Alkmaarsche Gourant Modems Aardappalcultuur. Zevengesternte. Woensdag 10 Jaimari. Pminetaal fffeqws F e n i 11 e t o n. He. 1923. Honderd Vier en Twlntlgste Jaargang. (Vervolg). Spr. behandelde nu de derde groep, aard- appelziekten, waarvan die ooikzaaik onbekend is, maar waarvan vaststaat, dait ze besmette- Jij'k zr 11. De bladrolziekte is gemakkelijk te verwisse- lea met andere ziekten. Vroeger zatea ver schillende vereenigingea over de erast en he1! karakter van die ziekte elkander in bet haar, met het gevolg, dat men de bladrolziekte dik- wijls verwisselde met lakschurft, enz. Wat" men tegenwoordig speciaal de bladrolziekte noemt, is wel duidelijk te onderscheiden, wanneer men de verschillende symptomen op het veld bekijkt. Een gezonde plant, die be- zig is bladrolziek te worden, kan men on derscheiden, doordat de bovenste bladen. oni- lxoog garni staan, terwijl de kleine blaadjes ervan naar elkander toelaiijpen. Die kleine blaadjes worden ook wat geel en loopen soms biji de Paul Krugersoorten rood' uit, ter wijl bij de Bravo's de bovenste blaadjes knij- pcn. Dit is niet bij alle aardappelsoorten het geval. Bij de Red Star gaan de bladen rond staan en krijgen de bladen een eenigszins' ver- anderde kleur Bij verdere aantasting worden de verecbijnselen veel typischer. Bij een echte bladrolzietteplant worden de onderste blaad jes hard; de plant blijft kleiner en geeft een veel geringer opbrengst dan de gezonde Door onderzoekingen van Prof. Quanjer is ge- bleken, dat de ziekte besmettelijk is. Dit is be- wezen, doordat, wanneer men een gezonde plant naast een bladrolzieke teelt, het volgend jaaT ook die gezonde plant bladrolzieke nako- melingen oplevert. De nieuwere meening over de wijze van besmetting is, dat de ziekte wordt overgebracht door de bladluis. Men veronderstelt, dat men te docn neeft met een bacterie, die te klein is am met de gewone microscoop te worden aangetaond. De erva- ring heeft echter geleerd, dat de bladrolzieke plant altijd weer bladrolzieke nakomelingen oplevert. Wanneer men de knol van een bladrolzieke plant neemt en men deelt deze in tweeen, en verbindt die met de helft van een gezonde knol, steekt uit de zieke helft de oogen en laat alleen die van de gezonde uit- loopen, dan geeft ook zelfs die gezonde helft bladrolzieke nakomelingen. Ook op andere wijze heeft men duidelijk de besmettelijkheid van de bladrolziekte aangetoond. Voor de praktijik is het nadeel van de bladrolziekte, dat de opbrengst van de plant veel geringer is en dat gewoonlijk de knollen het nict verder brengen dan tot de potermaat. De overbren- gilBg gebeurt door de kiniol, de bestrijding ge» ■scluedt op dezelfde manier als bij de verwci- Iringsziekte, door selectie. Dit is editer niet zoo eenvaudig. Spr. komt daar nader op te rm*. De mozalkziekie gedfaagt zich, wat de besmettelijkheid betreft, predes als de bladrol ziekte en is bekend onder den naam van top- bont. De plant vertoont sterk gerolde bladen en bladen met lichte plekken. De overbren- ging gcschiedt op precies dezelfde wijze als bij de bladrolziekte Bij de bestrijding moet men dus ook de selectie toepassen. De symp tomen ervan zijn bij de verschillende soorten niet altijd even gemakkelijk vast te stellen. Bij de Red Star sluit men bij het selecteeren op de moeiiijlkheid van het blad!, dat gezond is, allicht lichte plekken vertoont op een donke- reni adhitergrond. Door jarenlange oefening komt men er toe, de mozaiekziekte bij de Red Star te onderscheiden. De mozai'ekziektc heeft minder invloed op de knolopbrengst dan de bladrolziekte. Een bizonderheid is, dat de mozaiekzieke plant een groote vatbaarheid schijnt te bezitten voor de gewone aardap pelziekte. In Wageningen is dat opgevallen met de Zeeuwsche Blauwe. In 1920 waren bij spr. te Texel de velden met mozaiekzieke po- ters allemaal afgestorven door de aardappel ziekte.