De Langs en de Moraaz InlicbtingeD omtrent londsen. met nam*' door de rcsaltateo dor wettem tie dien opzichte ixi verschiliende landen beraJd, te publiceereo. en. door conventies en Internati onale maatregelen uit te lokken ter bescha ming van den miHid'pns'and. Dr. Tschumi, lid van den Nationalem Raad, heeft zich reeds met de verscbilleade landen in verbinding gesteld. AMERIKA EN DE HERSTELKWESTIE Een der democratische leden van den Se- naat (Robinson) heeft bij dat college een reso- lutie ingediend, om president Harding te machtigen een of meer Amerikaansche verte- genwoordigers te benoemen in de Commissie van Herstel. Men verwacht dat door deze re- solutie het debat over de buitenlandsche aan- gelegenheden zal worden hervat. GOUD TE LONDEN. Een spaarder te Londen haalde diezer da- gen een bedrag van 15 shilling uit een plaat- selijke spaarbank. Groot was zijn vabazing, toen hij deze som uitbetaald kreeg in twee hal ve kronen en een gouden half pond. De be ambte moest hem tot tweemaai toe verzeke- ren, dat het „Quite all right" was, voordat hij dit gouden geldstuk durfde opnemen Naar de beambte later aan een vertegenwoor- diger van de „Daily Mail" vertelde, was deze half-sovereign het eenige gouden geldstuk feweest, dat de bank nog in kas had, en men ad zich er van ontdaan, daar men vreesde, dat het nog eens zoek zou raken. DE VERLATEN HAREM. Uit Konstantinopel wordt aan de „Chica- go Tribune" gemeld, dat er dezer dagen vreugde heeft geheerscht in den verlaten ha rem van den vroegeren Sultan. Het was betaaldag. De elf sultana's van den ouden Sultan, die bij zijoi vlucht naar Malta al zijn vrouwen in den steek liet, konden haar cheques inwissc- len, die van 56 tot 90 dollars per maand be- liepen en die ze van de nationalistische re- geering liadden ontvangen. De glans van de vroegere weelderige kei- zerlijlke huishouding is echter aanmerkelijk verduisterd, want de Angora-regeering heeft in haar streven naar bezuiniging de keizerlij- ke betalingslijsten belangrijk gesnoeid. Twee- en-twintig keizerlijke prinsen zoons van den gevluchten Sultan die 600 tot 4000 dollars per maand kregen, zagen hun toelage verminderd tot 56 en 220 dollars per maand en vijf-en-twintig keizerlijke prinsessen, doch- ters van Mohammed VI, krijgen niet meer dan 30 tot 100 dollars. De salarissen, toegekend aan 15 schoonouders en tal van andere ver- wanten, zijn eenvoudig voorgoed geschrapt. E'EN) V1JFLING. In (het Engelsche geneeskundiige tijdBchrift „The Lancafdeelt een generaai-majoor van den geneeskundigen dienst van Britsch-Indie het merkwaandig gevall mede, dat een Brah- maansche vrouw het leven heeft geschonken aan een vijfling, alien van het mannelijk ge- elachit. De dokter die het hiospdtaal „Kin|g Edward VIF' te Rohtak leidt, en die tegeniwoordig was biji de gebeuitenas het wioordl is niet te stenk veriklaarde dat de kinder en van bijna normale grootte waren en, dat is nog het merkwaardigste, alien in leven waren. De zes bij1 het gevall meest betrokikien personen maak- ten het alien goed. BEN ZElLDZ AAM GNGELUK. De Daily Ghroniicle" verneenit uit Delhi, dat volgenS aldaar ingekomen berichten bij de campagne tegen oproerige stammen in het Jalal Chel-gebied een 'Britsche vliegmachina getroffen werd door een bom, geworpen uit 'n andere, boven haar vlieigeode, Ehgelsdhe ma chine. De getroffen aeropliaan Stortte iter aarde, en de bestuurder zoowel als de waaraemer, bei- dem Engelschen, waden gedood. De machine werd dopr den vijiand geplunderd en ver- brand. KORTE BERICHTEN Te