DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwjaarswenschen. Xo. 800. Hondord vier en twintigste Jaargang. 1922, Abonnementsprljs bij Yooruitfoetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f 2.50. Bewljsn. 5 et. Advertentiepr. 25 <5t. p. regel, grootere letters naar plaatsmimte. Brieren franco N.Y. Boek- en Handelsdr. t.Il Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Eedaetie No. 33. WOENSDAG 20 DECEMBER Buitenland Gemeiifd Nienws Dft Qummer bestaat tilt 2 blades. Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. A'DEMA. Zij, die zich met 1 Januari voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ont- vangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis.' DE DIRECTIE. DE MOOlRD OP DE POOLSCHE PRESIDENT. In totaal zijn thans in verband met den moord op N'arutowiez 30 militairen gearres- teerd, alsmede tal van leiders van nationa- listisclhe jeugdbonden en drie adjudanten van generaal Plainer, Narutowicz heeft vodr den aanslag reeds tal van dreigbrieven ontvan- gen. Oak een aamtal afgevaardigden heeft anonieme brieven gekregen, waarin bun werd medegedeeld, dat over ben bet doodvonnis was uitgesproken. Te Krakau bebben betoogingen plaats ge- bad, waarbiji ten slotte de militairen van de wapenen gebruik moesten rnaken. De National® Vergadering komt beden bij- een on een inieuwenp resident te kiezen. Vollgens de „Kattowitzer Grenzzeitung" zouden de Joodsche afgevaardigden deelne- nxen aan die zitting, indien de Poolsche meer- derbeid bet standpoint blijft handhaven, dat de president uit ae Poolsche meerdeibeid moet worden gekozen. De generale Latinik en Raszewski hebben bun ontslag gekregen. ,Tevens is de Openba- re Veiligheidsdienst gereorganiseend; de led>- ders hiervan werden vervangen. Zoodra bericbt was ontvangeni van dien moord op bet staatsboofd van Rolen, heeft de minister van buitenlandsche zaken, jbr. mr. Van Karnebeek, een bezoek van1 rOuwbeklag afgelegd biji den1 Poolschen gezant bij' het Nederl andscbe bof, dent beer J. Wierusz Ko- walski. Aan den Nederlandscben gezant in Poleo, baron Van Asbeck, is opgedragien, aan- de Poolsche regeering de deelneining van Hr. Ms. regeerimg over te brengen. DE CONFERENiTIE TE LAUSANNE. Gister beeft een zitting van de Commissie betreffende de zeeengtem plaatsgehad. Lord Cufzon beeft in antwoord op de Rus- sische voorstellen medegedeeld,- dat deze voorsitellen weinig verschillen van de door Tsjitsjerini veertien dagen geleden gefcouden rede. De geallieerden kunnen de Russiscbe voorstellen niet aaavaarden, Uit naam der geallieerden verklaarde lord Curzon, dat de geallieerden tbans hun laatste concessies bebben gedaan en dat zij! van de Turksche delegatie heden antwoord op hunne voor stellen verWachten. 'De Britsche- marine-experts zijin gister- avond om negen unr over Parijs wear naar London vertrokiken. Men leidt daaruit af, dat lord Curzon de kiwesitie van de Dardanellen als afgebandeld beschouwt en alleen nog een verklaring der Turksche delegatie in de zitting van morgen verWacht. Van Turksche zijde werd gister avond ver- klaard, dat de Turken hun eischen onveran- derd bandbaven1. Men schijnt te gelooven', dat de kwestie tot aan bet einde van de con- ferentie, d.w.z. tot aan bet uitwerken van het vredesverdrag, bangend zal blijven. Isnied Pacha zou bet voornemen koesteren de con- cessaes in zake de kwestie der zeestraten, die ook bij onvemiijidelij'k acht, eerst te doen,, als de geallieerden hem daarvoor in zake de