Alkmaarsche Courant Nleuwjaarswenschen. Zevengesternte. Honderd Oris on Twlntlgsto Jaargang. Woensdag27 December. F e n i 11 e t o n. WcrvjEeJaaJ Mtegffs node ingetredea. Voor de Coop. Aankoopvereen igingen is 1922 nog vrij wel zonder stoornissen voorbij- gegaan, ofschoon uit den aard der zaak de ini de tuinbouwstreken gevestigde vereenigingen het meest en het eerst den druk der tijden zullen ondervinden, wat trouwens al is waar te nemen. Waar Noordholland boven het IJ voor het grootste gedeelte, op veeteelt aangewezen is, en de prijzen van vee en varkens nog vrij loo- nend waren, was ook de omzet aan de Ver- schillende malerijen bevredigend! en koa de afzet via de boerderijen nog met voordeel ge- schieden, daar de voederprijzen naar verhou- ding niet te hoog waren. Dat in dit verband de huur- en koopprijzen van het land veel te hoog zijn, is bekend. Dat dit meer aan de behoefte aan boeren- bedrijven te wijien is, dan aan het mieer ris- kante bezit van effecten, is duidelijk. Dat in de provincie Noordholland, met hooge belastingen, met hooge polderilasten <en d'ijkskosten tengevolge van de overstroo- ming, met het bezwaar van in oorlogstijd opgezette provinciate bedrijven, die hooge op- centen noodig maken, fle economische toe- stand, ook van de pla+telandsbevolking niet. beter wordt, en er een voor de Codp. Vereeni gingen m'oeilijk door te maken periode te wachten staat, zult u met mij ten VQlle bea- men. Noordig is om deze moeilijlke tijden door te maken, dat alien, die leden zijin der Coop. Vereen. rich nauw aaneen sluiten. als verbe- feringen mogelijk zijn dan als een man op de bres om deze aan te brengenwaar bezui- ngdi kan worden zonder den vooruitgang te schaden. dit niet gelaten; bij; alles, wat in combinatie gedaan ons voordeel kan brengen, gedacht, dat eendracht macht maakt. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van de Codp Malerij te Berkhout. waarin de algemeene vergadering in overweging werd gegeven of het wensdielijk is, dat de funeties van secre- taris-penningmeester van den Bond en die •der Prov. Afd. Noordholland in een hand worden vereenigd. Het bestuur zal hieraan zijn aandacht schenken en hierop nader te- rug komen. Besloten werd dat het verslag der vergadering aan de afgevaardigden zal wor-; den toegezonden. Mededeelingen werden verstrekt over de deelneming van den Bond in het Waarborg- fonds van het Centraal Bureau. De vereeni- gingen werden opgewekt hunne etortingen ten spoedigste aan den Bondspenningmeester te zenden. Met betrekking tot de cursussen voor Zaak- voerders werd medegedeeld, dat de cursus in 1921 aangevangen is met 24 leerlingen en een i toehioorder. Het examen zal vermoedelijk plaats vinden ip Juni 1923. Tot dusver is nog niet kunnen voorzien worden in de vacature van leieraar in Waren- kennis en Sociale Wetgeving, De begrooting voor den cursus 1921'23 sluit in ontvangsten en uitgaven tot een ber drag van 1898,50. Na deze mededeelingen werd besloten dat Voortaan de contributieregelimg van den Bond zal geschieden naar het totaal i nkoopbedrag van alle artikelen van een vereeniging. De heer C. Busch (Wiormerveer) besprak den z. i. willekeurigeni aanslag van sommige Ka- j mers van Koophandel en Hanidielsregister met betrekking tot den landbouw als bedrijf. In verband hiermede zou hij het ten zeerste ge- wenscht vinden, dat het refferaat van den heer Oosterbeek over het Handelsregister als- nog in het orgaan werd opgenomen. Hiertoe werd besloten. Bij; de verkiezing Van 4 bestuursleden we- gens periodieke