Alkmaarsche Courant Zevengesternte. Honderd Drie en Twlntigste Jaargang, Yrjjdag 22 December. iiiiiiiiiiiiiiiiimiiwiiiiiiiiiiiiiiiiimii»iii'i \maam Nienwjaarswensohen. Economlsche zwerftochten. genilleten. 1922. 11*. 892. In het nummer dat Zaterdag den 30 De cember verschijnt, zal wederom gelegen- heid bestaan tot het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN 59 cent a contant. DE DIRECTIE. ten en begaafdheden. Men begint eene on- deraeming, die vele andere reeds tevergeefs >eproefde, maar men wijtdat aan hunne kort- zi-chtigheid en domheid. Over- 't algemeen editer is het resultaat van den nieuwen oni- dernemer al even poover als dat van de ovsri- gen. De verdeeling van hel inkonien. 11. Wiji -etodigden de vorige maal met de be- lof-te het ondernemersinkomen aan een nader onderzoek te zullen on-derwerpen. Zooals wij, toe reeds zagen, kan men alle inkomsten naar de bronnen verdeelen terwiji tevens gecon- stateerdi werd, dat er drie soorten van bronnen zijin, it.w. grond, arbeid en kap-itaal. Het merk- waardiige van het ondernemersinkomen ligt n-u hierini, dat het niet alleen als bronnen heeft dem arbeid en het kapitaal, maak ook nog de risico. iHlet ondernemersinkomen dan wordt over 't algemeen verdeeld in vier faotoren, n.l. het ondernemerslooni; de ondernemerswinst de ondernemerspremie; de vergoeding voor het ondernemersri6ico. Zeer dikwij-ls ook vindt men eene splitsing in idrie deelen, waarhijj dan de ondernemers winst wordt weggelaten. Dat er verschil van fn^pning heersah-t over de splitsing van het ondememersintamen is niet te verwonderen; immers de taak van den ondernemer is eene zeer eigenaardige. Hem wordt vrijheid gela- ten om grond, rente, kapitaal en arbeid op zoodanige wijze met elkander in betrdcking te Btellen, en voor zoodanige doeleinden te ge- bruiken als hem goed dunkt. Geen dezer voor de pr-oductie noodwendige factoren wordt den solieden ondernemer geweigerd; gebruikt hij, •ze onverstandig men zal hem bespotten, maar niet eraan denken hem te verhinderen in de uitvoering zijiner plannen. 'De reden daarvan is well hierin te vinden, dat -de uitslag der on- derueming slechts hem onmiddellijk aan gaat. De grondeigenaar krijgt zijnie pacht en die kapitalist zijne rente, de arbeider zijn loon; al die persomen ontvangen dus ze'ker eene belooning voor hunne diensten, onafhan- kelijk van den uitslag der zaak. Voor den on- d'ernemers daarentegen ils 'het wel van be- lang, of de productie-factoren in cm gege- ven geval op de slechtste dari wel de gun stigste wijze worden aangewend. De risico is dus het voornaaiaste fcenmerk van den ondememersarbeid. D'aarom zijn ook de eenvoudige jongeus, die aan de stati ons oouranten venten, de vro-uwen, die pot- ■looden en ludfers te koop aanbieden, ondier- nemers in- den vollen zin des wodrds, soorte- lijk verschilt hun bedrijf in het geheel niet van dat der fabrikanten, landbouwers en kooplieden. Immers zij loopen eyen-goed ri sico alS de grootste koopmani, en ind'ien zij er niet in slagen iets te verkoopen zullen zij •zich evenals deze met een verlies moeten ge- troosten. Een goed voorbeeld van den o-nder- nemersrisico vin-dlt men ook in den zeehan- daL In vroeger eeuwen was de overzeesdie handel een gevaarlijk en riskant bedrijf, om- dat het assurantiewezen- nog niet tot ontwik keling was gekomen. Alleen groote kapitalisr ten, die de risieo's fcohden verdeelen waren dus in staat overzeehandel te drijven. De winsten met dien handel behaaldi waren echter ook veel grooter dan thans, niet door een hoo-ger