Marfctbericliten Zeetqdingen Ingezonden stukken. Tusschen deze beide opvattingen bestaat een zeer groote afstand. Uit de Mlem. van Antw. over de vesting- begrooting blijjrt duidelijlk dat de regeering hetv erschil in afstand tuisscben' die twee op vattingen niet schijint te doorgronden. Spr. meende dat ten aanzien van de ver- plichting: de verdediging van onze neutrali- teit, de regeering het best dit beginsel heeft benaderdi, aangezien de beer Colijn zich, het operatief orgaan denkt al® onderdeel van een de oorlogvoerende groote machten. Nlaar sprebers meaning moet bij de keuze van een van beide standpunten ooib de verde diging van geheel on® land doarinaar zijn in- gericn±. En in dit verband beschouwd, lijkt spr. het standpunt van den heer Colijn net beste. On® land is te weinig diep, om ons ope- ratieleger achter moerassen te laten terug- trddcen. Een beroep op de IJserverdediging gaat niet op, want achter deze stelling lag een goed verdedigd terrein, terwijl in1 ons land de vijaiid met het moeras, ook geheel Neder- land en daarbij! het centraal bestuur in han- den zou hebben. Daarin heeft de heer Colijn gelijlk, dat wiji aan onize vesting niet® hebben in den strijld tegen een groote macht. Een teruggetrokiken operatieleger in1 onze vesting heeft voor ons land geen waarde. Spr. blijift met blangstelling dten strijd tus schen de regeering en den heer Colijm vol- gen, want een keuze tusschen deze beide standpunten1 is niet te vermijden. De heer Colijn had het uitdrukkelijk ge- zegd: We kunnen zoo niet langer doorgaan, hoogsten® nog een jaar,, maar dan moet het ook uit zijn. Daardoor zijn ons dlus belangrijfce bezuinl- gingen in uitzicht gesteld, en ban alles niet perspectieg blijtven. 'Naar sprekers oordeel moeten we ons in de naaste toekomst bepePken tot beveiliging van ons land tegen min of meer ongeregelde aanvallen uit het Oosten, en zul- len we daarbij moeten denken aan de grens- bewaking. Onder de tegewoordige financieele omstadigheden mogem we tlians boven dezen eisch niet uitgaan. De heer Drtsselhuys was ook van nieening, dat ons leger moet zijn, zooals de heer Duy- maer het noemt, een operatief orgaan. Hij wensclnt dus geen ontwapening van ons land, als voorbeeld voor de andere landen. Spr. wenschte niet in te gaan op de plannen van den heer Colijln en andere deskumdigen: alleen wil hij! opmerken, dat, wanneer het standpunt van den heer Colijn te ranger tijd door de regeering mocht worden overgeno- men, we dan een algeheele revolutie zullen krijgen in de leger-organisatie. Sprekers standpunt ten opzichte van ons leger wordt gevormd door de twee overwe- gingenWat kost hot, em wat hebben we voor ons geld? Over de rganisatie van het stelsel-Van Dijk Icon spr. zien nog geen oordeel vormen, om- dat daarvoor nog niet voldoende gegevens zijn verstrekt. Wei ban spr. zeggen dat deze begrooting nog acht milMoenen te hoog is in verband met index-cijfers. Voorts vroeg spr. of de Minister thans, op Id Dtec., kan mededeelen of voor de intrede Van 1923 voldoende afvloeiing van bader zal hebben plants gehad, hetgeen de Minister1 reeds het vorig jaar had toegezegd. Spr. kwam vender tot de conclusie dat de Mlinlster den oefeningstijld, welke hij1 het vo rig jaar nog als een absoluut minimum be- Schouwde thans wederom met 1/12 heeft ver- minderd. Daarna behandelde spr. de herhalingsoe- feningen -en de artillerie-bewapenbig- 1 Wat de mode in zabe de afschaffing van het vestingsteteel betreft, spr. geloofde, dat daardoor een. open deur bij' den Minister wordt imgetrapt. Voor de motie