DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Exportkratten. Kerstfeest. No. 303. Honderd vier en twintigste Jaargang. 1922. Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brleyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. Xo. 8. Bedactie Xo. 3B. ZAT ERDAG Directeur: G. H. KRAK. HoofdredaoteurTj N. ADEMA. 23 DECEMBER Staten-Gfeneraal Buitenland. Electr. KISTENFABRIEK, J. B. y. d. Gulik. Dit nummer bestaat nit 3 bladen. WEGENS HET KERSTFEEST ZAL DEZE COURANT MAANDAG EN DINSDAG NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. In het donkere jaargetijde, in het kortste der dagen, vieren wij ons Kerstfeest. Buiten drijven de komende regemvlagen den eenzamen wandelaar naar huis en daar- binnen vindt hij de zijnen in de gezellige woonkamer ter viering van het alaude Kerst feest. tezamen gekomen. De lamp werpt haar rose schijnsel door het vertrek en in den haard krullen de vlaxn- men zich om de knetterende houtblokken. Hier en daar zijn kleine kerstklokjes met vuurroode lintjes opgehangen en overal prijken de roode hulstbesjes in het groen van hun scherp gekartelde blaadjes. In het rose schijnsel glanzen de oogjes van alle kinderen in verwachting van het groote wonder dat zich straks weer aan hen openbaren zal. Want in de kamer staat een kerstboom. Nog wordt hun geduld op de proef ge- steld, maar een lichtschijnsel in den kamer- hoek doet hen vol verwachting in de kleine handjes klappen. Weldra vertoont de lichtjesboom zich in zijn voile pracht voor hun verrukte gezicht- jes. Zilveren snoeren van ragfijne glas- loovertjes slingeren zich rond de takken en overal tusschen de dennenaaldjes branden de kleine gekleurde kaarsjes en spiegelen haar licht honderdvoudig in glazen ballen, klokjes en paddestoeltjes, die als rijpe gou- den en zilveren vruchten in den wonderboom gegroeid schijnen. Juichend als ieder jaar aanschouwen de kinderen ook nu weer den feerieken lichtjes boom. De kaarsjes van den kerstboom zijn aange- stoken en het is als een sprookje dat werke- lijkheid is geworden. Van hoeveel beteekenis Sint Nicolaas en zijn knecht ook in het kinderleven mogen zijn, de gedachte aan hen is weinige dagen na het naamfeest van den goeden Sint weer uit het kinderhoofdje verdwenen. Maar de gedachte aan den kerstboom is blijvend. Het aanschouwen van dien sprookjes- boom doet het kind niet alleen aan zijn kerst- geschenkjes denken. Die aanblik legt in zijn nog zoo vatbaar gemoed een onuitwischba- ren indruk van schoonheid. Het licht van den kerstboom straalt niet alleen in de oogen maar ook in de harten en in de kinderharten wordt het doorvoelen van de schoonheid tot een bijna heilige ver- eering. Wij hebben kinderen na de eerste enthou- siaste vreugdebetuigingen met traantjes in de oogen naar dien wonderschoonen licht jesboom zien kijken. - Die kleintjes doorvoelden de bekoring die er van den kerstboom kan uitgaan. Hoe oud, hoe wereldwijs zij ook worden mogen, tel- kenjare zal een kerstboom weer het onbewust voor altijd in hun harten verborgen gevoel wakker roepen en de ontroering over de schoonheid zal de herinnering aan lang ver- vlogen jaren brengen. De kerstboom staat als een sprookjes- boom voor de oogen van de blijde kinder- schare. Dan zet moeder zich voor het orgel of aan de piano en dan klinkt het oude ontroerende kerstlied: „Stille nacht, heilige nacht". Dan klinken de kcrstliederen, het een na't andere en er is niemand die ze niet