DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. H,H. Secretarissen en Penning- meesters van verschillende vereenigingen. Wilt gfj aw Tereeni- gingsdrakwerk spoedig en net afgeleverd heb ben, wendt D dan tot de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON. Voordam G 9. ALKMAAR. No. 9. Honderd r\jf en twintigste Jaargang. 192$ DONDERDAG 11 JANTJAR1 Dit nummer besteat uii 2 bladen. Atoonnementsprljs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.-~, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaaiftmimte. Brleven franco SLY. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnlstr. No. 8. Redactie No. 33. Directeur: 0. H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj N. ADEMA. Buitenland DE ACTIE VAN FRANKRIJK. Gisteraamiddag oni 4 uur heeft de Fran- sche gezant, de Margerie, een bezoek ge- bracht aan den Duitschen minister van buL- tenlandsche zaken, dr. von Rosenberg, tea euide doze namens de Fransche regeering of- ficieci van de actie van Frankrijk in bet Ruhrgebied op de hoogte te stellen. De Mar gerie overhandigde aan dr. von Rosenberg een omvangrijke nota van zijn regeering. Over den inhoud'van de nota wordt ge- meld, dat de Fransche regeering aan de Duit- sclie regeering mededeelt, dat Frankrijk een cotnmissie van ingenieurs naar het Ruhrge bied heeft gezondcn om over de door Duilschland te verrichten kolenleveringen controle uit te oefenen. Voorts wordt nog medegedecld, dat de commissie door troepen zal woriden begeleid, die met de bewaking en beschenning van de ingenieurs zullen worden belast. I>e Belgische minister van buitenlandsche zaken heeft den Duitschen gezant te Brussel een soortgelijke nota overhandigd, waarin er op wordt gewezen, dat de bedoeling der actie is het toezicht houden op de uitvoering van het program van leveringen, zooals dit is vastgesteld door de Commissie van Herstel. In verband met deze mededeelingen, die het karakter der actie duidelijk maken, is de Duitsche Rijksdag tegen a.s. Zaterdag bijeen- geroepen. De mededeelingen, vervat in de Fransche nota. stemmen overeen met de Jaatste berich ten uit het Ruhrgebied. Volgens die berichten zullen hedenmiddag alleen de ingenieurs, die voor de controle van de mijnen zijn aange- wezen, vergezeldl door een militate veilig- heidsdetachement, te Essen, arriveeren- Het gros van de troepen werd nog achtergehiou- den, doch blijft gereed voor het geval dat de Fransche plannen zouden worden gedwars- boomd. Het kolensyndicaat is ih allerijl verplaatst van Essen naar Hamburg. Alle bescheiden en boeken zijn Dinsdagavondi weggevoerd, al leen de portiers van het gebouw zijn aditer- gebleven. Het kolensyndicaat zal einde Maart wor den ontbonden. De mijnen kunnen dan, voor zoover ziji niet door Jeveringcontracten zijn gebonden, hun producten zelfstandig verkoopen. De bedoe- ling hiervan is, om ae Fransche regeering te dwingen, met de afzonderlijke mijnen directe onderhandelingen te voeren, zander dat zdj .zicji daarbij op het kolensyndicaat zal. kun nen beroepen. Daardoor zal het de Fransche regeering dus moeilijker worden gemaakt, de verplichte levering van steenkool te regelen. Indien Frankrijk eventueel zou trachten, een nieuw kolensyndicaat te stichten, zal het resltaa't van een zoodanige poging zeer twij- felachtig zijn. De geruchten over een te verwachten alge- meene staking worden niet bevestigd. Door tfe vakvereenigingen is aan de arbeiders order gegeven de kalmte en de orde te handhaven. President Harding heeft de Amerikaansche troepen in het bezette gebied aan den Rijn teruggeroepen. Het persbureau, dat dit bericht verspreidt, voegt er aan toe, dat bet troepentransport- schip .Saint Mihiel" opdracht heeft gekre- gen. heden van New-York naar Europa te vertrekken om de Amerikaansche troepen naar de Vereenigde Staten terug te brengen. Naar verluidt, is de Amerikaansche troepen- macht aan den Rijn ongeveer 1500 man sterk. Ongeveer 50 man zullen aan den Rijn ach- terblijven om de Amerikaansche depots