DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uwe rekeningeii Uw briefpapier Uwe kwitanties enz. enz. drukken wij SPOEDIG en NET. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON. Voordam t ALKMAAR, No. 10. Honderd rflf ©n twintigste Jaargang. 192S Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 8 maanden fr. per post f2.50. Bewijsn.5 et. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar Brleven franco SLY. Boek- en Handelsdr. T.h. Herms. Coster Zdon, Voordam C9, TeL AdnJntotr. No. 8. Bedactle No. 88. YRIJDAG Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 12 JAJXTTARI Buitenland Binnenland. OemeBgd Nienws Dit nummer besfcaat uit 2 bladen. DE ACTIE VAN FRANKRIJK. E>e officieele bezetting van Essen door de Fransche troepen heeft ten slotte gistermid- dag om 2 uur plaats gehad. Men had eerst niet verwacht, aldus het Hbld., dat de Fran- schen het zouden wagen, in de een'igszins op- gewouden stad binnen te komen. Ten slotte editor blijkt, dat zij daartegenniet hebben opgezica. Zij trokken met een regiment cava- lerie de stad binnen tot aan het marktplein, stelden zich daar in paradae op en presenteer- den de sabels, terwijl daama eenige hoom- ■:t ".alen weraen gegeven. Vervolgens begaf zich' de commandeerende generaal naar het raadhuis en Vroeg naar den eerst en burge- meester, Luther. Burgemeester Schkfer deci de mede, dat de heer Luther niet aanwezig was. Daarop stelde de generaal door middel van zijn adjudant den eisch, dat dlan burge meester Schaffer naar beneden.zou komen om den commandeerenden generaal te ontvan- gen. Burgemeester Schafer weigerde dit egh- ter. Daama kwam na eenig beraad van den Franschen generaal de mededeeling, dat deze bereid was naar boven te gaan, mits hij' daar den eersten burgemeester persoonlijk op ?ijn kamer zou kunnen spreken. E>it werd inge- willigd, zoodat daama een kort onderhoud plaats had tusschen den commandeerenden generaal en dr. Luther. Bij dit onderhoud verklaarde de generaal, de stad te moeten be- zctten en beslag gelegd te hebben op tele- foon, telegraaf en andere openbare gebouwtn. Hi] deellde verdcr mee, dat de troepen uitge- zonderd een klein gamizoen onder een kolo- nel, niet in de star! Essen zullen blijtven; waarop burgemeester Luther zijnerzijds me- dedeelde, officieel tegen deze dwangmaatrege- len te moeten protesteeren. De commandee- rende generaal antwoordde hierop, dat hij deze mededeeling voor kennisgcving had aan- genomen. Na het veftrelk van den generaal werd op verschillende plaatsen in de stad een in het Fransch en Duitsch gestelde proclam'atie aan- geplakt betreffende het openbare leven. Zoo is over het geheele Ruhrgebied de staat van beleg afgekondigd Er zal een beperkte cen- suut worden uitgeoefend op de dagbladen, bioscopen. en theaters. De achturige arbdds- dan zal gehandhaafd blijven, sabotage wordt gestraftde orde moet stipt gehandhaafd blij ven, de poiltie blijft in functie onder verant- woordelijkheid d^r' Duitsche overheid; wa- oens en munitie in het bezit der burgerlijke bevolking, moeten worden ingelevcrd. In de straten is het zeer druk; op verschil lende plaatsen zijn Fransche rmlitaire poster geplaatst, o. a. voor het telegraafkantoor, terwiil op verschillende kmispunten machine- geM-c-en ziin opgcsteld- Bliikens een officieel Fransch communique zouden de bezettingstroepen gistermiddag 3 uur stelling nemen langs een algemeene linie in dier voege, dat Bruckhausen binnen de li nie valt Gelsenkirchen er buiten, Werden er binneu <*n Pafingen er buiten De troepen be- uirdnitend uit Fransche soldaten en t-ehKnn pen sterkte van twee divisies