meezingt. Ooms en tantes, broers en zusters, groot- vader en grootmoeder, die het zingen al ver- leerd hebben, zij alien voegen hun stemmen tezamen, zij alien komen onder de telken ja- re terugkeerende bekoring van het feest van liefde, schoonheid en vrede. Dicht rond den boom gezeten hooren de kinderen het oude kerstverhaal aan. Het verhaal van Jezus' geboorte. Hoe er twintig eeuwen geleden een kindje in een eenvoudigen stal werd geboren en hoe de herders buiten op het veld de engelen in den hemel het: „vrede op aarde in de menschen een welbehagen" hoorden zingen. Want ons kerstfeest is voor alles de her- denking van Jezus' geboorte. Dat maakt het tot een feest der overpein- zing. Dat ontroerend aloude kerstverhaal en die lichtjesboom doen onze kinderen de beteeke nis en de schoonheid van het Kerstfeest be- seffen. Dat maakt de avonden bij den kerstboom tot stemmingsavonden, die ieder volwassene zich nog tot in bijzonderheden uit zijn kin der jaren kan herinneren. Het Kerstfeest is niet alleen een feest voor de kinderen. Juist omdat het in onze kinder jaren een onuitwischbaren indruk gemaakt heeft, ko men wij als groote mannen en vrouwen tel ken jare weer onder de bekoring der Kerst- gedachte. Het is opmerkelijk en het is verblijdend hoe de behoefte dit feest boven alles te vieren ook in ons land meer en meer gevoeld wordt. Wij constateeren het met vreugde als wij zien hoe elk jaar de winkels hun etalage's meer en meer aan de viering van het Kerst feest dienstbaar maken. Waar wij onze oogen ook richten, zien wij fraai versierde boomen, en in de kunstige sneeuwlandschapjes stappen kleine baardige kerstmannetjes in een rijke versiering van groene hulstblaadjes en kleine roode bessen. En alles ligt in het zachte schijnsel van roodomkapte lampen die in iederen voorbij- ganger de Kerststemming wakker roepen. De stemming van den Kerstavond is niet der kinderen deel alleen. Als de kerken en kerkjes leeggestroomd 'zijn, als de opgetogen kleinen naar bed zijn gebracht, is de avond voor de ouderen aan- gebroken. Moeder heeft voor een kerstkrans ge- zorgd, er is een gezellige tafel aangericht en in de tot vertrouwelijkheid .noodende huiska- mer .voelen alle zich vereend tot een groote bij elkaar behoorende familie. Straks, gemakkelijk rond den haard geze ten, droomerig starend naar de altijd bewe- gelijke vlammetjes komt de herinnering aan lang vervlogen jaren. Het is Kerstfeest en alle kinderen zijn weer thuis gekomen. De kerstgedachte, de kerst stemming heeft hen naar de oude huiskamer doen weerkeeren en hoe het leven hen ook van velerlei vervreemd moge hebben, op de- zen avond zitten zij als van ouds bijeen en kijken dankbaar en gelukkig naar al het be- kende uit het huis hunner lnnderjaren. Vader en moeder zien blij en gelukkig den kring rond. Alle kinderen zijn er weer en het is als vroeger, als lange jaren geleden toen ook deze mannen en vrouwen als kleine jongens en meisjes in dezelfde kamer juichend rond den kerstboom zaten. Wij vieren het Kerstfeest in het kortste der dagen en niet het minst daarom is het ons lief geworden. Het is niet alleen het feest dat het saam- hoorigheidsgevoel versterkt, het feest der herinnering, maar bovenal dat der ontroermg door de aloude Kerstgedachte die van alle eeuwen zal zijn. TWEEIDE KAMER. (Vervolg avondzititing van Domdterdag.) OORLOGSBElGROOTING. Bij; de behamdeling der artikelen van de begrooting dromg de heer Ter Laan