Brunswijk is een staking onder de huurders uitgebroken, omdat de huur ver- hoogd is. Volgens de „Etoile Beige" zou de Bel- gische premier Theunis vooraemens zijn, on- middellijk na afloop der Parijsche conferentie af te treden, daar hij van oordeel is, dat de positie van zijn kabinet onhoudbaar is ge- worden ten gevolge van het conflict in zake de Gentsche Hoogeschool. Het Britsche plan voor oplossing van de kwestie der schadeloosstelling is afkoin- 8tig van sir John Bradbury, den Britschen vertegenwoordiger In de Commissie van Herstel. De „Munch. Post" verwacht. dat in het proces Ehrhardt ook generaal Luaendorff ge- hoord zal worden. Ehrhardt kwam veel bij Ludendorff aan huis. Sir William Horwood, hot hoofd der Londensche politic, die 9 November was on- gestcld gewordeni na het eten van hem toege- zonden vergiftigc bonbons, heeft zijn wcrk- zaamhcden aan Scotland Yard hervat. POSTT AR lEVEiN. Op vragen van den heer Weitkamp, lid van de Tweede Kama, betreffende verl aging van de posttarieven: 1Is het juist, dat de minister vooraemens is, biji de posterijen voor de steden een ver minderd stadstarief in te voeren? 2. Zoo ja, is dan de minister bereid een overeenkomstig verminderd tarief voor de plattelandsgemeenten voor te stellen? heeft de minister van waterstaat geant- woord: 1. Nopens de invoering van lagere postta rieven is door ondergeteekendte nog geenerlei beslissing gen omen. Hij; is evenwel van mee- ning, dat, indien tot een verminderd tarief voor het z.g. locaal verkeer mocht worden overgegaan, alsdatn geen onderscheid kan worden gemaakt tusschen de regeling ten op1 zichte van steden en die ten opzichte van dor- pen. 2. Met het oog op het bovenstaande kan deze vraag onbeantwoord blijven. RIJKS'SUiBSIDIE VOOR BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE. De minister van arbeid', handel en nijYer- heid heeft ter kennis van de belanghebbende vereenigingent op het gebied der tuberculose- bestrijd'ing gebracfct dat met betrekkkg toi het Rijkssubsidie voor de bestrijding van de tuberculose vootrtaan met verschiliende nader aangegeven bepalingen rekening nioet worden gehouden. ttemengd Kieuws UIT HET DRUKKERSBEDRIJF. Mai meldt uit Amsterdam aan de N. R. Crt.: Van het hoofdbestuur van den Algem. Ne- derl. Typografenboad onltvangen wij een uit- eenzetting van het standpunt aan werkne- merszijden. Hierin weerspreekt men in de eerste plants, dat de loonregeling, door de meerderheid van den A. N. T. B. thans ver- worpen, met medewerking van de hoofdbe- sturen van alle gezellenorganisaties tot stand was gekomen. Wei hebben, zoo schrijft het hoofdbestuur van den A. NL T. B., tot het laatsit toe ook de vertegenwoordigers van' dien Typografenbond in de onderhandelingscom- missie meegewerkt oni een voor de gezellen zoo aannemelijk mogelijk concept samen te stellen, doch de voorzitter van dien Bond heeft als vooraanzittende onderhaadelaar tot op het laatste oogenblik verklaartt, zijn me dewerking aan het totstandkomen van de col- lectieve arbeidsovereenkomst niet te kunnen verleenen, omdat diaarin de rechtspositie van de gezellen wordt verzwakt. Een tweede onjuistheid zoo heet het ver- der in het stuk is de voorstelling, als zou- den de gezellen den strijd zijn begonnen, daar de patroons door het ter teekening voorleg- gen van een verklaring de staking hebben uitgelokt. Een ander, nog meer onjuist gege- ven is, dat de loonsverlaging sledits 6 pet. zou bedragen, daar de minimumloonen, die in de collectieve arbeidsovereenkomst worden vastgeiegd, met 12 