kwestie der capitulaties tegemoet komen in dien geest, dat ziji daarvan geheel zullen' af- zien. In de kringen der geallieerden is men van meeninp dat de Turken morgen in de zee- stratenkwestie zullen ioegeven en zich met de voorwaarden van de geallieerden accoord zullen verklaren. Over de houding der Rus sische delegatie is nog -niets definitiefs be- kend. BESIPREKI'NIGEN TE BERLIJN. De voor-tdurende besprekingen der R'ijks- regeering met industrieelenj en bankiers be- treffen niet zoozeer een- buitenlandsche, als wel eene binnenilandsche leening, die tot hoofddoel heeft, bet zich in bet buitenland bevindende Duitsche kapitaal terug te voeren. Zijt zullen Donderdag of Vrijdag van het meeste belang zijn, als wanneer de regeering rechtstreCks met de toonaaingevemde kringen der industrie de beraadslagingen zal voortzet- ten. FASCISTEN EN COM'MUNISTEN. Te Turijn is Maandagavond een groep fascisten door communisten aangevallen. Vier fascisten werden gedood en verscbeidene gewond. Gister werd1 als iepresaille de mobi- lisatie der fascisten. te Turijin bevolen. Er hadden1 botsingen plaats, waarbij vier com munisten werden gedood, waaronder een ge- meenteraadslid. Gebouwen van communisti- sche vereenigingen werden in brand1 gestoken. VLOOTB EP ERKING Bet Amerikaansche Huis van Afgevaardig den beeft goedgekeurd een verzoek aan den president om onderbandelingen aan te knoo- pen met de groote mogendbeden, ten einde tot een overeenkomst te geraken, waarbij de toekomstige aanbouw van alle typen van oor- logsvaartuigen met een tonnage van 10.000 ton of minder en van1 aille soorten leger- en marineludhtstrijdkfachten beperkt worden. AMERIKA EN DE SCHADEVERGOEDING. Uit New-York wordt gemeld: Tal van ban kiers zijn de meening toegedaan, dat de Ame rikaansche regeering een poging heeft gedaan om de meening van het Amerikaansche volk te polsen omtrent een grootere belangstelling van Amerika voor het vraagstuk der scbade- vergoeding. Naar uit Washington aan de „New York Herald" wordt gemeld, zijn er onderbandelin gen tusschen Amerika en Frankrijk gaande over het instellen van een neutrale financieele schadeloosstelling. commissie voor de regeling der Duitsche schadeloosstelling. Volgens de „Chicago Tribune" verklaarde Poincato tegenover persvertegenwoordigers, dat hij tegen elke ontij-dige ontruiming van het Rijnland was en tegen elke oplossing van het schadeloosstellingsprobleem, die offers zou eischen van Frankrijk. DE BRAND 'OP DE „VINH-LONG." Omitrenit den brand aan boord van het Fransche schip „Vinh-Long", wordt door Hlavas uit Konstantinopel nader gemeld, dat, naar vermoed wordt, de brand is ontstaan door kortsiluiang. 'De vrouw van een Franschen dokter te Aleppo, kwam, te zSmen met baar drie kinde- ren in baar but om. Eenzelfde lot was bescho- reni aan twee andere dames1. Bebalve de 300-koppige equipage, was er ook 'n compagnie Senegaleescbe fuseliers aan boord, alsmede eamige officiersvrouwen, zoo- dat bet totaal opvarenden 500 bedroeg. IHet reddingsiwerk werd zeer bemoeilijikt door de menigvuldige mumtieontploffingen. Een van de 'Senegaleesche soldaten, die on- geduldig was om in de reddingsboot te ko men, sprong van af bet scbip in een der red- dingbooten enl brak daarbij1 zijn nek. Voorts kwamen nog 7 Senegaleezen om. DE CREDIE'IYERLEENING AAN GOSTENRIJK. Maandag werd de burgemeester van Rot terdam, mr. Zimmerman, door den Bondspre- sident van Oostenrijk. Hainiisch, pleditig ontvangen. Op 20 December zal de