aan op imkrimpfag dier plaaselijke stavem. De Minister zou dit overwegen. De stem ming over het lartikel werd aangebouden. De heer Dresselhuys wilde inkrimping dfer uitgaveni voor het beroepspersoneel en diende hierover een1 amiendemeniii fa. De minister zdde, dat de toestand zkh rnoet aanpassen aan1 de mieuwe organisatie ien out reach het amendement. De heer Buys diendle een motie in tot af- schaffing van Zondagsoefenfagen bij den Landstorm en Burgenvachten. Deze motie werd weer ingetrolkfcen, na de toezeggfag van overweging door den minister. De heer Ter Laan diende een amendement in om de uiitgaven voor de wesrving en de premiem te vermfadereni met 80000. De heeren Deckers en) Tilanus bep-leitten de ophefffag der CadettenschooL De minister zou -dit overwegen. De heer Ter Laan diende een amendement fa om den post der mobilisatiesTachtoffers te varhoo'gen met 2 ton. De minister ontraadde dit met het oog op de finanden1. De heer-Boon diende een: motie in tot uit- stel van den: bonw der marechausseekazemes te Gronifagen en Leeuwarden. De heer Ter Laan vroeg ophefffag van het huwelijksverbod voor de marecbaussees. Wegans onvoltalligheid werd de kamerzit- ting geslot-an. Te 11 uur gistier zou de zittfag heropend worden. In: de zitfag van igistermorgen1 werd voort- gegaan met die behandelfag der INDI5CHE BEGROOTING. De Minister verklaarde, dat de tekoren wel kleiner zullam zijn dan1 werd verwacht groote bezuiniiging blijfit echter moodig; ver- scheidane maatregelen daartoe worden geno- men. Spr. hoopte fa: korten tijd te lkunnen ko men tot een nieuwen financieelen toestand Aan' grondige herziening van: het belas- ti^g-syseem wordt gewerikt. De minister zal zijn belofte aangaande opheffing van 'het uit- voerrecht op petroleum gestand doen. De zaak heeft evenlwel fa: Indie veritraging gevon- dien. Aan dleze ophefffag zit de invoerfag van een rafifinagebelasting niet onverbrekelijk vast. De Kam^r is volkomeni vrij. Mbt reorganiisatie der staatsfariobtfag werd spoed betrachlti. Herziening van art. 123 R. R. is nog in onderzoek. Van de beteekenis van een1 vreemd1 hospiaal voor Indie is spr. overtuigd. De motie-Gerritzen tegen spedale hefffagen op bedrijlven' fa ongewenscht met het oog op de algemeene herziening van het bel'astfaigsltelsel. De heer Gemitzen trok zijin motie in. Aan de ordte zijte de stemmfagen' bij' de OORLOGISIBEGIROOTING. De heer Ketelaar stelde wor, over de mo des te stemmen bijl zitten en opstaan. De Voorzitter fa bereid op die manier te la- ten stemmen. Verworpen-worden de mode Ter-Laan om fa 1923 igeen herhalfagsoefeningen1 te hou- dem; de moitie Ter 'Laan om het contingent te verminderen tot 13000 man; de motie-Dres- selhuys om't veldleger te verminderen tot a/4 van de sterkte; de motie-K. ter Laan fazake de fatrakkfag van enkefa axliiikelen van het reglement op de Ikrijgsucfat; die moitie-Duys om den pensioeniaftreik voor- miliairen te vermin deren met 5 pet.de mode-Boon fazake de wettelijike regelfag der afivloieiing; de mode- Oud vragende om een proef van 1 jaar voor de vrijiwilige afvloeiingde motie-iBoon' tegen den bouiw van marechaussee-k azem® te Leeuwarden eni Groningen. Aangenomen werd de motie-Deckers, vra gende een proef van 4 maanden met de vrij- willige afivloeifag; verworpen met 55 tegen' 34 stemmen; de amend'ementeo Dresselhuys om de tatien van het beroepspexsoneel te ver- mindereni met 1 Het amendemen !K. ter Laan om die