infante- r'.n on eon dw;«ip ravalen'e. onder opperbevel vn eenera'1 Deoroutte. Een Belgisch detache- mont- vem-e7e't de Fransche troepen. De een- k<Ybn afkemsHtr uit de erensstreken, zullen ,n»'w^ru'ffd worden aan het Fransche Rijnle- <-er w5pry,on .bet de reserves zal versterken en d" o-arm/.oenen. die naar het Rhurgebied zijn gezonden vervamgem. DE FRANSCHE KAMER. Onder herhaaldelijke toejuichimgen en ova- ties gaf Poincare gister een overzicht van de besprekingen ter conferentie te Parijs. Hij zet- te het Fransche program, aan die cooferen/tie voorgelegid, uitean em zei dat Frankrijlk geen vermindering van die schuMvordmng kon aanvaardem, zei Poiincare, dat Franlkrijk niet van het verdrag wenscht af te wijiken en het Ruhrgebied betreedt om de gemeenschappe- lijke belangen der 'Geallieendem te verdledigen. Zinspelend op de wegvoering van de archie- ven van het Kolensyndicaat, zeide hij dat dit wiaarechijniijik is gebeurd, omdat zij het bewijs beyattem van het inge!breke-bl ijven van het rijk en herienert aan het terugroepen van de Duitsche gezamten. Pcincard verklaart dat al deze dreigementen vergeefsch zijn en dat zoo ?i) vorden1 voortgezet, het vredesverdrag ook verlenging van onze aciie machtiging zou ver- leenen. Poincare zeide naar aanleidiing van het te- mgtrekkrn der Amerikaansche troepen1, dat de heslissing" daartoe reeds sedert lang was genomen en wees erop dat Duitsch'and zelf had' verzocht om deze troepem te handhaven. Poincare verklaarde, dat de operatie van- Frankrijlk geenszins een militair karakter had en eenvoudig de waarborging mastreefde van de uiitvoering van' de missie dier ingenieurs. HBjl erikende, dat, nu Engeland niet deelnam, het nemen van panden minder productief zal zijn, doch' het is beter een- niet zoo aanzien- lijke opbrengst te hebben> dan1 heelemaal niets. Poincare verzekerde dat Framkrijlc niet de be- doeliing had Duitschland arm te maken. Het betrof hier lauber het wrkriigeo van wat Duitschliand maar redelijkheid betalen kon, ten eeiste houit en steenikolen. Wij' zijn steeds bereid1 met Duiischland1 te praten!, het in het bijzonder te helpen ten' aaaziem van een !bui- tenlandsche Idening. Poincare besloot met te zeggen dat hij er- van overtuig was, te hebben voldaan aan de wenschen des lands door een' eind te hehben gemaakt1 -aan een reeks concassies en! voor Framkrijk de rechten te 'hebben bewaardl, die het vredesverdlrag stipuleert. la den loop van deKamerzitting verzette Leon Blum zich tegen het uiitstel der behan- deling van de interpellaties en protesteerde hij tegen de genomen maaitregelen. De Kamer werd zoo rumoerig, dat de voorzitter de zit- ting moest schorsen. Na de heropening gaf Blum een uiteenzefcting van het socialisitisch siiandpunt. Thoumyre em Erlich hrachten1 namens bijna de geheele Kamer hulde aan. Poincart. De rechterzijde en het centrum juichtem Erlich toe, doch de socialisten en communisten schol- den hem uit. Vaillant Couturier moemde hem „Jud;as" em wierp hem eem handvol sous toe. Erlich onitstak im woede em sprang op Vail lant Couturier toe. De boden moesten tus- schienbeide komen. De voorzitter hief toen de zitting te middem vam een' ontzetitand tumult op. DE HOUDING VAN DUITSGHLAND. De bijzond.ere correspondent van het „Acht Ulir Aibendblatt" meldt, dat im tegenstelling met de correspo'ndenbeni van de nationalis- tische bladeni, dat de belvolking van Essen het dpor de autoriteiten gegeven parool, bij het bimnenxukkem der troepen de stratem te verla^ ten, niet heeft opgevolgd. Integendeel, de straten zagen, zwart van de menschen, in het bijzonder in de mabiiheid van