Or. HommeS's Haematopn l!t?eloopes N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZGQN, Esn^aarHIkBilakkaml)ur 's Kerstpadttlng met bedrukt hoofd leyert spoedig en net de VQordam G 9, ALKMAAR. IrigczoTiden mefledeellnggn. J Staten-Generaal met nieuwe rozjjntjes en amandelen, 20 cent per pakje. Reel. 0— 6 mede te werken, dat ook de R. K. jongeren in de gemeente zich kunnen ontwikkelen. Spr. oordeelde 15.te laag en stelde voor de subsidie dp f 50.te stellen. De heer Bijl was als R. K. niet tegen ont wikkeling. Ook de R. K. zijn dit niet. Er be- staat hier een R. K. bibliotheek die bewijst dat de R. K. ook voor ontwikkeling zijn. De heer Luhrs was van meening, dat een R. K. bibliotheek op zich zelf reeds iets ach- terlijks is. Een bibliotheek dient algemeen te zijn. De voorzitter oordeelde 50.te hoog, al wilde hij de waarde van de bibliotheek niet in 50— uitgedrukt zien. Met het oog op bezuiniging vond spr. het gevaarlijk meer dan een blijk van belangstelling te geven. Het voorstel van den heer Luhrs werd niet gesteund, waarop het voorstel van B. en W. werd aangenomen, met de stemmen van de heeren Bijl en Polle tegen. Van het Fanfarekorps was een adres inge- komen waarbij wederom steun van de ge meente werd verzocht. Met het oog op den aankoop van een 600.nieuwe muziekin- strumenten en een hoogere salarieering van den directeur werd een subsidie van 200 verzocht. B. en W. stelden voor 100.te geven. De heer den Das wenschte de subsidie op 50 te laten, zooals op zijn voorstel bij de begrooting was besloten. Het betreft hier zuiver iets luxe. Het i9 wel aardig, doch de gemeente kan die aardigheden niet allemaal betalen. De voorzitter wees er op, dat het adres na de begrooting was ingekomen. Juist de aan koop van de nieuwe muziekinstrumenten had B. en W. doen besluiten voor te stellen 100.te geven. Het geldt hier een levens- kwestie van het corps. Het nut van het corps kan z. i. moeielijk ontkend worden. Het onderling muziek maken is zeker iets wat wel gesteund moet worden. Voorts oordeelde spr. dat bovendien een fanfarecorps iets is, dat in de gemeentehuis- houding thuis behoort. De heer Duin merkte op, dat er voorheen ook reeds een fanfarecorps heeft bestaan met 500.schuld, dat zonder subsidie van die schuld wist, af te 'komen. Spr. oordeelde het niet noodig, dat de 600.in drie jaar werdeni afgelost, al noerot hij overigens 50.subsidie voor het corps onvoldoende is. De leiding kost thans heel wat meer, maar daarvoor krijgt men dan ook veel betere mu ziek. 1 Spr. zal voor het voorstel stemmen. De heer Luhrs bestreed de zienswijze van den heer den Das. Het corps is volstrekt geen luxe. Spr. wees op hetgeen in deze de steden doen. Muziek is een groote factor voor de ontwikkeling van de menschen in het al gemeen. In tegenstelling met den heer Duin oor deelde spr. 200.niet te hoog. Het corps heeft de instrumenten van het vorige overge- nomeni en ze bleken verwaarloosd. De muziek wordt tegenwoordig ook door de plattelandsbewoners gewaardeerd. De jongelui worden daardoor van het kroegloo- pen afgehouden. Spr. deed dan ook het voor stel om het verzoek in te willigen en het corps 200 subsidie te geven. Dit voorstel werd niet gesteund, waarop het voorstel van B. en W. in stemming werd febracht em aangenomen met 4 tegen 3 st. egen stemden de heeren den Das, Bijl en Polle. Van den heer Vreeburg was het verzoek in gekomen goed te vinden dat hij het Groene- wegje mag ovememen van den heer Veld- huis. Dit verzoek werd ter