Alkmaarsche Gourant Honderd Oria sn Twintlgsta Jaavgang. Donderdag 21 December. ProYineiaal flieirws IHangntanrt. II*. 881. 1922. IJSBOND ..HOLLANDS NNORDER- KjW1 ARTIER" In Let Parkhotel te Hoom wd gister om, 9.30 uiux de 27ste algemeene vergadering ran deni IJsbond ^Hollands Noorderkwar- iier" gehouden. IDe voorzitter, de heer S. Th. Minnema, Haarlem, heette de tamelijk flink opgekomen afgevaardigden hartelijk welkom. Spr. herinnerde er aan hoe voor 11 jaar ook in de oude h'oofdstad van West-Frieeiand werd vergaderd. Spr. hoopte dat de vergaderingen van de afdeelingen ooik zoo goed bezocht zouden worden als de algemieene. Spr. verheugde zich over de tegen woordig- heid van den nieuwen districtsvoorzitter, dien heer Buis, die Voor het eerst de vergadering bijwoonde. Spr. hoopte dat hiji in de Zaan veel succes mocht hebben, Spr. herdacbt het opgeheven district Am- stelland, waardoor de heer Pool, de districts voorzitter aldaar, niet meer tegenwoordig kon zijin. IHet district werd opgeheven, door het opbeffem van verschillende afdeelingen in dat district, w. o. ,;Het Kalfje". Twee af deelingen bleven in het district over en wer- den gevoegd bij! het zuiderdistrict. nHet Kalf je" is gestorven door gebrek aan krachten en dit is ook met Wormerveer het geval. Met ambiti-e zou een afdeeling ook daar wel in het leven; zijn gehouden, als de jongeren zich er maar onder hadden gezet. Oudorp is evemeens ontbonden en' ook door gebrek aan belangstetling van de jongere laden. Spr. vreest dat alle afdeelingen last hebben van het bedanken van leden, waarom de oude bestuursleden arrensmoede worden. Spr. vroeg alien zooveel mogelijlk de moed er in te houden. Wil men dit dan moet men iets gaan doen. IHet eerste wat noodig is, is dat rnenl elk jaar ije of geen' ijs contributie int. Daamaast meet men' steeds zorgen nieuwe leden aan te brengen. Dit kan men bevordarem, door de bode een premie te geven voor het aanbren- gen van nieuwe leden. Het houden van algemeene vergadering met introductie, waar men eenB een] paar schaatsen verloot is zeer gewemscht. Voorts was het voor menige afdeeling te genwoordig zeer moeielijk werk gedaan te krijgen. De toestanden zijn verschillend, zorg echter baas op het ijs te blijven en laat nooit de waakzaamheid voor de veiligheid op het ijs na. Dat wij steeds veilige banen hadden, was steeds onze roern en eer. Vroeger kwamen steedis herhaaldelijke ge- vallen van verdrinking voor en dat is door onzen bond anders geworden. Gedurende de 2'5 jaren, dat de bond be- staat zijn er op zijn banen geen gevallen van verdrinken voorgekomen. Men moet wanaeer men constateerd dlat de. banen niet veilig zijn, tot zich zelf zeggen: „Ik heb rnijn plicht niet gedaan." Men gaat dan niet vriji uit. (Applaus.) I Spr. meende voorts nog duidelijk te moe- ien maken, dat elke afgevaardigde feitelijk pen bestuursvergadering bijwoont. Een afge vaardigde moet dus niet volstaan met de vergadering bij te wonen. Hiji moet ook de stukken die hij van den secretaris ontvangt lezen en in zijn aid. vergadering naar vorien brengen. Spr. verheugde zich er voorts over het wel kom te kunnen toeroepen aan het oud-be- stuurslid en eerelid, de heer Hille van Ur- sem. (Applaus.) De secretaris, de heer Sarlet (Weesp) las hierop de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Medegedeeld werd dat bericht van verhim- dering was ingekomen van- den burgemeester van Hloom, dat het bestuur den heer J. Cock bereid had gevonden Schermerhom op te wekken en te probeeren in samenwerking met de heeren J. Stikkel en v. d. Heuvel zal pogen om aldaar een afdeeling op te rich- ten; dat de heer J. Stikkel had medegedeeld, dat het misschien zal lukken dat