aftreding van de heeren C Busch (Wormerveer), P. Boot (Wijdenes), J. Bark (Middelie) en K- Kant Gz. (Schager- brug) werden de betreffende vereenigingen Wormerveer, Wijdenes, Kwadijk en Schager- brug benoemd een bestuurder aan te wijzen. Bij de behandeling van het voorstel om met ingang van 1 Januari 1923 het contract met de N. V. „De Vlijt" te Amhem tot uitgifte van een eigen orgaan met het oog op de kos- ten) niet te vernieuwen, hield die heer Busch 'n warm betoog voor het orgaan. We moeten, zeide spr., kennis blijven nemen van. wat er over en omtrent ons bedrijf wordt geschre- ven. De tuinbouw heeft verschiillende orga- nen en vakbladen. De landbouw moet dit goe- de orgaan behouden. Kan de Bond1 het niet verstrekken, dan moeten z. 1 de afdeelingen zejf het abonnement regelen. De heer Valentijn .(Bovenikarspel) en de Bond-adviseur vroegen naar den tegenwoor- digen kostprijs van het orgaan en hoe die zou worden als de abonnementen hoofdelijk wer den genomen. De heer Vijzelaar (Wormerveer) gaf inlich- tingen. I Na uitgebreide discussie werd besloten, 3at het orgaan door den Bond zal worden opge- zegd. Door de Vereeni sin {red zal nn worden'nape- gaan hoeveel abonnementen op nieuwe voorwaarden in hun afdeeling kunnen plaat- sen Hierna zal nader met „De Vlijt" overleg worden gepleegd. De heer Bark (Middelie) beklaagde er zich over, dat niet alles wat toegezonden wordt, in het blad wordt opgenomen. De redactie moest z. i. wat meer soepel wezen. Bij de behandeling der begrooting zou de heer Busch den post voor propaganda iets willen verhoogea. Dit werd aangenomen. 'De gektem kunnen buiten che contriibutie worden gevonden. Medegedeeldi werd, dat ook door het Cen traal Bureau gaarne een spreker zal worden gezonden, om voor de afdeelingen over het nut van cooperatie etc. te komen spreken. De heer Kuijper (Hoogwoud) vermeende, dat de Bond iets achterlijk was in de contri- butieheffing. De heer Oosterbeek zeide, dat om tactische redenen de stortingen met vrij groote tus- schenruimte hebben plaats gehad. i Met algemeen stemmen werd de begroo ting voor 1923 in ontvangsten en uitgaven vastgesteld tot een bedrag van f 1425; Wegens ongesteldheid van den inleider, den heer J. Blauboer, te Kolhorn, verstrekte de Bonds-adviseur, de heer Nobel, zeer waarde- volle gegevens over de werkwijze der com- missle voor veevoedersamenstelling. Door genoemde commissie is een advie; ge- j geven inzakc het hooitekort; tevens een rdwcs voor bouwboeren, die over te weinig roo beschikken. Tot de commissie of tot den heer Nobel persoonlijk als Rijkslandbouwconaulent kun nen vragen met betrekking tot samenstelling van vocderrantsoenen etc. worden gericht. De commissie heeft tot dusver om finan- cieele redenen afgezien van het instellcn van een enquete naar de veevoedering in de pro vincie. rfoewel spr. Van meening is, dat deze 1 over het algemeen. in Noordholland vrij goed zal zijn, zou het zoer nuttig zijn daaromtrent meerdere vaste gegevens te verzamelen, Verder wees spreker er op, dat initiatief l^van de commissie z. i. een zeer belangrijke proefneming wordt genomen aan de Rijks- proefzuivelboerderij te Hoom naar de waarde van zoogenaamd1 ingekuild gxas. Theorie en practijk hebben voor de wcr- kelijke waarde (voeder- en kostwaarde) niet dezelfde meening. Het is zeer gewenscht, dat daaromtrent een grondig onderzoek wordt ingesteld. Spr. wees ook op het groote nut van het vroeg-hooien met gebruik van zoogenaamde „ru iters". Tot dusver ontving de commissie in tegen- stelling bijv met