Alkmaarsche Gourant Zevengesternte. Hondsrd Oris en Twlnflgste Jaargang. Yrijdag 29 December. Femilleton. Na. 8«6. 1922. Provinciaal Nienws FRJOyi'NOALE BOND VAN RIUNDVEE- FOKVEREENIGiINIGElN I!N NtOORD. HOiLLAND. De Prov'nriale Bond van Rundveefokver- eenigingen heeflt Woensdag in „De Witte EingeP te IHoonn zijn algemeene vergadering gehoudem ander leiding van den heer P. Sta pel1 Cz. te Hoogkarspel. De Voorz. heet de talrijke afgevaardigdten rani de aangesloten vereenigiingeo van harte welkom. Op deze laatste lalgjgmeene vergadering van deni Bond, die hij heden als Voorziitter leidtt, wemdt spr. een terugblik op de werk- zaamheden, de productiviteit van den Bond in 't aflgeloopen jaar, berimnert iaa» de controlee- rimg dter veebedrijven. Spr. wijst op den malaisetoestand in talrij ke bedlrijVen ate rampspoedige nasleep van den enormen wereldbrand. Ooewei o.a. ook nni reeds in"t aflgeloopen jaar zielfls de Tuinbouw hiervan op voelbare wijlze de nadeelige gevolgen heeft ondervon- dto, heeft iflot dusver de landbouw, vooral het veehoudersbedrijf zich vrij goed! staande we- ten te houden1, hoewel ook verschillende symp- itomen er op wijizen, dat ook dloor het land- bouwbedrijT een1 mioeilijke tijdl moet worden doorgemaakt Vooral in deze periode, aldus spr., moeten de grondslagem galegdi worden voor eendrach- Itige samenwerkinig. Opbouw moet er plants vinden. De lundamenten onizer (vereeniiging zijn goed, zijn deugdzaam, aldus spr., 'it is ooze plieh-t om door fcrachitige eendlracbtige samen- werMng de eenheid ite bewaren en onzen Bond vooruit ite brengen. (Applaus!) De notulen werdien overandera goedgekeurd en, geteefcend. Ingekomen was een sdirijyen van prof. Dr Bakker te Wageniragen, waarin deze zijn dank uiitsprak voor het hem aaingeboden eerelid- maatschap. 2. Een berichlt van de Vereeniiging Zaan- Btreek, waarin deze bedankte als lid van den Bond. 3. Een verzoefc vami de Gezondheidiscommis- sie voor het vee om eene subsid'ie van /50. Deze werd over 1922 ook toegestaan. 4. Eleni schrijveo van de Holl. Miaatschappif vaml Landbouw met verzoek om den Bond als lid te doen toetreden. 'Na eenige discussie werd besloten dat de Bond als lid tot de Moll. Mij. van Landbouw itoetieedt. 5. Van de vereeniging tolt bevordering van de Schapenfokkerijl in Noordholland een ver zoek om in samenwerking met den Bond! een •aflgevaardiigde voor de HL M. v. Landbouw aani te wijizen in de groep fokkeriji. 6. Circulaire van het N. R S. met mede- deeling over de te houdeni tentoonstell'ing op 5 en- 6 September 1923 in Den Haag. Op voorstel van het Bestuur werden deze mededeelingen voorloopig voor kennisgeving aangenomen en! zou men in de volgende ver gadering ten aanzien van de tentoonstelling met definitieve voorstellen komen. 7. Eeni schrijven van dbn heer R. Visser Lr., voorheen te Bierkhout, met mededeeling, dat dloor een combinatie Japarmers tot vee-aan- koop eeni bedirag van 200 beschikbaar werd gesteld voor die sitiditing van het Gentraa! Register. ijRet Bestuur verstrektte ten aanzien van het Centraal iReg-ster nadere inlicbtingen. Voorloopig kan men met het oog op de kos- fen hierop niet ingaain, eni werdi, het aanbod der Japanners op voarstet van het Bestuur niet geacoepteerd Tot lid voor dien Oooperatieven aankoop van den Bond werd biji aclamatie herkozen de heer P. Eriks Jr. Ife Hooim. Tot afgevaardigde voor het 'Nedierlandsch Rundveestamboek voor het dienstjaar 1923 werd gekozen de heer Jim. Blaauwboer Kz te BaTsiiugerhom. Tot aflgevaandiiigdie voor het Roeinkllijk Ne- derl. Landbouwcomite voor het jaar 1923 werd1 biji tweede vrije slfiemmiing gekozen de heer E. Koster Dz. te Berkhout. Wegens aftreding van deni Voorzitter, den heer P. Stapel Cz. te Hoogkarspel, werd als zoodanig gekozen de heer K. Kuiper te Oost- woud, Vice-Voorzitter van den Bond. 