pet. verminderden wat be- treft .de loonen der volslagen arbeiders, ter- wijl voor jongeren, wier aantal op de druk- kerijen abnoxmaal groot is, de vermindering 14 tot 20 pet. bedroeg, zoodat de verlaging wan het gemddelde uurloon zeer zeker boven 14 pet. uitging. Echter verdiende een groot aantal arbeiders boven het minimum. In de onderhatndel Lngscommissie werd het als van- zelfsprekend heschouwd, dat deze extrabeloo- ning zou gehandlhaafd blijven. Toen echter eenmaal het concept was samengesteld, werd onder de patroonsleden gepropageerd, dat men de voile vrijheid had, alien op het ver- laagde minimum terug te brengen. Dit zetite ved- kwaad bloed; onder de gezellen en heeft mede tot verrwerping van het concept door de leden van den Typografenbond1 geleid. Maar begrijpelijk, ofschoon eveneens on juist is aldus vender het stuk de mede- deeling van werkgevenszijde, dat de typogra- fen, die aan den arbeid bleven of na kortston- dige staking het werk hebben hervat, dit heb ben gedaan onder de voorwaardan van het nieuwe contract Begrijpelijlk is deze mede- deeling daar de werkgevers, die miet het doen van allerlei, soms belangrijke, concessies hun personeel behielden of terugkregen, dit. liever niet erkennen, om aan de rigoureuse siirafbe- palingen van de patroonsorganisatie to onfr- komen. Niettemin blijfl het een feit, dat al zijn er personeelen, die van de organisatiie toestemming verkregen om onder de nieuwe arbeidsvoorwaarden te blijven werken, zeer velen onder aanzienlijke beiere voorwaardien den atbeid hervaltten dan hun door het nieu we contract was toegedacht. Nog afgezien daarvan, dat het voornemen om wat boven het minimum werd verdiend van de loonlen af te nemen, door de patroonsorganisatie al dadelijk werd losgelaten toen bleek, dat de arbeiders niet van plan' waren, zich zonder verzet to laten plukken. Van de personeelen, die thans nog buiten de werkplaats staan, kregen er verschiliende van hun respectieve- lijke patroons aanbiedingen, die ver uitgin^ gen boven de minimale contractueele bepa- 'ingen, die niettemin werden geweigerd om dat men in optima forma' aan de oude bepa- ingan omtrent loon en arbeidsduur vast te louden. Waar door de werkgevetsorganisatie ook niet over gerept wordt, is de verplichting, die let contract aan de giezellenorgaiiisaties op- legt, haar arbeiders weg te nemeni biji die werkgevers, die om overtrading van de prijs- ■arieven van de patroonsorganisatie worden geroyeerd. Toch heeft alleen in dit verband de rech tspositie, die in het nieuwe concept was verzwakt, de beteekenis, die daaraan in typo- grafenkrmgen' wordt gehecht. Nog steeds staat de lciding van den Typografenbond op let standpunt, dat een gezondc prijsbescher- rning in het drukkersvak nuttig en noodig Is, doch de solidariteit tusschen werkgevers en werknemers, die hierin opgesloten ligt, ook tot uiting moet-komen in een stevige beveiliging van de gezellen tegen willebeur en mogelijke rancune. Natuuriljk gaat die solidariteit thans te oor. De toestand wordt nog meer verscherpt door de houding der religieuse gezellenorga nisaties. die in stede van een oorrecte neutra- e bonding aan te nemen, mede trachten on- derkruipers te wcrven om de plaatsen der stakers te bezetten, niettegen staande ze hier- )ij op grooten tegenstand van den kant Win ner eigen leden stuiten. Door deze houding is het bijna uitgestoten, dat de tariefsgemeen- schap, die berust op een goede onderlinge verstandhouding althans tusschen de vier ar- beidersgroepor, zal kuniuen worden hersteld. Tenslotte