Zuid-Holland niet veel vra gen. Inleider gaf zeer zakelijke mededeelingen over de waarde van eiwit-voedering (vooral bij cocos- en grondnotenkoek). De heer Ham (Hoogwoud) verstrekte gege vens uit de praktijk ten aanzien van de vee voedering met kool (vooral gete kool) en aardappelen. De voorzitter vroeg inlichtingen omtrent 'eiwitvoedering, waardoor zooveel mogelijk voorkomen wordt dat een groot gedeelte in de uitwerpselen terecht komt. De heer Bark (Middelie) vroeg de meening van den heer Nobel over de voedingswaarde van de beste mais en gerst in vergelijking tot het geschonden product (door broeiing of an- derszins). Met algemeene stemmen werd! besloten, vooral met het oog op de kosten van aanslui- ting, vooralsnog niet toe te treden als lid tot het Kon. Nederl. Landbouw-Coniite Bij de rondvraag vroeg de heer Vlam (Lutjebroek) inlichtingen! met betrekking tot steun aan de malaise in den ituinbouw. De voorzitter deelde mede, dat ingevolge een vroeger genomen besluit adhaesde is be- tuigd aan het streven van den Ned. Tuin- bouwraad, maar de leiding aan dit lichaam is overgelaten, De heer Molen (Andijk) decide mede, dat door actie vermoedelijk bereikt zal worden, dat le. het registratierecht wordt afgeschaft; 2e. een verlaging van 25 pet. op de spoor- vrachten hoogstwaarschijnlijk is te verwach- ten en het verleenen van regeeringscredfet -wordt overwogen. Vooral de steunregeling door credletverlee- ing is uiterst moeilijk, zeide spreker. De re- geering wil vrij groote zekerhieid, dat het geld later terugkomt. De credietverleendng zal dan ook met de grootst mogelijke om- zichtigheid moeten geschieden. Vermoedelijk zullen provincie en gemeenten wel in de ga- rantie moeten deelnemen, terwij'l de bemidde- ling waarschijnlijlk wordt ingeroepen van de T uinbouwvereenigingen. Verder vestigde de heer Molen de aandacht op de kunstmestvervalschlng. De heer Kant (Schagerbrug) verstrekte me dedeelingen over de gehouden algemeene ver gadering der Z. C. K. De heer Saal (Opmeer) vroeg in hoeverre de Bond recht heeft op vertegenwoordiging in 8»4. 1922. Zfj, (fie zich met I Januari voor minstens 3 maanden op (fit blad abonneeren, out* vaagen de tot dien datum vexschxjnende ntunmers basso &x gratis, m PJKE^IBv In het nummer dat Zaterdag den 30 De< cember verschijnt, zal wederom gelegen- heid bestaan tot het plaatsen van KIEUWJAARSWENSCtiES h-5P sent a epntant, PE DIREGTIEi PLAATSELIJKE BELASTLNGEN. BURGEMEESTER en WETHDUDER'S van ALKlMAAR brengen tar algemeene ken nis, dat het 4e Supptetoire kohifer van den IHoofdelijikien Otmslag, dienst 1921 den1 14 December 1922 door den' Gemeenteraad vast gesteld em deni 20 December 1922 goedge keurd door de Gedeputeerde Staten, op heaieni aan den1 Gemeente-Ontvanger ter invordering is over gegeven en: gedurende vijf miaanden op de 'Secretarie der gemeente voor een iedex ter lezing is nedargelegd. Bezwaren tegen dem aanslag kunnen op ongezegeld papier bij1 de Gemeenteraad wor den ingediend binneni drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten. Alkmaar, 23 Decem'ber 1922. Burgemieester en Wethouders voonuoemd, iW. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONAT1H, Secretaris. PIUBL1CATIE. BURGEME ESTER en WETHiOUDER'S van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis «n vestigen er met nadruk de aandacht van de ingezetemen op, dat de bewaking en DE AFSLUITING VAN DIE OVERWE- OEN van de Nederlandsche Spoorwegen AANi DEN) HUISWAARDER- OF WEST- FRIESCHEN DIJK VOORBIJ DE ZES- WIELEN en AAN DEN KALKOVENS- WEG (EGM.ONDERMBER) zal worden. opgeheven en dat deze overwegem keubaar zullen worden gemaakt door WAARSOHU- WINGSBORDEN, en des nachts d)6or een rooden reflector aan den paali der bordien aangebracht aan de van de spoorweg afge- keerde zijden. Het model der waarschuwdngsbordeni is als volgt: een in zwart-witte kleuren geschil- derdie paal, hoog ongeveer 2.75 M., met aan het boveneinde twee elkaar kruisende borden, lang 1.30 M. en breed 0.15 M. waarop on- diersdheidenilijk venneld staat ^,onbewaakte overweg" en ,,let op de treinen". Alkmaar, 23 December 1922. IB. en W. van Alkmaar, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Stadsnieuws OOoPERATIEVE BOND VAN COdPERATIEVE LANDBOUWVEREENI- GINGEN IN NOORDHOLLAND. De Cooperatieve Bond van Codperatieve Landbouwvereenigingen in Noordholland heeft Zaterdag zijn algemeene najaarsverga- deriag gehouden in cafe „Central" te Alk maar, onder leiding van den heer J. Kump te Berkhout. Deze heette de afgevaardigden en belangstellenden, waaronder de heeren Lr. C. Nobel te Haarlem, Bonds-adviseur, en J G. Oosterbeek, Bonds-accountant te Edam, har- telijik welkom en zeide in zijn opening onge veer het volgende: De idee cooperatie komt in onze Provinde voornamelijk onder vier vormen tot haar recht, n.l. dfe Crediet-, de Zuivd-, de Aan- koopcodperatie, terwijl den laatsten tijd1 ook de coop, vee-export- en aankoopvereeniging van zich doet spreken. Bij den gewonen gang der maatschappelij- ke zaken is een goed georganiseerde coopera tieve aankoopvereeniging ongetwijfeld een onaantastbaar gezond lichaam, dat voor den boer, den plattelander, gemakkelijk en voor- deelig is. Tengevolge van den reuzenstrijd, die niet alleen Europa heeft ontwricht, maar zich fei- telijk in' de geheele wereld doet gevoelen, zijn echter geheel andere kapitaalsverhoudingen ontstaan. Zoo is de Cooperatieve Groenten-export, als aangewezen op ons omringende Rijfcen met lagen geldkoers, het eerst de critieke pe- Roman door Margarstha Bohmf. Naar hot Duitseh door C. M. de W. (Goautorisearde vertaling). 37) De dokter trok de wenkbrau'wen een wei nig samen. Hier naar toe? Was dat noodza- kelijk? De wandelingen in het bosch met hen beiden waren zoo heerlijk door Inge's ge- bab'bel zouden ze zeker niet bekoorlijker wor den. Maar Wilhelmine liet zi-ch niet van haar besluit afbrengen, ofschoon zij het heimelijk met Herman eens was. Hier onder de don- kere Schwarzwald-dennen had zij haar zwaarmoedigheid definitief overwonnen. Zij had difcwijls een gewaarwording alsof Pe ter's dood en de eerste vreeselij'ke rouwtijd reeds jaren achter haar lagen, alsof haar geheele huwelijkstijd een droom1 was ge- weest en zij zelve nu eerst tot het leven ont- waakte. Dan beschuldigde zij zich zelve van onhar- telijfcheid en -tradiitte met geweld haar stem ming. iini overeenstemming te brengen met haar rouwkleederen, maar het gelukte haar zelden. Iedere polssl'ag |behoorde aan het tegenwoordige, iedere minuut was vervuld van vaste, opgewelcte leveinsvreugde en zij •had een tie geronde natuur om zich niet te verheugen over diem riieuw ontwaakten le- veniluat. Vier dagea nadat Inge haar brief had af- gezonden, trad Wilhelminfe zonder zicli voor- af te hebben aangemeld in het „Postliotel" te Landeck bininen. Voordat zij de jonge meis- jes liet roepen had zij een langdurig onder- houd met dm eigenaar. De heer Midler ont- sloeg de beide meisjes vol bereidwilligheid, te meer daar de oberkellner den laatsten tijd herhaaldelijk geklaagd had over Inge's ver- strooidheidi en