DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Polderbestuurders. N.V. Boek- en Handelsdmkkeijj v.h. Herms. COSTER ZOON. Vondam i 9. SLKMAAB. No. 7. Honderd ryf en twintigste Jaargang. 192$. Abonnementsprljs Tblj Yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brleven franco N.V. Book- en Handelsdr. Y.h. Herms. Coster Zoon, Toordam C9, TeL Administr. No. 3. Redact*e No. 33. Buitenland Heeren indlen'Kglj fprflsf stelt op snelle aflevering en goede afwerklng, bestelt dan nw DRUKWERK W de] Dit nummer bestaat nit 2 blades. DINSDAG Directeur: O. H. KRAK. Hoof dredacteurN. ADEMA. i 9 JANUARl NA DE MISLUKTE CONFERENTIE. 1 Frankrijk is met de toebereidselen voor toe- passing der sancties en h.et nemen van waiax- borgen begonnen. Uit Parijs zijn reeds veer- tig ingenieujns en mijnspecialisten vertrokken en meerderen zullen volgen. Zij zijn bestemd voor Essen en omgeving, maar blijven voor- loopig te Dusseldorf wachten op nadere in- atrucbes. Verder worden uit vensduilende dee- lea van Frankrijk, maai* speciaal uit bet Oos- ten en Noorden troepenbewegingen gemeld, terwijl een belangrijk contingent spoorweg- mannen op bet Staatsspoorwegnet gereeru- teerd is en bijeeogebracbt op een punt van- waar ze zoo noodig naar bet Ruhrgebied zullen worden gedirigeerd' Het schijnt vast te staan, zegt het Hibld., dat de Commissie van Herstel hed-en bet te- kortschieten van Duitschland inzake de steen- kolen-leveranties uitspreken zal Dr. Mayer, de Duitsche gezant, had aan Barthou doen wet-en, dat beide Duitsche dieskundigen, voor gister (Maandag) geconvo-xnrd, onmogelijk aanwezig zouden tun-men zijn. Barthou heeft geantwoord, dat hi] zich daarvan niets aan- trekken kon, en dat de Commissie van' Herstel vblstrekt niet verplicht was nog Duitsche des- kundigen te hooren. Men verwacht, dat dit wel effect zal hebben, dat ze er*zijn. In elk geval zal het tekortschieten morgen worden geconstateerd en alle berichten wijzen er op, dat de toepassing der sancties daaiop on middellijk volgen zal. Woensdag of Donderd. zal Poincart in de Kamer verklaringen afleg- gen. Berichten uit Londen betrcffende de houdiing door de Engelische regeering aan te nemen, doen voorzien, dat voorloopig de En- gelsche troepen hun bezetting zullen blijven h-andhaven. Er zijn echter moeiiijkheden te wachten, als Frankrijk met Belgie samen zijn maatregelen gaat uitvoeren, omdat men dan te doen zou krijgen met een Fransche imter- ventie in douane-aangelegenheden, die tot dusver in de door Engefschen en Amerikanen bezette gedeelten uitsluitendi door Engelsche en Amerikaansche chefs geregeld werden. Reeds hebben vroeger Amerikaansche offitie- ren aan Fransche aouaniers den toegang tot hun bureaux gewdgerd. Nu zullen de Ame- rinkanen overeenkomstig de aangenomen mo- tie wel spoedig heelcmaal verdwijnen van den Rijn. Maar omtrent de Engelsche plan- nen blijft men In het onzekere verkeeren. Volgens het Duitsche blad! „Der Tag" zou den de Fransche maatregelen in het Rijnland door de Engelschen met lijddijk verzet wox- den beantwoord. In tegenstdling met bovenstaand vermoe- den, dat toepassing der sancties onmiddeU-ijk zal volgen na de uitspraak van de Commissie van Herstel omtrent het tekortschieten van Duitschland, wortd gemeld, dat in officieele kringen te Berlijn uit het Ruhrgebied bericht is ontvangen, volgans hetwelk Fransche of- ficieren te Dusseldorf zouden hebben ver- klaard, dat de Fransche regeering "niet voor- nemens zou zijn v66r 15 Januari de demarca- tielijn te overschrijden om nieuw Duitsch gebied te bezetten. De Parijsche „Intransigeant" meldt, dat toen Poincard deh gisterocbtend gehouden kabinetsraad verliet, hij tegenover joumalis- ten heeft verklaard, dat Frankrijk geen enke- kn soldaat zal mobiliseeren. Op het oogenblik worden in Bel gig de d£- tachementen in orde gebracht, die zullen moe- ten deelnemen aan de'opera ties in het Ruhr gebied. Medegedeeld wordt, dait geen licbtinr gen zullen worden opgeroepen. Verder wordt medegedeeld. dat minister Th-eumis heden in de Kamer uit naam der regeering waarschijn- lijik een verklaring zal afleggen. De stemming onder de Bcrlijnsche bevol- Idng is zeer nerveus. Men is in spanning over de vraag, of de Franschen hun bedrei- gin-g omtrent de bezetting van het Ruhrge bied zullen verwezemlijken. De rijksregeering onderzoekt den rechtstoe- stand uit verschillende oogpunten en speciaal met het oog op de vraag, welke de consequen- ties zouden zijn van een afzonderlijk optre- den van Frankrijk tegen Duitschland. Men blijft het beschouwen als jjen inbreuk op het recht en de bestaande verdragen. Dutschland' zal niet onderhamd-elen met Fran- rijk aJleen, omdat het met de entente in haar geheel heeft te doen. De rijksregeering, die gister nog breedvoerige besprekingen hield, acht den toestand emstig Officieele verkla ringen over de door de regeering te nemen maatregelen zijn nog niet verschenen. Alle bladen manen zoowel de bevolking van het bezette gebied als die van het onbe- zette gebied tot kalmte aan. Zelfs de redhische bladen zeggen, dat geen geweld) maar vast- beslotenheid de eisch van Set oogenblik is. Te Berlijn komt de verscherping van den politieken toestand hoofdzakelijk tot uiting in een nienwe scherpe dating van de mark. De bladen trachten zich over den nieuwen val van de mark te troosten door large uiteen- zettingen over de da ling van de franc en- er :s geen enkel Duitsch blad, dat niet tot de s'otsnm komt, dat de franc en de mark onaf- «eheidelii-k met elkaar verbonden zijn. Do riikskanselier, dr. Cuno, heeft aan den verteoenwordiger van een Amerikaansch nprsburean een verklaring afgelegd inzake de aangekond'gde Fransche maatregelen. Hij '-orWide daarin dat Duitschland nog steeds '^ereid is. met ziin betalingen te gaara tot aan He grens van zijn krachten. Duitschland is Tbfe'- niet bereid. zich te buigen voor eeni- ^en dwang Het Duitsche volk zou, hoe zeer het zijn bereidwilligheid heeft getoond om binnen de grenzcn van het mogelijke te beta- len, evenzeer besloten ziin, den lijdensweg op te gaan. Wat de Duitsche regeering met alle vastberadenheid en in volledige overeenstem- ming met het volk zou doen, is het econo- misch onverstand en de ongerech'tvaardigd- heid der Fransche plannen in hun ware licht aan de wereld te toonen. De rijkskanselier zal Woensdag in de com missie voor buitenlandsche aangelegenheden van den Rijksdag uih'oerig over den stand der schadevergoedingiskwestie, de Parijsche con- ferentie en de dreigende Fransche maatrege len spreken. Van de zijde der toonaangevende partijen zijn tot nu toe geen stemmen opgegaan om de regeering het vertrouwen op te zeggen men mag du-s verwachten, dat de rijkskanse lier in de buitengewoon moeilijken toestand bij de -bevolking^teun zal vinden voor zijn program. In Berlijnsche politieke en economi- sche kringen, in ae eerste plants door de voomaamste partijleiders, ^Vordt de toestand met den noodigen emst, maar ook opmerke- lijk rustig beoordieeld. De „B. Z. a. M.".vemeemt uit Essen, dat de stemming der bevolking van alle klassen n arm en, maar volkomen kalm is Omtrent omst van Fransche mijn- eq