ondememersloon, maar alleen eene vergoeding voor het groote ondeme- mersrisico. E>e vergoeding voor dit ondefnemersrisico is tegenwoordig zeer klein, in vele gevallen zelfs minimaail, de oorzaak hiervan is te zoeken in eene uitbreiding en ontwikkeling van het assurantiewezen, uitoreiding van het credietwe-zen, streager toepasstog en recht- vaardiger uitvoering der landswetten, en vooral toenemende zucht bij velen om zioh te verheffen boven deni stand waarin zij ge- boren zijn. Daarhij- komt dan nog eene men- schelij-ke eigensehap, die altijd reeds heeft be staan, en die maar niet schijnt te widen ver- minderen, n.l. overschatting van eigen krach- Roman door Marga^etha Bobmf. Naar het Duitsch door C. M. de W. (Geautorisoerde vertaling). 35) Inge haalde wat ruimer adem toen zij: den volgenden morgen hoorde dat mijnheer von Mo-ritzheide heel vroeg in den morgen ver- trokken was en pas in den laten herft terug- kwam. Den avond te voren -had zij -geschreid tot zij er uitgeput van was, maar daama doorgeslapen tot klaarlichten -dag. Toch had zij den geheelen dag een gevoel van buiten- gewone zwakheid en vermoeidheid. Tegen den middag ontving zij een brief van haar moe- der, waarin deze haar aanstaand huwelijk met den heer Sdiwammele aankondigde. Op een ander -oogenblik zou Inge zidi misschien ovei' deze tijdiing verheugd hebben. Vandaag verwekte het beridit niets dan een stugge bit- terheid. Zi| las den -brief in de -keuiken. On- verschillig wierp zij hem iin het vuur. Mijn heer Sdiwammele had haa-r nooit eenig kwaad gedaan, hij had in tegendeel bepaald zijn best gedaan haar gunst te verwerv-en door kldne geschenken, vrienddijkheid, bloe- men en vruchten uit zijn mooien tuin; niet- tegensitaande dat vond zij' hemi onuitstaan- baar en- belacheMjk. Het was niet in te .den- ken familie van hem te worden. „Nu heb ik mijn ouderlijlk' huis oolk verloren-. Wat nu?" dacht zij. Om aan Oom Peter's voorwaarde te voldoen moest er het een of ander g-ebeu- ren. Ze kon die twintigduizend mark itodi niet enkel uit in-do'lentie en luiheid verloren laten gaan-. In haar tegenwoordige stemming was alia* haar onvarschillig hoe hat ook ging, Provincilial Nienws UIT OUDE -NilEDORP. Gisteren vond in de ko-lfhaan van: den heer T. de Jong de verhuring plaats van 8 b-ouw- ak-kertjes, toebehioo-rende aan: de banne Oude Niiedionp' gezamenliijik groot 0,86.10 H. A. De akkertjes werden. aan verschillende per- sonen voor den tijld van vier jaa-r verhuurd en brachten samen op de som van. 82.te gen 257.in de vorige periode. UIT HIFJERHIUGO'WA-AiR'D. -Als feestibijd-rage voor het Sit. Elizabeths gestichit te Alkmaar is opgehaald, na aftrek van alle onkosten, de ronde som van 300 UIT DE RIJP. Woensdlagavondi gaf het „Taarlemsch Tooneel" alhier eene voorstelling van d-e „Koopman van Venetie". De heer Louis Bouwmeester vertolkte de rol van Shy lock meesterlijk. Aan het «mde ,der voorstelling werid' le mamane de aanwezigen, 2e namens de hul- diginigscommissde door den heer P. A. Romijn een woord van/ dank uitgesproken aan de too- neelspelers en in het bijzonder aan den 80- jarigen Louis Bouwmeester, terwiji den laat- ste namens die huldiginigscommissie een krans werd aangeboden. UIT STOMIPETOREN. Wo-ensdlagavond h-ield het leesgezelschap Sidmpetoren in ca-re Renses zijne jaari'ijksche algemeene vergadering; 15 leden waren op- gekomen. 