DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ziet uw Drukwerk na. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h, Herms. COSTER ZOON. Voordam S 9. ALKMAAR. No. L Honderd T0f en twmtigste Jaargang. 1923. VRIJDAG 5 JANtJARl Is de voorraad kleln, laat ons dan deze aanvnlleiL Dit nummer besfcaat uit 2 bladen. AfoonnementsprJJs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 et. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaataruimts. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnlstr. No. 3. Redactte No. 33. Direeteur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. In verband met de moeilijkheden, waar- in verschillende dagbladen door de Typo- grafen-stakingen verkeeren, wordt medege- deeld, dat door ons van heden at tot aan het einde van het conflict geen abonne's worden aangenomen uit die plaatsen (met hun oinstrekcii), waar dagbladen geves- tigd zijn, die tengevolge van het conflict niet, of niet in den gewonen omvang kun- nen verschijnen. DE DIRECTIE. Buitenland DE CONFERENTIE TE PARIJS. De conferentie is gisteravond afgebroken, omdat geen^overeenstemming inzake de inge- diende plannen kon worden bereikt. Dat is het voornaamste nieuws van heden. Zij heeft dus het verloop gehad, dat er reeds van te vo- ren van verwacht werd en toch is dit ednde der langvcrwachte en lang voorbereide be- sprekingen een teleuretelling. Aivofens de conferentie verlaien, ga-f Bo- nar Law de'warme vritndschap van. het En gelsche volk voor Frankrijk te Kennen en ver- klaarde, dat het geconstateerde verschil van meening niets zou veranderen aan de goede betrekkingen tusschen beide natien. Poincar6 legde van zijn kamt em dergelijke verklaring af van vriendschap voor Groot-Britannie. Er hadden nog twee zittingen plaats, voor- dat de conferentie eindigde. Op de eerste wer den' de Italiaansche voorstellen ingediend, waarna de bijeenkomst verdaagdi werd, om deze te onderzoeken. Het antwoord op de Fransche beoordeeling van het Britsche plan, waarover men had beraadslaagd, werd even- eens overhandigd door Bonar Law, die de be- zwaren, welke men er tegen. had ingebrachit, geheel weerlegde. Terwijl was beweerd, dat net Britsche plan inbreuk maakte op het ver- drag van Versailles, werd door hem aange- toonid, dait dilti verdrag voldoenjde sipeelruim- te aanbood voor alle, door Britannie gedane, voonstdilen en dat het verdrag oppzettelijik zoo dairig was ontworpen, dat het wijzigingen toeliet, die de veranderde omstandigheden noodzakelijk mochten maken. Bovendien werd er op gewezen, dat daarentegen het Fransche plan zeer zeker van het vredesver drag afwijkt, doordat het aanbeveelt, aan eene garantie-commissie de bevoegdheid te geven, de in de Duitsche begrooting voorgestdde utgaven te weigeren en eene verhooging der Duitsche belastingep voor te sdirijven. Hoe- wel het instellen van zulk eene bevoegdheid zou kunnen worden verdedigd als dwang- maatregel in laatste instantie, zou desniette- min daardoor de bepalingen van het verdrag worden overschreden. De Engelsche regeering is beslist van mee ning. dat de Fransche voorstellen, indien zij ten uitvoer werden gebracht, niet het ge- wenschte resultaat zouden opleveren en eene noodlottige uitwerking zouden hebben op den ceonomischen toestand in Europa. De Brit sche regeering kan de verantwoordelijlchieid voor een' zoodan'igen stap niet aanvaarden. Poincar6 legde hierop de volgende verida- ring af: De regeering der republiek heeft harerzijds zeer