. Kruidje roer mie met. 3c E. Turner. ,St. Tom en de draak. 3dEen ver loving. 4d E. Knuitel—Fabrius. Op Duinzicht. 8p P. Andrlessen. Emana van Bergen,. l ife E. de Pressensi. Paulette. 111 Ursula. 19s P. Louwerse. Peter de Wblfsjager. 19t Trouw eni ontrouw. 10u 1672 of bet beleg eni ontzet V. Groningen. 2'le Kramer. Tot ridder geslagen. 52b P. d'lvoL Miss Mousqueterr. 12'5b P. Andrlessen. Esther en; Agatha. 137b E. Molt. Helden en slacbtoffexs der Er. revolutie. 15'lc A. de Vletter. De roode Molen. 165a A. Pieck. Boertje. 166a E. Bergsma, Dodo. 167a v. d. Kiel iWimpie Lodigijla. 168 a F. Jehu. Lize. 169a K. May. De kaperkapitein. INGElKOMEN PERSONEN. H. Dekker, Kennemerstraatwegllll, Zeist. C. M. Boos—Laan, R.K., Varnebroek 16, Schoten, naaister. M. van Berg, N.-Is., Westerweg 89, Zwolle, Dir. Coop. Zuivalexp. H. iMeijer, Ev. L., Westerweg 92, Castrd- cum, huishoudSter. W. M. Borst, R.K., Verdronfcenoord 113, 'Hoorn, hulp in de huis- bouding. J. G. Visscber, Wildemanstraat 16, Zaandam,. J. W. Zqnneveld, R.K., KoningsiWeg 43, Limimen, dienstb. M. Ahlers, R.K., Emmastraat 56, Diuitschland, dienstbode. J. H. Rol, Pr. iHenidrikstraat 3, Amsterdam, boekhoudster. G. Timnuer, RJK St. Annas,traat 23, Heiloo, logemenit- houder. VosiiBorst, N.IH., Nieuw- poortsilaan 251, Oudkarspel. J. Andriiese, R.K., Lief del aan 7, Rotterdam, koopman. L. Veen. Fnidsen 103, 'Harlingen, winke'bed. J. W1. Zalm, N.H., Qudegracht 192, 'Hel der, glazenwasscher. A. C. Suikertmijk, R.K., Nieuwpoortslaan 133, Oosterhout, sui- kerwerker. G. van Wieringem, N.H., Kerk- straat 19, Br. op Langendijk, schipper. A. Glas, O.R.K., Magdalenienstraat 17, Eg- mond aan Zee, dienstbode. O. W. van Daal-en, N.'H., Heiligland 32, Nijinegen^ loopknecht. —M. W. Vitters-de Vries, N.H., Verdronkenoord, 117, Amsterdam. F M. H. de Kooij'van Kessel, R.K., 'Hofstraat 22, Roennond. H. C. v. d. Moer'Gooes,en, Metiusgracht 13, Vlissingen. G. Verwer, N.'H., Koningsweg 67, Wiexingerwaard. K. Kemper, E.L., Nassauplein 13, Duitsch- land, diensitbode. -A. Nietiet, E.L., Nassau- plein 13, Duitnohland. dienstbode. J, Blok, N.H., van Everdingenstraat 7i, Eg- mond aan Zee. E1. de Groot, N.'H., Lief- delaan 7, Rotterdam, dienstbode. F. J. Hofman. LindenLaan 53, Hiaarlem, ochildex. W. Kliavex, N.'H., Ncorderkade 6, Heiloo, arbeider. O. J. M. Striibosch, R.K, Nas- saulaan 4, 'Nijmegeni R.K. priester, J. E'gger, Isr., Tesselsch adestr a at 6, Duitschr land, koopman. M. E. Janse, NJH., Em mastraat 95, Zaandam, kinderjuffrouw. P. Vennek. N.'H., 2ie Kanaalstraat 4, Oud'orp, meubelmalcer. L. Lonit, D.K., Magdalenen- straat 22, Wieningeni. P. Kamstra, Apost., Drebbelstraat 32, Enkhuizen, werkman N. S. C. J. H. Huttinga, R.K., Oudegracht 201, 's-Gravenbage. A. Verhoef, NJH., Luttik- Oudorp 7, Amsterdam, letterzetter. J. Ve- nem>a, Meijler, N.H., Spoorstraat 93, Zijpe, huishoudster. C. W. A. H'uttinga, R.K., Geest 11, 's-Gravenbage. J. A. Zuurbier, R.K., Payglop 10, 'Scboorl, winkelier. M. Vallinga, R.K, Glarissenbuurt 49, Bols- ward. G. van Zon—Swager, N.H., Ach- texwezel 8, Rheden. L. Homing, RK- Spoorstraat 61, Dordrecht, dienstbode. D. J. Levert, Fnidsen 76, 's-Gravenbage. J. Zut, R.K., Westerhofje 8, Broek op Lan gendijk, werkman. O. Tdelenberg, H.L., Mienit 2, Utrecht, remmer H. I J. S. H. Faber, D.G., Laat 179, Harlingen, cafe houder. J. Bakker, N.'H., Tienienwal 9, Beemster, timmerman. J. W. F. Kraaijo, E..L., le Tuindwarsstraat 18, Amsterdam, kantoorbed. S. M. Kraijer, R.K., Houttil 21, Limmen. H. G. Smoreniber^, R.K., Oosterkolkstraat 19, Haarlemmerliede en Spaarnwoud'e, hmmierman. O. C. 1 