het station, waar dfuizenideni haddeni .postgevat om den intodht van de Fransche troepen gadie te slaan. Volgens hetzelfde blad haddeni er Woens- dag vijandelijike demonstraties plaats gehad voor het hotel Kaiserhof tegen de daar wo- nende vreemdelingen. Ook gisternatmiddag is het herhaal'delijlk voargekomen, dat \reemde- liingen, waaronder ook journalistem, opstraat door voorbdj gangers werden beleedigd en bedreigd en weidem gedwongeni zich te legi- miteeren. De regeeringspresid'ent te Dusseldorp heeft voor morgenochtend een vergadering belegd in het sltadhuis, waaraan door verte- genwoordigere van de autoriteiten en de >han- delskamer van' het geheele. Roergebied zal worden deelgenomen en die de houding van dte onderscheidene autoriteiten in het bezette Roergebied' zal 'hebben te bepalien. 'De rijlkspresidenlt en de rijWegeerimg heb ben een prodainatie uitgevaardigd, waarin wordt gezegd: „De bitterheid vam dit uur en de groote nood, welke de imval im onze voornaamste im- dusitrieele centr a voor ons zwaar beproefde vol'k ten gevolge heeft, vervullen aller har- ,ten. 'Deis te drinlgender edhter doem wij een beroep op al onze landgenoo'tenl: Verzwaart niet den; nood van de landsliedten, die het meest wordeni getroffen1; vervult met oprech- ten wi.1 de eischen- vam het oogenbWk. Er mag geem daad geschieden, die onze rechtvaardi- ge zaaki zal kunnen schadem. Van de zelfbeheerschimg vam elk individu hangt het wel en wee der gemeenschap af. Wij! moeten1 thans sneer dam ooit het voor- beeld van waardigheid en moreele kracht voor oogeni houden, dat het Rijiiland gedu- rende jaren van lijden gegevenl heeft. Otae fr.oet geldt in de eerste plaats deni trouwen roeders van het Rijn'land en Westfalen." Ete pradlamiatie protestieert nogmaals voor de gehede wereld tegen de „veidragSbreuik" en de emstige inbreuk op 'het zedelijk recht van het Duitsche volk op leven' en zelfbe- schikk'ing, maar geeft uiting aan het vertrou- wen, dat de eenheid Van het 'Duitsche volk deni tijd van de beproevieg zal korten en1 wijst op den komendem Z ondag, die een gedenlkdag zal zijn voor het liideni en't recht van het D'uihsche vaderlanai. De Duitsche gezamt te Londen heeft op het minisiterie van buitenlandische zakten1 ge- protasteerd tegeni het binnenrulkken der Fran schen in het RoergebiecL ials een inbreuk op het verdrag van Versailles. Voor de rouiwdemonstraiie op Zondag heeft de regeering bevolen, dat alle overhe- den der Rijikslandeni de vlag halfstok zullen ui'tsteken. In overeemsitemmimg met den erast van den) tijd. zullen de openbare vermakelijk- heden zooveel als maar mogelijk is worden beperkt. De hoofden van de organisatien der vak- vereenigingen besloten tot eene demonstrate der werklieden van alle partij-richtingen, om hunne aaneengesloten houding tegen de Fransche geWelddaad tot uitdrukfcing te brengen. Men is voornemens, op Maandag 15 Jan. ,a.s. in alle Duitsche steoen het werk gedurendie een kwartier tot een half uui te staken. De Rijkskolenicommissaris gaf het kolen syndicaat na het binnentrekken der Fran schen in het Ruhrgebied' den) last, de kolen- leveringeni voor schadeloosstelling aan' de sitateni, die het verdrag verbroken hebben, te staken. De spoonvegdirectie .te Essen had reeds in den ochtend het vericeer met de ko- lent voor iherstell doen ophouden. Het voorbeeld van het 'KolenSwndicaat vol- gende, bdbben de Ammonialk Veikaufeverei- nigung en de Benzolverband te Bochum eveneens hun zetel verplaatst en met hun pa- pieren en boeken BochUm verlaten. EEN MONSTER-PROCES. In het langdurig prooes, dat tegen ruim 200 Engelsch-Indische beklaagden