N.V, Boek- en Handelsdrukkerij v.ti, Herms, COSTER ZOON, QVERHEERUJK; A.J.P'slCerstpudding, yoor spoeu idebend Voordam 0 9, ALKMAAR. AAMBEIE5. De hevige jeuk en stekende pijn moeten apoedig zwiciiten voor Foster's Zal! door haar verzachtende, heelende en antiseptische eigenschappen. Foster's ZaU lielpt ook uit- stekend bij jeukende huidkwalen, eczema, uitslag en huidroos. Prijs 1.7'5 per doos, alom verkrijgbaar. derzoek. IZonder inoeite vond ik den dlkken balk, die langs zijn geheele lengte als een goot was uitgchold, en wel naar de zijde van het dak, als men het niet wist, deze diepe voren door niemand vennoed ken worden. Toeval- lig had ik hem eeumaai ontdekt, toen ik een musch had nagejaagd. Ik was overtuigd dat grootmoeder's schat daar boven, in die die pe spleet moest liggen, die mi} als't ware met voorbedachten zin geopenbaard was ge- worden.Maar die balk was niet direct onder handgreep, zooals ik me eerst gemeend had te herinneren. Wat nu Ik zocht met mijn oogen of ik niet i-ets ontdekken kon dat met niet al te veel kabaal of inoeite bij te sleepen viel. Rondkijkende, ontdekte ik, wat ik in 't eerste oogenblik van mijn speurijver niet di rect had opgelet, vele buitengewone en schrikaanjagende di-ngen, die miji de har-en. te berge deden rijzen. De maan wierp in 'n griezelig schijnsel de silhouetten neer van de dak-opening en 't venstertje, op de bel-ver- lichte vloer. Ook sijpelde spokachtig licht door de reten van de aakpannen en overgoot den opges-ta- pemden huishoudrommel met een groen-geel schijnsel, wat me huivering aanjoeg. En op den achtergrond was een waschlijn gespan- nen, waar in een lange rij kousen hingen, die, iuplaats van rustig te drogen, zich speeis been en weer bewogen, de een al erger dan de ander. Overal voelde ik wat dubbelzinnigs, boosaardigs, verdachts Het kwam mij voor of er ergens iemand zich verstopt had, die uit een hinderlaag mij zou aanvallen, zoodra ik hem den rug toe- draaide. Daar buiten in den nacht sloeg de groote stadsklok enl twee zware diep sonore slageni dreunden tegen het dak op en deden het van onder tot boven trillen. Ik riide, maar. meer nog joegen mij de -ellendige spoken an-gst op 'i lij-f. Toch vatte ik weer moed om mijn doel verder na te jag-en. Ginds in den hoek stond een wieg, een h-eele oude familie-wieg Ik trok haar nader- bij en zette haar op den kop, plaatste toen een stoel er bovenop en wilde nu me omhoog hijschen. O wee! Bijna stond ik, hoewel wat zwie- pend, overeind, of er gebeurd-e wat te den- ken was. De wieg zwenkte wat zijwaarts en beiden stortten we in vriendschappelijke een- dracht omlaag met een lawaai van belaiig. Wat nu volgde, behoeft nauwelijks nog verteld. Papa's to-om, verwijten van de broer- tjes, vermengden mijn schaamte met pijnigen-' de ontnuchtering. De neef staarde eenige oogenblikken met voile aandacht naar de balken van den zolder en zei toen tot mij: „En jij geloofde in erast, grootmoeder zou de zeldzame gedachte gehad hebben tot zoo hoog te klauteren om er haar spaarduitjes te verstoppen? Ach, beste jongen, je moet in eens andennans huid weten te kruipen!" '■t Is mogelijk Ik heb nooit een groote handigheid in mij_ ontdekt om in eens ander- mans huid te kruipen En ik was brommig, dat ik dht nu voor al mijn inoeite had „Maar", zei neef, „wat is dat daar?" En hij wees naar de omgevallen