DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 394 Jaargang 1922 WOENSDAG 27 DECEMBER Buitenland. Dit nutnmer bestaat uit 2 bladien. HiOIldord VICF ©H twill'tig'Sib© Deze Coarant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetallng per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlljke en bewfjsnnmmers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTIEN Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON Voordam C0. Directeur: O. ti KRAK. Teletnr. Admfnistratle 3. Telefoonnr. Redactie 31 Hoofdreda&teur: Tj. N. AD EM A. AMNESTIE IN ITALIe. De Italiaansche koning teekende een de creet voor een amnestie in zake alle politieke misdrijven, vo6r en tijdens den jongsten staatsgreep gepleegd. De amnestic 6trekt zich echter niet uit tot degenen, die na de staatsgreep deelnamen aan allerld ongere- geldiicden. Mussolini publiceerde een verklaring be- treffende de onlusten, welke dezer dagen te Turijnzijn voorgevallen. Hij' zegt daarin, dat er strenge bevelen zijn gegeven voor een on- partijdige toepassing der wet, en hij' verbood de uitvoering van het bevel, door de fascisten te Turijn uitgevaardigd, waarbij alle commu- nisten uit die stad werden verbannen. KERSTMIS-ENCYCLIEK VAN DEN PAUS. De Paus heeft een Kerstmia-encydiek uitge geven, die aanvangt met de woorden: Ubi arcano Dei". De H. Vader wijst ex op, dat de volken den waarachtigen vrede nog niet heb- ben gevonden na den verschdkkelijken oorlog. Er is angst onder de volken voor een nieu- wen oorlog, nog vreeselijker dan die acbter den rug is. De maatschappij ontbindit zich. De klasseastrijd wakkert al meex aan en de ont- binding dringt zelfs door in de gezinnen. De Paus betreurt, dat men de christelijke leerin- gen verlaat, en dat de kerk gdeden heeft door den oorlog. Vele seminaries zijn geslo- ten, in alle landen is het aantal geestdijken verminderd, de disdplinegee&t verzwaki De vrede moet meer in ae geesten komen. De ,ware vrede moet komen van- de christdijke liefde. De kerk alleen bezit het morede ge- zag, dat den vrede op dezen grondslag kan geven. Met het oog op een zoo grooten arbdd denkt de Paus aan een bijeenkomst van alle bisschoppen der aarde te Rome, maar de sa- menkomst van een oecumemsch condlie op het Vaticaan is een zoo emstige zaak, dat hij; zal wachten en bidden. De Paus verhegt zich over de toeneming der katholieke kerken in de gehed werdd. De kerk mengt zich niet to zuiver mensche- lijke zaken, maar zij staat niet toe, dat staat- kundige macht daaruit een voorwendsel ne- me om een aanslag te doen op zaken van hoogere orde en om de rechten te schendem der kerk, door God geschonken. De encycliek herinert aan den oorsprong en de goddelij'ke n a tour van deze souvereiniteit Italie heeft niets en zal niets te vreezen hebben van den H. Stoel. HET DRAlNKVERlBOD IN AMERIKA. De raadsman der intemationale koopvaar- dij te Washington heeft biji het hooggerechts- hof hooger beroep aangeteekendi tegen de be- slissing van den; rechter Hands, die had uit- gemaakt, dat krachtens de drankwet van Daugberty geen enikel schip sterken drank mag brengen btonen de Amerikaansche terri torial e wateren. DE ONRUST IN IERLAND. De correspondent van de „Daily Mail" te Dublin verneemt dat de regeertog van den Ierscben Vrijstaat heeft beslotem om een groot aantal blokhuizen te laten' opriohten langs1 alle spoorlijnen van eemig belang, zulks ter beveiligmg van het verkeer. De blokhui zen zul'len een