DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 299 Honderd Tier en twintigste Jaargang 1922 DINSDAG 19 DECEMBEB Vy Dit auffiffler bestaat alt 2 bl&ien. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON Voordam C9. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 39. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland DE MOORD OP DEN POOLSOHEN (PRESIDENT. Er is geen bewijs omtrent eenig complot, dat door de partijen van.rechts zou zijn ge- organiseerd om den rnoord te bedrijven. Maar de propaganda dezer partijen em haar openlijke vijandigheid jegens den president hebben haar blooit gesteld aan zeer ernstige verdenking. In Warschau heerscht nog steeds groote opwinding. Men beschouwt den moord als het teeken van het begin van den strijd tusdien de ver- eenigde linksChe partijen en de nationalistien, en gelooft, dat belangrijke gebeurtenissen te- gemoet kunnen warden gezien. De nieuwe premier fcondigde aan, datij hijl onder alle omstandigheden voor het handha- ven van de orde zal zorg dragen. Alte maat- regelen daarvoor zijn reeds genomen. Ook in het parlement veroorzaakte het be richt van den aansilag groote opwinding. Er werd op dat oogenblik geem plenaire zitting gehouden, doch de verschiliende afgevaardig- den vergaderdten in groepen. De vergaderin- gen werden onmiddeilijk opgeheven. In de theaters werden alie avondvoorstelilingen af- helast. De moordenaar heeft bij1 zijin eersite ver- hoor al daddijk verkiaard, dat politieke mo- tieven de drijfveeren tot den moord waren. Hij zeide niet te kunnen du'lden, dat aan het hoofd van den staat eani man stond, die dbor de Joden was gekozen. De ministerraad heeft een bevel uitgevaar- digd tot arrestatie van een aantal boogge- plaatste militairen, van den rang vam eer- sten luitenant tot aan die van generaal. Ook een aantal burgers zijm gearresteerd. Boven- dien worden nog twee personij in verzekerd'e bewaring gehouden, die verdacht worden van medepliohtigheid aan den moord. Een hericht uit Warschau van het B. T. A. zegt, dat uitsluitend op eigen gezag handel- de en dat geen enkele politieke partij, ver- antwoordelijk is voor de daad. Sikorski is er in geslaagd een kabinet te vormen. Hij zelf treedt daarin als eerste mi nister en als minister van binnenlandsche za- ken op. DE KEMALISTEN EN DE MINDER- HEDEN. Een bericht uit Konstantinopel dedlit mede, dat de Turksche overheid een stedelijke be- lasting van 800.000 Turfcsche ponden vor- dert van de aldaar gevestigde vreemdelingen. Aangezien de vreemdelingen die belastingen nog niet betaald hebben, is het cijfer niet on- belangrijk verhoogd en de overheid schijnt vast besloten de gelden te innen. Een nader bericht uit Athene debit mede, dat de Kemalisten te Konstantinopel meer dan 12.000 hudzen in be&lag hebben geno men, toebehoorende aan Christenen, die naar Griekenland zijn uitgeweken. Er zijn twee commissies benoemd om te besitudeeren op welke wijze de goederen van de Christenen moeten worden verdeel'd onder de Moham medan en in Klein-Azie. De Amerikaansche missie te Konstantino- pd heeft een schip naar de Zwarte Zee ge- zonden om daar de dertigduizend Grieken te gaan halen, die door de Kemalisten zijn ver- jaagd. De nationale vergaderiing te Angora zou, naar nader bericht wordt een plan voorbe- reidten tot verwijderong uit Turkije van de Arabieren en Albaniers, met name degenen, die als regeeringsambtenaren dienst doen, om zich naar bun land te begevein tern einde daar de Mohammedaansche denkbeelden te bevor- deren. Men mag verwachten, dat, nu op de con- ferentie te Lausanne de Kemalistische vertie- genwoordigers het beginsel tot beschennmg hebben aangenomen, de belofte hebben ge- daan, dat Turkije tot den Volkenteua zal toetreden, en een algemeene amnestic hebben toegezegd, de onvriendelij'ke maatregefen ten opzichte van de minderheden wel1 wat