wieg, waaruit een grauwe. stoffige massa kussens en de- kens gevallen was Wat is dat daar?" Meteen bukte hij zich en haalde onder den chaos een klein, grauw bundeltje te voor- schijn, dat harde, kantige uitsteeksels had. Daar is de schat!" riepen alle grooti msehen gelijk uit. En daar was hij! Daar kwamen groot moeder's penningen te voorschijn en veroor- zaakten een blijdschap, die mijn nachtelijke escapade deed vergeven en haar integendeel met een glorieeuzen glans overstraaldfi. En toen de eerste verrassing voorbij was en we weer zoover waren, dat we niet allemaal meer tegelijk spraken, was neef royaal genoeg cm te erkennen: 7eg eens, die kleine vent heeft ons dan toch op't spoor van de ontdekking g-ebrachi Hij was wel niet i n grootmoeder's huid ge- krorxin, maar toch heel dicht erbij, heel dicht!" En dat vonden ze alien En zoo kwam het, dat ik een uurjater in mijn bedje lag met een gevoel van zelfvoldoening, als ik er later in mijn leven nooit mec* een heb gehad. met nteuwe rozjjntjes en amandelen, 20 ct. per pakje. Recl. —0— 7 IngezoTHlen Provinciaal Nieuws KAASCGNTRo LEsSTATIOIH NOORDHO L L A ND. Het Kaasconferble-station Noord'holland heeft in de Pankzaal te Hoom Maandag een algemeene ledenvergadering gehoudem onder leiding van- den heer G. Nobel. De voorzitter opende de goedbezochte ver- igadering met een Ibeschouwing over't station in verband met de tegenwoordige tijdsomstan- digheden. De notulen warden goedgekeurd. Daarna volgden zeer belangrijke mede- deelingen, waaraan we het volgende onb leenen. a. Ledenlal. Op 1 Januari 1922 bedroeg het ledental 4®b, n.l. 49 kaas- en boterfabrieken, 52' kaas- fabriekem en 3S6 zelf'kazende boeren. Sinds- dien zijn uitgetrCden 26 laden, n.l. 3 kaas- en boterfabrieken en 3 kaasfabrieken1 en 20 zelf- kazers, terwijl zijn toegefcreden 8iS nieuwe le- den, n.l. 1 kaasfabriek en 87 zelfkazers. Het ledental bedraagt dus op dit oogenblik 548, n.l. 46 kaas- en boterfabrieken, 50 kaasfabrie ken «rit 452 zelfkazers. Ona station mag zicb dus nog steeds in een gestadigen groei ver- beugen. b. Ver. „Het Kaasmerk Over de kwaliteit der kaasmerken kwamen dit jaar zoo goed -als geen1 klachten meer bin- nen. Wat de bewering der kaasmerjeen hetreft heeft het bestuur gemeend, naar aanleiding van 2 gevalleni van vermissing van kaasmerT ken, te moeten pvergaan tot bet aanschaffen op kesten van bet station van blik'ken trom mels eu1 buescn, voor de fabrieken en de zelf kazers. Betreffende de obligatieleening het kaasmerk" kan worden medegedeeld, van op het oogenblik van de 73 obligate, die het station indertijd heeft moeten afnemen, reeds 49 zijn uitgeloot, zoodat er nu nog slechts 2)4 stuks bnafgelost zijn, tot een he- drag van 12000. Eent ander nog bd'angrij- 'ker gevolg is giewepst dat in den loop van dit jaar tweemaaf het besluit kon worden geno- meni om1 aan den Minister te adviseeren tot prijsverl aging der merken, waarfcoe deze dan ook is overgegaan. Met ingang van 1 Juli is de prijs der merken verlaagd van 1V* cent op 1 cent per stuk en met ingang van 1 Ja nuari a.s. is de prijs weer verlaagd van 1 cent op 3/4 cent per stuk. Deze maatrt, heeft voor de ledem van het station een) sparing van ongeveer f 32.500.per jaar tengevolge. c. Finantieele apzejt voor 1923. In verband1 met de rekening ovei- het jaar 1922i, zal het wel mogelijk zijn omi de stich- tingskosten zoo goed als volledig af te so' riji- ven. 