is ook nog onjuist zoo be- sluit het stuk dat vele led'en van den A.N. T.B. naar andere organisaties zouden zijn overgegaan om aan het werk te kunnen blij ven. Wei was dit met enkelen het geval, dodi let aantal anders-georganiseerden, dat naar den Typografenbond overkwam, is op dit oogenblik zeer zeker aanzienlijk grooter. WERK EINI WERKLOOS'HEIDS- STEUN. De N. R. Ct. schrijft: Allen, die de uitaemende artikelen hebben gelezen, welke Mr. R. A. Fockema in den oop van het vorig jaar in ons blad heeft ge- schreven over de werkloosheidszorg, zullen wel overtuigd zijn, dat er aan de organisatie van die zorg hier te lande heel wat ontbreekt. Eene treffende illustratie is wederom in ons blad opgenomen onder het verslag van de vergacfering der Kamer van Koopnandel. De >rief van Wilton's Machinefabriek en ■scheepswerf, welke daar is vermeld, geeft er een droevig staaltje van, hoe die werkloos- lieidssteun, gelijk die tot nu toe geregeld is, de arbeidsschuwheid in de hand1 werkt. Men klaa:gt ach en wee over gebrek aan werk; daar is nu een' fabriek, die werk te verrichiten heeft en- de arbeiders een stuk brood kan la- ten verdiemen, doch zij heeft de grootste mod- te arbeiders te krijgen. Zij moet smeeken en bidden, en dreigen, en zij; kan niettemin de plaatsen', die zij; in haar bedrijf kon doen ver- vullen, niet met een genoegzaam aantal ar beiders bezet krijgen. Wiji meenen er goed aan te doen, he verhaal van de N. V. Wilton's Machinefabriek hier nog eens onder de aan dacht te brengen, en er de lezing van aan te bevelen. „Mijne heeren, Door dezen hebben wijl de eer u het navol- gende mede te deelen: Wegens eenige vermeerdering van werk- zaamheden hebben wij- den laatsten tijd werk- lieden aangenomen en wij' kunnen nog steeds meer werkkrachten gebruiken. Hiervoor heb ben wiji steeds aanvragen loojien biji de ar- beidsbeurs, welke ons ook wel ter wille is, doch waarvan de resultaten zoodanig zijn, dat wij ons gedrongen gevoelen, u die schrij- ven te doen toekomen, om u met eenige voor- beelden uit de vele een inzicht te geven, hoe het met de aangevraagde wierkkracnten is ge steld. 'Door ons werd o.a. op Donderdag j.l. aangevraagd aan de arbeiasibeurs een 180- tal brkkens en ververs, die ook door de ar- beidsbeurs zijn opgeroepen', dodh waarvan op Vrijdag j.l. tusschen 11 en 12 uur v.m. slechts circa 82 man zijn verschenen. Dezen werk- lieden deelden1 wij mede, dat zij om 2 uur dien middag konden beginnen, doch sledhts enke len wilden hier a an gevolg geven uit eigen beweging, terwijl het grootste deel van Sen eerst Zaterdagmorgen of Dinsdag 2 Januari wenschte te beginnen. Na vele dreigementen onzerzijds, dat wiji zulks aan de werkloos- heidsverzekering zouden bekend makeni, zijn er tenslotte 56 man 's middags begonnen. Van dit aantal hebben nog verscheidene werklieden getracht, door alle mogelijike uit- vluchten de mededeeling te krijigen dat ze niet aangenomen werden, o.a. hebben sommigen zelfs aan een voonman geld gebodett. tenein- de een ontslagbriefje te 'krijgen'; ze beweer- den. liever van den steunte trekken. Verder was er een man, die Vrijdag be- weerde niet te kunnen komen, omdat hij geen werkgoed had. Nad at hij gestuurd was naar het Maatschappelijk iHulpbetoon, kwam hij Zaterdagmorgen zich met een nieuw werkpak aanmelden. HSji wenschte echter niet aan het werk te gaan, en daar ons bleek dat hij; toch verzet zou plegen, hebben wiji dezen man weggestuurd. Meer van dergelijke gevallen zouden wij u kunnen opnoemen, doch wij ver- onderetellen dat wij