DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ziet uw Drukwerk na! N.V. Bsek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON. Voirdam S 9. ALKMAAR. No. 8. Honderd rgf en twhitigste Jaargang. 192$ WOENSDAG Directeur: O. H. KRAK. HoofdxedacteurTj N. ADEMA. 10 JAMJARS Is voorraadrklein, laatjons dan doze aanvullen. Dit nummer bestaat nit 2 bidden. ATbonnementsprljs tolj voorultbetaling per 3 maanden f2.ft*, per post f 2.50. Bewljsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaata^iafinte. Brieyen franco N.Y. Boek- en B[andelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnistr. No. 3. Redactle No. 33. B.uitenland DE ACTIE VAN FRANKRIJK. Naar uit Parijs bericht wordt (officieel is nog niets ten dezen medegedeeld), wijst alles er op, da>t ihet bevel tot oprukken naar Essen zal worden gegieven, zoodra de coimmissae van berstel denl verbonden regeeringen me- dedeeling heeft gedaan, dat Duitschl'and, naar is geconistateerd, opzettelijk zrjjn ver- plichtingen niet heeft vervuld. De C. v. H. heeft, met de stem, van den Engelschen ver tegenwoordiger Joh. Bradbury tegen, geconi stateerd dat DuitscMand in gebreke is ge- bleven. iHiji vond dit wel juist, maar achtte deze tekortkoming in verband met den om- Vang van het vraagstuik dier schadevergoedin- gen niet van voldoende belang om de sancties te rochtvaardigen. De offidieuse Amerikaan- sche vertegenwoordiger Boyd was bet hier voikomen mee eens. De Amerikaamsche re- geering denkt er al evenzoo over. Iminers, volgens de Vossiisch'e Ztg. wordt in een offi- cieus bericht uit Washington medegedeeld, dat de bedenkingen der eeniigde Staten tegen het Fransche plan tot bezetting van het Rubrgebied rtecbtstreeks ter kienmis van de Fransche regeering zijn gebracht, daar men van mieening is, dat een oprukken in het Ruhrgebied ernstige economiscbe en; finan- cieele gevolgeni voor geheel Europa zal hefo- ben. Met Hbl. meldt reeds, dat deze afkeur ring offitiel is verzonden en voegt er aan toe, dat verschillende bladen ook afkeurende commentaren leveren op Bel gib's houding in de bezettings-actie. Het Mad Oeuvre meldt, dat die voorhoede van het leger van generaal Degoutte Don- derdagmuddag om 5 uur de grens der ncutra- le zone zal overschrijden. Volgens de Matin is voorloopig besloten tot bezetting van Es sen en omhgeving door 25.000. man eni tot controle der kolenmrjnen tot het beffeni eenier kolenbelasting. De Fransche kol'encommiissa- rissen Coste en Ader zullen aan het boofd staan van de, voor het Ruhrgebied bestemde, Fransche ingenieurs-delegatie. Daze is reeds in Dusseldorf aangekomen. In gezaghebbende kringen te Essen boudt men er retailing m^e, dat de bezetting voor het overige Duitscbland ernstige gevolgen zou kuninea hebben en dat er een vrij1 ernstige storing der productie zou kunnen' komen. Men aoht het onmogelijk het niet bezette Duitsch land. van fcolem te voorzien. Die groote gas- fabrieken en electriciteitswerken in Duitsoh- land hebben ten hoogste voor vijf dagen voorraad aan kolen en de Industrie niet veel meer. Diientengevolge bestaat er gevaar voor de stopzetting van vele f a'briakeni, daar de ge volgen van de beperking der productie zich onmiddellijk doen gdvoelen en ook sitellig transportmoei'lijkheden zullen, ontstaan, het- geeni de ikolenproductie nog sterker belemmert. Het Duitsche kabinet heeft ook gisteren den ganschen dag vergaderd. Men gelooft, dat besloten is, o,m onmiddellijk na de bezet ting van Essen een protest daartegen te zen- dcn aan alle mogendheden en1 dat de rijksre- geering zoolang de bezetting dUurt niet met