tot vermindering van het contingent achtte spr. thans geen aanleiding aanwezig. Spr. hoopte voorts, dat de Minister de groote getallen op1 papier zal loslaten, en1 dat hij zal willen. med'ewerben tot verhooging van de weermacht van ons leger. Of we nu 58 of 72 bataljons hebben, dat komt er zoo zeer niet op aanwe moeten hebben een leger met gevechtswaarde. En om dat te bereiben geeft spr. den Minister in overweging, te begin- nen met ten; minste een bwart van de 72 ba taljons af te doen. Daardoor bereik'Mpwe veel. waarvan het belangrijikste is een flinke be- zuimigimg op de uitgaven. En een gevolg daarvan'zal rijn, dat de Minister zal kunnen beginnen met storten in het bewapenings- fonds. Spr. stelde ten slotte de volgende motie voor „De Kamer, van oordeel, dlat in het belang van bezuiniging en: van verbetering van oefe- ning en van technische uitrusting van ons leger een vermindering van de getalsterbt? oood'zakelijlk is, noodigt den Minister uit de getalsterbte tot drie vierde van de bestaande organisatie terug te brengen." De heer Van, Zadelhoff hoopte, dat alien zul len, medewerken om te komen tot verwezen- lijlking van de resoluiiie van Rome. Dit congres ban een belangrijbe factor zijn en worden, in den internationalen strijd voor den vrede. Wij zijln, naar spr.'s oordeel, voods beter af wanneer we geen leger hebben,, dan wan neer we een leger hebben dat ons absoluut geen waarborg biedt. De heer Van Zadelhoff wiees er voorts op, dat! de Niederlandsche S. D. A. P. als leus heeft aangeheven: ontwapening, omdat dui- ddijlk is gebleken dat wijl geen voldoende weermacht kunnen vormen. Wiji moeten ein- delijk komen uit den onmogelijben bringloop waarbif het eene land telkens verwijst naar de oorlogsuitgaven in andere landen' en om- gekeerd. Op een dergel'ijlke wijze komen we nooit tot eenige ontwapening. Ten slotte brak spr. een ldns voor de dienst- weiigeraars en drong aan op spoed met het ingediende wetsontwerp. Mevr. Bronsveld-Vitringa besprak de gees- telijike belangen van de jongens bij de voor- opleiding. Spr. stelde zich voorts op het standpunt dat de vooropleiding is een stuk onderwijs, en de ouders die hun kinderen in 's lands belang afstaan hebben er recht op dat di't onderwijs ook goed zal zijln. De heer Oud !kwam allereerst tot den be- kenden' salarisaftrek van 5%. Hlet volgende punt betrof de afvloeiing van het kader. Dat dit moest geschieden stond reeds meer dan 3 jaar vast en toch werd tel kens weer nieuw beroepspersoneel aange- voerd. Eh juist dit laatstie is de oorzaak van de overhaasting geweest, welke thans bij de aMoeiing woidt toegepast. Deze overhaas ting geeft aanleiding tat verschillende maat- regelen1 welke anders zeer zeker niet zouden zijn getroffem. Spr. wees b.v. op de verbreking van verbintenissen hetgeen' als contracthreuk moet worden1 beschouwd- Voorts wees spr. op' het ondeugdelijke van de wijze waarop de afvloeiing is geregeld. Spr. klaagde verder over het te lang uit- b'lijyen van ae wachtgeldregeling, welke reeds biji de behamdeliing van de dienstplichtwet is toegCTegd, Wat de motie .Dresselhuys betreft. spr. was van meening dat we een dergelijke miotic, waarvan1 de bedoeling is het bedrag, dat er- door bezuinigd wordt, te gebruiken voor het bewapeningstonda, thans niet noodig hebben. De heer Colijn zeide, wat betreft de motiea, tegen alle drie te zijn. Daarna kwam spr. aan de opinerking van den heer Tilanus, dat rekening moet worden gehouden met het militair wenschelijke en het economisch mogelijke. Tusschen beiden be- staat wel degelijk