kosten voor dew ervfag te schrappen werd verwor pen met 55 tegen 34 sfemmen. Het amende ment K. ter Laan om die uitkeening voor de mobilfaaiiiiesladDtoffiers te verhoogen tot 200.000 werd verworpen met 60 tegen 25 stemmen. De oodogsbegroodng werd aangenomen met 54 tegen 35 stemmen. (rechterzjjde voor,- linkerzijde tegen'.) Voortgegaan werd melt de behiandelfag van de INIDII3CHE BEGIHOOTING. Een amendement-ATbarda om de relaties met 'het persbureau Aneta te verbreken werd fagetrokken, nadat de Minister had beloofd, de grieven tegen di!t bureau te omderzoeken en ails die emstig blijken, de relaties te verbre ken. Het amendement om den' post voor die ar- beidsiospectie te verhoogen van 50.000 tot 100.000 werd verworpen' met 57 tegen 22 stemmen. VR'AGENDAG. De heer Staalman vraagt den: Minister van Marine of twee Oostenrijksahe zeeofficieren werkzaam zijln bijl den tepograffachen diienst van onze Marine. Minister Westerveld anjcwoordde bevesti- gend. De heer Staalman- vroeg of de Minister veramdering wil bevorderen. De minister zal na auoop van' hun dienst- verband nagaan of de bedoelde offideren kunnen worden gemfat. INDISGHE BBGiROGTENG. Mevr. de Vries-Bruins -diende een motie fa, waarin wendl igevraagd om een onderzoek naar de wenschelijkheid, ter fastening van een Gen- itralen] :Gezondlxe:dsdiienst. Dfeze mo-tie werd zonder hoofdlel'ijke stem ming aangenomen. Het amendem-ent-Gerritzan om geen1 uitbrei- dfaig -te geven aan' den Centra len; Aanscbaf- fingsdiens-t werd verworpen met 7-5 tegen1 15 silemmen. Het amendemen-tGerritzen- om de begrooting te verminderen1 met 1 millioen voor den aanleg van krfaewadocks werd fagetrok ken, nadat de Minister een suppletoire 'be grooting heeft toegezegd, waarbijl nader rnoet wordten besl-ist. De heer 'G'erri'tzeni diende een motie fa, waarin de wenschelijkhdd werd uitgesproken om de topograffache farichting te maken tot een1 zelfstandige, centrale reprodudiiiestelTing, ten dienste van al'le bedrij-ven. Deze motie zal worden behandleld, op een: nader te bepa- len -dlaig. De uigaven van Indie werden goedgekeurd met 74 tegen 13 stemmen. Eveneens de uit- gaven fa Nederl-and, de middblen fa Neder- landl, de middelen- fa Indie, bemevens de wijzi- ging van1 die Indische Tariefwet. Daama werd zonder hoofidel-ijke stemming de begroo ting van Ko-londen aangenomen:. De begrooting van Surfaame en Curasao werden uifgesteld tot na het neces. Eenige kleine onderwerpen werden1 aange nomen als voren De wijziging van die L. O.-wet werd aange nomen met 64 tegen 21 stemmen tegen de sociaal-dem'ocraten1 en de vrijzinnig dem.) De Kamer ;s uiteengegaan tot begin Fehr. DE SCHADE'LOO-SSTE LLING De besp-rekingen tusschen den rijkskanselier den1 rijksmfafater van buitenlandsche zaken, dien van economfache aangelegenhedlen1 en de vert-eg"n w o o rd i ge rs van fadustrie, ffaand-eele wereldi, handel en. landbouw over de nieuwe Duitsch-e voorstellen aan de conferentie der geall-ieerde premiers te Parijs, welke begin Jianuari zal plaats vinden, zijn zoo ver gevor- derdl, da-t het rijksm'fafaterie gisermiddag bij- eeni is kunnen komen om op grond der rap- Eor ten van de deslkumdigen- de ri-chtlijnen van et nieuwe plan vast te stel-len, meldt de Tel. •Het is echiter niet aan te nemen, dat het rijkskabinet reeds nu een definitief besluif zal nemen, daar ook nog de meaning der leiders van de verschillende partijen gevraagd rnoet worden-. Voor diii