'Nla een woord van welkom van' den voorzitter las die secretaris de nofulen, die ongewiizigdl ondier dankzegging werden ■edgeketird. Daama deed de penningmeester rdrening en verantwoordling van zijn beheer; hieruit Meek, dat die toestand der k-as niet ongunstig was. De heeren C. Kramer Glijvis en_ D. de Boer Dz. belasitten zich met het nazi-en dter bescheiden en bevondien alles in orde, zooda t den: penningmeester dank gezegd werd voor zijn werkzaamheden. Door 'het saldo waarmee de kas sloot, kon het bestuur voorstellen, de j aarlijiksbhe contributie van 8 te brengen op 7.50, wat met algemeene stemmen werd -aangenomen. Wegens ziekte heeft de heer Jb. Valk tegen 1 j'an. e.k. bedankt als bode van: het leesge zelschap, tot zijn oprolger werd tijdelijk be- noemd J. C. Staasen. Vervolgens werd b-esloten, eentge verande- rieg fie brengen in die leeskringen, deze uit te breiden. van 4 op 6 en den imhoud der pOT- tefeuille hiermee in ov-ereenstemming te bren gen.. De jaar-li]lksche gezellige avond werd voor dit seizoen voorloopdg bepaaldl op onge- veer half januiari. Miej. H. Zwiep en de heer K. Zwiep wer den. bij' acclamatie hertkozeo als leddn van het bestuur. Nla rondvraag slutting. UIT EGMOND-BINNEN. Donderdagmorgen vergaderde de Rand de- zer gemeente voltallig. De notulen werden na lezing goedgexeurd en vastgesteld. Ingckomen stukken: a Een schrijven van den heer J. Kramer d.d. -15 November 1Q22, verzo-ekende ontslag als deurwaarder, ingaande 1 Januari 1923. Voonl'oopig werd dit ontslag nog -aauge- houden en besloten werd den deurwaarder de voile wedde te geven gedurende dlen tijd, dat hij nog als zoodanig werkzaam is b.Een. schrijven van het R. K. Kerkbe- stuur te Egm-ond aan Zee d.d. 15 November 1922, verzoekende vergoeding voor het ge ven van vervolgonderwijs. Deze vergoeding werd verleendi op den bi] de Wet bepaalden voet. c. Een schrijven van Ged. Staten d.d. 22 November 1922, houdende berieht koninldij- ke goedkeuring vermenigvuldigingscijfer voor Wimmenum, Voor kennisgeving aangenomen. d Een schrijven van hetzelfde college dd. 22 November 1922, houdende goedkeuring verhooging kaslerrting 1922. Voor kennisgeving aangenomen. e Een schriiven van hetzelfde college d.d. 22 November 1922, houdende dat do verorde- ning verhaal bijdragen Middelbaar^ en Hoo- ger Onderwiis in strijd is met de Wet. Besloten werd de verordening in te trek- ken- f. Een schriiven van hetzelfde college dd. 21 November 1922. houdende aanmerkimmn de verordening inzabe de vleeschkeuring. De voorzitter deed eenige mededeel'ingen en stelde voor deze kwestie verder te behan- delen bij punt 5. Een schrijven van de gezondheidscom- missie d.d. 5 December 1922. houdende ac- coordbevinding met gewijzigde concept-ver- ordening vleeschkeuring. Voor kennisgeving aangenomen. h Een schrijven van B. en W. van Alk- maar d d. 15 December 1922, houdende idem als boven. Eveneens voor kennisgeving aangenomen i. Een schrijven vah de wed. G. H. Leve ring d.d. 23 November 1922, houdende cle- mentie voor het betalen van dorpslasten. Besloten als boven. j Een schrijven van Ged. Staten d.d. 13 December 1922, houdende vaststell'ing preseii- tiegeld raadsleden op 2 per biigewoonde zitting, ingaande op 1 Januari 1923. Besluit als boven. k. Een verzoek van een 32-tal personen te Egmond-Binmen, houdende verbetering van den Schulpweg naar zee, ten einde het schel- penvisschen te kunnen beoefenen. B.en-W. stelden voor, niet op dit verzoek in te gaan, omdat de kosten er aan verbonden niet gering zullen zijn en slechts wcinige menschen van dien weg gebruik zulkn ma- ken De heer Dekker meende. dat er onder onderteekenaars van het verzoek oo"k w°i"kge- vers voorkomon, zoodat hier dus 'f en p:- ge