'Dit jaar zijn nog slechts 2l tijdelijke hulpkrac'hten in dienst geweest, terwijl er ver- leden jaar 7 waren en ligt het in de bedoeling om het volgend jaar de controle zoo in te richten, dat er in het geheel geen tijdelijk per- soneel meer noodig zal zijn. Ten aanzien van de salarisregeling van den directeur en het overige personeel stelde het bestuur voor omi de periodieke verhoogm- gen nog een jaar door te latem gaan evenals den kindertoeslag. Wel wat aan liet personeel medegedeeld, dat het bestuur in den loop van het volgend jaar een geheel nieuwiu sala risregeling zal ontwarpen, waarbij, de maxi ma zeer zeker lager zullen zijn dan de nu geldende. Volgens het bestuur brengt de billijkheid made, dat ook aan den directeur alsnog een kindertoelage worde toegekenid met terug- werkende kradif tot 1'921 Tevens had het bestuur gemeend de pre- sentiegeld'en voor het bijwonen der vergade- ririgert te moeten verlagen. iMet betrekiking tot het al of niet verleenen van toelagen ontspon zich een vrij uitvoerige discussie. Ten slotte werd aangenomen, dat deze aangelegenheid in een volgende vergadering bij de behand'ing der begrooting nader onder de oogen1 zullen worden gezieni. d. Contributieregeling,. De contributieregeling was door het be stuur nauwkeurig nagaan, in verbal met de opmerkingen op de l'aatste ledenvergade- ring dat de zelfkazers te weinig zouden be ta len in verhouding .lot de grootere fabrieken. 'Het was daarbijl gebleken, dat de laatste nu werkelijk niet zooveel meer beta! en als het geval zou moeten zijn als er bij' de controle geen zelfkazende boeren waren aangesloten: en bet bestuur wemscht daarom op deze ver gadering nog niet met een voorstel te komen om de contributieregeling voor de zelfkazers te verzwaren, doch wilde deze zaak nog eens nauwgezet overwogem tegen de eerstvolgende. vergadering aan de hand van de productie- cijfers over dit jaar en' de begrooting, die voor 1923 zal worden opgemaakt In verband met de contributieregeling was een motie ingdeomen van onderscneidene fa brieken van deze strekkiing om de tegenwoor dige regeling te herzien, daar de groote fa brieken h.i. te veel betalen in verhouding tot de zelfkazers. Deze motie werd door den heer Jongejans nader toegdicht. Spr. verwachtte Van het be stuur ten aanzien van deze kwestie nadere Voorstellen. 'Ook de heereni Jensma en Veldstra hielden daarover beschouwingen, waarbij' eerstge- noemde van meening was, dat in Friesiland bet \"erschiil tu.sscheo fabrieken en' zelfkazers bij: lange na niet zoo schril was. De voorzitter was van meening, dat het moeilijk was vergelijkingen met andere pro- vinden te maken. Zoo had bijv. de prov. Zuid- hiolland het station voor fabrieken en kazers cheiden. Echter werd zelf- toetrezegd, dat het bestuur zou trachten een nieuwe rege ling te ontwerpen, welke alsdan in een vol gende. vergadering nauwkeurig zou kunnen worden behandeld. Boeten. Het aantal boeten was dit jaar aanzienlijlk hooger dan het vorige j'aar. Bij bet bepalen der boete nam het bestuur altijd in aanmerking de grootte der afwijking, wat hei vetgehalte betrof en verder de hoeveelste boete het was van het bewuste lid. Vergel-e- ken bij andere controlestations Was deze boe- teregeling volgens het bestuur zeer