'Aanbevolen als Voorzitter waren door die Vereeniginig die Beemster, de heer Kleijn te Atesendblflt, en door de vereeniiging te Oost- woud, de heer KL Kuiper aldaar. iHiema werdi dioor dien heer K. de V'nk, disltdot-veearts te Alkmaar, een inleiding ge- houden betreffende dte Cornmissie voor den Gezondheidsdienst van het vee. De inleiding van deni heer Die Virnk werd met de meeste belangstelling gevolgd. iHloewel uiit deni aardl der zaak een spedale Roman door Marga^atha Bbhmf. bfear het Duitseh door G. M. de ^Geauforiseerde vertaling.),i 39) Inge had maar veertien dagen zomerva- cantie. Op Wilhelmine's dlringend verzoek l'iet zij1 zich tegen haar zin overhalen naar Oberboden te gaan. Maar het kwam uit, zooals zij vooruit geweten had. Wei verze- kerde haar moeder haar steeds hoezeer het haar verheugde haar weer eens thuis te heb- ben en majnheer Schwemmele was heel vrien- del'ijik en hartelijk tegen haar; toch had zij geen gevoel van wannte. Haar moeder klaagde over allerlei dingen. De wittebroods- weken, waarin mijnheer Schwemmele voor zijin jonge vrouw door het vuur zou loopen, waren voorbij en met de normale gemoeds- stemming kwamen ook weder zijn huishoude- lijke grondstellingea tot hun recht. Eens en voor goed had hiji zijn vrouw verklaard dat biji haar tweemaal in het jaar vijfhonderd mark voor haar toilet zou geven, maar dan ook geen cent meer. Van het huiahoudgeld kon zij ook niets aflnemen, want mijnheer Sdhwemxnele te langj alleen gewoomd gezondheidisidilenst voor het vee zeer veel voordeelen hiedt, zou dilt in de -nitvoering tihans om verschillende redenen wei te be- zwiaarlijlk blijken. Toch is de gezondfaeidstoestand van den veestapel een zaak van bijzonder groote be- 'teekenis. Spr. vestigde vooral de aandacbt op de tu- berculose onder het vee, welke ziekte met al- le kracht moet warden bestreden. ledere vee- houder moet er voor waken tubercuileua vee op stal ite hebben. De t.b.c.-bestrijding onder het vee vraagt al meer de aaindacht eni hier en daar wordt aan de hestrijding reeds met kracht gewierkt. De vereeniging te Stompetoren stelt zich reeds volkomen de t. b. c.-bestrijding onder haar vee ten doel. Ntuttig eni noodig is het, dat een1 geheele t. b. c.-vereeniging voor het vee worat opge- richt, evenals we reeds onder de menschm lichamen en vereenigingen bezitten, die de tuberculose met kracht bestrijden. Waar het voor ons land van zoo groote beteekenis blijkt, zou meni den1 steun der regeering dienen te ver- krijgen. Het Rijk zou de kosten van bestrij- ding voor zijn rekening dienen te nemen. Spr. wekte den Bond en zijn leden krachtig op, aan de t. b. c.-bestrijding onder het vee mede te werken. De voorzitter bracht den heer De Vink den dank der vergadering voor zijne Ixlangrijke mededeelingen. De vereeniging „I>e Beemster" stelde voor, dat, met het oog op de belangrijke kosten, de Bond bedankt als lid! van het Kon. Noierl Landbouw-Comite Dit voorstel zal bij1 de behandeling der be- grooting aan de orde komen. Alsnu kwam aan de orde een voorstel van het Bestuur om vanwege den Bond tot de Provinciate Cornmissie tot bevordering van de Rundveefokkerij een verzoek te ricbten be treffende de inrichting van de eenjarige stie- ren. Bij dit voorstel, ingeleid door den heer K. Kuiper te Oostwoud, was de volgende be langrijke memorise van toelichting verstrekt: Stierenkeuring. Door de vorige algemeene vergadering van den