gelegenheid voor werkverschaffing komt. De heer Orie begreep het voorstel van B. en W. niet. Dit college heeft immers beloofd. wanneer er een gelegenheid voor werkver schaffing <kwam, die aan te zullen: grijpen. Nu gaat het maar zoo niet deze kwestie in den doofnot te houden. De voorzitter zeide, diat 'B. en W. niet be loofd hadden de -eerst-e de beste gelegenheid aan te grijpen, doch eerst eens te onderzoe- ken. De heer Apeldoom vond deze wegverbete- ring een schitt-erend ding voor werkverschaf fing. E-en uitvoerige discussie ontstond, waarbij verschillende meeningen naar voren kwa- men. De heer Orie meende, dat de kosten niet zoo hoog zouden zijn. De voorzitter vond dat het geld, dat men er aan zou uitgeven, niet in het belang van de gemeente was. Wanneer er voldoende men schen waren, die van den weg wild-en profi- teeren, gevoelde spr. er iets voor. Ten slotte werd aangenomen een voorstel van den voorzitter om in prinripe te besluiten tot verbetering van den weg. De kosten zul len worden opgenomen, terwiji dan de beslis- sing aan B. en W. zal worden overgelaten Punt 3. Voorstel ontslag correspondent Arbeidsbemidd-eling en Werkloosheidsverze- kcring, ingaande op 1 Januari 1923. In de vorige vergadering luads de secretaris op zich genomen deze betrekking waar te ne- men, zoodat thans besloten werd de corres pondent, die tijdelijik is aangesteld, te out- slaan Punt 4. Voorstel tot onttrekldng stukje grond aan den openbaren dienst, ten einde dit stuk in erfpacht te geven aan den heer C. de Waard. Na openbare kennisgeving van B. en W., dat zij van plan waren, dit- stuk te onttrek- ken, was daartegen een bezwaar ingekomen, n 1. van den heer Belleman. 'B. en W. vonden dit bezwaar echter niet gegrond en stelden derhalve voor,, genoemd stukje grand aan den openbaren dienst te onttrekken. Uit de besprekingen in den Raad bleek, dat verschillende leden bezwaar hadd-en tegen dit voorstd, omdat de huisjes, die de heer Belle- man voomemens is op- den grond te bouwen, het uitzi-cht zouden belemmeren aan de daar- aclrter wonende menschen. Andere heeren vonden dit bezwaar niet op- wegend tegen het voordeel van eenige nette huisjes in de gemeente te krijgen. Over het voorstel van B en W. staakten de stemmen (de heer Apeldoom onth'ield- zich van stemming, omdat hij de situatie niet vol doende meester is), zoodat het dus als ver- worpen kan worden beschouwd. Punt 5. Vaststelling verordening op he1 'h-effen van keurloonen in deze gemeente, ter uitvoering der Vleesch-keuringswet. De voorzitter zette de zaak uiteen en ga: een becijfering van uitgaven en inkomsten, die een totaal bedrag van 1524,50 zouden be- loopen. De kosten bedragen per inwoner 0.60. De voorzitter durfde nogmaals hot voorstel te doen om bit Alkmaar aan t-e sluiten inzake de vleeschkeuring. Dit voorstel werd ten slotte aangenomen met 6 tegen 1 stem (die van den heer Apel doom). Punt 6. Voorstel tot intrekking van het besluit, genomen in de vorige vergadering, houdende vergoeding Raadhuisschoonmaak- ster on oespreking dienaangande. - Besloten werd tot intrekking van genoemd besiuit Ingeval van doorvoering ervan zou d-e schoonmaakster minder gaan verdienen Uuii mans het geval is, Nog enkeie stukken waren ingekomen, te laai om op de agenda gepiaalst te worden. Up oen daartoe strekkend verzoek van ver schillende bewoners van de Eendenweid werd besloten aan den opzichter op te d-rar gen onderzoek te doen naar de kosten, om het ijzerdraad, dat daar nog in de electrische ge- leiding voorkomt, te vervangen door koper- draad