Aambefeni Zfjh een eHemdige kwaal en wer- keni uiterst madeelig op het huneur van den lijder. Het is gervaarlijk ze te verwaarloozen en krabben maakt de kwaal nog erger. Foster's Zalf geeft spoedige verlichung van de onhoudbare jeuk en pijnlijkheid. Venkrijgbaar in apotheken en drogistzaken h f 1.7 b per doos. schappelijk nadeel eener dergelijke prijsver- hooging moeilijk te hoog kan worden aange- 6lagen. Dr. Vos zegt dienaangaande in ziju dissertatie (De melkvoorziening van Am sterdam 1918, biz. 131): „dke oplossdig van het melkvraagstuk, die het produkt duurder maakt, brengt nadeel toe aan de volksvoe- ding". De Gezondheidscommissie alhicr waarschuwt dan ook uiitdrukkdijk in baa-r ad- vies tegea dezen kant van de werking ecncr melkcentrale. De verbetering van de kwaliieit der melk, welke aldus verkregen werd, zou voor een bdangrijk deel door een evenredige afneuiing van 1 et gebfuik weer te niet worden gedaan, en dit dient, juist omdat de melk Zoo ri vroeger gemaakte opmerkingeni omtrent de mogelijkheid van verdunning nadat de melk door de slijters aan den consument is afgele- verd: deze verdunning blijkt thans niet alleen van kwaadwilligheid of slordigheid, doch ook van economische noodzakelijkheid een gevolg te kunnen zijnhet gevaar is niet denkbeeldig, dat men den hoogen prijs en de geringe hoe- veelheid, die men daardoor in staat was te koopen, zal trachten te compenseeren door bijvoeging van water. Op deze wijze zou de centra le de vervalsching, die zi| bij de melk- slijters door de veretrekking der melk in ge- sloten en geplombeerde bussen tracht te voor- komen, bij de consumenten wederom in die hand werfen. En de verleiding hiertoe wordt grooter naar mate de melk in prijs daalt, im- mers in die mate gaat een steeds hooger pe- centage van den prijs in de behamdeling in de centrale zitten, wordt het dus steeds loonen- der voor den consmmt om dit bedrag door verdunning der melk geheel of gedeeltelijk te- rug te winnen. Juist op dit punt is het, dat de vergelijking met een abattoir mank gaat, daar de behandeling in het slachthuis in de ecrste plaats een veel kleiner percentage van den prijs vergt, in de tweede palats, ook al zouaen economische omstandigheden daartoe nopen, later niet voor een belangrijk deel on- gedaan kan worden gemaakt, terwijl in de aerde plaats vleesch in mindere mate een noodzakelijk volksvoedsel is, zoodat een prijs- verhooging van dit artikel niet zoo bedemke- lijk is, als bij de melk. (Slot volgt). HEK ISRAeLITISCHE BEGRAAF- PLAATS. Wij lezen in bijilage 4 Het Kerkbestuur der Nedterlandsch Israe- litische gemeente alhier heeft zich tot ons College gewend met het verzoek van geaneen- tewege tot de helft ad 2750 bij te dragen in de kosten van een te maiken hekwerk om de begraafplaats. Aan de motiveering van dit verzoek door het Kerkbestuur ontleenen wij het volgende: „dat, zooals Uw College bekend zal zijn, sedert geruimen tijd op onze begraafplaats een onhoudbare toestand heersclit, aangezien het houben hek aan de noordzijde, in een zeer desolaten toestand verkeert, omdat dit door de baldadige jeugdl gedeeltelijk is ver- nielddat tengevolge daarvan de zoo hoog noodige afsluiSng van den publieken weg is verbroken, waardoor het miogelijk is ge- worden dat het publiek, vooral de jeugdige personen welke daar in de onmiddellijke na- bijheid het voetbalspel en andere spelen be- oefenen, zich herhaaldelijk op onze begraaf plaats begeeft; dat deze personen zich dikwijls niet ont- zien de begraafplaats te verontreinigen, on- geacht