DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. MAANDAG 18 DECEMBER ^0« 298. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Hoildcrd YICF 6R Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 8 maanden fZ fr. per post f2.50. BewJjsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieyen franco K.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster A Zoon, Voordam C9, TeL Admlnlstr. No. 3. Redact!e No. 33. Direeteur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. Buitenland DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De kwestie der zeestraten zal heden weer voar de daarvoor aangewezen commissie be Lausanne komen en Let is mogelijk, dat d.e overeenkomst dienaangaande alsdan eea defi- nitieven vorm zal aa.nn ernen. Voor de sub-commissien blijft nog eene aanzienlijke hoeveelheid werk af te doen, of- schoon het grootste deel voor Kerstmis moet zijn afgedaan. De bladen geven in overweging, dat de ge- nomen besluiten zouden kunnen worden sa- mengevat in een voorloopig verdrag, waarin eveneens de algemeene begmselen van den vrede werden uiteengezet. Uit Lausanne wordt vexder bericht, dat de Amerikaansche vertegenwoordiger op de conference nieuwe instructies heeft ontvao- gen, om aan te dringen op behoorlijike be- scherming der minderheden. MlERIKA EN DE SCHADE- LOOSSTELLING. Terwijl er van officieel zijde weinig wordt medegedeeld betreffende de regeeringsplan- nen ten aanzien van de Europeesche aangele- genheden, werd Vrijdag op bet Witte Huiis toch erkend, dat Amerika zijn invloed als cre- diteur van Europa niet ongebruikt mag laten Het stadtsdepartement deelde mede, dat de kwestie van een internationale leendng aan Duitschland daar officieel niet behandeld is. Het is niettemin een veelzeggend felt, dat de Duitsche gezant Weidfeldt na een bezock aan het staatsdepartement, naar New-York is vertrokken, ten einde daar, naar gdoofd wordt, met vooraanstaande bankiers bespre- kingen te voeren. Morgan is reeds weer naar New-York teruggekeerd. Aan' de „Vossische Zeitung" wordt uit Washington gemeld: Uit gezaghebbende bran wordt medegedeeld, dat de Vereenigde Staten in de allernaaste toekomst een besiis- sing van zeer groote beteekenis betreffende demtoestand in Europa zulien nemen, welke zou leiden tot de bijeenroeping van een we- reldconferentie te Washington. Het doel van deze conference zou zijn een oplossing van den econ'omiscben toestand van Europa te vinden. In goed ingelichte finan- cieele kringen verwacht men, dat deze beslis- sing binnen ongeveer 14 dagen a drie welcen zal worden genomen, na de aankomst van den Amerikaanschen gezant te Londen, Harvey. In politieke kringen te Washington wordt zonder meer toegegeven, dat met de bijeen roeping der wereldconferentie in de eerste plants beoogd wordt de stabilisoering van den toestand in Duitschland. Men gelooft, dat versterking der democratische regeering in Duitschland een der essentieele voorwaar- den vomit voor het herstel van Europa Een vertwiifelings-eoup van een dictator of van dm eon of anderen reactionnair zou den toe- ptond in Duitschland slechts kunnen vererge- ren. Naar uit Londlen wordt gemeld, ibesdiouwt d« Fnrelsrhe rereering het verstrekken van om Umno oort Diihw-hlartd. zoolnng dit land Hp rmrk n:et ges^abil'seerd heeft. als nnrno- reliik. NAAR DE ONTWAPENING? Volgens officieele Engelsche gegevens zou de huidige vredessterlkte van de legers der verschillende landen als volgt zijn: Oosten- rijk 30000 man, Belgie 118900, Bulgarije 33000, Tsjecho-Slowakije 150000, Denemar- ken 