DRUKWERK N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms, GOSTER ZOON. voor Feestyergaderingen leyert spoedig en net voordam G 9. ALKMAAR, Verwaartoos nimrner een buidaamdoening. Draag zorg voor noodzakelijke reinheid en pas Foster s Zalf toe. Deze zalf is antisep- tisch, wonderlijk verzachtend en heelend. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken h f 1.76 per doos. verzameld op daarvoor aangewezen plaatsen (op sommige stations in daarvoor gemaakte bakkem of gemetsekie putten) en warden hetzij voor bemesting van de statiomstuinen of de tuinen van het personed gebezigd of wel door Sengene, aan wien die ramigimg is opgedra- gen, op ongeregelde tijden verkocht. In de voorsduifjen dter Ntederlandscbe spoorwegen is aangegeven, dat deze stoffen op de bewaarplaatsen met carboiwafcer moe ten worden ontsmet. Echiier heeft het gehou- den onderzoek op de. voornaamste stations aangeioomd, dat van diit voorschriit werd af- geweken. Op sommige stations werd kalk op den mest gestrooid, op andere geschiedde ootsmetting alleen hij verdachte zidktegeval- ilen van vee ingevolge aanwijzing van den distrioisveearts of wel werden de mest en het stnoo bij; vervoer van1 besmet vee na ontsmet- iting vemiietigd. Op de meest belanigrijike reinigingsstations gesdnedt de redniging van de wagens van1 de veelading verwijderde, bijizonder daarvoor in- gerichte plaatsen, terwijil dte mest in den re- gel eerst geruimen tijd na het vervoer voor be- smettingsdoeleinden wordt weggevoerd. De djrectie der Nederlandsche spoorwegen heeft haar personeel het voorschrift omtremt ontsmetting, die thans volgens het Koninklijk besluit van 23 Februari 1922 (Staatsblad no. 83) met gehrande kalk behoort te geschiedten, in herinnering gebracht. tDE ONVEILIGHEID IN ZUIDhLIM- BURG. Op vragen van den heer Fiennans, lid van de 1'weede Kamer, betreffende het nemen van maatregelen voor de veiligheid in het Ooste- lijk grensgebied van ons land, in verband miet aldaar veelvuldig voorkomende gevalLen van mishandeling. diefstal, berooving en aanranding, heeft de minister van justitie ge- ant woord Ten opzichte van het zuidelijk gedeelte van ons oostelijk grensgebied, bepaaldelij'k van de provincie Limburg, kan naar de meening van den ondergeteekende, wamneer hij afgaat op omtvangem iambtsberichten, imdendlaad gesppr- ken worden van „vele gevallen van mishan deling, diefstal, berooving en aanranding", welke aldaar in den laatsten tijd voorkomen en vermoedelijk voor een grootl deel door vreemdelingen zijin gepleegd. Meer noorde- lijlk is naar verhouding het aantal der tegen vreemdelingen opgemaakte processenverbaal niet zoo groot, doch wel schijnt ook daar me- nig delict van ennstigen aard aan de grenzen wel op rekening van vreemdelingen gebracht te moeten worden. In de laatsfce maanden v66r begin Decent ber j.l. maakten zich schuldig in het arron- dissement Maastricht aan mishandeling 31, aan diefstal 74 vreemdelingen, in het arron- dissement Roermond kwamen siindS 1 Septem ber tot den aanvang van December j.l. met de justitie in aanraking 35 Duitschers, onder wie 19 wegens diefstal. Naar het oordeel van den ondergeteekende zal het nemen van ter zake doeltreffende maatregelen tot verzeke- ring van toezicht in het belang van de vei ligheid van personen en goederen aam die oostgrens van Limburg, speciaal voor wat betreft Zuid-Limburg, onder de oogert moe ten worden gezien. Hij kan hieraan toevoe- gen, dat deze aamgelegenheid steeds zijn aandacht heeft. Ifiews BOND VAN NEDERILAND9CHE ON- DERWIJZERS. (Vervolg.) Hlet voorstel Dokkum, luidende„Ook hoof den van scholen kunneni lid van den bond zijn werd