marine-inge- nieuxs, die eventueel de leiding van de Ruhr- mijnen zouden ovememen, is tot nu toe in Es sen niets bekend. Een demonstratie, die te Essen door den Oostenrijksch-Duitschien Volksbond was op touw gezet voor de aansluiting van Oosten- rijk bij Duitschland, is een demonstratie te gen de Fransche onderdrukkingsplannen ge- - worden. Arbeiders en burgers van dit indu- strie-centnun zullen tegenover de komende ge- weldmaatregelen een aaneengesloten front vormen en onder alle omstandigheden de rust bewaren. Een druk bezochte algemecne vcrgadering van de Gewerkschaft Deutscher Eisenbahner te Essen heeft Zondag een scherpe protestre- solutie aangenomen, waarin de a.s. bezetting van Essen en Bochum een groote inbreuk op het vredesverdrag wordt genoetnd, terwijl daardoor tevens den nood van de arbeidenden nog grooter zal worden. De vergadering verlangde onmiddelliike herziening van het vredesverdrag en richtte een oproep tot alle sporwegarbeiders om als een man achter de Duitsche regeering te blij1- ven staan. Dergelijke resolties zijn aoor tal van mijnwerkersvergaderingen ini het Roerge- bied aangenomen. De vakvereenigin-gen van het Rijnland en het Roergebied hebben aan de vakcentrales verzocht. in het geheele rijk demonstraties te gen den Franschen opmarsch te organiseeren, vvaarop woordvoerd-ers van alle partijen zul len spreken. De Deutsche Gewerkschaftsbund en de Deutsche Beambtenbund hebben zich reeds met dit voorstel bezig gehouden. De Kamer van Kq^phandd te Essen heeft gisteren een vol tall ige vergadering gehou den en een resolutie aangenomen waarin wordt gezegd, dat een Fransche actie tegen het Roergebied den politieken en economi- schen ondergang -van Duitschland zou betee- kenen Frankrijk zou daardoor in oorlog*- toestand met Duitschland komen en Duitsch land zou in dat geval ontheven zijn van zijn verplichtingen, voortspruitende uit het ver- drag van Versailles. De speciale correspondent van het „Achtuhr Abendblatt" meldt, dat te Dusseldorf de eer ste Fransche versterkingen aangekomen zijn. Tot dusver zijn 1400 man te Dusseldorf in- gekwartierd. Bijna alle garages in de stad zijn door de Franschen voor militaire doel- einden gerequireerd. Talrijke openbare ge bouwen zijn in beslag genomen voor de in- richting van militaire bureaux. De Oberreal- schule aan- het Furstenwald moest worden ontuimd en ook in de Luisenschule zijn Fran schen ingekwartierd. Bovendi-en zijn voor 300 o-fficieren kwartieren opgevorderd. Op bevel der bezettingsautoriteiten moes- ten op het station Duisburg groote veeladin- gen worden gebouwd. De Fransche troepen zijn, voor zoover men tot dusver heeft kun- nen vaststellen, niet afkotnstig van het bezet- tingsleger aan den linkeroever van den Rijn. Zij komen direct uit Frankrijk. De Belgische troepen, die aan de bezetting zullen deelnemen, worden te I^iik geconcen- treerd en gemeld wordt, dat een deel van hen reeds onderweg is. Italiaansche troepen nemen niet aan de ac tie deel. De Belgische regeering heeft zich bereid /erkbard, ook ingenieurs te zenden om de Diifsche fabrieken en miinen in het Roerge bied over te nemen, en Frankrijk volledigen steun te geven. DF CONFERENTIE TE LAUSANNE. In de sub-commissie voor de sanitaire kwes- Hes stelden de geallieerden de opheffing der sanitaire commissie voor, welke tijdens ae be zetting van Konstan tin opel aldaar doof de gealileerden is ingesteld en het instellen eener nieuwe intemationale commissie voor de zee- engten, onder presidium van een Turk met drie buitenlandsche medici. door de Turksche regeering aan te wijzen. Riza Noer, die gis ter volgens het Hbld. weer uiterst meegaand was, beloofde de bestudeering van het plan en wekte den indruk, dat hij het zal aanne- men-. 