zoogenaamde bui- tengewone kabinetsraad voor de eerste maal bijeenkomen. Dr. Benes/j verklaarde In de Tsjecho-S^o- wakische Kamercommissie voor buitenland- sdhe aangelegenheden, dat, nu Oostenrijk voldaan beeft aan de voorwaarden verbonden aan het verstrekking der goudleening, de gar randeerende staten die verplichtingen, wellke zij te Geneve op zich bebben genomen, zul len nakomen, zoodat men begin Januari a.s. zal kunnen overgaan tot de besprekingen in zake de uitgifte eener internationale leening. De garantie-Commissie laat zich volstrekt niet in met de binnenlandsche aangelegenhe den van Oostenrijk. De commissaris-generaal is ondergesdiikt aan den Volkenbond. KORTE BERIQFiTEN. Te Dublin zijn wederom zeven mannen geexecuteerd wegens het in bet bezit hebben van wapens. De Belgische Kamer beeft bet voorstel- Van Cauwelaert aangenomen, o.m. bebeizend dat aan de hoogeschool to Gent de lessen in het Vlaamsch worden gegeven. Volgens de Berlijnscbe bladen gist het weder onder het spoorwegpersoneel en vrcest men op verschillende plaatsen voor stakin- gen, doch een algemeene spoorwegstaking wordt niet verwacbt. Tsjitsijerin heeft in een interview ver- klaard dat de Russen gedwongen worden een groote vloot te bouwen. De eerste vrouwelijke advocaat in D'uitschland is te Muncben beeedigd. Nabij: Wacbtersbacb in de omgeving van Hanau werd dezer dagen een. wissJloor per van de Wacbtersbaciher BergbaugeseH- schaft door een aantal roovers overyallen, die bem. zijn pontefeuille, waarin de uit" te be- talert loonen tot een bedrag van &U millioen mark waren vervat, afhandig wisteni te maken. Naar de rijlksdagafgevaardiigde 'graaf Bern- storff van de DuitscbiHiannoverscbe Volks- partij' in vergaderingen in 'het district Lune- burg heeft medegedeeld, zal toch eeni stem ming worden gehouden omtrent de zelfstan- digbeid van Hannover en wel in Mei 1923. .9CHRIFTEL1JK BE ANTWOORDE VRIAGEN. Op vragen van den beer Wintermans be treffende bet verleenen van een tegemoetko- •miiing aan sigarenwinkeliers voor betaalden accijins voor de biji hen op 1 Juni 1922 in voorraad: zijpde sigaren: 1. 'Is het den minister belkend, dat de siga renwinkeliers door het feit, dat de f abrikanten bij die invoering der tabakswet op 1 J!uni j.l niet overgingen tot verbooging der prijzen, in de feitelijfce onmogelijkheid geraakten de accijinskosten over de toen biji hen in voorraad zijnde sigaren op de consumenten te verba- len? Is de minister niet van oordeel, dat uit den aard der zaak mocht verwacht worden, dat de accijnskosien op de consumenten. zouden te verhalen zijb? 3. Is de minister bereid naar de toevallige omstandighedm, hierboven bedloeld, een on- derzoek in te stellen en1 is biji genegen, zoo daaruit blijkt, dat die omstandigheden tot een buitengewoon \«erlies hebben geleid, den ge- dupeerden sigarenwinkeliers een tegemoetko- ming te verleenen? heeft die minister van financien geantwoord 1 Hfct is dien ondergeteekende bekend, dat door verschillende omstandigheden1 de winke- liera vaak ini de onmogelijkheid zijn geweest om dien acrijps voor de op 1 Jumi j.l. bij! hen in voorraad zijnde sigaren geheel op de consu menten te verhalen.. 2. 'Deze vraag wordit bevestigend beant- woord. 