DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DAAN POOL Oudejaarsavond. treedt Mieuwjaarsdag, in „DE KARSEBOOM" op. No. 307. Honderd vier en twintigste Jaargang. 1922. Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters xiaar plaatsraimte. Brieven franco N.Y. Boet- en Biandelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9S TeL Administr. No. 3. Bedactie No. 33. gnitonland. 's avonds 8 nor, Binnenland. Dit nutnmer best a at uit 5 bl adtm. ZA.TERI)AG Directeur: O. H. KRAK. Tt N. ADEMA. 30 .DECEMBER HoofdredacteurTj N. ADE'MA. Het is of .het nog maar zoo heel kort gele- den is dat wij ons neerzetten om voot deze courant een Oudejaarsavond-artikel te schrij- •ven. Fn nu daarvoor weer de tijd aangebroken is, vragen' wij ons een beetje verwonderd af of er nu al weer een heel jaar voorbij is ge- gaan, een jaar vol lief en leed, vol goede en slechte dagen. Dan dringt het tot ons door hoe kort toch eigenlijk maar zoo'n jaar is en dan' lijkt het ons of naarmate wij ouder worden, de jaren veel vlugger dan vroeger voorbij: gaan. In het eerst gaat ons verlangen met de voortsnellende jaren xnee. Dan willen wij groot zijn, otn van school te kunnen -komen, om den leeftijd te bereiken, waarop wij ae vermaningen van onze ouders en onderwij- zers niet meer noodlig hebben, orn -zooals wij het ons als kinderen als lets heerlijks voorgesteM te hebben precies te kunnen doen wat wij zelf graag willen. Maar als wij dan eindelijk den leeftijd be- reikt hebben, waarop niemand ons meer als kind behandelt, als wij dan eindelijk zelf voor onze daden verantwoordelijk gesteld worden, dan is het mooie en aantrekkefijfce er van verdwenen. Dan leeren wij inzien, dat niemand vrij is, dat ieder zich bij zijn omgeving heeft aan te passen en dat de wereld slechte bestaanbaar is als de eene mensch zich sch'ikt naar den andere- Dan zien wij hoe het maatschappelijk leven ons duizenderlei verplichtingen oplegt en dan denken wij wel eens met weemoed terug aan onze vroolijke, vrije kinderjaren, die nimmier zullen terug keeren. Naarmate wij ouder worden loop-en wij gedweeer op het voor ons afgebakende le- venspaadje. Lacigzamerhand gaat de lust om tegen den stroom in te roeien er uit. Wij scliikkcn ons in de omstandigheden, en wij achten ons al een nuttig en deugdzaam lid van de samenle- ving als wij nimmer de wet overtredeOi, op tijd onze belastingen betalen en als nette en fateoenlijke menschen beschouwd worden. Dit te bereiken is voor velen al het verwe- zenli'pkt zien van al hun idealen. Een enkele oiistuinrige, aan al te grooten vrijih'eidsdrang toegevcnd, wil nog wel eens zijn eigen levensweg afbakcnen, maar als een gevangen vogeltje, dat breeduit zijn gekort- wiekte vleugels wil uitslaan, stoot hij: zich het kopje ten bloede tegen de al te stevige tra- lies van zijn kooitje. Wij berusten, omdat ons niets anders over- blijft Niet dat het leven niet veel moois en veel heerlijks heeft, niet dat er in ons korte bestaan geen dagen van vreugde en bliide ontroering voorkomen. Zij zijn er gelukkig. Zij zijn er. de momenten van dankbaarheid en bewondering, de oogenblikken van diep schoonheidsbesrf en schoonheidsgenieten. Maar zij zijn er als weinige oasen in de groote woestijn van eentonigheid, van ver- drietigheid en met moeite verkregen berus- ting Wij weten niet wat de toekomst ons brengt, wij weten slechte wat het verleden ccis