- Spr. hoopt door meerdere waame- mingen naast elkander te zetten, deze uit- spraak nader vast te zetten. De krinkel, eveneens besmetteldjlk, is bij'zon- der beken d bij da Bravo. De opbrengst van eea plant, lijdende aan krinkeli, is kleiner dan bij een plant, lijdende aan de gewone moza iekziekte. '.t Is, of de plant direct wordt aan- Roman door Margaretha Bokmf. Naar het Duitsch door G. M. de W* (<5«au4oriseerde vcrtaling). 48) Plotseling verviel Inge tusschem waken en slapen in een soort visionairen benevelden toestand. Terwijl haar zintuigen iedere bij- zonderheid der geluiden tot aan het gonzen der vliegen boven haar bed konden onder scheiden en nagaan, dwaalde' haar tweede bewustzijm, in een astraallichaam vermomd, arm in arm met Koenraad door de honderd- jarige kastanjelaan van Moritzheide. Dui delijk rook zij den geur der rozen uit het na- burige park, duidelijk hoorde zij zijn diepe, teedere stem. Reeds lang waren zij man en vrouw. Oom Peter had zander moeilijkheden de noodige tweehonderd duizend gegeven, wat diaar achter lag, was een akelige droom waar zij beiden om laehten, kid lachten. Toen liet zij eindelijik zijn arm los en vloog, door Koenraad gevo'lgd, de laan af naar het park. Op de met bloemen begroedde weide wierp zij zich juichend zoo lang als zij was in het gras en sliep in. Zij sliep vast en zon- 'der droomen tot de zeven slagen der hamg- klok haar wekten. Wat een zeldzaam1 duide- lijke droom1 was diat geweest! Moritzheide lag al honderd jaar achter haar, ze had dat ailles al lang overwonnen. Koenraad was ver- leden najaar met zijn nichtje getrouwd. Het jonge paar was, zooals mevrouw Neumann schreef, zeer gelukkig en mevrouw von Mo ritzheide woonde weer in Berlijn. Onder het aankleeden dacht Inge oa wat ze 's avonds zou gaan uitvoeren. Het was maar het beste naar de Auerbach's te gaan, die van avand voor het liaatat Zomdaga onfc- gctast. Een mozalzieke Bravo wordt langzar merhand vlekachtig, docb ontwikkelt zich normaal. Een krinkelzieke Bravo blijft direct veel achter. De ovtrgang heeft plaats door iuizen en zieke knollen. Het aucwbabont schijnt niet zoo ernstig te zijn 1 ocn is de opbrengst met zoo groot ais by de mozaiekziekte. Een soort, dat er nog al onder lijdt, is de Triumph van Veerkamp. De Due of Yorkmozaik schijimt niet van groot belang. De stippeLstreepziekte deedl in 1921 van zich spreken, tcngevolge van. den warmen zo- mer. Zij1 onderscheidt zich tamelijk sterk van de mozaiekziekte. Het blad vertoont bruin achtige vlekjes, de Stengel bruine strepen. De plant sterft heel gauw af. Het gebeurt vaafk, dat de oogen van de knollen ziek zijn. Wan- jpeer die worden uitgepoot, dan krijgt men weer stippelstreepzieke planten. Dezcr dagen is daarover een brochure verschenen van Dr. Atanasoff, waarin hij aantoont, dat de ziekte tot de bladrol-moza'iek-krinkelgroep behoort en door de luis wordt overgebracht. Het ei- genaardige van het onderzock is, dat de ziek te in verband staat met de temperatuur. Een temeratuur boven 10 graden Celsius is be- vorderlijk voor de ziekte. Een drooge warme zomer kan het aarntal stippelstreepzieke planten sterk vermeerderen en het is met on- mogelijk, dat daarom in 1921 de ziekte zoo sterk optrad. De ziekte gaat ook over dioor de knollen Spr. gevoelde zich genoodzaakt om zich te bekorten en had daarom de ziekten zeer in 'I kort behandeld. De eenige bestrijding van alle besmettelijke ziekten is de selectie. De heer Dijt ging hiema over tot het ver- toonen.van