aldaar te bewaken. De berichten omtrent een' eventueele bezet ting van het Ruhrgebied door Frankrijk heb- ben te New-York geen gunstigen indruk ge maakt, meldt de Times. Men vreest, dat Frankrijk zijn doel zal voorbijstreven en min der schadevergoeding zal ontvangen dan. het van dezen maatregel verwacht. Voor Duitschland bestaat er echter niet de minstc sympathie. Men is van meening, dat Duitschland in zijn rol als eerlijk schuldc- naar te zeer is te kort geschoten om cen reac- tie van de Amerikaansche opinie te rechtvaar- digen. Koloricl House, de vertrouwde van ex-pre sident Wilson, veroordeelde in een inter view het cptreden van Frankrijk, hetgeen naar zijn meening het Europeesche probleem nog ingewikkelder maakt. Het Duitsche department van buitenland sche zaken dcelt mede: Blijkens officieele in- lichtingen zullen hedenvoormiddag Fransch- Belgische controle-commissies, gesteund door militaire afdeelingen, enkele steden in het Ruhrgebied bezetten, waaronder stellig ook Essen. Welke de overige steden zullen zijn, is nog niet bekend. De cisch is gesteld, dat de Duitsche regee ring den controlve-commissies toegang zal verleenen tot alle staats- en pariiculiere in- richtingefi bureaux van organisaties, enz. De BerHinsche correspondent van het Hbld. teW'-neende gisteravond 10 uur uit Essen: De geruchten, dat de bezetting van Essen morpenochtend zal plaats hebben, nemen toe, van Fransche zijde nog geen beves- is te verkrijgen. fnhi«schpn is een gedeelte der bevolking "an Fccen ;n de stedelijke ..Saalbau" voor een PToote nrotestbetooging biieen geko- men, waaraan vele duizenden1 deelnaanieni ien' Vele duizenden anderen aan de deur moesten worden teruggewezen. In de zaal spraken o. a. de vice-president van den Rijksdag, dr. Bell, die Duitscbland's standpunt o. a. verdedigde met citaten uit ar- tikclen van Lloyd George^ verder de voor- malige buxgemeester der stad, de tfigen- woordige rijksminister van voedselvoorzie- ning dr. Luther, terwijl in de corridor, waar eveneens vele honderden opeengepakt ston- den, het Duitsch-nationale Rijksdlaglidl dr Murnm het woord voerde. De toespraken der veischillende sprekers werden met epoote geestdrift ontvangen en na elke rede hief de menigte spontaan het lied „Deutschland fiber Alles" aan. In de zaal heerschte groote opgewondenheid en een stemming van haat. Onder luid gejuich werd besloten, dat wanneer de Fransche troepen Essen zouden. binnenrukken, de straten leeg en de zaken, restaurants, caf£'s en openbare vennakeiijk- heden gesloten zouden zijn. „We zullen de Franschen waardig weten te ontvangen!" riep een der sprekers hoonend onder stormachtig applaus der vergadering, DE HOUD1NG VAN DUITSCHLAND. Zondag zal in het geheele Duitsche rijk een treurdag zijn. Er is besloten,.groote offi cieele protestvergaderingen, waaraan alle partijen- gemeenschappelijk zullen deelnemen, te organ iseeren. De Pruisisdhe regeering zal a. s. Zaterdag in alle scholen nationale rouw- plechtigheden doen houden. De Duitsche gezanten te Parijs en Brussel zijn teruggeroepen. Aan de Duitsche verte- genwoordigers in het buitenland is opgedra- gen, bij de verschillende regeeringen., na een uitvoerige uiteenzetting der rechtspositie, te gen de politick van Frankrijk en Belgie, welbe volgens de Duitsche opvatting indruischt te gen het volkenrecht, te protesteeren. Naar verluidt zal de'Duitsche regering ook nop de volgende maatregelen treBen: Het vredesverdrag wordt voor verbroken verklaard en zijn uitvoering tot nader order buiten werking gesteld. Daartoe behoort ook, dat geen betahngen meer op de schadevergoe- dinpisrekening worden gedaan. Duitschland zal geen onderhandelingen voeren met de Commissie van Herstel of met de Ententemogendheden als zoodanig, voor- dai het geschiede onrecht is hersteld; Het alkoholverbniik in .Duitschland wordt sterk ingekrompen; De particuliere metaal- eni goudinkoop-bu- reanx worden gesloten; De verordeningen omtrent de vreeindelin- pen noli tie worden zeer