verworpem met 144 tegen 120 stemmen. Deze uitslag werd begroet met luid applaus en gejuich. Voorts werd een aantal voorstellen rtiot wij- zigiing van statuten en reglementen afgedaan. In in*iti atief van die afdeeling Amsterdam werd het hoofdbestuur opgedragen een1 oom- missie te bewoemeo, die cfe exploitatie van het weekblad School en 1 Puis onder het oog zal zien. Flat fimamrieel bencht over 1922 werd goed- gekeurdi, evenals die begrooting voor 1923. Daarna werd dte vergadering verdaagd. De algemeene vergadering van: den: Bond van Nied. Onderwijzers werd Vrijdag in Mu sis Sacrum voortgezet. Des morgens werd' een huishoudelijke zittinig gethouden, terwijil des mid'dags in openbare vergadering werd voort- gegaan met de behandeling van de voorstel- len van den1 beschrij vinigsbrief. Aangeniomen- werd een voorstel-Zaltbom- me! om een onderzoek te doen1 instellen naar de toestanden bij; het voorbereidend onder- wijs en: diesgewenscht de resultaten daarvan te publieeeren. Voorts werd aangenomen een voorstel van dezelide afdeeling, om hoofdbestuur en af- deelimgsbestuiren op te dragen zooveel in hun vermogen: ligt de ionge collega's van het aanivaarden der studietoelagen van het minis- terie van Kjolonien ilerug te houden en hen voor te lichten betreffende het lot, dat de thans naar de tropen sollidteerende collega's te wachiien: staat. Eveneens werd zonder dis- cussie aangenomen een voorstel 'Ede om mid- delen aan' te weuden opdat het handwerkon- denvijs weer buiten de schooluren zal plaats hebben. Eeni v-oorstel van i ilversum, de wen- schelijlkheid uitsprekende, dat het haindwerk- ond'erwijs zooveel mogelijk door vak-o-nderwij- zeressen behoort te worden1 gegeven, zoo mo gelijk met L.O. bevoegdheid, werd naar de be- ifrokken oommissie gerenvoyeerd. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur: „FIet hoofdbestuur wordt lid van het comite voor den Volkszangdag en wijze een zijner leden als gedelegeerde aan," cntstond eenige discussie. \'an verschillende zijden werd ontraden om zich met deze. mate ria in te latest. Aan de ordle waren daama die voorstellen betreffende de benoemimg van hoofden van scholen'. De vergaderinlg besloot ten slotte om de voorstellen miet in behandeling te nemen. De heer Hollaar (Amsterdam) en anderen bespreken' daarop het beleid van het hoofdbe stuur. De voorzitfer bren'gt vervolgen® in een slot- woord dank aan de afdeeling Arnhem voor de •mtvangst van1 het oon®res, in het bdjzonder aan detr ouden bondhmakker Saalttalk, voor zijn goede zorgen. Vervolgens brengt hij hul- de aan dte leden; van het hoofdbestuur die thans voor de laaiteile maal zitting hebbende heeren v.dl Harst en1 van Assen. De vergadeiing bracht bedden een langdu- rige ovatie. Dlaaima werd de vergadering ge- sloten. HET RBOEERINOSJUBILEUM VAN DE KQN1NGIN. Aan de huldiging! van de Kooingin bij haar 25-jarige regeeringsj ubileum in 1923 zal ook wiordeni deelgenomen door den bijzon- deren Vrijwilligen Landstorm, de organisatie tot steun aan nee wettig gezag, waarbij zich ongeveer 45.000 verlofgangers van het leger hebben aangesloten. De huldiging door deze organisatie zal bestaan in de aanbieding van een albuim, bevattende een eerbiedige op- dracht aan Hare Mlajesteit, welke eigenhan- diigi zal worden onder'jeekend door de leden der Nlationale Landstorm Commissie, door de leden der gewestelijke en plaatselijke land storm commissien en door alle vrijwilligers. Deze wijze van huldiging is gekozen uit hoofde van het eigenaardig karakter van d'it Instituut en in de overweging, dat tijdens het regeeringsj ubileum1 in de allereerste plaats de eenhdd van ons volk moet u'itkomen, terwijl