niog dte rust der graven van de afge- storvenen verstoren; dat deze toestand niet aldus kan en mag worden bestendigd." Wij brengen dit verzoek ter tafel van Uwe Vergadering over en bieden U daaromtrent tegelijkertijd ons advies aan. Als een der middelen om de door het Kerkbestuur in zijn adres geuite klachten op te heffen, zou kunnen gelden het in het le- ven roepen van een verbod om „de Krochtl" als speelterrein te gebruiken, ten einde op die wijze te voorkomeni dat de jeugd, door de tegenwoordige onvoldoende afsluit-ing der begraafplaats daartoe gemakkelijk in staat, zich op dat terrein begeeft om over het hek geworpem balien terug te halen. Wij achten zoodanig verhod echter niet gewenscht. Waar Gemeente en Rijk zich terecht aanzienlijke uitgaven getroosten voor de lichamelijke oefe- ning van de jeugd, hebben wij bezwaar U te adviseeren dit „vrije" speelterrein aan de jeugd te ontnemfen. De maatregelen van ge- meente-wege tegen het aangeduide kwaad. te nemen zullen dan ook een andere rich ting moeten uitgaan. En dan wil het ons voorko- men, dat op den weg der gemeente 1-igt te doen wat noodig is om dit terrein als speel terrein te kunnen handhaven. Wij meenen dlat zulks het best zal kunnen geschiedien door in deze met het Kerkbestuur samien te wen- ken en eene voldoende afscheiding tusschen de eigendommen der gemeente en die van het Kerkbestuur te dloen aanbrengen voor geza- menlijke rekening, en tot dat einde eene bij- drage uit de gemeentekas ter beschikking van het Kerkbestuur te stellen. Wij zouden dat hek wenschen te doen' vervaardigen van har- mlonicagaas tusschen betonpalen op die wijze als de Directeur der gemeentewerken in ziin rapport van 25 October 11. nr. 304 aangeeft, waarmede de architect van het Kerkbestuur zich kan vereenigen en dat betere waarbor- gen biedt tegen overklimming. Door beplan- ting met heesters zou dan tevens het aspect bevredigend worden. De kosten zouden voorts niet hooger zijn dian 3600. Onder mededeeling dat de Commissie van ibijstand voor de P. W. de genoemde bijdra- ge billijk acht, omdat ook naar hare meening, de gemeente mede heeft zorg te dragen dat de begraafplaats niet noodeloos wordt be- schadigd of van haar rust beroofd, stellen wij Uwer Vergadering v66r te besluiten: aan het Kerkbestuur der Nederlandsch Is rael itische gemeente alhier, naar aanleiding van zijn verzoek d.d. 23 Jianuari 1922, een bijdrage te verleeneh tot de helft in de kosten van een te maken hek van harmonicagaas tusschen betonpalen, ter afscheiding van zijne begraafplaats van het aangrenzende gemeen- teterrein, met dien verstande dat de bijdrage de som van 1800'niet zal overschrijden. Voorts dit Bedrag alsniog op de gemeentebe- grooting voor 1923 uit te trekken. VERRlUIiMING VAN' WERKCELEGEN- HEID. Aan den Raad dezer gemeente is het vol gende adre® gezonden: Dames en Heeren. Geven te kennen de ondergeteekenden P. A. G. Louws, voorzitter, en X. Schats, secret taris, van den Alkmaarsche bestuurderisbond, dat' tengevolge van de malaise, welke se dert geruimen1 tijd handel, industrie en land- bouw teistert, de werkloosheid ook in deze Gemeente een grooten omvang heeft aangeno- men, terwijl naar het zich laat aanzien, deze werkloosheid nog grootere afmetingen zal a an nemen dat eenerzijds door de geringe verdiensten, gevolg van veelvuldige werkloosheid, het jaarinkomen der artoeidens zeer belangrijk is gedaald. terwijl anderzijds wekienlange werkr loosheid sterke verarming onder groote groe- pen van arbeidhrs veroorzaakt