werd gevoerd, is gister te Alahabad het vonms geveld. De Tndiers werden beschuldigd van moorden en brandstichtiilg, indertijd gepleegd' in het dorp Tsjawoera Tsjaura. In Februari, verle- den jaar werd aldaar door een groote me- nipte, meerendeels aanhangers van Chandi, het politiebureau bestormd en in brand ge- stoken. Twee-en-twintig perscnen, die zich in het politiebmreau bevomden, werdlen door de inlandsche bevolking vermoord. Honder-twee-en-zeventig beklaagden zijn ter dood veroordeeld, terwijl twee anderen wegens onwettige samenscholing, tot twee jaar zware gevangenisstraf werden veroor deeld. Er Werden 47 beklaagden vrijgespro- ken. MI JNG ASOiNTTPLOFFING IN 'BENG' A- :LEIN. Een Exchange-telegram meldt uit Bombay dat in de Raniiganj-mijnen im Bengalem een geweldige ontpl offing heeft plaats gehad. Volgens nog niet bevestigdie berichtem zijm iachlig mijmwerkens gedood. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De correspondenten der bladen te Lausanne deelen miede, dat het verdrags-ontwerp der ge- allieerden thans gereed is en den Turkschen gedelegeerden waarschijnlijk binnen' eenige dtigen zal worden aangebodlen. Naar men veraeemt, zullen in een begelei- dend schrijven de groOte concessies worden uiteengezet, welke den Tuxken in het verdrag gedaan worden. Naar bericht wordt, hebben de geallieerden zorg gedragen, in het ver- drags-ontweip geene belangrijke artikelen op te nemen, waarover de Turken niet de gele- genheid hadden, hunne meeming te kennen te geven Ete sub-commissie, die zich bezlg houdt met de uitwisseling der bevolkingen, civiele gijze- laars en krijgsge\'angenen, kwam gister we- der bijeen, maar handelde geene der onderha- vige kwesties af De Turken en Grieken dien- den hunne respevtievetijke ontwerpen in. Elke partij gaf te kennen, de voorstellen der an dere niet goed tc ke.uren en er had een leven- dige gedachtenwisseling plaats tusschen Rjza Noer Bey, den Turkschen, en Caramanos, den Griekschen gedelegeerde. BRITSCHE KABINETSRAAD. Gister werd door het Britsche kabinet eene vergadering gehouden, waarin de te- genwoordige toestand van Europa werd nagegaan. Naar men vemeemt, besloot het kabinet zijne huidige politiek te blijven volgen, om de breuk tusschen de Britsche en Fransche regeeringen zoo\-<l mogelijk te beperken. Groot-Brittannie zal vertegenwoordigd blijven in de schadeloosstellings- en Rijn- landsche commissie, terwijl het Britsche be- zettingsleger aan den Rijn zal blijven. In verband hiermede is het misschien goed, opnieuw uitdrukkelijk te betoogen, dat .Britannie evenzeer als Frankrijk geld ver- langt te krijgen van Duitschland, hetwelk dit land den geallieerden schuldig is we gens schadeloosstellingen. Britannie heeft geene ongerechtigde sympathia voor Duitschland, en hoewel het ten zeerste het standpunt handhaaft, dat het niet kan deel- nemen aan wat het economisch verkeerde maatregelen acht, wenscht het toch voorze- ker niet, dat deze geene financieele voor- deelen zullen afwerpen. Britannie zal geen leedwezen gevoelen, maar zal slechts ver- wonderd zijn, indien de hudige Fransche politiek dienaangaande succes blijkt te hebben. DE UlTVOEiRING VAN DE TABAKS- W!ET. De minister van finamciem brengt ter (ken- mis van belanghebbenldien 1. Dat vamaf 1 Februari 1923 in het vrije veilkeer geen tabaksfabrikatem ongebanderol- leerd xmogern warden verkocht te koop aamge- bioden, afgeleverd of tem verkoop im voorraad wordem gehoxidien, met diem verstande, dat de thans geldende bepaliinigen voor prukntabak in roTlem of stangem en' voor snuif vam kradht blij,ven (arft. 41 em 42 der Tabakswet 1921, 