Bond werd aan het be stuur de opdracht gegeven omr voor de keu- ring van de eenjarige stieren een betere rege- ling te ontwerpen. Ingevolge deze opdracht werd door het bestuur een cornmissie be- noemd, die een en ander moest voorbereiden. Deze cornmissie kwam met het volgende ont- werp: De regeling, dat van alle jarige stieren van goede afstamming, de dekkingen voor de fok- vereenigingen worden erkend (rnits onder overlegging van model 11 enz.), blijft gehand- haafd. Alleen acht men het wenschelijk er nog aan toe te voegen, de verplichting dat de jarige stieren ter .voorkeuring worden gepre- senteerd, opdat dan een algemeene omschriji- ving van het exterieur kan worden1 gemaakt. Men was van meening, dat dit in het belang was van een goed overzicht. Tevens wordt op de voorkeuring een lichte selectie toegepast, ten opzichte van toestemming voor aanvoer ter Centrale Keuring. Ter Centrale Keuring worden die dieran naar hun kwaliteit gesorteerdi in klassen. Dit ontwerp van de Cornmissie kon in het bestuur wel bijval vinden. Alleen wilde de meerderheid van het bestuur bieraan nog toegevoegd zien, dat tot de Provinciate Corn missie en het Stamboek het verzoek werd ge- richt, om overlsg te plegen voor den aani te leggen maaistaf of de basis bij bovengenoemde lichte" selectie iop de dieren, met dien veretan- de, dat toestemming tot aanvoer ter Centrale Keuring gelijk zou staan met goedkeuring voor voorloopige inschrijving in het Stam boek. Naar aanleiding van dit voorstel,merkte de heer Appel (Twisk) op, dat hiji bevreesd is, dat men door toepassing van het voorgestelde systeem z. i. weer te veel vervalt in vorige toestanden. Ook het toepassen van een ze- kere selectie ^chtte spr. zeer gevaarlijk Volgens spr. zou het meer aanbevelens- waardig zijn, indien de stierenkeuringen los van de fokvereenigingen zouden staan. De heer Govers (Alkmaar) vond mede het nieuwe systeem nog al bezwaarlijk. Spr. is van meening, dat de fokkers, die vooralsnog geen eerste-klas vee houden, door het bepaal- de ten aanzien van het exterieur te veel in het gedrang komen. Inmiddels kwam ter vergadering de voor zitter van het Ned. Rundvee-Stamboek, dte door den voorzitter werd verwelkomidt. De voorzitter lichtte het bestuursvoorstel nog nader toe en zou de vergadering in over- weging willen geven het nieuwe systeem eeu jaar in toepassing te brengen. Na deze toelichting werd hiet bestuurs voorstel aangenomen. Bij de behandeling van de begrooting, in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 1300, werden de posten voor ontvangsten zonder discussie goedgekeurd. Bij1 de behandeling der uitgaven bracht dte heer Schoenmaker (Blokker) het bestuur hulde voor de aangebrachte bezuinlging. De heer Ham (Hoogwoud) zou gaame een om zich wat te laten wijsmaken en ofschoon Schwemmele nog nooit een hard woord tot zijn vrouw had gezegd, waagde zij: het niet hem tegen te spreken. Haar hoop, den man onder de pantoffel te krijgen, bleek geheel on- gegrond. Inge bleef maar acht dagen. De tweedte week bracht zij door bij1 de Avenaars in Ko blenz. „Hoe graag ik je thuis zou houden, beveling, toch kan ik je niet kwalijk nemen dat je die opgewektheid van een groote stad verkiest boven het stompzinnige leven in een klein plaatsje", zei Virgine torn zij Inge naar den trein bracht. „Als ik jong was en onafhankelijk, dan1 deal ik net ate jij. Je moet miji echter beloven dat je in je vacanties altijd thuis komt." Inge beloofde alles. Maar toen de trein zich in beweging stelde, dacht ze: „Obenbo- den ziet mij niet gauw terug. Niemand kijkt naar miji om en dat is maar goed1 ook. Ik geef de