gegt ven heeft. De herinnering doet ons terugzien op de levensjaren,die achter ons liggen. En de herinnering is een bril met rose ge- kleurde glaasjes. Wij kijken er door naar ons vroeger leven en wij zien het vroolijker, mooier1 en blijder dan bet in werkelijkheid geweest is. De drocve en verdrietige dagen lijken ver- kleind, de blijde en verheugende gebeurtenis- sen sterk vergroot. En naarmate het verleden ons mooier lijkt, gevoelen wij te sterker de zorgen van het heden. Wanneer wij den Tijd niet in jaren ver- deeid haaden en wanneer wij met wisten dat ons leven uit slechte heel weinig van die jaardeeitjes samtingesteld was, dan zouden wij er waarschijnlijk nimmer toe komen ons m de sleur der dagelijksche werkzaamheden zoo nu en dan even neer te zetten en aclrter ons te zien. Er moet zoo nu en dan eens een stille, door het oog .met geziene vermaner in ons leven Komen, die ons er nadrukkelijk aan berinnert, dat wij siechts de beschikking over weinige icvensjaren hebben en dat wij een groot deel daarvan al verbruikten. Hij moet er ons aan herinneren, dat wij menschen zijn en dat ons leven een doei heeft. Twee dagen in het jaar ziin er waarop de vermaning tot ons komt: denk er om, dat uw evep weer met een jaar verlengd is. Ieder iaar is er een. Gij hebt er maar weinige en als uw leveustijd wcldrp beeindigd1 wordit, zult Gij ter verantwoording van uw daden en gedachten worden geroepen. Op onzen verjaardag en op den Oudejaars avond hooren wii die stem in ons klinken. Telken jare schrijven wij: onzen ouderdom met een grooter ciifer, telken jare doordringt ons het besef, dat het levensdeeltje dat achter ons Hgt prooter en dat wat voor ons ligt klei- ner is geworden. En telken jare ook klinkt die innerlijke stem duidelijker en wordt nadrukkelijker gevraagd of wij ens leven niet tevergeefs geleefd heb ben Het h<lpt' ons niet of wij ons onverschillig of verwonderd toonen. Het helpt ons niet als wij schouderopha- lend ten antwoord geveh dat wij niet weten w a a r o m wij leven en dus ook niet kunnen beseffen wat er van ons verwacht word! Want de vermaner in ons binnenste wijst ons dan nadrukkelijk op ons geweten. Gij mensch, zegt hij, van welk geloof, yam welken godsdienst Gij ook zijn moogt, Gij hebt tocn geweten, een gevoel voor goed en /kwaad. Weten waarom Gij geboren zijt en w a a r o m Gij leeft, kunt Giji niet en moogt Gij niet. Daarvoor is Uw blik te klein, daarvoor is Uw begrip niet tot omvatten in staat. Dat is het bewijs, dat Giji als mensch1 met bestemd zijt tot weten. Gij kunt slechte gevoelen en daarvoor hiebt Gij Uw geweten. Dat geweten moet Uw kompas op de le- venszee zijn, dat moet U leeren tastend in het ''duister den juisten weg te vinden. -* Wij beseffen, dat het geweten als't ware intuitief het goede van het kwade kan schei- d«n- De voldoening over wat wij impulsief_ voor goeds verrichtten is blijvend door al'le jaren En onze ontevredenheid, ons rusteloos over- peinzen van wat wij als een slechte daad be seffen, laat ons niet los totdat oprecht be- rouw ons ook van dien zwaren last kan be- vrijden. Op den Oudejaarsavond zitten wij een oogenblik rusti^, neder en overzien een jaar- deeltje van ons leven. Hoe klein, hoe nietig is hpt in vergelijkmg met de Tijd die eindeloos is. Maar hoe groot is het als onderdeeltje van ons korte bestaan. Een menschenleven is een metig schakelt]e in den eindeloozen