mild. f. MirdsteriAele beschlkkingen betreffende de kaascantrdle. De beschikking was verschenen, waardoor bet ook mogelijk was ge'word'en am volvette m,erken te verstrekken aan leden-zelfkazers. Diemtengevolge bezit het station op het oogenblik 9 leden-zelfkazers die volvette kaas bereiden. Een andere Ministerieele beschikking was door het bestuur niet met hetzelfde genoegen ontVangem en wel die betreffende de magere kaas in broodvorm. Niettegenstaande tegen- stand dezerzijds was deze beschikking toch uitgevaardiga. Het fa at zich echtei* reeds aanzien, dat deze magere kaas in broodvorm een mislukking zal zijn en het bestuur ver- wacht dan ook d'at deze beschikking wel weer zal worden ingetrokken. In onze prov-incie wordt de magere broodkaas alleen gemaakt aan de Proefzuivelboerderij te iH'oom, in verband met wetenischappelijke proefnetmin- gen en is verder nog ten fabriek van pi no ze ook te gaan bereidm. reeds werd bepaald voor de volvette fabrieks- kaas, n.l. 48 pet. Aangezien het aan het be stuur bekend was dat omtrent deze grens ook nog veel misverstand bestond, zij- er op gewe- zen dat bet geniddeld vetgehalte in de aroge stof van volvette kaas ongeveer 50 pet. be- d'raagt. Indertijd mochten alleen volvette mer ken worden verstrekt aan de controlestations voor volvette -kaas in Zuid-Holland en Utrecht. Het kaascontrolest'ation „Friesland" had toem weten; te bewerken dat ook de niet- volVette stations volvette merken aan' hunne leden-fabrieken mochten verstrekken an1 had toen zelf daarbij gegarandeerd dat het vetge halte in de droge stof minstens 48 pet. zou zijn. AUeen) op aeze nadrukkelijke voorWaar- de was toen door den Minister de toestem- ming verieend, omdat men bij' een f abriek die naast volvette kaas ook kaas uit afgeroomde rnelk bereidt, geen bedrijfscontrole op de volvette kaas kan uitoefenen. In dit licht moet men dan ook de grens van 48 pet. be- zien en waar deze grens ook in de statuten was vastgelegd!, moet het bestuur zich daar aan houden. Als commissie voor het nazien der reke ning 1922 enl de begrooting 1923 werden aangewezen, de ledem „Eureka" te Binneni- wijzend; „de Verwachting" te Wognum eri, „MidWou;d" te Midwoud. Tot lid- en plaatsvervangend lid van den Raad van Beroep werden herbenoemd de heeren D. Brander te 'Hoogkarspel en Dir. H. van Gulik te VGravenhage. Aangenomen werd het besituursvoorstel om voor het jaar 1923 het entreegeld voor nieu we ledem te bepalen op 2 per koe of per 200 K. G. in het afgeloopen jaar bereide kaas, in- d'ien het aant'al koeien geen juisten maatstaf voor de kaasproductie vormde. Voor hen, die ga g. Volvette kaas,. Het bestuur wenschte daaromtrent nog mode te deden, dat voor de volvette boerenkaas hetzelfde minimum vetgehalte in de droge stof was vastgesteld als statu air zich in 1923 eerst in eigen: bedriif vestigden, werd het entreegeld bepaald op 1 per koe. 'Na rotndvraag volgde slutting. UIT OUDE NIEDORP. Miaandagmiddag- vergaoerde de Raad om 2 uur. Aiwezig ae heer J. Ligtnart met ken- msgev'ing' van veiruaaei'uig. voorzicter, de heer J. iNagelhout, Burgm., tevens ^ecretaris. Voorzitter deeide mede 1. Dat met ingang van 1 Jan. a.s. de zit- dagen voor den Kijasomvanger gehouden zunen worden le 't Veid den dden Dnisaag in de maanaen Maart, Mei, juli, Octooer en Decemoer j 2. dat de geldleening ten behoeve van het Electr. Bedriji groot 18UUU is gesloten te gen oYz pot. tegen de koers van 3. dat dericnt is ingekomen dat de boomen bij: de overwegen van het spoor te Zijdewind met meer gesloten zullen worden. ingekomen stukken: 1. Een adres van de R.