verband Om onze zelfstan- digheidspolitiek te kunnen voeren hebben we noodig een neutraliteitsleger van voldoende kracht. Dit moet in de cerate plaats, naar spr's oordeel, het doel zijn van de organisa tie van- ons leger. Wat nu betreft het vestingstelsel, spr. merk- te op, dat we tot nu toe hadden een actief le ger en een latent ieger, maar juist het in stand •louden van de stellingen heeft de oorlogsuit gaven onnoodig hoog opgevoerd. Het opera tief orgaan, wat spr nu wil, moet in de eer- ste plaats er dus op ingericht zijn om een orlog te voorkomen, maar hieruit kan even- wel ook een oorlog voortkomen En dat laat- .te achtte spr. op het oogenblik de eenig aan- wezige kans Geheel waardeloos heeft spr, de stellingen .rooit genoemd Spr. merkte op, dat deze ves- tingen wel eenige beteekenis hebben, alleen in bepaalde gevallen, maar dat bij de keuze -ussch'Cn de verschillende stelsels spr. toch de linien en vestingen zou willen zien opgehe- ven. Wat betreft de organisatie in de samenstel- 'ing sloot de heer Colijn zich-aan bij den heer Deckers, die zeide, dat vermindering van contingent en geoefendheid niet kan worden aanvaard. Spr. achtte 72 bataljons voldoende, maar ook noodig. Daar voorts de salarissen voor het beroeps- ofrsoneel een zoo groot gedeelte van onze be grooting uitmaken, moot in de allereerste nlaats op deze salarissen worden bezuinigd. Er is maar een uitweg om op de kosten een vermindering van beteekenis te verkrijgen, en dat is om in een sneller tempo te geraken tot het eigenlijke militieleger. Dan zullen de fhans bestaande salarissen wel kunnen behou- den blij'ven. wanneer dan ook maar het ge- halte wordt vrbeterd Dit moet nog wat v'ureer geschieden d:an thans is geschied. wil de Minister on I komen aan het alternatief dat h.ti straks eedwoneen zal zijn om te faan be- *"in;rren rn wat voor onze weermacht essen- tieel noodig is. CDe zitting duurt voort) WARMENIHUIZEN, 1(9' Dec. 1922. Roode kool 1 .GO2 J55, Gele kool 0.501, Deensche witte kool 0.75 1.80, Uien 1.502.10, Drielingen 0.60, Peeni 1.05, Blauwe aardappelen 2.30, Uitschot roode kool f 0.86>1.70, uitschot gele kool 0.350.4(5. Aanvoer: 19045 KjG. roode kool,. 17155 K.'G. gele kool 10530 K.'G. witte kool, 6000 K.G. uieni, 2000 K.G. peen, 885 K.G. aardappelen. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveilmg'), 19 Dec. 1922. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor iBloemkooli le soart per 100 st. Reuzen 1(5'f 20.50, Roode kool le soort 1.20— 2.50, 2e soort 0.50f 1.10, Gele kool l e soort 0.90f 1.50, 2e soort 0.50 0.80, Deensche witte kool le soort f 1— 1.90, 2e soort 0.60, Blauwe aardappelen 3, Bravo 1.70, Gele nep 3, Drielingen 1.30—'/ 1.90, Uien! le soort 1.602.10 Losse wortelen 1.301.40, alles per 100 K.G. Aanvoer: 4750 st. bloemkool, 63200 K.G. roode kool, 17300 K.G. witte kool, 53600 K.G. gele kool, '5200 K.G. losse worte len, 6630 KJG. uien, 125 K.G. gele nep, 1655 K.G. aardappelen. BOVEN'KARSPE'L „de Tumbouw", 19 Dec. 1922. 'Heden besteedde men voor: Bloemkool I 9—f 17, II 46 50, III 0.75—/ 1.10, Rioode kool 1.30—/ 2.60, Witte kool 0.26—/ 0.50, Gele kool 0.50 tot 0.90', Uien 0.750.85, Blauwe aardappelen 1f 1.20. STOGMVAARTLIJNEN. STV. MI J. NEDERLAND. Rembrandt vertr. 18 Dec. v. Port Said. Sumatra (thuisr.) vertr. 18 Dec. v. Genua. Vondel (uitr.) arr. 18 Dec. te Genua. RON. NED. STB. MI J. Adonis vertr. 18 Dec. v. Cadix n. Huciva. Aanersfoort arr. 16 Dec. v. Philadelphia te Portland, M. Bacchus arr. 19 Dec. v. d. Midd. Zee te Am sterdam. Berenice vertr. 