33000, Estland 16000, Finland 121600, Frankrijk 730201, Duitschland 10GQ00, Hongarije 35000, Italie 210000, Japan 250000, Letland 25000, Litauen 13000, Ne- derland 29400, Noorwegen 60000, Polen 276000, Portugal 40000, Roemenie 200000, Rusland 1.300000, Siam 18430, Joegoslavie 190000, Spanje 215949, Zweden 120000, Zwitserland 160000, de V. S. 144000, (staand leger) en 162000 (National Guard). DE PiOOLSiCHE PRESIDENT VERMOORD. De ongeveer tien dagen geleden gekozen president der Poolsche republ., Naroetowicz, is Zaterdag te Warscbau, varmoord- bij de opening van een kunsttenitoonstelling in het gebouw voor Beeldende Kunsten. Op het oogenblik, dat president Naroetowicz, verge- zeld door een; aide de camp, twee ministers en den voorzitter van de vereeniging van schil- ders, de eerste zaal der tenitoonstelling toin- nentrad, schoot een individu, dat zich verborg tusschen de omstanders, drie revolverkogels in den rug van deni president, die neerviel en eemige minuten later overleed. De mooxde- naar, die de vlucht trachtte te nemen, werd daaxiin verhdnderd door de omstanders. De dader is een schilder van 52 jaar, Njewja- domsiki geheetem, hlj behoort tot ae nationa- listisch-aemocratische partij. In de omgeving van den moordenaar heeft men verklaard, dat deze sedert langen tijd den indruk maakte, niet wel bij 't hoofd te zijn. Geheel Warschau is zieer. onder den indruk van dezem politieken moord. De staat van be- leg is afgekondigd voor de stad. Men vreest onafzienbare politieke gevolgen van deze daad. De twreespalt in Po leni wordt door den moord nog vergroot. Na den aanslag is het ministerie bijcenge- komen om te beraadslagen over den toestand, door denl dood van den president der repu- bliek geschapen. 'Volgens de grondwet zal de voorzitter van den Landdha voorloopig de funotie van president der reflubliek op zich nemen.. Hiji heeft tegen Woensdag de Natio- nale Vergadering bijeen geroepen voor de verkiezing van een opvolger van Naroetowicz. Men geloof t, dat Pilsoedsfci waaxschijinliik opnieuw tot president zal worden gekozen. iDe „Kurjer Chodzienni" meldt, dat de voormialige chef van den gemeralen etaf Wladislaus Sikorsiki met de vormong van een1 kahinet is belast. Ter vervanging van Si- korski is Pilsoedski tot Chef van den gemera len staf benoemd. De Nationale Vergadering zal Woenisdag- middag twaalf uur overgaan tot de verkie zing van een nieuwen president. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een proclamatie aan de bevolking ge- richt, waarin. hiji den moord op den staats- president een afschrikwekkende daad noemt. Voor ts deelit hiji hiexin mede, dat, in overeen- stemming met de grondwet, de voorzitter van den -Landdag het hoogste staatsgezag, als plaatsivervanger van den president, uitoefent. De schildexij-tentoonsteliing, waar de moordaanslag heeft plaats gebad, is als tee- kern van rouw onmiadellijlk weder gesloten. Alle bladen uiten bun verontwaardiging over den moord en sporen de bevolking aan, de or- de te bewaren. De dader staat reeds sedert langen tijid als een geexalteerd mensch bekend. Hij! heeft reeds eenimaal groot opzien gebaard, toen hij eeni criticus, die zich ongunstig over Zijn kunst had'uitgelaten, afranselde. De op Naroetowicz geloste schoten waren eigeniijk bedoeld voor zijn voorganger Pil soedski. Sedert eenigen tijd heerscht er name- lijfk een verbitterde haat van de nationalisti- sohe elem'emten jegens Pilsoedski en jegens den door hem geprotegeerden Naroetowicz. Naroetowicz, uit Litauen afkomstig, was een geleerde. V66r