-K. 'huisvereaniging te Ziijdewiad om meer maien per jaar de straa-t te laten schrobben vapwege de ge- meente en het besteiloon van iteiegrammen te betalen door de gemeente. Aan het eerste ver- zoek zal zooveel mogelijk worden voldaan, hoewel dit bij poUtie-verordenmg is voorge- steld, bij het tweede verzoek staakte de stem- men. De heer C. Rempt, Jb. Pluister en C. Over waren er tegen dit voor kosten der ge meente te doem; 2. de begrooting voor de vleesdikeurings- dienst voor Barsingorhorn en andere ge- meenten voor 1922 en 1923. De eerste sloot in ontvang- en uitgaaf op 1988,75, de tweede op 7955. Goedgekeurd. 3. De begroofcimg voor de Protestantsriie armvoogdij, die werd goedgekeurd op een ontvang- en uitgaaf van 4842,10. 4. Tot besituurslid van bovengenoemd Arm voogdij werd herbemoemd' die heer J. Nagei- hout. 5. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herbenoemd de heer J. Wit. 6. Op het verzoek van het Gemeentebe- stuur van Lisse, om adhea&ie^betuiging voor afschaffing zomertijd werd gunstig be- schikt. 7. Op een'verzoek van de afd. Hoogwoud van het N. O. G. om als gemeente zich te verzettem tegen' de dreigende onderwijs-ver- siechtering, werd afwijzend besdhikt. Ge meend werd, dat dit een regeenngszaak was om dit otver te laten aan de Staten-Generaal. 8. Kwam aan de orde de aangehouden sa- laris-regeliing gemeenite-omtvanger. B. en W. stelde voor de werkzaambeden als adminis- trateur van het Gem. E. Bedriji, alsnevens betrekking op te dragen aan den ontvanger. Na eenige besprekiing werd dit goed ge- vonden. In verband hiermede werd zijn instructie als gemeente-ontvanger gewijzigd, ook mede met de aansluiting bij, de post-cheque en gi- rodienst was dit noodig. Bij benoeming van een eventueele nieuwe gemeente-ontvanger werd het salaris vast gesteld op 500. De heer Rempt meende met het oog op de weinige werkzaamhdd, het wel voor 400 kon. 9. Die voorloopig opgemaakte instructien voor den administrateur en voor een lijnwer- ker voor het Gem. Ellectr. Bedriji werden onveranderd vastgesteld. 10. Een voorstel van B. en W. om voor de perceelen van meer dan 15 liehtpunten voor de meerdetenj geen^belasting te hefien, werd nu eenige bespreklng aangenomen. 11Goedgevonden werd bij de spooriialte te Zijdewind voor de openbare veili'gheid op de laatste paal van het laagspanningsnet een lamp te laten- branden bij den avond 12. Als llichtcommissie voor het Electr. Bedr. werd aangewezen het college van B. en- W. 13. Na eenige bespreking werd op voorstel van B. en W. beslot-en, ter beoordeeling Van B. en W, geen gratis licfatpunten meer te ver- strekken voor <flegene die met 1 Jan. a.e. nog niet zijn aangesloten. 