lantaarnplaten om de ziekten. te demonstreeren. Hij gaf hierbij den raad aan iederen pootgoedteler om de velden, ook met het oog op het overbrengen van1 ziekten, vrij te houden van onkruid. De heer Kistemaker vroeg, hioe het, wan neer de gewone aardappelziekte ontstaat door schimmel, mogelijk was, dat aardappe- len geplant op groud, waar nooit aardappe- len1 hebben gestaan, ook ziek warden1 door den schimmel. De heer Dijt oordeelde dit zeer wel moge lijk, ook, wanneer de theorie van mej. de Bruin waar is. Wanneer de ziekte optreedt, worden de sporen gevormd op de bladeren, die door den wind naar alle kanien worden verspreid en zoo is het mogelijk, dat een in Schagem optredende ziekte in een paar uur naar Anna-Paulownapokter wordt overge bracht. Zelfs al maakte men voor de bestrij ding een1 eilandje in de Zuiderzee, dan zou het nog zeer goed mogelijk zijn, dat'de sporen van het vasteland werden overgebracht. De' heer Kistemaker vroeg, op grand van een op zijn boerderij opgedane ervaring, hoe het mogelijk was, dat mozaiekzieke aarcappe- len het eerst door de gewone aardappelziekte worden aangetast. De heer Dijt stelde de vraag, waarom de eene mensch wel verkouden wordt en de ander niet, waarom den ecnen tijd alien verkouden zijki en den anderen tijd een gedeelte. Dit kwmn, omdat er behalve de ziekteoorzaak een soort vatbaarheid van het individu voor een bepaalde ziekte is. Het is dan ook zeer wel mogelijk, dat door de mozaiekziekte een plant nicer vatbaar gc- worden is voor de gewone aardappelziekte, dat daardoor de oppervlakte van het blad ge makkelijk doorboord wordt door de schim- meldraden. Zwakke planten1, menschen en dieren worden eerdcr dan sterke planten, menschen en dieren door besmettelijke ziek ten aangetast. De heer Kistemaker wees er op. dat de mo zaiekziekte in den grond achterblijft, maar met den schimmel, waardoor de gewone aard appelziekte ontstaat, niets te maken heeft. De heer Dijt voerdc hiertegen aan, dat de plant door die mozaikzieikte zwakker kan worden en dus gauwer door de aardappel ziekte kan worden aangetast. Hierna werd gepaupz.eerd Na de pauze behandelde de heer Dijt de de- generatie. Wij gebruiken dat woord zoo gemakkelijk, wanneer wij het over een bepaalde familie hebben. Het gebeurt vaak, dat een familie na het tweede of derde geslacht voortreffelijke ei- genschappen verliest. Men zegt dan, dat zoo'n familie degenereert. Wij zien ook vaak bij appel- en pereboomen soorten, die goede vruchten en opbrengsten gaven, door allerlei ziekten aangetast, minder opbrengst gcven cn minder goede vruchten voortbrengen. Ook dan zeggen wij, dat de boom degenereert. Wij maken ons dan echter door een woond van een natuurverschijnsei af, dat wij gaanie na- vingen voordat zij op reis gingen. Inge werd daar altijd vriendelijk ontvangea. Er werd vaak gedanst en dan waren er diikwijls geen jonge dames genoeg. Ein behalve dat toonde Gabriel le von Auerbach een bijzondere voor- liefdie voor Inge. Inge had veel slag haar gedrag te regelen naar de eigenaardigheden en zwakjes van de vrouw des huizes. com pliment jes van mijnheer Auenbach beant- woordde zij vrij scherp en afwerend; me vrouw Gabrielle daarentegen werd door haar in een fluweelen mantel van fijne vleierijcn gehuld, de randjes van ironie beschouwde deze voor allerbekoorlijkst oorspronkelijke backfisch-maiveteit. Bij de familie Auerbach was het Zondags- avonds altijd zeer amusant. Een bonte men- geling van menschen, een interaationaal ge- zelschap vulde de salons. Mevrouw Gabrielle oefende een gastvrijheid uit die werkelijk zeer ver ging en trok bijzonder graag personen tot zich die op een of ander tierrein van zich lie- ten