den oorlog was hij profes sor, aan de polytechnische hoogeschool te Zurich. Spoediig na het uitbreken v,^n den oorlog begon hiji actief deel te nemen aan de politiek. EEN BOMAANSlLAGi OP EEN BULGAARSOHEN MINISTER. Oit Sofia wordt giemeldit, dat aldaar een bomaanslag heeft plaats gehadi op den mi nister van Handel en Nijverheid, Daskalof; de aanslag misllukte. Er werden .twee bom- men geworpen, welke een groote explosieve kracht bezaten. Niemand werd gewond. Van de daders ontbreekt nog elk spoor, daar zij in de duistemis konden ontsnappen. Daskalof vervangt Stamboelinski gedurendie diens verblijf te Lausanne. In burgerlijike en intellectueele .kringen is hiji bdjzonder gehaat, daar hij in vereeniging met de boerenpartij, den. terreur uitoefent en de ministers van het vroegexe crisisHkabinet, die hiji gevangen deed zetten, door een specials volksrechtbank wil laten veroordeelen. DE POKKEN IN LONDEN. De pokken-epidamie, die gedurende eenigen. tijld te Londen1 gr.oote ongerustheid heeft ge- wekt, is thans definitief bedwongen. Elr zijn 69 gevallen voorgekomien, waarvan 23 doo-1 delijik. Er zijn nog 15 personen in behande- ling. In de gevallen van de opgenomen patien- ten bledc zonder uitzondering, dat geen van hen bewijzen fcon gevaocineerd of gerevacd- neerd te zijh gedurende de laatste 17 jaar. Twaalf van de 2'1 gevallen, waarin alle be- wijs omtrent vaccinatie ontbrak, eindigden noodlottig, terwijl 48 gevallen, waarin een' onderzoek werd ingesteld' en waarbiji wel vac cinatie had plaats gehad, slechts elf zieken overleden. Oeen van deze 48) was in 20 jaar ingeent. TEGEN DE AFSCHEIDING VAN HET RIJNLAND. Te Wiesbaden is. onder de oogen van vele buitenlanders in het Kurhaus een protestver- gadering gehouden, waaraan bijna gansch Wiesbaden deelnam, tegen de Fransche plannen betreffende het Rijnland. Duizenden konden in het overvolle Kurhaus geen plaats vinden. EEN HOSPITAALSCHIP VERBRAND. Het hospitaalschip de „Ving Long", op weg van Toulon naar Konstantinopel, werd Zaterdag door brand verwoest, toen het zich ten zuiden van San Stefano bevond, De oor- zaak van de ramp is niet bekend. Een Ameri kaansche torpedojager bracht de geredde schipbreukelingen naar Konstantinopel. Er worden nog veertien personen vermist, onder wie verscheidene militairen en burgers, bene- vens een matroos. EEN NAALDENPRIKKER GEARRES- TEERD. In de autobus LouvreSt. Fargeou is thans een der beruchte Parijsche naaldenprikkes ge arresteerd. Een Poolsche dame voelde eens- klaps een prik in haar band en pakte oogen. blikkelijk die van haar buurman beet. Maar de mijnheer, die er correct uitzag, beweerde van niets te weten. Een naald was ook niet meer bij hem te vinden, maar men vermoedit, dat hij die had weggemoffeld. Bij het eerstvolgende politiebureau werd de man in verzekerde be waring gesteid. KOR1TE BERICHTEN. Uit Warschau wordt gemeld, dat generaa Haller van zijn functie is ontheven, daar hij als hoofd der rechts-radicale stroomingi tij- dens de onlusten tegen de regeering op den voorgrond is getreden. EenTadting sterke drank, geraamd o een waarde van 12.000 dollar, is door d Amerikaansche drankwetambtenaren in he- slag genomen aan boord van den Engelschen schoener ^Message ofPeace" en in de Cape rear-rivier geworpen. De leiaera van den Rijmlandschen Boe- renbond hebben besloten tot staking over te gaan en alle leverauBes van landbouwpro- ducten te zuililen stojfeetten, wanneex de re geering blijfit do org aan met haar dwang- maatregeto voor bet verkrijgem van de ge- vorderde graanilieveraiities. Generaal