ver- zacht zullen worden. BESPREKINGEN TE BERLIJN De besprekingen der Duitsche Rijksregee- ring met vertegenwoordigers van de Indus trie en het bankwezen over de voorgbnomen aanvullingsvoorstellen zijn gister voortgezet. De Rijksregeering wil ook met vertegenwoor digers van land- en mijnbouw, zooals met alle 1 economische kringen beraadslagen, waarbij ook het prestatievermogen der Duitschers cene bijzondere rol zal spelen. Dit zijn echter alle nog slechts voorloopige beraadslagingen bfsluiten zijn nog niet te verwachten. In elk geval zouden op de Parijsche conferentie van 2 Januari zoo noodig nieuwe Duitsche plan- nen voor het schadeloosstellingsprobleem voorgeiegd kunnen worden. LORD DERBY TE PARIJS. Lord Derby, de Engelsche minister van oorlog. had op ziine terugreis van zijn be- zoek aan het Britsche leger aan den Rijn ge- durende de laatste dagen der vorige week be- sorekinpren te Parijs met Poincare en Miile- rand De Fransche bladen zijn van1 meening, dat Derby den Franschen premier en den pre sident zal hebben uiteengezet. dat er in Enge- land een sterk en toenemena verzet heerscht tegen elke verdere bezetting van Dnitsch ge- bied door Fransche strijdkrachten. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De eerste commissie der conferentie te Lau sanne heeft gistermiddag hare beraadslagin gen over de kwestie der zeeengten hervat. Een volledig gedetailleerd plan, ontworpen door de geallieerde marine en militaire des- kundigen zal worden besproken. De Russen hebben een ontwerp-reglement ingediend inzake de zeeengten, volgens het- welk de Zwarte Ze een gesloten zee der oe- verstaten zou worden. Men heeft besloten, dat de conferentie met Kerstmis niet zal uiteengaan, miaar hare werkzaamheden zal voortzetfen tot zij zijn 'afgeloopen, terwijl slechts eene zeer korte onr .derbreking zal plaats hebben. Lord Curzon had Zondag een particulier onderhoud met Tsjitsjerin. Reoef bey, president van1 den Raad van Commissarissente Angora, heeft Zaterdiag in de Nationale Vergadering aldaar een belang rijke verklaring afgelegd in antwoord op een interpellatie betreffende de besprekingen ter ^conferentie te Lausanne m'et betrekking tot de toekomst der zeeengten. Hij zeide, dat de re- geering bereid was het standpunt der mo- gendheden te aanvaarden, mits de veiligheid van Konstantinopel en de Zee van Marmora werd gewaarborgd. MUSSOLINI EN IDE WOELIGE ELEMENTEN. Volgens berichten uit Rome blijlkt uit -aan- wijizingen in de Romeinsche pars, dat in de bedrdging van de fascistische partij' tegen de woelige elementen ernstige vermaningen liggen opgesloten aan het adres dier vrijmet- selaars wegens hum neiging tot intemationa- le plutocratische samenwerking, aan de bu- reaucraten, die zich' tegen de voorgetnomen bervormiingen verzetten, en ook aani de Fiu- maansche vrijscharen, die zich van het fas- cisme afzijdig hebben, gehouden en de kern van een nieuwe politieke groep moeten uit- maken, die alle ontevreden elementen moet omvatten. In fascistische ikringen vreest men naar het schijmt voor een mogelijfce aaneensluitimg van alle totnogtoe op zich zelf staande, aan de fascisten vijandige groepen. De fascisti sche „Nuovo Paese drdgt op zeer scberpen toon: „Zoo noodig zal mem deze lieden verre van zoo heel zacht, volgems de Russiscbe me- thoden behandelem." Deze duidelijike bedrei- ging heeft grootem indruk- gemaakt. In de kringen van Mussolini verklaart men, dat deze ongewone taal ten doel heef t, tijdig het aangroeien van een, beweging te ver hinder en, die, groot geworden, moeilijker em met meer gevaarkansem te onderdrukken zou vallem. DE TSARISTISCHE LEGATIE IN BULGARIJE. Aan de „N. Fr. Pr." wordt uit Sofia ge- meld: Het Bulgaarsche mimisterie van but ton lamdsche zaken heeft den leden der Tsaris- tisch-Russische legatie te Sofia, welke evenals die in Servie heeft opgehouden te