toch het overgroote deel der bijzondere vrij willigers aan1 dte huldigingsfeesten in 1923 in andere corporaiies zal deelnemen. VEREENIOING VAN HOOFDEN VAN SCHOLEN IN NEDERLAND. De Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland heeft gistermiddag, ter herden- king van haar 25-jarig bestaan, in een der za- lten van „Amerioain" te Amsterdam een druk bezochte bijeenkiomst gehouden. Vele leden wa- resni met hunne dames aan'wezig en tal van geluikwenschen waren ingekomen, o.a. van den heer J. ter Hlaar, wethoudter van Amsterdam, vele auitoriteiten op onderwijsgebied en den Gentnalen Oudenraad; CENTRALE NEDERL. AMBTENAARS- BOND. Door het Hoofdbestuur van den Centrales Nederl. Ambtenaarsbond is een adres gericht tot den voorzitter van den Ministerraad, vvaarin verzocht wordt te bevorderen, dat door hoofden van de diverse Rijksinstellingen onderling overleq- gepleegd wordt over plaat- sing en.' ontslag van hulppersoneel. De stelselloosheid, welke thans t. o. hier- van heerscht, heeft b. v. het gevolg, dat bij de eene Rijksinstelling ontslag wegens in- krimping aan een ambtenaar wordt gegeven, terwijl eene andere Rijksiinstelling in eene soortgelijke funcide iemand aanstelt, buiten de groep ontslagen ambtenaren staande. Bij behoorlijk z.g. plaatselijlc overleg tus- schen de hoofden van bedoelde instellingen zou door overplaatsiinig zulk eeni ambtenaar niet noodetoos ontslagen' zajm. Htet adres vcraoekt dte medeweridhg van den Ministerraad om de totstandkoming van zoodanig overleg te bevorderen. HIET BERETDE'Nl VAN OPIUM. Domderdagavond is een logement aan de Veerlaan te Rotterd'am- de Chine esChoeming op heeterdaad betrapt, terwijl hij bezig was aan het bereiden van opium. Er stonden drie schalen op het fornuis, een daarvan ltedigde hij in1 de kachel, de andere werden dteor de poliitie in beslag geniomen, terwijl Choeming werd gearresteerd. ONDER EEN VALLENDEN BOOM. Op een terrein aan de Linnaeusstraat nabij den spooroverweg te Amsterdam is Donder- dag een 7-jarig jongetje door een vallendan boom, die omgezaagd werd, getroffen. Het werd naar een ziekenhuis gedragen, maar bleek bij aankomst aldaar reedls te zijn over- leden. In verband met mogelijke schuld1 is het lijk in1 beslag genomen. DE ONVEILIGHEID AAN DE DUiIT- SOHE GRENIS. In de buurtschap Loil is, naar dte Telg. meldt een boerenknecht uit Eldrik, die zijn ouders had bezocht, door twee Duitschers aangerand, die hem zijn geld enl zdjh rijwiiel onitnamen. Toen de Duitschers hetzelfde wilden be- proeven1 bij een ander fietsrijder, wefden zij met een knuppel zoodanig bewerkt, dat de aangerande zijn weg ton vervolgen, zijn aan- randers, waarvan een bewusteloos was gewor- den, aan hun lot overlatiendte. GEARRESTEERD. Terwijl D., vroeger klerk bij den gemeente- ontvanger te Tie', thans ten stadhuize al daar, een tooneelvoorstelling bijwoonde, is hij gearresteerd, wegens vroeger gepleegde fraude. Ten kantore van den tegenwoordige ontvanger zijn eenige boeken in beslag geno men. i Sport VOETBAL. Het ZUveren Jubileum van Alcmdrta Vidrix. Dt Feestavond. In de keurig versierde Harmoniezaal, werk van deni heer Teerink, vierde Alcmaria Zater- dagaviond feest. De zaal was geheel gevuld met ledem en genoodigden met hunne dames. Nadat het strijikje zich vroolijk had doen hoo- ren, werd de avond officieel geopend door den heer A. de Vriesy voorzitter der feestcom- missie die na een hartelijk weltomstwoord tot alien te hebben gespnoken, zich in't bij- zonder richtte tot den voorzitter der vereeni ging em hem namens den heer Th v. Gijzen een groot schilderstuk, betrekking hebbende op voetal en dit jubileum, offreerde. 