brui a an Oberboden." Virgine stortta itranen bij het afscheid ne men1. In de scheiding had zij zich langzamer- band geschiikt, want als ze er goed' over na- dacht, boordle een1 volwassen dochter niet in haar nieuwe huwelijlk. Daarenboven hoeflde't groote meisje niet gezien1 te worden' vreemdelingen zagen haar, de moeder, voor zes-en-twintig jaar aan. Agnes Avenaar was Inge* peeittante en post voor propaganda opgenomen zien1. Dte voorzitter wees in deze op de Pers, d'ie zorgt voor goede propaganda, terwijl ook tentoonstellingen en keuringen z. i. genoeg- zaam aan de propaganda meewerken. bij de btehandenng van het voorstel van de vereeniging Beemster om met het oog op de kosten van het lidmaatschap als lid te bedan- ken van het Kon. Ned. Landbouw-Comite, werd dit voorstel gesteund door de afdeehng Schoorl De voorzitter was van meening, dat het van belang is, dat de Bond blijft aangesloten en achtte de verschuldigde contributie geen on- overkomelijk bezwaar. Het voorstel-Beemster werd verworpen. Ten slotte werd de begrooting goedge keurd. Biji de roedtvraag deed' de heer Kleijn (As- sendelft) het verzoek om de keuringen op an der tijden te houden. De heer Wibbens, Hoofdinspecteur, wees op de verschillende bezwaren, maar zou gaame de vereeniging zooveel mogelijk ter wille zijn, door ze inzake keuring tijdig in te lichten. De heer Schoenmaker (Blokker) bracht den heer De Louter hulde voor de wijze van1 keu- ren. De heer Appel (Twisk) diende een voorstel in tot het houden. van een stierenkeuring te Hoom. De voorzitter was van meening, dat ir. ver- band met reglementsbezwaren- dit vw. ^'el thans niet in behandeling kon komen. Het bestuur zal het voorstel-Appel nader overwegen. De heer Koster (Midwoud1) wees op het be lang van een station voor melkonderzoek te Hoom. De heer Sickes (Assendelft) gaf inlicbtingen over de Vereeniging voor Vee-Risico. Hij bracht huilde aan de vereeniging voor de re- eele uitbetalingen en ried ieder ten sterkste aan de waardevolle dieren biji Vee-Risico te verzekeren. De heer Kuiper (Oostwoud) bracht in har- telijke woorden den afgetreden voorzitter hul de voor zijn leiding van den Bond. Zeker, er was wel eens verschil van meening, maar de heer Stapel heeft getoond de belangen van den Bond krachtig te kunnem behartigen. On der de leiding van den afgetreden voorzitter heeft de Bond gebloeid. (Applaus). De voorzitter dankte den heer Kuiper, zijn medebestuurderen voor de krachtige samen werking en moreelen steun. Ook de vergadc- ring bracht hij woorden van dank voor het medewerkien in de goede richting. Hij zal zijn belangstelling in den Bond blijven! betoonen (Applaus.) Hiema sluiting. Na de sluiting werd een tweede vergade ring gehouden onder leiding van den voorzit ter van het Ncderlandsch Rundvee-Stamboek naar aanleiding van1 een bestuursbesluit, ge- nomen op een vergadering van het N. R. S. te Utrecht, strekkende om in het vervolg het Friesche Rundvee-Stamboek (F. R. S.) niet meer te erkennen. De voorzitter hield hierop een vrij uitvoeri- ge inleiding, waar de omstandigheden, welke tot dit foesluit hebben geleid, nader werden gemotiveerd. Volgens spreker is het feitehjk ten zeerste af te keuren, dat er twee Stamboeken bestaan. Echter is het vooral de geste, het optreden naar buiten van het F R. S., die -ingrijpen noodzakelijk maakte. Het Friesche Stamboek trach t volgens spr. in het buiten land de mee ning ingang te doen vinden, dat het Stam boek feitelijk is het F. R. S, waarvan het Ncderlandsch Rundveestamboek feitelijk slechts een soort filiaal zoude zijn Zelfe uit de praktijk was den voorzitter dit meenna- len