keten van gaande en ko- mencle geslachten. Het lijkt in de eindelooze sclicppmg van zoo heel geringe beteekenis als wij bedenken, dat millioenen en millioenen voor ons awa- meii en millioenen nog na ons geboren zullen worden. Die gedachte zou ons van het besef van- ei gen nutteloosheid kunnen- doordringem als er alweer niet een innerlijke stem in ons was, die ons de zekerheid geeft, dat geen enkel le ven tevergeefs geleefd wordt. Wat ok het doel van de sch-epping, van al- les wat leeft en geleefd heeft, wezen moge, wij weten met zekerheid, dat niets geboren is en leeft of het heeft doel en bestemming Hoe ingenieus, hoe ingewikkeld het groote raderwerk van het heelal ook zijn moge, het bestaat ten slotte uit een samenstel van bijna onzichtbare kleine radertjes, die elk een doel en1 elk een functie hebben en de afwezigheid van het kleinste onderdeeltje kan haar in- vloed op den gang van het geheele mechanis- me doen gevoelen. Op den Oudejaarsavond toetsen wij een le vensdeeltje op het gehalte aan edele bestand- deel-en. Dan, sterker dan ooit, beseffen wi],, dat met hij' die langs de ruggen van anderen naar boven is geklommen, niet hij wiens__streven i slechte op vermeerdering van stoffelijk bezit gericht was, met voldoening op een levens- tijdvak kan terugzien. Maar slechte hij wiens hart nui nog ver- blijd wordt door zijn verrijking met geeste- lijke goederen, door ontroering over schoon- heid en bovenal door voldoening over eigen ontberingen ten bate van anderen De leer van Christus wijst ons den weg. Niet de naam Christen, maar de daad- Christen moet onze leidsman zijn. Ieder onzer kan zich een naam geven, maar niet ieder onzer heeft het in zelf-opoffering tot navolging van Christus' voorbeeld kun nen brengen. Het is omdat de kompasnaald van ons ge weten nadrukkelijk in Christus' ricbting wijst, dat wij doorvoelen en beseffen' welk groot voorbeeld Hij- ons gegeven heeft. Op den Oudejaarsavond herdenfcen wi] die ons lief zijn en van onze zijde werden weggenomen. Wij hebben hun verlies beweend, want wi] hadden hen o zoo graag nog wat bij ons ge- houdea. Maar wij weten hoe kort bet leven is en hoe elke dag ook onze laatste kan zijn. De overtuiging, dat wij' niet tevergeefs le ven, geeft ons ook het vaste geloof, dat ons leven met den dood niet eindigt. Hoe klein de familiekring op den Oude jaarsavond ook geworden moge zijn, als wij onze oogen sluiten en een oogenblik aan - onze dierbare afgestorvenen denken, door dringt ons de gedachte, dat zij ons niet ver- laten hebben. Wij spreken over hen, wij denken aan hen en ons hart zegt ons, dat het oude contact tusschen de dooden en de levenden nimmer verbroken kan worden. Ons geweten drijft ons naar het goede. Moge ook deze avond van overpeinzing ens dankbaar doen beseffen dat het jaar dat weer achter ons ligt. niet een verloren deel van ons korte leven geweest is DE CONFERENCE VAN LAUSANNE. D Turksche delegatie heeft gister haar ant woord betreffeude de toekomst van, het vilajet Mosoel aan Curzcti overhandigd. Volgens een; beiicht van een nieuwsagent- schap handhaven de Turken volkomen1 hun eisch ten opzichte van de opneming van Mo soel in den- Turkschen staat. Metbetrekking tot de andere kwesties, waaromtreht men op het doode punt was ge- komen, heeft Curzon zijn laatste woord ge- zegd, en het staan thans aan de Turken den vdlgenden stap te doen-. Curzon zal zich