Frankrijk en Belgie in onderhandelingen zal tredon en de diplomatieke betrekkingen met die landen tot het allernood'zakelijkste zal be- perken. De minister-presidenten der afzonderlijke staten zullen Vrijdag te Berlijn met den' Rijks- kanselier den toestand besprcken. Dr Cuno zal vermoedelijk in de eerste zit- t'ng van den Rijksdag na het reces, welke op Dinsdag a.s is bepaald, over bet optreden van Frankrijk spreken. Rijkspresident Ebert en rijikskanselier Cu no pubiiceerden gisteravond een manifest, ge- richt tot de bevolking van bet Ruhrgebied. Daarin worden de plegers deT gewelddaad voor Europa en de gansehe wereld; aange- klaagd en de bevolking aangespoord haar be- zinning te bewaren, kalm te blajven en trouiw aan het Duitsche vaderland. Het heele Duitsche volk staat Ichter zijne regeering. De binnenlandsche geschillen zijn voorloopig bijgelegd voor de eenige belang- riike zaak der bezetting van het Ruhrgebied. Ook de communisten d'oen mee in hun protest. Te Frankfort en Essen zijn groote protestbe- toogingen door hen gehouden tegen „de Fransche geweldpolitiek". Geestverwanten uit Frankrijk. Belgie. Italie, Engeland en Neder- !and (L de Visser) spralcen hutme afkeuring uit over die politick. Te Keulen. waar de Duitsche soc.-dem. partij een international bijeenkomst organi- scerde. spraken eveneens verschillende buiten- landers, o. a. de Belg Van der Velde. Hi} vcrklaarde, dat, indien men naar de Ruhr cntpckt. de Belgische arbeiderspartij, evenals de Fransche. er zich tegen verzetten zal. Ook in de Belgische Kaoier heeft Van der Velde zich gisteren ernstig tegen het meedioen vn Belgie verzet. daarbij gewezen op Dui tech land's onmacht en de mogelijkheid ge- steid van werkstakingen, onlusten enz. Ondanks dit werd de verklaring van den nremier coedgekeurd, waarin uiteen werd ge- zet dat Belgie aan de zijde van Frankrijk mocst staan om zijn billijke eischen vervuld te kriiigcn en opdat geen voor Belgie nadeelige regel ing der schadeloosstelling zou worden gen omen Het Britsche kabinet komt morgen bijeen ter. bespreking van Frankrijks optreden en de "■evolnen daarvan In bevoende kringen te Rome uitte men zich over de houding van Italie ten aanzien van de door Frankrijk te nemen sancties zeer gereserveerd. Men stelde de deelneming van Italie hieraan afhankelijk van, besprekingen, die tlians nog te Parijs worden gevoerd. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE Naar aanleiding van de mededeeling, dat de groote mogendheden in den loop van deze week een gemoenschappelijk schema zullen aanbieden, dat door de Turken als een geheel aangenomen of verworpen zal moeten wor den., maakten de Tuirfken gister bekend, dat zij, een tegen-projeot voorbereideni, waarin. zij; hun uiterste concessies zullep doen. De positie der Turksche delegatie is sedert eenige dagen minder gunstig geworden en de raadgevers van Ismed Pacha hebben zichi op besliste wijze in dien zin uitgelaten, dat de oppositie niet mag worden voortgezet, daar een eventueel afbreken der conferentie slechts voordeelig kan zijn voor de Grieken. De Russische vertegenwoordiger Krassin heeft te Lausanne twee zeer langdurige be sprekingen gehad met Tsjisjerin eni heeft zich ook in verbinding gesteld met vertegenwoor- digers der Engelsche en Turksche delegaties, ten einde zich voor zijn vertrek naar Londen op de hoogte te stellen van den stand van zaken. Gisteravond laat werd te Lausanne verno- men, dat de Turksche delegatie heeft besloten toe te geven aan de geallieerde wenschen in zake de kwestie der amnestie, terwijl de geal lieerde delegaties op hun