aandachtig en zeer emstig de Britsche voorstellen omderzocht en hoe meer zij ze be- studeerdc, hoe meer zij moest erkennen, dat zij door een aanzienliike vermindiering van de Fransche schuldvordering een omverwerping van het verdrag van Versailles behelsdlen en dat het onmogelijk was, dergelijke oplossin- iren aan te nemen. De regeering der republiek b treurt ievendig, dat zij het over deze emsti- ge kwesties niet eens is kunnen worden met de Britsche regeering, maar dankt de Britsche regeering voor haar vriendschappelijke ver- klaringen en kan haar de verzekering geven, dat, ond'anks het venschil1 in standprmic, de ge- voelens van de regeering der republiek en van de Fransche natie jegens Engeland onver- anderlijk hartelijk zullen blijven. Theun is (Belig'e) betuigde zijn igiroot leed- wezen, dat de twee groote geallieerden er niet in waren geslaagd het eens te worden en uitte de vaste hoop dat de groote herinneringen, welke alle geallieerden verbinden, zullen be- letten dat het gebrek aan overeenstenuning van blijvenden aard zal zijn of grooter wordt. De Italiaansche en de Belgische delegatie zullen respectievelijk heden en morgen uit Pariis vertrekken. De Engelsehen zullen he- denmiddag naar hun land terugkieeren. Over hetgeen nu, na het afbreken der be- sprekingen. te wachten is, schrijft het Hbld. o. m. Het is niet duidelijk, hoe de Engelsche re geering nu staat tegenover het Fransche vooraemen, thans de plannen alleen in sa- •nenworking met Belgie uit te voeren. Bonar Law heeft zieh bepaald tot de mededeeling, dat de Engelsche regeering de verantwoorde- liikheid niet op zich nemen wil, hetgeen zou kunnen beteekenen, dat ze ook niets zal doen om de uitvoering te verhinderen of tegen te werken Die conclusie wordt echter door geen enkele officieele uiting -bevestigd. Poin- care van zijn kant heeft, toen hij Fransche iournalisten ontving, gewdgerd eeniige ver- dere verklaring omtrent de toekomst te doen. Het is begrikpelijk, dat hij v66rdien eerst ovcrleg plegen moet met den president der re- mlbliek en zijn medeministers en dat ook over de wederziidsche verhouding der beide regee- ringen, wanneer Frankrijk zijn plannen gaat uitvoen n, eerst de noodige diplomatieke be- "irekine'en (maar thans langs den normalen weg der gezanten) gwoerd zullen moeten worden, eer van nieuwe publieke verklaringen sprake zijn kan. Maar er schijnt nog een' andere reden te zijn. Men mag aamnemen, dat de dag van he den besteed zal worden om met de Belgische en Italiaansche delegati.es besprekingeu te houden over de te volgen gedragslijo. In de ziitting van gistermiddag hebben ook die Italia- nen tegen het Engelsche plan gesproken, wat eenigszins verbaasd heeft, omdat men meen- de, aat ze eigenlijk meer aan den Engelsehen kanit stonden. Dat heeft te Parijb de hoop ge- wekt, dat ze misschien aan eventueele dwaog- maatregelen zouden kunnen meedioen. Het is duidelijk, dat de positie van Frank rijk geheel anders wordt, indien het de voor- genomen maatregelen nemen kan tezamen met twee andere bondgenooten, teiwij'l alleen Engeland daarbuiten blijft. In Parijs heeft men1 den indruk, dat de Ita liaansche houding een gevolg is van Bonar Law's voorstel betreffende de sommien in goud, die Engeland als waarborg gekregen iieeft en dat ook in Italie een uiterst oogunsti- gen indruk heeft gemaakt. In Parijs doet dit nog altijd zeggen: Bonar Law wil wel ons laten betalen, maar de Duitschers niet I Omtrent de onmiddellijjce toekomst kan