morgen naar Parijs bege- ven om met Bonar Law overleg te' plegen over het schadevergoedingsprobleeia. Hij zal niet voor de bijeti.komst der premiers te Pa rijs blijven, doch Dinsdag naar Lausanne te- rugkeeren. De Egyp-tische delegatie heeft er opnieuw op aaiu'edrongen door de conferentie ite wor den gCnoord. DE BRITSCHE OPINIE OVE'R MOGE- LIJKE tAV ANGM A AT REGE LE N. Volgeus de Times is men te Londen van oordeel, dat.het volkomen duidelijik is, dlat er een moratorium moet komen, als Duitsch- land op 15 Januaiti de 500 millioen goud- mark niet betaalh Volgena de Britsche mee- ning zou de toepas&ing van sanctiesr op dit oogenblik de kans op grootere betalingen van Duitschland vernietigen en zou daar- dbor het resteerendl crediet van 'Duitschland ernstig worden benadeeld en een crisis te voorschijn worden geroepen. erger dan een' der vorige. Het Britsche bezwaar tegen slancties is niet toe te schrijven aan een ver langen om Duitschland te spiaren, maar is gebaseerd op den wensch een streven te voqr- komen1. dait zijn dbel zou voorbij schieten, en in Duitschland een emstiger toesitandl in het leven roepen. De gedachte, geopperd in het Fransche of- ficieuze commumque van gisteravond, dat Frankrijk wegens Duitschlaind's in'alatigheid tot levering van hout gerechitigd zou zijn tot individueel optreden, berust volgens de Brit sche meening op een inisverstand, omdat de Commissie van Herstel reeds bepaald had, dat, in plaat - van '-evering in natura, beta- ling in con'tanien kan worden gedaan. EEN BOMONTPLOFFING TE LONDEN Een telegram uit L.onden aan de Matin" deelt mee, dat in -Dawson Street aldiaar een gewelddg groote bom is ontploft, waardopr in een omtrek van honderd meter aanzienliike schade werd -aan-gericht. Naar gemeki wordt, zijn er verscheidiene gewonden. 'N GE'VECHT TUSSCHEN- EEN PRilNS EN TWEE SOCIALISTEN. Woensdag j.l. had een gevecht in de wan- delgangen van die Fransche Kainer plants tusschen, prins Murat, lid van den -conserva- tieven rechtervluegel, en twee socialistisiche afgevaardigden' na een heftig debat over- de begrooting. Nadiat d!e prins en de sccialisti- sche afgevaardigde van Savoie, Borel, el- kaar met gebaran hadden uitgedaagd, schre- d'en ziji beiden voorwaarts met de duidelij-ke bedoeling om elkaar in de haren te vliegen. Suppoosten scheidden hen, maar -de vecht- lustigen ontmoetten elkaar weer buiten ue zaal. Een andere socialist, Evrand, kwam -toen op -den prins af en zei-de: „Wij hebben genoeg van uw onbeschoftheden." Het ge vecht wer-di voortgezet, maar de suppoosten maakten er wederom een em-de aan AMERIKA EN HET HERSTEL. In het -dleb-at, dat volgde op de voorlezm-g van den brief van 'president Har-ding aan Lodge, waarin de president verzocht het amendement-Borah niet aan te nemen om- diat dit -hem zou belemmeren bij- de onderhan- delingen, welke reeds wordlen gevoerd- ten be- hoeve van een internationale economische conferentie, verkl-aarde Lodge dat hij niet precies den aard kan aangeven van de on- derhandelingen van dte president. Hij' kon echter zeggen, dat zij1 niet de annuleering der schulden betreffen, De president stond echter iniet afwijzend' tegenover een lan-gere periode voor amortisatie en betaling der in terest. TOT HERSTEL DER ORDE IN ITALIe Mussolini heeft aan de prefecten in geheel Italie bevel gegeven, de politie elken Zater- dag van af mid-dernacht tot den