beurt hun bezwa- ren tegen het opleggen van militairen dienst- plicht aan de christelijke minderhedeu hcM ben prijS gegeven. De totstandkoming van dit compromis zal heden officieel worden aange- kondigd. EENI ECONOM1SCHE OONIFERENTTIE TE BIERLIJN. Volgens de „B. Z. a. M." zijh in de laat- sie d'agen te Berldjn onder leiding van voor- aanstaande persooen op eoooiomisch gebied besprekingen gehouden, die ten doel heb ben een economisdie conferentie te Berlijn voor te bereiden. Het voorstel is uiitgegaan van Russische zijde, doch in de laaiste d agen zijn ook van' Engelsche, Amerikaansohe en Belgische zijde stemmen opgegaan om een dergelijlke conferentie te Berlijn bijeen te roe- pen. Volgens de door het bovengenoemde blad ingewonnen inlichtin;gen zjoui de conferentie binnen koaten tijd bijeenikomen. Wellicht zul len ook de Frenschen er aan dieelnemen. EEN' GEHE'IMZINNIGE GESCHIEDE- NIS. iDe Berlijnsche politie houdt zich op het oogenblik, naar de „Lokal Anzeiger" meldt, met een geheimizinnige zaak bezig. Een man, die dezer dagen in de nabijheid van het draadlooze station bij Konigswusterhausen in het bosch stobben uiitgroef, zag tussch-en negen en half den 's morgens drie mannen, terwijl op den' weg twee automobiden stom- den. Hij kwam naderbi} en zag, dat een tier mannen op zijn arm een klaarblijkelijk dood meisje droeg. Hbt lijk vertoondte een schotwond aan den slaap. Een 'twecde man1 legde een deken over het lijk en bracht het in een der auto's. Kort daarop werd een jonge man op dezelfde wijze naar den automobiel gedra- gen en er iin gelegd. Toen de houthakker ver- wonderd vroeg, wat dat te beteekenen had, antwoordde de derde man, dat het een ver- liefd paar was, dat zdfmoord had gepleegd. Zij namen thans de lijken mede en de zaak zou daarmee afgedaan zijn. Alle drie de man nen stapled nu in den tweeden automobiel en de beide voertuigen reden weg in de riehting Berlijn. Het waren donikere, open wagens. Op hun kenteekenen heeft de man niet gelet. 'Het meisje schatte hij1 op ooigeveer 16 jaar en' den jongen man op 17 h 18 jaar. Hij: veronder- stelde, dat twee der mainncn, dfe vaders der dooden waren. De derde man Viel hem op door zijn, stramme houding en zijn „fela- gmuen" overjas. Hij hield hem voor een po- iitie-beambte. Het is de politie echter nog ni'et gelukt tie weten te komen, welke personen betrokken waren bij1 deze beweerde liefdestragedie en waar de Tijfcem gebleven zijn. GEVAARLIJK SPEELGOED. Op een kostschool te West Croydon had een der meisjes met Kers'tmis een „kruide- nierswinkel" als speelgoed gekregen. Hierbij waren o.a. verschillende busjes met allerlei stoffeni gevuldi, die de ite verkoopen waren moesten voorstellen. Het meisje, dat eenige dagen later met het fraais speelde, proefde een soort bruin poeder uit een der busjes. Daar zij vond, dat het goedje naar smaakte, wierp zij het busje met inhoud weg. Het werd opgeraapt door een der andere kostschool- meisjes, de 11-jarige Eileen Murphy, wier moeder op het oogenblik in Australie ver- toeft. Eileen mengde het poeder met water en een weinig zout en presenteerde het aftrefcsel hier- van als „een topje koffie" aan haar kosfc- schoalvriendinnetjes. Deze vood'en het echter „naar goedje" en dronken er niets meer van, nadat zij het slechts even hadden geproefd. Eileen echter vond haar „kopje koffie goed srnaken en dronk het gretiig op. Korten tijd daarna werd Eileen lijkbleek aldtis vertelde een der onderwijzeressen, miss Cooling, bij de gerechtelijfce lijkschouwing en de nagels van haar vingers werden gdieel zwart. Men haalde een dokter, dodh