verscherpt De Rij'ksdagcommissie voor de buiten l.and- sche aangelegenheden kwam gistenniddag om viji uur in een voltailige zitting bijeen. Ook het riiksikabinet was voltallig aanwezig Bij het begin der zitting legde legde de rijikskanselicr dr. Cuno een verklaring af over den toestand, welke door de Fransche actie is ontstaaa, en- over de consequentie, welke de Duitsche regeering voorloopig daaruit zal trekken. Hij begon met een. overzicht te geven van de pogingen, welke Duitsciiland tot dusver heeft gedaan, om door voorstellen, »eike in overeenstemming waren met Duitschlands capaciteit, een oplossing van het vraagstuk der schadeloosstelling tot stand te brengen en tot een openhartige gedachtenwisseling met Frankrijk te komen. Eteze pogingen, zoo zeide Cuno, zijn mislukt door de houding van Pomcare. De jongste voorstellen der regeering, wel be aan de Parijscbe conferentie zeuden wor den voorgelegd, omvatten het opnemen van een leening tot een vast bedrag, waarvan aan de Entente rente en aflossdng zou worden be>- taald en voorts de veriichting tot het opne men van verdere leeningen binnen bepaaldle termijnen. De rijkskanselier verklaarde, dat het ver- wijt, dat. men dit plan ini den vorm van een nota aan de conference had moeten voor- leggen, op een dwaling berust, want de Duitsche regeering heeft zich bereid ver klaard1, het plan sohrifitelijk in) te dienen en mondeling te doen todichteii. Hierop heeft men ecliter niet geantwoord. Voorts protesteerde de rijkskanselier tegen de aanvallen, welke gericht zijn tegen het Duitsche plan, in zake een vredespact. Hij ver klaarde, dat Duitsciiland in materieel en po- litiek opzicht alles heeft gedaan, wat in zijn vermogen lag. Cuno besprak vervolgeos het Dui'tsche standpunt in zake de rechtspositie en kwam tot de conclusie, dat Frankrijk en Belgie het verdrag van Versailles onmiskenbaar ge- schonden hebben. Dit zal tot ernstige gevol- gen leiden, omdat de Fransche actie Duitsch land het gebied uit handen neemt, met welks producten de prestaties op rekening van de schadeloosstelling tot dusver hebben plaats gehad. De kanselier verH'aarde, d'at de betalingien en leveringen. op rekening van de schadeloos stelling aan de landen, welke aan de actie deelnemen, zullen worden gestaaW. Een ac- tief verzet is voor het Duitsche volk niet mo- gel ijk Het zal zi'ch echter niet willoos bui- gen. De regeering zal haar protest aan alle landen mededeelen. De Duitsche gezant ite Parijs heeft opdracht geikregen, Parijs te ver- laten. Het economische personeel zal echter blijven. Ook de amibtenaren in het bezette ge bied zullen in het belang van de bevolking daar blijven. Wat verder geschieden zal, hangt af van hetgeen onze tegenstanders zullen doen. Da rijkskanselier kondigde voorts maatre gelen aan tegen de dreigende duurte en ein- aigde met een beroep op het Duitsche volk, aaneengesloten te blijven en vol te houden. Zijn slotwoorden luidde: „De regeering zal niet rusten, alvorens zij den weg gevonden heeft om, met handhaving van de tot dusver betoonde activiteit, den toestand te ontwar- ren." De verklaring van den rijkskanselier werd levendig toegejuicht. De minister van buitenlandsche zaken ver klaarde daarop, dat liij. den Franschen ge zant bij de overhandiging der nota heeft ine- degiedeeld, dat de Duitsche regeering zich haar antwoord voonbehoudt, doch dat hij reeds thans tegen de Fransche actie protesi- teerde, daar zij1 in strijd is met het verdrag van Versailles en het volkenrecht. DE GONFERENTIE TE LAUSANNE. Naar uit Lausanne wordt gemeld), heeft de conferentie gister belangrijke vorderingen ge maakt. Er is na langdurig debat ^en over eenstemming befeikt, volgens welke't Griek- sche patriarchaat te Konstantinopel zal blij- ven. De debatten over deze zaak hebben twintig zittingen der subcommissie in beslag. geno- men. Voorts is men thans in beginssl tot over eenstemming gekomen in zake de uitwisse- millioen personen betrokken, met inbegrip ling dter bevolking. I Herbij