Alkmaar de baan van Oudorp er bij neemt en indien Schertnerhom niet tot leven is te wekken, overwogen zal worden of Alkmaar ook daar niet voor de baan zal zorgen. In Alkmaar, aldus de voorzitter, zit dus leven; en spr. hoopte, dat een victorie opnieuw van Alkmaar zal uitgaan. De ijSberichten zullen door de districts voorzitter in de eerstep -laats aan het Nieuiws van den Dag worden gezonden, terwijl de districtsvoorzitter ze zullen zenden aan de plaatselijike bladen. Geprobeert zal worden, daarvoor van de bladen iets los te krijgen. Spr. vroeg de goedkeuring voor deze re galing. (Applaus.) Het huishoudelijk reglement zal in dien geest worden gewijzigd. Spr. betreurde het, dat Amsterdam dit jaar de subsidie van 500 had ingatrokken: Er zit wat achter. Spr. ontving een ver- zoek om inlichtingeni over het onderiioud van de banen van Amsterdam' waarvoor 2000 subsidie werd gegevem. Dit praatje was onwaar. Amsterdam' had nooit meer dan 500 ge- geven en zonder voorwaarden inzake het on- derhoud der Amsterdamsche banen. De voorzitter deed nog mededeelihig van het overlijden van de afd. Westwoud, waar het water bronachtig en zeer gevaarlijk is. Spr. heeft getracht contact te krijgen) met den burgemeester van Westwoud, aoch tot nog toe zonder succes. In het district Hoogcarspel is de zaak be- sproken en het viel spr. tegen, dat daar zoo weinigen waren opgekomen. Getracht zal wordem in Westwoud een nieuwe afdeeling op te richten. Of het lukken zal weet spr. niet. Hij waarschuwde er echter voor om indien het niet lukt zeer voorziChtig met het ijs in Westwoud te zijn. De bond gaat bij voortkom«nde verdria- kingm aldaar wrij ui* doeh Nteefjes, dia spr. <vp de hoogte van het ge- vaar bracht niet. (Applaus.) Spr. decide mede, dat op verzoek van de afdeeling Avenhorn de pionier van die afdee ling, de heer Willem Bakker tot eere-lid van de vereeniging was verklaard. (Applaus.) De heer Bakker bracht het bestuur, de voorzitter en de vergadering dank voor die hem1 toegekende onderscheiding. Applaus.,) De heer Smit, afgevaardigde Avenhorn, deed mededeeling van 'het werk van het be stuur van zijn afd. om den heer Bakker tot eerelid benoemd te krijgen. Spr. bracht na- mens de afd. dank voor de inwilliging van het verzoek. (Applaus.) Aan de orde was hierop het jaarverslag. Dit verslag gewaagd er van dat het vorig jaar voor het echte schaatsenrijden bedroefd treurig gesteld was. Door geen enkele afdeeling was het zelfs mogelij'k aan verbindingsbanen te werken, zoodiat niets, dan de bijdrage volgens het oollectieve conitract betaald moest worden. Krachtig werd op volhouden aangedronr gen, opdat men wanneer het eens echt win ter was, gereed zou zijn. Voor de ijssportliefhebbers klinkt de op de agenda afgedrukte verhandeling van het Ned. Natuur en I Jsvermaak-Congres door van Dr. G. Aaston, de bekende weerkundige naar vo- ren gebrachte hooprol. In deze verhandeling over „Periodiciteit in Wintertemperatuuri heet het, dat we in de eerstvolgende 15 jaren een vrij groot aantal ijlswinters, zeer waar- schijnlijk zelfs ten minste een strengen win ter te verwachten hebben, in elk geval niet meer e^n reeks slappe, gelijk de jaren die aan een winter 1916—1917 voorafgingen. Het verslag werd onder dankzegging aan den 2e secretaris den heer Akkermani te Haarlem goedgekeurd. De voorzitter bracht hulde aan de afd. Weesp, die door het aanbrengen van electri- sche verlichting op de baan 100 nieuwe le den' boekte en stelae deze afd. als voorbeeld. Voorts brachit spr.. een woord van lof aan de afd. Hoorn en Schiarwoude die de stofba- nemmet de rubberschuivers stofschoon had den gemaakt. De heer Stikkel gaf zijn spijt te kennen over bet feit, dat de