onverschilligheid. Een jui- chend wederzien volgde. Later liet Inge VX jl- hclmine juichend1 een hand vol geld zi-en: „Zelf verdiend kapitaalZou ik daardoor niet reeds aanspraak ikunnen maken' op de twin tig duizend?" Een paar dagen bleven zij nog in het „PosthoteT' om de bewonderenswaardige streek te leeren kennen. Toen nam1 Wilhel- mina Inge mee naar St. Blasien. Ulla wou lieyer naar huis terugkeeren. Inge was stiller dan vroeger. Van het •oogenblik af aan) dat zijl met jalouzie en af- gunst in- het hart de Bredenscheits op hun huwelijtksreis had nagekeken, leed) zij weer onder haar herinneringan en zooals ook wel met lichamelijk lijden het geval was, de te- rugslag was pijnlijker en duurzamer dan het eerste gedeelte van- haar ziekte. Inge hindierde Wilhelinina en den dokter niet bij' hnn wandelingeni. Gewoonlijlk slenterde zij, in gedachten verdiept, een eindje achter Ven aan en schrikte wanneer zij onverwachts were, aangespro'leen. v „Kleintje, je wordt zoo mager en zoo bloek", zed Wilhelmiiie eeas op een dag vriendelijk en trok het goudblond kopje te gen zich aan. „Waar denk je loch aan?" Zij; zaten op een1 bank aan den Filosofenweg. Tusschen hooge dennen viel het oog op den koepel der abdij en de hier en daar v- r- spreide Schwarzwaldh uisjes op licht gi grasvelden. Bij den blauwen morgenckmp een bijna onwerkelijk schoon uitzicht. De ochtendwind suisde door de dennen en.ver- spreidde een onvergelij'kelijke ozon in de warme frissche lucht. „Ik ben door en door gezoind tante, maar ik heb veel ini mijn hoofd. Ik geloof zeker dat Oom Peter mij een paar honderd dui zend mark had vermaakt als hiji geweten had dat hij mij daardoor mijn levensgeluk had kunnen bevestigen." i „Je levensgeluk, Inge?" „Ja. Ik ben overtuigd dlat Koenraad Mo- ritzheide en ik tamelijk gelukkig geworden wareni. Ik heb nu eenmaal niet een aard om in de diepte te graven naar wortels en stee- nen, ik blijtf bij de oppervlakte en vergenoeg mij met hetgeen de aarde aan bloemen en onkruid biedt. Ik zou waarsdiijnlijk nooit gelegenheid gehad hebben Koenraad's min der aangename eigenschappen te ondervin den. Hij had mij M. Daar is geen twijfel aan en in den grond is hij ook een beste kerel. Wij zouden het best samen gehad hebben." „Denk je dat? In ieder geval1 is gebleken dat mijnheer von Moritzheide een nog niet tot rijpheid gekomen -persoonlijkheid was en voletrekt nog niet vast van karakter. En dan levensgeluk - wat weten wij daarvan, waar- het Bestuur van de Hollandsdie MaaisL^appdj van Landbouw. Medegedeeld werd, dat de Bond recht heeft op een zetel Te gelegenertijd zal men met een voordracht tot de afdeelingen komen. De heer Kuijper (Hoogwoud) gaf hiet Be stuur in overweging de vergaderingen te Alk maar op Vrijdag te houden. Hierna sluiting. UIT HEILOO! In de mooie, bij uitstek geachikte tooneel- zaal van „de Rustende Jager" gaf Donder- dagavond de prdpagandaclub van den Bond van Staatspensionneering (aangesloten bij den Prov. Bond van Dilettanten-Tooneelver- eenigingen in NoordrHolland) een opvoering van „Getrapten", drama in 4 bedrijvem, onder regie van den heer J. Rossenbacker. Dit mooie spel en de'juiste vertolking maakten op de met talirijke bezoekers diepen indruk. De hooiMlrolleni waxeni jjnl uitsbekenidlo handen, ieder heeft gegeveni wat van haar (hem) ge- vraagd werd. Meermalen moest gehaald worden en zelfs werden de heer Rossenbacker en mej. Jon'ge- jan-de Jager bij open doek toegejucht De avond werd ook opgeluisterd door pia no- en Strijkmuziek van eenige heeren en