't Was eeni hulde aan cle vereeniging em't zou zeker wel eem goed plaatsje vinaen:. (Luid applaus) Maar de heer v. Gijzem wilde ook die spelers van't eerste elftal niet vergeten em bood 'hum; alien een zilveren vulpotlood aan met im- scriptie. Een keurig geschenk. De eerste elf- talspelers kwamiem op bet tooneel en namien hun cadeau in ontvangst. 'De voorzitter der vereeniging Alcmaria Victrix, hierma het woord verkrijgende, begon met bartelijke woorden van: dank aan den heer v. Gijzen voor zijn sympathieke blijken1 van belangstelling. 'Hierbiji sloot de aanvoer- der G. Hartland zich aan namens't elftal. De heer Lutterot girng daama voort met feestoommissie, sumwrtersvereeniging, spe lers van't eerste elftal en alien, die bij net jubileum getoond! hadden met Alcmaria te sympat'hiseerem hartelijk te bedanken. iLater voerden de heeren de Boer en Scalte nog het woord. Van de ver. K. V. K. V. was op deziem avond een fraai bloemstuk aan- wezig. iHet eerste gedeelte van den avond werd verder gevuld door het dilettamten-cabaretge- zelsichap als wij1 het zoo noemen mogen van den heer Rauch uit Zandvoort. De heer en mevr. Rauch opendien het programma met eem toepasselijlk lied op Alcmaria. De heer Kleimveld deed zich daama kemmem als aar- dig conferencier en bovendien wist hij met zeer goed' geslaagde typeeringem de aamwezi- gem te amuseeren. De heer de Lugt had zeer veel succes mt zijn couplettem betrekking heb bende op Alcmaria en hare geschiedenis. Alle aan'wezigem zongen daarna om de stemming te verhoogen een feestlied van deni heer C. Witte, dat natuurlijk weer zeer in dem smaak viel. Na die pauize voende het cabarelgezelschap eem eenacter op getiteld: „E'en topje thee" en de aanwezigen stelden: de goede vertolking op hoogen prijs. Een woord van hulde aan het gezelschap, dat zoo belangeloos zijn medte- werking verleemde is zeker verdiemd. De da mes kregen; bloemen. Na dte uitvoering begon bet bal, waarvoor buitengewoon veel animo was. Em toen de tijd vaa eindiigem getomem was, warem er nog evenveel memsohem als bijl't begin. Men heeft zich ongetwijfeld best geamuseerd. De vereeniging Alcmaria ontbaalde alle aan wezigen op royale wijze en] dit werd ten; zeer- ste gewaardeerd. 't Was eem bijzomder geslaagde feestavond. De receptie. Maandagmorgen half elf hield hetbestuur vam Alcmaria receptie. Nieuwjaarsdag was de oprichtingsdatum. Tal van bloemstukken versierdem (to obvenzael van 'hotel „Toelast" De heer de Boer, consul van dem N. V. B. alhier, was de eerste, .die de vereemiging Alc maria mamens den N. V. B. kwam feliciteerem en- complimiemteeren, onder het aan'biedem van eem van pracbtig groot bloemstuk, als eem huldie den N. V. B. voor al't geem Alcmaria im die 25 jaar voor het voetbalspel in N.-H. had gedaan. De heer de Nobel', voorzitter van de S torm- vogels, sprak namens die ver. em namens de clu'bs uit dem Overgamg. Nu Alcmaria zelf niet in de finale was, beloofdte hij dat Storm- vogels nog dit seizoen in Alkmaar tegen Alcmaria zou tomem spelem. 'Spr. bood bloe- mem aan. De Supportersver. felidteerde Alcmaria eni bood het Zilvtrem doel en' de lauwertak aan, de priizen voor de wedstrijdien. De heer Terlaag wenschte de vereeniging geluk onder't aanbieden van een bloemstuk. Onze wethouder Mr. Leesberg, vdorzitter van de Comm. v. h. 