dus niets worden voorspeld. Wat echter gezegd kan worden is, dat deze kortste aller intema- tionale conferenties dan eindeLijk de zoo lang dreigende breuk heeft zien verwezenlijken en dat alle tpogelijke officiede verklaringien van vrindschap en sympathie niet kunnen verhin deren, dat ten aanzien van de FranschEn gelsche betrekkingen een geheel nieuwe perio- dc begint, waarbij de term „entente cordiale" •waarschijnlijk niet laager gebezigd worden mag. De Berlijnsche correspondent van het Hbld. heeft nog gisteravond geprobeerd de opvat- tiing van de Duitsche rijksregeering omtrent hiet afbreken der Parijsche conferentie te lee- ren kennen en als resultaat daarvan deelt hij mede, dat bij de Duitsche regeering de teleur- stelling over het feit, dat men te Parijs van de Duitsche voorstellen niet eens kennis heeft genomen, bijzonder groot is. Dit bewijst, zoo zeide men hem, dat biiji Franikrijlk en zijn onmiddlellijlken aanhaing de wil tot overeen- stemming volkomen heeft outbroken, terwijl van Engeland tot het laatste oogenblik het tegendeel kan worden1 gezegd. Men beschouwt te Bertijn den toestand als zeer ernstig. In poiitiek en eoon. opzdcht zul len zeer moeilijke tijden aanbreken. Natuur- lijk verwachten de finaecieele deskundigen een nieuwe aanzienlijke dialing van de mark. Men gelooft echter in Berlijnsche bankfcringen niet, dat deze een noodlottigen omvang zal aannemen. De belangrijkste mededeeling was wel de verklaring, dat de Duitsche regeering na de voorstellen, die ex-stlaats-seeretaris Bergmann naar Parijs heeft meegenomen en die het Duitsche maximum-aanbod beteekenen, geen aanleiding en geen mogelijkheut meer heeft om, nieuwe voorstellen te doen. Uit poliltieke kriingeni te Berlijn kwamen nog andere opvattingen omtrent den toestand, die iets minder pessimistisch waren dan die der rijksregeering. Zoo uitte men de meening, dat de huidige oplossing voor Duitschland altijd toch nog veel minder omgunstig is dan de andere mogdijkheid, n.l., dat Frankrijk en Engeland tot overeenstemoiing zouden zijn gekomen op een basis, die het Fransche stand- punt vrij ver zou zijn genaderd. Omtrent hetgeen thans zal geschiedien loo- pen de gevodens te Berlijn ver uiieen. Waar schijnlijk zal in verband met den emst van den toestand de rijksdagcommissie voor bul- tenl. zaken reeds Maandag worden bijeen- geroepen. DE OO-NIFE'RlEiNrrrE TE LAUSANNE. De vertegeuwoordigens der groote mogend- heden op de conferentie van Lausanne hebben zich aaneengeslotea tot een „oomilte de coordi- ation", en zijn ibegannem met de opstelling van het vredesverdrag op grond van de tot dusver bereifcte oplossingen. Dit comite, waar- toe lord Curzo®, Baviere, Garonni en 'Hayasji behooren, zal het vredesverdrag vennoeddijlk in veertien deelen splitsen, namelijk in een in- leiding en dertien hoofdstukken. De beid'e laatste hoofdstukken, welke de vaststelling der zuidgrens van Klein-Azie en- de oplos sing der iMIosoel-kwestie zullen hervatten, 2ml- len echter voorloopig nog niet worden opge- steld. Men hoopt, Itegeni het begin van de vol- genidle week, met de redactie van het ontwerp- vredesverdrag gereed1 te zijn. 