bezetttog krijlgen, die opdracht zal ontvangen, te sdhieten; lop iedereem die zi<to zonder voldoende maebtigtog to de buurt van den1 spoorweg bevtodt. KERRBRAND. Te Quebec is Vrijdag, vermoedelijk door kortsluittog, brand ontstaan in de pracbtige kerk can Notre Dame, een der mooiste gebou- wen van Canatla. Het bouwwerk, dat een millioen dollar gekost heeft, werd totaal ver- nield. MILLIOENENDIEFSTAL. In het arsenaal te Brooklyn is een complot ontdekt, dat ten do el had talrijke diefstatien, ten naaeele van het diep'artement van marine, op touw te zetten. Volgens de jongse berichten uit New York aan de „Daily Mail", zijn er twee-en-twintig ambtenaren in veranbd met dit complot ge arresteerd. Ziji worden er van besebuldigd gedurende meer dan twee jaar een groote hoeveelheid zeevaartkundige instrumentem uit het arsenaal te hebben ontvreemd en ver- kocht, en zich de opbrenlgst daarvan weder- rechtelijk te hebben toegeeigend. Naar schatting is er voor meer dan twee millioen] gulden: gestolen. Onder de gearresteerdem sctotteren chefs van dienst en tal van hoogere en lagere amb tenaren1. Voorts vrachtrijders, miagazijhmees- ters, enz. Er zuilen- hoogstwaarschijnlijk nog een negentigtal arrestaties volgen. AMERIKA EN HET HERSTE'L. Volgens de „Vossische Zeitung" is op de ronferentie der Amerikaansche gezanten te London een plan uitgewerkt, waaraan, naar men aanneemt, de Washingtonsche regeertog haar goedkeuring heeft gehecht. Van dit plan is het principe der politieke garanties, het- welk bij de credietverleening aan Oostenrijk is toegepast, tot basis gemaakt. Ode ten aan- zien van Duitschland en Frankrijk zou door de omliggende staten een garantie moeten worden gegeven. Hierbij zouden dus niet al leen de geallieerde staten zijn betrokkien, doch eveneens de neutralen. Deze staten zouden zich moeten verbtoden, om zich, togeval het tot een gewapend conflict tusschen Duitsch land en Frankrijk mocht komen, aan de zijde van den aangevallen staat te scharen1. Daardoos zou de aanvaller zich zien ge- plaatst tegenover een a^ncengesloten blok van staten. todien in Europa lets dergelijks tot stand zou komen, zouden de Amerikaansche spaar- ders misschien voor een vredesleentog te winnen zijn. In het plan zou verder worden gezegd, dat slechts als Amerika aan de lan den met gedeprecieerde valuta geld wil lee- nen, de resteerende gedeelten van de schulden dier landen kunnen worden betaald en de nonmale productie worden h'ervat. Een dusdanige leening kan echter noch door den Amerikaanschen staat noch' door de groote Amerikaansche bankiershuizen wor den verstrekt, doch het geld daarvoor kan al leen worden bijeengebrachi door de groote massa der Amerikaansche spaarders. Aan de tegenstanders van de leening zou door nM- del van een grootsch opgezette propaganda moeten worden bijigebracht, dat het geld lou- ter voor vredesdoeletaden zal dienen en dat er volgens het voorgestelde plan geen oor- logsgevaar bespat, waardoor zij bevreesd; zouden behoeven te zijn voor hun geld. DE MARITIEME BEPERKING. In een rede to het Japansche Hoogerhuis zeide de minister van buitenlandsche zaken, graaf Uchida, dat, todien niet alle miogendhe- den het Maritieme Verdrag van Washington ratificeeren, hij hoopte, dat Japan stappen zal doen om een diievoudig beperktogsver- drag tot stand te brengen tusschen Japan, de Veneenigde Staten en Groot BritanniS. TE VEEL AUTO'S IN NEW-YORK. Het aantal autos en taxi's te New-York