sir George Montague Har- >er, de opperbevelhebber van 't Zmdelijke ingelsche legeroommando, is bijl een auto- omgevai in Eiorset gedood. Lady Harper werd gewond. Zaterdag is met vijf Citroen-auto's een tocht begonnen door de Sahara, een reisje van 3200 K.M., waarvoor men drie wetken denkt noodig te hebben. De bericbten omtrent onlusten in Tri poli worden uit Rome tegengesproken. De op- standelingen in de kolonie hebbeni zich terug- getrokken en zijn geheel gedemoraliseerd. De algeheele ontruiming van Zuid-Ier- land door de Britsche troepen zou gjster- avond voltooid zijn. Toen ae troepen door Dublin marcheerden om zich naar Engeland in te schepen, werden zij hartelijk toegejuicht. Te Clapham (Louden) zijn twee perso nen bewusteloos gevonden ten gevolge van het inademen van gas, afkomstig uit een ge- broken leiding op 18 Meter afstand van het huis, waarin de famEie woonde. Mussolini heeft verklaard in den minis- terraad, dat hij niet naar de conferentie zou gaan op 2 Januari, indien er niet vooraf een behoorlijke diplomatieke voorbeneiding tot stand is gekomen. De „Matin" weet uit Vannes mede te deelen, dat Millet, die den 12den December door het Assisenhof ter dood1 werd veroor- deeld wegens moord op een vrouw, den dag na het uitspreken van dit vonnis ambtelijk bericht kreeg, dat een zijner tantes., die dezer dagen overleed, hem 27000 francs had ver- maakt. Bij inddenten te Milaan tusschen fascis- ten en legionnairen van Fiume zijn vier per sonen gewond. In den trein van Essen naar Bochum werd een fabrikant door twee roovera over- vallen. Er ontstond een worsteling, waarbij een der roovers tegen' het portier gcdrongen werd, zoodat dit opensprong. De roover viel op de rails en werd vermorzdd. De andere roover wist te ontkomen. De Duitsche Rijksdag heeft in tweede le- zing het wetsontwerp op de gedwongen lee- ning aangenomen. Het bedrag der leening werd vastgesteld op zeventig milliard. De grens voor de vrijstelliing werd verdubbeld. De eerste grens voor de vrijstelling werd' van 100,000 op 200,000 mark gesteid. Een goederen trein derailleerde nabij Cefalu op Sicilie. Een locomotief, die help z,ou verleenen, stootte op den gederailleerden trein Vier spoorwegarbeiders werden ge dood en vier gewond. De Camegiestichting heeft de gouden medaille toegekend aan prof. Bergonie te Bor deaux en prof. Vaillant te Parijs, beiden radi- ologen, die het slachtoffer zijn geworden van hun toewijding aan de wetenschap. Prof. Vail lant krijgt bovendien een gift van 50,000 franken. John Osborne, oud-directeur van een bank te Corinth (Missisippi), is op bevd der Fcde-nV autoriteiten rearresteerd onder be- schuldiging van.' verduistering van gelden der bank tot een bedrag van 90.000 dollar. Volgtns een telegram uit Tsjita is de Amerikaansche joumaliste mrs. Marguerite E Harrison gearresteerd en wordt zij op be vel der sovjet-regeering naar Moskou over- gebracht. Clemenceau heeft aan den1 burgemeester van Havre den wensch te kennen gegeven, dat er geen officieele pledhtiigheden zulien plaats hebben, wanneer het stoomscMp „Paris", waarmede hij uit Amerika terugkeert, Woens dag a.s. te Havre aankomt. Het Engelsche schip ,,Smerdis", dat op weg was van Bordeaux naar Gars/ton, kwam 7?ferda<ravond op de Mersey in botsing met een ander schip en zonk. Tien opvarenden worden vermist. Bi&aenland. SCHlR IiFTEL LJKE VRAGEN. De heer Weitkamp heeft aan deni minister van waterstaat gevraagd: 1. Is het juist, dat de minister voomemens is bij de posterijien voor de steden een vermin- derd stadstarief in te voeren? 