DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DRUKWERK Voor spoedeischend is aw adres: N.V. Boek- eo Handelsdrukkerij v.h. Herms.COSTER ZOON. I Voordam e 9. ALKMAAR. No. 2 Honderd njf en twintigste Jaargang 1928 WOENSDAG S JANUAEI Buitenland Dit nummer bastaat uit 2 blacten. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonneraenlsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Directeur: Q. H. KRAK. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN s Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsniimie. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ft ZOON Voordam C 9. Telef.nr. Administratis 3. Telefoonnr. Redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. DE CONFERENTIE TE PARIJS. Gistermiddag om twee uur is de Parijsche conferentie (een voortzetting van die te Lou den in Dec. 1.1.), bijeengekomen. Dc eerste zii- ting duuide tot bijna zes uur. Zij werd ge- open-d door den Franschen premier Poincare, die allereerst het Fransche plan meedeelde. Dit komt in hoofdzaak op het volgende neer: Geen moratorium zonder panden, maar de pandneming moet zuiver een economische, tinancieele en douane-maatregel zijn. In diat geval zal een moratorium van niet langer dan twee jaar kunnen worden tocgestaan. Poincare deed vervolgens mededeeling van hetverzoek van den Duifcscben rijkskanselier aan de conferentie om dr Bergmann te hoo- ren, die de voorstellen van het Duitsche rijk zo uiteenzetten. Dit verzoek werd voorloopig ter zijde gelegd. Daanaa kreeg Bonar Law het woord om het Engelsche standpunt toe telichten. De groote verschilpunten met het Fransche plan zijn: lo. dat Engeland een moratorium voor Duitschland wenscht van vier jaar met de mo- gelijkheid van vcrkorting, indien de Duitsche financien intusschen- mochten verbeteren; en 2o. hetfeit, dat Frankrijk reeds dadelijk waar- borgen wil en Engeland eerst wanneer Duitschland niet mocht nakonren wat het heeft beloofd. In zijn commentaar legde Bonar Law den nadruk op de noodzakelijkhedd, Duitschland op verhaal te laten komen en ous gedurende het moratorium slechts zeer weinig te ei- scben. Men weet dat volgens het Fransche lan het moratorium niet gelden zou voor de osten van onderhoud der bezetting van1 den Rijnoever en voor de betalingen in natura. Het Engelsche plan wil de Duitsche ver- plichtingen gedurende vier jaar op nihil bet- palen, afgescheiden van z-ekere leveringen in natura, waarvoor crediet wordt gegeven te- gen latere betalingen Gedurende' de daarop volgende vier jaren moet jaarlijks twee mil liard goudmarken worden betaald, en gedu rende de weder daarop volgende twee jaren twee en een half milliard goudmarken. Na tien jaar moet d'rie en cen derde milliard wor den betaald of een kleiner bedrag, mits niet minder dan twee en een half milliard, vast te stellen door een onpartijdig scheidsgcrecht. Voor het toezicht op de Duitsche financien wordt voorgesteld, dat er een buitenlandsche financieelc raad zal worden ingesteld te Ber- liin, bestaande uit personen, aangewezen odor Britannia, Frankrijk, Belgie en' Italie, met twee andere leden onderscheidenlijk van Amerikaansche en van neutrale Europeesche natinolaiteit. Als dit toezicht houdende col lege met a'gemeene stemmen beslist dat de staat der Duitsche financien vodr het einde der eerste peri ode van vier jaar zoodanig is, dat er betalingen in geld kunnen worden ge- daan ten behoeve der schadevergoedingen, dan heeft het deb evoegdheid, de jaariijiksche betalingrn van twee milliard vroeger te doin ingaan, doch niet langer dan twee jaar vroe ger. en regelingen te treffen ten aanzien- der latere betalingen, ten einde te maken, dat de totale verplichtinig niet wordt vergroot. De verpliehtingen zullen1 belichai.md zijn In 5 percents stukken, dadelijk aflosbaar door de Duitsche regeering, eerst op gemakkelijke voorwaarden, geleidelijk oploopend tot pari na verloop'van