geen menschelijke hulp kon het leven van het arme kind redden. Het stierf den volgenden dag. Ziehier een1 der treurige resultaten van de misdadigheid van sommige speelgoed-fabri- kanten, die maar raak knoeien. EElNl SLOKDARM BUtTEN HET LICHAAM. De bekende Deensche chirurg prof. Thor- kild Rovsing Iheeft dezer dagen voor de Ver- eenigiing voor Geneeskunde een lezing ge houden waarin hij' bijzonderhedeni heeft me degedeeld van een zeer belangrijike en goed geslaagde operatic welke hij: in de eerste helft van T$21 volbracht. De patient was een vrouw van 34 jaar. Door een storing in den slokdarm kon het voedsel de maag onmogelijk op de natuuxlij- ke wijze bereiken. Professor Rovsing maaikte daarom een dubbele insnijding in de huid van de keel naar de boost, en plaatste een tijdelijke rub- berbuis tusschen deze insnijidiingen, zioodat die randen van deze insnijdingen bijeengevoegd zelf een natuurlijlke buis zouden vormen. De huid1 van de borst aan de andere zijde van de tWee insnijdingen weidi vervolgens over de blootgestelde plaatsen gespannen. Verder werd het bovenste uiteinde van de natuurlij- fce huidbuis met den slokdarm verbonden, en laiter werd ook het ondierste uiteinde met de maag verbonden, zoodat een kanaal voor het voedsel geschapen was, dat op de gewone wij ze in den mond werd gakauwd, en binnen in het lichaam door den slokdarm ging en ver volgens buiten't lichaam door de huisbuis in de maag kwam. De geheele operatic nam zes maanden in beslag, maar was d'e eerste in haar soort, in't vervolg zullen dergelijlke operaties niet zoo'n langen tijld in beslag ne men. De patiente verliet het hospitaal in Augus tus 1921 en was in staat de zorg voor haar huis'houding lop zich1 te nemen en voor haar vijif kinderen te zorgen. 1 Professor 'Rovsing heeft nu twee andere patienten onder behandeling, waaronder een man van 44 jaar die gedurendie 18 jaar zijn voedsel kunstmatig tot zich heeft genomen. Prof. Rovsing noSot zijn operatic een suc- cesvolle wijze om keelkanker te behandelen daar het imogeliik geworden is het zieke ge- deelte van den slokdarm van de borst weg te nemen. Hij' voegde er aan toe dat de vrees der geneesheeren dat zulk een fcunstmatige buis niet in staat zou zijn te werken omdat zSjl geen spieren hadl niet opging, aangezien het bovenste gedeelte var. den slokdarm voort- ging normaal te weaken en dus bet voedsel awong door het kunstmatige kanaal te igaan. UIT FILMLAND. Eeni telegram uit Los Angeles meldt, dat de po li tie-au'tariteiten te Hollywood, de bios- coop-kolionie, dr. Jlohn S. Barker gearresteerd heb'ben, diie eigenaar is van een sanatorium, dat heetite te di'enen tot herstel van patienten1, die verslaafdi zijn 'aan bedlweknende middelen Hijl wordt er van beschuldigd, bedwelmende middelen, te hebben verkodbt aan patienten, die hi} verondersteld word te genezen. Een aantal filmsterren hebben in dit zonderlimge herst'elliragsoord vertoefd. EEN VROUWELIJKE ARTS. Engeland heeft 'thans zijn eerste gediplo- meerde vrouwelijke veearts gekregen in Miss Cust, een zuster van den stalmeester van dlen koning. De nadruk ligt hier op gediplomeerd, want Miss Cust practiseerde reeds vele jaren, maar kon geen diploma krij^en omdat zij... een vrouw was. De dame in kwestie is 10 jaren beambte van den veterinairen geneeskundigen dienst geweest en deed' geduraide den. oorlog als vrijwilligster dienst in een verantwoordelijke betrekking aan een militaire paardenkliniek in Frankrijk, Thans hebben in Engeland verleden jaar 5 jonge dames het goede voorbeeld van Miss Cust gevolgd' en zich als studente voor vee arts