afdoening in handen van B. en W. gesteld. Het verzoek van den heer J. Blom om ont- heffing van zijn aanslag in den H. O. over 1922 werd in handen gesteld van de recla- me-commissie. De voorzitter decide mede, dat B. en W. hadden aangekocht 50.000 straatsteenen van A. Ruysch voor 43.60 per 1O0O op den wal. Op een vraag van den heer Den Das las de secretaris een door B. en W. aan Ged. St. gezonden schrijven, waarin om steun voor het onderhoud van den straatweg en te ma ken verbeteringen daarvan in verband met de werkeloosheid werd verzocht. De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten de zaak wel bespoedigen; de hoofdingenieur Akiba er riiets nieuws was onder de zon. Hij geloofde alles ea in1 zijn lichtblauwe, goedi- ge oogen was zooveel innig medegevoel te lezen met het moeilijke lot der jonge wedu- we, zoo vol trouwe vereering, dat haar aan- geboren gevod van fatsoen en beiamelijk- heid het te kwaad kreeg. In Bozeni gelukte het de jonge meisjes van haar reisgezel'schap af te komen. In Meran deelde Inge haar vriendin het bedroeven.de feit made dat haar reisbeuns op twee goudstukken na leeg was. Van, dat geld konden zij niet veel verder komen dan Lan- deok en daar hadden zij op zijn minsfc veer- tieru dagen willen blijven. „Nou kan je daarom lachen, Inge!" riep Ulla op klagenden toon. „,Nu is goede raad duur. Te huis zou er een onweersbui los- barsten met donder en bliksem als ik nu om geld schreefAls je mij de kas maar gege- ven hadWij' hebben het veel te weelderig gehad, ik heb het je altijd gezegd." „Lieve klaagzahgenes, wanhoop niet!" zei Inge, „ik heb weer een idee." Jij met je ideeenVooruit 1 Wat dan655 Inge begor. op te biechten. Zij had zoo on- dershands eens gelnformeetid naar Landeck en gehoord dat het niet bepaaid een piaats is waar men een sejour maakt maar een groot schilderachtig gelegen doorgangsstation naar Zwitserland, met een groot hotel van den eersten rang. „Dus daar gaan wiji naar toe en bieden ons aan bij den eigenaar van het hotel als kdlne- rinnen." „Zeg, ben je niet wijs Inge!" ,,Tk hoop van- wel. Wij hebben al opge- merkt dat de kellnerinnen hier in Tirol meesit- al meisjes zijn uit een beteren, fatsoenlijker stand. Bediehien hebben wij geleerdi bij me- vrouw Neumann. Als wij genoeg verdiend hebben cm onze reia voort te zetten, gaan had het schrijven reeds 2 dagen later In zijn bezit. De heer den Das betoogde, dat de verbe- tering van den bestaanden straatweg niet verbouden moest worden aan de plannen voor den nieuwen weg CastricumDen Hel- der. Dit plan kan nog wel 10 jaar vorderen en z.i. meet de bestaande weg zoo goed mo- gel ijk worden gemaakt. De voorzitter was het hiermee eens en zegde nog toe, dat niet meegewerkt zal wor den aan iets, dat in strijd is met dat plan. Hiema deelde de voorzitter mede, dat de levering van de brandstoffen bij loting met W. Wognum aan W. Selhorst was gegund. Beidm hadden eenzelfde prijs opgegeven. Op een vraag van den heer Duin deelde de voorzitter mede, dat schipper Bulleman de uitnoodiging om in te schrijven te laat had ontvangen, omdat men een aan hem ge- richt schrijven te Schagen had laten liggen. De heer den Das zeide nog het be ter te hebben gevonden om aan beide inschrijvers, die gelijk waren, ieder de levering van de helft op te dragen inplaats van door loting het aan een op te dragen. De secretaris deelde mede, dat B. en W. dit hadden gedaan, om in de toekomst de con currence te bevorderen. In behandeling kwam hierop een voor- dracht