spreken. Het verlangen haar gasten met sensaties te ontvangen, had haar reeds meer- malen onaangenaamheden berokkend. Het was niet lang geleden dat zij op haar jour de gevangenneming trachtte te bdwerksteliigen van een bekehden oplichter uit Zweden zxxh dat van hoogerhand aain den ritmeester te verstaan werd gegeven, dat de herhaling van zulk een gebeurtenis onaangename gevolgen kon hebben voor zijin carriere. Ook dezen avond werd Inge door mevrouw van Auerbach zeer vriendelijk ontvangen. Ulla zag er boos en gedrukt uit. Toen de nieuw aangekomen gasten mevrouw Gabriel- le in beslag namen, vertelde Ulla aan haar vriendin dat zij waarschijnlijk spoedig haar conge kraeg. Er was maar een drukje van den vinger noodig en de horn spatte uiteen. Vrijdags had zij, toen zij: commissies ging doen, mijinheer von Auerbach ontmoiet en zich laten overhalan, in een restaurant een porta dor zouden wiTlen leeren kennen of begrijpec.. Dit geloof in degenerate op zichzelf hebben wij door de eeuwen heen aangetroffen en tref- fen wij nog aan in het laatste nummer van „Cultura" in een artikd van Dr. Paravicini en wel in het Decembemummer van 1922, dus van zeer recenten datum. Hij) schrijft over de degenerate op een voor spr. eenigszins ou- derwetsche manier. Hiji vangt aldius aan in zijln artikel over het verouderen van soorten, die vegetatef voortgeplant wordeni: Iedere pilantenJkweeker weet, dat de plan- tensoorten, die Slechts ongeslachtelijk ver- menig/uldigd worden, mattertijdl degeniereie- ren, d. w. z. in opbrengst achteruit gaan, sterk door bepaalde ziekteni worden aange tast en tenslotte afsterven. Men houdt deze degenerate gewoonlijk voor een1 ouderdoms- verscMjhsel en spreekt in dezen zin dan ook van verouderde soorten. Door een aan- tal botanici wordit deze opvatting editer be- stredien; bedoelde degenieratieverschijnselen beschouwen ze als het gevolg van verandierde levensomstandigheden en het afsterven zou veroorzaakt wordeni door verschillende ziek ten." Wij: zoudeni tot de condusie tounnien komen, dat wat veroudering van de soort genoemd wordit, een gevo'g is yan het aangetast wor den door beslmettelijke ziekten, zoodat van veroudering geen: sprake is, maar wel vai io ziekte. Dr. Paravioini is het daarmee niet eens. Hij gaat verder en zegt: „Dit problem heeft voor de pi ante.it een groote beteekenis, want 'het is duidelijk, dat de kweeker, alls hij weet, dat de vageta- tief voortgeplante soorten werkelijk verpudle- ren1 en' dat de opbrengsten, ondan'ks de beste zorgen, na een bepaalden tijd achteruitgaan, geheel anders te werk zal gaan, dan wanneer hij in de meening verkeert, dat de soorten slechts ver anderen: onder den1 invloed der zich telkens ver ander endie uitwendige omstandig- heden. In het eerste gefval zal de kweeker zuike oude soorten niet meer gebruiken, maar ze daarentegen wcgens de geringe en ouzekere opbrengsten wegdoeni en door nieuwe soorten ver vangen. In het tweede geval zal hiji aan de "waarde- volle soorten de bekfce zorg besteden, opdat ze nooit zouden degenereeren. De veranderiinger, evenwel, die die vioortdlu- rend vegetatief voortgeplante soorten ver- tixxnen, zijn besdist dezelfde als de ouder- domsverschijnselen, die zich voordoen biji uit zaad verkrfcgen planten. Daarom zijln ze eveneens als ouaerdomsversohljinlseleni op te fatten1 en' zijh de voorboden van den toomen- den, al is het ook nog niet van den1 mabij zijnden dood. Zulke auderdiomsverschijnselen zijn b.v. de volgende: Dc assimlilatie, de ademhaling en de transpiratie gaan in inten- siteit achteruit. Zoo heeft Benedict aange toond, dat de bladeren van een| zestigjarige druif zwakker assimlileeren dan de 'bladeren van