labeni iinsdirijven. GESTOLEN EFFECrEN TER WAARDE VAN 75000 POND TERUGGEGEVEN. In October j.l. werden twee zendingen ef- fecten ter waarde van 75.300 pond van de Banque Beige te Antwerpen aan de Anglo- South American Bank te Londen onderweg gestolen. De zendingen verdwenen bij den diefstal van een mailzak. De politie kwam er achter, dat de diefstal moest hebben plaats gehad tusschen Parkeston Quay en Liverpoolstreet- station. De dieven werden in het nauw ge bracht en slaagden, er niet in, d'e effecten van de hand te doen. Daaroan besloten zij, de ef fecten aan de politie toe te zenden. Men heeft naar aanleiding hiervan een complot ontdekt van- internationale dieven. EEN ONTVLUCHT1NGSPOGING VAN TECHOW. Volgens het „8 Uhr. Abendblatt" heeft To chow een der medeplichtigen aan den den moord op Ratlicnau tezamSen met een voorma- lig vliegerofficier, Schauer genaamd, een po- ging gedaan om de strafgevangenis Soonen- burg te ontvluchten, welke poging op het laatste oogenblik weid verijdeld1, doordat an dere gevangenen, aan wie Techow mededee ling van zijn plan had gedaan, diit verrie- den. Het verhoor van Tedhow genoemde lever- de zulk belastend materiaal op voor vele ge- vangenbewaarders, dat vijf hunner gearres teerd werden. Techow verklaarde, dat het ontvluchtingsplan reeds lang van te voren was opgemaakt en verried ook, dat de op- zichters in het gehcim waren. Men vond bij die gearresteerden nauwkeu- rige teekeriingen van het tuch'thuis met omgo ving, alsmede een aantal Fransche bankbil- jetten. Verdere verklaringen zouden hebben geleid tot een arrestatie te Treptow bij Ber lijn. Een diaar wonend vriend van Schauer had hem n.,1. een costuum gezonden, dat Ihij met zijn gevangieniskleeding kon verwisselea. KORTE BERICHTEN. De postzegelhandelaar Henning te Me- mel, zijn vrouw en de boekdrukker Diessner zijn gearresteerd wegens vervalsching van luchivaartpostzegels. De door vervalsching in zg. zeldzaamheden veranderde zegels wer den verkocht tegen den prijs van 15.000 Mk. Gustave Bouvet, die in Juli een aanslag deed tegen den Franschen presidentieelen stoet, is tot 5 jaar dwangarbeid veroordeeld. Volgens een „Central News"-bericbt werd te Buffalo, in den staat New-York, het socialistische Senaatslid van dien staat, Ro bert Lacey, gearesteerd, onder beschuldiging van medeplichtigheid aan de dynamietaansla- gen, welke verleden zomer zijn gepleegd tij- dens de wcrkstaking te Niagara Falls. De besprekingen' over de fundeering der Britsche schulden aan Amerika zijn te Was hington geopend met een rede van den Ame rika an^h en minister van financien, Mellon, en een verklaring van den Britschen minister van financien, Baldwin. Staten-Generaal EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren was aan de orde die Reading der werkzaarttheden. De voorzitter dieelde mede, dat de Oentrale Afdeeling besloten heeft heden miorgen en overmorgen tot's middags 2 uur te bestem- men om verschillende wetsontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoeken en voorts dat, met het oog op het vd!e werk en om niet te veel op 6eo persoon' te laten drukiken, in elke afdeeling vier rapporteurs zullen wor den benoemd, namelijk 6en voor de A's, 6en voor de B's, 66n voor de C's en d6n voor de D's. Niets meer aan de orde zijlnde sloot de voorzitter de vergadering. KWEEKELINGEN. De ntiniater van onderwij's, kunStm en we- .tenschappen brengt ter kennis van belang- hebbenden, dat op 1 Mei 1923 bij de Rijks- kweekschobi voor onderwijzeressen te Apel- dborn en bij de Rijkskweekscholen voor onder- wijzers te