van B. en W. tot vastsrelling eener gemeenschappelijke regeling, intake den Keuringsdienst van Vee en Vleesch voor de gemeenfen Koediik, Warmenhuizen en Schoorl; een verordening tot heffing-, en een verordening tot invordering van keurloon in de gemeente Schoorl, en instructi.es voor den keuringsveearts, de ambtenaren, die met de herkeuring belast zijn, en den administrateur van den keuringsdienst. De voorzitter" deelde mede, dat van Ged. Staten thans het bericht was ipgekomen, dat bovenstaande regelingen moesten worden in- gediend. Waar de heeren een afschrift van de rege ling hadden ontvangen, werd voorlezing daarvan overbodig geoordeeld en de rege ling zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. In verband met de keurloonen vroeg de heer Duin of daarvan geen ontheffing ver- kregen kon worden voor de huissiachtingen. In de Wieringerwaard is zulks het geval, al moet men wel binnen 4 dagen van de huisslachting aangifte doen. De heer Wognum betoogde dat de controle dan zeer moeilijk wordt. Bovendien worden 'dan degenen, die zelf slachten, bevoordeeld boven anderen, omdat zij dan de keurloonen ontloopen, die de anderen moeten betalen. Spr. vreest, dat dan de slagers met behulp van de huisslachters eveneens zullen pogen, de keurloonen te ontwijken. De heer Bijl was het met den heer Wog num eens. Hij zou echter gaame zien dat voor afgekeurde beesten bij noodslachtingen geen keurloon verschuldigd is. De voorzitter zeide, dat de verordening hierin reeds voorziet. Voor afgekeurde bees- ten bij noodslachtingen is geen keurloon ver schuldigd. Voor een goede controle en ter voorkoming van een schijnkeuringsdienst moeten echter de noodslachtingen en de huissiachtingen er ook onder vallen. De heffing en de invorderingsverordening alsmede de instructies werden hierop zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. De begrooting wijst in ontvangst en uit- gaaf een bedrag van 27^0 aan. In behandeling kwam nu de vaststelling der begrooting voor het electriciteitsbedrijf voor 1923. De begrooting wijst in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 20550 aan. Voor straatverlichting zal de gemeente 1250 hebben te betalen. Het vaste recht, 'het vorige jaar op 12000.geraamd, werd nu geraamd op f 9000.dus 25 pCt. minder overeenkomstig het besluit door den Raad. De secretaris deelde mede, dat de commis- sie op het oogenblik de verantwoordelijkheid niet durft dragen, om voor den winter het vaste recht nog meer te verminderen. De Commissie wil alwachten het resultaat Ivan de balans, naar den toestand op 31 Dec. 1922 en vestigt er de aandaeht op, dat het raadsbesluit van het vorige jaar heeft ge- imaakt, dat 25 pCt. op den dienst 1922 min der wordt ontvangen. De Commissie heeft er wel op aangedrongen, het klaarkomen der balans te bespoedigen, doch het wordt wel bind Februari of begin Maart voor de Raad den toestand op grond van de cijfers kan be- ooiaeelen. De voorzitter deelde mede, dat 6en liu van het College van B. en W. er voor is, den lijn- werker 100.verhooging te geven, over eenkomstig het voorstel van de Commissie, wij er vami door. Het lijkt miji zalig voor de variatie eens voor kellnerin te spelen." Ulla weifelde eerst, toen, gaf zij toe. „Maar als we nu eens niet aangenomen worden." Inge's hoop bedroog zich niet. Den dag te vorm had men drie kellnerinnen of kamer- meisjes moeten ontslaan. Twee andere meis jes waren ziek geworden. En dat midden in het drukke seizoen. wanneer er geen han den genioeg