'Er hadden gister overigens siledits onbe- langrijke zittingen der subcommissie plaats. De Turken hebben1 tot dusver in geen der kwesties, waanomtrent nog meeningsversdhil bestaat, nieuwe conoessies gedaan, en met betreklbing tot-de minderheden1 zdfs een nieuw oonflict melt die mogendlhiedieni uitgelokt, om trent oen punt, waaraan niemand had ge- dacht. De groote mogendheden, voornamelijk En geland, Italic en Franikrijlk, hebben sedert den wapenstilstand van 1918 talriike Turken, die zich hetzij' tegenover hun' vaderland geoom- promiltteerdl hadden of bij de bezetting van Smyrna daar de Grieken een slechte behande- ling vreesdem, genaturaliseerd. Thans ver- klaarde de Turksche delegatie, dat zij deze ,ge- naturaliseerde Engelsehen, Franschen en Italianen niet als zoodanig erioemt, omdlat het overgaan tot een andere nationali'ieit volgens de Turksche wet slechts mogelijk is na een te- voreni gedaan verzoek aan de Turksche auto- riiteiten. In zake het patriairchaat verklaande Riza derang van het paitriarchaat uit Konstantino- Nloeri 'Bey opnieuw, dat de Turken de verwij- pel verlangen. Wanneer dit niet wordt toege- staan, zuillen die Grieken uit Koostantinopel moeten verlaten. OUNO'S NON5AGRESSIE-AANBOD. Poincare heeft aan den Franschen ge- zant te Washington een telegram gezonden, waarin hij dezen verzoekt, het volgende ter kennis van Hughes te brengen: lo. dat het doel van Duitschland bij) het doen van zijn voorstellen inzake een non- agressie-pact was, om Frankrijk den linker- Rijn-oever te doen ontruimen, v66r de uit voering der betreffende schadeloossteUiiings- vcrplichtingen; 2o. dat het dwaas is te bewenen, dat Duitschland, voordat het tot den Volkenbond is toegietreden, niet onderworpen is aan alle bepalingen van het verdrag van Versailles, dat Duitschlands onderteekening draagt en dat het thans vrij zou zijn om Frankrijk aan te- valilen; 3o. dat de voorstellen betreffende no®- agressie tegeno'ver Frankrijk, Italie en Enge land Duitschland volkomen vrn zouden la- ten, de kleine geallieerden' van Frankrijk aan te vallen, met name Polen, Tsjecho-Slowa- Jdje en zelfs neutralen, zooals Denemarken, ten einde gebieden te heroveren, die door De- nen en Polen worden bewoond en een' aan- vang te maken met zich voor te bereiden voor die luegemonie in Europa. Wij weten thans heel goed, eindigde Poin care, dat wanneer Duitschlandl oorlog zal willen voeren, het zich op de kleine volken zal werpen en ons zou verbieden, hun te huilp te komen. DE ONVEILIGHEID IN DUISCH- LAND. Bij Beckerwerth is uit den Rijn het lijk op- gehaald van een naar schatting, 17- h 18-jari- gen jongeman, waarvan de identiteit nog niet kon worden vastgesteld. Te oordeelen naar de zeer weinige kleedingstukken, waarin het lijk, dat aan hoofd, armen en beenen vreeselij- ke wonden vertoonde, gehuld was, zou het een1 Hollander en waarschijnlijk een schip- persknecht moeten zijn. Het lijk, dat ongeveer 4 t 5 weken in het water heeft gelegen, is 1.68 M. lang. Volgens de recherche moet aan roofmoord gedacht warden, daar het lijk zelfs de belangrijkste kleedingstukken miste. In verband met dezen moord! wordt van Nederlandsche zijde bij herhaling gewezen op de toenemende onveiligheid in het havenge- bied van Duisburg-Ruhrort, waar overvallen op Nederlandsche schippere, van wie men vermoedt dat zij: bedragen in Hollandsch geld bii zich hebben, aan de orde van den dag zijn. De autoriteiten staan tegenover de roovers- benden, die bijna dagelijl® groote partijen scheeps- en spoorwegvrachtgoederen ont- vreemden', vrijwel machteloos. DIE OOIM1MUN1STEN EN DE RUHRBE- ZETTI'NG. Volgens die „Rote Fahme" heeft op 6 Xan te -Essen een bijeenkomst plaats gehad van vertegenwoordiigens der oentrale besturen van de communistische partijen in I Frankrijk, Engeliand, Italie, Belgie, Nederland, Tsjecho- Slowakije