en tevens 1 of 2 lantaams aan te bren gen Naar aanleiding Van een schrijven van de firma J. Kraakmam werd beslaten met deze in nader overleg te treden inzake de bij haar in gebruik zijnde losplaats, die eigendom is van d-e gemeente. Een drukke bespreking werd gevoerd over een schrijven van de Ned. Herv Gemeente, wanrin gevraagd wordt verbetering van den weg tusschen straatweg en kerkhof De voorzitter meende, dat dit werk was voor dien polder. Verschillende raadsleden moenden, gezien de geringe kosten, dat de gemeente dit zelt moest opknappen. Besloten werd onderzoek te doen naar de kosten. Aan de orde kwam een schriiven van de be woners van de Schoolstraat. om over te gaan tot rioleering.Dit adres was onderteekend door vrijwel alle bewoners van genoemde straat. Zeer uitgebreide discussies werden hier- over gevoerd, waarbij gewezen werd op noodzakelijke rioleering van andere straten. Besloten werd, de bewoners van de School straat er op te wij-zen, dat de kosten van aansluiting voor hun relcening kwamen, ter- wiji zij dan ook rioolbelasting moesten beta len. aangesloten of niet. De zaak werd verder in handen gesteld van B. en W. Bij de rondvraag werdien tal van in slech- ten staat verkeerende w-egen ter sprake ge- bracht. Onderzoek en waar noodig verbete ring werden toegezegd. De voorzitter ging hiema tot sluiiting over, de beste wenschen uitsprekende voor 1923, Breelaan meer in f algemeen belang. In stemming gebracht, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. (Tegen de heeren Kalverboer, Moejes en Kunst). Van den R. K. Volksbond, afd. Oudorp was het verzoek ingekomen, dat Oudorp zich aansluite bij de Huurcommissie te Alkmaar wegens huuropdrijving. B en W stelden voor, hierop afwijzend te beschikken daar aansluiting voor Oudorp aaiimerkclij-ke kosten moe zal brengen cn ;ok, omdat hun geen enkel geval van huuropdrij ving in de gemeente bekend i9. De heer Kunst zeide, dat hem wel degelijk voorbeelden bekend zijn, al wenscht hij die gevallen hier dadelijk nog niet mede te dee len. De voorzitter stelde voor. aan den Volks bond te verzoeken, de kosten van aansluiting te willen opgeven. De heer Kunst achtte het niet dien aange- wezen weg, dat de Volksbond bij; de Huur commissie informeert. maar meende, dat dit door B en W. dient te geschieden. Het voorstel van den voorzitter werd door den Raad aangenomen. Tot lid van de Schoolcommissie werd her- benoemd de heer P. N Leering, terwiji als d'erde- ambtenaar van den burgerlijiken stand werd benoemd de heer J. Buren. Hierna werd besloten het aangekochte wei- del and bij inschrijving voor den tijd van twee iaar te verhuren. Bij de rondvraag verzocht de heer Moeies de straten te laten schoonmaken bij wijze van werkverschaffing. De voorzitter zou hieraan voldoen. De heer de Boer vroeg of het niet mogelijk is, dat de straatlantaarns bij lichte maan, maar bewolkte lucht, toch branden. 'De voorzitter zou- hiervan nota nemen. Verder vroeg de heer de Boer aan de ge meente Alkmaar te verzoeken den Frieschen Straatweg tot aan den Munnikenweg te ver- Hchten Hjcrtie werd besloten De heer Kunst vroeg bij w'en werkloozen zich cm werk dienxu te vervoegen. De voorzitter deelde mede dat zulks kan gpaehifkipn bii den heer C Hoogzaad Hiema sluiting. UIT BERGEN. Voor het exam-en- Ned-erlandsche taal en Lett-erkunde, geh-ou-dbi te Amsterdam, slaag- de de heer W. L. M. E. van Leemven alhier. UIT iSqHIAGiER Blij! K. iB. is, op verzoek van den belang- zijn dank brengende voor de goede verstand- h-ebbende, mgetroken- de benoeming