kunnen zijn om te bedienen. In dezen tijd was het niet gemakkelijk gioed per- soneel-te krijgen om te vervangen. Mijnheer Muller, de postdirecteur en hofce^ lier nam de jonge dametjes op, die zich aan- meldden als kellnerin. em wisselde 'n veelbe- teekenenden bliik met zijn vrouw. Zijn we- reld- en menschenkennis deed hem dadelijk opmerken dat deze jonge meisjes tot een an deren stand behoorden dan de gewone ka- mermeisjes. Iete heel bijzonders vond hij daar niet in. In dfe lange jaren ziiner prak- tijk als waard van een posthuis was het me- mg maal voorgekomen, dat nette jonge meis jes van buiten af een seizoen bij hem in dienst kwamen om later met een gevulde geld'beurs naar huis terug te keeren of een reis door de bergen te doen tot uitspanning in den nazo- mer. Bovendien werd memanid er iets minder van, zich in een voornaami hotel in Tirol een tijdlang aan het meest vrouwelijke bedrijf van bedienen te wijdeni. Inge en Ulla werden op proef aangenomen als helpsters; van het eenvoudige werk aan een restauiant verbou den waren zij spoedig op de hoogte. Ze moesr ten1 zich wel is waar voortdurend1 haasten en 's avonds waren ziji dood moe, maar over het algemeen hadden zij plezier in het werk. Het was een grappig vroolijk avontuur te midden van een bonre, mteressante omgeving. In het groote hotel van den heer Mtilier heerschte van's morgens vroeg tof's avonds laat een afwisselend, veelbewogen levem. Den ganschen is het onovertroffen bloedvermend versterkingsmiddel voor kinderen en volwassenen, bij eiken zwaktetoestand. Alom verkrijgbaar d f2.5G per fl. •dat een ander lid 100.verhooging wil -geven mits bepaaid wordt, dat de lijnwerker geen particulier werk meer mag doen en dat er ook een lid is, die geen verhooging wil ge ven. Tenslotte was er in bet College een meerderheid gevonden die 100.— verhoo ging wil geven, mits bepaaid wordt, dat de lijnwerker geen particulier werk mag doen. De heer Luhrs herinnerde aan het verzoek van den lijnwerker, waarbij deze met terug- werkende kracht 200.verhooging had verzocht. De heer den Das en spr. toonden destijds reeds aan dat niet gerekend kon worden op hetgeen de lijnwerker particulier kon bijver- dienen. De werkzaamheden zijn wel van dien aard gebleken, dat hij zich geheel aan zijn werk moet geven. Spr. had er steeds op aangedrongen, den man een goed salaris te geven, opdat men recht heeft, hem geheel voor net bedrijf op te vorderen. Hij meent dan ook, zijn verzoek te moeten steuneh. Het verrichten van arbeid voor derden is hem reeds niet mogelijk; hij heeft dien arbeid al aan een ander moeten opdragen. Spr. wees voorts nog op het gevaarlijke van den arbeid van den lijnwerker. De heer Polle was het met den heer Luhrs eens. De heer den Das wilde, gezien den toe stand, geen 100.— loonsverhooging ge ven, maar 100.— toeslag voor 1923. Van terugwerkende kracht wilde spr. niets weten, aangezien de benoemde het vorige jaar zijn functie had aangenomen op„ de bestaande voorwaarden. De heer Wognum wilde 100 verhooging geven, mits bepaaid wordt, dat de lijnwerker niet voor particulieren mag werken. Blijkt het in April, dat dit onvoldoende is, dan is spr. er voor, om dan weer te verhoo- gen. De heer Bijl is er niet tegen, te bepalen, dat de lijnwerker geen installaties mag maken m nieuwe huizen. In het verrichten van kleine reparaties moet hij z. i. vrij1 blijven. Spr. is gebleken, dat het salaris van 1100 voor een vakman te weimig is en hij is er dan ook voor, om hem met ingang van 