14. Een supp-litoire begrooting werd vast gesteld, voor het Electr. Bedriji en voor de nieuwe woningen te Versloot tot een' bedrag van 30290.50, dienst 1922. Kwam in bespreking werkloosfieid. Voor zitter decide mede dat in de vergadering van de banne, deze week gehouden, besloten werd een gedeelte van den weg in de Moer- beek te verbreeden en dit door werkloozen onder toezicht te laten doen. Alzoo werd verdere bespreking hier over voorloopig alzoo onnoodig gevonden. Voorzitter deelde nog mede dat aanmer- kingen was gemaakt op de houten vloer in de noodslachtplaats bij den heer B. Kamp te Zijdewind. Op andere plaatsen was dit van beton of steen. Met Kamp zal hierover worden gesproken en zoo mogdijk zal hierin worden voorzien. Hierna sluiting. UIT DE' RIJP. De Raad idezer gemeente vergaderde op 18 December j.l. voltallig, onder leiding van den burgmeester, den heer P. A. Roraijin. Ingekomen stukken a. Schrijven van de gemeente Lisse, met verzoek om aan' de tweede Kamer der Staten Generaal adheasie te betuigen in zake de wet- lijken' tijidi, wordt aangenomen1 met 6 tegen 1 stem. b. Schrijven- van den heer Kaay waarbiji hij ontslag neemt als lid der Gommissie van toe zicht op het Lager Onderwijs, wordt in diens plaats banoemd' de heer H. v.d. Bosch. c. Een verzoek van W. Kaay om gedeelte- lijke teruggave van- pacht voor hi} hem in huur zijode grondi wordt aangehouden. d. Een verzoek van de tooneelvereeniging „iH)erwonnen levenslkracht", om subsidie wordt aangehouden tot de begrooting 1924. e. Als iRlegent van het Gemeente Wees- en Annenhuis worden benoemd de aftredende le- den :A. P. Kieft, J. Visser :Sz., en B. J. A. St:ubenits;ky. f. Voor eene algeheele restauratie van het dak der Openbare Lagere school alhier wordt eene leening aangegaam van 1440.40 g. Ingegaan wordt op een verzoek vah Heeren Galeputeerde Staten omi de inwerking treding van de privaatloozing tbt 1926 op te schorten. Mlede werd de -Bouw- en Woningver- ordeninig aangevuld met eene bepaling stiok- keade tot een aansluitingsplidit van percee len: aan de Miaiden- Noordhoilandsche Waler- Ieiding. Verpacht werd het vischwater van die Ei- landspolder onder voorwaarde evenwel, dat alle burgers van de Kijin, vrij: mogen visschen met een hengel in -de geneele Eilaa'dspolder. Verworpen wordt een concept statuten der Miaatschappiji -tot bevordering van Mjveiheid, wijl men niet inging op de voorgestelde sala ris regeling van den Heer -Directeur van bo- vengen-oemide Maatscliappij;. De Voorzitter deelde mede, dat met het uit- baggeren van de TuingraCht een aanvang is gemaakt. Aangenomen1 werd het plaatsen van een hu-isje voor d-en sluiswachter. Het plan-ten' van een plantsoen- bij de Ne- derdultsche Hervormde Kerk werd verwor pen.. Ten slotte deelde de Heer Sieswerda mede, zijh ontslag te nemen als lid van d-en Raad, door- zijhe beno-eming als keuringsveearts, en bedatikte d-e leden- voor de prettige samen- werking. De Voorzitter nam hierop het woord en danfcte d-en heer Sieswerda voor al hetgeene deze in het belang der gemeente heeft geaaan. Oe Voorzitter sloot de Openbare vergade ring, om over te gaan in ccmite generaa-l. U1IT SCHiERMiERHORN. Onder voorzitterschap van den heer J Klippd vergaderde gisteravond in een der schopll-okalen de Oudercommissie, alhier. -Na opening behandel-de de hoofd-onderwij- zer de heer W. C. Setten van der Meer het onderwerp „De verslechtering v.d.. ond'erwijs- w-et 1920", hetwelk belanigste'llend werd aan- gehoord. Nog venneiden wij hier, dat het verzoek, geri-cht aan B. en W. dezer gemeente, om d-e schoolgaande ikinderen: wonende in die Scher- mer van melfc te v-oo-rzien en pant-offers te verstrekken aan minvermogende kinderen, ;s afgewimpeld, hetgeen de aanwezigen zeer be- treurdem. Na eenige op