twee-en-dertig jaar Er wordt, met name in de eerste jaren, af- lossing tocgestaan op zulke liberale voor waarden. dat de besparing aan1 jaarlijkschen interest op de afgeloste stukken voldoende zal ziin, om. als het Duitsche crediet hersteld1 is, om zoowel den interest als het amortisatie- fonds te dekken van de Duitsche lecningen, wclke aan de markt worden gebracht met af- 1 oss i n gs-doel ei nden. Deze regeling geeft Duitschland een krach- ti-ge aansporing om dergelijke leeningeu zoo spoedig mogelijk aan te gaan, omdat het drdoor een voortduraide verplichting omzet in eene van beperkten tijdsduur zonder de jaarlijksche lasten te verhoogen en de nor- male buitenlandsche schuld aan particuliere houders van obligaties kan stellen in de plaats van zijn1 huMlge verpliehtingen tegenover vreemde regeeringen. Het mobiliseeren der Duitsche schadever- goedingsschuld zal geschieden door leenin- gen, door Duitschland aangegaan bij het pu- bliek waarvan de opbrengst zou dienen voor de a flossing der oorspronkelij loe obligaties. Ten einde Duitschland een weritelijke kans te geven het evenwicht in zijn begrooting te herstellen en de mark te stabiliseeren, is het beslist noodzakelijik dat het volledig vrijge- steld wordt van betalingen in vreemde munt gedurende de eerste periode en1 dat de leve ringen in natura tot een minimum worden te rn o-e-ebracht, behalve voorzoover de ontvan- -rende landen bereid zijn er constant voor te betalen. Het zal evenwel noodig zijn, dat de leve ringen op rekening der schadevergoeding van cokes aan Frankriik. steenkool 'aan Italie en mogelijk ook verfetoffen zelfs 'gedurende deze eerste periode worden voortgezet schoon op verminderde schaal- Als Duitschland er niet in1 slaagt de toe- zich houdende autoriteit te overtuigen, dat het zijn best doet't Duitsche financieele even wicht te herstellen of zijn herziene verplieh tingen na te komen, moet het zich onderwer- pen aan alle maatregelen, die de geallieerde mogendheden met algemeene stemmen beslui- ten dat noodig zijn met inbegrip van een ge- welddadige inbeslagneming der Duitsche in- komsten en activa en een militaire bezetting van Duitsche gebieden buiten de bestaande bezctte zdne De volgende voorstellen worden gedaan ten aanzien der intergeallieerde schulden, met dien verstande, dat bovenstaande schade- vergoedingenregeling wordt aanvaard en dat men- alle voorstellen om panden te nemen en sancties toe te passen behalve die, welke in het Britsche plan zijn vervat laat varen. lo. De goud-d^pdts, thans onder berusting van Groot-Britannie als waarborg voor de intergeallieerde schulden, worden gebezigd voor de vermindering dezer schulden. Deze depots bedragen slechts een tractie van het bedrag der schulden. 2o. De Duitsche obligalties der eerste serie, te cntvangen door Frankrijk ten aanzien1 der Belgische oorlogsschuld en- anderhall milli ard van d'e obligaties der eerste serie te ont- vangen door Italie voor zijn aandeel in de schadevergoeding, worden overgedxagen op Groot-Britannie. 3o. Hetgeen overblijft van1 de netto-schuld tusschen de Europeesche geallieerden ten1 aan zien van voorschotten met het doel den oor- log voort te zetten, zal geheel worden- afge- senreven; alle tegen-vorderingen zullen wor den prijsgegeven op voorwaarde dat de schuldenaars hun belangen in de tweede serie der betrokken obligaties overbrengen in een ..pool" ter verdeeling onder die mogendhe den die schuldenaren zijn van de Vereenigde Staten, en wel in verhouding tot de respec- tieve schulden aan Amerika van die mogend heden. Ook van Itailaansche zijde is een plan ge- noemd. Men wil dat voir een spoediger beta- ling der Duitsche schadevergoeding een re- ductie op het bedrag beneden 150 milliard1 zal woraeni gegeven. Overigens houdt ItaliS niet star aan een bepaald voorstel vast, doch houdt verschillende varianten gereed omi een overeenistemmiiDjg onder die geallieerden