van J. L. h-ouding die in 19221 altijd al was er dan ook wel eens verschil van meening, dat ech ter n-ooit persoolijlke feiten betrof in den Raad heeft geheerscht. Spr. wierp nog een terugblik op de werk zaamheden in het bijna verstreken jaar en herdacht met genoegen dat thans besloten was bij Alkmaar aan te sluiten inzake de vleeschkeuring Nog meerdere illusies had spr voor 1922, die echter niet meer verwezenlijlct konden worden. Spr. hoopte dat dit in 1923 moclif geschieden en wenschte d-en raadsleden nog maals een gelukkig nieuwjaar. UIT OUDORP De Raad dezer gemeente vergaderde Woens- dagavond in voltfllige zitting. Ingekomen was o. a. een schrijven van Go- deputeerde Staten, inhoud-ende, dat die ge meente het aangaan eener geldleening voor de betaling der kosten voor inrichting van de R. K. Jongensschool dient uit te stellen, daar het onderzoek dienaangaande nog niet is af- geloopen. Het verzoek van de Oudorper Burgerwachj| om 50 sub-sidie voor 1922 werd1 met alge meene stemmen toegestaan. Door den heer P. N. Leering, wonende aan den Ouigendijik, was een/ verzoek ingediend om aansluiting aan het electrisch net voor krach tstroom. B en W. stelden voor, dit verzoek in te willigen, onder voorwaarde, dat de adressant gedurende 5 jaar 10 pet. der aanlegkosten 184) garandeert Aldus werd besloten. Namens de bewoners van den Schermerdijk werd door den heer P. Zuurbier verzocht, op het Wuijver nog twee lichtpunten aan te brengen. B. cn W stelden voor, dit verzoek m te wi-lligen. De voorzitter deelde mode, dat de kosten on?eveer f 140 zullen bedragen. De hr. Kalverboer vond1 dlen aan-leg wegens de geringe passage geheel onnoodig Ook d heeren Kunst en Moeies waren d-ezelfde mee ning tocgedaan en achtten verlichting vai^de het leven was weerzinwekkend. Na een ite- leurstel-ling als die wel'ke zij pas ond-ervon- den had, k.on ze toch nooit weer vroolijk wo-r- d'eni. Zij streek met de hand over -haar oogen, die gloeiden. Maar niet schreien. Met opeen- geklemde tanden, het h-oofd to den- n-ek. Nie- man-d hoef-de te zeggen, dat Inge Zevenge sternte aan hartzeer leed. Trots en fiefheid waren de beste wapens om de smart te over- winnen. -Een flin'ke voet gezet -op de herinne- ringen van dien heerlijken winter, zoodat zij vergaien weer op te staan. Haar beslist recht- vaardigheidsgevoel pleitte ten gunste van Koenraad. Zooals de zaken op Moritzheide stonden, -kon hij- werikelijk niet tro-uwen met een meisje zonder gel-d. Tegen de macht der omstandigheden kon men nu eenmaal niet top. Maar dit nam niet weg, dat Koenraad te laf geweest was haar de waarheid te zeggen. Dat 'hij -haar als 'kinderachtig en 'klein be schouwd had en daardoor bang geweest was voor een scene met tranen en verwijten en een- -uitbarsting van wanhoop. Wie dat van haar dacht kende Inge Zevengesternte al heel slecht. Een fei-t waaraan n-iets te veran- deren was had zij zonder een spier te ver- trekken opgenomen. Dan waren zij ten min- ste als vrienden van elkaar gescheiden. Zij 'hield zich nog redder dan vroeger. Haar 1-ach kl-onfc nog lui-der. Maar onder dien ge- dwongen ov-ennoed lag een drukkend gevoel van simart. Op het regeu-achtige voor jaar volgde een straiende voorzo-mer. Dat alles gaf Inge geen genot meer. Moritzheide had- al 'haar plezier bedorven. Liefst zou zij dadelijk vertrokben zijn. Zij verlangde ver, ver weg te zijn, waar- heen, dat wist zij zelf riiet. Aan feat tend, van Juni ward mauibuw Neumann ziek. De dokter oordeelde een spoedige operatie noodzalkdijk. Dienzelfden d-ag moest zij reeds