18 Dec. v. Cadix n. Ceuta. Erato arr. 18 Dec. v. A'dam te Kopenhagen. Iris vertr. 18 Dec. v. Alicante n. Valencia. Mercurius vertr. 18 Dec. v. Ban n. Alicante. Neptunus vertr. 18 Dec. v. Ban n. Alicainite. Zeus arr. 18 Dec. v. A'dam te Barcelona. Euterpe arr. 19 Dec. v. Danzig te Amster dam. Venus vertr. 19 Dec. v. R'dam n. Lissabon. RON. HOLL. LLOYD. Flandria (uitr.) vertr. 18 Dec. v. Lissabon. Kennemerland (thuisr.) vertr. 18 Dec. v. Bahia. Monteerland (thuisr.) arr. 18 Dec. te Bahia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Patria (uitr.) art. 19 Dec, te Padang. Tambora (uitr.) vertr. 19 Dec 1 u. nam. v. Southampton. Willis (uitr.) vertr. 1 8Dec. v. Suez. ROTTERDAM-ZUID-AMERIRA LIJN. Poeldijik (uitr.) arr, 17 Dec. te Rio Janeiro. Aldabi arr. 19 Dec. v. Buenos-Ayres te Rot terdam. HOLLAND-AMERIRA LIJN. Rotterdam anr. 19 Dec. v. New-York te Rot terdam. Binnendijk arr. 19 Dec. v. Baltimore te Rot terdam. Beukeilsdijk vertr. 19 Dec. v. Narvik n. Rot terdam. RON. PAKETV. MI J. Sibolga vertr. 17 Dec. v. Soerabaya a. Bang kok. RON. WEST-1ND. MAILD. Aatrea arr. 18 Dec. v. Wesit-Indifi te New- York. Carina arr. 16 Dec. v. West-Incite te New- York. Crynssen (thuisr.) vertr. 18 Dec. v. Ply mouth n. Havre. Brielle vertr. 19 Dec. v. A'dam n d. Wk. v. Zuid-Amerika via Rotterdam. H0LLAND-00ST-AZI9 UJN. Schledijk (uitr.) arr. 18 Dec. te Port Said. Gemma arr. 18 Dec. r. Hamburg te Kopen hagen. Roepait (uitr.) arr. 18 Dec. te Manilla. STV. MI J. OCEAAN. Alcinous, v. Japan n. R'dam, arr. 16 Dec. te Singapore. Laertes, v. A'dam n. Java, arr. 17 Dec. te Liverpool. Pyrrhus, v. Japan n. A'dam, arr. 18 Dec. te Colombo. HOLLAND BRITSCH-1NDIi UJN. Streeicerk (thuisr.) vertr. 17 Dec. v. Cudda- lore. HALCYON UJN. Emmapark vertr. 17 Dec. v. Hamburg n. Konstantinopel. Stad Delft arr. 19 Dec. v. Buenos-Ayres te Rotterdam. HOLLAND-ZUID-AFRJRA UJN. Springfontein vertr. 18 Dec. v. Hamburg n. Rdam. (Buitea verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat ae Redactie er mede instemt.) Alkrnaar, 19 December 1922 Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U in uw blad het vol- kende stukje te willen opnemeo. Het is mij meerdere malen opgevallen, dat uw Redactie aan dezen of genem uizender mededeelde, dat zijn ingezonden stuk niet kon worden opgtnomen, omdat het niet ge- achit kon worden „van algemeen belang" te zijn. En m. i. is dit voor een „politiek neu- traal" blad een zeer juist standpunt. Maar van een aldus ingmomen standpunt moet dan ook naar mijn bescheiden meening deze conse- quentie aanvaard worden, d a t a 11 e s t u k- k e n, welke niet van algemeen belang zijn, gewelgerd moeten worden. In haar blad van 19 dezer meende uwe Redactie echter een uit- zondering te moeten maken, t. w. voor zoo- veel betreft het ingezonden „Prosit Egmond", van den heer Bosschaart te Egmond aan Zee Dat de handelwijze van zijn medereiziger de inzender naar de pen deed grijpen, kan ik mij volkomen begrijpen. Maar dat de Alkmaar- sche Courant deze zuiver persoonlijke kwestie in haar blad opnam, moet m. i. tot een zonderlinge conclusie leiden. Het zal toch zeker niet de bedoeling .van de Redactie zijn, om de manier van optreden van den Eg- mondschen varkenskoopman op rekening te brengen van het Christelijke gedeelte van de burgerij van Alkrnaar en Omstreken? Ik kan moeilijk een andere gevolgtrekldng maken. En U zult mij misschien' verwijzen naar uw onderechrift Maar juist daarin schuilt naar mijn meening het criterium dezer zaak ,Eventueel latere bijdragen" niet meer, „di t" echter nog wel. Het was wellicht beter geweest