gebleken, wanneer hij met buitenlanders in aanraking kwam, die vee uit ons land wenschten aan te koopen. Hacigende deze kwestie heeft het Kon. 1 Ned. Landbouwcomite zich er mede be- r moeid, en, mede op aandringen van het bui- tenland, een schrijiven gericht tot de beide Stamboeken, ten einde te trachten de zoo noodige eenheid to stand te brengen. Het F. R. S. antwoordde, dat het Stamboek zich alleen bezig hield met de inschrijving van Friesch vee, waardoor feitelijic te kenneil werd gegevenwij hebben het Stam boek, met alle andere bemoeiingen hebben' wij niets te maken. Mede ook naar aanleiding van deze bon ding achtte het N. R. S. den tijd gekomen, om zijn standpunt te bepalen en een definitieve beslissing te nemen. Het deed spr. genoegen hier in deze groote districtsvergadering eens duidelijk de kwes tie te mogen uiteenzetten1. (Applaus) Naar aanleiding van deze uiteenzetting werd o. m, het woord gevoerd door de hee- ren Kaan (Wieringerwaard), Kuhn (Naar- den) en Stapel (Hoogkarspel), die aanvanke- lij'k wezen op de groote beteekenis van het Friesche bloed in de fokkerij en1 de voltrek- ldng der definitieve scheiding, om nu "geheel het F. R. S. niet meer te erkennen, een1 krassen maatregel vonden en het een verstrekkende was met moederlijke liefdte aan haar gehecht. Ze zou Inge heel graag bij; zich willen hou den. De zaken gingen weer stecht en -ni had nu eindelijk besloten „tot minnelijke schikking te komen", dat wil zeggen de zaak te verkoopen of op te doeken en een betrek- king als reiziger "te zoeken. Van de rente van Peter's nalatenschap kon het echtpaar nagenoeg leven- wat de dagelijksche uitgaven betreft; niettegenstaande de slechte tijdien waren beiden uitstekendl ;in hun1 humeur en bedachten alle mogelijke dingen om hun nichtje het verblijf biji hen aangenaam te ma ken. Agnes Avenaar kon zich niet met de ge- d'achte vereenigen dat Inge later in een be- trekking zou moeten gaan. Dat was nu een stokpaardje van Peter geweest, die hoege- naamd1 geen idee had wat een jong meisje noodig had om van haar jeugd te genieten. De schoone jeugd, was waarlijfc niet bestemd om in bedompte kantoren fcniezend door ge- bracht te worden. Het was werkelijk al hard genoeg dat het kind zijn erfenis als't ware eerst verdienen moest. Daama moest Inge echter bij haar in Koblenz komen, zij zou wel zorgen dat haar nichtje van haar jeugd kon genieten. Inge stemde zonder tegenspre- ken toe in tante Agnes plannen, maar voor zich zelve was zij vastbeslotan de dingen eerst af te wachiea. En om er vooxtduimd te blij- maatregel vonden, dat alzoo te het vervolg geen gemerkte dieren met F. R. S. in aanmer- king komen voor registratie te het N. R. S, In dit verband werd door sprekers ge- vraagd, of dan ook de nakomelingen van het F. R. S. zouden worden buitengesloten uit het N. R. S., waarop de voorzitter antwoord de, diat deze dieren konden worden1 toegelaten. Nadat de voorzitter de zaken nog eens dui delijk had gesteld, ging de geheele vergade ring accoord met de zicuswijze van het be stuur van het N. R. S. Hiema sluiting. UIT KOEDIJK. De raad vergaderde Donderdagmididag voltallig. De voorzitter deeldle mede, 'dat van Gedep, Staten.goedgekeurd was terug gekomen het gewijizigde hesluit inzake de regding Van toalating der kinderen uit de gemeente van de openbare school! te St. Pancras; alsmede het besluit op het verhaal) van dte pensioen- bijidrage. Voor kenn'isgtevitog aangenomen De voorzitter zeiae, dat het dagelijksch be stuur heeft vergaderd met het bestuur van de banne Koedijk. Na een breedvoerige bespreking was men tot de conclusie gekomen, aat 'het