zijn in totaal een van 600.000 Grieken uit Klein-Azie en Oost- Thracie. De Turkcn zullen in West-Thracie en de Grieken te Konstantinopel' blijven. Bovendien is men, volgens een Exchange- telegram, oyereengekomeni, dat de gijzelaars naar hun land zullen mogen terugkeeren, en wel volgens een door beide partijen opgcstel- de lijst. Besloten werd, dat de krijgsgevange- nen zOo spoedig mogelijk in gelijk aantal zullen worden uitgewisseld. Van beide zijden zijn er concessies gedaan met betrekking tot de minderheden, en op verschillende punten is men tot overeenstem ming gekomen. Ismed Pacha heeft echter ge- weigerd, in te stemmen met het verleenen van een nationaal tehuis aan de Aimeniers of aan I eenige andere minderiifid, hetgeen door lord Curzon zoo volhardiend en krachtig is ge- eisclit. Door hun hethaalde verklaringen, dat zij wenschen en voomemens zijn, dit volk voortaan rechtvaardig te behandelen, heibben de Turken zich tegen over de gebeeie wereld verplicht, dienovqreenkomstig te handelen, zoodat elke afwijking daarvan den Turken elk recht zou oatzeggen op een gelijkc behande- ling als de andere beschaafde volkcn. DE SCHULDEN AAN AMERIKA. Volgens berichten uit Washington, werd een Amerikaansche nota aan alle staten gezonr den, die schulden aan de Vereenigde Staten hebben. Aan deze staten werd gevraagd, of zij hun schulden kunnen consolideeren vol gens de bepalingen van het Congres. STAKINGSONLUSTEN. De staking, die in de Canadeesche kolen- veldcn is uitgebroken, heeft in de laatste da- gen tot ernstige onlusten geleid. De stakers verzame'den zich bij de mijnen. Zij gebruik- ten hun vrouwen en kinderen als bescher- ming, om de politie met steenen te kunnen gooien. De politie zag zich genoodzaakt charges uit te voeren, waarbij verscheidene vrouwen werden gewond. Ten slotte gelukte het haar, de stakers te verspreiden. In de mijnen wordt nog gewerkt door ongeorgani- seerde arbeiders, aan wie door de politic be- schcrming wordt verleend. Men verwacht een langdurigen strijd. DE DUITSCHE MARKEN IN BELOIg. Het parkiet te Brugge houdt zich op het oogenblik bezig met de kwestie van hen, die na den wapenstilstand marken hebben inge?- wisseld. Ongeveer 300 a 400 personen uit Brugge en omstreken moeten voor den rech- ter van instructie verschijnen om inlichtingen te verstreikkien omtrent hun aandeel in de markminwisselingsaffaire. Hlet schijnt vast te staan, dat die marken in aanziienlijke hoe- veefheden, uit Nederla'nd zijin ingevoerd oni tegen 1 franc 25 per stuk te Brussel te wor den ingewisseld. DE TOESTAND IN THRACIe. De „Grazer Tagespost" verrieemt uit Bel- gr.ado, dat de toestand in Thrarie zidh heeft verscherpt. Uit Klein-Azie komen voortdu- rend ndeuwe Turksche contingenteni aan. Het zou niet uitgesdoten zijn, dat (het spoedig tot bloedige botsingen kwam. DE ARREST ATI E VAN1 FRANSCHE COMIMUNISTEN. De gister vermelde arrestatie van Fransche conuniunisten geschdedde wegens hunne ded- name aan de protestvergaderingen tegen de bezetting van het Ruhrgebied, gahouden te Essen en Frankrijjk. Men legt hen ten laste de veiligbeid van dm staat in gevaar te heb ben gebraeht. HET TESTAMENT VAN EX-4CEIZER CARIL. Het testament van kerning Carl is op het bureau van den Hongaarschen hofmaar- schalk geopend. Het is door den gestarven koning eigenhandig opgesteld en ondertee- kend en gediateerd op 5 Oct. 1021 te Harten- stein in Zwitserland. Het is kort van inhoud en' bevat enkel de bepaling, dat koningin Zi- ta tot voogdes vain den troonopvolger en tot regentes gedurende diens minderjarigheid be- noemd wordt en indien zij mocht overlijiden, aartshertog Max in hare plaats zal treden. De .troonopvolger bekiomt ook alle rechten van een hoofd der familie Hlabsburg en in dien hiji voor ziine meerderjarigheid mocht overiijaen, zijn betretffende de voogdijsohap en regentschap de bepalingm der pragmatie- ke sianctie vain kracbt. DE ACTIE VAN SENATOR BORAH. Zooals bekend, heeft de republikeinsche se nator Borah eenigen tijd