ook „d i t" te hebben gewei- gerd U hadt zich tenminste het verlies van een abonne zeker gespaard. Ik twijfel niet of ook dit stuk zal niet geacht worden „van al gemeen belang" te zijn en dit stem ik volko men toe, maar vergun mij dan toch de op- merking te maken dat „dit" niet betreft een persoonlijk belang, maar althans een belang van meerdere abonne's van de Alkmaarsche Courant. U bij voorbaat dankend voor de eventueele opname, Hoogachtend, G. H. HOIJTINK, Hulststraat 4. (Wij gelooven dat mijnheer G. H. Hoijtink over het hoofd ziet, dat wij voor den inhotid van ingezonden stukken, die met den vollen noam van den schriiver onderteekend worden, niet verantwoordelijk zijn. Wii hebben ons bij het stuk, waarover in zender thans een boetpredicatie meent te moe ten houdien, van elke beoortdeelimg onthouden en iaten het daarin geschrevene uitsluitend aan onze lezers ter beoordeeling over Wij kunnen ons voorstellen dat het hoofd van em openbare school, die onmiddeffijk na bet raadsbesluit tot oprichting van een bij- zondere school in de tram en op straat op onverantwoordelijke wijze lastig gevallen wordt, naar de pen grijpt. Hij kent de .toestanden in Egmond aan Zee uit welke gemeente wij reeds meermalen klachfen van ingezetenen over op straat ondervoMdea beleedigingen anitvingen en heeft blijkbaar langs dezen weg willen frarhten nieuwen overlast door onverant- wnordelijke elementen te voorkomen. Niemand zal het optreden van menschen als de door den heer B. beschreven „varkens- koopman" kunnen goedkeuren, en wij' willen natnurliik aannemen dat het ook niet ten be- hopve van dezen is dat de heer Hoijtink zich geroepen gevoeld heeft naar de pen te grijpen. Naast de kwestie van overlast in het open- ban r nndervonden, vonden wij in het stuk van bper B niets. dat op noodzakelijke plaat- in bet algemeen belang wees en het is hii®+ daarem geweest dat wij er hem in een nnderschrift nog eens nadrukkelijik aap her- innerd hebben, dat eventueel nog later door hem in te zenden artikelen geen plaatsing zou den vinden wanneer zij door de Redactie niet in het algemeen belang geoondeeld worden. 'Dat wij' den gesignaleerde® dronken lawaal- m>aker niet als het type van de dragers dfer Chr beginselen te Egmond aan Zee be- schouwen, spreekf wel vanzel! De heer Hoijtink moet ons maar eens aan- toonen, waaruit het tegenovergestelde zou moeten blijken Wanneer hij veronderstelt dat de Redactie zich door hem ook maar in het minst laat be- inv'oeden, vergist hij zich ten zeerste. Ons steeds doorgevoerd1 beginsel, alien die r^dm tot klachten of opmerkingen meenen te hebben. zoo eenigszins mogelijk in onze cou- acht zal wordien, maar tech all biji voorbaat p-p'eoenheid tot vrije meeningsuiting te geven, deed ons het stuk van d'en heer Bosschaart tdaatsen en is de reden dat ook de beer Hoij tink die zegt er niet aan te twijfelen dat zijn stuk niet ,pn het algemeen belang" ge acht z,al worden, maar tech al bij voorbaat voor de opname dank brengt hedenavond zijn geestesproduct in de kolommen der Alk maarsche Courant zal zten opgenomen. Rod. Allan. Crt.) Geachte Redactie! Beleefd1 verzockt ondergeteekende een lijtk) de heer iSweta vroeg of de entreelkaarteQ schaatsen rijdt. Met de grootste vetbazing las ik in uw blad van Duisdag 19 Dec. over de vergade- ring van de Alkmaarsche IJsclub waarin on der andere de vraag werd gesteld (woorde- dijk de Twiiverweg, welke eigendom en' in ook onder ae steaelijke 'belastingj vallen. Neen, zei de heer Cloeick, het is geen publieke vermakedijklheid.) Nu vraag ik U, wat is het