romp, R.K., Verdronkenoord 54, Heiloo, dienstbode. B. Cornelisse, N.H., Kanaalkade 42, Schagen, dienstbode. A. Dielstra, N.H., v. Teijlingenstraat 10, Amsterdam, leerl. mach. M. Kouden'berg—Wi 11 ims, N.H., TesselsCbadesitraat 7, Zaandam. J. W. Fa ass en, R.K., Schennerweg 32, Baarn, di- rectrice wasch- en strijfcinrichting. C. Brink, R.K., Omval 45, Ursem, fabr. arbei der. B. A. en C W. van Heijningen, R.K-, Lamoraalstraat 6, Amersfoort. E. G. B. Blommendaal, Westerweg 87, Kampen, rec tor Gymnasium „Mijn zusters Cato Braunberg en Agnes Avenaar ontvangeini van mijn vermogen tot aan haar dood' een jaar,ldjkscbe rente van drie duizend zes bonderd mark. Diezelfde rente van drie duizend zes bonderd mark's jaars zal Virgine Zevengesternte, geboren May uit Mouderscheit tot aan baar dood of baar eventueel tweede buwdijk, evena'ls tot nu toe blijiven ontvangen. In bet laatste geval wordt die rente afgelost door een in eens uit te be italen legaat van twintig duizend mark. Aan mijn sciioonzuster Mage a Zevengesternte, geboren Jeiter, uit Bacharacb vemxaak ik twee bonderd duizend mark, dadelijk uit te betalen, onder voor- waarde, dat na baar dood de Wijnstok, mijn vroeger ouderlijk huis, benevens den inven- taris, behaive hetgeen door baar zelve is in- gebracht, een familieibezitting wordt. Het huis moet dienen als een tehuis voor oude, behoeftige familieleden, die n'aar gelang zij, het noodig hebben, kunnen beschikken over een gedeelte van bet fauis of enkele kamers. Het is niijn doel het ouderlijk huis bewaard te doen blijven voor de familie; zij 'kunnen daar hun familie-reunies houden en zij die niet in Oberboden wonen, kunnen er logeeren en gratis ontvangen worden. De kosten voor administratie en diitectie worden uit het ka pitaal bestreden. Mijn neven, luitenant Kurt Braunberg, ka- p,el aan George Zevengesternte en dr. Her man Zevengesternte ontvangen ieder twintig duizend mark aan: baar geldl Mijn andere neven en michtenLodewijk en Ingeborg Zevengesternte, Maria en Josephi ne Braunberg ontvangen hetzelfde bedrag, twintig duizend mark, op den dag uitbe- taald, waarop zijl het bewijs overleggen. dat zij tninstena ,een: jaar lang voor zich hebben Ifunnea uorgmn, zonder1 hulp hunner ouders Provinciaal Nieuws of andere betreikkingen. Evenwel staat hun uit de genoemde som a contant een bedrag ter beschikking voor studie of andere doeleinden, om tot iets te geraken. Door baar huwelijk worden de michtjes ontbeven van de voor- waarde. In dat geval geschiedt de uitbetaling van het bedrag op dm dag na de bruiloft. W'anneer de ouders mochten weigeren bun ■kinderen: de noodige voorfoereiding tot een be- roep of de uitoefening d'aarvan te vergun- nen, verliezen zij de bovengenoenide rente. Mijn vriend dr. Alfons Schillinig uit Ber- lijn zal twee jaar lang de voile rente genie- ten van bet overblijvende kapitaal, een som van circa vier miliioen mark. Altijd na aftrek der familielegaten, rental en, andere ver- maakte sommen. In bet derde en vierde jaar na mijn dood is mijn vrouw Wilhelmine, ge boren van Rossem, de vruchtgebruiksiter der gezamenlijke renten. Van bet vijfde tot bet zevende jaar na mijn dood ontvangt niijn ge- boortestad Oberboden de renten van dit ka pitaal als f onds eener beurs voor onbemid- delde, studeerende jongelui. Van het achtste tot het tiende jaar moeten de renten bij bet kapitaal worden gevoegd. Het geheele kapi taal is van dat jaar af aan, dus na het tien de jaar na mijn dood een vast familie-kapi- taal geworden, en bet bestuur daarvan zal aan eed curatorium van drie personen wor den opgedrageu. De renten van dit kapitaal moeten