't Is opmerkelijk, dat de geallieerden, on- danlcs het geschil te Parijs, in Lausanne zoo eensgezind blijven. Men verwacht, dat de geallieerden een vre desverdrag zullen ontwerpen, dat de uifersite grenzen zal vervat houden, waartoe ziji be reid zijn te gaan teneinde aan de edschen der Turken tegemoet te komen. Het verdirag zal zoodra het gered is, aan de Turken worden aangeboden ter definitieve aanvaarding d verwerping. De te Londen ontvangen berichten bevesti- gen het bericht dat melding maakte van con- centratie van Grieksche troepen in West- Thrasie. Deze beweging wordt echter niet be- schowud als van bizondere beteekenis, ter wijl de Grieksche regedring den Geallieerden de verzekerin-g gaf, dat zij alleen tot den sitap is overgegaan als voorzorgsmaatregel met het oog op de mogelijkheid van een algeheele mislukking van de besprekingen, te Lausanne gevoerd. SOV JET - RU SL AND 'EN) CHINA. Nlaar die „Temps" meldit, zijn te Berlijn be richten uit Moskou ontvangen, volgens welke de vertegenwoondiger der Siovjetregaering te Peking, Joffe, aan de Chineesdhe regeering heefit voorgesteld, de Sovjet-regeering te erken- nen en met.haar een definitief bondgenoot- schap <te siuiten- tegen „de mi-iitairistische plannen van Japan- en andere kapital-istische 1-anden." Als contraprestatie zou de Sovjetre- geering'zich bereid verfclareo, afstand te doen van de schaddoosstell-ing voor den Boxerop- stand en van1 dewvoorrechten op het donanege- bied in Momgolie en Mantsijoerije. Het Fransche blad teekeat bdj datfc bericht mdat dfit het itweede voonsel is, dat door uit naam' van de regeering te iM-oekou aan de Chineesdhe regeering wordt gedaan. Wont geteden- stelde Joffe ml. voor, den Chi- neescheni Oositerspoorweg gemeenschappelijk door China en Rusland te laten explo-iteeren. NTaar aanleiding van. dit voorstel hebben1 da belanghebbende mogendheden een' nota tot China gericht, om dit land te herinneren; aan zijn verplcfatin-gen betreffende dezen spoor- weg. HET ANTISEMIETI3ME IN ROEMENIe. De anti-sennetische beweging houdit aan, omdanks da maatregelen der regeering. De studenten handhaven hunne eisdhen en wei- geren de relletjes stop te zetten tot zij de be- lof-te in handen hebben, dat het aantai Jo- den, dat tot het volgen der colleges zal wor den toegelaten, bij* de wet zal vastgesteld wor den. De regeering evenwel is niet in 6taat den studenten een bindende bdofte te ge ven, want ofschoon de liberate parti] vele le- den telt, die ui-tgesproken anti-semteten zijn, waagt het gouvernement het todh niet het in economisch opzicht in RoemeniS madhtige Jo- diendom.door een humerus clausus"-wet te ootstemmen, vooral niet in een tijdsgewricht, waarin Roemeni€ voor de plaa'tsing van lee- ningen ook de sympathie der buitenland sche Joden niet ontberen kan. Daar de de monstraties echter niet van de lucht zijn en de bewerkers daarvam 66k ontzien moeten worden, wijl het anti-semi-tisme onder de be- kleeders van publieke ambten ze^r verspreid is, kan men zich voorstellen, dat de Roe- meensche regeering in een weinig benijM'ens- waardige positie verkeert. Ira Cluj moest thans de rector van de universiteit, nadat hij vergeefs beproefd had de studenten gerust te stellen, de H-ooge School voor onbepaalden tijdi siuiten, Tegelijkiertijd heeft hij ook stu dentenvergaderingen a-lsmede publieke de monstraties verbodeiL, maar de academische jeugd stoort