3. Een' volledig onderzoek wordt niet uit- voerbaar geacht, doch de beschikbare gege- vens hebben den ondergetedcende, na de com missie van deskundigen ex art. 53 der Tabaks wet gehoord te hebben, doen besluiten, om trent de voorraden-kwestie de YOlgende re geling te treffen. Geljk reeds uit de drculalre van 13 No vember 1922, no. 115, opgenomen In de Staatscourant van-14 INovember 1922, no. 222 gebleken is, wordt den winkellers tot 1 Februari a.s. vergubd bun voorraden onge- banderolleerde sigaren en sigaretten, die overeenkomstig artikd 83 der Tabakswet werden aangegeven, terug te voeren naar fa- brieken of entrepots, onder afscbrijving of to- ruggaaf van den daarvoor verscbuildigden of betaalden actijns. Aan hen, die van deze vergumning gebruik maken' en daardoor ertoe medewerkein, dat de ongebanderolleerde aangegeven voorraden uit bet vrije verkeer verdwajinen, zal voorts een re- ductie van ten boogste 50 pet. worden1 ver- leend op den actijns, verschuMigd en casu quo betaald voor sigaren en sigaretten, die seaerl de invogring der wet van de aangegeven voor raden zijb verkocbten dus niet meer kunnen worden begrepen in de naar een! fabriek of entrepot over te brengen partijlen. De ondergeteekende meent, dat door deze beide maatregelen ini onderling verband aan de bdllijke verlangens van de betrokkenen wordt tegemoet gekomeni. PRQiVINCIALE STATEN! VAN' NOORDmHOLLAND. 'Gdstereni zijn de Staten in openbare verga dering bijieeni gekomen. 'De beer Gerhard licbtte eenige door Ged. Staten) voorgestelde wijzigingeni in de ont- werp-besluiton in verband met de invoring van de Pensioenwet 1922 toe. Onder meer wordt voorgestel, na art. 20 een nieuw art. 21' in te voegen, luidende: Voor gewezerc ambtenaren van de provincie, aan wie v66r 1 Juli 1922 ontslag uit den provintialeb dienst is verleend, blijven de aanspraken1, die zij' of hun weduwen en1 weezeni aan het pensioenr reglemient van Noord-Holland, vastgesteld 18 'December 1918, zooals diat sedert is ge- wijzagd, konden ontleenien, behoorden, tenzij zij' later een, betrekking bebben aanvaard of zulleni aanvaarden, die bun ingevolge de be- palingen van de Pensioenwet 1922 aanspraak geeft op pensioen, en zijl toepassing van art. 134 van de Pensioenwet hebben aangevraagd In dat geval worden de bijidragen, betaald volgens art. 5' tweede lid van bet pen&ioenre- glememt, teruggegeven.. Mevrouw BoissevainPijnappel zeide, dat wanneer de nieuwe Pensioenwet wordt toege- past, de leerling-ijverplegers aan de provin- ciale ziekenihuizen zeer duur zullert worden. Zij wenscbte voor deze leerlingen eeni rege ling, waardoor bet moglijk wordt, hen in een apart verband op te nemen, zoodat zij' niet als tijdelijke functionarissen vallem onder de pensioenbepalingen voor de vaste ambtena ren. De beer Bomans uitte deni wensch, dat Ged. 'Staten) zich zullen beijVeren, zooveel mo- gelljk personeel pensioen tie doen deelacbtig worden, en opperde bezwaxen tegen de door Ged. Staten voorgestelde loomsongelijkbeid. 'De heer Gerhard zeide, dat Ged. Staten gedaan hebben wat ziji konden maar dat zij gebondeni zijb aan de bepalingen van de Pensioenwet. De gevolgeni van ie wet kun nen) Ged. 'S'tatem nog niet in bun geheel over- zien, vooral niet de diuurzame gddelijfce ge volgeni, maar zij zullen- de wenscbeni van den heer Bomans onder de oogen1 zien, zoodra dat kan. De ontwerp-besluiten werden daarna aan- gesloten. Bij het voorstel betreffende wijlziging van de voorwaarden, waaronder aan de naaml. vennootschap Eerste Urker Stoombootmij. Ur-ks Belang subsidie is toegekend, vroeg de heer Western of een ondrzoak, waarom de exploitatie zoo s/lecht gaat, en de reden, waarom door de maatscbappiji zulke lage loo nen worden uitgekeerd. De beer Staalman sloot zicb daarbiii aan. De beer Ketelaar, lid van Gedep. Staten, zeide, dat Ged. Staten' nog wel eenis een on derzoek willen instellen, maar er is al eens naar het eeni em ander geinformeerd. Het personeel beeft minder werik, want er wordt minder gevaren. Directie en personeel hebben en1 ovrenkomst aanggaan. Een ptroductieve lijn zal het nooit worden. Het voorstel werd aangenomeni Verschillende subsidies v/erdem toegekend. De beer Kooiman vroeg aan Ged. 