dian wel?? Altijd is de IJsclub de Alkmaarsche lief- hebbers van schaatsenriiden ecu doom in het oog geweest, niet wat ae club zelf betreft, maar omdat zij bij betrouwtbaar ijs het imooi- ste gedeelte afzet waar ieder Alkmaarder schaatsenrijdt. Waarom richt die club zelf geen eigen af- gezet terrein op,? Maar het is veel goedkoo- per op stadsgradhtep, ,/iie de Alkmaarsche belastmg-betMers moeten onderhoudien" een baan in te richten en dan intreegekien te hef- fen. Dit is iets waar ik- niet bij: kan. Nu vraag ik U, is dat recht?? EEN LIEFHEB'BER VAN SCHAAHSENRIJDENL Mijnheer de Redacteur Zou U zoo beleefd willen zijn een klein plaatsje af te willen staan in Uw blad, in het belang der werkloozen en neringdoenden van Al'kmaar en vraehtrijders en reizend publiek van Langendijk en St. Pancras. Bij1 voorbaat mijn dank. Zooa'ls U en velen wel bekend zal zijn, ligt tusschen St. Pancras en Broek op Langen dijk, de Twijverweg, welke eigendom en in onderhoud is bij1 de stad Alkrnaar. Deze weg is echter in een toestand, welke ons doet den ken! aan pollderwegen van' 40' jaar terug. Dieze weg is bijpia niet begaanbaar meer, en ik vraag beleefd aan het Gemeentebestuur der stad Alkrnaar, of deze geen tiental werk loozen heeft, om aan dezen toestand een einde te maken, daar deze weg noodig ver betering behoeft, er is voor weken werk te zoe- ken voor de werkloozen.'. Hopende op spoedige verbetering namens vele burgers van Langendijk en St. Pancras, St. Pancras, 20 Dec. 1922. KEIRSTFEEST 1922. Niu de donkere dagen weer daar zijn en het Kerstfeest nadert, dat feest, wat ieder mild en zacht gestemd doet zajn, komit ook in het Leger des 'Hells weer de gedachte naar vo- ren, om evenals andere jaren ter eere van dit feest aan airmen en ouden van dagen een Kerstmand" uit te reiken. Tevens wordt ook steeds aan kinderen, die bijina alien tot de armsten gerdkend kunnen worden een feestje bereid en een warm Ikleedingstulk geschonken. H'iiervoor is echter geld, veel geld noodig. Mlet dank aan de ingezetenen dezer stad, voor de gaven ons in't verledien voor dit doel geschonken, willen we evenwel ook nu ieder- een verzoeken', ons te helpen, door wanneer men „De Kerstpot" een der volgende dagen voorbijgaat, daarin te offeren. Met dank voor de plaatsing namens het „Leger des Hleils" afd. Alfcmaar. J. KORTHAGEN. Kapiteine. „KLEIN" GEDOE OF „GRDOT- DDEINERIJ. Naar aanleiding van bet stuk yan „Koopr handel" sehrij'ft de Vierbond: De wijze van optreden van iKoophandel was te klein om tegen in te gaqn. Later spreekt men van „klein gedoe." Ik schrijf: de Vierbond Ihoudt zich dan maar aan haar grootdoenerij die hem zeker beter van de hand gaat. Dan sdhrijft de Vierbond-Tuinder?? Ik sdhriji: „Beteekanien die vraagteekiens misschien den sdhijn te verwekken dat een koopman het stuk heeft ingezonden en onder teekend Tuinder?? Ik schrijf als dat grootdoenerij' is van den Vierbond, te tradhten een valsohen schijn te verwekken, dan hoop ik, dat Koophandel zich nog maar wat aan klein gedoe h'oudt. VerVolgens sclirijft de Vierbond: „Welk begrip heeft Koophandel van onze organi satie Ik schrijf: Uwe grootdoende organisatie is wellicht voor de Tuinders nuttig geweest in de voorgaande periode, doch waar alles zich thans weer naar gewijzigde omstandigheden heeft tie voegen, sdhijnt U dit niet in te zien. Is het niet zoo dat wat U schrijft destijds op Uw voorstel met sdhitterende meerderheid is aangenomen, beter was nu weer los te laten of durft gij de zaak niet aan om Uw eigen positie niet te verliezen? De Vierbond schrijft