heeft: dat het gemeenschapsbelang vordent: dat de werklooze arbeidetrs voor gebrek worden behoed; dat naar het oordeel van adressanten aan arbeiders, die tot het verrichten van arbeid in staat en bereid zijn daartoe gelegenheid moet worden gegeven tegen- door in overleg met de vakvereenigingen vast te stellen loo- nen, of bij gebrek aan werkgelegenheid zoo- danige financiesjle hulp moet worden ver- strekt, dat daarvan op een behoorlijke wijze in het levensonderhoaid kan worden voor- zien; Adresshnten hebben de eer uwen raad te verzoeken, wel te willen besluiten la. in te stellen eeni commissie, die 'tot taak heeft steun te verleenen aan valide werkloo- zen, ingezettened van Alkmaar wier werk loosheid niet het gevol'g is van ouderdom, zietote, invaliditeit, onwi 1 om te werken, dron- kenschap en dergelijke persoonlijke omstan digheden!, die 'geen uitkeering uit een werk- loozenkas ontvangen en> behoefte aan steun hebben; b. de commissie te doen bestaan uit 9 per sonen waarvan een lid tevens lid is van het Burgerlijk Armbestuur, vier leden tevens lid zijm van den gemeen'teraad en vier leden ge- acht worden die Al'kmaarsche plaatselijke vakcentrales te vertegemwoordigen, te benoe- men door B. en W. en den voorzitter door B. en W. aan te wijzen. c. voor den te verleeneni steun als normen voor de uitkeering vast te stellen de bedragen en de voorwaarden, welke 'gelden voor de steunregeling voor uitgetrokkenen vanwege bet Ministerie van Binnienlandische Zaken vastgesteld 1 Januari 1922- (Circulaire van 7 December 1921) met deze wijzigingen A. I dat de gronduitkeering voor niet tegen werkloosheid verzekerde gehuwden 1.50 en voor on gehuwden 1 minder zal bedragen dan voor verzekerden; II. dat de steun voor zoover het verzeker den betreft voor gehuwden em ongehuwde kostwinners nimtoer meer mag bedragen1 dan 65 pot. en voor kostgangers niet mieer dan 60 pet. van het loom dat zij biji 48*-urige ar- beidsweek m hiet hectrijf, waartoe ziji behoor- den, zouden kunnen verdienen; III. dat de steun voor zoover het niet ver zekerden betreft voor gehuwde en ongehuwde kostwinners nimmer meer mag bedragen dian 60 pot. en voor kostgangers niet meer dan 55 pet van het loon, dat zij bij 48-urige ar- biedsweek in het bedrijif waartoe zij behooren, zouden kunnen verdienenl; IV. dat aan de gehuwde werkloozen welke uitkeering ontvangen' gedurende die maanden Januari, Februari en Maart 1923 een weke- lijikschen toeslag voor brandstof ad 1 kan wordem verstrekt en dat het bedrag, waarme de de wekelij'ksche huur de som van 3 over- schrijdt, voor tweederde kan- wordenl vergoed) V. als regel den steun te doen verstrekken door middel der vakorganisaties; VI. de commissie onder a genoemd te miacbtigen aan verzekerden tegen werkloos heid, die uitkeering ontvangen uit een werk- loozenkas, waaraan volgens het W. B. 19t.l7 subsidie is verleend, een toeslag te geven boven hun uitkeering, indien zij' daaraan be hoefte hebben en te bepalen, dat die toeslag gelijk zal zijn aan het bedrag, dat ontstaat, indien een verzekerde volgens deze steunre geling uitkeering zou hebben ontvangen, ver- minderd met het bedrag, dat hij als uitkee ring uit de werkloozenkas ontvangt B. B-urgemeester en Wet' ouders uit te noodigen1 zich tot den Minister van Binnen- landsche Zakeni te wenden met het verzoek in de kosten dezer regeling voor zoover het werktoozem betreft uit die vakken, waarin naar de meening van Burgemeester en Wet- houdfers een belangrijk werkloosheid heerscht, door het Rijk te doen bijdragen. dat