doel- zuillen- de ministers van buitanlamd'sohe zaken, economfache aangele- genheden en finanden.: oog de verschillede partijleiders ontvangen- om- hun meaning te hooren: over de drie versdiillende ontwerpen, welke bijl de rijksregeerfag zijin fagediend. In p-olitieike kringen verluidlti, dat 'de nieuiwe 'Duit- sche voorstellen tegen het midden der volgen- de wehk -definitief zull'len zijn opgesteld. De Londensche bladen stellen1 groot be- lang fa de vraags-tukken, welike fa verband staan met dte sch-adevergoedm-g en de faiterge- allieerde schulden. Ofschoou de Britsdie schiuldi aan de Ver. iStaten niet fa ommidedllijk verbandi staat met deze vraagstuikken, wordt hat geheele prob'leem door de pers besproken naar aanleidling van het vertrek van den kan- selier van de schatkfat, Stanley Baldwfa, naar Washfagon, dat de vol-gende week zal plaats hebben ter besprekfag van de fiundeerfag van de Britsche sdhulden aan Amerika, die 4)000 millioen dollar bedrageo. In tusschen wordt de hervatting van de be- spreikingen: tusschen' de gealllieerde premiers over de onderwerpen, die veertien dagen gele den: te Londen werden behandeld, met belang- stellfag itegemoet gezi'en. EEN MASSAMOORD OP KRETA? Het Anatolisch persagentschap verspreidt berichten omtrent massamoorden, welke door de Grieken op Kreta zouden zijn georgani- seerd tegen de aldaar wonende mohammeda- nen. Volgens deze berichten zijn de op het platte land wonende mohammedanen uit vrees voor het optreden der Grieken naar de stad gevlucht, waar thans hongersnood heerscht. De Grieksche autoriteiten staan den mohammedanen niet toe, him eigendomlmen te verkoopen of Kreta te veriaten. Naar verluidt, zou de kapitefa van het Italiaansche stoomschip „MiLano" begin No vember vemomen hebben, dat er een massa- moord op handen was, en zou hij! een draad- loos telegram hebben verzondfen om het drei- gende gevaar af te wenden. Ook de Italiaan sche consul op Kreta zou stappen hebben ge- daan om een massamoond te voorkomen. Men heeft echter sindsdien geen berichten meer van Kreta ontvangen. DE BBTALINGEN VOOR DEN BOXER- OPSTAND. De Engelsche zaakgelastigde heeft aan de Ghfaeesche. regeering medegedeeld, dat Engeland in beginsel heeft besloten het deel, dat aan dat land toeko-mt van de schadeloos- stelling fa verband met den Boxeropstand, te bestemmen voor nuttige doeleinden ten bate van beide landen. Het totale nog te betallen bedrag daarvan bel-oopt een som van 11 mil lioen pond- sterling, verdeeld over de nog volgende 23 jaar. Een besprekfag daarom- trent was noodig geworden, omdat de vijif- jaarlijlcsche periode van opschorting van de betalingen, waartoe door de geallieerden in- dertijd was besloten, einde 'December ver- streken fa. Na dien termijn zal de Britsche regeering aanspraak kunnen maken op een maandelijksche betaling van 36.000 pond sterifag uit de ontvangsten van de Chinee- sche douane. De mogendheden gaan thans inzien, dat China reeds duur heeft geboet voor de moordepisode van 1900 en zijln- van tnee- nfag, dat de tijd fa gekomen, eenige conces- sies te doen. De betaling van de schade- loosstellfag zal evenwel niet w-o-rden kwijt ge- scholden; China zal moeten blijven betalen, maar in plaats, dat het geld fa de schatkfat van de mogendheden zal vloeien, zal het in het veryolg in hoofdzaak ten bate van China zelf worden aangewend. DE GONE ERE NT. IE VAN LAUSANNE. De conferentie heeft zich gistier uitsluitend bezig geh-ouden