secretaris het districts- verslag van het district Alkmaar niet had in- gezonden. De afd. Bergen en Koedijk had den. b.v. bijzonder goed gewexkt. In de j.l. gehouden districtsvergadering die goed be zocht was, werd besloten de afdeelingversla- gen voortaan vergezeld te doen gaan van fo- tografieep. Spr. vond ^et voorts noodig, hetgeen^ de voorzjtter inzake Oudorp en Schermerhom gezegd! had te rectificeeren. Spar, hoopte dat Oudorp en Sdiennerhorm tot nieuw leven gebracht kunnen worden en verklaarde, dat Alkmaar bereid was, daarvoor het mogeiijtoe te doen. Alkmaar kan eChter niet alles op zich ne- men en spr. kan zonder zijn afdeeling niets toezeggen. De voorzitter, kenhende de actixiteit van Alkmaar verheugde zich reeds over de mede deeling, dat Alkmaar het mogelijke wil doen. (Applaus.) De heer Stikkel decide voorts mede, dat hij; door dxufcke werkzaamheden tot nog toe ver- hinderd was geweest, volgens opdracht van zijn districtsvergadering de „Alkm'aarsche Courant" te bezoeken, om dit blad aan te wiju zen als het orgaan voor de fjsberichten van't district in het blad en te verzoeiken donatrice van den bond te worden. Spr. had even laten opbellen en> het ver heugde hem te kunnen mededeelen, dat de „Alkmaarsche Courant" daartoe bereid was gevonden en donatrice werd voor f 2'5..per jaar. (Applaus.) Nla de pauze deelde de voorzitter, onder in- stemming der vergadering mede, dat aan de Alkmaarsche Courant een telegrafische dank- betuiging was gezonden. De voorzitter sprak nog woorden van waardeering tot de afdeelingen Lutjebroek em Girootebroek. Het woord was hierop aan deni heer S. Silver, die mededeeling deed over het punt „verrassing" op de agenda. Spr. deelde mede dat het maken van bet gedenikboek ter gel- geniheidi van het 25-jarig bestaan voor de kas een strop was gweest. De boekeni worden1 niet afgenomen.. Op het oogenblik zijn er nog 75 van die boeken. Tot nog toe kost'en zij; f 2.50. Thans worden ze echter aangeboden voor 1: per stuk. Het resultant was dat 35 boeken ter vergadering werden verkocht. Tot bes'tuursleden. werden herkozen de hee ren] S. Th. Minnema, voorzitter, en) P. Preijer Jr., penningmeester, terwijl ook de districts voorzitter H. Lirnper te Anna-Paulowna, A. Sleutel te Scbagen, A. J. Stikkel, Alkmaar en C. M. Leusden te Broek in Waterland wer den herkozen. De voorzitter deelde mede dat stemmen wa ren opigegaam om1 permanent te Alkmaar te vergaderen als het meest geschikte centrum. Statuair is het bestuur echter verplicht twee plaatsen voor te dragen en voor den bond oordeelt het bestuur het het beste om dan eens hier em dan eens daar te vergaderen. Het bestuur stelde dan ook voor om Am sterdam of Schagem te kiezen. De afgevaardigde van Schagen beval Schagen aan omdat dit het vorig jaar gepas- seerd was voor Hoorn. De heer Quarles beval Amsterdam aan. Met groote meerderheid werd besloten de volgende vergadering te Schagen te houden. De begrooting voor 19221923 werd na een1 toelichttimig vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 2343.40. De rekeming van het vorig jaar werd goed- fkeurd in ontvangst em uitgaaf op 1974.98. De penningmeester deelde op een vraag nog mede, dat van de subsidien een aparte rekening was aangelegd, die door het hoofd- bestuur wordt nagegaan.. Wie er inzage van wenscht, kan die bekomen. De voorzitter zeide, dat om te voorkomen dat afdeelingen subsidien willen hebben om dat een1 andere die ontvangst, door de alge meene vergadering was besloten) deze aange- legenheid buiten de vergadering te houden. Als alien; subsidie willen ontvangen, dan is er geld te kort en wordt hetgeen wat ieder kan bekomen een bespotting. Er is niets tegen om1 de commissie ook imzage te geven van de subsidieuitgaven. De afgevaardigden kunnen over de aange- legeniheid bij. bun districtsvoorzitter alle in- lidutingen bekom'en. 