daarop vol- genden Zondagnacht 12 uur gemobiliseerd te houden ten einde onverwijld elk conflict tusschen fascisten en. communisten te kunnen voorkome of onderdrukken. STANDBEELD VOOR CARUSO. Te Rome is deze week een geweldig stand- beeld van den verleden jaar overleden zanger Enrico Carurso onthuld in het atelier van den beeldhouwer Filippo Cifariello. De figuur is vziermaal levensgroot cn staat op een voet- stk, waarop de zeven Mzen ziin afgebeeld; in medaillons staan de namen der voornaamste opera's, die Caruso gezongen heeft. Het held is voor New York bestemd. RUSLAND WIL MARITIEME ONT- WAPENING. Tsjitsjerin heeft in het Engelsch een oproep tot het Amerikaansche volk gericht, waarin hij de hulp van dt volk vraagt bij het herstel van de welvaart in Rusland, en een alziidige 'maritime ontwapening aanbeveelt, DE BESPREKINGEN TE BERLIJN. De onderhandelingen inzake de herstel kwestie zijn nog niet afgeloopen, zooals een !>ericht meldde. Gistermiddag hebben, volgens ret Hbld., in het rijksministerie van financien weder besprekingen plaate gehadi met verte- genwoordigers der industrie en der financi- eele wereld. Het tijdstip van de publicatie der Duitsche voorstellen is nog niet vastge- steld, evenmin dat der overh-andiging aan de geallieerden. GASVERSTIKKING In de armenwijk van Bathnal Green (Oost- Londen) zijn drie personen gedood en 37 be- dWelmd ten gevoige van gasvergiftiging-. Een opmerkelijk feit is dat de huizen, waarin de siachtoffers wonen, geen gas hebben,' doch dat het gas is ontsnapt uit een lekke buis'in de straat en later de huizen binmemdrong. EEN MOOIE VRAAG. D£ "bekend-e Rijolandsche separist dr. Dor- ten uit Wiesbaden heeft, naar het Hbld. mee- deelt, tot de Rijksregeering een schrijven ge richt, waarin hij haar om moreele en materi- eele ondersteuniing zijner plannen vexzoekt. Hij- verzekert, dat zijn actie niet tegen het Rij-k is gericht, maar siechts de afscheiding van het Rijnland van Pruisen ten1 doel heeft. De Rijksregeering heeft Dorten natuurlijk geenantwoord gezonden. DE DAGELIJKSCHE STRIJD IN ITALIA De „Secolo" meld't, dat er in Bari versch'il- lende gevechten tusschen fascisten en com munisten1 zijn gelevcrd Er zijn tal van' ge- wond Een communist werd gedood door een bom, die hiji in zijn z,ak had, toen hij voor de achtervolging der fascisten vluchtte. DE EISCHEN DER INDlSCHE N ATIONALISTEN De Indische nationaalTi-berale federatie heeft drie resoluties aangenomen. De eerste^ dringt aan op de spoedige iUvoei'ing eener Verant- woordelijke regeering in Indie; de tweede eischft het „verindianiseeren" van het officiers- corps in het leger en een vermindering der Britsche dementen in het Indische leger; de derde doet een beroep op alle Indiers om bij de militie in d'ienst te treden. DE DRANKSMOKKELARIJ I-N AMERIKA. Door de douane-beambten zijn 45 kisten diat van Cuba kwam met 'een lading suiker. Ete kapitein van' h-et Noorsche sch-ip „Va:n ge" werd veroordeeld, tot een boete van 4926 dollar voor een -poging om 50 kisten Schot- sdie whisky binnen te smokkelen. BORAH TREKT ZIIN AMENDE- MENT IN. Senator Borah, die er van in kennis was gesteld, dat zijn amendment nadeelig zou zijn ten opzichte van de aan de gang zijnde onderhandelingen in Europa, heeft in den Se- naat medegedeeld, dat hij het heeft ingetroks- ken. SAMENZWERING IN ROEMENIe. Naar uit Boekarest wordt gmeld, zou er in Bessarabie