'Sportpark kwam met den directeur dem beer Scnenk Alcmaria geluk wensctoen. Spr. stelde de prettige samenwer- king tusschen Alcm'ari'a en het Gem- Sport- park bijzonder op prijs. iHet officieele contact, dat er thans bestaat tusschen het Giemeentebestuur en A. V. lijlkt ons voor de lichamelijke opvoeding van bij zondere beteekenas. De Ver. A. V. stelde't daarom ook bijzonder op prijs, dat onze Burgemeester Mr. W C. Wendel'aar, persoonlijk de vereeniging kwam Zilveren Jubileum' van een onzer Sportver- Zilve ren Jiubileum van een onzer Sportver- eenigingen kan niet anders dan van groote waarde voor de Sport zijn em getuigt van, een bijzonder meelevenf door het hoofd' der Ge- meente. Bijzonder aangemaam was het ook, dat namens de ver. „Alkmaar" (Go Ahead) de voorzitter de heer Vaster kwam feliciteeren. Aangen'ame samenwerking tusschen zuster- vereenigingen' lij'kt ons steeds van't grootste belang. „Alkmaar" had ook een bloemstuk gezondem. Verder voerden nog het woord de heeren Wijdeman namens Kr. en Vlugheid, Sweerts namens K. V. K. V., R. Kaan namens „Vios" G. Hartland namens't eerste elftal (bloem stuk aan't bestuur), J. E. de Wit als eerelid!, J. C. Lindeman namens V. V. A. onder het aanbieden van een prachtigen krans en tot slot de heer Boekman. Elk van de speakers werd door dten1 heer Lutterot op alleraangenaamste wijze beant- woord en dank gebracht. Telegrammen wa ren ingekomen van de ver. Heilo, Hollahdia, Z. V. V., Edo, Fiercules, H. F. C. en den heer Kappenburg. Verder was het den ge heel en ochtend een tomem eni gaan vam perso- men, die Alcm. V. kwamen geluk wenschen. De belangstelling voor dit jubileum in woord en daad was werkelijk buitengewoon. Dat is top de receptie ten) duiidelijksite geble- ken. Op het Sportterrein. Een enorme menigte toeschouwers was gis- teren op het terrein aanwezig toenl dte wed- strijden zouden beginmen,. Op het groene veld zou het feest besloten worden. De gecostumeerde wedstrijd tusschen twee telftallen uit de supportersvereemigin g was een succes. De „kaalkoppen" en „baardmen- schen", droegem eerst in optocht deni scheids- rednter't veld op. Wat zagen spelers en lei- der er in hunne kleurige costuums, aller- vreemidst, sommige onherkenbaar uit Eten, die zich vervormd had tot Charlie Ghaplim, deed' zich werkelijk van komische zijide ken- men em was soms de ster van het veld. Dte „baardmenschem" Waren eerst dte sterksten en wistem ze'fs eeni 30 voorspromg te ver- krijigen. Tal Van grappige toonteeltjes deden zich voor. De „kaalkoppen" kwamen er och- ter langzamernand beter in em wistem zoo- waar deni stand gelijk te maken. Dit was een fraai resultaat. 33. 'De Supporters hadlden van dezen gecostumeerden wedstrijd zeer veel werk gemaakt eni't publiek amuseerdte zich best. Stwmwgels—V. V. A. 2—0. Toen kwam dte eindstdjd. Onder van dien heer Boekman, steMem zich de voT gendte elftallem op: Stormvogels: ter Horst (d.), Blihkhof em Koster (ach'ter), .Struys, Snoek en: Bakker (m.), Visser, Blinkhof Sr., van Hemert, C. Oldenburg, en, K. Oldenburg (voor); V. V. A.: Spanjaard (doel), Haring en Dassem (achter), Hosselet, 'Steur em Ree- lick (m.), v. Wiilligenburg, v. Oudenaerde, Tacken, Drijfhout eni Meijier (voor). In de eerst helft waren1 de Amsterdlammers zeker niet minder dan Stormvogels. Zij kre gen een paar mooie kansen, die door slecbt schieten verloren gingen. Af en toe was't spel forsch. Vrije schoppen werden nog al eens gegeven. Spanjaard verdedigde zijh idoel voortreffeli|k. Rust 00. 't Was wel even' vreemd, den Sympathieken sportliefbebber C. Witte, op den eersten dag van't mieuwe jaar niet meer te zien, als pachter der bmfetten. Hij toch is gedurende tal van jaren naar wij, meenten 16 de bezoekers op dte meest wel- willende wijze tegemoet getomem en, had zich aller vriendschap verworven. 