is zoo verbazend snel toegenomen, dat het ver keer er to den laatstem tijdi bijna onmogelijk gewoxden is. Op de voomaamste verkeers- wegen kan men tegenwoordig, zooals het hoofd der politie onlangs opmerkte, al'leen maar oversteken door over de kappen van de stilsitaande auto's te wandelen. De over- heid is nu van plani een verordentog te ma- ken' om het aantal vergunntogen voor het rijden met auto's te beperken en voortaan zal het dus, boven een bepaalde limiet, verbo- den zijn een auto te hebben. FATTY TERUG ALS FILM-ACTEUR. Fatty Arbuckle, de zwaarlijvige Ameri kaansche film-acteur, die tengevolge van zijn veel bespnoken ptroces to ongeniade ge- vallen was, zoodiat hij nergens meer een emplooi kon krijgen en de films waarin hij optrad overal verboden verden, is weer to genade aangenomen. De dictator van de filmindustrie William Hays heeft hem toegestaan weer to het film- bearijf werkzaam te zijn. Maar of't hem luk- ken zal nu ook weer de gunst van het ou- bliek to veroveren, moet nog blijken. Een groot deel van de openbare meentog to Ame rika toont zich nog altijd verontwaardigd over hetgeen bij het veelbesproken proces aan- het hcht gekomen is omtrait het gedtrag van de zen film-acteur en uit Los-Angeles wordt nu gemeld, dat de bond van vrouwenvereenigto- gen zich verzet tegen een terugkeeren van Fatty Arbuckle to de bioscoofp. De burge- meester van Indianapolis op zijn beurt heeft het vertoonen van iedere film verboden waar- op Fatty voorkomt. KORTE BFiRICHTBN. De Nation ale Vergadertog van Angora heeft besloteni, om de doorvwerimg van de droogleggtog van Turkije op te schorten tot 1 Maart a.s. Te Seattle (Washington) zijn vij'ftig Duitsche Miausergeweren en 15.0001 patro- nien, die naar China gecon&igneerd waxen;, in beslag genomen, juist toen: mien ze aan boord van het stoomschip „Protesilaus" wilde bren gen,. Vermoedelijk zal een en ander wel tot arrestaties leiden. Een pensonentrein is bij St. Denis (Frankrijlc) in botsing gekomen met een; lo- comotief. Twee personen werden gedood en 5 gewond. Te Wellington (Nieuw-Zeeland) is Miaandagmidag een langdiurenlde aardschok gevoeld. Men vreest, dat er veel schade is veroorzaakt in de landelijike districten. Groo te spldtienl zijn gevallen in het strand, biji Wai Koeloes. De gebcuwen op sommige plaatsen slingerden verontrustend. Ten gevolge van een brand to Univer sal City (Los Angeles) zijn meer dan 1 mil lioen1 voet film® vernield. Een man werd ge wond. De schade wordt geraamd op 350000 dollar. Een emstige gasontploffing heeft plaats gehad to een groote fabriek van chemische producten te Oppau, Drie arbeiders werden ernstig gewond. Up het station te Keulen heeft een trein- botstog plaats gehad. Twee reizigexs werden gedood en veertien gewond. Te Boschvoorde bij1 Brussel is het kas- teel van generaal Morel afgebrand. Veel oud- heden giugen verloran. De schade wordt ge- schat op 2 millioen francs. E'en bom is ontploft voor de deur van het Italiaansche Consulaat te Lissabon. De schade is onbeduidend. Een brief, die gevon den werd, laat vermoeden, dat het een aan slag was tegen het fasdsme. Tengevolge van den hevigen regenval in de Belgische en Francsihe Ardennen is de Maas bij Anseremme buiten haar oevers ge- treden. Biji Dinant heeft ook de Samhre reeds een zeer hoogen stand bereikt. Uit Straatsburg wordt aan die ,Alatin" gesetod, dat de inspecteur van de Duitsche douanen aan het bruggehoofd van Kehl den Franschen kapiteto MaUlet gearresteerd heeft De Duitschers beweren, dat de kapiteto zich aan smokkelariji schuidag maabt. 