'Nla hot beanawoerdan wan schriRfilijke £>- gekmvat vragen; stoot da vwcrzittef de verga dering met het bovenaangehaalde woord van Dir. Easton naar voren te brengen em er den nadruk op te leggen voor alles de reddimgs- materialen in orde te hebben, opdat men klaar is als de verwachte winter1 koimt. Spr. eindigde met er mogmaals de nadruk op te leggen, dat men voor alles de veiligheid van de baneni moet verzorgeni. Een der aamwezigen vestigde nog de aan- daoht op de temtoonstelling te Amsterdam in het 'Stedelijk Museum inzake de veiligheid, waarin mooie platen, ook op bet ijsgebied, weaken gegevem, tegen de gevaren Che de mensch op verschillend gebied hedlreigen. De voorzitter drong nog aan alle kraoht te omtwikkelen om nieuwe leden. te winmnen en verklaarde hierop de vergadering voor gesloteiL UIT RUSTENBURG. Dezer dageni hield de afd. Ursem der S. D. A. P. eeni openbare vergadering te Rusten- burg met W. v. d. Vail van Heiloo als spre- /ker. Nadat de voorzitter de aanwezigen har telijk welkom had geheeten, en gememoreerd dat door omstandighedem van intemen aard de afd. genoodzaakt was geweest deze pro- paganda-avond welke als inzet van de roqde week was bedoeld, een maand te vervroegen, was het woord aan de spreker. Deze begon er op te wijeenl dat we volg j de volksmond thans in de donkere dagen voor Kerstmis zitten De aar.de is als ware '.m- koepelt met een grauwe massia, maar is niet alleen in de'natuur dat we thans donkere dagen hebben1 ook de menschen maken1 tegen- woordige donkere dagen mee. W'erkeloosheid en malaise maken dat ook de arbeiders en kleine boeren en tuimders als't ware in de donkere dagen zijn. 8000 bouwvafcarbeiders loopen rond, ook onder de textielarbeiders, grafische vakken en kantoorpersoneel heeft het werkeloosheidcij- fer een moeitgekende hoogte bereikt. Zou men thans een nauwkeurige telling houden van het aantal werkloozen men zou tot de over- tuiging komen dat hun aantal meer dan lQiQ.OQO is. Zij' die iets dergelijiks zelf meege- maakt hebben; kunnen alleeni beseffeni welk een lijden] die menscheni meemaken. Volgens de geleerden zijn we bezig te liquideeren om dat het kapitaal in deze de opgespaarde ar- beid opraakt. Maar waarom de arbeiders dan niet te werk: gesteld. Wanneer men ztoo dage- lijks om zich heeni ziet is er overal een tekort aan woningen en vooral aan goede woningen. 't Parool van Aalberse om geen' subsidie's meer te verleenien voor womimgbouw is dan ook krankzinmig. Overal woningtekbrt en de obuwvakarbeiders, looperl werkloos rond. De steenfabrieken worden sto pgezet wegens ge brek aan leveranties. Is er dan geen bouwter- rein te krijgen. Och ook dat is er genoeg zloo- dat ook dit niet als motief kan gelden. Ook in de'textielnijverheid is el'lende. Komt men op't een; of ander gproot kan- toor honderd tegen een dat men in't Duitsch wordt aangesproken. 't Is hier de Nederland- sche kantoorbediende de straat op en de be- duidend goedkoopere Duitsche zijn plaatS in- genomen. Zoo gaat het ook met onze dienst- meisjes. De werkeloosheid wordt dus door de over- strooming van buitenlandsche arbeidskrach- ten: kunstaratig vergroot. Komt men tegen- woordig in een; of andere stad dan ziet men J soma eeni groepj e person en in rijien door de straten loopen: het zijn de werfceloozenl in hun' oogen; staan dof. 1 Toem in 1918; de oorlof afgeloopen was werden de legers gedemobiliseerd, 't waren echter niet alleen de legers der elagveldeni ook het arbeidersleger demobiliseerde. In die dagen bedanktem 30000 arbeiders voor het lidmaatschap van