geledeo. een voorstel gedaan tot bijeenroeping van een interaatio- nale economische conferentie ter bespreking van de Europeesche herstel-kwestie en an dere vraagstukken. Naar verluidt, zou Borah voorncmens zijn, dit voorstel, dat toen werd verworpen, spoe dig opnieuw ter sprake te brengen. E'EN KATHOLIEKE AR©EIDERS- INTER NATION AL E 'De conferentie van katholieke arbeiders Ycdft besloten a.s. zorner te Wurzburg een in- temationaal fcatholiefc arbeiderscongres (bijeen te roepen, waarop de stiohtiug van aen katho lieke grbeidersdntemationale zal worden be- sproken. In de resolutie, welke de conferen tie heeft aangenomen, wordt gezegd, dat het Christendom zich' moet bedienen van de be- schikbare middelen om aan het herstel tnede te werken, waaTvoor de aaneensTuiting van al'le katholieke organisaties noodig is. i KORTE BERICHTEN. Het verbod' tot uitvoer van boomkweeke- rijartikelen is ingetrolkkan. In die zittiinig van het Permanmte Hof van Intieniationale Justitie is een uiteenzet ting gegeven' van hetIF ransche standpunt no- pens het gescfaiil over de nationaliteitsdecreten in Tunis en Miarokko. Bij het uit de Hamburgsche haven slee- pen1 van de Nederlandsche motorboot Dintel- diijk is een Duitsche sleepboot gezonken. Drie opvarendea verdronfcen. Den laatsten tijd is de nat-soc. beweging in Opper-Sidezie zeer in omvang toegenomen, waardioor onder de artoeidera buitengewone opwinding! is ootstaan. iMlefc uitzondering van twee slagschepeu is de geheele Engelsche Middlellandsche vloot van slagschepen, die met twee slagschepen van de Atlantisdhe vloot is vcrstexkt, thans in die Turksche watereu sameuge ti okken TBgafiRbiim. DUITSCHE VLIEGERS IN DIENST VAN DE NEDERLANDSCHE REGEERING. De heer Hugenholtz, lid van de Tweede Kamer, hqeft am de ministers van oorlog en van marine gevraagd: 1. Is het waar, dat eenige Duitsche vlie- gers in dienst van de NederTandsche regee ring hydrographische waamemingen' verrich ten of hebben' venicht? 2. Indien ja, willen de ministers inlichtin gen versitrekken omtrent de personen dezer vliegers? 3. Welke zijn de motieven, die geleid heb ben tot het geven van zulk een opdracht aan deze personen 4. Zijn deze personen in tijdelijken of in blijvenden dienst? 5. Is het waar, dat reeds in 1920 de gewie- zen Duitsche vlieger lste-luit Kurt Vogel, in opdracht van de Nederlandsche regeering photographische opnamen gemaakt heeft van onze kunstverdediging 6. Indien laatstgenoemde vraag geheel of gedeeltelijk ontkennend mocht worden beamt- woord, willen de ministers dan mededeelen, wat tot het ontstaan dezer geruchten kan hebben aanleiding gegieven en welke de juis- te toedracht der zaak is? 7. Is lste-luit. Kurt Vogel op regelmatige wijze over onze gnengen gekomen? 8. Indien niet, op welke wijze is het dan' ge- schiedwaarom geschiedde dit niet op regel matige wijze; heeft de regeering, nadat zij kennis droeg van de onregelmatige binnen- komst van dezen persoon, maatregelen geno- men om hem te verwijderen; geschiedde in vraag 5 bedoelde opdracht voor of nadiat men wist met wien men in werkelijkhedd te maken had? 9. Is de regeering als zoodanig in deze opdracht gekend of is zij verstrekt door een of meer leden dier regeering, en zoo ja, wel ke? DE MAATSOHAPPIJ ZEELAND EN DE HOLLAND—HARWICH LIJN. De minister van Waterstaat heeft een uilt- voerig op de vragen van de heer Dresselhuys,. lid1 van de Tweede Kamer, betreffende de na- deelen voor de Maatschappij Zeeland ver- bonden aan verlegging van haar route van Kolkestone naar Harwich, de toewijzing van den nachtd'ienst op Engeland aan de Hol land'Harwichlijn, de propaganda voor deze maatschappij en die Maatsdiappij1 Zeeland en verbetering van den tijd van vertndk der booten. DE WIJZICING VAIN DE GRONDBE- LASTING. De heer Beumer, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van.1 financien ge vraagd: 1. Is de minister, gelet op de verikoopprij- zen van onroerend goed, van' meening, dat het in het belang der schatkist zoude zijn, d'at het weitsontwerp tot regeling dier grondbe- lasting, hetwel'ic bij: Koninklijike Boodschap van 23 October 19'15 aan de Tweede Kamer der Staren-Generaal werd aangeboden en se- dert herhaaldielijk werd gewijzigd, tot wet werd verheven? 