gebruikt worden tot ondersteuning van verarmde of behoeftige familieleden. Uitvoerige bepalingen omfcrent het beheer ten op'zichte van bet doel dier sitichting zijn in een codicil opgegeveo, dat op den tiendten verjaardag van de opening van mijn testa ment, zoo TTiogelijk in het bijzijn van de ge zamenlijke familie, moet worden geopend en voorgelezen. Hat if an wesani, dat daze mijn laatste wife- UIT HARENCARSPEL. De Raad vergaderde Dinsdagmiddag vol- tallig. Op -een dfesbetreffend verzoek van den, beer de Vries deelde de voorzitter mede, dat Klaver bij gladheid zal zorgen voor de brug in bet Waarland. Aan mej. de Waal, tijdelijk onderwijzeres te Kerkbuurt, en mej. Kooi, tijdelijk onderwij zeres te Waarland, is met ingang van 1 De cember eervol ontslag verleend. Voor Waarland is mej. Haasbroek be- noemd, doch heeft de benoeming om gezond- heidsredenen niet aanvaard. De zaak zal zich echter wel spoedig oplossen. Voor Kerkbuurt is geen nieuwe onderwijze res benoemd, omdat bet slechte voor een paar dagen zou zijn Van Ged'. Staten was bericht ingekomen, dat goedgekeurd is de overgang der openba re lagere school naar het R. K. schoolbestuur te Tuitjehorn op 15 December. Van den heer J. Spaans, auto-ondieraemer, was het verzoek ingekomen om een subsidie van 300 Eenigen tijd geleden is dit ver zoek afgewezen, omdat er geen gegevens wa ren, waaruit kon blijken dat subsidie noodig is; nu waren enkele beseheiden ingekomen, waaruit bleek dat de exploitatie nadeelig is Het adres was pas ingekomen, waarom be- sloten werd het in handen van B. en W.te stellen. Van de heeren J. Bas, P. Noordstrand, J. Beemsterboer e. a. te Waarland was de mededeeling ingekomen dat ze niet op de- voorwaarden voor aansluiting bij het elec- trisch' net wenschten in te gaan. Het polderbestuur deelde mede, dat het be- beschikking door mijn familie verkeerd wordt begrepen en kwaiijk opgenomen. Tocb ben ik na rijp beraad tot de overtuiging gekomen, dat ik mijn lieven neven en nicbten een min der grooteu dienst zou bewijzen met bet zonder eenige moeite verWorven bezit van een groote erfenis, dan wanneer ik bun de inid- delen aan de band doe om zich zelf een be- vredigend bestaan te verschaffen. De ova- ring leert, dat groote kapi'talen sleehte bij uitzondering drie geslacbten lang behouden blijven. Slechts bet bezit, dat men zich zelf verworven heeft kan die duurzame bevredi- ging en inneriijke bai'monie schenfcen, welke men' met bet begrip geluk pleegt te vereen- zelvigen. Deze terintig duizend mark zuUen een trapleuning voorstellen, waaraan mijn lieve jeugdige bloedverwanten zich stap voor stap en trede voor trede moeten omboog wer- ken en waaraan zij! zich zoo noodig kunnen vasthouden. Mocht het zevental werkelijk een Zevengesternte van werkelijk zeven sterren worden." Dan volgd'e een opsomming van kleinere legaten, ten bate van jufrouw Klebel, die lange jaren Peter's huishoudster geweest was en andere onderhoorigen in huis en aan de fabriek verbonden. Plotseling werd bet voorlezen van den no taris gestuit door een luiden, zeniuwaChtigea kreet. Virgine Zevengesternte voer eensklaps op uit haar ineengedoken houding, schreeuw- de het uit, zakte ineen en, eenl krampachtig jammeren vervulde zoozeer de kamer, dat men er voorloopig niet aan kon denken voort te gaan. Cato Braunberg schreide ook luide. Dat was nu werkelijk slecht van1 Peter, hen alien zoo teleur te stellen. Zij1 keek h'eimelijk naar haar man, wiens krampachtig vertrok- ken gelaatstrekken en gele gelaatskleur nieta goods voorspelden. (Wordt varvol^jd). is.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5