kunnen Vofstaan om 180 man geen goed resultant is verkregen, aan- gezien de werklieden, welke aan het werk zijn gegaan, op alle mogelijke wijzen lijdelijk ver zet plegen, door de opgedragen werkzaamhe- den zoo langzaam mogelijk uit te voeren, of verkeerd' te doen, om zoodtoende een ontslag briefje te kunnen verkrijgen, hetgeen ziji on der elkander afspreken. Wij; hdbben gemeend, u dit te moeten mede- deelen, opdat u weet dat wij op het oogenblik werk hebben en nog meer werk kunnen krij gen, doclh dit niet kunnen uitvoereni of durven aannemen, dtoordat wij; geen of onvoldoende werkkrachten kunnen krijgen, aangezien de laatsten het werk zeer duur maken door hun verzet. Wij! hebben ons genoodzaakt gezien, eenige dezer mannen Zaterdag te ontslaan, opdat andere werklieden ook niet door dien- zelfden geest worden aangetast, en zoodoen- de bedorven zouden wOrden. Riesumieerde is dus het totaa'l resultaat in cijifers als volgt: Donderdag 180i man aange vraagd, waarvan Vrijdagvoormiddag 82 man zich hebben aangemeld. Hiexvan zijn 5>6 man met dreigementen aan het werk gesteld en de rest is niet teruggekomen, en nu Zater dag zijn er 11 man ontslagen. Tevens deelen wij u nog mede, dat bovenstaande feiten kun nen worden bevestigd door onzen baas en on- ze voorlieden, terwijl tevens biji de aanneming op ons verzoek aanwezig was de heer A. Kooyman, chef bij; de arbeidsbeurs. Dit laat ste hebben wij verzocht, omdat wij telkens voor deze feiten zijn gcplaatst cn dit nui eens met nadruk ter kennis wilden brengen van de autoriteien, belast mat de wcrktooshtidsverze- kering, hulpbetoon en arbcddsbemiddeling, op dat niet altijid geschreven cn gesproken zou worden over malaise en werkloosheid, rnaar ook eens een discussie uitgelokt zou worden, of do tegenwoordige steimverleening niet zoo danig gewijizigd moet worden, dat gevallen als de bovenstaande niet meer voorkomen". SPOORWE'GEN OP ZUID-BEVELAND. Ged. Staten van Zeeland hebben indertijd het oordeel van gemeente- en poldcrbesturen gevraagd over de kwestie van al1 of niet op- schorting van de werkzaamheden tot uifvoe- ring yan de spoorwegpl annen op Zuid-Beve- land. Thans vragen ziji hierover de meening van gemeenteraaen en van in.trel anden. De ingclanden van den Wilhelmiapolder hebben zich uitgesproken voor het ten uitvoer brengen van de plannen. 'DOODGESTOKEN. Nieuwjaarsavond is in de Kalanderstraat te Enschede met messeni gevochten, waarbiji de 21-jarige wever J. K. een messteek in den buik heeft gekregen. Gisternacht is hii' in het ziekenihuis overleden. 'De da der, F. L., is naar Alrnelo overgebracht. BRAND. Doordat de bewoonster een brandendec pe- troleumkachel, die zij wilde verplaatsen, liet I vallec, is? gistermorgen omstreeks 8 uur brand ontstaan i» het perceel Steegoversloot 76 te Dordrecht, waarin een winkeltje in ga- rem en band gevestigd was. Het geheele per ceel is uitgebrand, en er is zoo goed als niets gered ikunnem worden. Alles was vazekerd. Een tweejarig meisje kreeg zulke ernstige brandwonden, dat men voor haar leven vreest. Hiaar ongChuwde oom, die met zijn moeder ooven woonde en die het kind uit het bran- dende huis heeft gered. Hep eveneens zware brandwonden op. DE TOESTAND VAN H. M. DE KONlNGIN-MOEiDER. In verband met het ongeval, dat de Ko- ningin-Moeder Zondagavond heeft getroffen, werd dr. C. L. de Jongh ten paleize ontbo- den. Deze stelde vast, dat de linkerbovenarm gebroken was, en achtte de hulp van een chi- rurg noodzakelijk. In overleg met H;. M. werd daarop dr. D. H. van der Goot in con sult