een dame uit Alkmaar, wat niet weinig de aan- trekkelijkheid van den avond verhoogde. Wij sluiten ons bij het dankwoord van den voorzitter aan, toen deze zeide: Wilt giji het streven van den Bond waardeeren, geeft u dan als lid van deni Bond voor Staatspensionnee ring bij het bestuur op. Hoe grooter de in- nerlijke kracht van den Bond is, hoe beter; het doel „oud) en arm" uit de wereldi hel pen kan dan bereikt worden. Zal de wissel bij deni Stationsweg verdwlj- n-enl? Zeker wel want de eigenaar van den grond waarop de wissel ligt wenscht de huur van dfen grond, welke hedeni afloopt, niet te vernieuwen. Pogingeni van de N. Z. H. Tram- wegmaatschappij om deni grond te koopen hebben evenmin sucoes gehad. Voor de Tuinbouwvereeniging „De Voor uitgang zou dit een. strop zijn. Zware brand. Op dfe boerenhoeve van Jac. Admiraal, aan de Hoevervaart, brak Maan- dagochtend een zware brand' uit, terwijl de bewoners ter kerk waren en slechts ten per- soon thuis was. De jongen behield echter zijn tegenwoordigheid van geest en wist alle vee los te snijden. Oojc werden eenige sieraden en geldswaardige papieren gered. De plaats brandde tot den grond toe afHuis en inboe- del waren laag verzekerd. Voetbal. Op eigen terrein hield1 Zon- dagmiddag V. V. H. 1. een competitiewed- strijd tegen V. V. U II te Uitgeest, welke door eerstgenoemde club met 7-1 wend gewonnen. De V. V. H. adspiranten speelden tegen Alcmaria Victrix 8 Alkmaar en werden ge- klopt met 21 Actie. Door bewoners van het misdeel- de deel der gemeente inzake electriciteit, worden pogingen aangewend om electriciteit voor verlichting te krijgen. In de buurt Kapel en Westerweg schijnt men dat gemis wel te gevoelen. Vergunning. Door L. Spaans, brandstof- fenhandelaar alhier, is vergunning aange- vraagd voor een bewaarplaats van petroleum aan den Rijksstraatweg B 29. UIT BERGEN. Bij de Zaterdag door het gemeMrtebestuur gehouden aanbesteding van het lessen; van 350 M3 grind ten behoeve der wegen1 in het aan te leggen' tuindorp aan den Kogenidijik eni voor de gemeentewegen, werd ingeschreveni als volgt: C. Delis J 0.84 per M3.: C. Roo- beeki e. a. 0.85 per M3.C. Vrasdonk e. a. 0.04 per M3.; J. C. P'unt 0.08 per M3. Het lossen is gegund aan de laagste\inschijr vers. UIT KOE'DIJK. Zondagmiddag speelde het eerste dftal te gen B. S. V. 'in op het terrein te Berger 10 minuten voor tijd biles de •scbcidsA.ciVer het einde wegens WiuJ.^jigen aan zijn adres door B. 'S. V spfelers. De stand was i toen 2—10 in het voordeel van Koedijk I. Dinsdagmiiddag werd gespeeld om eeni m<e- daille op het nieuwe terrein biji de tramhalte tusschen eeni combinatie van S. D. W. eni ons eerste elftal. De uitslag was 22, doordat een; paar spelers van Koedijk niet verder mee k-onden spelen kon er niet verlengd worden. Onderlfng werd goedgevonden deze wedstrijd te herhalen. Dit was een mooie wedstrijd, de spelers deden hun uiterste best en de ver- standhouding was zeer goed te noemen. UIT HEERHUGOWAARD. In het lokaal van den heer K. de Boer werd een buitengewone ledenvergaderingi ge houden van de Tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven". - Nadat de voorzitter in zijn openingswoord in het bestaat en hoe het er uit ziet..." Wil- helmina streelde Inges koele handen. „Dan denkt men, o wonder, ik heb het gegrepen, er kan niets heerlijkers wezen en men is haast wanhopig wanneer het leven nog won- derbaarder schatten in zijin' winkelkast be- waant Zij; keerde het gel-aat af. Inge keek voor zich uit en lette er niet op dat een bios zich