met de kwestie der minderhe- den. De standpunten der Turken en der ge allieerden, hetwelk vrijwel overeenstemt met het Grieksche, staan nog even onverzoenlijk tegenover elkaad als op den eersten dag der conferentie. Het schijnt echter mogelijk, dat nog overeenstemming zal worden verkre- gen. Gfater werd beraadslaagd over de kwestie fazake den militairen dienstplicht der min- derheden fa Turkije, dek westie der weder- keerigheid van de verplichtingen betreffende de minderheden, alsmede over de controle op de besCherming der minderheden. De Tur ken handhaafden hun standpunt in zaken den militairen dienstplicht en betoogden, dat, wanneer de minderheden dezelfde rechten willen hebben als de meerderheid, zij ook de zelfde plichten moeten aanvaardeo. Tot deze pliichten behoort in Turkije, evenals in andere landen, ook de dienstplicht. 1 Ook in zake de kwestie der wereldrechter- lijke macht van het patriarchaat namen de Turken een onverzoenlijke houdfag aan, evenals de Balkanstaten wat betreft de v-olko- men wederkeerigheid der beschermfag van de minderheden. De controle op de beschermfag der minder heden door den Vo- kenbond werd door de Turken gedeeltelijk aanvaard, doch alles, wat verder gaat, zooals b.v. het uitzenden van bijzondere commissarissen voor deze con trole, werd door hen geweigerd. Al zijn deze kwesties ook nog onopgelost gebleken-, de conferentie zal vermoedelijik niet door deze kwestie m-islukken, want er be- staan zooveel mogelijkheden tot wederzijd- sche coneessies, dat men ook ten aanzien van dit vraagstuk wel tot overeenstemming ko men. De tweede Fransche gedelegeerden, Bom- pard, is naar Parijs verixokken Barrere zal, na afloop van de zittfag der subcommissie voor de minderheden, welke heden-ochtend pla-afa heeft, eveneens naar Parijs vertrekken. De overige gedelegeerden blijven voor het meerendeel te Lausanne of in de onmiddellij- ke nabijheid. AMIEIREKA EN DE SCHADlEVERGOiE- DtllNGISIKWESTIE. Barnes, dfe voorzitter van de Kamer van Koophandel der Vereenigde -Staten, heefit een- verklaring afgelegd, dat hij' alle hulde bradht aan het Amerikaansche initiatief betreffende VISSCHERSLAAN 3—5. ALKMAAR. de Du-itsche economfache toestanden. Zijn or ganisatie zou hierin de Amerikaansche regee ring gaame fa alles steunem. 'Er wordt meegedeeild, dat de Vereenigde Staten elk miiddel onderzochten eni er was vooruiitigang te bespeuren fa' het overleg met Frankrijik en de aindere geallieerden. De actie der Amerikaansche regeering was zekerlijk niet gebasseerd op het Duitsche initiatief, maar zijl ging uit van de vaste meening, dat de vrede der wereldi en het herstel der gealli- eerde landen: zear vergemakkelijkt zouden wor den door de regellfag der schadeloossitellin- gen. Naar te Londen verluidt, heefit men: van Dtiitsche zijde aan den president der Veree nigde Staten den- wensch te kennen gegeven, dat hijl gesdiikfe personen zou aanwijzen voor een commfasie, om door deze te laten ultmaken welke sch-adeloosstelling Duiischland kan en dient te betalem De Duitsche regeering zou zich biji voorbaat neerleggeni bijl het besluit van deze commissi-e, en trachtem dit besluit uit te voeren, hoe het ook mocht luiden. Wiaarsahijnlijlk heefit deze stap van 'Duit sche zijde aanleiding gegeven tot de onbe- vestigde berichten omtrent een voomemien van Amerika, om een actieve rol te gaan1 spelen fa zake de oplossing van het priobleem der schiadeloosstelling. In Fransche kringen hoopt men, dat het eenisgezinde geallieerde front zal wordeni ge- handhaafd. ITALIE EN JOEGOSL'AVIE. 