'St.bl. 712); 2. dat van 1 Fehruani 192B af de iosse ver koop van sigaren uit gebamderollleerde verpak- kingem (kistjes enz) is verbodlem; 3. dlat in verbamd met het bepaalde sub 1 en' 2 winkeliens, marfkitkoopliedten, venters, enz., hum ougebanderollieerde voorradlen voor 1 Februari 1923 zullen hebben op te zenden naar fabriejken' of maar entrepots, ten1 einde aldaar voor hun rekenimg van den' oodige ze- gels te wordien voorzien. Die verzanding beh'oort te geschieden op dloor den ontvanger der accijmzen iter plaatie van verzerading op aanvr aag van de betrokke- nen, af te geven vervoerbiljetten. Voor de af- filte van die vervoerbiljditm wordt geen ze- erheid gevorderd), terwijl verificatie door ambtenarem der accijnzem biji uit- em irnslag dier goedieren' zal wordien' voorgeschreven. Voor zoover den' ontvanger blijikt, dat de naar fabrieken of entrepots opgezondem ta- baksfabri'katen overgeWeven.1 zijn van' de in be- afgeschrevem, indien door de ambtelijke af- gin Jumi 1922 aangegeven voorraden, wordt de daarvoor bereddS betaalde acdjns terugge- geven of de dlaarvoor verschuldtigde acdjns teekeoimg van het tem kantore terug omtvan- gen vervoerbiljet vaststaat, dat de mslag in een fabriek of entrepot naar behooren heeft plaaits gehad en' de tabaksfabrikanten zijn ge- boekit in de registers, bedoeld in art 31 der Tabakswet, welke registers door fabrikamten en emtrepositarissen moeten worden gehou den; 4. dat teruiggaaf van acdjns ook kan plaats hebben ten aamziem van de na 1 Jlumi 1922 im- gesliagen tabaksfabrikatem, die op den hier- voor bedoeldem voet maar een fabriek of een entrepot worden verzomden, voor zoover den betrokkea ontvanger uit de boekhoudiing wordt aangetoond, dat en- boeveel accijns door of voor rekening van den wimkelier enz. wend be- taald, wegens uiitslag der goederen uit de fa briek op eene acdjinsquiitantie, als gevolg van het fedf, dat ten tijde van die levering dier ta- bakstabrikaten, den levereader geen zegels ter beschikking stondem; 5. dat aan winkeliers, marktkooplieden, venters, enz., op hun daartoe strekkend. ver- zoek 'aan den ontvanger der accijmzen over de gemeente, alwaar ziji in het begin van Juni 1922 hume voorraadisaangifte hebben ingele- veld, 50' pet. van den acdjns zal worden te- ruiggegeven, betaald voor de aangegeven voorraden sigaren' em sigarettem, voor zoover die op het tijidstip, dat de verzemding naar fabriek of entrepot, als bedoeld onder sub. 3o^ hiervoor heeft plaats gehad, verkocht blij- ken te zijn. Voor zoover de voor de in Juni 1922 aangegeven1 voorraden venschuldigde acdjns nog niet of nog niet geheef is betaald, wordt het terug te geven bedirag zooveel mo gelijk op de schuld afgesdhireven. Een voorbeeld moge het voorafg,aande toe- lichten. Stel dat een wimkelier voor zijn opge- geven' voorraad sigaren, sigaretben, rook- en pruimtabalk respectievelijk schuildig is 600, 350 em 50. Op 20 Jamuari ek. zendt hi}' met vervoerbiljet, onder imachitmeming van de voongesdhrevem fonmalitdtem, sigaren en- diga- retten' op, waarvoor volgens de voorraad&aam- gifte acdjns versdhuldigd is ad 200 voor sigaren em 160 voor sigarettem. Nfedat het vervoerbiljet gezuiverdi tem kantore van af- ldfte is teruggekomen, schrijift de ontvanger van het verechiuildiigde af respectievelijk J 200 en 160. De betroklkene blijft dan nog schul dig 400 em 190 em 50. Dat venschuldig de vertegemwoordigt het lacdjtosbedirag van ae sigaren, sigaretten en tabalc, die sedert de in- voering van de wet van de aangegeven voor raden zijn! verkocht, em daarvan wordt voor de sigaren en sigarettem de helft ad 295 af- geschreven Temggaaf op grand van' het bo- venstaamde heeft plaats. indien' dte betrokke- ne meer heeft betaald, dian hij' per saildo ver- sdiuildligd1 is; 6. dat de hiervoor bedoelde resitutie of af- sehrijiving zal worden verleend iaam winkeliers, enz. dte op 1 Februari 1923 en' daama hun voorraden tabaksfabrikatem1 niet andka* dam gebanderolleerd' voorhandem hebben. 