bestaan, medegedeeld, dat zij uiterlijk 1 Januari 1923 het land (moeten hebben verlateni. Deze stap staat in verband met Stamboelinski's toemade- ringspogingen tot de sovjet. EE'Ni VRI JHEIDSOPARTIJ IN DU'ITSOHL AND. De Deu'tsch-Volfciscihe Bond heeft besloten tot stichting van de z.g. Duitsche vrijheids- partij. Deze partiji zal staan onder leiding van de bekemde reactionnaire afgevaardig- den Von Oraefe en While. Beiersche reacti- onnairen1 hehbem steun toegezegd. RADEK TE BERLIJN. Een radiogram uit Berlijn rneldt, dat Radek aldaar uit Amsterdam is aangekomen. Hij zal gedurende zijn verblijf in Duitschlamd onder poil'tietoezicht staan. Blijikens een Wolffbe- richt heeft Radek hieraan zijm goedkeurimg ge- hecht en ingevolge deze overeemkomst is Ra dek dan ook vergunning verleend om het Duitsche rijk weder binnen te komen. Hij is voomemens 14 dagen in de Harz door te brengen. DE IEIRSOHE KWESTIE. In de nabijheid van Naas (ten Z.W. van Dublin) werd Zaterdagnacht een officier der Vrijsitaters dbodgeschoten, teen hij het dorp met zijn troepen verliet. Gewapende mannen deden denzelfden nacht een aanval op leden van de bumger- wacht in een nieuw Iefsch politiestation biji Plessington, in het graafsdhap Wicklow en stalen hu,n uniformen. Het postkantoor te Dublin maakt bekend, dat het telegrafisch verkeer met Cork, Lime rick, Waterford en andere centra verbroken is, zoodat Zuid-Ierland van de hoofdstad is afgesneden. HET EERSTE ONTWERP VAN DEN IEHSCHEN VRIJSTAAT. De Iersche Senaat heeft gister het eerste wetsomtwerp van het Iersche parlement aan genomen. Het lid, dat het wetsontwerp in- diende, was zeer aangedaan. Spr. verklaar- de, dat deze handelingiyeen mijnlpaal betee- kende in de geschiedenis er natie. De Se naat had iets verricbt, waarvoor vele genera^ to van Ieren hun leven hadd'en gegeven, EEN PR INS IN STAAT VAN BE- SCHULDIGING. Aan de te Belgrade verschijnende „Politi- ca" .'wordt uit Athene gerneld, is tegen den twefeden broer van ex-koming Konstantijn, prims Nikolaas, een instructie geopend. De prins wordt ervan beschuldigd, geheime or- ganisaties van militaire reservisten te hebben gesticht om de zaak van Konstantijn te be- vorderen. De orgamisaties zouden tegen de Venizelisten en tegen het revolutiomaire co- mite gericht zijn. WEER EEN ONTWAPENINGSOONFE- RENTIE VOORG ESTEED. De Amerikaansche democratische senator, Kind (Utah) heeft voorgesteld een confe rentie in zake ontwapening te land em ter zee bijeen te roepen van ailile regeefingen, die diplomatieke betrekkingen met de V. S. omr derhoudien. De resolutie is zonder discussie naar de betrokken commissie verwezen. DE AMERIKAANSCHE WEERMAQHT. In overeenstemmdng met het hesluit van het con,gres zijn 1858 officier em uit het leger ontslagen. Een voorstel van den republikeimschen aif- gevaardigde Bull, (Iowa), om de sterkte voor het marinepersoneel terug te brengen vam 86000 op 75(000 mam werd verworpen met 81 tegen 25 stemmen. IN DRIOOG AMERrKA. De heer Harry Knight vam het Ameri- kaansch departement van Justitie wilde on- langs in een hotel te New-York eens probee- ren of men zich wel hield aan het alcohol- verbod. „Je kunt me misschiem wel aan wat wijn helpen", zei hiji tegen dem kellner. Deze weifelde en daar de heer Knight ook niet als agent provocateur wenschte op te treden, decide hij om aan alle aarzelimg een eimd te maken mee wie hij: was. Tot zijn ver- bazing antwoordde de kellner daarop echter „0 mijnheer, dan kunt u krijgen wat u heb ben wilt." KORTE BERICHTEN. Miss Katherine Bourne, uit Tarboro (Noord-Carolina), is door een baaii gedood, toen zij aan het strand bij, San Juan de Cor- torico (Portorin) baadde. Een Wolffbericht meldt, dat Poincarf aan de vijf laatste Duitsche krijgsgevangenem te Avignon, van wie emkelen zich aan ernsti ge misdrijven hebben schuldig gemaakt, grar tie heeft verleend, zoodat