geroepen, en1 deze zal ook de verdere be- handeling op zich nemen. ACTIE TEGEN SPORT OP ZONDAG Kerkeraden der Herv. en Gaef. gemeenten te Joure hebben aan den gemeenteraad het verzoek gericht, des Zondags sportwedstrij- den te verbieden en het gemeentdijk sportter- rein te sluiten. BRAND TE DORDRECHT. De 2-jarige Geertje den H., die bij den brand ten huize harer ouders aan het Steeg- Over-Sloot 76 te Dordrecht ernstige brand wonden opliep, is gistermiddag had vijf aan de gevolgen daarvan in het gemeentelijk zie- kenhuis overleden. De toestand van haar 20- rigen oom, die het meisje redde en eveneens hevige brandwonden bekwam baart zorg. „WEDKOM VR EE MDE'L I NO" M'en' schrijft uit AmsterdJam aan het „Vad.": In de op 212 December gehouden vergade- ring van de Tweede Kamer heeft de heer Abr. Staalman Minister Westerveld vragen gesteld betreffende de in Nederlandschen dienst zijnde Oostenrijk-Hongaarsche offdrie- ren voor het verrichten van hydrografische waarniemingeni. In verband hiermede, heeft de Hoefijzer-correspondemt van het „Hlan- delBblad" idC aandacht gevestigd! op het feit, dat eem Duitsche vlieger van de K. L. M. be- stuurder was bij het verrichten van opne- mingeni door eem waterstaafeingenieur. Dit alias schijnt ons toe van weinig bellang te zijn, bij betgeen ons heden is inedegedeela. In 1920 heeft de gewezem Duitsche vlieger, le luiten'ant Kurt Vogel, in opdracht van de Nederlandsche regeering, fotografische op- namen gemaakt van onze kustverdedigmg. Er zijn vier vluchten gemaakt. De eerste ge- schiedde op 28 Miei 19201 met een> D. H. 9- machine G.E. A. 'G. X., de tocht gin'g van Amsterdam naar 'Leideri—'Den Haag en Maldrift. Er is 1 uur 15 min. gevlogen. De tweede vluCht volgde op 10 Juni 1920 met een D. H. ^machine G.E- A. P. U: van Amsterdam naar Maldrift, Helder en Soesterberg. Er is 4 uur gevlogen. De dende tocbt dateert van 17 Juni 1920 met eenzelfde machine langs de kust van Zandvoort naar Hoek van Holland. Een vlucht van 2 uur. De vierde, laatste, vlucht is die van 19 Juli 1920 met een' D. 'H. 9-machine G.E. A. Q. N): van M'aldriflti naar Heflder, Hoek van Hol land en terug. De vlucht duurde 2 uur '50 min. De machines waren door de K. L. M. aan de regeering verhuurd en het was moge lijk, dat op last van de Nederlandsche regee ring een gewezei off icier van het Duitsche leger honcLrden fotografische opnemingen kon maken van onze verdediging van uit een Engelsche vliegmachine, bestuurd door een Engelscbe vlieger terwijl gevlogen werd op 6000 voet hoogte. KIND VERBRAND. De Opheisden is het 4-jarig kind van den arbeider v. d. B. op de steenfabriek Manus- waard bij het oppoken van een1 kaehel in brand geraakt en aan de gevolgen; overleden. DE „JONGEBEEREN"-BENDE. iHet tgerechtslhof te's Gravenhage heeft gis- ter uitspraak gedaan' in de zaak tegen' J. H., 18 jaar, en' G. A. R., 19 jaar, beiden in Den Hlaag, die deel uiiltlmaakten van het troepje 'ongelui, dat verschiLlende baldadigheden in et Duinoordtkwartier en in Scheveningen heeft gepleegd. Ji. H. was door de Haagsche rechtbank, wegena het gevaar veroorzaken voor het%trootramverkeer, brandstichting en vernielingeni, veroordeeld Hot itwee jaar gevan- genisstraf, en O. A. R. wegens vermieling tot drie inaanden geyangenisstraf met aftrek van de TOorloopiige Kechtenis. Het hof veraietigde let vonnis van de rechtbank, echitier Eileen ten' aanzien van- de aan HI opgcJegde straf, Deze werd verminderd tot 1 jaar. De tweede bekl. was bovendien wegens me- deplichtigheid aan d'iefetal van fietscn