1 Januari 1923 /200 verhooging te geven. De heer Van Lienen zou daar het vorige jaar v6or zijn geweest, doch kan zich daar- mede thans, met het oog op de ntoestand, niet vereenigen. Spr. was overtuigd, dat de lijn werker voor een verhooging van 100 zal beanken, wanneer daarbij tevens bepaaid wordt, dat hij niets meer voor anderen mag doen. De heer Luhr dankte den heer Bijl voor diens erkenning, dat een salaris van 1100 niet voldoende is. Spr. bestreed! het betoog van de heeren Den Das en Wognum. Hij be- twijefelde, dat de lijnwerker door karweitjes voor anderen iets van beteekenis verdient en versterkte deze meening door het noemen van feiten j Wat de toestanden betreft, spr. kon in zijn huishouding niet merken, dat de uitgaven thans veel 'minder zijn dan het vorige jaar. Hij verheugde zich er over, dat de heeren Polle en Bijl voor de inwilliging van het ver zoek waren. De voorzitter hoopte, dat de lijnwerker nog vele jaren in de gemeente zou blijvenHij voldeed ten zeerste. Toch wilde spr. opmer ken, dat hij, toen hij in de gemeente kwam, geen gesch'oolde lijnwerker was. Het voorstel-Luhrs, om den lijnwerker met terugwerkende kracht 200 verhooging te ge ven. gesteund door den heer Polle, werd ver- worpen. (Voor stemden de heeren Polle en Luhrs). In stemming kwam hierop het voorstel van den heer Bijl om met ingang van 1 Januari 1923 den lijnwerker 200 verhooging te ge ven, Dit voorstel werd verworpen met 4 tegen 3 stempien (Voor stemden de heeren Bijl, Luhrs en Polle). De secretaris betoogde. dat het gewenscht was alvorens te besluiten. f 100 verhooging te geven. onder voorwaarde, dat de liimver- dag reden postwagens, rijtuigen met 4 of 2 paarden, expreswagens, automobielen af en aan: de weg leidde itnmers naar Zwitserland en over het Stiifser Joc'h. De postilions blie- zen op bun horens, de auto's toeterdien en ratelden, zweepgeklap en trara, begeleidde heb lachen en praten van1 de in en- uitstap- pende reizigers. In de restauratiezalen, in vestibule en leeskamers hoorde men alle ta- len door elkaar. Breedie stroomen van het in- ternationale verkeer vloeiden dagelijks op- nieuw, door het groote oude huis. De toomee- tem veranderden telkens als in een kaleidos- coop. Steeds andere gezichten, nieuwe per- sonen. Typen uit alle mogelijke kringem. Van- af den eenvoudigen burgettnan die met vrouw en kinderen zijn vacantiereis maakte te voet, tot aan de doTarvorsteni met een staf van bediendem en een gevolg van auto's. Over verveling had men in hefc Posthuis niet te klagen. Overigens beviel het dte jonige avonturiersters daar niet slecht. Eten en be handeling waren goed, de colllega's fatsoen- lijtke, niet onbeschaafde meisjes. Vooi'al 'Inge die reeds in1 haar schooltijd iiever met de kinr deren van de wijnboeren dan met haar me- deleerlingen van. de voorname Urselienien om- ging, vond1 dadelijk den rechten, kameraad- sdhappelijken. toon tegenover de andere kell nerinnen, Er gingen veertien dagen voorbij zonder dat de meisjes spijt hadden van haar besluit. Dikwijia stelden zij, zich een ongewenschte ontmoeting voor met kennissen. Hoe gemak- kdijk kon de reusachtige route van verkeer van Tirol naar het Engadindal dezen. of ge- nen van haar wederzijdschekennissen hier- heen voeren. Bijl vooroedd Inge's mama op haar huwelijksreis met haar ISchwammetje. „Die oogen van) mama zou ik wel eens willen ker geen particulier wok meer mag verrich ten,, met den lijnwerker daarover overleg te plegen. De voorzitter vond dit niet