naar een kliniek in Wei mar gebracht worden. De heer Neumann was zeer somber geslemd, toen 'hij terug kwam. Dte professor had gezegd dat zij op zijn minst drie maanden in Weimar moest blijven. In deze omstandigheden v-ond Neumann bet zeer onverstandig de meisjes te laten blijven. Hij liet bet aan haar -over been te gaan en na de genezing van zijn vrouw terug te ko- men om -het laatste kwartaal van den -m-s- houd-cursus te volgen. Klaartje Taub- :r- trok -dadelijk. Inge en U-lla badden weinig lust naar huis terug te keeren. Inge schudde baar beursje uit en tel'd'e haar spaarpenningen. Vier hon derd derti,g mark. Hoe gelukkig dat zij- haar spaarpo-t meegenomen had. Zij vertrouwde mama niet. Als mama haa-r zinnen gezet had op een nieuwen hoed of op een nieuwe japan, dan was niets haar heilig. Mama -had haar al genoeg afgebedel-d. Nu was ma ma wel is waar m-evrouw -Scbwammele en behoefde de spaarpennimgen' van haar kin- deren niet aan deri toiletduivel op te offeren. „Ulia ik -heb een idee. Wij gaan een mooie reis doen naar Tirol", zei ze. „Wij met ons beidjes. Denk er aan, -vierhonderddertig mark. Als we tiea mark per dag besteden nebben we genoeg voor v-eertien' dagen, dus voor meer dan vier weken. Wij zullen -de ber- gen eens gaan zien. Dan krijg ik ook weer eens andere gedachten. je schrijft naar huis, d'at je met mij op reis gaat... en ik... ach om •mij bekoimmert zich niemand, en mo-cht dat wel- zoo zijn, welnu, dan zeg ik dat ik met jou op reis ben... Dat is v-olstrekt geen leu- gen. Is dat niet een aard'ig plan Ulla geloo'f'de het eerst niet al te best. „Ik vuaec wilftf Inge, of wij1 met ons bossaea met tkia mark per dag toekomen v-oor een verre reis. In ieder geval moet Lodewijk het weten. Dat ik heelemaa-1 op jo-u kosten zou meegaan be- valt mij eigen-lijk niet. En het is ook eigenlijk ntet zooals het hoort dat wij. met ons beid „Papperlapap. Wij. zijn zoo goed als zus- ters. Lo zal ons plezier niet bedervem Hemel, Ulla, wat ben Je nauwgezet en op de etiquette gesteldEn zoo iehiand won nog wel actrice worden Dien zelfden avond sohreef Ul'la aan Lo- d-ewijk en reeds den daarop volgenden had zij antwoord. Hij had niets in te br-engen te g-en in het avomtuurlijfce plan van zijn zusje en betreurde dat hij zelf niet van de partij kon wezen. -Hij was het volk'-o-men met I-nge een9 dat twee vo-lwassen jonge meisjes geen kin- dermeisje o-f juffer van gezelschap op reis noo-d-ig hadden en wenschte haar beiden veel plezier en rust. Inge pakte dadelijk haar goedje bij- el kaar. Men' kan nooit weten wat er gebeurt" vond zij- „Toen wiji van den winter naar Berlij-n gingen, ging jij op avontuur uit; nu geloof ik dat wij iets ondervinden zullen," Zij reisden over Munchen naar het Zillert- hal en zoo naar Innsbruck. Vandaar naar het Stubaital en over den Brenner naar -Bo- zen. De hifte van het hartje van den zomer oreef- hen' edi'ter weer terug naar het Noor- den en na eenig beraad jjes'l-oten zij een poosje still te blijven in Lamdeck, waarvan zij een bekoorlij-ke redamebiljet gezien hadden op -een der stations. Tot nu toe was alles van-een lei-en dakje ge- gaan. Inge herleefde. Telkens was zij: zelf verbaasd dat zij- weer zoo vroolijk kon lachen en zoo eCht genieten als vroeger. Misschien had de -liefde voor Koenraad todi niet zoo diap gezoten als eiji msaodia. Dan was hat Leeuwen, te Slofen: (Fr.) tot leeraar aan de Rdjlkslanidbouwsch'oo-l' -a-lhier. UIT SCHOORL. De raad vergaderde gistermorgen te 10 ure voltallig. De notulen werden onveranderd goedge- keurd. Ingekomen