onder de gegeven cmstanidigheden niet mogelijk zal zijn, tegemloet te koimen aan de bestaande en de komende werkeloosiheid. De heer Hart informeerde, 'wat er te die vergadering naar voren was gebracht eni op welke gronden niet kon worden verwezen- lijkt, wat 'hij in de vorige vergadering had voorgestellid; als de veroetering Van het vaar- 'water, 'wat in "het bel ang was van het geheele tuinbouwhedrijf in de gemeente. De Voorzitter antwoordde, dat men h'et Vaadwater voldoende breed eni diep had ge- oordeeld, en, dat meni bovenidien eeni verbree- dimg te kostbaar oordeelde, omd'at daarmede het plaatsem van schoeiingen gepaard gaat. Men 'was voorts Van meening, dat een weg naar St. Pancras te 'hooge kosten met zich zal brengen. 'Dte heer Mul'der wees op het groote nut van de vaorgestelide veFbreeding. De motoren brengen nu in de Vaart grbote stagnatie. Spr. oordeelde, dat geen enkel bes'tuursili'd van de banne kan beweren dait he+; niet noo dig is. De vaart is biji de heerem Raat en 'Spaan, te nauw. Spr. oordeelde het een ge- meentebdang dat daar wordt ingegrepeni. De voorzitter herinnerde er aan, d'at dte p o Id er r egil em emtem binnen 10 jaar moeten worden herZien. Drie jaar gelleden "was dit nog gesohied, zonder dat stemmen waren opgegaan voor verbreeding, zoodat de breedfe' bp 5.75 M. bleef gehandhaafd. De heer Van der Woude gaf als zijn mee ning te bennen, da t de strubbelingen, ook al wordt de vaart vedbreed, niet z'ijh Weggeno- men. Dit ondervindt men ook te St. Pancras. Voor de Averkeloosheid beteekende de verbree ding weinig, teFwijl ze kapitaleni vorderde. De heer1 Muller was van een1 tegenoyerge- stelde meening. De heer 'Hart betreurde het, dat men bok hier, zooa'la altijid, weer tegen het geld op- keek. Men vindt 400'voor zoo'n klein, stuk1- je te hoog, maar vergeet, dat daiardoor Voor net geheeli een belangrijke verbeteri'ng wordt verkregen. Ook diende z. i. het werkeloozen- vraiagstufc onder de oogem te worden gezien. De steunuitkeeringen- zijn al weer belangrijk verlaagd em elke Werkverruiming is een stuk brood Voor de arbeiders. Van1 Ged. Staten, 'was voorts bericht inge komen, dat de besTissdng op het besluit tot Vaststelling van de verordening op den keu- ringsdienist voor vleesch en Vee was ver- daagd. 1 Het schrijven van de Kaimer van Koophan- 1 del, inzake de invoering van de 48-urige'werk- week voor arbeiders in oVerbeidsdienst, werd voor kennisgeving aangenbmen1. Van de bewoners van het Zuideinde der gemeente w'as een adres ingekomen, waarbij verzoc'ht wordt, met St. Pancras te onderhan- delen over de aansluiting van het Zuid-einde biji St. Pancras. Den Raad werd verzoc'ht, die aansluiting te willen bevordarenl en; zich tot St. Pancras te wendeni om de zaak gezamen- lijlk tot een oplbssiug te brengen. De voorzitter deelde mede, dat het dage lijksch bestuur geeni voordeel in de zaak ziet en dlus voorstelt, om op bet verzoek niet in te gaan. Het oordeelde, de versniippesring van de gemeente niet te moeteni beVordaren. De heer; Van der Woude had het idee niet naar voren gebracht als een Voordeel1 voor de gemeente Koedijk, maar in 'het belang van de bewoners van dat gedeelte van Koedijk. 