de adressanten de eer hebben, als 'Mi lage over te leggen, verschillende werkvemii- mingsplannen, welke volgens een ingesteld onderzoek in deze gemeente kunnen' worden uitgevoerd; redtemefl, waarom adressanten op uw Raad een beroep doen, om al die maatregelen te treffen welke dienstig kunnen- zijn, om een verdergaande inzinking van het levenspeil der arbeidersklasse in uwe gemeente te voor-- komen, in de eerste plaats door uitvoering van productief werk, of gemis daaraan, door verleenen etemer uitkeering als hier bo ven gevraagd. it Wdk dbende Namens den ,A. B. B., Hoogachtmd1, P. A. G. LOUWS, vooTZ. N. SCH ATS, secretaris. Alkmaar, 8 Januari 1923. Bij' dit adres is de volgende Mjlage ge- voegdl: No. 1Aanleggen van- een nieuwen weg naar Bergen (reeds meennalem in 'dlen Raad besproken. 2. Bouwrijp maken van gromden, noodi'g voor woningbouw. 3. Dempen van grachten (Kooltuin- en Ver- dronlcenoord.) 4. Afwerken van de Doorbraak. 5. Gebouw v. h. Burgerweeshuis. 6. Verbouwin-g v. h. voormalige Burger weeshuis tot Landbouwhuis. 7. Verbouwing van de voormalige Meisjes- school. 8. Inrichting van gebouwen voor een mu- ziekpark. 9. Nieuwe Texelsche 10. Nieuwe brug v. d. Hoevervaart v. d. Kennemersingel. 11. Nieuwe Sl-oot -Hoevervaart v. d. Ken nemersingel. 12. Nieuwe wjillemsbrug. 13. Nieuwe Kadeimuur aan de Bierkade. 14. Straataanleg Westerweg. 15. Verbreeding Krebbesteeg. 16. Trottoiraan-leg -in de Langcstraat. 17. Trottoiraanleg in de Lindelaan. 18. Bouwen van een- Stadsgehoorzaal. Prorinciaal Njruws X UIT HARENCARSPEL. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij- dagmiddag voltallig. De voorzitter opende met dank aan alien voor de^aangename samenwerking in 1922. Wel was er af en toe versChil van gevoelen, doch persoonlijke dingen kwam-en1 niet naar voren en verschillen werden op de meest za- kelijke wijze naar voren gebradht. Over den financieelen toestand in '22, zeide spr., kunnen we niet zoo tevreden zijn. Voor de landbonwers waren de uitkomsten tamelijk goed, doch de toestand der tu-inbouwers is slecht. Ook zijn voor hen de vooruitzichten niet best. Spr. hoopte,. dat de tuinbouwers zich niet zullen laten ontmoedigen en wensch- te den tuinders en hunnen gezinnen 'n voor- spoedig jaar toe en hoopte dat de samenwer king ook dit jaar weer van aamgenamen aard zal zijn. De notulen werden goedgekeurd. De goedkeuring was ingekomen op die ge- meen'te-begrooting en eckele geldleeningen-. De geldleening k 17000 voor het elec- trisch bedrijf is geplaatst bij Gemeentecre- diet voor 58/4 pet. en 1 pet. provisie. Op 22 December was overeenkomstig de bocken bij den gemeente-ontvanger in kas 1015.75. De aanueemsom voor het electrisch- net Is met 1000 verminderd door minder werk Van Warmenhuizen was bericht ingekomen dat de gasprijs vanaf 1 Januari met 1 cent per kub. Meter verminderd wordt en ge- bracht op 15 en 16'cents. Tevens is bepaald, dat een toeslag van 7 cents voor elken kub. M. die meer gebruikt wordt dan in de overeenkomstige maarnd van het vorig jaar. De heer de Vries: Dat is een goed bericht. - Ontheffing is verleend van art. 60 van de Vleeschkeuringswet, waarbij bepaald is het uitoefenen van keuring voor het slachten. Van mej. Kuiper was bericht ingekomen, dat ze haar tijdelijke bemoaning als onderwijzeres te Waa-rland met ingang van- 13 December aanvaard heeft. Van Ged. Staten was bericht ingekomen betreffende opheffing van twee overwegen. Enkele heeren spraken er him verwonde- ring over uit, dat het Waarland wordt opge- heven en de