't Zal velen spijten, dat zijn plaats door eem ander is in- genomen. Wij hopen echter, dat zijn opVol- ger, de heer 'K. Roos, spoedig met de sport- vereemigimgen en de bezoekers' op even goe- den votet zal sitaan. Na de pauze wissel- den Visser en C. Oldenburg van plaats. Een groote verbetering. Dassem mest bij V. V. A. uitvallen. Eert geduchte handicap. Een inVal- ler kwam. Stormvogels was in deze tweedte helft beslist de sterkste eni drukte dat door twee doelpunten uit. Eten Van Witte Jan en een van Visser. V. V. A. was niet zoo gelukkig dat zdji een tegenipunt ton maken. 't Zou zeker verdienld zijn geweest. V. V. A. speelde vooral in dte eerste helft zeer goed. Vlug zaten de spelers er op. Haar keeper heeft veel gered. De voor- hoeae kan echter niet schieten. Stormvogels speelde in de tweede helft goed. Na afloop reikte de heer Lutterot dejprij- zem uit. Aan Stormvogels 't Zilveren Doel met elf draagmedailles voor de spelers. Ook de medaille van. het Gemieenitebestuur kwam aan Stormvogels". Die ploeg toch behaaldie de mooiste overwinoing. V.V.A. fcreeg dten; zilveren lauwertak em de medaille v. d. 'heer Dekker. De ^eerem Dasser van V. V. A. em G. Hartland van Alcmaria hadden' zichi in den wedstrijd V. V. A.—Alcmaria bet meest ondterscheiden en kregen elk een herinmerings- medaille. Ook van den heer Dekker. Den heer Boekman werd voor zijn uitmun- tende leiding eveneens eem medaille aange- boden. Er werdem nog eernig hartlijke woor den gsproken, er werd gejuicht op Alcmaria, V. V. A. em dte Stormvogels em tot slot op dten V. V. A. keeper. Toen was het eimde daar. Alcmaria heeft haar Zilveren Jubileum op schitterende wijtze gevierd. Ziji kan1 er nog lang met trots op terug zien. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelifkheid van de Redaetie. De qpname in deze rnbriek beiirijst geenszins dat de Redaetie er made instepyL) Mijnheer de Redacteur 1 Gaaxne zal ik nog eenmaal van Uw gast- vrijheid gebruik maken tot antwoord aan den heer Kostelijk te Heer-Hugowaard. J a heer Kostelijk, ik stel n og al belamg in wa,t im Hugowaards Raad gebeurt. Ik doe U echter opmerkem dat de aandacht er door dem Ftoofdredacteur van dit blad op geves- tigd werd en er is m.i. alle redeni voor. Die belangstelling heb ik trouwens niet voor Uwen Raad alleen." Dat' de regeling volgens die door U ge- uoemde ariikelen gaat was mij bekend d'och wail niet wegneemt dat alle gemeentebestu- ren zich maar doodkalm bij het besluit van Ged. Staten neerleggen. Wanneer er alge meene oppositie kwam en men zich hier niet bij neerlegde zou men stiellig wat anderls zien. Im dat opzicht kan ik aan'bevelen eens te lezem wat de gemeenteraad van; Wierin- gerwaardi besloot, die wil eenvoudig in die salarisvasilstelling gckend worden en dien kant mioet het m.i. uit, Natuurlijk behoeft men in dezen geen me- dewerking van Burgemeester en Secretaris d;e op de meeste- d'orpen B. en W. zijn te verwachten. Die zijn de zaak met Ged. Sta- tem eens, wat- zeer verklaarbaar is. Voorts meende ik uit een goede bron te we- ten dat de bezoldiging als Dijkgraaf 2500 was, ik neem echter aan dat U het beter weet. Dat het baantje echtler zooveel tijd in bo- slag neernt meen ik ten sterkste te moeten betwijfelen. Als iemand burgemeester, Se cretaris en bovendien nog dijkgraaf kan zijn is er aan alle 3 functies niet veel tie doen. Is toch de bewerking van K. gegrond, dan is het schande dat een Burgemeester-Secretaris f 4000 opstrijkt, Neen ik bedank voor een veel1 tijd! mamend baantje voor f 500, maar het zal ook niet noodig wezen. Misschien heeft U een werk- man-candidaat ten Uwent. Het geeft altijd nog meer dan een werkman die 20 centen per uur verdiemt bij een 8-urigen werkdag en ik stel mij zoo voor dat men ten Uwent toch wel niet langer zal werken. 