jonge, uit zaad gekweekte exemplaren. Hieranede hangt weer samen, dat de produc- tie van voedingsstoffen klein wordt, wat voor den1 kweeker beteekemt 'achteruitgang m Op die manier wordt echter vrij gemakke lijk de kwestie van veroudering door degene rate behandeld. Op zichzelf is deze redenee- ring echter beslist verireerd. Als er werkelijk verouderiing bestaat van vegetatief voortplan- tende soorten, dan moet er toch spedfiek iets and ens wezen dan het verouderen van: eeni in dividu. Een boom heeft b.v. een bepaalde groeiperiode, kan het toppunt van zijh ont- wikkeling berei'ken em blijft al die jaren de zelfde 'boom, die zich uitbreidt. Een aardap- pd, die 10 jaar O'ud is, is dit door z'n kinde- ren. 'Ieder jaar is uit de nieuwe aarcfappel de nieu'we plant ontstaan en de vergel'ij'kiing met dem boom gaat niet op. De uitspraak van Dir. Paravicini, dat het eigenaardige van het verouderen em 'afsterven dier Clonem, dat zijn de soorten, die zich vege tatief voortplamten is, dat alle indiviiduen van de clon op hietzelfde moment gaan afsterven, wordt alleen gebaseerd op het felt, d'at alle exemplaren van de Itailaansche populier in Duiitschland, op een bepaald moment doode toppen gaan vertoonen. Kijkt men naar die aardappelen, dan zou men zeggen: ,,Hij heeft gelijk: bijl de Eigenheimers,die lang een prachtige opbrengst ga ;en, maar plotseling in 1922 in elkander zaikken, (Wordt vervolgd.) UIT BERGEN. De Bergensche Klunstkring geeft Vrijtiag zijn geabonneerden een prachtavond. Jan Musch, de groote acteur, zal alldaar uit de wierken van (te beste dichters en schrij- ijs met hem te gaan gebruiken. Ongelukkig had mevrouw Gabrielle's beste vriendin haar daar ontdekf, zich bij hen gevoegd en thuis de betrapte misdaidigeiis met zoogenaamd schalksche boosaardighedd aan mevrouw von Auerbach overgeleverd. Natuurlijk had deze bonne mine a mauvais jeu gemaakt en was op den schertsenden toon kigegaan maar in- nerlijk was zij woedemd en geloofde hoe- wel zij Ulla zelve met ecu ellenlangen bood- schappenbrief naar Wentheim gestiuurd had aan een afgesproken rendez-vous. „Het is bepaald dat ik mijn conge krijg. Ik wee?t het zeker. Zij wacht alleen maar op een ge' u- heid om mij weg te zenden." „Als ik jou was, zou ik vrijwillig gaan, ik zou mij niet voortdurend beleedigende veron- derstellingen laten welgevallen. Dait is een ellende" zei1 Inge verontwaardigd. Ulla trok de schouders op. Zij won niet bekennien' dat Lodewijk haar denzelfden raad gegeven had, dat zij dien echter niet op- volgde uit aangeboren traagheid en lafheid. Het luie, weelderige leventje m deze hel had zij'n bekioorlijkhdd. Het was heerlijk tot hen uur te kunnen slapen., in een auto te rijden, uitstekend te eten en zich te amuseeren. Als paddestoelen bij warm, regenachtig weer kwamen soms vurige, gloeiende wen- schen bij Ulla op, zelf meesteres te zijn over zulk een omgeving. De gesprekken aan. huis bij de Auerbadis werden niet op de weeg- schaal der monaliteit gelegd. Mevrouw Ga- brielle hield van pikante eonversatie. Met gespannen aandacht nam Ulla de geschiede- nissen in zich op van de Berlijner sichandaal- ties. Ate zij alleen waren gaf mevrouw von Auerbach het bnschuldige meisje verklaring van alles wat onbegrijpelijk en vreemd voor haar was. Meer dan eens kwam bij Ulla de vermetele wensch op een groote oocotte te worden. Had zij daan geen aanleg voor? Wend zij niet vera em en ander naar vorrn brmgea en wel van Vondel uit het eerste bedrij'f van Luciier een- fragment met inleiding, van Laudy een fragment uit den Paradijsvloek, van Guido Gezelle „Het schrijverke" en het „Meezen- neatje," van Potgieier, ,/Machtel" van Hboft „Deuntje',>en van