'Spr. weesi er op, dat het feitelijk de heer Mul ler was, die meende, dat het voor Koedijk goed was, enfwet'bouder Visser zeide toenr. ja. De heer Visser: Ik >heb gezegd: Missdhien. De heer Van der Woude: Je hebt „ja" ge zegd. Uit de bespreking is gebleken, dat de zaak niet onvoorbereid kwam. Spr. wi'l de zaak in stemming gebracht zien. De heer Muller 'oordeelde het niet bekend, of het voor de gemeente voor- of nadeel zou brengen. Dit kan pas blijken als het gebeurd ven, trok Koblenz haar niet bijzonder aan. Wilhelmine Zevengestemte was weer naar het Schwarzwald geweest. Zij kwam vroeger thuisdan zij verwacht werd. Zij was prach- tig bijgekomen en was uit den rouw gegaan en al wou zij haar geluk nog zoo geheim houdenhaar schitterende oogen en de innige levensvreugde die haar geheele leven door- straalde, verrieden haar toch. Waarom zou zij er een geheim van maken dat het geluk weer tot haar gekomen was? Het geluk dat er nu jong en frisch uitzag als een zomer- morgen in het bosch. Op den avond voor haar vertrefc had Her man Zevengestemte, zonder zich eerst lang met vragen en teleidende woorden bezig te houden, bepaald dat ziji nu spoedig trouwn zouden en zij had hem niet tegengespro'ken. „Gelooft u dat Peter het goed zou vinden wanneer hij, uit een andere wereld op ons ne- derzag, mijlnheer Schilling?" vroeg zij aan haar ouden vriend toen zij1 hem in de eerste plants het groote nieuwtje meedeelde." „Als geesten aardsche gevoelens konden koesteren zou het hem verheugen. Maar ik... Waar moet ik blijken als u nu ook nog weg1- gaat?" Een- zachte weemoed trilde in Schil lings stem. En een zachte, weemoedige toon mengde zich ook in de gelukwenschen der jonge meisjes. Nog slechte korten tijd tot het aanstaanda voor jaar behielden zij hun is. Wat dc lagging betreft, behwren, de men- schem biji St. Pancras. Spr. wil het v<5or en het tegen overwegen en met 'St. Pancras daarover praten. De 'heer Hart was het hiermee eenis. Met het oog op de versnippering is er iete voor te zeggen om het niet te doen. De gemeente iSt. Pancras wordt echter meer een geheel en men mag niet altijd op eigeni voordeel letten. Wanneer Koedijk wil veirgrooten, dan moet dit in de richting van Schoorl em Bergen Wor den gezoc'hit. 'Spr. gevoelt, dat het Zuidelijk deel bi| 'St. Pancras thuis hoort en verklaart zich vo6r het aanknoopen van besprelkingen. De Voorzitter weeser op, dat 10 Jan. 1920 door de bewoners een verzoekscihrift tot Ged. 'Staten was gericht. 20 April *21 berichtte dit college, voorhamds geen) termen te ^ebben gevonden, om de grenswijziging te beVorde- ren,. De st el ling van den heer Hart oordeelr de spr. theorie. Wanneer spr. ziet, dat zijln gemeente er1 geen voordeel van zal ebben. dan kan hij: er niet toe meewerken,, omdat M] zich in de eerste plaat® geroepen acht, de belangeni van de gemeente te behartigen. De vorige week had spr. met den burgemeester van St. Pancras eeni straatgesprek, en van hem vermam (hiji, dat het ildee bij 'het dage lijksch bestuur van St. Pancras vermoedelijk geen goede ontvangst zal hebben, omdat ze er geeni voordeel in, zagen. De heer Hart: Maar wij kunruen het toch probeeren. De heer Van der Woude: Dat vind ik ook eni gelukt het niet,, dan krijlgeni IB. en W. toch hun zin. In 1020 stond het in onzen' Raad 5 tegen 2. Wanneer dit anders is, dam zal dat bij Ged. 'Staten ook wel verschil maken. De Voorzitter betwijifelde dit. 'Spr. was overtui'gd, dat Oed. Stateni de zaak wel goed onderzocht hebben. Wanneer. een vereeniging van 'St. Pancras met Koedijk verzodht was, dan zou het verzoek misschien wel eeni gun- stig onthaa'l hebben gevonden. Ged. Staten willen echter niet de eene gemeente bevoor- deelen era de andere schaden. De heer Van der Woude gelooft niet, dat de Kanaaldiijk, met het oog op den: afstand, te vinden zal zijn voor een vereeniging met St. Pancras. De Voorzitter oordeelde dit eeni Ikwestifl van qpvatting. Wanneer een weg tusscbem St. Pancras en Koedijk tot stand kwam, dan was dit zeer goed mogelijk. De hei-reni Hart em Van der Woude "wenscfe- teni