zich aam dit verbod niet in t minst. Op denzelfden dag, dat de universi teit gesloten werd, heeft men den Joodschen koopman Strasser's nachts op straat aa-nge- va-llen en emstig misihandeld. Uit het onder- zoek, dat de politie heeft ingesteld, is geble- ken, dat de dadens Roemeensdhe jongelui uit zeer voomame families waren. Dt geval heeft onder de Joden van Zevenburgem, die lang- zamerhand1 een- beetje tot kalmte getoomen waren, weer zeer groote opwinding veroor- zaakt. BUITEN'LANDSa-fE SOCIALISTEN INI DUITSCHLAND. In een openbare vergadering te Keulen, hieeft de Engelsche arbeidsleider Tom Shaw een rede gehouden en daarin- o.a. verklaard, dat Duitschland niet te gronde mag gaan en heit Engelsche volk met het Duitsche in vrede en vriandschap wil leven. Daarna sprak de Belgische sodaal-demo- craat Vandervtelde, dlie veridaarde, dat nie- mand zich over de breuk tusschen Engeland en Frankrijk mag verheugen, daar deze groot gevaar oplevert voor den wereldvrede. In de geheele wereld heenscht thans armoede em vertwijfeliimg onder de arbeiders. Onder deze omstandigheden is het nood-zakdlijlfe, dat de arbeidere van alle landen1 samenwerken- ter afwending van nog grootere ellende, die over de arbeidersklasse zou Icunnen woroeni uitge- stort. EE'N ONGEUUK I N DE ALPEN. 1 tec Journal de Gerteve" meldt, dat die ge- broeders Rahm, resp. uit Yverdon em Affol- tem-am-Albiis, die 29 December saroem de bengen zijn ingetrokkem ira de richting van de bepghut op dieni Wildhom, in) dten avond van 2 Januari nog raiet waren teruggekeerd. In den naciht van 2 op 3" Januari is een redk diings-exped-itie op zoek naar de beide Alpinis- ten gegaan. Den 3den's avondis had de cxpe- ditie nog niets gevonden. Het bladi vemeemlb voorts uit Bern dat de beide manneni uit Da Lenk waren vertrokken voor een ski-toer op den Wildhom. De deelne- mers aan de hulp-experiitie zijn van oordeel, chat de gebroederp Rahmi denkelijk overvallen zijn djoor een lawine. Een -tweede expeditie is uitgetogen om zoo mogdijk de lijken der slachtoffers te vinden. De gids van de eerste expoditie heeft medegedeeld, dat men voetspo- ren heeft gevonden, die loopem tot aan een pick, waar een lawine is neergekomen, die 60 meter breed) em 10 A 20 meter diep is. Verder zijn geen sporea ontriefct, en de toeristem staan niet ingeschreven in de berghut op den Wild hom. AFNEMENDE WERKLOOSHEID IN iBELGIe. De werkloosheid in Belgig neemt af. Ge- durende de maand December kregen- er van de 694.924 inigeschreven arbeiders slech-ts 28.454 werkloozenonderateuningVoortdu- rend gaan nog arbeiders naar Frankrijk. In totaal zijn er reeds rneer dan 200.000 Belgen in Frankrijk werkzaam, voor het meerended goede vakliiediem, die zich niet wenscbtem te onderwerpeni aan de Belgische wet op den achturenldag. JUWEELEN IN EEN DOODKIST? Een bericht uit Washington meldt dat het Amerikaansche departemen-t van financial een onderzoek heeft ingesteld1 naar aanled- dinig van een: hardnekkig gerucht, volgens hetwelk een deel van de Russiscbe kroonju- weelem ter waarde van vier millioen dollars, de Vereenigde Staten zouden Zijn binnen- giesmokkeld. De juweelem zouden vedborgen zijn geweest in de doodkist van James Jones, een matroos, wiens stoffelijk overscbot on- langs te Cypcnes-Hill op Long Island werd begraven. Een a'deeling soldaiten uit fort Hamilton is naar dat kerkhof gezondien om het graf van dem mitroos te bewakienl em men' het graf van dem miartnoos te bewakem en men nin-g van het graf zal overgaan. (EE'N WONDER®ARE REDDING. Uit Blaoqaru bi] -Bridgend) in Glllamorgan (Wales) wordlt het volgende verhaal over fla reddieg van een mijnwerker aan de Britsche blatten- gemeld. 