Smeugel blijfh Andersom zou meer practisch zijn geweest. Bericht was ingekomen dat a-fwijlang van art. 113 en 114 van de Gemeentewet is toe- gestaan, waardoor zelfstandigheid van be- drijfsuitvoering van het electrisch' bedrijf mo- gel ijk is. Als gevolg van de besprekingen in de vo- ,rige vergadering is een bespreking gehouden met het Schoolbestuur, met gevolg dat het gevraagde bedrag v§or inrichting van de school is verlaagd van 3500 op 2500 h 2600. De openbare school te Kerkbuurt is ge- taxeerd op 21000. Aan den heer Blad werd op verzoek eervol ontslag verleend als lid in de commissie tot wering van schoolverzuim en lid van die com missie van- toezicht op het lager onderwijs Voor de benoeming van een verloskundige werd de volgende voordra-cht opgemaakt: E. Mej. Meier te Groningen2. mcj. Huisdng van Weelden te Amsterdam. Me. Meier werd met algemieene stemmen benoemd. B. en W. stelden voor om het salaris van den te benoemen gemeente-opzichter te bepa len op 200. De heer de Vries achtte 100 pet. verhooging wel wat veel en wilde het liever op 150 be palen. De heeren Bakker, Francis en Dekker uit- ten zich ook in dien geest. Na eenige besprelang werd met 4 tegen 3 stemmen het voorstel van B, en W. verwor- pen en h-et salaris bepaald op 150. B. en W. stelden voor om geen oproeping te plaatsen voor gemeente-opzichter, doch de tijdelijke, den heer Westra, voor vast te be noemen De heer de Vries vomd dit eigemaardig, vooral omdat in de vorige vergadering tot het plaatsen van een oproeping besloten was. Spr. wilde een ieder in ae gelegenheid stellai De voorzitter was er van overiuigd, dat de heer de Vries hiermee abuis is. Ook de andere heeren konden zich dit niet herinneren. Voor verdere besprekingen ging op voor stel van den heer de Vries de raad in comite. Na heropejiing zei de voorzitter, niet tegen een oproeping te zijn, vooral omdat het sala ris lager is bepaald dan B. en W. voorstel- den. i Wethouder Borst was er ook niet tegen, doch had liever geen oproeping gez,ien. Wethouder de Groat wilde de heer Westra handhaven' en was daarom tegen oproeping. De voorzitterHij is nog niet weg. Na deze uitspraken werdl het voorstel van B. en W. ingetrokken- en besloot de raad' een oproeping in verschillende bladen te plaatsen. H'ierop volgde regeling van de jaarwedde van den gemeente-ontvanger. De commissie uit de vereeniging heeft dit salaris voor deze gemeente bepaald op 750, met 4 verhoogingen van 10 pet. om de twee jaar, waardoor net maximum f 1050 eou worden. De voorzitter doelde mede, dat het salaris hier 900 is in verband met de combinatie van secretaris-ontvanger, welk bedrag vol doende wordt geacht B. en W. stelden daar om voor dit in aanvang te bepalen op 750 met 4 verhoogingen van 5 pet., waardoor diet maximum 900 wordt. De heer de Vries zou het in verband) met de onzekcre tijden zoo laag miogelijk willen stellen. Men kan later beter verhoogen dan verlagen. De voorzitter wees er op, dat die raad slechts advies uitbrengt. De norm van Ged. Staten was f 1400. Met alleen de stem van den heer de Vries tegen werd het voorstel van B. en W. aange- nomen. B. en W. stelden voor, om aan de banne Harencarspel te vergoeden 50 pet. tot een maximum van 1000 in de kosten tot bestrij- ding van de werkloosheid. De voorzitter deelde mede, dat er op het oogenblik al een 16-tal arbeiders aan het werk zijn. Waar de wegen door de waterledding ver- slecht zijn, zal door den aannemer de Ruij-ter 700 en door de Mabec 250 aan de banne vergoed worden. In het Waarland' za-1 