een wijdvertakte samenzweer- ders-organisatie zijn ontdekt. De hoofdzetel bevond zich in Czernowitz, de hoofdstad van de Boekowina Er zijn 54 leden- der organisa- tie in hechtenis genomen. Het plan zou heb ben bestaan een aantal spoorwegstations en bestuursgebouwen in de luch-t te laten vlie- gen. Er worden nog al eens wat samenzwerm gen ontdekt in Roemenie. VALSCHE BANKBILJETTEN VAN 60. In verband met de arr-estatie van twee per sonen uit Limgen bij Hannover, waarvan door-de recherche te. Dusseldorf werd vastge- steld dat zij valsche Nederlandsche bankbil- jetten van- zestig gulden- uitgegeven hebben, wordt gemeld, aat qen aantal van deze val sche biljetten bij banken in het Rijnsch-West- faalsche industriegebi-ed ter omwisseling m Dui'tsch geld in betaling zijn gegeven. Voorts is geconstateerd dat aanzienlijke hoeveelheden van dergelijke bankbiljetten aan particulieie personen, wien op grond van de nieuwe devisenverordening den aankoop van devisen verboden is, tegen den dagkoers ziin verkocht Het totaal b-edrag van de in omloop zijnde valsche biljetten van 60 is niet bekend, daar de m-eeste van de benadeel- de particuliere personen zich natuurlijk njet bpkeud.maken uit vrees vnor str?f wegens in- tn-puk op de devisenverordening. VOO'R 500.000 FRANCS AAN DIAM'AN- TE:N VERDU1STERD. De politie van het dep-artem-en-t van de Sei ne houdlt zicfii op het oogenblik bezi-g met een aaniklacht, die is ingediendi tegen zefceren handelaar in juweeien, Armand Sdiwob. Dooir zijn leeftijd, hijl is n.m. 66 jaar, en welilichit ook door zijn ondervinding, kon hij het vertnouwen winnen1 van itial van Parijschc juweliera, die hem- vaak belangrijke hoeveel heden van hun1 kostbaarheddn toevertrouwden. Schwob deal van zijn kanf pogingen om die juweeien voor zijn opdraebtgevers te vericoo- p'en. Hij verkocht ze ook -inderdaad, doch ze- keren' keen zaigien de wilnkeliers geen cent van de op'birengst 'terug. Zij diendien een aanklacht tege hem in eni Schwob, die tent rook, achtte het betef de plant te poetsen. Dit geschiedde in Novmber j.l. Men! meeniti, dat hij- zich naar het bui'tenland heeft begeven. Hij: heeft onge- veer voor een waarde van 500.000 francs aan juweeien -ontvreemd- •Biji het onderzoek, dat door der echerche werd ingesteld, b'leek, dat Schwob op den dag van zijn vlUcht het hotel, waar hiji rich op- hieldi, ijlings hiadl verlatien, zieggende, dat hiji naar de p-rovincie moest voor d'ringende za- ken. Aan een kenlniis had- hiji voor zijn verbrek gezegdi, dat hij1 in de provincie eenI erfeois van zeven milli'oen ging nalen Op zijlni kamer in het hotel: vond men hoe- ganaamd' geen dingien, die eenige aanwijzing o-ni'tiient zij: schuilplaate kodfen' geven'. Bij ver- schililende hamdelaars werdlen evenwel tal van de dioor him vexkochte juweeien teruggevon- dien. )Hlet was niet de eerste maal, diat iSthwob 71 Ph- aan- een- dergelijk misbruik van vertrou- wen' schuldig maakte. Ongeveer eeni j aar ge- edeni werd hiji voor eenzalfde misdrijif gearre- sterd, doch later weer op vrije voeten gesteld, omdat zijln 'aanklagens hun aanklacht tegen hem intnokken, wegens zijn hoogen leeftijid. WIT MAAR IN -DE MODE. De Parijsche dameskappers hebben aange- kondigdi, dat de modek-leur van het haar voor 1923- wilt zall zijln1. De dames, die dus met ra- ^enzwart haari zijn toebed'eeld, zullen, m-diea zij ten mlimste met de mode wiilleni