2. Zoo j,a, is dan de minister bereid een overeenkomstig venninderd tarief voor de plattelandsgemeenten voor te stellen1? HET TUINBOUWBEIDRIJF. Op het departement van landbouw, heeft dezer dageni onder voorzittersidiap van den diirecteur-generaal van den landibouw een bijieenkomst plaats gehad van vertegeniwoor- digers van werkgevens- em werkmemersbonden in het tuinbouwbedrijif, ter bespreking van de toestanden in dat bedrijf, vooral ook met het oog op de te nemen maatragelen tegen; evem- tueele werklooshid. D bijeenkomst werd bijgewoond door afge- vaardigden van den Nai. Tjinbouwraad, Ned. Boerenhond en Chr. Boerenbond en door die van de Moderne, Chr. en; R. K. Land- en Tuinarbeidersbondenmede waren aanwezig de directeur-generaal van den werkloosheidsdienst en de chef van de afd. handel. Tal van maatregelen, o.m. betere af- watering door kanalisatie, verlaging van huuiprij'zen, technische opvoering van het bedrijf, geeni verlenging van deni aibeidsdag, emz. werd besproken. PBNSIOENENl Op vragen van den heer van de Bilt betref fende de vaststelling van het pensioen der ambtenaren, loodsen en werlklieden1 der Rijks- marinewerven, enz., en het venstrekken van een voorschot, in afwachting van de totstand- koming van den algemeenen maatregel van bestuur in zake itoekenning van vervroegd ouderdomspensioen. luidt het antwoord van den minister van finanrien: ,V HBef is den ondergeteekende bekend, dat behalve eenige pensioenaanvragen van ge- wezen rijlkswerklieden, die nog niet konden worden afgedaan omdat quaesties zijn gere- zen bij de regeling van hun pensioensgrond- slagen een aantal aanvragen om pensioen van gewezen gemeente-ambtenarea' en van loodsen nog niet zijin afgedaan, doordat de algemeene maatregel van bestuur, bedoeld In art. 48, eerste lid, b, van de Pensioenwet 1922 (St. bl. no. 240), nog niet Is tot stand is gekomen. 2. Het tot standi komen van genoemden be- stuursmaatregel, waaromtrent een In te win- nen advles zeer lang is uitgebleven, zal zoo- veel mogelijk worden bespoedigd. 3. De laatstbedoelde belanghebbenden kun nen; niet opi die in vraag 3' bedoelde wijze wor den igeholpen. ©ezwaarlijk zou toch' kunnen voorschotten worden verstrekt op pensioenen, waaromtrent eerst nh het tot stand komen van gemeMen maatregel van bestuur kan wor den' beslist of zij! zulien worden toegekend. TIJDELIiJKE WEIRIKTIJDVERLE'NG'I'NG VOOIR ;SILAGiERIjENl •'De iMfiinister van lAWbeidi heeft aan hoofden of bestnurders van slagerijten in alle gemeen- ten des Rijks in het tijd'perk van 18 Decem ber tot 6 Januari a.s. eenige verruiming van werkgelegenJheidi verlteend, o.a. onder voor- waarae, dat: in de onderneming, waar van deze vergun ning gebruikl wordt gemaakt, geen arbeid wordt veririchit op Maandag 25 Dec. 1922 en Maamdag 1 Januari 1923. op Dinsd'ag 26 December 1922 alleen ar beid wordt verriCbt tusschen 7 uur des voor- middags en 121^ uur des namiddags; indien van de' vergunning gehruik wordt gemaakt uit een naast de arbeidslijst o,pge- hangen geschrift op duidelijke wijze van de regeling van arbeids- >en rusttijden bkijfct. Ook voor broodbakkierij'en is een .werkre- geling voorgesteld. DE TOEKOMST VAN DE SOCIALE VERZEKERINO. De Vereeniging van Raden van Arbeid heeft gisteren te Amsterdam een algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer Witter! vani Hoogland, hield bij! die ge- legenheid1 een rede over de toekomst van de sociale verzekering. Het organisatie-vraagstuk besprekend, zei de de voorzitter. dat de ziekenfondsen daarbij volkomen