zij spoedig naar hun land zullen terugkeeren. Uit Boedapest wordt gerneld, dat zich aldaar de Hongaarscbe fascistenbond onder den naam „Hunigaristen" heeft geconstitu- eerd In de oprichtingsvergadering spraken Stefan Friedrich en eenigen zijner partijge- nooten. Op den luchtspoorweg te New-York is een snelfrein van achteren ingereden op een trein, die juist in Oostelijke richting was ver- trokken. Vijf-en-twintig personen werden gewond, waaronder zeven vrouwen en kinde- ren. Staten-Generaal TWEEDE KA'MER. Ln de zitting van gister werd1 besloten, he- den bij den aanvang der vergadering de lee- mingwet aan de orde te stellen. Voortgegaan werd met behandelimg der wijlziging van de LAGER ONDERWI JSWET. Mlej. Westenman lich'tte een amendement toe, om het maximum aantal leerlingen voor eenmansscholcn niet te verlagem. De heer Van Zadelhioff verdedigde een amemdememt om het aantal leerlingen per ooderwifzer op de gewome liagere sdiool te la ten zooals het tbans is en op de U. L. O.- scholen niet zooveel te verhoogem als wordt voorgesteld. Mej. Westerman verdedigde een amende ment om bovem 210 leerlingen het aan tal kinderen per onderwijizer te doen teenemen niet met '55 doch met 4'5 en een ander amende ment om het aantal leerlingen per onderwij- zer aan U. L. O.-scholen niet im die mate te vermeerderen als wordt voorgesteld. Die Minister verklaarde het amendement van den heer Zadelhoff onaamnemelijk em omtraadde aannemiing vam het eerste en het tweede amendement vam mej. Westerman. Hij nam het derde amendement-Westerman over. Het amendemem Zadelhoff werdi verworpen met '51 tegen 22 stemmem; het eerste amende ment Westerman werd verworpen met 46 tegen 28 stemmen; het tweede werd eveneens verworpen met 47 tegem 26 stemmen. Het ar- tikel werd aangenomen met 47 tegen 27 stem- men,. Het amenidcment-Gerhard' om den onder wijizer, hangende het beroep, inzake sdhor- sing, in bet genot vam salaris te latem, werd ing'etroktoen. De heer Gerhard lich'tte een 4-tal amende- meniten' toe, bedoelende de wachtgeldregeiing in overeemstemming te brengen met die in het omtwerp op den rechtstoestand van ambtenaren. (De minister verklaarde deze amendemen- ten onaannemelijk. Ziji werden verworpen met 63 (tegen 19 stemmen. !Het artikel wad aan genomen met '51 tegen 20 stemmen. Tegen het amendement-Gerhard, om gelijk schoolgeld voor te schrijvem voor openbaar en bijzonder vervolgonderwijs, had de Minis ter geen bezwaar, maar de Kamer verwierp het met 42 tegen 18 stemmen. In de avondvergadtering was aan de orde hoofdstuk VIII (Oorlog) van de Staatsbe- grooting voor 1920, waarbij fevens aan de orde was de interpellatie van den heer K. ter Laan over het nieuwe reglement op de krijgs- tucht. iDe heer Duymaer van Twist bracht rap port uit over eenige adressen. De heer K. Ter Laan was van meening, dat een dier comclusies naar den minister moet worden gezomden om inlichtingen of naar de commissie voor de verzoekschriften De heer K. Ter-Laan merkte op, dat bij het bekend worden van het nieuwe reglement voor de Ikrijgstucht dit algemeem verzet heeft ondervondien bij juristen, omriat daardoor het recht van de Kamer en van de vereenigingen !kt de iknel fcomt. Wil men dit artikel uitbneiden, dan moet dat gescbieden bij! de wet en niet bij Kon. Be- sluit. Spr. stelde ten slotte de volgendle vragen: 1'Is de regeering bereid, de artikelen 17 tot em met 20 van het Rfeglement op de Krijgs- tu'cht te doen vervallen 2. Zoo meen, is de Regeering dan bereid, over deze artikelen bet advies in te winnen van het Georganiseerd Overleg en d'it advies ter kenmis te brengen van de Volfcsvertegen- woordiging? 3. (Kan die 'Regeering mededeelem, wat de bedoeling is vani artikd. 