meedoen tiia^ir haar dienien wit te poederen1. Dioor de- zelfde autoriteiten wordt verder verklaard, daft ook rood haar igetolereerd zal worden, of- schooni het niet zo fijn zal zijln alia wit haar. KORTE BERICHTEN. In New-York zijn de laatste dagen ver- schillende personen gearresteerd, als ven dacht van brandsfcichting in wasscherijien uit concurren:tietijd. Rovers hebben den- bewaker van de Edith son Company te New1-York diem schedel in- geslagen en dlaarop 40000 dollar gestoiten-. Drie soldaten van het leger van dien lerschen Vrijstaat zijlni hedenimi-ddag in een hinderlaag gevallen en gedood. Uit Part Arthur (Ontario) wordt ge meld, diat drie mannen iA de bosschen zijln aangevallen' en verslonden door uitgehon- ger-de wolven. De Noorsche natiomale argamisatie van werkgevers heeft aan den nationalen bond van vakvereenigingen de officieele opzegging gedaan van alle arbitrate beslissiingen en overeenkomsfcen, welke -tot 31 Maart 1923 loopen. .Hierbij zijn tusschen 40.000 en 50.000 arbeiders betrokken. De eigenaar van het Britsche vracht- schip „Fencnurch", onder welks -lading visch vemoovingsmidldelen werden gevonden, werd veroordeeld tot 20.000 dollar wegens over- treding van de wet op de bedwelmingsmid- delen. GRONDWETSHERZIENING. De gister afgekond'igde voornaamste wij- zigingen van de Grondiwet zijn de volgende "lo. De Troonopvolging is aldus geregeld, dat de vreemide vorsten of ex-vorsten, die tot heden recht op erfopvolging bezaten, daar- Van veryallen zijn verklaard. De erfopvolging is beperktf tot den man of vrouw, die den laatst overleden Koning, in de lijn der af- stamming van Konkilgin Wilhelmina, - het naast do-ch niet verder dan in den denden graad van bloedverWan'tschap beistaat. 2o. Het jaaTlijksoh inkomen van het Vor- stenhuis is verduibeld. 3b. De Koning mag geen oorlog meer ver- klaren, dan na voorafgaande toestemmiing van1 de Silaten-Generaal. 4o. Aite verdfagen met vreemde mogend- heden behoeven de goedkeuring van de Sta- ten-G'eneraal. 4o. Alle verdranen met vreemide mofend- heden behoeven die goedkeuring van' de Sta- ten-Generaal. 5o. Het Vrouwenkiesrecht voor Kamers, Staten en Gemeenteraad is in de Gronidwet opgenomen. 6o. De stemplicht is geschrapt. 7o. De Eerste Kamer zal warden' samen- gelsteld volgens het evenredig kiesrecht en de zittingsduur van de leden is gebracht op 4 jaar. De leden treden tegelijk af. Mogelijk wordt de onibinding van de Pro vinciate- S'taten gelijktijdig met die der Eerste Kamer. 8o. De schadetoosstelling voor de leden der Tweede Kamer is op 5000 gebracht en voor dien voorzitter op 10,000. Bovendien krijgen zij vergoeding van- reiskosten en perf- sioen tot een maximum van f 3000, benevens recht op pensioen voor weduwen en weezen. 9o. De indiening van tweejaarlijksche be- grootingen is mogdijk verklaard'. lOo. Ete leekenrechtlspraak in burgerl'ijke gedingen is mogelijk gemaakt. 1 lo. De leden van- de rechterlijke macht zullen op een nader te bepalen leeftijd ont- slag moeten nemen. 12o. Er zullen vo-orwaarden worden ge steld waaromdfer aan hen, die gewichtige ge- wetensbezwaren hebben tegen den militairen dienst, daarvan vrijstelllng wordit verleend 13o. In bepaalde gevallen te regelen bij de Wet zal de Gemeenteraad een1 stuk van zijn bestuurszaak kunnien overdragen aan am dere organ-en. ALRMAARSCH COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 1