1 Uit Mloskou wordt gemeld. dat het be- stuur der communistische partiji besloten heeft om het bandielsmonopofe van den staat to wl- len omvang te handhaven. De sovjet-regeering heeft bevel gegeven, om to gehed Rusland to Februari 1923 een volkstelling te doen houden. Bij Jaliva (Spanje) zijn twee trednen met elkaar to botsing gekomen. Er zijn acht doo- den en vele gewonden, Naar Reuter uit Washtogton meldt, be- draagt de som, welke is overgesdhoten van Clemenceau's lezingen en dagbladartikelen to Amerika, rond 20.000 dollar. Dit bedrag is overhandigd aan de American Field Service Fund Fellowships. Van goed ingelichte zijdie te Berlijn wordt medegedeeld, dat de Raad van' Gezan ten Litauen de jure erkend heeft, waartegen Polen zich tot nu toe ernstig heeft verzet. Maximiliaan Harden heeft door zijn ad- vocaat bij het Rijksgerechtshof een verzoek om revisie laten todienen tegen1 het vonnis to het proces, wegens den aanslag, die op hem1 gepleegd is. De toestand van Sarah Bernhardt is zeer verbeterd. De crisis is voorbij en het le- vensgevaar is geweken. In een Kerstgroet aan' de voor dlen dienst ongeschikt verklaarde oorlogs-vetera- nen, verklaarde president Hardtog, dat zij er op konden rekenen, dat een dankbare natie bereid is al het mogelijke voor hen te doen. Te La Pointe a Pitre (op het Fransche Ainti'llen-eiland Guadeloupe) heeft een hevige brand de gendarmerie-kazeme en een tiental huizen vemield. De schade wordt op drie mil lioen geschat. EEN R. K. VOLK9PARTIJ. Naar aanldding van het bericht dlat pogin- gen worden aangewend om tot de oprichting van een R. K. Volkspartiji te komen, heeft de Tijd zich igewend tot den heer J. Kayen, secre Pari© van' het voorloopige comite, dat zich daartoe gevormd heeft. Op de vraag of de heer Kayen leiteni of iteekenien kon noemen, die er op wezen, dat de invloed van de Nieuwe Ka- holieke 'Staatspartij zoozeer veld gewonnen had, dat de wijtse van werken van de R. K Staatspartij; daarvan die sporen draagt, was het antwoord: ,^eker, kan ik dlalt. Mlaar ik geloof, dat het beter is op uw vraag niet in te gaan, daar de beantwoordtog slechts ontijdige discussies in de pers zou uiitlotolceh. Te igelegemer tijd, en het zal htonenikorij zip, zuilen wij echer met be- wijkieri kwnen. Wiji zijn overtuigd, dlait de 'N. K. P.-actie haar tovloedl zoo stenk heeft doen gelden, dat de huidige poMek, der R. K Staatspartij1 niet meer kan besdhouwd worden aan de rechltmaltige wanscben der arbeiders tegemoet te komen. Die sympathie van het meerendeell der ledien van de R K.-iKamer- club voor de algemeen waar te nemen reactie- bweging en het onvoldoende program1 der R. K. Staaltspartiji noodzaakiten ons tot de op- riclifing eener Volkspartij1 voor Roomsch-Ka tholieken over te igaan. „Is het u niet bekendl, was een1 andere vraag, dlalt Ital1 van leidlendd figuren uit de R K. Staatspartiji, die niet tot de eigenlijke werk- n mers knnneni wordien gerekend!, steeds ook vocr de belangen der WCTfknemiers to den uit- gebreidsten zin, zijln opgekomen?" „Ja, zeker is mij! dat bekend, antwoordde de heer Kayen'. En oudier de Itegenwoordige R. K. Kamerleden zijjn er ook wel enkelen, die in aanmerk ing zouden kunnen komen om de R. K. Volkspartiji te vertegenwoordligen Hun aantal en invloed is echter gerimg en weegt niet op tegen1 den tovloedl van de