noodig, aange zien de lijnwerker- z. i. vrij was, idt al of niet aan te nemen. Dc heer Duin vroeg voorrang voor't voor stel van de commissie om met ingang van 1 Januari 1923 zonder meer 100 verhooging te geven, al gevoelde spr. persoonlijk veel voor het voorstel van den heer Wognum. De heer Den Das betoogde nog, dat men beter doet, met te besluiten, voor 1923 'n gra- tificatie van 100 te geven Men kan dan la ter weer zien en blijkt dan waar, wat men al gemeen verwacht, dat alles daalt, dan behoeft men later geen salaris te verminderen, wat altijd moeilijkheden oplevert. De heer Duin sloot zich aan bij het voorstel van den heer Wognum. De heer Bijl vroeg of er klachten waren ge- komen, dat de lijnwerker voor anderen werk- te. De voorz. beantwoordde deze vraag ont- kennend, waarop de heer Bijl opmerkte, dat er dan ook niets tegen was, den man daarin vrij te laten. De heer Wognum was overtuigd, dat klach ten niet zouden uitblijven. Spr. bleef het geen gezonden toestand oordeelen. De heer Bijl vroeg hierop stemming over het voorstel om te bepalen het salaris zonder voorwaarde met 100 te verhoogen. Ook dit voorstel werd verworpen met 4 te gen 3 stemmen; (voor stemden de heeren Bijl Luhrs en Polle). De voorzitter bracht hierop het voorstel van de meerderheid van B. en W. in stem ming om den lijnwerker 100 verhooging te geven, onder bepaling. dat hij geen werk voor anderen mag verrichten. De heer Van Lienen kon met dit voorstel meegaan, mits de lijnwerker kleine werkzaam heden mag blijven doen en hem alleen verbo- den wordt, nieuwe installaties te maken. De heer Wognum zegde toe, dat op kleinig- heden, die gemaakt worden, om de menschen te helped!, niet zal worden gekeken. Dit voorstel werd hierop met 6 tegen 1 stem, die van den heer Den Das, aangeno men, Een voorstel van den heer Luhrs om den lijnwerker vrij lichtgebruik te geven, werd in handen van de commissie om advies gesteld Op een vraag van denl heer Luhrs, wat ge daan kon wordeu om den1 lijnwerker, die uit zijn woning moet, een woning te ver9cbaffen, antwoordde de heer Duin, dat de lijnwerker thans boven aan de lijst van gegadigden voor het betrekken van huizen van de Woning- bouwvereeniging staat, De heer Luhrs verklaarde voorts, nog steeds van meening te zijn, dat het vaste recht nog verlangd kan vyorden. Met de balans ver wacht spr van de commissie het bewijs dat dit niet mogelijik is. Z. i. behoefde de reserve niet zoo hoog gesteld te worden als de aflos- sing. De begrooting werd hierop met algemeene stemmen vastgesteld. Met algemeene stemmen werd de geldopha- ler-meteropnemer, de heer D. Zwaan, .met in gang van 1 Januari 1923 voor vast benoemd. Hierop werd te kwart v66r een gepauzeerd E'GMOND AAN ZEE (Dec.) Oelboren Jobje,d. van Maarten; Zwart em Maairtje Sloot. 0 n d e r t r o u w d Krijin Blok en Jansje Groen. Nicolaas Sloot em Arendje Dtekker. Jacobus Wittebrood em Dirkje Glas. Job Stam- em Wilhelmina Zwalrt. Getrouwd Willem) Wijlker en Anna Zwaan. zien. (Wordt vervolgd.) EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren werd aangeno men het wetsontwerp tot het aangaan eener geldleening van 350 millioen ten laste van net rijk, evenals de begrooting van het staats- muntbedrijf, nadat de heer De Gijselaar had gewezen op het bedenkelijke van waardeda- ling van den zilveren standaard en aange drongen had op intrekking van het bestaan de gehalte-wetson twerphetgeen minister De Geer niet noodig oordeelde. Met 26 tegen 12 stemmen werd aangeno men het