d.d. 26 Sept. een verzoek van de Alkmaarsche Huishoud- en Industrie- school waarbij over 1920 een subsidie werd gevraagd voor twee leerlingen uit Schoorl van 34.21. Dit adres was in handen gfr- steld van B. en W., die om principieele rede- nen (de rekening van 1920 was reeds vast gesteld) tot afwijzing van -het verzoek advi- seeren. Z. h. s. werd hiertoe besloten. D.d. 3 November was een schrijven inge komen van het bestuur van de Openbare Leeszaal te Alkmaar, waarbij om een sub sidie werd verzocht. B. en W. adviseerden f 15.te geven als blijk van belangstelling en onder voorwaarde dat de leeszaal in overleg treedt met de bi- bliotheek van Algemeen welzijn alhier. De heer Bijl was tegen het voorstel. Bij de leeszaal uit Alkmaar zijn maar 11 men schen uit Schoorl aangesloten. Men moest op zoo veel bezuinigen en spr. was er dan ook tegen om de 15.te geven. De voorzitter oordeelde, dat de 11 aange- slotenen slechts een' bewijs van de belangstel ling in Schoorl waren. Ook anderen kunnen de boeken lezen. De heer den Das was voor algemeene ont wikkeling en oordeelde het een plicht van den raad zoo iets mogelijk te maken. De heer Bijl bleef zijn meening handha- ven. De heer Lurhs bestreed het standpunt van den heer Bijl. Spr. weet. dat 09k vele R. K. gebruik maken van de bibliotheek. Spr. meent, dat gesteund moet worden om de rei* zende bibliotheken te bevorderen. In het belang van de volksontwikkeling zou spr. het gewenscht vinden, dat een ieder de boeken gratis van het rijk ontving. Spr. oordeelde, dat de heer Bijl verplicht was maar goed dat alles zoo afgeiloo-pen was. V'oorloopig gen-oot zij- met v-ollen teugen van het tegenwoordige. Het verleden was afgedaan en over de toekomst wou zij zich niet bekommeren. Zij had wel maanden lang willen reizem en over de bergen trekken. Het was zoo bitter jammer dat de goudstukken zoo gauw wegsmolten. Had men er een ge- wisseld dan droop het klein gel-d je als wa ter doo-r de vingers. Soms werden -de meis jes bezield met een doillen l-ust naar avontu- ren. Wanneer de nieuWsgieri-gheid der ta- ble-d'hote gasten zich niet vergenoegde met aankijken maar zich uitte in indiscrete vra- gen en informeeren naar namen en) afkomst der beide p-iepjonge alleen reizende jonge meisjes, dan logen zij of het gedru-kt was en ze dischten heele romans op. Vooral Inge met haar rij'ke fantasie was onuitputtelijk in het verzinnen van steeds nieuwe sp-rookjes. Nu eens gaven zij zich uit voor jonge leara- ressen, dan weer voor ofltbestorven weduwen. Op den todit over den Brenner sloot een jonge leeraar uit Saksen zich bij die jonge meisjes aan; de glashddere, glinsterende oogen van) Inge bo-eiden hem Mijkbaar zeer en hij week haast niet meer van haar zijde. Aan dezen mijn-hecr vertelde Inge dat zij op nauwdijte vijftien-jarigenl leeitijd m-oesit trouwen met haar tachtig-jarigen oud-oom en dat ze een jaar geleden weduwe geworden was. Doktor Hannemann maakte geen ge- heim van zijn weinige mensdien-kennis. Hij had wd in Berlij-rt gestudeerd,, maar daar hij de studiekosten gedeeltelijk door les geven verdienen moest had hij geen tijd gehad om het grootsteedsche leven te leenen -kennen. IHlet was vo-or het eerst dat hij -een bergreis maatoile. Van -die wereld en het leven wist hij- riiet veel meer danl dat de merkwaardigste dingen kunnen gebauren en dat volgens Ben JJMBHHr"""1"oifwigaiHi MiimiiULBi ir UC UCSIC WCllo'Lll'Cll UlU>|JieR.WI.Vic VWU1 —y -r ------ j - 1I T i/TV,- U.affto.i- o on H A jes...

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5