DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 3 Jaargang 1928 DONDERDAG 4 JANTJAEI Buitenland Dit Dummer besteat uit 2 bladen. Honderd rgf ©h twintigste Deze Courant wordt ELKCN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door bet geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 3 cents. Directeurs Q. fcL KRAK. Telef.nr. Admtnistratie 3. Tekfoonnn. Redactie S&, PRIjS DER OEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brleven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. CGSTER ZOON Voordam C9. Hooidredaeieuin TJ. &L ADEMA. DE CONFERENTIE IE PARIJS. Gistermiddag te drie uur kwam de confe rence weder bijeeo. Poincare oefende critiek op het Britsche plan en verklaarde, dat dit een vemieuwing van' 't vredesverdirag vormt, waarvan een aantal bepalingen worctea te niet gedaan; het wijzigt den betalingsstaat van Londen volkomen en' ontneemt aan de Com- missie van Herstel al hare redden. In.1, dpn voorgestelden buitenlandschen finandeelen raad kunnen Frankrijk, Belgie en Italie in de mindexheid worden gebracht door de beslis- sende stem van den Dui.tsch.en minister van financien. Het Britsche p.-. maakt geenerlei onderschdd tusschen d<_ schadevergoedingen en de andere verplichtingen van het Duitsche rijk en gaat geneel en *1 in tegen de bepalin gen van het verdrag nopens de schadevergoe dingen in natura. Er wordt in het geheel niet gezinspeeld op de prioriteit der kolenleverin- gen bestemd tot vervanging der kolen van de vemielde mijnen. Hetverdrag van Versailles kan, volgens Poincare, slechts gewijzigd wor den krachtens een votum van de parlementen der staten, die het onderteekend hebben. Het Britsche plan voorziet in geen enkel onder- pand, dat kan doen aannemen, dat Duitsch land na afloop van het moratorium zal beta- lende geallieerden moeten n.l. afzien van alle rechten welke zij ontleenen aan het verdrag om Duitschland te verplichten zijn verbinte- nissen na te komen Het Engelschc plan blijkt dus illusoir en gevaarlijk te zijn. Duitschland heeft geen buitenlandsche schuld. Door den aanstaanden val van de mark zal zijn binnenlandsche schuld worden ge- annuleerd. Zijn schadevergoedingBschidd, door het Britsche plan verminderd, kan1 in 15 jaar worden afgelost en Duitschland wordt dan het eenige Europeesche land dat geener lei buitenlandsche lasten heeft Door het Britsche plan zouden de werke- lijke betalingen van Duitschland worden ver minderd tot ongeveer 27 milliard goudmar- ken. Daar 80 pet. der obligaties A en B be- steind is voor de schadevergoedingen^ zou Let totaal der betalingen, uit dien hoofde aan de geallieerden gedaan, slechts 20 milliard be- dragen, waardoor het Fransche aandeel1 on geveer 11 milliard zou worden. Ten aanzien van de obllgaties dei' tweede serie zou het En- gelsche plan het aandeel van Frankrijk beper- ken tot 35 pet. in plaats van 52 pet., maar het aandeel van Groot-Britannie van 22 op 47 pet. brengen. De Belgische prioriteit zou worden te niet gedaan en de leveringen in na tura, verricht tijdens de periode, waarin de obligaties geen interest zouden dragen, zou den worden afgeschreven op de hoofdsoin der Duitsche schuld. Het plan- omvat de annuleering van het deel der scnuldvorderingen van Groot-Brittannie op de geallieerden, maar Frankrijk en Itahe zouden moeten afzien van' het terugkrijgen van het goud, bij de Engelsche Bank gedepo- neerd tot een totaal van een milliard 400 mil lioen goudmarken. De toestand zou zoo