'SCHRIFTBLIJ'KE VRAGEN. De heer Vliegem heeft aam1 den minister van ondierwijs, Icunsben en' wetenschappem de vol- gende vragen gericht. 1. Over het jaar 1920 is aan een' aantal onderwijzers, met iribegrip van het hum' met ministerieele machinging uitbetaalde voor- schot, meer aan saliaris uitbetaald; dan' waar op ziji krachtens de bijj Kon. besluit van 16 December 1920 ('Stbl. no. 899) tot stand ge- komem regeliinig aanspraak hadden'. De te veel betaalde bedlragem Zijm tot dus verre im vele gevallen niet teruggevorderd, op grand vam een in Juli 1921 van' den' minister ontvangen mededeeling, dat eem regeliug werd overwo- gem, krachtens welke deze andenvijzers het voorschot kooden behoudea en1 tot dat doel aam de gemeente- en sdroolbestmrem van rijkswe- ge een vergoediimg zou worden toegekend. Kan dte minister mededeelen of, en zoo ja, tegen wamneer, die regding kan worden tege- mioet geziern? 2. Miocht van het maken van zulk een rege liug zijn afgezien, acht de minister het dan doemlijlk, thans, 1 y9 jaar nadat zuib een' rege- ling in uitziicht is gesteld. 2J4 jaar geleden uitbetaalde bedragen -terug te vonderen? En' hoe zou die terugvordering kunnen plaats heb ben van hem, die imtussdim den dienst hebben verlaten of zijn overledem? 3. Em -acht die minister het biMijk, dat die otp grond- van zijn mededeeling van Juni 1921 niet teruggevorderde bedra'gen, die bovendien voor eem groot deel oninbaar rijn 'gewordien, ten laste der gemeente- en1 schoolbesturen bljvem. De heer Ter Hall heeft aan den minister van waterstaat gevraagd: 1. Is de minister bekend met het groote ongerief, duizenden in den lande berokkend, doordien op dem jongsten NSeuwjaarsdag telegrammen in locaal verkeer op de Rijkste- legraafkantoren niet ter verzending werden aangenomen, en zelfs geweigerd werd derge- lijke telegrammen voorloopig aan te nemen, met de door de aanbieders te kennen gegeven bedoelihg ze eerst op 2 Januari te doem over- seinen en bezorgen? 2. Is de minister niet van oordeel, dat voor den Nieuwjaarsdag, waarop zeer velen ziph gedrongen gevoelen in de stad hunner inwo- ning fami'lieledten, vrienden esi' Ibekenden' met die jaarwissding gelluk te wenschen, een' uif- zondcring behoort te worden toegestaan op den, overigens uit een oogpunt van Zondags- rust voor het personeel zeer te billijken maat- regel volgens welke op gewone Zon- en feestdagen geen telegrammen in locaal ver keer worden aanerenomen? 3. Zoo ja, is de minister dan bereid te overwegen om, met in gang van 1 Januari 1924 en verder voor iederen voigenden Nieuwiaarsdag, het verzenden van stadstele- grammen moeeli'k te maken. dat immers ook zeer in het financieel voordeel kan strekken van het Staatsbedrijf der Posterijen en Tele- grafie? De heer Suring heeft a an den minister van finanden gevraiagd: 1. Is het dten heer minister bekend, dat meerdere ambtemren verrast zijn geworden Oaze prflzen zQi ol«t koogsr dan die vn andere drukkerflen. door den betreklkielajken korten termijn van drie maanden, genoemd in het -tweede lid van artikel 156 van de Pensioenwet 1922 en dat meenderea van hen na 1 October 1922 te- vergeefs getrachi hebben van de hun in diat lid toegekende bevoegdhedd gehruik te ma- kien? 2. Zoo ja, is dte heer minister