hun vakorganisatie. De pa- troons zagen hierin eeni teeken; om zi'chl te wreken over de geleden nederlagen. Conflic- ten werden gezocht en de jareni '20*21 en '22 zdjn dan ook rijk aan nedrlagen! geweest voor de arbeiders. De resultaten van de vak- strijd waarvoor zooveel geleden em gestreden is, smeltem weg als sneeuw voor de zon. De land arbeiders moeten echter oppassen willen ze nog een beetje van hun loomregeling over houden. Oppassen is ook het parool op politiek terrein. Prof. Diepenihiorst, lid der Eerste Kamer, heeft in een vergadering de lofzang op de arbeiders gezongeni doch zooals wel meer ge- beurt in de staart zat het venijn. Van net harde hollem en; snClle loopeni voor de arbei ders was hij zoo moe zoo versc'hirikkelijk moe van al die sociale hervormingen, vacantie- toeslagen enz. hij: zou dan ooik gaame even- als de Kath. en VrijheidsbonderB gevolg ge ven aan de zinspreuk die hier in de omtrek boven eeni der cafe's staat- „Rust wat". Zijn de dagen voor de arbeiders donker ook de boeren en tuinders maken donkere dagen mee. Komt mien op de hyp. kant'oren dan ziet men daar stapels 'kwitanties liggem voor hyp. rente op te brenigenl door kleine tuinders en bouwers en waar moeten ze het vandaan ha- len nu hun producten niets opgebracht heb ben? De staten van Holland hebben 2000QQ toegezegd maar wat doet de regee- ring. De mo tie Duys heeft alleen tot resul- taat dat de regeering de zaak in overweging zal nemen. Spr. kwam thans tot de achturen- dag en vroeg of we over de resultaten - vre- den. zijn, we moeten echter bekennen van s it. 't Schijnt dat de achturemdag tegemakkeiijk is gekreg-en doch de tijden van thans zullen ook hen hopen wijl tot het inzicht brengert dat ze in onze gelederen tbuis behooren1 Ook het vrouwenfciesrechit is te °emakkelijk verkregen, hadden de vrouwen er meer voor moeten vechten. Ze zouden het beter gewaardeerd bondgenoote ter stembus zijn gegaan en niet hebben. Ze zouden dan met haar man als zooals nu nog gebeurt als politieke tegen- standster. Ze zouden dan beter beseft hebben dat zij' door het stembiljet een wapen in de hand hebben om ha at dierba ast pan d, haar kind, te beschermert tegen het militarisme. Geen gdd is er voor betere woningen; geen geld voor verhooging van Invaliditeitsrenite weezen- eni weduwenfente. Men moge tegen de zegeltjesplakkerij' gelkant zijn, 't is ook ons ideaal niet maar laten we geen oude schoenen weggooien voor we nieuwe hebben. We moe ten rekenen voor het staatspensioen is de eerste steen gelegd. Geen geld is er ook voor marinebegrooting te maken. pen dat ze in deni Holder weer bezig zijn de woordig kan men aan het gebulder weer hoo- dat zdjn vliegtkampen', Hembrug en tegen- productieveni arbeid. Waar wel geld voor is Op onderwij® moest 30' millioen ebzuinigd worden dat i* op de kraoht van on* volk. VI ak vww dla veridezingen werd doer Mg. Rolens voorgesteld de Vlootwet niet te behan- deleni zoo het heette omdat minister Karne- i >eek in Genua was. De chr. arbeiders baddem verwacht dat ze er niet meer mee terug zou den komen maar dan kunnen we zoo heet het nu die gordel van Smaragd ons koeli Indie niet bescbermen. Deze welk wordt er in Den Haag een In- ternationaal congresi tegen het militairisme gehouden waar de afgevaardigden van 25 millioen arbeiders biieeni zijn. 