en Duitschland, om te beraadsla- gen over mogelijke maatregelen tegen den vrede van Versailles, de pandienpoliltidc en de bezetting van het RJuhrgebied. WELWILLENDHEjlD TUSSCHEN EN GELAND EN TElHLAND. De president van1 den Vrijstaat, Cosgrave, heeft, nulde brengend aan de welwillende ge- zindlieid van Britannie, in den loop van een rede in het Dail Eireann aangekondigd, d'at de Biriltsche regeerilng de leden van „Gon- naugthlt! Rangers" heeft vrijgelaten, die tot lamgidiuirige gevangenisstraf waren veroondeelti wegens muiteriji, terwijil het regiment twee j aar geleden in Indie lag. Cosgrave voegde er bij, dat die Iersche regeering: deze welwillend- heid heeft gereriproceeidL door gratie te ver- leenen aan degenen, die de Britten hebben ge- holpeni biji den strijd van vier jaren in Ier- land. DE ENGELSCHE SCHULDEN AAN AMERIKA. Baldwin, de Britsche kanselier der schat- kist, Montagu Norman, direeteur der Bank van Engeland en Britsche finandeele deskun digen zijn te New-York geland op hun weg naar Washington, alwaar zij met de regee ring der Vereenigde Staten de kwestie van de fundeering der Britsche schuld aan Amerika zullen bespreken. ULTIMATUM VAN FRANKRIJK TE WACHTEN'? Naar de „Daily Mail" verzekent, verluidt in officieel kringen te Parijs, dat de cischen van Poincare Duitschland op 15 Januari in den vorm van een ultimatum zullen worden toege- zonden. Wanneer alsdan de verplichtingen niet zijn vervuld, zal maarschalk Foch op- marcheeren, Essen en Bochum en daarmede TER DOOD VEROORDEELD VOOR 116 MISDADEN. De revoluitionaire rechtbank te Moskou heeft dezer dagen twee misdadigers ter dood veroordeelid, een man van 37 jaar, Kotov we- naamd!, en een jong meisje, een juffrouw Vi- nokonora, de vroegene leddera van een bende, welke 116 miisdaden op haar geweten had. Deze bende bestond oorspronkelijk uit 13 le- den, van wie 6 vrauwen, doch een aantal hun- ner werden dloor hun1 lotgenooten vermoord. De bandieten waren1 gewend hun- slachtoffer3 te onthoofden en daama hun huizen Ite plun- deren en in brand te steken. Zij deden him buit van de hand hij opkoopers, die zij even- eens vermoordden, als zij van oordeel waren, dat hun.' afnemers te veel' wisten, en te veel hadden. DWALENDE OLIFANT. Twee oude heeren wiaren te Toulouse in den Nieuwjaarsnacht op weg naar huis toen zij plotselmg werden aangevallien dloor een oli- fant, die uit een reizend circus was onitsnapt. Hlat dier greep hen met zijn slurf en wierp hen tegen den grond. Gelukkig verscheen de oppasser van het dier tijdig ter plaatse, daar het er anders met de beidle oudie heeren be- denkelijk zou hebben uitgezien. Van een hun- ner waren reeds eeniige nibben gebroken, hij moest in emstigen toestand in hat riekpinhnia worden opgenomen. iKDRTE BERICHTEN. De „Figaro" deelt meda, dat het bedrag dat in Duitschland betaald wordt aan pen- sioenen aan gewezen offidei-en, dit jaar 27 milliard mark bedraagit, dat is meer dan de helft van den geheelen begrootingsposc der pensioenen. Ean generaali krijgt tegenwoor- dig 2.250.000 mark per j'aar. iDe Fransche scnaat heeft beslotm den leerplichtigeiii leeftijd tot het 14de jaar uit te breiden. Met aantal ongelulkkeni in de straten van Louden schijint toe Ite nemen. In 1922 heeft de Lomdlensche Eerstehulpdienst 23.966 verzoeken1 om hulpverlaening ontvangen, te- igen 20j879 in 1921. De Fledleration Aeronautlque Interna tionale" heeft heden' heki snelheidsreoord van den Amerikaanscheni