17a en b en is zijl be reid daarin zoodanige wijziging te bren'gea; dat verscliili van opvattimg en uitlegging zoo veel mogelijk wordt buitengesloten Ten' aanzien van de begrooting, merkte spr. op, dat uit zijn interpellatie reeds is geble- ken, dat hiji het beleid van de ministers van oorlog en van marine niet bijizondfer kan prij- zen. IMlaar een zeer groot verschil bestaat tus- schen den minister, van oorlog en spr. inzake de ontwapening. Spr. kon niet iuziem, waar- om ons land niet het eerste land kan zijtL dat in ontwapening voorgaat. In dit verband wenschte spr. een woord van bulde te brengen aan het I.V.V., dat de eerste werkelijbe pogmg om tot vrede te gerakem, heeft aangewend. De arbeiderslblasse zal op den duur de lei ding wel nemien en deze Christelijke Regee ring dwingen tot een christelijfcer daad. Spr. merkte op, dat de 107 millioen voor het artiilleriefonds nog niet weg is, maar de regeering durft er niet mee voor den dag te komen. Maar wij1 krijigen1 elk jaar een stukje van de verbetering en als we het laatste dan krij gen, is het eerste al lang weer versleten, Verder merkte de heer Ter Laan op, dat deze begrooting niet een geheel juist beeld geeft van de oorlogsuitgaven. Op de begrooting van Justitie staan nog een paar millioen voor marechaussees en po- litietroepen en op de begrooting van 'Binnen landsche Zaken nog 400.000' voor buiten- gewone vrijwilligers. In totaal komt er zoo- doende nog 4Vs> millioen op die oorl'ogsbe- grooting bij. Spr. wijst er verder op, dat er veel te veel generaals en gepensionneerde generaals zijn; ook zijn er te veel offideren die een dienst- paard houden. Hier heeft die Minister de maatregelen voor bezuiniging maar voor het grijpen. Eveneens moeten we krijgen inkrirn- ping van den militair geneeskund'igen dienst, opheffing van1 de Cadettenschool te Alkmaar, verdwijlning van den Generalen Staf, vermin- dering van het aantal toelagem aan' officie- ren, enz. Nu de oud-Minister van O'orlog heeft ge- zegd, d'at we het op den langen dUur toch niet kurmen volhouden, waarom hebben we dan nog zoo'n groot contingent noodig? Waarom kan de Minister het dan b.v. niet met 13.000 man doen Sipr. wenschte daarorn voor te stellen de Mdhiting te beperken tot 13.000 man en af- scbaffing der herbal ingsoefeningen. Liever zou spr. hebben voorgesteldl alge- heele 'ontwapening, maar het vorig jaar is reeds geblefcen diat hiervoor toch geen meer- derheid is te vinden, zoodat hiji thans geen afschaffien' het vestiingstelsel, maar een voor- slag in de lucbt wil doen'. Ook zou hiji willen stel daartoe laat spr. over aan den heer Colijn. 'Slpr. wees verder op de verloren loaned en arbeidbtijiden bij; de herbalingsoefeningen Dteze zijn, vergeleken biji het vorig jaar, nog wel uitgebreid, dat is zeker vanwege de be- zuimiging. En daarvoor moet de steun voor werkloozeni maar wachten1! Deze herbalings oefeningen behoeven in het geheel niet te wor den gehouden'; in de wet staat alleen dat zij kunnen worden gehouden. Daarna bepleitte spr. dte totstandkoming van eeni behoorlijke wachtgeld-regeling voor de onderofficieren, welke wel is toegezegd, Zij, die zich met 1 Januari voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ont- vangen de tot dien datum verschijnende nnmmers franco en gratis. DE DIRECTIE. maar nooit is versch'enen. Spr. diende een motie in, waarbij de Ka mer met het oog op's lands finanden de wen- schelijikheid uitsprak, dlat in het jaar 1923 geen herhalingsoefeningen worden gehouden en waarin de Minister wordt uitgenoodigd de uitgetrOkkeu gelden terug te nemen en een desbetreffend voorstel te dioeu. In een tweede motie, welke spr. indiende sprak de Kamer de wensehelijkheid uit, dat de Ikhting in het jaar 1923 niet sterker zal zdjn dan 13.00(0 man. De heer Duymaer vani Twist betoogdle de noodzakelijkheildi van een velldleger voor ons land en om de neutraliteit te kunnen hand- haven, in tegenstelling met het door den heer Oud voorgestane volksleger. We hebben in de allereerste plaats noodig een veldleger, diat operatief' kan optreden. De oorlogsorganisade moet worden ge- vormid uit de kernen van het vredesleger. Bij zuilk een systoem kan men met een eenvoudi- ge opleiding volstaan. ISpr. merkte op, dat de vredesorganisatie topzwaar is en hienbij wees hij; eip, dat voor de administratie voor een limting van 19.000 man, die nog in twee ploegen opkomt, noodig is een bedrag van 1232.000. Ook bij' den militairen genees- kundigen dienst en de opleiding biji de Kon. 