over het gezicht van haar jeugdige tante verspreidde. „Het is altijd de hoofd- zaak dat men een degelijke hoeveelheid rec'ht- mafige achting voor zich zelve iracht te krij gen om zich in goed gezelschap te bevinden als men alleen is. Er zijn velerlei soorten von geluk, Inge. I'k geloof dat het moeielij'k is uit te maken welke soort als een algemeen geldend levensgeluk aan te zien; is." „Oom Peter vond dat men zich alleen ge lukkig kan voelen wanneer men zich zelf door het leven kan heenslaan." „Als men zijn kundigheid in reeele waar- den kan omzeitten." „Eenvoudiger uitgedrukt, als men geld ver- dienen kan." „Neen. Als mfen tot het bewustzijn komt: ik ben een mensch die op zijn eigen becnen kan staan. Ik hfeb geen krukken inoodig om mij1 voort te bewegen. Ik ben een nuttig deel- tje in het groote machinebedlrijf der mensch- heid. Ik werk mee aan het groote bescha- vingswerk van den tegenwoordigen tijd." Doet men dat ook wanneer mien al® ad junct op een bureau werkt?" „Zeker. Dat kolossale gebouw, dfe Abdij, daarboven, zou nifet to* stand1 gekomen zijn had1 geweaat. op Jen druk der trjdeci en de tot nog toe treurige resultaten van het tuinders- bedrijf, meende hij anderzijds te mogea wiF zen op een lichtstraaitje, dat af en toe door- breekt, doordien de prijzen van sommige ar tikelen iets verbeterden, dat alle hoop nog met behoefde te worden opgegeven, immera de stapelprodueten kunnen nog wel iets ten goede voor het bedrijf uitwerken. In de Streek waren de maanden November en December cioor het artkel bloemkool noa van beteekenis geweest voor de ontvangsten. Spr. hoopto, dat de laatste maanden van ons marktsieozoen er toe- mogen bijdragen, dat althans voor nog velen de eindrekening minder treurige eijfer» zal geven dan het zich tot niog toe liet aanzien Door den heer P. Kostelijk werden daarna de notulen gelezen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Een schrijven van den heer Akkerman, waarin dank betuigd werd voor zijn beno&- ming tot eerelid, en de vereeniging alles goeds werd toegewenscht, werd niiet applaufl begroet. De voorzitter verwees naar de rirculatne op de achterzijde ran het convocatiebiljet afge- drukt, waarin de leden worden opgewekt het hunhe te doen ten einde ondermijning onzer organisatie met kracht te bestrijden. Voorts werd medegedeeld, dat een cumta voor volwassenen is geopend, welke door 14 tuinders wordt geYolgd' an waarvoor rijis- subsidie is toegezegd. In behandeling kwamen het verslag en de rekening van den keuringsdienst 1922. Met belangstelling werd de voorlezing daarvan gevolgd. In het tekort op de rekening zal „Nieuw Leven" 33, zijnde 15 cents per lid, moeten bijdragen. Nadat allerlei vragen hieromtrent waren beantwoord en het verslag door het commis- sielid, den heer T. Kostelijk, nader was toege- licht, werd besloten aan den keuringsdienst voor 1923 wederom deel te nemen. Dit ter vex- raijding van omslachtigheid, met de aangeslo ten vereenigingen voor eigen rekening te doen en met alle kracht -aan te sturen op ten al- gemeenen keuringsdienst, onder bescberming aer Regeering. Dat achtte men noodzakelijk, omdat bij het bestaan van velerlei keurings- diensten de certificaten zeer ongelijkwaaidig zijn. Daar de vereeniging nog In het bezit Is van een partij aardappelen der varieteit „Ideal", welke door een tweetal leden voor de vereeni ging is geteeld, werd de vraag gesteld wait daanriee moest worden aangevangen. Na eenige discussie werd besloten ze, of voorstel van het bestuur, onder de aanwiezige leden te