't Zijni echter niet alleen Soc. en Vakver. mannen ook ver- tegentwoordigera der bezittende klasse nemen- er aan deel. Eeni 8'0-jarige prof, anti-milita rist em pacifist yond nier bevrediging voor 1 zijn idealem die hij; in het burgerlijk kamp tevergeefs zocht. Leest men de burgerlijke Piaden dan ziet men een verslag van eeni 2:5 regels omdat het van de arbeiders uitgaat. Maar toc'h, eeniirtaal komeni de intellectueelen die nog idialisme bezitteni biji ons en dan zul len wij' met elkander strijdem zooals A. van Scheltema in zijn lied zegt. Voor recht en ge- luk. Vandaag en morgen. Daar niem-and zich voor debat opgaf sloot de voorz. te 10' uur de vergadering. UIT HEER-IHUGOWAA'RD. Voor de Staten-verkiezing in het district Helder werden door „Burgerplichf alhier voor dte graslijst opgegeven de heeren Jac. Met, P. Trapman, D. Kooij:man en Mevr. AukesTimmer. Tot afgevaardigden voor de federatie-ver- gaderineg werden aangewezen de heeren A. Mienis en P. Kostelijk, voor bet werk-comi- te de heer T. Kostelijk. UIT NOORDSCHARWOUDE. Woensdagavond hadden de Gymnastiek- vereenigingen Hercules en Hygieu een uitste- kend ges'laagdie uitvoering in het lokaal van dien heer J- de Bakker. De groote zaal was gdheel met bezoekers gevuld em het goedgevulde programtaa, rijk aan afwisseling, bezorgde de aanwezigen een acht genoeglijken avond. UTT WIN1KE.L. Door het Hoofdstembureau is benoemd verklaard tot lid van den gemeenteraad in de vacatures ontstaam door het 'vertrek van D. Kaaij, de heer Jb. Peetoom. Aangezien Momenteel de benoemde m het St. Elizabeth-gestiCht te Alkmaar wordt verpleegd, heeft hij zich nog niet verklaard. Tengevolge van het voorkomen van raadvonk onder de leerlingen, is een gedeelte van de openbare lagere school gesloten. UIT HEILOO. De afdeeling Heiloo van de S. D. A. P. hield Mlaandagavond een goed1 geslaagde pro- paganda-avond met als spreekster Mevr. Cor ey Pothuis-Smit, met het onderwerp: „De vrouw im de huidige omstandigheden". De zaal van den heer Helder was geheel bezet, toen de heer W. van der Vail, de vergadering op-an-de met een' toepasselijk woord aan de spreekster die als redactrice van „De Prole- tarische vrouw" geen onbekende was. Mevr. Pothuis-iSmit zeide in1 haar inleiding, dat zij! verwacht had voor vrouwen te zullen spreken, doch zij, ziet ook mammon, wat zij niet had verwacht. Tot haar onderwerp komend zeide spr. dat de vrouw van vroeger meer redden heeft ge- kregen door haar stembiljet. Zij is nu gelijk- waardig aan den man geworden. Wanneer men zoo terugdenkt aan1 enkele jareni terug dan is haar toestand wel wat verbeteid', hoewel zij in de politieke arena niet altijd bij alle partijen zoo welkom is. Spr. moemide dit zeer verklaarbaar. Zij; is zoo lang ach'ter gesteld in die zaken, dat haar, nu ze een; betere positie begint te bekleeden dit alles nog vreemd is, ook voor haar zlf. Voor haar is er meer moed- noodig om zich in't openbaar te vertoonen' eni earn woordje mee te spreken. Slpr. zette uiteen dat dit evenwel moet. Zij heeft immers als staatsburgeres dezelfde be- langen als de man nu zij bet stemrecht heeft. ISpr. stelde de vraag: is de vrouw nu zoo veel gelukkiger en beantwoordde die vraag be- vestigend, wanneer de vrouw opkomt voor hare belangen. 'De vrouw moe*, naast den tijd, noodig in haar gezin, itijd kunnen vinden voor politiek. De man heeft na zijn dagtaak rust, de vrouw miet, doch ziji moet wat van haar vrijen tijd geven- voor d'oelmatige propaganda. Ook in den Raad en' 's Lands vergaderzaal heeft zij haar intrede gedaan en verricht daar soms goed werk, wat spr. nader aantoonde, zij is daar voor hare belangen, ook in de vakbon den. In de industrie waar de vrouwen werk- zaam zijn en waar zij trachten vast te hou- den wat verovend! is voor betere levensvoor- waarden1. Nu- vooral, nu er malaise is in alle vaklken is voor haar de vakbond meer dan noodig. 