majoor Mitchell van 361 K. M. 280 meter erkand. Uit Praag wordt gemelld: Te Mora- visch-Ostrau hebben groote werklloozenop- stootjes plaats gehad tengevolge van de niet- verhooging dor weridoozen-ondensteuning. De betoogers moesten door de gendarmerie met de gevelde bajonet wordlen verdreven. Aile zaken waren gcsloten. Volgens een bericht uit Belgrado, zal de ex-kooingin Milena van Monitmegro, die de groatmoeder is van koning Alexander van ZUid-Slavie, zich- bdmnenkort met haar kindle- ren te Belgrado vesitigea De Fransche vliegenier Thorete steeg in eon gewooni vliegituig op boven den heuvel Elouast, zette daama den motor af en Landde behouden na een vol plane van zeven uur en 3 mimuten. Thoret sldeg met deze vlucht alile bestaande records. Naar het „Joumal" vemeemt, heeft de zending der Moravische Broeders, die van eeo tocht naar de Poolgebieden terugkeerde, medegedeeld, dat de Eskimo-bevolking*van de kusten van Labrador door een epidemic ge- teisterd is en thans tot ongeveer twee-duizend zielen is verminderd. Een industrie-tentoonstelling in Calcut ta, die pas korten tijd geleden door Lord Byt- ton was geopend, is door brand geheel ver- nield. De schade bedraagt 4 millioen francs. Het voor New-York bestemde, door den beeldhouwer Cifariello vervaardigde reuzea- standbeeld van Caruso, is te Rome plechtig onthuld en zal naar Amerika verscheept wor den. Gemengd Nieuws. DE CHINEEZENKWBSTIE. Zooals mien zich herinneren zal zijn een aantal leden der Chineesche organisatie „De Drie Vingers", van wie gevaar te duchten was voor landslieden, die tot de Bo-On be- hoorden, aan boord van hiet stoomschip „Oostkerk" ingescheept en naar Hongkong gebracht. Deze maatregel werd getroffen naar aanleiding van Chineezenmoorden, die hier ter stede hiadden plaats gehad. Nu is tot veler verbazing ontdekt, dat hier te lande weer verschillende leden der Drie Vingars zwerven, die uit China zijn terugge- keerd. Tevens is gebleken, dat ziji de meest ge- vaarlijke leden der organisatie zijn. In hoofdzaak zijn dieze Chineezeu gesigna- leerd te Rotterdam, waar het hoofdkwartier van deze vereeniging is gevestigd. De Rotterdamsche politic is op de hoogte en houdt een oogje in't zeil. Naar ver'uidt zouden ook eenige verdachlte Chineezeni in Amsterdam gezien zijn. In verband met deze feiten oefent de politie van het bureau Katten- burg scherpe controle uit, die zich zoowel uit- strekt tot de omgeving der emplacementen der maatschappij' „Nedk.rland", als tot de opium- kitten in de Bantammenstraten. ■Gebleken is, dat de gevaarlijke Chineezeu te Marseille aan wal zijn gegaan. Of ze de reis naar hier per schip of per spoor hebben gemaakt, is niet bekena. Wel is 'bekend, dat een aantal Chineezen te Amsterdam en daar onder in de eerste plaats de tegenwoor- dige voorman van de Chineezen op de terrei- nen der Ned'erland ten doode zijn opge- schreven. Mocht de politie de verdachte personee' op hun weg ontmoeten, dan zullen deze oogen- bl'ikkelijk gearresteerd worden. MILITAFREN ONTSLAGEN. Naar de N. 