door het" P.E.N eenige vergoeding gegeven wor den. E)e heer Bakker dacht dat de f 1000 uit de geemeentekas beter bestieed konden worden voor landwerk. Daar mpet veel gedaan wor den wat niet gedaan wordt, omdat het niet betaald kan worden en dam 500 voor het westelijk en 500 voor het oostelijk dieel be- stemmen. De voorzitter vond dit In theorie wel mooi, doch moeilijk uitvoerbaar en wees op hetgeen door de Prov. Staten is. uitgetrokken- voor de door den heer Bakker bedoelde werkzaamhe- den. Spr. wilde in" dit opzicht afwachten wat van Ged. Staten zal afkomen. De heer Bakker was van oordeel, dat al lang genoeg gewacht is. Het is nu den tijd om het land te verbeteren. Voor 10 a/ 12 kan men nog wel een mannetje hebben, doch' 18 kan men niet betalen. De heer E>ekker zag er even-veel kwaad als goed in. Subsidi'e uit de gemeentekas is alles voor. De heer Frands zou willen trachten het idee van den heer Bakker uit te voeren- De heer de Vries was van oordeel, dat van het voorstel-Bakker in de praktijk niets te recht komt. De heer de Groot: Als het voorstel-Bak ker gesteumd moet worden is er geen 500, doch 5000 noodig. De heer Bakker achtte zijn idee zeer goed uitvoerbaar em lichtte zijn gedachte n'ader toe. Na verdere besprekin-g merkte de heer Francis nog op, 50 pet. te hoag te vimdem, omdat de grootste bdan-gen voor de banne zelf zijn. Spr. achtte 40 pet. meer in overeen- stemming. Do voorzitter wees op het groote belang van wegonverbetering ook voor de gemeente. Ten slotlte werd het voorstel van B. enl W. aangenomen en werd tevens beslotem met een zestal ingezetenen eene bespreking te houden in verband met het idee-Bakker. De heer de Vries wees bij- der ondvraag op den Woudmeerwieg, die totaal onbegaan/baar is door de groote stukken puin die er op ko- men. B. en W. zullen aan het polderbestuur hier- ever een schrijven richten. De heer Dekker besprak nog het gebruik van electrischen stroom voor kracht en! voor strijkbouten in- verband met de maximale be- lasting. Dit punt had reeds de aandacht van den voorzitter getrokken. Hieraa sluiting. <urr HEEHHUGOWIAARD. De oollecte voor de nieuwgebouwde R. K. Kerk heeft in de Partochie van St. Dyonisius opgebr-acht die som vani rukm 900. UIT OBDAM. Tot lid van het dagelijksch bestuur voor de banne aihier is benoemd de heler C. Ursem; tot hoofdingeland de heer C. BiankendaaL vergacterfng in het Tokaal van den heer O. de Vries. De heer U. G. Dorhout van Hoorn trad daarin op als redenaar voor den' Bond; de heer B. C. Loevens van Alkmaar zorgde met zijn voordrachten voor die aoodigie afwis- seling. De heer H. Heringa, voorzitter ddr afdee- ling, opende de bijeenkomst. Niadat de heer Loevens een paar ernstlge ichten had voorgedragen tradi de heer hoot o-p tot het houdem voor een propa- ganda-rede voor de ideeen van den- Bondl voor Stiaatspensionneering. Deze rede wend op zeer verdienstelij'ke wijze afgewisseld door den heer Loevens, die voor- zeker gaame nog eens als declamator hier zal worden gehoord. Na nog gezamenlijk een afscheidslied uit den Bundel voor Staats- pensioen gezongen te hebben eindigde de bij- eeukoinst, die zich kenmerkte door groote ge- zelligheiu en orde, waarover de voorzitter zijn ingenomenheid betuigde, dem spreker noemaals bizonder daekemdle voor zijn mooie rede, den voordrager voor zijn keurige ver- zen. De sub-commissie, die zich hier gevormd heeft voor het inzamelen van vrijwillige bij dragen tot het vormen van het fonds ten voordeele van het Sint Elizabeths-ziekenhuis te Alkmaar, dat