te ver- gemakkelijken. Gisteravond hadden de heeren1 een diner op den Quai d^Qraay, terwijl de ochtend van he- den geheel zou zijn gewijd aan het desbundl- genonderzoek der verschillende voorstellen. De conf erentie komt heden om drie uur we- derom bijeen. In Fransche dliplomatieke kringen is men over den eersten conferentiedag buitengewoon teleurgesteld en in het bijzonder over de Brit sche voorstellen. Het Fransche plan komt in hoofdzaak neer op het volgende De panden. Exploitatie der dominale bosschen van het bezette gebied van het Rim- land, naarmate deze exploitatie noodzakelijk blijkt, ten einde de houtleveringen te verzeke ren. 2e Instelling op verschillende punten van het Roergebied van een intergeallieerde con- missie, die tot taak heeft toezicht te houden op de kolenleveringen, weleke door de Com- missie van Herstel zijn geeischt-. 3e Directe inning door de geallieerden1 van de douane-ontvangsten van het Rijnland en het Roer-gebied. Het is niet de bedoeling, nieuwe douane-rechtcn in te voeren. 4e. Belasting op de steenkolen. Deze be- lasting zal door middel van de intergeallieer de commissie in het Rijnland en1 het Roer-ge bied worden vastgesteld op de wijze van de Kohlensteuer, terwijl de commissie ook de di recte ontvangst ervan zal verzekeren. Men schat, dat deze belasting meer dan 400 milli- oen goudmarken zal opbrengen De commis sie zal de noodige bevoegdheden krijgen om de Duitschers te verplichten, een deel ervan in buitenlandsche deviezen te voldoen. Dit gedeelte zou ongeveer een vierde bedragen-. 5e. Belasting op den uitvoer. Men weet, dat sedert de overeenkomst van1 Londen van Mei 1921 de Duitschers verphcht zijn, zelf een recht van 26 pet. te heffen van1 nun uit- voeren, te betalen in buitenlandsche deviezen. Wat betreft den uitvoer van het Rijnland1 en het Roer-gebied, zou dit recht voortaan di rect door de geallieerden gehevea worden-, in een verhouding die de intergeallieerde com missie van het Rijnland- zal vasistellen. Ten einde de heffing dezer belasting te verzeke ren, zullen de Duitsche exporteurs geen uit- voervergunningen krijgen1 dan tegen betaling der deviezen, welke van hen geeischt zullen worden. Er zijn, naar men meent, geen mdlitairen noodig om deze panden in bezit te nemen Het zeniden van bupgerlijke amtotenaren zou voldoende zijn. De aldus ontvangen bedra- en zullen de geallieerden zich1 tijdens den uur van het moratorium slechts toeeigenen, naarmiaite Duitschland; niet aan zijn verplieh tingen voldoet. In het normale geval is het de bedoeling, deze bedragen1 in de Duitsche schatkist te storten. Moratorium Frankrijk ia bereid, Duitschland een moratorium, van twee jaar toe te staan, doch dit moratorium meldt niet voor de leveringen in natura en heeft dus air leen betrekking op de betalingen in baar. De stortingen, welke bestemd zijn voor be- strijding der kosten van de bezettingstroepen, mogen bovendiep niet worden onderbroken. Finacieele cotrdle. Men komt teru£ tot het oude plan, een strenge contr61e op de Duitsche financien en de Reichsbank uit te oefenen door de garantie-commissie naar Berlijn te verplaatsen. Vermindering der Duitsch e schulden buitenlandsche lee» n i n g. In deze kwestie bepaalt de Fran sche regeering zich er toe, haar vroeger standpunt te handhaven Zij blijft bereid de Duitsche schuld te verminderen in dezelfde mate, waarop Frankrijk's schulden tegenover de geallieerden verminderd zullen- worden Zij meent overigens, flat het nmttig zal zijn, dat men zich reeds dadelijk bezighoudt met de kwestie der Internationale leening, welke door Duitschland m-oet worden uitgegeven. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. Alvorens naar Parijs te vertrekken, heeft de Britsche gedelegeerdc Lord Cuxzon, aan 1s- med1 Pacha een brief gezonden, waarin hi] herhaalt, dat de Britsche regeering de Turk- sche eischen met betrekking tot Moaoel niet kan inwilligen. Tevens wordt in den brief verzocht, dat de kwestie der grenzen van Syrie en Irak in be- handehng zal worden genomen. In delegatiekringen te Lausanne wordt be- weerd, dat na den tetugkeer van Curzon1 de conferentie haar tempo verhaast heeft Isrned laatste woord inzake de capitulaties zal mis- schien heden reeds gevraagd worden. Indien dit kans op een oplossing geeft, zal de discus- sie heropend worden, editer zander den Tur- ken opnieuw gelegcnheid tot lang marchan- deeren te geven. De geallieexdea schijnen be reid niet op het Afiu's&sch teliuis te btijven aandringen, indien de Turken inzake de capi tulaties en Mosoel inschikkelijk zijn, doch in dien een breuk onvermijdelijk is, zal te tehuds met de protectie der minderheden voor de pu- blieke opinie naar voren worden gebracht. Er beerscht te. Londen een algemeene vrees, dat de .tegenstanders te Konstantinopel het een of ander in den zin hebben. In kringen, die in Lausanne contact hou den met de Turken, is men weinig optimis- tisch Men beschouwt de Engelsche vloot- concentratie in de Dardanellen als een voor- teeken van een mogelijk afhreken der confe rentie. Te Londen is nog geen bevestiging ontvanr gen omtoent den z.g. opstand in Mosoel en het in brand steken der Britsche vliegstations, waarom-trent in berichten uit Angora sprake was. Men is van meening, dat deze geruch- ten alleen verspreid zijn om te Lausanne den schijn te wekken, dat de bevolking daar pro- Turksch zou zijn. Berichten, welke door Reuter te Konstanti nopel uit Angora zijn ontvangen, schijnen er op te wijzen, dat de regeering van Angora een onverzoenlijker houding zal gaan aanne- men. De nationale vergadering heeft een gehei- me zitting gehouden, welke zes uur duurde en over de conferentie .van Lausanne liep. De houding der geallieerden werd fel gelaakt en eenstemmig werd een resolutie aangenomen, waarin op de handhaving van het nationale pact werd aangedrongen. Volgens een nog niet bevestigd bericht zou Ismed Pacha opdracht hebben gekregen om het nationale pact integraal te handhaven en afzonderlijke vredesverdragen te sluiten met de mogendheden1, welke de bepalingen cr van willen onderteekeuen. 9GH.EE(P SRAM)P NAB IJ CONSTANTINOPBL. Volgens een) bericht van Lloyds uit iKon- stantinopel is de kustvaartboot „Piasj a Bagtche", op 12 mijleni van Constantinopel gezonken. Het meerendeel der bemanming en passagiers is omgekomen. Een Exchange"-telegram meldt, dat de boot zonk in de Zee van Marmora nabiji het Prinseneiland. Twintig opvarend-en verdron- ken. De ramp wordt toegeschreven aan over- lading. HET GOETHEANL'M TE DOR.NAQH- A-F-GBBRAND. De iHoogeschool1 der Anthroposof henhet Goefheanum van Dr. Rudolf Steiner, te Dor- nach bij1 B-azel, is op Oudejaarsavond door bnand- vernietigd. Toen- de brandweer arri- veerde, stond net geheele gebouw reeds in lichte laaie. M-en verm-oedt, dat het ontstaan van den brand aan brandstichting is te wijten. EEN MOOIE DAA'D. D-e 73-jarige 'Henry Dix, een Rus, die der- tig jaar geleden zich in Amerilkta vesti heeft zijn groote zaak in vrouwen vermaakt aan zijtn 400 employes. Afgezien van zijn winst, genoot Dix een salaris van 155.000 gulden. Hij- zal adviseur blijven tegen een jaansalaris van 1.50. De aanstaande president van die Dix Cy. was als loopjongen begonnen-. CORRUPT IE OP GROOTE SCHAAL. De Amerikaansche justitie heeft een ver- vol^ing ingesteld tegen Benedict Crowell, assistent van den staatssecretaris van Oorlog Baker (uit het kabinet-Wilson') en zes andere rijke Amerikanen1, wegens bedrog van de re- Iing op groote schaal. De beschuldigden en destijds practisch gesproken eigener beweging aan die ^Emergency Construction Committee" van den Raad van Nationale Verdediging hun diensten aan. Ziji worden er van beschuldigd, zonder raadplegmg van den staatssecretaris van Oorlog, op onbehoorliike wijze contracten te hebbeni vergeven- ten be- drage van