'De Romeinsche correspondent van1 de „TW- buna" vemeemt uit betrouiwbare bron, dat de Italiaansche regelfag aan haar nieuwen ge- zant te Belgrade opdradit heeft gegeven, aan de regeering van Joegosliavie mede te deelen, dat zijl het vendrag van Rapallo zal opzeg- gen, fadien de regeering van Belgrado het verdrag, zonder dat tevoren dte ig'oedkeuring der Italiaansche regeering fa veiikregen, hij den' Volkenbond laait registreeren:. !De Ita- liaamschie regeering zal de registrafie van het verdrag ate een vdjlaodige daad van J!oe- igoslavie en als een teeken- van wantrouwen jegens Italic en de door Mussolini 'afgelegde vericlaringen fa zake de ten uitvoerleggfag van het verdrag van Rapallo beschouiwen. EEN AFSCHUWELIJKE MOORD. De „Matin^ mddfi, dat de politic te Keu- len de hand heefit gelegd op de bedrijvers van een: afscbuwelijke misdaadl. die 6 Dec. j.l is igepleegd. Op dien dag vendween een Belg, Leonard Orshovem, te Keulen woooachtig, uit zijin Woning. IMen kwam te weten, dat eeni- gen tijldi geleden -een koopman aan Orshovem had gevraagd, om zich naar Siegenburg te begeveu:, naar een zijlner vri'endemi, met dte be- doeling om zijn slachtoffer te berooven. De koopman heefit bekend, dat hij, zijn slachtof fer naar Siegenburg heeft -gebracht bij een varkensfokker, waar de beide Duitechers den Belg hebben ged'ood en: bestolen. De moordienaars hadden hun slachtoffer mee weten- te krijgem, door hem voor te stel len:, hem eenige bri-ljanten te laten zien. De omstandigheden, waaronder de misdaad werd bedreven, zijn fa hooge mate afischuw- wekikend. De moordenaare boden den Belg een1 kopje kofifie aan; diaarmee naderde de varkensfokker hem en sloeg hem met een- ha- mersll'ag neer. Het lijk werd daama naar den kelder gebracht, waar dte bandieten het plun- derden. Zij: maakten zich meester van een be drag van een hal'f-miHioen aan Belgfach en ander geld. De varkensfokker verhaalde cym'fach, dat hij alleen het lijk had beroofd. Hij sneed het lijk in stukkan, wierp deze stukken in een voeden- ketel en gaf ze daama aan zijin honden. KORTE BERICHTEN, Donderdag fa een van de 1200 auto- taxi's, die 7 December 1914 de troepen van Parijs naar de Mame vervoerden en daar- door hebben bijgedragen tot de overwinning, naar het Hotel des Invalides te Parijs over- gebracht. De Volkenbondsraad zal tegen half Ja- nuari te Geneve vergaderen. Twee nieuwe staten zullen dan voor de eerste maal in den Raad vertegenwoordigd zijn, nnl. Zwe- den en Umguay. Naar uit Bazel wordt gemeld, heeft de Stendenraad den Zwitserschen Bo-ndsraad ge- machtigd, aan Oostenrijk een crediet van 20 millioen goudkronen te verleenen. Lord Northbourae heeft aan dte armen van Sandwich (Kent) een- os geschonken, om het heengaan van Lloyd George te vieren, meldt de „Daily Chronicle." Te Triest werd op straat te midden van een groep fascfaten een bom geworpen door een hunner vroegere kameraden, die uit de partij was verbannen. Zes fascisten werden emstig, twintig minder era-stig gewond. Overeenkomstig den eisch van Trotzki heeft de begrootingscommissie van de Rus- sis-che Sovjet-regeering besloten voor het aan- staan.de jaar een bedrag van 10 millioen goudroebel beschikbaar te stellen voor het roode leger. Bij zijin aankomst te Havre uit Ameri-

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1