worden, d<at Frankrijk 14 milliard goudmarken aan de Vereenigde Staten schuldig is met 59 milliard aan lasten, totaal 73 milliard, terwijl Engeland 15.5 mil liard aan de Vereenigde Staten schuldig zou zijn met 30 milliard aan lasten, totaal 45 5 millard of 62 pet. van den totalen Franschen last. Om te verkrijgen, dat Engeland de Fran sche schuld. geschat op 11 milliard, annuleer- de, zou Frankrijk 38 milliard aan obligaties C Driisgeven, voorts 2 milliard 600 millioen a is bedrag van de terugbetaling der Belgische oorlogsschuld en een' milliard goudmarken, gedeponeerd bij de Engelsche Bank, afgeschei- den van de offers, die Frankrijk zou brengen ten aanzien der obligaties A en B. Na deze critiek van den Franschen premier werd de zitting geschorst. Bij de hervatting zette de Belgische eerste minister, Theunis, het standpunt zijner delegatie uiteen. Hij steunde dat van Frankrijk. Bonar Law verdedigde daarop het Brit sche program. De Itaiiaansche vertegenwoordiger zei, nog geen tijd te hebben gehad' zijne houding te bepalen. Voorloopig lijkt het er nog niet erg op, dat Frankrijk en Engeland het eens zullen wor den. De door beide landen ingediende plan- nen loopen dan ook wel zeer uiteen. Gisteren reeds hadden de voornaamster Paijsehe bla- den beschouwingen over het Britsche plan, waarover zij hunne teleurstelling niet vcrbor- gen. en gistermorgen heeft de Fransche mi- nisterraad uitgemaakt, dat het Engelsche voorstel onaannemelijk is. Het voorstel houdt z i een aanzienlijke vermindering in van de Fransche schuldvordering met nieuwe uitstellen, zonder een enkele waarborg, ter wijl het een definitief prijsgeven van de voor- naamste clausules van het Verdrag van Ver sailles vormt Dit beteekent niet ved .goeds voor de bespre- k in pen der geallieerde vertegenwoordigers. Volgens het „Hbld." acht men in Berlijn- sohe diplomafieke kringen den politieken toe- stand zeer emstig. De Fransche voorsteJ'.en schijnen volgens de opinie in. officieele krin gen nauwelijks een mogelijkheid te bieden om langs den weg van onderhandelen tot een praktisch resultaat te komen. Het Engelsche voorstel daarentegen acht men, alle bestude© ring waard. Het voorstel van een finandeelen raad onder presidium van Duitschland te vormen, schijnt alsi basis van onderhandelen in dk geval mogelijk. Betreurd wordt, dat in het Engelsche voorstel de termijnen, waaxbin- nen Duitschland betal'ing als schadevergoe- ding te doen heeft, langer loopen, dan in het Duitsche voorstel, waarvan een langere af- hankdijkhdd van Duitschland, tegenover de geinteresseerde staten, het gevolg zal zijn. en der gewichitigste punten van het Duitsche voorstd is juist, dat Duitschland weliswaar zeer lang door betalingen bedast zou zijn, maar dat deze betalingen na betrekkelijk kor- ten tijd niet meer als schadevergoeding, inaar als aflossing van opgenomen credieten zou den moeten worden gedaan. De Britten zijn, volgens een Reuterbericht uit Parijs, bereid zoover te gaan als redelijk mogelijk is om een compromis met de gealli eerden te vinden en hopen, dat Frankrijk de meest vfcrgaande punten van zijn plan zal inr trekken. In- verband hiermee wordt er de na- druk op gelegd, dat de Belgen, die geen ri- gen plan hebben ingediend, bij vroegere con- ferenties als bemiddelaars zijn opgetreden tusschen Frankrijk en Britannie. Mm- hoopt, dat de Belgen een verzachtenden invloed zul len oefenen. De Belgen en de Italianen zijn minder dan de Franschen tegen het