onlangs jubileerde, mochf- zich verheugen in het groote succes in deze, nog geen 800 zielen tellen-de gemeentei, be- haald. De som der ingeteekende gelden be- draagt hier 181.50. UIT iHEILO. V. V. H. I speelde tagem Go-Ahead 3 door het ongunstige weer kon de wedstrijdi niet doorgaan en werd afgelast. De stand was 1—1. De adspiran'ten speelde tegen) Alan. Victrix 8, eindstand OM). Sport UIT KOEDIJK. Zaterdagavond werd door de afdeeling Koodijk van den Bond voor Staatspension- neering een propaganda-avond gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot. De voorzitter, de heer P Oud, opende dc bijeenkomst met het welkom toe te roepen aan ledem, ouden van dagen, voorzitter en secreta- is der Federatie Alkmaar en verldaarde het heffen van 40 cent entree, als redien opgeven- de dat de afdeeling met financiieele moeSijkhe- den had te kampen H-ierna was het woord aan den heer Daan Pool, in onze gemeente geen onbekende. De voordrachten waren evenals altijd good ver- zorgd, ernstig en luimig. Op verzoek droeg de heer Pool VOETBAL. Van I lort-us was er Zatendag vroeg reeds bericht* dat het terrein voor Zondiag was af- gekeurd. Is deze -afkeuring niet wait al te voor- barig geweest? Wat de Alkmaarsche wedstrijden- van gis- teren voor de Eerste klias N. H. V. B. 'betreft, dient ail-Lereerst een opmerkiing gemaakt over de zondierling samienstalling van belt pro- gramma. 'In die afdeeling spellen n.l. drie Alkmaar sche elftallen. Alkmaar 'I. V.-A.F.C. I en Alcmaria II, en mu was door de oompetitie- leider voor alile drie op demzelfden Zondiag een- thuiswedstrijld vastgesteld. De publieke belangstelling moest daardoor natuurlijk sterk verdeeld zijtn Wialt nog mieer zou uitgokomen zijn als het gisteren mooi voetbalweer was ge weest. 't Zou voor deze elftaillen uit den N. HI V. B. beusch) geen) weeldle zijn, als zij eens al leen thuis speelden, waunecr er geen concur- rentie was van Alcmaria I. Ofschoon het gisteren een weertje was, wef- nig geschikt voor voetbal, gingen toch die drie wedstrijden: door, en well met de volgen de resultaten. Alcmaria 'II won met 21, Alkmaar I speddte gelijlk 2—2, en V. A. F. C. verloor met 21. Alcmaria II speelde voor de rust tegen H. R. C. II heel wat beter dian daarna. Nu was het gladde terrein een besliste liandicap voor behoorlijlk spel. De stand 2—1 was reeos met rust verkregen. In de tweede helft was Alcmaria met wind mee wel. sterker, maar daar ziji de fbut beging H. R. C. te veel in te sluiten, kwam ,er van doelpunten niete. Ook constateerden! v/iji gisteren weer, hoe vele aan- val-lten bdji deze clubs uit den -N. LD. V. B. strand'en op buitenepel. Laiien de spelers de- zen regel toch eens goed 1-eeren en er om den- ken bij' 't spelen. Voetb alien is ook hersenwerk. Bepaald onberispelijk was die leiding van den scheidsrechter met. De wedstrijd AlkmaarK. V. V. was voor al merkwaardSig, door het sensationeele be gin. De rechtervleugel' van Alkmaar bracht op, een schioit van den rechtbuitem, de back van K. V. V. wil- redden en doet den bal bui- ten bereik van den keeper, die stond te wach- ten, in -ei'geni doel belanden. Ook bij die wed strijd., die bij afwezigheid van den heer FTeaj- nert, door scheidsrechter Kaagm'an werd ge- HHB leid, moest telkenmaal voor buitenispel worden als laatste tuimmer „Terug van- de Sehager gefloten. Goedl spel was op het Alkmaar ter- tentoonstelling" voor wat luide werd' toege- rein bijna niet mogdjjk. Het einde bracht nog juicht. 