en aanmerkingen door enkele der aanwezigen werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Htet valt zeer te betreuren, dat deze verga dering doorgaans zoo slechts bezocht wordt Ook nu waren slechts 4 belangstellende. ou- ders aanwezig. UIT ST. PANGRAS. De IJsciub EMI. Nloorderkwaxtier, afdee- limg Sint Pancras hield Dinsdagavond een vrij -goed1 bezochte vergaddring in 't lofcaal Gerritsen. -De voorzitter heette de aan-wezige leden hartelijk welkom. -De notulen van den secretaris den heer A. Hoogland werden goedgekeurd. Uit de re kening van dm Pemningmeester den heer Jb. Wloosferboer IDz. Week, dat uitgegeven was 161.36s zoodat er slechts een saldo van 0.23 in kas bleef. 't Verslag van den afgevaardigde, den heer A. Schuur, werd in dank aanvaard. Zij re- leveerde de bespreking aangaande banen, ijs- beriohim en propaganda op't ijs, door bor- d-en1. Als leden van't bestuur werden herko- zrn de heeren A. Aanmes, A. Hoogland en Jb. Kl-oosterboer. Als afgevaardigde ter Algem. vergadering van den I J. H1. N. te Hoo-m werd benoemd de heer A. Hoogland!, wien opgedragen werd zoo noodig -op te komen1 voor de belangen van die afdeeling bij de bespreking van 't in orde houden der va'kken, eertijds door Oudorp ver- rich-t. Besloten werd in't Zuid-einde gem. "Koedij k em vlet voor overgang over 3t slop te plaat sen. Nla een rioting van scfaaatsen, sluiting der vergadering. UIT OUDKARSPEL. Gisteren had de verhuring plaats van 695 snees gemeente-bouwl'and voor zeven jaar te- rug was de huurprij® van deze perceelen to- taal 2298,52>1nu bij deze verhuring 2632,30 Een vethooging alzoo van f 333,77 Yt of bijna 15 pet. De verhuring had nu plaats voor d'rie jaar en niet bif cpbod, doch bijt afslag. 1.S35 S iWaarschijinlijk was dit laatste ook oo-r- zaak, dat er verschillen-d-e nieuwe huurders kwamen. Dooreengenomm was de huurprijls /3,7834 per snees per jaar teg-en 3,31 bij! de vorige verhuring. We waren wel wat verwond'erd over deze verhooging' in een tij-d van algem-een-e malaise in het teiobauwbedrijif, doch wn- dinnen in aanmerking -te nemen dat de verhuring 7 jaar geleden plaats had, dus in em tijd toen de landerijen voor een lageree prijs verkocht werdm. (Het bewijst verder, dat onze tund-crs het h-oofd er voor houden en met nieuwe ijver de toekomst tgemo-et treden. Staten-Oeneraal TWEEDE KAMER. tn- de zitting van -gister was aan die orde het LEENliNGONlTWERlP (350 MILLIOEN) Hlet ontwerp werd aangenomen z.h.st. Voortgegaan werd met -de behandeling der WIJZICING LAGER ONDER'WI-JSWET. Het amendement-Gerhard om ook voor den bouw van bijzondere scholen rij!kssteun van gemeemten mogelijk te maken-, werd verworpen met 44 tegen: 16 stemmeu; het amendement- Rutgens, om de verpiichting tot't overleggen van voorloopige raming van kosten bij aan- vrage om scholenbouw aan gememten, te doen vervalleni, werd aangmomen met 44 tegen 16 stemmenhet amendement der commissie van rapporteurs, om onder oude schoollmeubelen, welke door de gem'eenten aan bijzondere scho len moeten worden gegeven, ook leer en hulp- middelm te begrijpen, werdl aangenomm met 50 tegen 13 stemmm. De heer Rutgers lichtte em amendement toe om bij het aantal fcihd-eren, noodig voor de stichting eener bijzondere school, alleen met mede te tellen kinderm- die reeds zijln- mee- g-eteld voor de stichting eener bijzondere