Britsche plan gekant. Men gelooft, dat alle tact en be- kwaamheid der geallieerde premiers zal noo- dig zijn om een aannemelijke oplossing te vinden, gezien het groote verschil tusschen de Engelschen en de Franschen. TROEBELEN IN ITALIg. Uit Milaan zijn d.d. 2 Januari verschillen- de berichten gekomen over troebelen in eenige Itahaansche steden. De troepen der koninklijke garde hebben: op 31 December te Napels en Turijn getracht om zich met geweld te verzetten tegen de samen- smelting van hun korps met de carabdnieri. De autoriteiten te Turijn wisten de beweging te onderdrukken. De koninklijke garde-troe pen sloten zich op in de kazernen. De hoofd- conunissaris van politie deed 2200 muiters omsingeleu; dezen werden te middernacht ge- vangen genomen. Bij de conflicten zijn er vier dooden en vier gewonden der garde-soldaten gevallen. Een nieuwe poging tot opstand werd des anderen daags gedaan bij de ont- wapening der koninklijke garde, maar zij: werd onmiddellijk onderdrukt door caxibinie- ri. Er vielen weer dooden en gewonden Thans zijn alle korpsen der koninklijke garde ontwapend. Er wordt een onderzoek inge- steld om de verantwoordelijkheid vast te stel- len. Uit verschillende steden van Italie komen berichten van bewegingen van dezen aard. Te Napels hebben verscheidene hondcrden ko ninklijke garde-soldaten zich begeven naar het gebouw der fascisten en de meubel% in brand gestoken. Carabinieri en fascisten hebben toen de garden opgeslotendezen gaven zich over en werden ontwapend. De schuldigen zullen voor den krijgsraad worden gebradit. Ook to Genua, Parma en Pisa wordt van troe belen melding gemaakt. Doch alle pogingen zijn onmiddellijk onderdrukt. LLOYD GEORGE OVER DE FRANSCHE RIJNLAND-POLITIEK- Het „Berl. Tag." verneemt uit Keulen, diait in den nacht van 30 December een gedeelte van een rede van Lloyd George op een recla- mezuil Werd aan-geplakt. De Rijnland'commissie heeft nu een1 verorde- ning afgekondigd, waarbij bevolen wordit dat ,.deze publicatie, welke met een tendentieuzen titel verklaringen van een zekeren politicus van de geallieerden weergeeft", dadelijk moet worden verwijderd, daar zij de operibare orde lean verstoren en een poging beteekent de ge allieerden in strijd met elkaar te brengen Te- vens wordt verklaard, dat geen nieuwe publi catie geduld zal worden. De Keulsche correspondent van de „Voss. 7eitmeldt nader, dat de verschillende poli- tieke partijen in het Rijnland gezamenlijk als verweer tegen de het Rijnland van Frankrijk dreigende gevaren, in het geheele Rijnland een uittoeksel hebben laten aanplakken uit Lloyd George's jongste onthullingen over de plannen der Fransche militairisten. Het uit- freksel bevat geen enkel comimentaar, slechts den titel: Wat zegt Lloyd George over de Fransche Rijnland-polifiek? DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De medewerker van het „Hbld." seint d.d. 3 Januari: Te Lausanne volgt men met gespannen aandacht, hetgeen te Parijs gebeurt en in- plaats van de aangekondigde versnelling van het tempo der conferentie, werd heden alvast heelcmaal niets gedaan. In de avondperscon- ferentie en in priv£ gesprekken bctoonden de Engelschen en Italianen zich zeer pessimis- tisch over de mogelijikheid te Lausamme nog tot een resultaat te komen. De Franschen zijn meer optimistisch. De Turken zeggen, dat de instructies der Nationale Vergadering insis- teeren op een nationaal pact, hetgeen o, a. be teekent geen eapitulaties, maar