meerderheid der R. K. Kamerfractie. Ik ben er van over tuigd, dat er onder de „arbeddereafgevaardig- dert" wel zijn, die voor zich persoonlijk het program1 der R. K. Volkspartij! wenschen te onderschrijven. Zij hebben echter geen gele- genheid hum meentog Itot uittog te d'oen ko menl, daar zij! tegenover die „reactiomaire" le- den der Kamerclub een kletoe minderheid vor- men. Op de vraag wat de plamruem der nieuwe partiji zijn ten1 aanzien van de a.s verkiezin- gen voor de gemeenteradten en die Provinciate Stalten, antwoordde hijl: „ind'ien' het ook maar eenigsztos mogelijk is, zal er reeds bij; de a.s veridezi'ngen voor de Provinciate 'Staten met eigen lijsten worden uitgekomen. Wanneer wiji bij, de a.s. gemeenteraadSverkieztogen niet met eigen lijsten zijn gekomen, moogt u con- cludeeran', dat de R. ,IC Staatsparaj, aan onze wenschen is tegemoet gekomen of dat „de zaak op de flesch is". In geen geval zuilen de na- men1 van de leden van; het voorloopig comite op de lijsten vooitomen." LLiji zeide voorts, dat de voorbereidlng than® zoover gevorderd is, dalt de eerste bijeenkomst vermoedelijk reedS voor 10 Januari gehouden zal worden De bedoeltog is, evenals de Ni. K- P. dat gedaan heeft, een openbare comstituee- rende vergadering te houden. Ten slotte zeide de heer Kayen nog, dat hij1 niets lliever zon zien, dan dlat de ;R. K. Staats- parltlji zijh program zon ovememen en vol doende waarborgem geven voor dte practisdie uitvoering ervan. In dit geval behoefde het tot een scheming niet te komen. Doch hij iacht heii voortoopig uitgesloiten, dalt de 8. K Staatspartij1, waar arndere invloedien zich1 te sterk doen gelden, hiiertoe zal overgaan. Hij sprak de verwaiching uit, dat helt Doorluch- tig Episcopaat zich met net optredien1 der R. K. Volkspartiji niet direct zal tolaten. Voor- eeret is zijnie verwachttog gegrond op het feit, dat de oprichtiing em het voorfbestaan der N- K. P. door het Episcopaat niet is verboden. Eh bovendSen zal het meenide 'hijl, den bis schoppen wd1 niet onbekend zijn, dat het ge- vaar groot is, dat steeds meer ontevredene 'Katholieke arbeidera hun stem op de candida- ten der S. D. A. P. zuilen uitbrengen, wat volgens hen, door de oprichting van een R.K. Volkspartij1 kan wordien; verhtoderd. „Ik ben ervan overtuigd nidus besloot de heer Kayen het ondePhoudl) dat het katho lieke volfc (waaronder hijl veretaat, diegen'en die to dien volksmondl tot het „volk" gerekend worden arbeidera, lagere ambtanarent, kfeine middenstanders) een eigen) partiji wemschl en met onze bedoeltog ten volte tostemt." DE JkLGEMEENE". De rechter-commissaris to de zaken der Algemeene Mij. van Levensverzekertog en Lijfrenite te Amsterdam, mr. F. Sleutelaar, heeft Fans >uitgebracht zijn rapport betref- fende den' toestand van die maatschappij, om- trent de wijze, waarop het beheer is gevoerd en omtrent de ver an two ordel ijkheid van be- stuurders en commissarissen. Mr. Sleutelaar kwam omtrent de „oorzakeni der verliezem" tot de conclusie, dat als voor- naamste beheerefouten zijn aan te merken;; lo. de stichting dtr Russische dochter- maatsdhappiji op de grondslagen, zoo,als met deni heer A. Wolff overeengekonren1 (1899) 2o. de behandeltog der verliezen1, toen, de zaken met den heer Wolff spaak liepen (1906 en volgende jarem); 3o. de wijze, waarop de wiskundige reserve werd behandeld, meer in het bijzonder de voortdurende afknabbeltog daarvan; 4o. het aan. verzekerden1 en