school, allem niet mede te tellen kinderen die reeds zijmi meegeteld voor de stichting eener geliijksoortige school en niet van woonplaats zijn veranderd. Dus niet alle kinderm die reeds een school in dezelfde gemeente bezoe- ken. De heer Gerhard verdedigde em- amende ment om kinderen uit verschillende gemeenten samen- te mogen- tellen voor de stichting eener bij'zondere school. Hiet amend-ement-Oerhard om het m-ogelijk te maken dat voor het benoodigde aantal leer- lingen fctederen uit verschillende gemeenten bij- elkaar worden geteld, werd verworpen met 52 tegen 49 st-emmen. De Minister bracht eenige wijzigingen aan zoodat d-e heer Rutgers zijn1 amendementen op effi gebi-ed introk. Art. 24 werd aangehouden tot heden. Het amendement-Van Oijm om de mogelijk- heidi van hypothekm -op schoolgebouwen en gr-ond te doen vervallen, werd aangenomen met 49 tegen 24 stemm-en. In d-e av-ondvergadering was aan de oide de behandeling der OQRLOQSBEG'ROOTING. De algememe besdiouwingm werden voort- geziet. I)e heer Marchanit noemde rijfers om aan te toonen, dat de begrooting te hoog is en de organisatie op te grooten voet is ingericht- De generate staf kost 22,7.360, die in tendan ce 149.825, de administratie 400.000, de Hoogere Krijgsdxool voor 29 leerlingen 284.096, die Kon. Mil. Academic bijna een millioep, de Noimaal Schietschool 159.750, enz. Ook in de vergelij.king met 19-13 zijn de cij- f-ers van deze begrooting relatief te hoog, het geen: blijkt uit ae statistiek van dm Volken- bond. De oorzaak van1 de enorme stijging wordt gegeven aan de sterke verhooging der wedden van het personeel. Wat heeft men nu eigenlijlk uitgegeven voor de verhooging van's lands weerbaanheidEr is o.a. gewezen op de udtgaven voor de -gees- telijke verzorging van' het leger, maar deze hebben toch' niet meer bedlragen dan ruim 1 ton. V-oorts vindt mm 1.6 mililioen uitgetrok- ken voor dm vrijiwitligm landstorm m nog e-mige uitgaven, Wanneer mm deze van de begrooting aftrekt, komt men- tot em bedrag van 24 millioen voor 1923 en van 44 mil- lioen voor 1922. Wat do-et de regeering nu eigenlijk om op de uitgaven te bezuinigen Over de totaalbegrooiting merk-te spr. op, dat het tekort op ons budget niet kan ver- dwijnen zonder een ingrijpende reorganisatie van onze rr.ilitaire dep-artementen. In verband hiermede vroeg spr. hoe de heer Golijh zich de bezuiniging op de defensie-ui-t- gaven voorstelt, waarop hi} Piji de algememe beschouwingen heeft -gewezen. Uit de rede- voering van d-en heer Duymaer van Twist Miaandagavomd is spr. daarvan b.v. niets ge bleken! Wanneer men zich stel't op het stand-punt dat er een vesiingstelsel moet zijn, dan ge- looft spr dat -de regeering bij1 de keuze van d-e vesting 'Holland gelijk heeft. De heer Golijn beweerde, dat de vesting Holland niet m-ogelijlk was. Diens twee argu ment was, dat we moesten afzien van een der tot nu toe gestelde doelen, n.l. de ver-dediging op langen termijin1 van ons land en de verde- diging van onze eutraliteit. E de heer Colijn wil het laatste behbuden, -terwijl hij als mid- del daarfoe een operatief orgaan, net veldle- ger„ noodig acht. Lijlnrecht -teg-mover deze -opvatting staa-t dc gedachte van de regeering, die de nationale veidediging ndet kan' losmakm van ons ves- tingstelsd. Drukwerb

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6