wel Mosoel. De Turken begrijpen hoe buitengewoon lastig het voor Engeland zijn zou om zonder ver- les van het noodzakelijk prestige in het Oos- ten terug te komen op de pertinente houding in deze kwesties te Lausanne aangenomien, maar toch blijft men op een goedeu afloop hopen. Inmiddels tegenover de Engelsche be- dreigingen door het zenden van een vloot, het vertrek der Engelschen uit Konstantinopel, enz., stellen de Turken soortgelijke, als de verzekering dat Mosoel in twee maanden ver- overbaar is en dat zij te Konstantinopel over 60000 direct bewapende reservisten beachik- ken. In de eenige zitting van heden der sub- commissie voor de minderheden waren de Turken tegen de vrijstelling van dienstplicht der minderhedenals nieuw argument brach- ten zij in, dat, terwijl de Mohammedanen in de kazerne zijn, de anderen thuis voor den aanwas der bevolking zorgen kunnen, het geen den Turken een inferioriteit in bevol- kingsaanwas brengen zou. DUITS'CHLANiD EN D'E INTERiNATIONA'LE LUOHTVAART. De Tel.-oorrespondent te Beriijm schrijit d.d. 1 dezer aan zijn blad: De Entente had in de laatste helft van De cember aan de Duitsche regeering de drinh gende uitnoodiging geriCht, om nog voor het einde van het vorig jaar toe te treden' tot de Internationale Luch tvaart^Oonventie. In het algemeen doet men. hier niets liever dan in- ternationale banden weer aanknoopen, maar in dit geval heeft de Duitsche regeering met een weigering geantwoord. Ter verdediging van het Duitsche stand punt voert men hier vele argumeniten aan: De Internationale Luchtvaait-Conventie, die eigenlijk in October 1919 reeds tot stand is gekomen, maar eerst in Juli van het vorig jaar in werkipig is getreden, acht men hier niet zoo internationaal, als haar naam: doet verm'oeden. De luchtvaart-overeenlkomst is tot nu toe slechts geratificeerd door Frankrijk, Groot-iBrittannie, Belgie, Grieikenland, Ja pan, Portugal, J'oegoslavie en Siam. Niet alleen hebben alle vroegere neutrale mogend- heden, Nederland mbegrepea, geweigerd zich bij: de conventie aan te sluiben, maar ook de Vereenigde Staten, Italie em Polen' houden zich afzijdig. De aarzelende houding der vroegere neutralen moet in de eerste p1aais verklaard worden door hun oppositie tegen artikel 5 der conventie, bepalende, dat geen luchtvericeer mag bestaani tusschen wel en niet aangesloten mogendheden Men zag in deze beperking een tegen Duitschland gerich- ten maatregel en wensChte daarom af te wachten, welke houding de Duitsche regee ring ten opzichte der Luchtvaart-Conventie wilde aannemen. Nu zou het feit,\ dat de conventie slech'ts beperkte instemiming heeft gevonden, voor Duitschland nog geen grond behoeven te zijn voor een weigering om toe te treden. Afge- zien van een voor Duitschland onvoordeelige regeling van het stemrecht heeft men: hier te gen de eigenlijke conventie weinig bezwaar. Indien men nietfemin zijn voile vrijheid op het gebied van luchtvaart wil 'behoudert dan spruit dat in de eerste plaats voort uit het verdrag van Versailles. In Mei 1922 was het tijldperk geeindigd, waarin het Duitschland verboden was, civiele vliegtuigen te bouwen. Wat is echter een civiel en wat een militair vliegtuig? De militaire commisise der Enten- te-mogendheden heeft de grens zood'anig ge- trokken, dat Duitschland slechts vliegtuigen van zeer beperkte capaoiteit mag bouwen. Daartegen komt mem hier in verzet. Wat voor ons een militair vlieguig is, moet het ook voor een: ander