honderden millioenen dollars voor den1 bouw van kamipementen aan firma's, waarin ziji aandeelhoudera waren1. Zij moeten zichzelven geweldig hebben verrijikt en aan de regeering saw are verliezea hebben berok- knd AANSLAGEN TE HALLE. Gosteraacht trachtten opgeschoten jongens, die men nog niet heeft kunnen vatten, het ruiterstandbeeld van keizer Wilhelm I en hot G-rosse Denteal te 'Halle in de ludht te doen springen. De Moltke-iguur van diiti Denkmal stortte met het voetstuk neer. Ook tegen de Siegerssa-ule werd een aanslag beproefd- De d-aders warden echter door die politie ver- jaagd. Ten slotte werd een1 bomaanslag ge- pleegd op de aan de Saale gelegenl villa van een bankier. De voorgevel van het gebouw werd beschadigd. HERSTEL VAN PRIVAATBEZIT IN RUSLAND. D Moskousche Sovjet heeft een commissie ingesteld, welke zich zal bezighouden met de kwestie van de teruggave (ter particuliere huizen, die tot eigendom der -gemeente waren verklaard. Binnenkort zal een lijst gepubli- ceerd worden van de huizen, die a^n hun vroegere eigenaren zullen1 worden teruggqge- vein. DE EX-KON1NOIN VAN MONTENEGRO. De vroegere koningin van Montenegro, Mi- lena, die tegenwoordig in ItaliS woonit, heeft de Joegoslavische regeering verlof gevraagd in haar vaderland te mogen terugkeeren om de kwestie der apanage van de familieleden van den gestorven koning Nikita te regelen. Deze zijn bereid1 met de regeering te Belgrado een accoord te treffen en den strijd voor de onafhankelijkheid van Montenegro, dien ze tot dusver gevoerd hebben, op te geven. DUITSCHE BEDOELING EN? Lewis, een bekend arbeddersleidlea" in' de Transvaal en gemeenteiiaadsMd van Benoni, heeft van zekere Amerikaansche zijde een aanbod van 50.000 pond sterling ontvangen om propaganda te voeren onder de inboor- lingen van Zuid-Afri-ka en hen te organisee- ren. Het aanbod werd afgewezen en Lewis deel-de dengene, die het aanbod deed, mede, dat, indien verdere aanbiedingen van dien aard werden gedaan, hij de regeeringen van Zuid-Afrika en Amerika zou in kennis stel len met de bron van deze propaganda onder de inboorlingen. De*zaak is gerapporteerd aan de Kamer van de mijnen. NIEUW J A ARSDAG EN HET DRANK- VERBOD IN AMERIKA. Dank zij! de waakzaamheid van de drank- wetambtenaren, is de Nieuwjaarsdag te Nlew- York, meer dan in vorige jaren het geval was, zonder gehruik van sterken drank ver- loopen. Ongeveer 100 personen werden ge- arresteerd. Het bebende Sint Louis-hotel werd door de politie en de drankwetambtenaren doorzocht. In vele steden aan de westkust m-oet echter meer sterke drank zijn gebruikft dan in jaren bij de nieuwjaarsyieritig het geval is ge- weest. Vooral te San Francisco en ook te Chicago moet dit zijn geschied. BOMIAAlNBILIAGE'N) TE LISSABON. De Spaansche regeering heeft van haar ge- zanit .tie Lissabon een telegram ontvangen, mel-dende, dat aldiaar in verschillende deelen van1 de stad 7 bommen ontploften1, o.-a. een bij de woning van den gouverneur eni andere bij het Italiaansche consulaatsgebouw, dat de vo rige week ook reeds door een bom werd1 be schadigd. Fr zijn geen- slachtofifera. De buitenliandlsche legaties en openbare ge- bouwen worden bewaakt. REB ELLEN TERECHTrOESTELD. De regeering van den1 Ierschem Vrijstaat blijift eeni -kraditige pollitiek jegens de rebel- 1-en voeren1. Gister werden opnieuw vier op- siandeldngen teredhtgestdd, als represaiTle voor het uit een hindferl-aag besch-ieten. van een troepemafdeeling bij- Castle Gregory in het -graafechap Kerry, waarbiji twee man wer den- gedlood en een gewand. EEN PARIJSCHE' WAARZBGSTER OVER 1923. Het „Petit Journial" heeft de bdkende waar- zegster, mme. Frayia, -gevraagd, wat naar haar meening, het nieuwe jaar voor goeds en kwaads zal! hrengen1. Het jaar 1923- doet zijn- ihtrede aldus mme. rraya, te midden van een waren chaos. Vooral op finamrieei1 gebiedi met de toestani er allesbehialve roosHeurig