Nijmeg-en, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht ten hoogste 24 kw-eekelingen kunnen worden ge- plaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de vorkeur, die in de. geaneente wo- nen, waar de kweekschool is gevestigd, of die, elders wonende, zelf im de kosten van huis- vesting en verpleging voorzien. Bij die aan- gifte moet daarvan door de ouders of voog- den van de adspiraniten melding worden ge- maakt. Zij, die voor plaatsiug aan een van de Rijkskweekscholen voor onderwijzers in aan- merking wenschen te komen, moeten zich voor 1 Maart 1923 aanmelden bij den direc teur der Rijkskweekschool, die zij wenschen te bezoeken, en zij, die plaatsing verlangen aan de Rijkskweekschool voor onderwijzeres sen te A'peldoora, moeten zich voor 20 Febru- ari 1923 bij de directrice dier inrichting aan melden. Voor verdere bijzondcrheden zie men de Stct. No. 6. Gemengd Kieuws HfET DRAMA INi DE REMBRANDT- STRAAT. De Hg. Grt. schrijift: Ctotrent het fqmiiiedrama, dat zich in den vroegen morgen van Zaterdag afspeelde in de Rembranditstraat 154 nilet het tragiisch einde van de ver drinking van mej. M. en haar beide kinderen in het water van den Z:uid-West Buitensingel, kunnen wij1 nog me- dedeelen, dat de teraaraebestelling van moe der en docker hedanochitend zou plaats vin- den op Nieuw Eyk-en-duinen. IHet stoffelijlk overschot der vrouw, dat zich zooals wij hebben bericht, in het lijkenhuis aan de Delistraat bevindt, zal eerst van daar wordlen overgebracbt naar het Gemeentelijk ZSekenhJuis aan den Zuidwal, waar het iijkje van' bet docbtertje in 'bewaring is gehouden. Daarna zal de lijksltoet met de beide slachtof- fers te tien uur van het Ziekenhuis vertrek- ken. De stoet zal door de Rembrand'tstraat gaan, waarbij' voor de woning van M. even zal worden stilgehouden, o.a. voor het hech- ten van bransen en bloemstukken aan de lijk- wagens VerVolgens zal de droeve stoet zich naar de bovengenoemde begraafpiaais bege- ven. iHet sffcoffelijlfc overschot van het zoontje is he! a as nog niet gevonden. Op last van den hoofdiinspecteur luerdbrff lis Zaterdagmiddag te vijf uur, dus bijl het invallen der duisterhis, het dreggen geStaakit, daar de voortzettiflg er van bij- de ovengroote bel'angstellinig wel- hdht ongelukken het water ligt daar over de geheele lengte aan beide wallen open zou hebben veroorzaakt, terwijili andcrzijds heit vermoedien getwettigdi was, dat het lijlkje door den stroom zou zijn weggedreveni, zoodat verder, dreggen' toch geen resultaat meer deed verwachten. Mien wachit nu op het tijd- stip, waarop het lijlkje langs natuurlijken weg naar de oppervlakte van het water komt, d'.i. in deni regel den negendeni dag na de verditmking. M. is intusSchen door de politie gehoord, doch er bestaat geen wettelijke grond voor een vervolging. Met het-oog op de verbitte- ring bijl bet publiek tegen M. heeft de poli tie hem den raad verschaft, zich niet dan onder politiegelieide naar de woning te bege- ven, indien hij daar voor het een of andere doel even, mocbt willem zijn. Overigenfl houdt ihij zich elders op. ONTPLOFFING TE AR'NHEM. iGistertmiddag heeft in het artilleriepark achter Sonsbeek een ernstige ontploffing plaats gehad, waarbij! die 45-jarigie opper- wachitmeesteriankwerkier der rijdtende artil- lerie Everaars werd gedood, opperwacht- meester Bongaars vrtij ernstig aan net boofd gewomd eni die parisknecht wommerson zeer ernstige brandwonden bekwam. Omstreeks 3 uur weridi een hevigie ontplof fing gehoord. Zij die op het terrein of in de nabijheidi -werkzaam' waren zagen een hellen gloed uit hot sntidsgebouw oplaaien; het