zijn, zegt mem hier en' daarom dreigt men het Duitsche luchtgebied te slui- tem voor iedere miet-IMtsche vliegmacbinie, die niet aan de beperkende bepalingen der Entente voldtoet. Van heden af is Duitsch land binnen zijn niet bezet gebied weer heer em meester over de lucht. Het kan ieder oogenblik de internatiomale luchtvaartlinies, in. het bijzonder de lijn ParijsPraag, stop- zetten door te eischen, dat ae vliegm achines, die op dit traject gebniakt worden, geen: ml- litaire machines volgens de defihitie der En- tente-commissie zullen ziin. Het is niet waar- schijnlijik, dat de Duitsche regeering op dit oogenblik, in interaationale onderhandelin- gen van net grootste belang begonnen zijn; van haar macht gebruik zal maken. Dat zi] vroeg of laat een verordening in dezen geest zal uitvaardigen;, is zeker. Ten1 einde de vrije beschikking te hebben over dit dwangmiddCl, houdt Duitschland zich voorloopig buitem de interaationale luChtvaart-overeenkomst. De antwoord-nota op de uitnoodiging tot toetreding bij de internAtionale oonven'tie heeft de Duitsche regeering nog niet ven. on- denl Toch is de Duitsche pers reeds in staat haar inhoud mee te deelen. Duitschland, zoo wordt verklaard, zal slechts tot de Interna tionale Luchtvaart-Comventie toetreden, in dien: lo. het artikel. dat het verkeer tusschen wel en niet-toegetreaen staten verbiedt, wordt ge- schrap; 2o. het stemrecht op een voor Duitschland gunstiger wijze wordt geregeldj 30. aan het begrip van „militaire" vlie^- machine een1 minder uitgestrekte betoekems wordt gehecht. Wij' hebben: hier te doen met een' kleime epi sode in den onophoudelijken strijd der Duit sche regeering tegen het verdrag van Ver sailles. De bedoeling der Entente is te voor- komen, dat Duitschlaund een civiele lucht- vloot schept, die in enkele dagen tijds in een militair wapen kan worden veranderd. Het gaat hier om een kwestie van groote beteeke- nis, wier oplossing slechts mogelijk zal zijn, als tusschen de Europeesche staten weer een atmosfeer van onderling vertrouwea kan be- staan. STAPPEN TEGEN HONGARIJE Uit Belgrado wordt bericht, dat de kleine Entente weldra stappen zal doen wegens de gevaarlijke ontwikkeling der zaken in Honga- rije. Er zijn bewijzen van geheime militaire maatregelen van Hongarije en idle opstelling van een fascistenleger, heiwelk met stLhrwij- gende toeslemming der regeering gewapend is geworden. Volgens Joego-Slavische bladen zijn de laatste weken 8 Hongaarsche divisien op voet van oorlog gebracht Eenige dagen geledlen had een bloedige botsing ptaats tus schen Joego-Slavische grernstroepen en Hon gaarsche gendarmen, waarbij dooden en ge wonden vielen. De bladen te Belgrado bewe- ren, dat die Hongarem met geweld eene mili taire verkenndng willen doorvoeren. Het Hon gaarsche fascistenleger moet reeds 300.000 man tellen. GEBHEK AAN ARBEIDSKRAiCHTEN IN A'MERIKA. De natikmale vereeniging van Amerikaan- sche fabrifcamtem heeft aan heit congres het verzoek gericht tot onnriddellijfce wijzigin'g van de immigratiie-wet en een nieuwe rege ling tie tref fen voor die toelating van immi- granliieni. De vereen'ging wijst er op, dat het gebrek aan arbeidskrachiten' dien naitionalen voor- spoed van Amerika bedreiglt. Hiet gebrek aan geschoolde krachten wordt vooral gevoeld in de spoorweg- en staal-industrie, waar ervaren arbeiders in hun: taak worden belemmerd door het gebrek aan huilpkradrtan. De vereeni ging dringt er op aan, het geoorlooMe aantal