'H. Q. vem'eemt zal binnenkort een groot aantaili offideren, ilni de hoogere rangen, die met toepassing van dubbel1 tellen van de in Oosb-Indie dioorgebrachte jaren, voor pensiooneeriing in aanmerking komen uit den dienst worden ontslagen met toekenning van pensioen. Verschillende dezer titiilarisseo zijn reeds met hun a.s. ontslag in kennis gesteld. VOORDEELIOE AFBRAAKI Alan die Paardenmarfct te 'Delft worden op het oogenblik drie groote barakiken gesloopt, die 80 h 90.000 gekost moeten hebben en naar mm ons mddt, voor het departiement van Goillog verkocht zijin voor 2200. Hoeveel meer deze barakiken waard zijn kan blij'ken) uit het feit, diat zij in eenige weken tijds reeds driemaal van eigmaar zijn vctats- sdd en telkens met goedle winst zijn verkocht. Mien vraag zich vergeefs waarom de barak- ken thans door paifiiculiieren voorzichtig ge sloopt, niet evenzoo door de genie afgebroken konden worden en elders in legerplaatsan een b arakfcen k a mp opgebouwd, waar duizenden voor ondlerhoudi van houten gebouwen enz worden uitgegeven. H)E:T LIJK VAN HET MIEISJE OP DEN HAARLEMJMIERWBG. De zaak, waarbij' Geririt Nat wegens abor tus werd veroordeelid! tot 5 j aar en 4 maanden gevangenisstraf (het O. M. had 7 jaar ge- eischt), zal eerlang voor het Gercchtshof, op nieuw in behandeling komen, daar zoowel de bekllaagde alis het O. M. in faooger beroep zijn gegaan. ON'B'ETROlJWiBAAR RAADSLID. De heer J. N. Krijigsman (S.D.) heeft me degedeeld dat hij ophoudt lid van den ge- meenteraad van Capelle aan den IJsel te zijn. Dit schijnt volgens de N. R. Ct. verband te houden met een overtrading van de voor- schriften der werkeloozenkas van den Alg. NedCrlandschen Metaalbewerkersbond, welke te zijnen aanzieni is geconstateerd1. Hij was werkelbos geweest doch1 had bij. een particu- lier patroon eenige weken gewerkt tegen1 een flink loon doch zich dagelijks aangemeld voor de uitkeering van steun uit de werkeloo zenkas. Er is te dezer zake proees-verbaal tegen hem opgemaakt.1 DE TOL IN DE PRAKTIJK. De Kampioen schrijft: Bij de openbare verpachting der tolgelden op den' slechten weg GoudaBodegraven werd door W. C. de Bruin, te Overschie, voor 22.220 per jaar ingeschreven. Het tolgeld voor automobielen en motorrijwiden werd verdubbeld. De vorige pachtsom bedroeg 6400 per jaar. De verpachting der twee tollen op den weg Miaartensdij'kUtrecht bracht 14.500 op IN EEN VLAAG VAN WAANZ1N Te Emmer Erfscheidenveem heeft de zoon van een weduwe in een vlaag van ver at an ds- verbij'stering 900 aan bankpapier in de brandende tachel geworpen. FTet geld is v«r- brand. CHRIST. NAT. 'SOHOOLONDERWIJS. Benoemd is tot inspecteur van Christelijk Nationaal Schoolonderwijs de heer C. Wee- da, direeteur der Chr. Kweekschool te Mid- delbnrg. EEN MARINE-CONFLICT IN INDIE Het meerendeel1 dler Christelijke Inlandsche marineschepelingen' te Soerabaja heeft,dienst geweigerd naar aanleiding van de invoering van dezelfde voeding voor hen; als voor de Mo-hammedanem. Twechondexdl hiunner zijn omdler bewaking gesteld. Enkelen werden in de gievangenis opgeslotcn. KORTE BERICHTEN. Bij Stadlsfcanaal is gisteren het 10-jarig zoontje van den arbeider H. onder een wagen geraakt en gedood. Gistermiddag is het 2J4-jarige kind van den heer G., te Zuidzijpe, te water geraakt en eenigen tijd daama door de moeder levenloos opgehaald. Te Uden is op Nieuwjaarsavond bij een vechtpartij Van der Heijden uit Vonsten- bosch doodgestoken. Te Kotten, gemeente Winterswijk, zijn dezer dagen acht waakhonden- van landbou- wers dood gevonden. Vermoedelijk zijn de dierui vergiftigd. Te Gompascum is gisteren een 20-jari- ge jongeling in de jenever gestikt. Te Aalten hebben de rijksambtenaren 120 liter cognac, uit Pruisen gesmokkeld, in beslag genomen. De gemeenteraad van Loosduinen heeft zich uitgesproken voor die samensmelting van Den Maag en Loosduinen. ALKMAA

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1