'In dit verband betoogde zij dat er de zelfde noodzakeiijikheid is als voor den man in de bonden. Werkt de vrouw dit tegen-, dan gaat het den verkeerden kant uit; wat zij na der -aantoonde. Obk de politiek iin de versdhillende rich-tin gen' behandelde spreekster en het belong dat de vrouw er bij heeft Ook behandelde zij, de politiek gevoerd bij1 de stembus eni hoe de vrouw door de misleidende keuze voor den godsdienst haar stembiljet kerkelijlk heeft ge- bruiikt. Spreekster heeft grootee eerbied voor gods- dienstige overtuiging; doch soms was deze misleidend, waarop spr. uitvoerig inging. iNla de pauze vertelde spr, dat», wanaeer de kerkelij'ke partijen) de zege behaalden dit in't belang van den' vrede was. - Er is geen vrede gekomen in de zin des woords. Overwonnene en> overwinnaar zuch ten alien, wij S. D. A. P.-ers aldus spr. heb ben dit begrepen. Voor ons heeft de oorlog verbetering gebracht. De vrede die de kerke- lijken willen is dit van den oorlog. Tegen be tere levensvoorwaarden, waartegen vooral de arbeidersvrouw zich moet inspannen, om hier aan paal en; perk te stellen tussch-en diverse partijen. Dte S. D. A. P. kent de vrede niet als mensahen van verschillende landen oorlog voeren, die elkaar niets hebben gedaan, spF. gruiwt daarvan. 'De S- D. A. P. is voor -algemeene ontwape- ning. Zij heeft daarvoor meerdere malen ge- sproken', o.m. 'tegen den afbouw der kruisers, Men cordeelde dit der vrouw onwaardig. Als vrouw en voor moeder spxekend was zij tegen oorlog. IMten kon godsdienstiig zijin en evengoed oorlog voeren beweerden dek erkelijken. Spr. kan dat niet rijmen. Zij kwam tea slotte op den aaek der S 19. A. P. voor algemeene entwapeuiteg. Steunt, zeide spr. die leuze, gij proletarlschc vrouw vooral, onze actie hiervoor (Applaus), Memand wenschte met de spreekster van ge- dachten te wisselen, wat zij betreurde. Men moet voor zijn meenimg durven uitkomen. Spr. guig daarop nader in. De S. D. A. P. wordt hier binnenskamera bevochten, wat spr. nader verklaarde en door menschitn, die het A.B.C. van de leer niet eer® kennen. Leer ons kennen, zeide zij, en kon» onze gelederen versterken, als U zich mot ena kuint vereenigen, Hiierna slutting met dank voor dte opkomst. UIT BERGEN, De „Volksbond tegen Dranikmisbruik" afd, Bergeni (N.-H.) hield op Maandag- avond 11 Dec. 1,1. te 8 uur's avond® in d« voorzaal van „de Rustende Jagex" sen bij- eenkomst voor de leden. Dr. H. C. Prinsee Geerligs, uit Amster dam overgakomen, eeni goede bekenide van vele Bergenaren, had zich bereid verklaard dien avon-d een en ander te v-ertellen over het ontstaan van onzen kalender." Geen] -der leden had lust of gelegenihetd ge- had naar deze interessante uiteenzetting te komeni luistereni; een tiental eblangstellenden' buiten deni Volkebond was tegen woordig, die met genoegen naar Dr. Pz. Geerligs hebben geluisterd. Ds. v. d. Kieboom' en di heer Barette vroe- gen na afloop nog eenige inlichtingenl waar door nog een zeer initeressaute disoussie ont- stond', zoodat de hoorders voldaan huisi- waarts keerden, nadat de voorzitter deni spre ker had bedanfct, dte belangeloos zijn tijd em kracht had gegevem om' mede een steemtje bij te dragen tot deni bloei van, den| Volksbond. die op maatschiappelijk gebied zooveel ver richt in den lanae. Laten we hopen; dat vol gende pogingem van het bestuur der af d. Ber gen meer belangstelling zullen hebben. UIT KOEDIJK. Naar aanleiding van een aankondiging door het College van B. en W. dezer gemeen- te, werd in het lokaal van. den heer Jb. Groot een bespreking gehouden over de watervoor- ziening in deze gemeente, waarvoor aanwezig waren de directeur en een tweetal andere hee ren van het Prov Waterleidingbedrijf. De vergadering was onder leiding van de* burgemeester, dte na een korte inleiding het woord gaf aan den Directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf. Spreker begon