'Staten, hoe bet nu staat met het leverem van eleotri- citeit aan huis, met- uitscbakeling van de ge- meen'ten. De heer Hendrix, lid van Ged. Staten, her innerde er aan, dat biji in de vorige vergade ring heft gezegd, dat er geenl sprake van is, dat Ged. Stateni hebben overwogen, het roer 0m1 te gooien. Spr. verklaarde, dat Geo. Sta ten alle waardeering. bebben voor die ge- meenten, welke een welwillende houding je- gens Gd. Stateni bebben aangenomen. Met de gemeente Hoorn, door den heer Kooiman tier sprake geixracht, staat het echiter anders; d provincie beeft voor Hoocra.. een laagspan- ningsnet gebouwd en verhuurde dat aan Hoorn, maar er staat een bepaling in het contract, dat Boorm te alien tijde de buur kan opzeggen. De gemeente Hoorn- beeft dat gedaan en wilde ook maar een klein deel van het net overnemen. 'Ged. Staten hebben nu de gemeente Hoorn gwa-arschuwd, dat de provincie wel eens na ailoop van bet contract gebruik zou kunnen gaan maken1 van haar xecht, 2elf stroom aan huis te g-aan lever en. M aar in het algemeen was niets besloten, en spr. wilde de bespreking van de principieele kwestie: stroomlevering aan huis, uitstellen tot de bebandling van bet rapport vr bet provintiale electriscb net. Daarna wrd de vergadering gesloten. ARBEI'DSG'ESGHILL'ENWET EN STOOMWET. Blij'kena bet voorioopig verslag beeft het weitsontwerp, inboudende bepalingen tot be- vorderingen van de vreedzame bijlegging van geschillen over arbeddsaangelegenheden tot het voorkomen van zoodanige geschillen, bij •het afdeelingsonderzoek van de Eerste Ka mer reel tegenkanting ontmioet, vooraamelijk wegens de in bet ontwerp aan den minister gegeven bevoegdheid tot bet doen instellen van een' enquete en de verplichte openlegging van boeken en bescbtiden. Op grond van dit laatste verklaarden ver schillende leden, hun stem aan het wetsont- werp te imoeten ontbouden. Andere leden be- hielden zidi bun stem nog voor. Nog andere leden verdedigden het wetsontwerp, omdat bet goede erin biji hen zwaarder woog, dan bet slecbte. Ook bet wetson twerp tot wijziging en aan- vulling van de Stoomwet is in de afdeelingen van de Eerste Kamer met weinig ingenomen- heid begroet. DE JUWEELENDIEFSTAL. Het politieonderzoek naar den dader van den juweelendiefstal van 50.000 beeft nog niet veel aan het licbt gebracbt. Het vermoe- den wint veld, dat die diefstal niet op Neder- laridsch gronagebied is gepleegd. In elk ge val is het uitgesloten, dat in bet hotel te den Haag de juweelen uit het valiesje zijn ge- roofd. Behoudens met den reeds genoemden heer die zich gisterocbtend nog niet aan de Cen tral® Recherche vervoegd badi, heeft mevrouw D geboren barones O., van Parijs af gereisd met een drietal bij elkander behoorende per- sonen, die tegelijk met haar, juist buiten Pa rijs, naar den restauratiewagen zijn gegaan. Het is echter niet uitgesloten? dat een of meer- dere hunner eenige iogenblikken terug naar het compartiment zijn gegaan, waar het va- liesej onbeheerd in bet net lag. Het slot was van zeer