4 Als ik een goede opvatting heb van1 werk- verschaffing meen ik dat het zeker boven het standaardl'oon zal gaan,. Wanneer d'aitl in de plaats schandelijk laag is, dan; moet1 m.i. de gemeente een goed voorbeeld geven. In1 dit verband breng ik huldte aan de ruimere op vatting van den Raad van. Heiloo, die meent diat een werkman 40 cent per uur moet ver- d'itenen, wat zeker ook boven dit stlandlaard- loorn is, doch het kan zijn dat Uw opvatting dte juiste is. Ik deel echter Uw zienswijze niet en wanneer Uw Raad' een arbeidersvertegen- woordiging had zou men zeker een andere gedachte krijgen. Uw zienswijze over kindertoeslag deel ik evenmin, d'och dat is een kwestie van opvait- ting. Dat de vrees of hit die 35 cent per uur verdiemt in dew eikverschaffing bij een par- ticulier vandaan zou gaan is door U niet ge bezigd, zegt U, wat U daarvan zegt heb ik niet begrepen:, echter wil ik aannemen' dat het' juist is. Uit dte verslagen bleek echter dat gene wat ik meende. Hal vatt mij werkeTijk rmee dbt U ooh be- treurt dat het loon zoo laag is. Ik had' er een andere gedachte van. U hetwijfelt het of men dit door een organisatie kan voorkomen. Ik dteel die meeningniet. Denkt U dat dte uitkeering bij werkloosheid zoo goed geregeld was als mien niet zoo stork georganiseerd was? Geen kwestlie van. Trots alle bezuini- fing in hoofdzaak op papier in ons arlement, zijn de uitkeering bij werkloosheid voor 1923 even als het vorig jaar. Tegen da loonsverlaging wake de sterke bondeu even eens en gebeurt het laatste, dan heeft dit plaats in1 overeenstemming met werkgevers en werknemers, men zou eens zien wat er ge- beurde als dte boodten er nietl waren. Ik geef natuurlijk toe, dat vraag en aan- bod wel eenigszins invloed' op het loon heb ben, docli U zal mij moeten toegeven dat de loonem het laagst zijn waar organisatie ont- breekt. Ten slotte zegt U dat U ook Is georgani seerd, ik beh'oor ook tot Uw organisatie, doch trots onze organisatie kunnen wij het niet tot een verzekerd bestaan brengen. Doch dat hangt af van andere omstandig- heden, waarover ik niet wil uitweiden, bijv. uitvoer, valuta e.a. Ook vaard'igen wij niet de juiste manmen naar d1 eKamer en Staten af Onze organisatie heeft nitet, zooals bij andere organisaties, haar mannen als 4 ware naasf den minister staam. Wij' laten dit te veel aan advocaten, schoolmeesters en amb tenaren over. Gelukkig wordt men ten platter lande wijzer. Bedriegen de voorteekenen ons niet dian zal dte tuinbouwende bevolkinig zich niet langer bij d'e neus laten nemen en' zelf haar mannen naar Kamer en Staten afvaar- digen. De misleiding bij dte stembus was al te doorzichtig. Met dank voor Uw plaatsdng, G. SMITS, Hteiloo. DE Z A A rORAANH ANDEL, In de laatste 25 jaar zijn vele oudere graansoorten vervangen door nieuwe enl bete- re, voortgebrachit door btekwame kweekers. Aan alle eenigszins ingewijdien is het bekend, dat alle betere soorten in verreweg de meeste gevallen slechits na langdurig vorachen en zoekenl 'worden verkregen. Aanvankelijlk werd het kweekerabedlrij'f hooWzakelijik ter tiaud ge nomen door mannen, die zich bij dienj aTbeid voornamelijk lieten ldden door eigen1 groote liefhebberij eni vooral ook door hum zeer spe cial en en bijizonderem aanleg, zonder welke uitblinkende eigenschappen bijna nimmer ieia in die richtimg zou kunneni wiordeni >bereikt. Naast dien bijzonderen1 aanleg voor voort- bnenging van betere cultuurgewassen is na tuurlijk vooral van groote beteekenis, inaieni de kweeker zich geheel laat leidenl door alr trui'stische gedacihten;, n.l. in dezen) zirn, dat hij door zijn arbeid het algemeen belang dient. Slechte steunenfd op eigen' btekwaamlheid