verdeelen, opdat proeven in het Idein hiermede genomen kunnen worden. Door dfen heer Meereboer werd1 medege deeld, dat bij de veilingsbesturen het voorne- infen besliiaat bijl op monster veilen het ophou- den niet meer toe te laten. Nadat nog eenige zaken, het marktwezen betreffende, ter sprabe waren gebracht, welke in de vergadering van het Bondsbestuur ter tafel zullen komen, sloot de voorzitter de ver gadering. (Vervolg Rlaad.) Vaini die gemeente lisse is het verzoek om adhaesie ingekomen op een door haar gezon- diani adres aan die Tweede Kamer, waarin af- schaffing van deni zomentijidl wordt gevraagd. Algemeeni wordt besloten, adha'esie te be- tuigem, waarbij: die voorzitter opmerkt, dat ook de Nledierlandsche Sta atsspoorwegen zich te dte wed-erinvoerirug van deni zomertijd heh< verfclaord. Ingekomen is een' schrijvem' van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, en' van Water- staat, over het nemen van' aandeeleni in dc Bank van Ntederlandtsohe Gemeenten-. Van dfl 5000 aandfeelen zijlni er nog 4il64. Met 9 tegen 2 stemimem, die van de heeren Blom en Van dfer Oprd, wordt besloten 6df aanded1 iim- genoemdfe B'ank te nemm. Door dfen heer 9. Brugman op waehfgeI3 geslteld onderwijzer, wordt dank gidwaoht voor ae zeer waardeerende woordfen en' het blijk van waardeering dioor de gemeente bij zijn op wachtgeldstelling betoond. Voor keninisgeving aangenomen. 'Door dfe \Stteninigbouwvereeniging werd ver» zocht het perceel boiuwlandi, dlat zijl nog ter bescMkkiing heeft, door de gemeente over te nemen. In verband met dien economischen toe- stand wordt geoordeeldl, dat voorloopig geea behoefte bestaat aan nieuwe woningen en' het perceel 'is zeer gunstiig gelegen voor sport- en oeffenterrein. B. en W. wareni Ihet niet geheel eens bij dfe besprfekingen en daarbiji werd opgemerkt, dat, all werd) het perceel1 overgeniomen, dat nog niet behoefde in te sluiten, het voor sportterreia te bestemmien. 'De 'Btouwvereenigmg alhier will hef stub grondl ter grootte van ongeveer een H. A. overdoen aan het gemieenltebestuur voor do soon van '5931.09 in totaal, inclusief kosten van overdracht, etc. 'Na uitvoerige bespreking werdl hiet voorstel als er geen opperlieden en metselaars geko men zijn als er geen opperlieden en metse- men waren." „Dat mag alles waar zijn maar kijk eens, oom Peter was van huis uit een werkezel, wer- ken' was zijn levenselement. Er zijn echter vferschillemde soort menschen, tante. Ik ben van huis uit een luiaard. Ik kan miji niet voor- stellen dat welk werk dan ook mij- bevrediging zou schenken. Voor mij is werken een onaan- gename noodzakelijkheid en dat zal 't altijd blijven. To-ch zal ik 't werken niet uit den weg gaan. Ik ga in den handel. Ik ga in den handel." „Dat is het nieuwste. Dus bepaald hi den „Ik geloof dat dit het meest geschikt voor mij is. Wat zou ik anders? Talenten heb ik niet. Studfeeren, daar ben ik te dom voor en ook te lui. Zou ik niet' in Berlijn op een ham- delsschool kunnen komen „Waarom niet? Daar zouden we ons eens over kunnen bedenken. Dan kom ja bij mij aan huis." „Ik zou mijn heele leven wel bij u williea blijven. Wilt u mij hebben ,,'Dat spreekt van- zfelf lieveling. Dan blij ven wij van nu af aan bij elkaar?" Inge kuste haar tante de hand. A'l® het kon zou zij ook zien in Berlijn geplaatst te worden. In haar tegenwoordige gemoeds- stemming scheen nifets haar verschrikkelijker dan een leven- met mijnheer en mervrouw Schwemmele." haiiuel VAcxxk vmvoijfd.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5