2. Is de minister, indien deze vraag, met het oog op de tegenwoordige verkoopprijzen, ontkennend moet worden beantwoord, van oordeel dat binjnen afzienbaren itijdl een zoo danige stijging dier prijzen is wachten, dat alsdan de vraag in bevestigeniden zin zou kun nen w orden beantwoord 3. Indien ook het antwoord op de tweede vraag ontkennend1 luidt, is dan de minister be- leid, de intrekking van. het bovengenoemde weteontwerp te bevordereri? PERMANE'NT HOF VAN INTERNA TIONALE JUSTITIE. G'iisteroditendi om half elf is voor het Per- manente Hof van Internationale Justitie de behandeling voortgezet van het geschil be treffende cte vraag of de nationatiteitsdecre- ten in Tunis en Marokko uitgevaardigd en de toepassing daarvan op Britsche on<ferdianen al dan met volgens internationaal recht een quaestie vormten van uitsluitend inwendigen aard. Prof, de Lapradelle zette het Fransche standpunt uiteen. ONS NATUURSCHOON. Nu de minister eenige kapverboden in de gemeente Velsen.' heeft opgeheven, zullen de mooie eiken aan den Driehudzer Kerkweg, langs de buitenplaats Velserbeek, geveld wor den WACHTGELDREOELING. Verschenen is het Kon. toesluit van 30 De cember tot regeling van de toekenning van wachtgeld aan vrijwillig dienende militairen van de landmacht beneden den rang van of- ficier, niet behoorende tot het veriofsperso- neel. Mpuws THEKDIEREN VOOR WOONWAGENS. Hlet hoofidbestuMr van de Nederlandsche Vereeniging tot Beschenning van Dieren heeft ter kennis gebraeht van den minister van binmelandsdie zaken en landbouw een brief van den comm is saris der koningin in Gel dfer- land en' aan en". He burgemeesters in die pro- viocie met betrekking tot den toestand van de trekdieren voor, woonwagens. Waar het am het hoofdbestuur uit erva- ring bekend is, dat het hier inderdiaad gaat om. een euvel, dat van zeer ernstigen aard is te aehten, meent het den minister in overwe- ging te moeten geven, het uilnemende initia- tief van den commissaris der Koningin te Arnhem aan diens ambigfenooten ten voqr- beeldi te stellen'. VROUWENKIIIESIRECHT. 'Het Nlederl. Gxrrespondlentiebureau te 'e Gravenhage vemeemt, dat de regeering na nauwgezette overweging geen' aanleiding heeft gevonden. om en vertegnwoordiger naar het eerstvolgende congres voor vrouwenkiesrecht, dat in Mei a.s. te Rome zal worden gehouden, te zendien. Ziji acht het beter aan deze inter- nationale beweging niet offideel dleel te ne men. 'De regeering stelt zich echter voor het op het emigres verhandelde met belangsitel- linig te volgen. HET PROVINCrAAL ELECTRICFTE'ITS- De afdeelin® Nbord-Holland der Vereeni ging van 'Nederlandsche Gemeenten houdt, zoo meldt het Hldbl., 29 dezer in het stadhuis te Amsterd am een aligemeene vergadering, ter bespreking van den brief van1 den minister van waterstaat aan het meerendeel der ge meenten, die van het provinriaal electrici- tei'tsbedrijf in NOord-holland electrischen stroom betrekfcen, over de tarieven, opgeqp- men in de contracten tusschenl de gemeenten en dat bedrijlf. ECONOMISCHE STATISTIEKEN. Gistermorgen heeft in Den Haag de eer- ste vergadering plaats gehad van een inter- nationale commissie van 14 leden, welke tot iaak heeft, de economische commissie van den Volkenbond voor te lichten, omtrent de wij ze, waarop meer eenvormigheid en dus meer vergelijkbaarheid verkregen zou kunnen wor den in de economische statdstieken van de ver schillende landen. De ministers van binnenlandsche zaken. en landbouw en van arbeid; handel en nijVer- heid en de burgemeester van s-Gravenhage woonden de opening bij. Minister Ruys de Beerenbrouck hield een rede, welke de heer Albert Delatour, voor- zitter der internationale commissie, heeft be antwoord.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1