weusonwerp tot opbeffing van het departement van landbouw. Voorts werden een 30-tal kleine wetsontwerpen z.h.s. aange nomen. Biji het ontwerp regeling Uvensverzekeringsbedrijf bepleitte de heer Van- Der Does De Willebois aanstellimg van. geschoold1 personeel bij- de Verzekeringskamer. De heerem Hlaazevoet en Wibaut wensch- ten uitbreiding van de regeling, ook tot an dere verzekeringsiakken. De heer Verkouteren waarschuwde tegen staatsmonopolie. Minister Heemskerk wilde eveneens ge schoold personeel. Spr. wenschte Lever geen uitbreiding der regeling tot anderetakken, waartoe overigens geen n'oodzakelijlkheia bestaat, evenmin als voor een staatsmonopo lie. De heer Wittert Van Hoogland was voor- stander van een staatsmonopolie, doch zou met het ontwerp meegaan. Het wetsontwerp werd aangenomen z. h. st. De Kamer ging uiteen tot Woensdag 27 December 2 uur. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren was aan de orde de Indische begrooting. De heer Faber stelde. zich op ethisch standL punt. Hij. wild1? ontwikkeling van Indie ten gunste van Indie zelf. Cultuneele ontwikke ling moet1 economische ontwikkeling vooraf ?aan. De hoogste cultureele ontwikkeling van ndie is die op den grondslag van het Chris tendom. In afzienbaren tijd kan aan Indie geen staatkundige zelfstandigheid worden gegeven. De inzinking der Indische beweging is niet het gevolg van de reactie der Indische regeering doch van ontspanning na over- spannen. De slechte financieele toestand van. Indie is voor een groot deel de schuld der vorige Indische regeering die de tering niet naar de nering zette. Versteridng der middelen is noo dig en versobering van uitgaven. Versobe- ring is mogelijk o.p ooriog en marine en ook op onderwijs. "Meer aanaiacht moest echter worden geschonkcn aan de volksgezondheid. bpr. drong aap op spoedi met de herziening van art. in J van net regeenngsregtemem. De neer Aioarda wees op de oeteexenis van de inoische voiKsoeweging. Hij waarscnuw- de tegen reacuonaire geweidmiddeien tegen de bewegmg. JNoodig is zorg voor onderwijs en oiuvviiiACimg waamaar de inlander ver- iangt. 3pr. protesteerde tegen bezuinigingsmaat- regeien waar van. de aamtenaren net slacnt- otxar zijn. Men moest at zien van het plan, indie te verdedigen tegen den buitenland- scnen vijand. bpr. meende dat het groot bedrijf nog wel meer belasting kon betaten. De heer Van Boetselaer Van Dubbeldam meende dat niet in de eerste piaats moest worden gelet op bet economiscn belang van. Mederland bij; mdie doch op de zorg voor de beiaugen van inlanders zoowel materieele als cultureele. De heer Gerretson betoogde dat onze kolo- niale politick de vergelijking met die van an dere landen schittend kan doorstaan en dat de groote offers voor missie en zending blijk geven van groote belangstelling. De heer Scheurer betoogde dat de econo mische ontwikkeling in Indie, vooral gebaat is biji de bevonderiing van. Ghristelijke zen ding. Hiji drong aan op spoedige behande ling van hervorming der staatsmrichting in Indie. De heer Van Rijckevorsel hoopte dat de Kamer spoedig zou kunnen spreken over de poenale sanctie en dat zij niet voor een faifr- accompli zou worden gesteld. Hijl waar schuwde tegen zwaarder belasting.druk op de bedrijven, uit vrees dat het uitheamsch kapi- taal Indie zou vermijden. Spr. vroeg van den minister de uitdrukke- lijke verklaring, dat intrekking van het uit- voerreeht op aardolie niet zal beteekenen, dat de Kamer geen vrijheid zou hebben om de