warden uitgeschakeld, terwijl de belangen vani de arbeiders in handem van werkgevers-vereenigingen met een paar ar beiders in het bestuur z.i. niet volkomen be- veiligd mogen heeten. De sociale verzekering is z.i. een zoo groot volkbelang, dat zelf de mogelijkheid om te wordem betrokken. in eoo- nomisdie geschilpunten tussdien werkgevers en wericnemers uitgesloten modt zijn, en daarom wenscht spreker de uitvoering daar- van te zien gelegd in ban dan van overheids- organen, samengesteld uit werkgevers en werknemers met volkomen dezelfdie bevoegd- hedien onder leiding van onpartijdlge voor- zitters. Tenslotte zeide spreker, dat de invoering van de Ziektewet niet behoeft te worden uit- gesteld met het oog op de nieuwe lasteni, die aeze op het' bedrijf zou leggen, daar zich de gelukkige omstandigheid voordoet, dat het Ongevallenfonds een oversdiot van ongeveer 8 millioen gulden heeft. Naar zijn meaning is in verband hiertnede een zeer aanzienlijke verlaging van de tarieven volkomen1 gemoti- veenf. Hij schat deze verlaging op ongeveer 40 pOt. em dringt er op aan, dat deze ten spoedi'gsite worde ingevoerd en tegelijkertijd de ziektewet in werfcing treden waarna hij resumeert, van welke beginselen' de wijziging en vereenvoudiging in de verzekeringswetten z.i. moet uitgaan. VERE'ENVOUDIGIN'G WERKLOOS- !H EI D'SU ITK EERINGE N. De minister van arbeid heeft, naar het Hd'bl. meldt, aan de gemeentebesturen be richt, dat hij overweegt, met ingang van het jaar 1923 veramdering te bremgen in de wij ze, waarop de subsidiebadragen, die ingevol- ge het wenkloosheidsbesluit 1917 aan de ge- subsidieerde vereeniigingeni toekomien, en het aandeel van de giemeenten in die bedragen worden vastgesteld. Tot dat doel is eeni wij ziging van art. 4 van dat besluit in voorbe- reiding. 'Het totaalbedrag van de over een kalen- derkwartaal ontvangen bijidragen wordt elk kwartaal door de verificateurs van den rijiksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling aan de hand! van die ad- miinistraties van ae werkloozenkassen vast gesteld. Deze, door de verificateurs vastge- stelde bedragen1 dienen tot grondslag voor de vaststelling van de bedragen aan subsidie, die aan de vereenigingen over dat kwartaa' toekomen. De helft van de aldus vastgestelde subsi- diebedragen komt ten laste van de toegetre- Zij, die zich met 1 Januari voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschqnende nummera franco en gratia. DE DXRECTIE. den gemeenten te zamen. Na afloop tan elk kalenderkwartaal wordt voor iedere gemeente het aandeel in deze jelft, voor elke gemeente afzonderlijk, vast gesteld! in evenrediigheid met het aantal le- den, dat in elk der gemeenten woonachtig is. De vereenigingen zulien bij' deze regeling niet meer inzenden de formiulieren, waarop zij) thans de voor de werkloozenkas on'tvan- gen hijdragen, gesplitst naar de gemeenten, maanaelijks vermelden. In de plaats daar- van verstrekken zaji den directeur van den rijksdienst der werkl-ooslheidsverzekering en arbeidsbemiddeliing regelmatig opgaven om trent het aantal leden, dat de werkloozenkas op den eexsten dag van elk kalenderkwartaal in elke gemeente telt. De gemeenten ontvangen de formulieren model 5<4' niet meer. Zij: krijgen na afloop van elk kwartaal opgave van het bedr ag aan sub sidie, dat, op bovenvennelden 'grondslag be- rekend; te haiien laste komt, gesplitst naar de vereenigingen. (Het blijft de taak der gemeentebesturen, bij het toezteht op de afdeeldngsadministraties ook bij; deze nieuwe regeling op een- regel- matige