Jan Pruis ,,De Bruid", terwijl de avond door hem1 beeindigd zal worden met de komische voordracht „Hu- welijksaanzoek". iBergen mag het zich zeker tot een. voor- rocht rekenen, door de Kring die le artistea in zijn midden te kunnen hoorea. UIT OUDE NIIEDOR'P. Loop der bevolking over 1922. Bevolking op 3)1 December 1921662 m., 59S v. totaal 7260. Ingekomen over 1922 52 m. 59' v. to taal 102. Geborenin 1922 14 m. 17 v., totaal 3)1. Vertrokken in 1922 39 m. 50 iv., totaal 89. Overlted'en in 192,2 6 m. 5 v., totaal 11. Meer bijgekomert dan afgegaan ia 922': 21 m. 12 v., totaal 33. Bevolking op 31 'December 1922 683 m. 610 v., totaal 1293. Er werden in 19.22 12 hhwelij'ken gesloten. Levenloos aangegeven werden 2 kinderen, terwijl in tie gemeente 2 personen overladen, die mer geen werkelijke woonp'laats hadden. De protestcommissk' heeft het protest iezake de wedstrijd N. V. V. HIV. V. V. II door V. V. V. ingediend, aan V. V. V. toege- wezen en bepaald dat deze wedstrijd zal moe- ten worden overgespeeld. V. V. V. II soeelldie een wedstrijd togen Voorwaarts II te iWsingerhorn met alls udt- slag 01—0. iv. V. iV. I1 ging naar Excelsior 1 te Anna Paulowna, doch de soheidsrechter Lastte deze Wedstrijd af wegens het zeer sleohte weer. UIT OUDKARSPEL. De congresgroep Langendijk II van de S. D. A. P.. we,Ike een tiental afdeelingen uit den omtreik oenvat, behandelde Zondagmid- dag de beschrijvingsbrief vcoor het congres dat Zaterdag en Zondag a.s. gehouden wordt. Alls afgevaaxdigde naar het congres werd benoemd ide (heer W. van der Vail van Heilo. Op deze bijieenkomst werd tevens bespreking gehou'dem over de werkelooshedd en kwam o.m. het leggen van een weg naar Koedijk en Bergen in dat verband ter sprake. We vernamen dat deze week een verga- dering is of wordt gehouden van eenige bur- gemeesters uit den omtrek om een (bespreking te houden in verband met de werkeloosheia. O.m. schijnt daar te zullen worden besproken wat gedaan kan worden om te komen tot Iden aanleg van een weg dwars door het ambacht, langs de Diepsmeer nalar Koedijk en Bergen. Dat deze weg als een provinciaal 'belang beschouwd kan worden z'ai men met ons eens zijn, doch dat het in de komende jaren ter be strijding van de werkeloosheid een taardig stuk werk zou zijn is niet minder waar. Itechtszaken VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 8 Januar. SMAAD. De bejaarde en beroeplooze C. D. te Anna- Paulowna heeft zich ia het publiek op belee digende wijze uitgelaten over zijn dorpsge- nooten Jan Kuut en Elisabeth Keuris, de echtgenoote van J, Voortliuizen. Volgens de ingebrachte klachten heeft bekl. beweerd, dat Kuut en mej. Keuris zich op ongepaste ma nier met elkaar hadden beziggehouden. Get. Kuut ontkende dat eenige verhouding bestaat tusschen hem en mej. Voorthuizen. Volgens get, Kuut heeft bekl. zelf geprobeerd iets on- behoorlijkt van mej. V. gedaen te krijgen. Ook mej. V. bleef bij; de door haar ingediende kiacht volhardm. Zij ontkende de haar door bekl. toegcdachte ongepastheden met Kuut te hebben gepleegd. Bekl- heeft haar zelf op on- fatsoenlijke wijze aangegrepen. Op heftige wijze schold get. den beklaagde uit, zoodat de politierechter tusschcnbeiden moest ko men. Na het verhoor der 6 getuigen vorderde' het O. M. onder het bezigen van emstige waarschuwing aan bekl. 60 boete subs. 60 .dagen hecht. Vonnis2 maanden voorwaardelijke ge- vangenisstraf met bijzondere voorwaarden en 3 jaar proeftijd. DIEFSTAL. De vrachtrijder Com. K. te Barsingerhom heeft in September aldaar een plank wegge- nomen, toebehoorende aan S. Wardenaar. Be klaagde zeide, dat hij meende, dat de plank zoowel in salons ate op straat gevolgd door de blikken