eenvoudige constructs en zelfs met een ijzerdraadje te openen. Van de Fransch-Belgische grens tot Antwerpen is er nog ander gezelschap in het compartement gekomen. Dit belemert het onderzoek zeer, te meer daar de bestolene geen signalementen meer op kon geven van al deze personen. Ook weet zij niet nauwgezet, waar deze in- en uitgestapt zijn. Een in Amsterdam aange- .houden Duitscher. die als treindief bekend staat, heeft niets met dezen diefstal uit te staan. BESlPRiEKINGEN MET DEN MINISTER VAN AR'BEID. M'aandagmiddag heeft de minister van ar- beid wederom een conferenitie met vertiegenr woordigers uit enkel, in moeilijkheden verkee- rende takken- van nijverheid gebad. Voor de ze confer en tie warm uitgmoodigd belang- bebbmden bij de meubelindustrie en de bor- stel-, stoffer- m schuierhout-industrie. Em groot deel van de-bespreking was ook dit- maal gewijd aan de valuta-concurrmtie, in verband waarmede van verschillmde zijldm op em invoerverbod werd aangedirongm. De meubelfabrikanten zouden bovmdim, naar in de vergadering werd mieegedeeld, met eenige werlktijdverlenging ton' zeerste ghbaat zijn. DE NAVORDDRINGSKWESTIE TE LEIDEN. In bet begin van dit jaar werd een groot aantal bel astingschuldigen, te Leiden onaan- gmaam verrast door de toezenld'ing van een bealstingbil'jet in zake navorderingsbelasting. N'adat de gemeente-belastingambtmaren kentnis hadden mogen n.emm' van de kohieren der Rijiksinkomstmbelasting, warm' zij1 tot de wetenschap gekom dat vele aangeslageben voor betbelastingpaar 1 Mei 1919'30 April 1920 tegen een te laag bedrag aangeslagfen waren geweest. Een navorderingskobier werd vastgesteld tot een bedrag van circa. 200.000. Een groot aantal bclastingschul- d'igeni, te zamen aangeslagen voor ongeveer em ton, kwam tegen dezen aanslag in verzet, daarin gesteund door een. tweetal Leidscbe advocatm, die in een openbare vergadering de onwettigheid van dm aanslag tracbtm aan te toon en. De zaak ikiwam ton opzichte van ^en der opposanten voor de Haagsche R'echtbank. Voor opposant tradmi als gemacbtigdem op tnrs. Romein en De H'aan aldaar, terwijl voor de gemeente optrad mr. E. A. Oosman, mede a'daar. De Rechtbank heeft de gemeente niet-ont- vankelijk yerklaard in baar eisch. Uit de kmnisneming Van het vonnis blijkt, dat dit In het nummer dat Zaterdag den 30 De cember verschijnt, zal wederom gelegen- heid bestaan tot het plaatsen van NIEUWJAARSWJENSCHEH k SO cent k contant DE DIRECTIE. op de publieke dat de is geschied uit de overwegiing dat op 1 Mei 1922 was verjaard bet recbt van de gemeente Leiden om van opposant te vorderen de pl-aat- selijke belasting naar. bet inkomen over het belastingjaar aangevangmi zijinde op 1 Mei 1919, terwijl bet aa-nslagbiljet was gediteerd op 6 Mei 1922. Er was derbalve meer dan 3 jaar verloopjeni, na dm tijd der verschuldigd- beid, bet tijdstip was volgens bet vonnis der invorderbaarheid verjaard. IDe gememte is voornemens in app&l te gaan. Is de recbter in boogste instantie het met die uitspraak der Rechtbank eens dan derft de gemeente dadelijik een bedrag van f 100.000. NEDERLANiDSOHE VER EEN IGINiG VAN ST A ATSBUiRG E'R E SSEiN Zonldagocbtmd half elf beeft de voorzit- ster, mevrouw Thied-Wehrbein, de vergade ring in Dien) Haag van de Nederl. Vereeni- giing van Staafsburgeressmi heropend. (Bet voorstel van het hoofdbestuur, om, aangezien de veremiging 29' jaar bestaat, verlenging v6or Januari aan te vragen, werd aangmomen. Aan de orde -kwam bet voorstel van de