bereid, evem- als van den termijn, genoemd an het vijfde lid van art. 134 der wet, ook van den termijn, ge noemd in het tweede lid van aiftkel 156, een verlenging te bevorderen? De heer Beumer heeft aan de ministers van bimnenlandsche zaken en lamdbouw en van finanden gevraagd: lo. Zijn de ministens bereid1 mede te deelen, of dqor de regeering alsnog prijs wordt ge steld- op die inomdelimge behandeling door de Tweede Kamer der Staten-Generaal van het.ontwerp van wet tot heffing van bijdrar gen in de kosten van bestrijding van het mondw en klauwzeer, welk ontwop werd in- gediend bij Koninklijke Boodschap van 18 Juli 1916 en waaromtremt 12 Juli 1918 Eind- verslag werd uitgebrachjt? 2o. Indien door de regeering op die be handeling niet meer wordt prijs gesteld, zijn de ministers dan bereid' de mtrekking van het bovengemoemde wrisontwerp te bevorde- ren? BESTRIJDING VAN TUBERCULOSE. In de gisteren gehouden vergadering van het bestuur der Nederlandsche Cemtrale Ver- eeniging tot bestrijding dier tuberculoce heeft de waamemende voorzitter, dr. H. J. Kijlstra, hulde gebracht aan den afgetreden voorzit ter, jhr. mr. W. Rodl, die om gezondheidsire- denen oojslag heeft genomen. Het bestuur besloot de vervul-ling van deze vacature uit te stellen tot na de algemeene vergadering in Mied. Tot dien tijd zal dr. H. J. Kijlstra het voorzitterschap waamemen. Aan afgevaardigden van verschillende ver- eemigingenl werd, onder nadere goedkeuring van de algemeene vergadering, stemrecht ver- leend. In het huishoudelijk reglement werden eeni ge wijzigingen aangebraclit en varigesteld werd een instructie voor den secretaxis-pen- ningmeester. UIT DE S. D. A. P. De Soc-dem. Arbeiderspartiji had op 30 September 1922 585 afdteelingen en' telde toen 42.935 leden. In 19210 was het aantal la den gedaald van 47.870 tot 37.412'. Sedert is er weer eenige stijging. In het kwartaal van 1922 is het aantal ledien in Drenthe met ruim 400 teruggeloopen. NIEUWE HAVEN. TE ZUTPHEN. In de Woensdag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Salland is meegedeeld, dat de nieu- we particuliere haven te Zutplhen geexplod- iteerd zal worden door de N. V. Spieker Elferink's Handle!- en Transportmaatschap- pij, een oppervlakte van 18 H.A. zal be- slaan en- ongeveer 400.000 zal kosten. De brug en de wegen zullen, zoodra zij gereed zijn, in het bezit van de gemeente Zutplhen komen; langs de haven zal een spoorlijn loopen, aansM'tende op de hoofdlijn. De ha ven zal ten n-oordlen van de g-asfabriek in den' I Jssel uitmonden. De rentabilltcitsrekening kdmt tot eem vennoedelijk dividend van 10 pet. Twentsdhe fabri-kantenreni eenige particu- lieren zijn finanrieel biji de planmen geinte- resseerd tot een bedrag van '353.000; het kapitaal van de veneootschap bedraagt in to- taal 450.000. BROEKHUY'S NIEUWSTE MANIFES- TATIE. Men sdixijft ons: Fortuna is een moderne godin. Haar weg zal immer loopen langs de golven der elec- tridtedt. Want al weet nu ook een weldenkend en anbevooroordieeld mensch dat de trekkings methode door hem toegepast op eerlijkheid en nog eens eerlijkheid bmist, toch dacht hij' nog steeds aan uieuwe waarborgen tegen imvloe- den van wie of wat dan ook op Fortuna's gan- gen. En bij' mag uitroepen: Eureka! Ik heb net gevonden't Is thans de electridtdt al- leen die besliist, die alleera de raderem van't Gelulk in beweging brengt. Eten druk op de veer en de stroom wordt mgeschakeld en elke menschelijke invloed is buitengesloten. De geheele Ntederlandsche journalistieke werdd was jil. Woensdag uitgenoodigd deze ALRMAA

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1