der mannen jnet eigenaardige be- geerlijkheid?. Na nachten die zij dansende had doorgemaakt eh waama zij niet dadelijk kon inslapen of's middags na een copieus diner wanneer zij zich lui uitstrekte op de chaise-longue, dansten de dwiaallich'tjes van avontuurlijke verlangens door haar ziel, maar zij doofden dadelijk uit zoodra zij het heldere daglicht of de werkelijkheid onder de oogen zag. Voor niets ter wereld zou ze Inge daar iets van verteld hebben. „Kom eens hier meisje, ik zal je aan onze vrienden voorstellen." Mevrouw von Auer bach sloeg den aim om Inge heen en voerde haar naar een krjpg van dames en heeren. Plotseling zag Inge een blonde dame voor zich in een met pailletten gegameerde zw.urt tulle japon, die haar Lorgn< t- voor de oogen bracht en haar met ongeveinsde verbazing aanzag. Inge ging eens na in haar verba zing. Waar had zij die dame meer gezien? Daar hoorde zij den naam Bredenscheit. O juist... Achter den stoel der blonde dame kwam het gladgeschoren gezicht van den ad- vocaat te voorschijn. Inge schrikte.. Lieve hemel! dacht zij. Nu komt het uit. Daar heb je de omstamdigheid die Ui'la al gevreesd had. SChijnbaar niet met opzet keerde zij1 zich om en draaide t echtpaar aldus half haar rug toe. Ze zou het liefst dadelijk heengegaan zijn maar dat zou opvallen en had de ontiknooping hoogst waarsChijnliik bespoedigd. En aan den1 an deren kant bleef ten mmsite de zwakke hoop dat de ©redenscheits haar niet herkenden of ten minste deden alsof ze haar niet kenden. Onrustig liep zij in haar hoekje heen en weer. Een bekende piano-virtuoos begon ids van Chopin te spelen. De gasten stroomden uit de verschillende kamers naar de muziek- zaal. Op dat oogentolik lette niemand er op dat Inge Zevengesternte rich voorzichtig te- aan hem (bekl.) toebehoorde. Oehdgfi W. heeft al meer dingen gemist. Eisch 30 boete subs. 30 dagen hecht. Vonnis: Conform den eisch. WEDERSPANNIGHEID. .Aan den visscher Jacob W. te Egmond aan Zee, werd ten laste gelegd: wederspannig- heid tegen den gemeente-vcldwachter Doe- dens, die bekl. had aangevat ten einde hem naar den hulp-officier van justitie te geleiden, op grond dat bekl. zich schuldig maakte aan ordeverstoring in staat van dronkenschap. Bekl. had zich heden te verantwoorden, doch was niet verschenen. Het O. M. vorderde 20 boete subs. 20 dagen hecht. 'Bekl. werd overeenkomstig dien eisch veroordeeld. VERNIELINO. De bekl. Jan B. te Alkmaar hoeft op 3 De cember in het cate van A. Bakker, die weiger- de hem te tappen, een glasruit ingeslagen. Het feit is gepleegd te Alkmaar. Bekl. was niet verschenen. Het O. M. vorderde 25 boete subs. 25 dagen hecht. Vonnis: 20 boete subs. 20 dagen hecht. VERDUISTERING. De reiziger Teunis L. te Hoom stond te- recht terzake verduistering van 254,60 voor verkochte koffie en thee op contract. Aan het einde van iedere maand moest bekl. het geld of het niet verkochte bandelsartikel verant woorden. De commissiehandcl liep fout en Teunis stond nu voor dien) politierechter als beklaagde. De benadeelde is de koffiebrander J. G Bemdsen te Hilversum. Eisch: Schorsing van het onderzoek tot 'over 14 dSgen. Aldus besloten. Beklaagde staat gunstig bekend. DIEFSTAL. Gerard'us B., arbeider te Grootebroek, uit andere hoofde gedetineerd, 6tond; terecht ter zakc dat hij op 5 November uit den bakkers- winkel van Jo. Deen aldaar heeft ontvreemd een portemonnaie inhoudende pl m. f 8. De portemonnaie lag In een glazen' kastje. De zaak werd geschorst tot over 14 dagen Beklaagde ondergaat 25 dagen hechtenis, hem opgelegd subsidiair voor een boete van 25 ter zake diefstal. VERNIELINO. t>e arbeider Th. M. te Castricum heeft In den nacht van 25 op 26 November aldaar 2 glasruiten ve^nield in de woning van W Groot, bakker te Castricum. De toegebrachte schade. 