veroor deeld toitl 8 miaandien gevangenisstraf; eerste >ekliaagde was te dien' opzichte vrijgesproken Ook in deze zaak werd net vonnis van de rechtbank vernietigdi; beide beklaagden wer den thans schiuldig verklaard aan diefstal en veroordeeld ileder tot 6 maanden gevangenis straf. TELEFOINIISQH VERIKEER1 MET 'ENG'E- LAND. De Nederlandsche iMercuiur meld't, dat, aangezien de drie verbindihgen, welke thans in den telefoonkabel tusschen Niederlland en Elngeland besdiikbaar zijn, biji lange na niet voldoende zijn de vel'e gesprekfcen tusschen de >eide landen te kunnen afwikkelen, lilusschen de Bngelsdhe en Nederlandsche tefegraafbe- sturen onderhiandelingien zijn geopend in zake let leggen van een mieuwen kabel van een zoodaniige caparitei't, dat het geheele verkeer vlug en zonder vertraging zal kunnen wor den afgewikkdd. EEN GB.HE I M'ZI NNIG OEiVAL TE ZWOULE. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur werd1 de omgeving van de biscuitfabriek van de N. V. Helder en Go., te Zwolle, waar talrijke meisies werken, opgeschrikt door het gegil en jesChreeuw van een aantal dier meisjes. Het !>leek, dat een twintigtal bezig was geweest met het schoonmaken en' witten van een ver- trek. Bij deze bezigheid gevoelden alle meis jes zich onpasselijk. Twee waren geheel be- wusteloos, de ander en min of meer. Allen hadden zware hoofdpijn, neiging tot braken en last van duizeligheid. Weldra waren een aantal doktoren en verpleegsters aanwezig. Twee meisjes waren1 zoo beawelmd, dat east na een1 uur het bewustzijn wedexkeerde. Ze werdeni per rij tuig vervoad. 'Deze geheurtenis verwekte groote opschud- ding in de buurt. De polltie moest beletten, dat men de poort da fabriek binnendrong. Telkens wad! een patient, ondersteund door twee anderen, naar huis geleid De oorzaak van de bedwelming is nog on- bekend. Een onderzoek wordt ingesteld of hia gedacht moet worden' aan een' lek in de gasbuis of aan vagiftigde bestanddeelen in ae witkalk. De meiisjes Magen nog alien ova zware hoofdpijnen. EEN PRElNfTBiRirEFKAART VAN DEN EX-KEIZER EN ZIJN ECHTGENOOTE. Biji de firrna Weenenk en Sinel lie's Graven hage zal1 circa half Januari als prentbrief- kaart verschijnen de eerste officieele opname van den ex-Keizer en zijn echtgenoote, zoome- de van den ex-Keiza in Maarsdialks uniform. Beide opnamen werden officieel te Doom ge maakt en worden met toestemming van den ex-Keizer in den handel gehracht. De kaarten zullen gelijkltijdiig hia en 'in het buitenland verschijnen. HET HOOGE WATER. Ten gevolge van ovavloedigen regenval is de Rijn te Duisburg weda aan heit wassen. Te Coblenz was de stand gistaavond 5.20. Het water stijgt ongevea met 2 cJM. per uur. Het water.staat te Zevenaar van dijk tot dijk. De omliggende dorpen beginnen den waerlast reeds te ondervinden. Te Grave staat het wata van dijk tot dijk. De veerstraat is overstroomd. Overtocht per motorboot naar rouwerij. Te Zaltbommel is de Veerweg ovastroomd. De Giapont is buiten dienst. Ovatocht met stoomboot en halve pont. HET SPOORWEGO'NGELUK BIJ BLAUWKAPEL. Men meldt uit Utrecht: De opruimingswerkzaamheden bij het spoorweg-deraii lemhn t bij Blauwkapel worden met kracht voortgezet; veatig arbeiders zijn hiermede bezig, men hoopt heden een da sporen wea gehed vrij te hebben. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJ- NING. Menm eldt uit Meppel aan het Hbld. Er Wordt hier veel gesproken ova de ge- heimzinnige verdwijning van de 16-jarige Agriesea Keiza, die nu reeds sinds 14 dageu wordt vamist. Men vermoedde dat zC ver- dron'ken was en het geheele Meppeler Diep werd tot Zwartsluis toe afgedreigd echter zonda resultaat. Dinsdag vond; iemand haar mantel op het Jaagpad. Hoewel hetd reggen onmiddellijk werd hervat, zijn tot nu toe alle pogingen tevergeefs geweest. Er is een beloo- ning uitgetoofd voor het vinden van de ver- miste. GEVECHT MET STROOPERS. In den nacht van Dinsdag op Wooisdag omstreeks 12 uur ontdekte een jachtopziener onder de gemeente De Bilt achter den Groe- nekanschen dijk een drietal stroopers, die werkten met een lichtbak. De jachtopziena slaagde a in, gewea en lichtbak in beslag te nemen, en toen de stroo- per, die het geweer droeg, wilde ontvluchten, schoot hij hem met het gewea in de borst. De beide andere stroopas. die weigeMen hun naam op te geven, wilde de politie-be- ambte arresteeren, waartegen zij zich echter ernstig verzetten. Een da mannen trachtte de revolver, die die jachtopziener in de hand had, tegen hem zelf te keaen, waarop deze den strooper in den hals schoot. De derde wilddief wist te ontkomen De beide gewon- den waden aan het politie-bureau te De Bilt verbonden, waaraa zij pa ziekenauto naar de Rijksklinieken te Utrecht waden ovage- oracht. Dc jachtopziener is ongedea'd gebleven. EEN VERLATEN SCHOUWIBU'RG. In Oxforchstreet (Londen), een paar hon- dad meter ten oosten van' Oxford-circus, staat nog altijid' het 20' jaar gel'eden zoo beroemde Princess's Theatre, door het ondankbare na- geslachlti vageten. Iemand van de „Daily Mail" vroeg a een in de buurt dienst d'oen- den politieagent naar; de man had a nooit van, gehoorcf. De journalist ging toen zelf op zoek en hij' vond1 den schouwbuirg. De lichten hrandden a en het was er stampvol1, juist ails iin den goeden oudian tijd. Alleen wadi a geen Stuk opigevocrdi, maar 'een bazaar gehouden. Waar- schijlnlijk wist niemand da aanwezigen, dat men dgenlijk in een theater was. In de hal bleef de journalistieke ondekkings- reiziger echter niet, hiji ging vada, drong door in de „bi!nnenl'anden?', en zag ae oude, bekende pilarea wea terug, de koniinklijke loge, het tooneel, het oriceSil. De ruimte voor de toeschouwers wordt gebruikt voor mcube- len. In sommige klecdkamcrs stonden inog pot- jes verf en hia en daar liagen en hingcii half vergane coul'issen. Langs' nauwe- trap pen werd de koffiiekama voor de acteurs bereikt. Op de dleur stonden' nog drie vroega beroemde en than® al half vageten namien. 'Hlet spooklte a, zegt dte journalist. In den heelen 90 jaar geleden gebouwden schouw- burig spookte het. De geesteni van beroemde tooneelspelers waren a rand a voeren' a spookstuk'ken op voor eem spookachtig publiek. Men hoort ze loopem ova de krakende plan- ken, maar ziet ze nidi. R.-K. VOL'KSP ART I J. De N. R. Crt. schrijft1: In ons nummer van 31 Decemeber is reeds mededeeling gedaan van de oprichting van weer een nieuwe Roomsch Katliolieke politie- ke partij, de R. K. Volkspartij. Onda de op- richters heerschte eene „geestdriftige" st "- miing, erw aren daarenboven nog talrijke ad- haesie-betuigingen ingekomen en de verga- dering besloot „in elk geval" bij de gemeente- raadsverkiezingen en zoo mogelijk ook bij de Statenvakiezingen met figen candidaten voor het voetlicht te komen. Dit laa'tste is natuurlijk de pointe van het heele geval, doch juist te dien aanzien zijn wij uiterst sceptisch. Het uitkomen van eene tweede katholieke partij met eigen candida ten tegenova of naast de R. K. Staatspartij behoort tot die dingen, die wij eerst moeten

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2