andere belaug- hebbenden uitkeerenl van winst, waar geen winst was, in het algemeen1 voorts het uit- keeren van te hooge winst aan verzekerden (te hooge percentage) 5o. het e lang aannouden van verliesge- vende portefeuilles; 6o. de aankoop to de oorlogsijaren' van nieuwe Hongaarsche kronenhetegging voor de Hongaarsche wiskundige reserve (1916) 7o. de aankoop van Belgische fracs ter dekking van Belgische verplichtingen op zoo- dan ige wijze, dat de financieele positie der Maatschappij; er door in gevaar wordt ge- bracht (19181 en 1919); 8o. de buizenverkoop 1n 1919, meer speci- aal omdat daarbij werd genoegen; genomen', met 1.100.00© nom. 43^ pet. obligaties Na tion a al Grondbezit als gedeeltelijke betaling. IHieraan zij; toegevoegd, dat ik den inidruk heb gekregen, dat directeureni en1 commissa rissen bij; de door mij afgekeurde handeltogen gemeend hebben daarmede de belangen der Maatschappij; en middellijk daardoor die der verzekerden te dienen. Rekening is ook te hou den met het feit, dat tijdens den oorlog direc- teuren en. commissarissen bij den toestand, waarin de Maatschapij eemmaal verkeerde, Voor buitengewone mocilijkheden zijn komen; te staan. Toen' de gebeurtenis&en e'kaar tel- kens .achterhaaldeni, zijn ongetwijfeld dikwijls in angst besluiten genomen, die bij kalme overweging mogelijk achterwege zouden zijn gelaten. Immers, is nit alles geblekeni, dat de in het bestuur der Maatschappiji statutair zulk een1 belangrijke plaats innemenide raad van advies zich steeds veel aan de zaken heeft laten gelegen; liggen. Niete beheersfouten, maar ongeoorloofde handelingen noem ik a. het in de balansen van 1907 tot en met 1916 onder het hoofd „effecten" Vermel den niet alleen van de aandeelen der Generalnoie, maar voorts van andere groote bedragen, die in de Russische zaken warert gestoken; b. het opzettelijk niet vermelden van de opslagen voor onkosten der wiskundige reser ve, omdat die ten toets van billijke critiek niet zouden kunnen verdrageni (1907 tot en met 1919); c. het opbrengen van meubilair op de ab- lans van 1 en, daarnaast onder het hoofd „diverse debiteuren" van een bedrag voor meubilair, dat men' geen kans had gezien, dadelijk op 1 af te schxijveni (1910 tot en met 1914); d. het opkoopen van eigen aandeelen, waarvan nu nog ten volgestort aandeel k //5000 to het bezit der Algemeene is (pro forma op naam gesteld van jhr. mr. H. Smissaert). Voor al deze handeltogen zijn de gezamen- lijke directeuren en commissarissen, die tij dens die handeltogen to functie waxen, ver- antwoordelijfc, echter voor punt 1 meer spe- ciaal de directeuren, voor puntenl 7 en; S meer to het bijzonder mr. Boik, voor punt b. prof, dr. Hendrik de Vries. iP'unt I betrof een spedale bedrijtfsaangele- geniheid, waarvoor directeuren dus in de eer ste plaats de verantwoordelijkheid dragen. Wat punt 7eni 8 betreft, behoef ik slechts te verwijzen naar het to dit versilap medege- deelxie op biz. 4752. Mr. Bok, als gervolg van de belangengemecnechap to de dixectle getreden, 'heeft, doordrijvende het to snel tempo toepassen van gmoemde middelen tot herstel, die de in-zieke maatschappij; niet meer kon verdragen, de verliezen vergtoot. (Prof. H'endrifc de Vries dekte met zijn naam van bekend wiskundige de berekening der wiskundige reserve; to den; slotzto van het jaartijfcs' gepuhldceerde actuarieele verelag kwam n.l. steeds de mededeeling voor, dat prof. Die Vries, die de reservebelangem