betaling van bijdragen' te letten. De nieuwe regeling beteekent voor het rijk, de gemeenten en de vereenigingen de spairing van arbeid en kosten. Het bovenstaandle brengt geen wijriging in het toezicbt, dat de gemeentebesturen op de uitkeeringen bij werkloosheid oefenen. Gemengd Nieuws H'ET NIEUW aHRrSTELIJK DAOBLAD. A.s. Vrijldag, zoo meldt mien aan de N. R. Gt., zal het proefnummer versdhijnen van het Nieuw Ohristelijfc Dagblad, dat in Januari negeld zal uitkomen em geexploiteerd zal >rdem ten bate van de slachtoffers van' den ondergang van De Amsterdammer. IHet nieuwe blad, waaraan o.m. eenige welbeken- de Amsterdamsche predikanten van verschil lende kerken, zulien meewerken, zal zich op een breed christelijk standpunit plaatsien en ijyeren; voor eenheid1 onder de christenen. DE AANIVARIN.G TUSSCHEN ZUIDERDIJIK EN EZARDIAN. Voor de rechtbank te M'iddelburg is tegen den zeeloods J. de B. te Vlissingen 9 maan den gevangenisstraf geeisCht. VERIMORZE'LD. De 22-jarige ongehuwde machinist J. W. Prins, van de Stoombootmaatschappij De Volharding, is Vrijdagavond op de Kaag in de machinekamer van een stoomboot geval len, waarbij hij tusschen het vliegwiel terecht kwam en geheel wend vermorzeld. De machi ne geraakte daardoar onklaar; de stoomboot moest naar Leiden worden gesleept. EBL ASTI NOP ER'SONEEL Vrijdiagavond is te Utrecht de algemeene vergadering van den Bond van administratief personeel biji's rijksbelastingeni in Nederl and begonnen onder voorzitterscnap van den heer F. J. A. Schattenfoerg uit Maastricht. R K FEDERATIE VAN VOETBAL- BONDEN IN NEDERLAND. In de Zondag gehouden druk bezochte vergadering van de R. K. Federatie werden, na korte besprekingen over de finanrien, meer uitgebreide discussis gehouden over het officieel orgaan, met het resultaat, dat een commissie werd- benoemd, welke met den uit- gever van het officieel orgaan overleg zal plegen. Besloten werd. Swalmen niet op te. nemen in de overgangsklaase, zulks in verband met de weigering der protestoommissie en hare uitspraak in het protest R. K. M. S. V. (Swalmen) Ingeleid werd een voorstel de spel- regels zoodanig te wiizigen. dat ruw spel zal worden tegengegaan en speciaal het „spel op den man" wordt voorkomen. Een voorstel in rl'en freest zal aan den N. V. B. kunnen wor den gedaan. Cp een volgende vergadenng zal dit voor- sfel.'alsnok het rapport der commissie wor den behandeld Deze vergadering zal begin Tannari gehmiden worden. FEDERATIE ENKHUIZEN VAN DEN BOND VOOR STAATSPENSION'NERING. De Federatie Enkhuizen van den Bond voor Staatspensionneering heeft een algemee ne vergadering gehouden in cafe „Sopar" te Hoorn, onder leiding van den heer Ds. Spaar- garcri te Aartswoud. De vergadering was zeer goed bezocht. Spr. zeide in zijne opening, dat nog steeds een krachtige kern van strijders op de bres staat tot verkrijging van het zuivere Staats- pensioen. Nu meer en meer blijikt, dat de te- genwoordige Verzekeringswetten, vooral de Vrijwillige Ouderdomsverzekering niet aan hun doel beantwoorden. althans bij lange na niet in staat zijn om bet oud en armin de toe komst weg te nemen. en wijziging van de So ciale Wetgeving wordt voorbereid. is de leans tot verkrijging van ons ideaal weer gunstiger dan eenige jaren terug. Bij de mededeelingen werd aangedrongen op zeer tijdige verspreiding van het bondsor- gaan. Met algemeene sternum werd het regle- ment in dien zin gewijzigd, dat de afdracht der afdeelingen wordt bepaald op 5 cents per ALRMAARSCHE GQDRANT.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1