en op initiatief zouden de voortbrengers 'onzer nieuwere graansoorten hun aibeid natuurlijib steeds met enfhousiasme voortzetten, indien deze arbeid niet eene voortdurende aaneeni- schakeling van teleurstellende resultaten ware. In verhouding tot de groote moeite, die elke kweeker zich voortdurend moet getroos- teiT, verkrijigt hiji slechts zeldien voor dc prao tijk waardievolle successeni. Indien eeni kweeker van aanleg en met veel ambitie bovendien is toegerust met bijna on- uitputtelijke geldimiddelen, dan is het denk- baar, dat hij louter uiit altruisme zich ten voile geeft aan zijn veelomvattende taak, maar dergelijlbe voorbeeldem zullen natuur lijk slechts uiterst sporadisch voorkomen. In dien het kweektersbedrijf dus tot de grootst mogelijke ihoogte zal worden lopgtvoerd in diien zin, dat iedereem, die daarvoor specialen aanleg bezit. er zich geheel aani kan geven, zonder dat die financieele factor als een; over- wegend bezwaar behoeft te gelldlen, dan zou in idle eerste pllaats te overheid' moeten ingrij- pen, om door het scheppen van een bepaald hanidelSprivilegie zulks mogelijk te maken. Mede omdat in den loop der jaren is ge- blielken, dait de bodemproductie juist tengevol- ge van het ki\veekiersbedrijf zeer veel hooger can worden opgevoerd, zoo zou men' meenen, dat de overheid met voortvarendheid de gele- genheid zou aangrijpem, om dit 'bedrijf door instelling van eem officieel handt-lsprivilegie voor de kweekers zoo krachtig mogelijk te steunen. En tboh was zulks tot nu toe geens zins het gevalWerd in dat opzicht hier en daar in het buitenland eem goed voorbeeld gegeven, dit vond nog lang niet overal navol- ?ing. Ook in Nederland werden de kweekers- jelangen voortdurend zonder officieele be- scherming gelaten. Elke poging in: die rich- ting scheeni steeds op onovertomelijke bezwa- ren te stuiten: althans de lang verbeide rege- ing liet steedis op gich wachten. 'Gelukkig heeft de zaai-graanhandel zelve, voor zooverre dit zonder wettelijke bescher- mi-ng moglijk was, deni kweekers het noodige privilegiie bezorgd, door hen bij usantie liet recht toe te kenirtn,, dat slechts hij zijn voor- raden der door hem: voortgebrachte soorten als origineele waar mag presemteerem, en zoo vervolgens zijta directe afnemers het dnarop volgend jaar hunne oogsten als eersten na- >ouw. iBij het groote gemis aan oVerheidsbescher- ming is dit on-oifideele privilegie door dert kweeker nu reeds sedert jaren als eeni onmis- baar recht gewaardeefd, maar daartegen- over spreekt het vanzelf, dat zoodanig privi- egie in de groote practijk een uiterst zwak en' derhalve allesbeihalve afdoend middel was, en was de zaaigraanhandel in diit opzicht nog verre van ideaal. Juist de kweekers en hum directe afnemers worden hierdoor immier het meest igedupeerdl. Gelukkig schijnt die verwar- rende en onregelmatige toestand nu spoedig zijn einde te nadanen. Door het Proefstation voor zaadcontrdle te Wagemdngen is n.l. bepaald, dat alle zaai- graan-veitoopere, die hum goedgekeurde ver- eddde voorraden ondter A H. V. Z. aanbie den;, voortaan verplicht zdjh dten dluur van den nabouw hunner partijlen volledig mede te dee- "en. Door deze bepaling zieni dte kweekers het sinds lang nagestreefde ideaal eindelijk ver- wezenlijkt. De zaaigraanhandel zal daardoor in zuiverder en reeeler banen worden geleddL en dus eindelijk ontdaan worden,1 van1 vele tot nu toe bestaande grove misstanden. Mogen1 nu alle direct eni indirect be1ang- lebbemden er krachtig toe medewerken, dat bedioelde officieele handelsbepalingen spoe dig en algemeen ingang vindeo I X.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6