landverhuizens uit de verschillende landen' te verhoogen en iln de toefcoinst mindler streng er op te letten, of ziji goed onderwijs hebben gey noten. EEN GEVECHT MET BANDIETEN. Dinsdagavond bespeurde een agent van po litie in de Amerikaansche wijk te Manilla een verdacht uitziend persoon. Hij trachtte dezen persoon ite arresteeren, waarop de laatste den agent doodschoot. Het schieten werd ge- hoord door een rechter, die met drie andere personen in een auto over den Boulevard reed De rechter stelde een onderzoek in en slaagde er in den vluchtenden bandiet, die den agent had neergeschoten, te dooden. En kele andere bandieten welke zich aan den zee- kant tusschen de rotsen hadden verscholen, openden daaraa het vuur op den auto van den rechter, waardoor de rechter doodelijk werd gewond. Daarop vluchtten de bandieten in een auto De recherche, die met de opsporing van de bandieten werd belast, ontdekte hen in een huis van de Noordelijke voorstad. De dienst- doende rechercheur werd bij zijn poging, hen te arresteeren, eveneens doodgeschoten. De bandieten zijn tot nog toe niet gevat. De inwoners van Manilla zijn zeer veront- rust over dit vermetele optreden van een handvol paria's in het hartje der stad. EEN LEENINO VAN SPOORWEG^ ARBEIDERS AAN COLLEGA'S. De Engelsche bond' van spoorwegpersomeel heeft besloten een leening van 2000 pond ster ling te verstrekken aan den Duitschen bond van spoorwegpersomeel. Deze heeft namelijk bij zijn Engelsche kameraden om hulp aange- klopt, daar zijn bezittingen' wegens de buir tengewone daling van de mark zoo zeer in waarde verminderd zijn, dat, indien de Duit sche bond niet geldelijk werd gesteundi, hem voorfzetting van zijn werkzaamheid ommoge- lijk zou zijn geworden. FRANSCHE VRIJGEVIGHEID. Een ironisch entre-filet in de „Figaro" wijst er op dat zoodra een land onder Fransch protectoraat is geplaatst, het de voordeelen der Fransche beschaving geniet. Zoo heeft Togo ter gelegenhedd van net nieu we jaar een decreet ten geschenloe ontvangen, waarbij devrijheid van drirbpers wordt ingesteld. Tot dusver bezit Togo echter nog geen couranten. VERVAARDIGERS VAN VALSCH BANKPAPIER GEVAT De politie ite Boedapest heeft een uit 12 te- den bestaamde bende vervaardigers van valsch bankpapier gearresteerd, die reeds se- dcrt maanden met succes valsche 10-dollar- biljetten vervaardigde en deze voor het groot ste deel in Oostenrijk, Engeland en Ts]echo- Slowakiie uitgaf. Tot nu toe zijn ongeveer 4000 biljetten in omloop gebracht, die een waarde vertegenwoordigen van meer dan acht millioen Oostenrijlcsche kronen. ONMENiSCHELIJIK. Te Stains in Frankrijk heeft een drankaard], die van strooperij' en diefstal leefde, op NSeuw- jaarsdag, waarsdiijlnMjk in een' vlaag van de lirium, de vrouw met wie hi} leefde, met pe troleum overgoitien en' in brand! gestoken. De vrouw verkeert in levensgevaar. Na zijn on- inenschelijke dlaad heeft de dronkaard't over- schot van de petroleum uit de kan opgedroo- ken, waama hij! weldra stierf DE ONHUST UN IERLAND. De Valera kondigde de heropening aan van het oude hoofidkwartieT van Stem Fein te Du blin en verklaarde daarbdj:, dat de politick en de organisatie van 'Sinn Fein de eenige zicht- bare middeilen zijn om de Ikracliten des lands te vereeniigen. -Wijl hebben alleen den wil noodiig om in den wareni geest van Stem Fein Ite ihandelen en onszelve te regeeren op onze eigen manier zonder eenig gebniik te maken van de instellingen, die Engeland