uit. De franc zal nog vender dialen en iedereen, doch vooral de initellectueden, protessoren, schrijvexis, advo- eaten, journ-alisteni, zullen 'groote moeite heb ben hun brood te verdienen. Ook de laadbou- wera, aan wie ik een -grooten oogst voorspel zullen moeiljikheden ondlervinden. De finan cieele crisis vernielt langzamierhand ale ede- gantie en alle belBefdheidi tusschen de men- schen. Vooris voonspelrt mme. Fraya de ineenstar- fing van nog tal van handellshuizien:. Volgens haar bedreigt den Franschen staat echter geen failMet: integedeel, de franc zal zich ten slotte herstellen, doch wellichk nog niet in 1923. Vender ziet deze waarzegster nog groote venandeniugen op politiek gebied komen- Ook daar zal de finiancieele kwestie den toestand beheerschen. Er zullen twee groote politic! sterven, een Franschman en een buitenlander. Ook zal er in Frankrijk een vreedzanue revo- Ituiiiie plaats hebben, misschien nog nidi in 1923, doch ziji is, volgens mme. Fraya, niet ver meer vertajderd. IHet allereerst zal het, babinet valen-. Dtan zal een "man, aan wien op het oogenblik nog niemand dlenlkt, zich op de voorgrond plaaitean. Dit zal1 geensziiis een zegevierend bolsjewisme z^in, ook niet een van de monarchic. Het zal nog de democratic zijn, inaar onder een henmijeuwden vonn. Ook de Duiitscihera zullen aldus mme. Fraya iangzamerhand een meer vredelievende houding gaan aannemen. Wat Engeland betreft; ook diiti land wordt ge- dreigd door een revoluitie. Toch zal- het gewone leven njte voortgang hebben. Er zullen, tal van ongt:lukkeni gebeu- ren1; de wetanschap zal gedlurig veld winnen. Het jaar 1923 beteekent de vooreereiding voor een meer verlichte periode. SARAH- BERNHARDT. Over -Londen komt een slechte tijding be- treffendC die bej-aarde kuns ten ares. Volgens de Daily Chronicle zou Sarah Bernhardt ernstig ziek zijn en) er zou geen hoop meer zijn bij de doctoren. OVEREENKOMST DOOR MIJNWER- KERS OPG-EiZEGD. De eonferentie van mijnwerkera in het Ruhrgebied, die 31 Dec. te Bochum gehou den werd, besloot de overeenkomst aangaan- de het overwerk voor den mijnbouw in' het RuhrgebiecL die tot 15 Jan. buiten weridng was gesteld, ran- af 28 Februari op te zeg- gen. Vooris werd in eene met 250 tegen 4 stem- men aangenomen resolutie geprotesteerd te gen de door Frankrijk gedreigde economiir sche uitbuiting van het Ruhrgebied. DU-ITSCHE PERS OVER REDEVOERIN- GEN VAN TOINCAR6 EN GUNO. Door de Berlljnsche bladen worden de Nieuwjaarstoespraak van den Franschen1 president Millerand en de te -Hamburg ge houden rede van den1 Rijfcskanselier Cuno te genover elkaar gesteld, met de opmerking, dat daaruit twee volkomen van elkaar geschei- den1 werelden spreken. Millerand h-ield eene soort van strijdrede tegen Duitschland, wier uitdagende toon moet ontstenumen-; Cuno ver- klaarde, dat de Rijksregeering Frankrijk een, z.g. Godisvrede aanboou. De V-orwart® noemt ook dit aanbod het be- langrijkste van het Duitsche voorstel. In elk geval staat het vast, dat Duitschland bereid is, den vrede inet Franfkrijk door eene afzon derlijke overeenkomst te verzekeren. Bij! dit streven vindt Duitschland- steun bij -andere mogendheden, in ieder geval bij- Amerika. De Deutsche Allgemeine Zeitung maen-t, dat Frankrijk, als het op het vredesvoorsfcel had willen ingaan, de grondwettige beden- kingeni daartegen op wettelijke wijze het den weg had- kunnen- ruimeni. De Berliner Zeitung 'am Mittag spreek-t van het waarlijk schokkende document van den Dui-fschen vredeswil, om door een1 wer- kelijk enorm aanbod de praestatien en ver- vuUingen van het, deni vrede verstorende, verdrag van Versailles uit de wereld te hel- pen. BEMIDDELING VAN A-M-ERIKA DOOR ENGELAND GOEDGEKEURD. De berichtgever van de Daily Mail te Pa rijs is gemachtigd mede te deelen, dat de Britsche regeering de door minister Hughes ALRMAA

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1