raf- finage-belasting af te stemmen. Hij drong aan op een commissie voor belastingherzie- ming in Indie, die hier ite lande de kwestie zal onderzoekan onafhankelijk van de Indische commissie ter zake. De heer Vliegen betoogde dat de financi eele toestand gunstiger zou zdjn als de oven- winsten gedurenden den1 ooriog sterker waren getroffein .em de belastingheffing minder slecht ware toegepast. AVONDZITTING. In de avondzitting was aan de orde de Oorlogsbegrooling. De minister van- Ooriog, de heer Van1 Dijk, zette zijn rede voort. Spr. vatte in de eerste piaats samen wat de bezwaren waren van den heer K. ter Laan tegen het nieuwe regie- men t. Hij heeft bezwaar tegen de art. 17 20, omdat daarin is opgenomen het verbod van vereeniging en vergaderen enz., terwijl voorts art. 17 belachelijk reactionmair is en art. 20 bespottel'ijk. Voorts was de initerpel- lant van meening, dat de vergrijpen tegen de krijgstu.cht vielen onder art. 2 van de wet op de krijigstucht, terwijl de heer Ter Laan verder zonder motiveering de vrees heeft uit- gesproken, dat art. 17 in strijd zou zijn met art. 192 van de Grondwet enz. Ten slotte vroeg de heer Ter Laan waar- om dit nieuwe reglement niet was gebracbt in de commissie voor georganiseerd overleg. Spr. wenschte daama in het kont de wor- dingsgeschiedenis van dit reglement na te gaan, Het bedoelde nu niet anders te zijin dan een handboekje voor de militaire, waarin hun aandaeht wordt gwesrigd op de krijgstuch- telijke vergrijpen, welte onder art1. 2 van de wet vall'en. De geheele aanval tegen. dit reg lement is dus niet op zijn piaats, en behoort te zijn gericht op art. 2 van de wet op de krijgstudit. Van beteekenis was verder wat de heer Ter Laan had opgemerkt over de tucht. Tucht moest niet zijn domme dwang, miaar we moesten. hebben opvoeding tot en oefening in tucht. Maar die tucht moest er ook zijn, wanneer de mindere het' niet eens wasm et het voorgeschrevene. Dit reglement wees juist op de taak van den meerdere, die dien mindere moest voorgaan. Art. 17 zegt onder a, dat den militair verboden is zich aan te Sluiten of steun te verleenen aan groepen of vereenigingen, die in strijd zijn met het be- ginsel der krijgstucht. Er behoefde echter geen vrees te .bestaan, dat men dit verbod zou uitbreiden door het lidmaatschap van politieke partijen, die lan.gs legalen weg de ontwapening trachten te bereiken, te verbieden. Wat verder reglement betrof, merkte spr. op, dat de minister van Ooriog zijn oordeel heeft uit te spreken, welke vereenigingen of groepen in strijd zijn met de krijgstucht. Eien wettelijik bezwaar is daarin geenszins gele gen. Zonder toestemming van den commandant aan boord of in de kazeme mogen geen ver- gaderingen worden gehouden, geen inteeken- lijsten omdgaan, enz. Dit is niets anders bedoeld dan een makfc- regel van orde. Op de vragen van den heer Ter Laan, antwoordde spr. dat de regeering niet be- reid is, de art. 17, 20 in te trekken. Voorts antwoordde spr. ontkenmend op de vraag, of de Regeering bereid was dit reg lement te brengen in de commissie voor ge organiseerd overleg, aangezien het hier be treft een fundamenteel beginsel, van de wet op de krijgstucht, waarover geen overleg mo gelijk is. Ook was spr. niet bereid wijziging te bren gen in art. 17. Daama kwam1 spr. tot het ontwapenings- vraagstuk. Tegenover hetgeen de S.D.A.P. hier naar voren was gebracht, wenschte spr. op te merken, dat de S.D.A.P. hier te lande

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 6