her- haaldel'ijk met den aotuaris besprak, „er zijn volkomen goedkeuring aan hechtte". Als wis kundige reserve werd to het verslag venneld de reserve met inbegrip van denl opslag voor onkosten, zoodat de gmiststellenlde mededee ling wel degelijk ook dezen; opslag gold. Aan zulk een mededeeling mocht men te meer hechten, nu de opslag zelf in het verslag niet was vermald. Hoewd naar mijn meentog, vereiterkt na de gehouden verhooren, ge- noemde wiskundige zich nimmer in het prac- tische zakenlevcn; had moeten begeven en be lter had gedaan bif zijln aanvankelijke weige- ring voor het commiissariaat to 1907 te vol- harden, neemt dit zijn verantwoordelijkheid niet weg. Butengewoon ernstig acht ik ook de punten a en c. Het vermelden in de gepubticeerde balans van verschiltende vordertopen in ver- bamd met het Russisch1 bedrijf ondler het hoofd „effecten" had, als volkomen misld- dend, nooit mogen plaats hd>ben. Ook het meubilair-camouflage, al' Is de financieeel consiequentie hieTvan gering, had nimimer mogen zijn toegepast. VECHTPARTIJ MET DE POLITIE TE ARNIH'EM. Zondagavond omstreeks 9 uur, wilde te Arnhem de agent van politic R., die op de Markt surveilleerde, den in beschonken toe- sand verkeerenden 19-jarigen J. verbalisee- ren. Terwijl hij, zegt de Telegr., bezig was de naam van J. te noteeren, kreeg deze hulp van een; martoier en een burger. Voor die agent gelegenheid had zijn boekje op te ber- gen kreeg hij; van een hunner zoo'n slag te- geni het hoofa1, dat haji op den igrond viel. On- danks zijn val had die agent nog het besef een zijner aanvallers vasf te grijpen, waar door deze eveneens kwam te vallen. Tusschen den agent en zijh drie belagers ontstond nu een verwoed1 gevecht, waarbiji de politiedie- naar zoodanig met een stok werd geslagen, dat twee gapende wonden' aan zijn hoofd ont- stonden. Nog steeds Meld de agent een zijner beulen stevig vast. Na ongeveer eeni fcwartier de hevigste slagen te hebben doewstaan, werd de agent door twee collega's uit zijn benarde positie ontzet. De beschonken J. en de mari- nier hadd!en de vlucht genomen, doch de „drite im Bunde", die zich niet uit denl vasten greep van den agent had weten los te maker, werd onder hevig verzet gearresteerd. De agent R. was echter niet bij1 machte op te staan. Zijn toestand was van dien aara, dat hij per ziekenauto naar het ziekenhuis- moest vervoerd worden. In den nan acht gelukte het de politie den marinier te arresteeren, terwijl gistereni de man die van alles de scihuld1 was, de 19-jarige J., zichzelf kwam aanmelden. Hij1 ontkent aan de vedhtpartij! te hebbeni deelgenomen'. PENSIOENREGELING. In het Staatsblad is een Kiontoklijk besluit versch'enen waarbij1 onder meer regelen zijn vastgesteld voor den inkoop voor pensioen van den' tijd, dien een ambtenaar, v66r 1 Juli 1922 in tijdelijken, zijdelingschen of on- bezoldigden publieken dienst, boven den leef- tijid van 18 jar en heeft doorgebracht. Het verzoek om inkoop met de daarvoor be- noodigde stukken, behoort v66r 1 Januari a.s. aan den Pensioenraad (Lange Houtstraat 11 te 's-Gravenhage) te worden gezonden. Diensten, die reeds vroeger voor pensioen zijn ingekocht, vallen bier buiten. BELANGRIJKE VE'RDIUISTERING Naar de Tel. meldt heeft het verdere onder- zoek d'at de justiitie gelast had to de zaak te gen den gewezen commissionnair in effecten te Amsterdam, het gevoig gehad d'at inder- ALRMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1