af- deeling Utrecht, om in bet vereemigingspro- gram op te nemeni de propaganda onder de vrouwenl tvoor de ontwapmingsidee, en de besprekiing van dit punt op bet eerstvolgende congres van dtem w ereldbond voor vrouwen- kiesrecht aan de orde te brmgen. Utrecht nam over het amendamenit van Den Haag, om de woorden: ,/ie ontwapenings- Idee te vervangm door: „de idee van inter nationale ontwapening". De afdeeling Utrecht trok, na eenige di»- cussie baar voorstel in en stelde daarvoor in de plaats em miotie, wiaarin wordt verklaard, dat de vereeniging in beginsel voor Interna tionale ontwapeniing is en deze gedacbte zoo veel mogelijk tracbt ingang te doen vinden. 'Deze motie werd zonder hoofdeiijke stem ming aangmomen. M ALARI ABE STRIJDING Waar volgens het Staatstoezicht Volksgezondheid de toestand der geldmiddelen wel niet zal toelaten Malariabestrijding op dezelfde wijze als vo rige jarm wordt voortgezet, is het de bedoe- ling in de a.s. campagne tot bestrijd'ing der Malaria het opviedend elemmt meer op den voorgrond te plaatsen m te tracbten bet daarhem te leidm dat de bevolking in staat is zelf voor geregelde ontmugging van wonin- gm, schurm, stallen en hokken te zorgen. Tm einde nu de bevolking em werkzaam aandeel in de campagne 1922/1923 te doen He- men, zal dm ontmuggers de uitdrukkelijke last wordm gegeven om de eigenaren van schuren, stallen en hokken teverzoeken niet alleen bij de ontmugging tegenwoordig te zijn. maar ook behulpzaam m hun mede te deelen, dat zij in het vervolg zelf voor het vrijhouden van muggen zullen hebben te zor gen, evengoed als dat het geval is met het schoonhouden der slooten. Er zal in dit jaar slecbts tweemaal ont- mugd wordm. Deze ontmuggingm zullm niet vodr 1 Ja nuari' 1923 aanvangm m In het tijdverloop tot 1 April plaats vinden. Zal het opyoedend karakter tot zijn recht komen, dan is in't bij- zonder de steun van en de controle door meer ontwikkelde personen, die belang stellen in het malariavraagstuk noodzakelijk. In ver band hiermede noodigde het Staatstoezicht dm Burgemeester uit de medewerking der Hoofden van inrichtingm van onderwijs te verzoeken door em hun toegezonden vlug- schrift betreffmde de malariabestrijding met de leerlingm te besprekm. Op deze wijze zal naar de meening van het Staatstoezicht van uit de school de strijd tegen de malaria, die toch alleen bii voile medewerking der bevol- kinff succesvol kan zijn, kracbtig wordm ge steund. VERLAGING PREMIETARIEF DER RIJKSVERZEKERINGSBANK Mm deelt mede. dat em verlaging van het premietarief der Rijksverzekeringsbank voor de ongevallenverzekering in voorbereiding is, die 1 Januari 1922 zal ingaan. Voor de werkcevcrs, die reeds op 1 Januari 1922 bij de Rijksverzekeringsbank waren aangesloten, is. met gebruikmaking van het bepaalde in het zevende lid van art. 40 der Ongevallen- wet 1921, em buitmgewone verlaging van het premietarief van vermoedelijk 20 pet., geldmde voor het jaar 1923, in overweging EEN NOODLOTTIGE AANRIJDING. Gisterochtend reed een auto, bestuurd door een 35-jarig chauffeur, op de Laan Co pes van Cattenburch nabij de Bankastraat in Dm Haag, in voile vaart op em melkkar. De melkbezorger J. de Bruin werd gegrepen en ongeveer 15 M medegesleurd. Ernstig ver- wond werd hij naar het Ziekenhuis vervoerd, alwaar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overledm De melkwagen was geheel vernield en een straatlantaara zwaar beschadigd. De ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1