aan ons wil opleggen. Engeland's gedicteerd verdrag maakt een voortzetting van den roemloozen strijd onvermijdeilijk en zal maken, dat meer en meer broederhanden bezoedeld worden met het bleed van den broodier. DE ONVEILIGHE'ID IN IERLAND. De „Dublin and Southeastern Company" deelt mede, dat zij' geen waarborgen meer kan geveni voor een regelmatig spoorwegveikeer en geeni verantwoordelijkheid op zich kan no- men voor verliezen, die pasagiera lijden en dat zij geen enkelen edsch tot schadevergoe ding kan erkennen. Deze toestand is gescha- pen door de vele trednaanval:len, die den laa/t- sten tijd hebben plaats gehad. Het is moeey lijk, dat de regeering van den vrijstaat het beheer op zich zal nemen. RUSL ANDS KERK'SCHATTEN. In de Russische Sovjetpers wordt thans aangespoord, over te gaan tot nieuwe iafoe- slagnemingen van kerkschatten. Z66 schrijft de „Izwestia dat er thans groot gebrek is aan goud en zdlver. De eerste inbeslagneminig heeft volgens het blad niet meer opgelevero d'an 400 ton zilver voor geheel Rtesland. De meest waandievolle berkschjatten> heeft men weten' verborgen te houden. Daarom moet th ans een1 tweede inbeslagnem ing vol gen, waarbij nog strenger moet worden' gezocht. Het den'kbeeld van een' tweede inbeslagne ming aldus het blad, vindt meer en meer aan- hangers onder de priesters van de „Levende Kerk" en die „Secte der Kerkherieving." Een1 ander blad, de „Tambowskaja Praw- da," doet het voorstel, „een week" te organi- seeren' voor de vrijwillige uitlevering der tot dusverre verborgen 'gehouden kerkschatten1. Na deze week zou elkeen, bij: wien nog iets verborgen worden gevonden, streng gestraft moeten worden. EEN KA'ARS VOOR CARIUSO. In een- kaarsenfabrtek in Amerika is een kaans gemaakt, nafcuurlijk de ,,'grootste ter wereld", die 3700 dollar kost en die diezer da gen zorgvuldig ingepakt, uit New-York naar Italie versdheept zal warden. Deze reuzen- kaars is vervaardigd op besMliing van een weeshuis, waarvan wijlen Enrico Caruso een mild beschetrmer is geweest. De kaars zal ter herimnerimg van Caruso worden geplaatst in de kerk van' Onze Lieve Vrouw van1 Pompei, de laatste kerk in Italie, waar die beroemde tenor gezongen heeft. De kaars zal 66n dag per j aar branden en men heeft uitgerekend dat ze op die manier achftien eeuiwen' zal duren. De nagedachtenis van Caruso is dus voorloopig verzekerd. EEN MAN MET toN LONG. Werd eenigen tijd geleden melding ge maakt van een Engelschman, wiens hart vijf uur na zijn dood nog klopte, thans vinden wij in de bladen melding gemaakt van een man met ton long. Een zekere George Smith, een 66-jarige, overfeed te Twickenham, tengevol- ge van longontsteking. De dokter, die de lijk- schouwing vemchtte, stelde vast, dat Smith slechts ton long had aan den rechter kant, en dat niets er op wees dat hij ooit een linker long had gehad hetgeen, naar de dokter meende, een uniek geval was. DE BELANGEN VAN DEN MIDDENSTAND Het Zwitsersche TelegraalAgentschap deelt mede, dat het Zwitsersche nationale comite van het oude Internationale Instituut ter bestudeering van de prob'emen van den middenstand, besloten heeft om, indien' moge lijk, in 1923 een internationaal eongres bij- een te rocpen en een interaationale Unie te stichten. De taak van die Unie zal zijn om de belangen van dezen stand in alle landen op economisch en poiltiek gebied te verdedigen, ■■■"■■"■IIJILUMLI-J.-- J.1'. ',.'1 I 1

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1