toch besprekimgem te openeni met St. Pan cras over, het verzoek; het betreft (hier een' derde gedeelte van de beVolking. De heer De 'Geus oordeelde, dat men niet mocht vergeten, dat hier alles gebaseerd is op dat 1 /3 meer. Groote varanderingenl zullen dus het gevolg zijln. De beer Van der Woude wees er op, dat Koedijk vioeger het deel 'wd: kSvijit wilde. De heer Visser: Alles kan veranderen. De beer Hart betoogde dat bet gemeente- belaing'het belang was van, de burgerij. Vast staat, dat een derde deels van de burgerijj er een groot economisch belang bij heeft, te worden gevoegd hi} St. Pancras. De toestand oordeelde s'pr. Khans kranikizinnig. Spr. wees op deni toestand in Fxiiesland, waar verschillende dor pen een gemeente vor- men. De voorzitter was daar niet tegen, doch dit was geheel-iet® anders. Biji eeni vereeni ging van drie gemeemtem zou er zeker direct een) weg door de Daalmeer komen. Dit Vaa z. i. ook een provinciaali belang. De heer Visser was overtuigd, dat Oed. 'Staten wel Voor eert vereeniiging van ge- gemeenten zouden zijn, maar er niet voor te vinden zullen zdjim, een gemeente voor 1/3 te verkl'eiimen. De heer Van' der Woude stelde voor om in principe te besl'uiten, het Zuideinde bij St. Pancras te voegen. De Voorzitter gaf aan eeni stemming over het verzoek de vooikeur. Met 5 tegen 2i stemmien Werd ovexeenkoffl-. st'ig het verzoek besloten. Tegeni stemdeni da Wethouders. 'De Voorziitter stelde hierop aan de orde do gemeenschappelijke regeling tusschen Schoorl, Warmenlhuizem en Koedijk, inzake de" keuring op vee en vleesch. De Raad vereenigde zich met het concept. IHierop werd de regeling op de keurloonen vastgesteid. 'De heer v. d. Woude wees op eem flout in de door Schoorl gemaakte begrooting. Voor schapem was aan slachtgelden 2.50 per schaap geraamdi terwijl in de verordening op de keurloonen 2 voor eeni schaap geraamd werd. De Voorzitter zegde toe hierop te zullen wijzen. De heer Verduin merkte n'og op, dat een beffing per K.G. beter Was geweest. De klei- mere stagers worden de dupe. Zij slachten da kleinere koetjes eni moeten per koe nu even- veel: betalen als een slager die een zware koe slacht. De Voorzitter stemde dit toe, dochi men had het niet beter fcunmera regelen. De ramimgen en bedragen zijn genomen op grond van be staande verordetiingen. De heer de Geus merkte nog op, dat men heerlijk tehuis in den Dierentuin. Herman Zevengestemte was in onderhandteling over den aankoop van een groote villa in het Schwarzwald, waar hij een sanatorium wilde openen. Het ljuis in de Margarethastraat zou verkochit worden, „Wij, jonge beginnelingen, kunnen ions een. zoo dlure woning voor de wim- termaanden1 niet permittieeren zei Wilhel mine. De maand October bracht groote verande- ringen. Door bemiddeling der handelsschool kreeg Inge eem plaats als secretaresse bij1 een geleerde, professor Feieraband. Voor haar inspannenden arbeid, zeven uren daags, ont- ving zijl het reusadrtig honorarium van' vijf- tig mark in de maand. „U moet die betrek- king beschouwen als springplank," zei de directeur der school. „De eerste betrekking is - nooit schitterend." Maria kwam in het begin van September op een laboratorium voor veeartsenijhgenees- middelen met een aanvangsalaris van tachtig mark. Als specialiteit werden daar inentings- stoffen voor infectie-ziekten der dieren ge maakt, voor de roos biji varkens, voor honden- droes en blikloop bij kalveren zeer tot Inge's amusement, die haar nichtje voortaan nooit anders noemde dan ,,Juffrouw Buik- loop" en Madame „Hondendroes." Wbodt

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 5