'Donsdag j.l. vtel het dak van een mijngang in, em begroef Stanley M'ad- dodks, een vervoerdier met paard em kar onder 50 ton steenen. Hlet paaral werd1 onmiddellijk gediood em dte kar verbrijzelid1. Wonder bovetx wonder bleef de man ongedeerd. Drie groote stukkam steenen waren zoo omi era op hem jge- vallen, dat ziji -als *t ware een dak boren zijn hoofdi vormdeu, era de rest van de neerplof- fcrude hrokkem kondea itegenhouden. N)a 5 uur hard -werkera1 wisteii' zijn kameraden verbin- dinjg met hem) te krijgen em een zoo groote opening te makem, dat hem: drinken en eten kon worden1 toegereikt. Zeer verdienstelijk maakte zich diaarbij de plaatseldjke genees- heer, die met groot gevaar voor eigen levm. eenige maOen door de gemaakte opening kroop en den bdolven' man, die geheel verbijs- terd was door den schrik, stinmrieerende mid- delen 'toedienrie. TOGH OESPEELD. iPaderewski, de beroemde Poolsche pianist, heeft te Cleveland in de Vereenigde Staten een concert gegewen, waarbiji bij' aan alle kanten bewaatot werd door politieagenten, die in groot aantai op het podium en in de zaal verspreid zaten. Al'les het gevolg van een dreigtorief dien de kunstenaar kort vdor zijn concert gekregen had en waarin hem werd aangezegd, dat zijn Leven op't spel stond, als ndji net waagde in de concertzaal te ko men. Of de p'iano-virtuoos zich dien avond ten voile aan zijn kunst heeft kunnen geven mag betwij'feld worden. AMERIKA EN DE SCHADELOOSSTELLINGEN. De Amerikaansche regeering overweegt geen onmiddellijke actie ten opzich-te van dim toestand in zake de Duitsche schadeloosver- goed'ingen-; maar de Amerikaansche Kamer van Koophandel denfct er over, haar pogingen te hemieuwen ten einde bij het uitwierken van een nieuw voorstel de „business"-diplomatie in de plaats te krijgen van de gedachtenwisse- ling tusschen de jegeeiingen. Na een conferentiie met staatssecretaris Hushes heeft de voorzitter van de Senaats- cornmissie voor buitenlandsche zaken, Lodge, bekend gemaakt, dat het z i. niet het oogen blik is, om te trachten te komen tot een offi cieele vertegenwoordiging van Amerika in de Commissie van Herstel. PLAN VAN AM'ER'IKA? Naar uit Washington bericht wordt, is de Amerikaansche regeering voomemens, den geallieerden- mogendheden weder eene nota te zenden, waarin zij haar standpunt inzake den wederopbou'w van Europa uiteemzet. In deze nota zou de oplossing van het sahado- loosstellingsivraagstuk in practischen zin en gelijktijtiig eene godeeltelijke ontbinding van Eat Fransche leger verlangd worden. Na vervulling dezer voorwaarden zouden1 de Vereenigde Staten 'bereid zijn, tot terugibeta- Img der Europeesche scbuldem 10 j aren 10 jaren uitstel te verioenen. DE ONDERGANG VAN DE ..LUSITANIA". Volgens een uit Washington ontvangen be richt ontving de gemengdc Amerikaansch'- Duitsche commissie, welke de particuliere ei- schen tot vergoedin-g van door den oorlog ge- leden schade onderzoekt de mededeeling, dat Duitschland bereid is tot aanvaarding van de voile verantwoordelijkheid voor het in den grond boren van de „Lusita-nia". Naar'men weet, kwamen daarbij in 1915 ongeveer 1100 opvarenden om het levzen, waaronder vele Amerikanen. Het Whcht voegt er bij, dat aan de familie- led-en der Amerikaansche slachtoffers eea schadevergoeding zal worden uitbetaald uit dc opbrengst van den verkoop van in Ame rika verbeurd verklaaxde Duitsche bezittin- gen. KORfTE BERICHTEN. Die Gostenrijksche Bondskajiseller en