dak werd kort en klein geslagen, panneii en hout werden wegegsliiiigerd. De parkwachter W. kwam gil'loicte naar. buiten, terwijl zijti klee- ren in lichtelaaie stonden. Opperwach tmees- ter Bongaars, die buiten door de weggcslin- gerde stukken bout bloodend aan het hoofd werd gewonid, snelde toe en wist met emmeni water die branidendle kleeren van W. te blus- echen. Daarna bad hiji nog de v tegenwoor- digheid van geest oni ae nog in de branden- de gebouw aanwezige munitie te verwijde- ren, waardoor een nog ernstiger onheil voor- komen werd. inmaddeis kwamen de in het park aanwe zige militairen! en een sergeant met 12 man, die juisit passeerden, te hulp. Toen mien melt bebulp van emmers water den brand had go bluscnt, voind men in de smidse de overblijf- seHen van opperwadhtmeester E. Diens li chaam was geheel in stu'klkm gescbeurd, zoo dat men sledhis de onherikenbare Veesch- klompen kon verzamelen. Het bleek, dat mien den zwaargewonden W. weinig kon belpen, daar er geen ver- bandistoffen aanwezig waren, zoodat men bijl de bewonens in den omtrek hulpmiddelen moest halen. Spoedig kwam daarop de Roo- de Kruisauto met personeel, die W. de eer ste hulp 'kon verleenen, evenals den tninder ernstig glewonden wachtmieester B. Ete laatste werd op het terrein, verbonden. W. werd naar het Diaoonessenhuis vervoero, en de over- blijfselen van opperwachtmeester E. werden naar het militaire hospitaal over,gebracht. De commissaris van politie te Amhem was spoedig na het ongeval ter plaatse, evenals verschillende hoofd- en, subalterne officieren. Omitrent de oorzaak der ontploffing wordt nog het volgende gemeld. Opperwachtmees ter E. schijmt bezig geweest te zijii met het veTnietigen van) afgekeurd! buskruiit. Hij deed dit door toleine hoeveel'hledien in het smddvuur te weapen. Dit schijnt op zichzelf niet ge- vaarlijk, omdat kleine noeveelhedien kruit rustig en zonder opspatten verbranden. Ver moedelijk heeft hij' echter de hoeveelheid wat te groot genomen, dan wel is een vonk ge- sprongen m de open1 kruitkist. Of E. op eigen verantwoordelijlkheid deze toch blij'kbaar wel gevaarlijke bezighieid verrichtte, is niet dui- delijlk. De toestand van den zwaargewonde W., wiens beiide beenen zeer ernstig ver- schroeid waren was vanavond emstig. Een gedfcelte Van het smidsgebouw is ver- brand of verwoest. Ook de parkwadhter Wommersom, die bij de ontploffing in het artilleriepark gewond werd, is gisteravond overleden. UIT HET DRUK'KERSBEDRIJF. Men meldt van werkgeverszijde uit den Haag: Nadat door bemiddeling van den heer J. Moorman, ui'tgever alhier, vandaag Dins dag) een samiensprddng had plaats gehad tusschen de plaatselijfke besturen van de Fe- deratie van Werkgeversorganisatie in het Boekdrukkersbedrijf en den Algem. Nederl. Typografenbond is eerst in de vergadering van de plaatselijke afdeeling van den A. N. T. B. besloten die staking op te heffen, ter wijl de werkgevers daarna besloten hebben om de stakers weer tot de werkpTaatsen toe te laten op de volgende voorwaarden 1. De voorwaarden omitrent loon en a'- beidsduur der nieuwe collectieve arbeidsovc-- eenkomst worden aanvaard. 2. Rancunemaatregelen worden door geen der twee partijen genomen, noch nu, noc'n la ter, noch direct, noch indirect 3. Onder rancune-maatregelen worden niet verstaan ontslagen geven aan stakersa. tengevolge van het reeds te werk stellen van anderen; b. tengevolge van werkverminde- ring door de staking of door de verlenging van de arbeidsweek. Zooveel mogelijk worden de werknemers ALRMAARSC

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1