dat Koophandel in de bestuursvergaderingen van de L. G. C. hare vertegenwoordigers heeft. Ik s<hrijf, dat, nu de verklariing dier verte genwoordigers, dat zij, bij het bestuur niets van dien aard er door konden krijgen, Koop handel besloot te d'oen zooals geschied is, n.l. het stuk aan het publiek te richten. Nog wil ik den heeren berichten', dat het mij nu niet meer zoo vreemd is, dat zij het niet begrij,- pen kunnen dat 't den Handel niet lust om ae z.g.n. „Koopvergunningen" te vragen. De heeren der organisatie voelen zidh groot, vandaar dat, wat anderen doen slechts „klein gedoe" is, al is het dat het de mannen van den Handel' zijn die zich verbeelden meer van den handel en zijne belangen te weten dan de mannien die door den Oorlog naar vo- ren zijn gekomen en die thans alles wat bun niet aangenaami Is, Mein gedoe noemien. Lateni ze mij aanwijzen waar de koopman om vergunning heeft te vragen als hi} wat koopen wil. Zulk een plaats ken ik niet dan bier en in Rusland1 waar men het aan Lenin moet ver zoeken. Tenslotte will ik nog mijn meening uiten en om wat meer waardeering voor het stuk van Koophandel Verzoeken, welk stuk raiet anders bedoelt, dan aan te passen aan de veranderde tijdsomstandigheden, d. w. z. den Handel vlotter maken en de afleveriing min der oirtslag te doen zijn, dus in plaats van den Handel een beperkte inkoopvergunning, den tuinder een ruime verkoopvergunning te verstrekken. Vele tuinders en de geheele handel zouden hiertnede gebaat zijn en de betalling zou imr mers even goed over het kantoor kunnen plaats hebben. Dit laatste als antwoord op de vraag van den Vierbond of Koophandel daar wel aan gedacht heeft. Zou het bovenstaande den weg niet aanwij zen. waardoor de zoo noodige saraenwerking verkregen wordt? H. te B. lid van „Koophandel." AFLOOP VAN VERKOOiPINGEN. Biji de op Zaterdag 16 December 1922 go- bo udeu eindtoewijzing van de Zuidhollandr- sche (Boerenplaats aan de Zuidarvaart in de gemeente Zuid- en Noord-Scbermer, groot 15.25.40 hectarcn, is de plaats in eene com- binatie in koop toegiewezenl voor de som van 38560 aan den heer Pieter Kager, landbou- wer te Wijde^Wormer. iBlf de op Zaterdag 16 December 19122 ge houden eindtoewijzing van eenige percelen well and, in da gemeente Oudorp zijn in koap toegewezen: Weiiland, groot 4.03.30 H.A., voor de som van 121415 aan den hear J. J van Giezen te Alkrnaar. Weil'and, groot 1.92.40 H A. voor da som van 7272.72 aan den> heer H. Jongert te Alkrnaar. KALENDEiRS VOOR 1923. sWiji ontvingen weer verschillende fcaleoi- ders, waarvan wij, zooals dit onze gewoonte is, een bespreking hier onder laten volgen: De uitgeversfirma Weenenk en Snel, Zwarteweg no. 10 te den Haag, zond ons een zestal kalenders, die uitmunten door fraai- head1 van inhoud en af\verking, en die beschikr baar zijn tegienl prij'zen, die binnen ieders be- reik iliggen. lo. een sport/calender, een ideaal voor sportliefhebbers en -beoefenaars. Voldoende aan hot van vele zijden tot de uitgevens ge- richt verzoek om het voetbalgebied niet uit sluitend te specialiseeren, hebben dezen ge- tracht hierop een samenstelling te vinden waardoor de belangrijikste igebeurten.issen op sportief gebded, over alle takk'enl van sport zijn opgenomen1 in- dezen1 4en jaargang. 