'Mil. Academie is de orgamisatie te kostbaar. Ook het Dep. van Oorlog zal zijn deel moe ten gevm in de bezuiniging op de uitgaven. Spr. vroeg den minister een nota in te die- nen, liefst met kostenberekening, omtrent de uitvoerimg der Dienstplichtwet en de oplei ding der dienstplichtigen. Spr. wees er op dat bij) het vaststellen der jaarwedden een bijslag is gegeven als een vaste verhooging der jaarwedden, niet in ver band met de weduwenpensioenen. 'Spr. ge- loofde, dat op dit punt het betoog van den Minister niet steekhoudend is en hij vroeg of die Minister nog eens wil overwegen of het niet oubillijk is, nu met ingamg van 1 Juli 1922 reeds 5 is afgetrokken, straka met 1 Jan. nog eens 8'ks oct. in mindering te brengen. Ten aanzien van de vooropleiding blijft spr. zijn bezwaren onverzwakt handhaven. Met instemming constateert spr. dat de Mi nister aan spr/'s bezwaren gaieeltdijk is te- gemoet gekomen. Voorts wees spr.'op de benoeming van re- serve-offideren, waarvan sommigen' reeds meer dan een jaar op hun aanstelling wach ten. Ten aanzien van de toeiagen aan offideren is ook spr. met het oog op's lands financien van oordeel, d'at ze moeten worden ingetrok- ken;. De heer Deckers achtte geen redenen voor ontwapening aanwezig. Het tijdstip voor al- geheele ontwapening is, naar spr.'s oordeel, voor ons land nog niet gekomen. Wel is spr. voorstander van' algeheeie ontwapening, maar dan intemationaal, en gelijktijdlg voor alle landen. iHandhaviing van dlerr vrede tusschen de volkeren kan niet verwacht worden van hen, die den klassenstrijd blijiven pred'iken. Wij moeten verkrijgen verbetering van't individu en solidariteit tusschen klassen en standen en tusschen de volkeren. Nlaar spr.'s oordeel is onze militaire woning te groot. Ze is te veel gebaseerd1 op het 'Pruisische stelsel, zoodat het leger ver boven onze krachten gaat. We moe ten1 een kleinere woning voor ons leger heb ben. Dat is de meest radicale bezuiniging. In verbandl hiermede verklaart spr. zich te gen de beide moties. Voor bezuiniging komt, naar spr.'s mee ning in aaumerking vermindering van het beroeps-personeel. (Er moet veel meer gebruik worden gemaakt van het verlofspersoneel, dat beter met zijn taak vertrouwd moet geraken. Voorts kunnen de 2:4 hoofdinspecteurs, bij de infanterie, acht bii| de veldartillerie en, overi- gen verdwijnen, terwijl meer controle noodig is voor de compagnies-oommandanten, die eigemlijk geen administratief werk hebben. De vervolgoetfeningen zijn zeer geschikt om het verlofspersoneel' goed op de hoogte te houden van hum taak. Naar spr.'s meening is van dat personeel volstrekt geen mindere toewijding te wachten dian van het beroepspersoneel. Ook bdj! den vrijwilligen landstorm kan meer ge bruik worden gemaakt van den verlofsperso neel. IHfet voornemen, te komen' tot afschaffing vani de toeiagen en de reis-en verblijfkosten voor het verlofspersoneel acht spr. een schade voor dit instituut. Verruiming van de gelegenheidl tot vrijwil- lige afvloeiing lijkt spr. noodzakelijk. Het bestaande stelsd' der rangschikkirg moet aanleiding geven tot groote onbillijk- heden, hetgeen spr. met verschiliende voor- beelden aanoont. Spr. verzoekt den Minister dringend dit stelsel niet toe te passenen spr. gaf den- Minister in overweging te beginnen I ALKMAARSGHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1