minister van buitenlandsche Zaken zij'n te Boedapest aangekomen om economische aan gelegenheden met de Hongaarsche regeering te bespreken. Frank Fairing, de voorzitter van dan mijnwerkersbond vara1 Illinois (vereenigde Staten) heeft de overtuiging -uitgesproken, dat er in het aanstaande voorjaar geen mijn- werkersstaking zal zijn. Te Lisse is Zaterdag het zesjarige zoon- tje van den heer N. O. door een auto over- redera en eenige uren daiarraa aan de gevolgen overieden. On den gedenlcdag, gister van de Tech- nische Hoogeschool heeft de rector-magraifir cus prof. L. A. van Royen eenige besdiouwin* gen gehouden over de toekomst van het todh- nisch hooger onderwijs in het algemeen en van de Tedmische Hoogeschool in hd: h§zm- der. De dadera ran den onlangs op den landbouwer J. te Babberich gepleqgden moord zijn te Elten gearresteera Het zijn drie jeugdige Duitschers. Zaterdlag is een metselaar uif En- schede bij" een werk te OiLdenzaal door een neervallenden steen op het hoofd getnoffea en gedood. Te Veendam is Zaterdagnacbt de bak- kersbediende P. v. D. van- Groningen era- stig mishandeld. Men vreest roar zijn leven. De dader is P. S. te Veendam. Door den democratischen afgevaardig- de Upsih'aw uiit Georgia (Vereen. Staten) is eeni wetson'twerp iragedierad, bodoelende den kooper van verboden alcohol gelijk te bchan delen em te straffen als den verkooper. Uif Tebessa Algiers) wordt gemeld, dat tusschen Kouir en Tebeissa een' treinbot- sdng heeft plaats gehiad. Een1 wagon werd ge heel vemield. Er zijn een1 doode en zes ge- wooden. - De Zuid-Illinois S'teenkool-Mij. zal te- geni de „Vereeniigde Mljmwerkers van Ameri ka" een dvide vordering indiienen ten bedra- ge van een millioen dollar, uithoofde van de relletjes, die in Juni j.l. bij de mljnwerkera- staking te Herrin hd)ben plaats gevonden. -te Luifc 'hebbeni een Pool en' zijn vrien- dlim een veekoopman- beroofd van zijn porte- feuille, inhoudende eeni bedrag van 75.000 francs. Men stelt in bet geheele 'land een) on derzoek naar de verblijlfplaats van d'en aanval- leds in. Tot nog foe is men hum echter' niet op het spoor. De CanacLescbe regeering heeft thans het plan goedgekeurd van commandant LamJb van het Leger des Hefls, om 25.000 jonge vrouwen eni kindieren ricn in Canada te laten vestigien. Met de regeering van Australie rijn de ooderhiandelinigen nog aan den gang Werklooze mannen rijn niet in dif plan opge- nomen. - Volgens berichten uit Petrograd zullen de aariBbisscbop Cieplak, de pre! a at Dudkie- wicz en verscheidene fcatholieke priesfers voor da revolutionnaiire rech'tbank moeteni terecht-i staan wegeras ongehoorzaamheid aan de sov- jet-autoriteiten. De beklaagden loopen bans, hiervoor tot de d <*xlstraf te worden veroor- deeld. - RE'IZEN NAAR DUFTSGHLAND. Het Duitsche Persbureau in Den Haag Mesdagstraait 45) heeft een/ tiradaire doen samenstellen, in welke eenige weaken warden gegeven met betrekking tot het rdzigerever- keer tusschen Duitschland! en het buitenlamd. Deze circulaire is op aanvrage aan het bu reau te. krijgen. Hlet volgende is er aan ont- leend: Zoowel Duitschers alls buitenlaraders rijn verplicht zich bdjl het overschrijden) der Duit sche grens door een pas omtrent hun persoon te legitimeeren. Voorts moet ieder buitenlianrier zoowel bij de heera- als bij- de terugreds in het berit van een Duitsche visum zijn. Onderdanen van het Duitsche rijk hebben alleen bij- het verlatem van Dmitschland een visum noodlig. Hlet visum voor het verlatdh van Duitsch ALKHAA

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1