2o. Een Lucktvaart-kalender, samenlge- steldl met mcdewerking van de Koninklijlke Luchtvaart-Miaatschappij!. Dit is de eerste kalender, welke op dit ge- bied werd gemaakt en de uitgave daarvan be-, oogt de populariseering van de Luchtvaart in het algemeen en wenscht de aandacht van het Nederlandsohe publiek te vestigen op de groote rol, welke Nederland op het gdbield van de luohtvaar speelt. Ook de militaire en marine-luchtvaart staan buitengewoon hoog aangeschreven. Wiji meenen dat de kalender met zijb bdj>- schriften een balangrijk geheel vormt voor verzamelaars, vast te houden in de daarbij uitgegeven Album tot het verzamelen dier heelden. 3o. De „Ort3 Eigen Land Kalender", Het is noodig er op te wijzen, dat deze 8ste jaargang een bewijs is, dait die kalender een zeker burgerrecht verkregen heeft en dat de oplaag van vorig en dit jaar met haast 30.OO0 exemplarem, wel bewijst dat het 'n uit gave naar den smaak van net groote pu bliek is. IDe uitgevers mochten de kalender voor dit jaar perfectioneeren, niet alleen door het aanbrengen van een keur van nieuiwe en ar- tistieke foto's uit het heele land, doch ook door toepassiing op het schuthlad, zoowel als op een 8-tal motieven in den kalender van het allernieuwste technische procede: Kleu-i renkoperdiepdruk. Dit is als geheel een: kalender, die geschikt is voor kantoor en ihuisgezin. 4o De derde jaargang van JDe Hats- vrouw". De vorige iaargangen werdeni totaal uit- verkocht, doch deze kalender mag een ziuive- re copie van zijn voorgangers genoemd wor den. Bovendieni is de uitgave bij de huisvrou- wen en vooral bij' de leden van de Nederl. Vereeniging voor Huisvrouwen een dermate trouwe en practische wandversiering gewor- den, dat het succes wel verzekerd is. Zulks vloei-t ook voort uit het felt, dat de samenstel ling en bawerkittg plaats vond door mevr. L. J. C. v. Vliet v. Darn', met medewerking van vele bekende vrouwen uit de vrouwen- wereld, waarvan een aantal hare portretten ter reproductie in bruikleen afstonaen, waar van de afbeeldingen In dezen' kalender een plaats vinden. 5o. De >yRasteelen kalender De 4e jaargang van deze bij uitstek mooie kalender bevat 53 afbeeldingen van diverse kasteelen. Heerlijkheden en Hiavezaten van ons mooie land. Zijn deze gebouwen uit artistiek oogpunt zoowel als oorspronkelijfc reeds interessant, ook uit archi'tectomsch oogpunt zijn ziji van groote waarde. 6o. De Vogel-kalender naar fotografischie Vogelopnamen naar d'e natuur door A. Bur- det, van beschrtjiving en toelichting voorzien door Dr. Jac. Thijsse. De nameni van dr. Thijisse en Burdet ma ken, ons inziens, verdere nadere toelichting overbodig. De uitvoerfng van de kalender, uit den aard der zaak reeds door de motieVen zeer moeilijk, gelooven wij: geslaagd te mogen noemen, terwijl voor het schild tot groote so- berheid is volstaan, hetgeenjuist de siedijlk- heid verhoogt. Waar bovendieni, naar wiji vememen, de heeren' Th. en iB. de opbrengst bestemd heb ben voor de Nederi. Ver. tot Behoud van[ :Na- tuurmonumenten. twijfelen wiji niet of deze uitgave zal een absoluut succes blijken te zijn Deze 6 kalenders vormen een: collectie, die zeker, haar weg zal vinden onder het kunst- zinnig publiek. 'De Hollandsche Societeit van Levensverze- keringen (opgericht in 1807) te Amsterdam, komt weer uit met den bekenden kalender van verleden jaar. 'Met groote witte cijfers op een rooden; acbtergrond tegen een blauw met grijis schild miaakt deze 'kalender een pretti- gen indruk. De firma W. D. en H. O. Wills, vervaar- digster van de Three Castl es-sigarettes" te Bristol en Lona'en, vergast hare clientele op een alleszins fraaien 4 maandelijkschen ka lender met duidelijken d'ruk eni portretten van drie allerliefste meisjes', die den kalender tot een sieraad voor de woonkamer maken.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 7