't Geheel werd afgewisseld! door 'n mu- ziekgezelschap uit Alkmaar, dat zeer in dlen smaak viel der aanwez,igen. Ook werd het woord nog gevoerd door den vooriztter der Federatie Alkmaar, den heer Olthof, die wees op de bestaansmoeilijlkheden- der afdeelingen met een geringe contributie, en op het woord bezuinigen. Doch spr. meende, dat er voor de oudtai van dagen niet bezuinigd mocht wordlen en zeide: laat men dan maar bezuini- gen op de oorlogsbegrooting. Vcrder wekte hij op tot verder strijdem voor het mooie doel. Ook de secretaris der Federatie, de heer Bruin, verkreeg nog een oogenblik het woord en besprak de toestanden, zooals zij zich heden v-oordoen en wekte op om straks bij die verkiezingen in het oog te houden' het beginsel van het Staatspensioen. Te ongeveer 12 uur sloot de voorzitter met woorden van dank aan alien, die medege- werkt hadden aan het welslagen van den avond. UIT ENIKIHUIZE'N. Te Enkhuizen doet zich het -geval voor, dat een gem-eente-ambtenaar, die reeds vroeger wegens -godsdienstige overtuiging weigerde in net pensioenfonds opgenomen te worden en nu op pensioen en wachtgeld is gesteld vpor het geval hijl zich nog wil laten' inkoo- pen, dit met wenschit te doen, wat hem' op een schadepost van 270 per jaar komt te sitaan. UIT SINT PANCRAS. Zondag speelde op eigen- terrein Vrone-Ad- spiranten tegen' D. T S'.-Adspiran-ten van Oudlcarspel. De eersten wonnen de match met 4—1. Om 2 uur werd door Vrone 1 vriendsichap- pelijk gespeeld ook alhier tegen V. A. F. C. 2 van Alkmaar, een club uit een hoogere afdee ling, doch slechts met 8 man uitkomende. Vrone 1 wist tot de rust 4 dbelrwnten te ma ken tegen V. A. F. C. geen. Toen werd de strijd gestaakt wegens den regen. UIT OTERLEEK. Zaterdagavond hield de Afd. Oterleek en Stompetoren van den Bond voor Staatspensi- onneering hare jaarhjksche propaganda- ie gdijr Y- v., bijna niiet mbgel'jjk. een gelijlk spel, wat men Met verwacht had. V. A. F. C. moest na een harden strijd met 2—1 van Zaandijfc verliezen. In 2 A. won Zandvoort.met 17'il1 van Q. S. C. en deed A. F. C. goed werk, dioor in Hoorn met 21 van Hollandia te winnen. In de eerste klas A. waren earst drie ke sipelen van 1-1, ml. 'H. B. 8.U. R. C. H.MH. V. V. en Bl. \Vit--Sparta: Haarlem verrastte door in Dordt met 3—1 tc winnen. Feijenoord. won met 21 van V. O. C. len Quick sloeg Ajax met 20. In 1 B. wonnen zoowel 'Starmvogels als H. F. C. De eerste met 2'Oi van 1 iilversum, H. F. C. met 21 van Spantaan. Vender Ver loor V. V. A. van V. U. C. 0—1. Z. F. C. sloeg met 6—0 .de dub uit Dordlt, S. V. V. won met 1'0 van Ado, em 't Gooi sloeg Excelsior met 31-. OosteL le klas. E. B-oysHeracles lu-l, HemgeloGo Ahead 1.41, Z. A. C.-En- schedie 1—1. Zuldel. le klas, B. V. V.—-Philips 4—3, VdodtasDosko 01. Noad—N. A. C. 1-2, EindhovenM. V. V. 1'0. Noordel. le Idas. Upright— Alcides 30. VelocitasFriesland 4I1, Forward-W.V.V. 1'5, FrisiaBe Quick 03, Achilles— Veendam 3'2. Enkele dlezor luitslagen zijln ontkend aan „De Couramt". KORFIBAL. K. V. K. V. I—k. V. D. I (Amsterdam) 4—0 gestaakt. Wegens. weeromstandigheden en! het na rust onbespeelbare terrein is de wedstrij'd met 40 vooxsprong afgelast. K. V. K. V III moesitln H. K. C. II (den Helder) met 41 haar meerdere erkennen. WARiMENHUIZEN, 6 Jan. 1923. Roode kool 1.601.95, Gele toool 0.85, Daensche witte kool 11.35, uieni 1,70 tot 1.90, Dirielingeni 0.60, Uitschot roode kool 1.20f 1.05. Aanvoer: 10610 K.G mode kool, 225 K.G, gele kool, 2S40 K.G. witte kool, 1870 KG. uien, 1600 KG poem. i

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6