1,45. is vergoed. Eisch: 5 boete subs- 5 dagen hecht. Vonnis conform den eisch. EENVOUDIGE BELEEDIGING. Bekl. Hendr. W. te Texel heeft in^en hotel den burgemeester van die gemeente in het openhaar beleediigdl door hem een schooier ta noemen. Bekl. heeft den burgemeester .schrif- teliik excuus gevraagd. doch de burgemees ter heeft daar igeem genoegemi mede genomeh. Eisch: 5 boete subs. 5 dagen hecht. Vonnis: Conform den eisch. Hiema sluiting der zitting. ARlR. R'ECHTBANK. RIJWIELDIEFSTAL. Die gedetineerde beklaagde, George S, werk- man te A'llanaar, die eexugen tijd geleden te recht stond ter zake rdjwidddefstal', gepleegd op het upas emplacement te Udtgeest, ver- scheem than® wed'er voor de rcclitbank, op grond dat deze destijds geschorste zaak than# vender werd behaudeki. Twee nieuwe getui gen wendien gehoord en wel de eigenaar van de omtvreemde fiets, de hamdelaar Menkman, en1 de heer Kemps. 'Beklaagde bleef onitkeanm de Lets te heb ben wegigemomen. Dit had getuige K. gedaan. Imdien deze als getuige ontkent legt hij ee* valschen eed af. Getuige Kemp vericlaandie, niets van de fiets af te voien. Wel is hij op den bewusten dag te Zaandam geweest naar een voetbalwed- sti'ijd en te Zaapdam had hij beklaagde ont- moet. Te Uitgeest had get. geen fiets gezien. Den vOlgenldlen dag had get. Serpenti ge- sproken en toen hadi blkl. hem gczegd, dat nif die fiets in den tnein had gezet, welke fiets hij van iemand had gekregeni. Hiji wist niet wart hij met de fiets moest docn en toen zd getuige; Dat moet jijzelf weten. Bekl. zegt, dajr getuige hem de fiets te Uit geest heeft gegeven. De president zegt: Hoort u dat? Denk er ,aan, U staat onder eedie! De beklaagde mag zeggen wat hiji wit, maar u is gehouden de waarheid te zeggen. Heeft U hem deze fiets gegeven1? rugtrok in het boudoir van de vrouw des hui zes. Zachtjes trok zij1 de deur achter "fcich in het slot Zij: was juist gemakkelijk in een fau- teuil gaan zitten, toen de deur werd open- gedaan en weder gesloten. Zonder op of om te zien wist Inge dat de heer Bredenscheit de kamer was bimnengekomen, dat hij haar gezocht had en de biedit haar niet bespaard bleef. Bredenscheit trok een stoel naast dien van Inge en ging zitten. „Ja, ja juffrouw Ze vengesternte, de voorzienigheid schijnt er be- hagen in te scheppen ons tokens weer bij elkaar te brengen. Ik verzekier u dat tussdien de inteiTessaatste prooesstukken door mij den laatsten tijd nu en dan een rossig meisjekkop- je met een sphinxlachje in haar groote oogen aanzag en mij verscheidiene vragen voorleg- de. U vindt het daardoor misschien begrijpe- lijk dat u nieuwsgierig is te hoocen hoe en wat zeker, dat begrijp ik best...." ..Nieuwsgierigheid alleen zou niet passen „Ach, u sterft van nieuwsgierigheid, mijn heer Bredenscheit" zed Inge koel. „Of ver- jnoedit u soms een crfmineele beweegredea Voor onze grap van- anno zooveel De hemel weet dat't werkelijk niets anders was dan een vrooTijke inval van twee hed jonge meisjes, wier reisgeld1 op was en die daardoor op den ondeugenden inval kwamen 'het noodige geld zelf te verdienen. „Zoo iets had ik wel gedacht. Maar zulk een roekelooze streek kan vantwee kanten bekekew. worden, juffrouw Zevengesternte. Daar de Voorzienigheid mij reeds eens voor- bestemde mij voor een vail te bchoeden, deed uw rechteriijk geweten u verwijten dat u ook toen nidt flint aangepakt hebt om de ontglipte op den rechten wdg terug te brengen.' „In den goedkoopeni winkel der banalitdt is spot het goedkoopste artikel Wordt wuatgd.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5