mede te declen, dat door een rgedeelte der gemeente een leiding zal gelegd worden naar Oudorp, wat aanleiding gaf om het plan ook hier te besprekan. Voorts gaf spr. een overzicht van het opkomen van het Waterleidingbedrijf en pleitte uit een oog- aunt van gezondheid voor de voorziening in N'oord-Holland, ook als dienst in de zuivelbe- drijven. Ook toonde spr. aan, dat het voor de gemeente geen financteele kosten mede zal brengen, en het noodig wordt, dat de gemeen te in de t-oekomst in de bouwverordeming op- neemt, dat nieuwe gebouw-en zich moeten aansluiten bij het Waterleidingbedrijf. Dit is ook noodig. omdat de steden dit al hebben en, de besmettelijke riekten ook van het platte- land geweerd kunnen worden. Spr. deelde mede, dat de dienstteiding gratis tot op een Meter tot het perceel van den aanvrager komt en 'de binmenleiding kan op annui'teit verkre gen worden Wanneer men de kosten niet in- eens kan betalen, neemt men een abonnemen! over den Meter en hoe meer men gebruikt de* te goedkooper het is. De betaling van het water wordt vastgesteld naar de oppervlaktS van het perceel. Het kleinste huis krijgt te b«* talen 48 kub. Meter h 0.25 12. Verder behandelde spr. nog de gelegenhdd voor gemengd gebruik, waarbij; spr. eindigde en gelegenheid tot het stellen van vragen g*f Enkele vragen werden gesteld over het ge bruik van closet en badkuip. Daarvoor moet •extra betaald worden. De brandkranen be* hoeft de gemeente niet te nemen, maar kan ze wel nemen. De heer de Geus vroeg of een koolschuur, die aan de woning verbonden is, Ook wordt medegemeten bij het oppervlak der woning. Het antwoord was, dat bij geen glebruik het niet wordt medegemeten. Voor het veebou- dersbedriif wordt niet gemeten de stallea voor woningoppervlak, maar dit kan per Me ter. On de eilanden komt ook de aanleg voor kosten van het bedriif. Ook de ,wege* worden in ordegiemaakt. Na nog eenige vragen te hebben beant- woord sloot de voorzitter met dank aan den spreker de vergadering. UIT HENSBKOEK. Het comi-te, dat het vorige jaar zoo'n schit- terend succes had met zijn huisvlijttentoon- stelling en kinder-operette, zal ook nu weer dank zij de milde bijdragen der ingezetenen een tentoonstelling houden van het mooi- ste wat de jeugd in haar vrijen tijd met vaar- dige hand of rappe naald heeft vervaardigd gedurende de lange avonden Voor verschil lende afdeelingen heeft het comite een aantal prijzen beschikbaar gesteld. Des avonds zullen de kinderen onder lea ding van mevrouw Kooiman de operette „Ro- za, de schoone slaapster" opvoeren, terwijl bovendien de kleine kinderen een paar speeb liedjes zullen uitvoeren. De eerste Kerstdag belooft voor het comite een zeer drukke, maar voor de kinderen een zeer gezellige dig te zullen worden. SOHiRIFTELIJKE VRAGEN. Vragen van deni heer M-endels aan den mi nister van justitie in zake de opsporings-me- thode van de politie-autoriteit te Weesp be* treffende een' inbraak in eeni fabriek aldaar? 1. Is het d)en> minister bekend, dat de poli tie-autoriteit te Weesp, belast met het dbea van nasporingen betreff-ende een inbraak in een fabriek aldaar, ten' deze gebruik heeft ge maakt van de diensten van een) ingezetene dier gemeente, die beweert met onziehtbare wezens uit de geestenwereld in verbinding te kunnen treden, ten ein'de langs d'ien weg ont- hullingem of aanwijzingen omtrent de onbe kende daders te verkrijgen? 2. Oordeelt de minister dergelijke opapo- ringsmethode gewenscht eni oorbaar? 3. Zoo neen, acht de minister het dan niet noodig den betrokfcen; politie-ambtenaar te doen weten, dat hij' zich voortaan van dMPge- lijk eptredlen hebbea te eathoutet

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6